Galatasaray 2023-2024

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Galatasaray 2023-2024

Post by Selcuk Samli »

Şampiyonluk geldikten sonra klasik basligi da açıyorum. Yavas yavas fikirlerimi de yazarım artık.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Re: Galatasaray 2023-2024

Post by Selcuk Samli »

Bizim kadroya soyle bir baktim, bu sezon ilk 11'de oynayan veya yedek olarak oyuna sonradan giren , 25 yas ve altinda 7 tane oyuncu kullanmisiz. TR ligi ve futbol ortaminda, GS gibi sampiyonluga oynayan bir takim icin bu oldukca iyi bir sayi. Yani 24 kisilik bir kadro dusunursek, 6 tane 25 yas ve alti, 12 tane 25-30 yas arasi, 6 tane de 30 yas ve ustu oyuncu normal kabul edilebilir. Ki az oynattigimiz ve kiralik olarak giden gencler de var. Yani Sacha ve Nelsson gidecek olursa yerlerine 25 yas ve ustu oyunculari dusunebiliriz.

Tahmin ediyorum 30 yas ve ustu oyunculardan Mata ve Bafe ayrilacak. Kiralik Icardi'yi de eklersek 4 tane 30 yas ve ustu oyuncu kalacak. Yani 2 tane daha 30 yas ve ustu oyuncu dusunebiliriz. Icardi'yi ne yapip edip tutmamiz lazim (bence). Onceki sezonlarda hem TR'de hem de Avrupa'da cok iyi oynayip, gol atamadigimiz icin kaybettigimiz veya berabere kaldigimiz onlarca mac hatirliyorum. Benim pek yazacagim birsey degil ama gerekirse gozumu karartir alirdim.

Icardi disinda kesin tutalim diyecegim uc oyuncu var. Kerem, Torreira, ve Rashica. Rashica icin Norwich ne kadar istiyor bilmiyorum ama bir oyuncu arti para da dusunebiliriz.Oyuncunun bizde kalmak istiyor olmasi bir avantaj.

Torreira ve Sergio'ya cok iyi alternatif olabilecek 6 ve 8 numaralar dusunmeliyiz. Tabii ki tecrubeli bir sol bek, Sacha giderse bir sag bek, Nelsson giderse bir stoper gerekecek.

Kiradan donecek oyuncular icin hoca ne dusunur bilmiyorum. Tabii oyuncular ne dusunuyor onu da bilmiyorum. Mostafa,Alex, ve Morutan'i rotasyonda kullanabiliriz. Kiralik, satis veya takas secenekleri de dusunulebilir.

Kullanamadigimiz gencleri oynayip gelisebilecekleri kuluplere kiralamamiz lazim. Yurt disi secenegi de dusunulmeli. Arap liglerini dusunmeyelim. Be sezon Alex'e kotuluk yaptik. Gerci oyle bir meneceri var ki aklindan iyilik gecer mi bilemiyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bazi seyler duyuyorum garibime gidiyor. Herkes SL maclari icin strese girmis durumda. SL baska bir seviye, butcemizi belki cok az zorlayarak bir takim kuralim, ve gidersek ligin keyfini cikaralim. Gruplardan cikarsak sevinelim cikamazsak da dunyanin sonu gelmis gibi dusunmeyelim. 1 milyar Euro butcesi olan rakiplerimiz olabilir sonucta. Onemli olan Avrupa liglerinde her sezon yer alabilmek. Iyi oyuncularimiz var,guzel maclar oynayacagimizi dusunuyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Futbol disi subeler icin isteyecegim ilk sey denk butce. Eski borclarin temizlenmesi, ve maaslarin zamaninda odenmesi. Spor kulubu oldugumuz icin,nitelikli sporcu yetistirilmesi. Uluslararasi kupa sansini artirmak icin kadin takimlarina daha cok butce ayrilmasi. Ozellikle genc(ogrenci) taraftarlar icin bilet, kombine fiyatlarinin ucuz tutulmasi.

Bu basligin konusu degil yazacaklarim, ucundan ilgili en fazla. Kimsenin parasinda gozum yok, yanlis anlasilmasin. Fakat onerilen veya istenilen futbolcu maaslarina bakiyorum da kuluplerin ve futbolun sonu yaklasiyor gibi geliyor. Futbolculara odenen yillik paralara ve bonservis paralarina bir limit getirilmesi cok da mantiksiz gelmiyor. Mesela, imza parasi,maas,bonus,vs dahil en fazla 3 milyon Euro, bonservislere 15 milyon Euro (5 senelik en yuksek maas kadar).Fena para degil, neredeyse ayda 6000 Euro kazanan bir insanin 40 senelik kazanci. Peki bunu kim uygulatacak? Tabii ki FIFA, cesitli yaptirimlarla. Harcamalariniz azaldi, akademilere yatirim yapin diyecek. Bunu UEFA uygulatabilir. UEFA standartlarina uygun bir akademi modeli yaratir, bu standardi tutturamayan kulupleri Avrupa kupalarina almaz. Mesela, en az 6 cim saha, akademi binasi, lisansli ve duzenli egitim alan antrenorler, saglik ekibi,psikolog,diyetisyen, vs... Belki diger kitalarda da uygulanir. Bu sayede ulkelerde, Avrupa kupalarinda yeni sampiyon kulupler cikar belk de. Peki bu tip seyler gerceklesir mi? Gerceklesmez tabii ki. Pazar utopyasi iste. Ama gidisat cok kotu, o utopya degil.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Oyuncu ismi yazmayi biraktim, yazmayacagim. Icardi disinda, listemizdeki forveti bir an once transfer edelim diyorum. Sakatlik gecmisi olan oyunculardan uzak duralim. 2019-2020 sezonunda yasadiklarimizi unutmayalim. Oyuncularin isimlerine takilmayalim, 40-50 tane maci rahatlikla oynayacak oyuncular alalim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Zaniolo'ya cok teklif var deniyor, dogru olabilir. Bu sezon ,Icardi'nin gecen sezonda yarattigi farki, ortaya cikarabilecek bir oyuncu. O yuzden kalmasini cok isterim, ama tabii ki konusulan paralarin miktari da cok yuksek. Sayet gidecekse de alacak kulup 35'i hazirlasin (raki degil :D ), bir kurus asagiya birakilmamali.

Bizim kulubun Youtube kanali niye atil duruyor? KatIl uyeligi neden yok. GS TV zarar ediyor diye duyuyorum. Neden kapatip Youtube kanalina konsantre olmuyoruz? Youtube cok daha etkili bir iletisim kanali bence.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Insanlar bu hazirlik maclarindan sonra neden karalar baglar anlamam. Adi ustunde hazirlik maci. Hazir olmadigin icin hazirlanmaya calisiyorsun. Hocalar burada deneme yapar. Baska deneme yapacaklari mac yok sonucta. Ucuk denemeler de yapabilirler. Tatilden yeni cikmis oyuncular yerden yere vurulur. Bazilari hazir doner ama cogu hazir olmaz. Senelerdir bu muhabbet degismez. Benim icin de sakatlik verilmeyen her hazirlik maci iyidir, sonucu da onemli degildir.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Transferler onemli tabii ama, saglik daha onemli. Haber dogru mu bilmiyorum ama, Erden Bey'in Avusturya seyahatindan once bir saglik problemi yasadigini duydum. Dedigim gibi once saglik sonra diger isler gelir.

Gecen sezon TS'un kacirdigi 100%'luk goller yuzunden elendigi Basel , Konferans Ligi'nde yari final oynadi, neredeyse finale cikiyordu. Muhim olan dogru takimi kurmak. Biraz sabir.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Biz kulup olarak bu federasyona neden destek olduk anlamakta gucluk cekiyorum. 8+3 kurali bizi bu sene ligde zorlayacak. Cok kaliteli oyuncular transfer etmek icin ugrasiyoruz, ve bu oyuncular yedek kalmak istemeyecektir. Ama bazilari mecburen yedek kalacak. Bu arada mac kadrosunda en az 6 yerli oyuncu tutmak zorunda oldugumuz icin, az oynayacak yerli oyuncular da yedek kalip veya bazen kadroya giremeyip form tutmakta zorlanacaklar. Halbuki kisitlama olmasa, bu oyuncular yurt disinda veya yurt icinde baska kuluplerde oynayip kendilerini daha hazir tutabilirler. Ben 14 yabanci kuralini elestiriyordum, simdilerde onu mumla ariyorum.

Herkes bir 10 numara veya 2. forvet transferinden bahsediyor. Bizim elimizde Zaniolo var, onu neden kullanmayi dusunmuyoruz ? Hemen hemen herkes Zaniolo kanatta oynayacak diyor; orada oynayabilir tabii ki ama bir zorunluluk mu var? Kontratinda sadece kanatta oynar diye madde mi var? Yine kanatta ve forvet arkasinda kullanabilecegimiz Morutan var. Yani kadro maliyetini de dusunmemiz lazim. Bonservisi alinacak oyuncular var, odenecek yuksek maaslar var, o yuzden biraz da elimizdeki oyunculari kullanmakta fayda var.

Umarim akademiden gelen oyuncular icin bir planlama yapilmistir. Efe, Hamza, Ali Turap, Baran aklima gelen ilk isimler. Bu 4 oyuncuyu ve diger oyunculari kiralik olarak oynayip gelisebilecekleri, Turk ya da yabanci kuluplere gondermemiz lazim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Orhan Uluca GS icin kadro muhendisligi videosu cekip dusuncelerini paylasmis. Tamamen katiliyorum, Morutan'a ucuk bir teklif gelmedigi surece tutmakta fayda var.

https://www.youtube.com/watch?v=NqiTZxIKxbk
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Buralari okurlar mi bilmiyorum ama baskanimizdan ve yonetim kurulu uyelerimizden ricam ekteki videonun ilk 23 dakikasini izleyip, TFF baskanina Erhan Telli'nin sordugu sorulari sormalari:

https://www.youtube.com/watch?v=4I7tBnP3I-c

Sezon bitmeden once kulupleri toplayip yabanci oyuncu sayisindaki fikirlerini sorup ona gore hareket edecegiz diyen Buyukseksi, sadece 2 ya da 3 kulubun 8+3 devam etsin demesine karsin, cogunlugun fikrine uymayip eski kurali devam ettirmeye karar verdi. Neden kulupleri toplayip fikirlerini sordu anlayan olmamistir herhalde. Daha sonra sezon baslamadan, Turk futbolunun baska sorunu yokmus gibi bu yildiz ve komisyon muhabbeti ortaya cikti. Bizim kulup de bu federasyonu destekliyor. Cok enteresan hakikaten.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ilk maci gordukten sonra dunku macin da zorlu gececegini tahmin etmistim. Tek umidim onlarin da kazanmak zorunda olmasindan dolayi otobusu garajdan ara sira cekecekleri ihtimaliydi. Yine ,Anadolu takimlarinin yaptigi gibi otobus cektiler, ve forvetleri Oyewusi ile gol atmayi denediler. GS da her zamanki gibi 10 kisiyle savunma yapan rakbini acmakta zorlandi.

Gecen sezonki oyunculardan cogu kadrodaydi diyip hocaya ve takima sallayanlar var. Birincisi,Torreira, Icardi, ve Zaniolo oynamadi. Bu 3 oyuncu zaten cok fark yaratacak oyuncular. Ikincisi, Kerem, Sergio, ve Angelino henuz hazir ve formda degiller. Ucuncusu, gecen sezon Berkan, ve Baris sahada iken iyi oynayip mac kazandik ama karsimizda otobus cekip bekleyen bir rakip degil FB vardi. Berkan, Baris, hatta takimdan ayrilan Taylan ile Avrupa kupalarinda cok iyi maclar oynadik. Bu cocuklar karsilarindaki rakip futbol oynamaya niyetli oldugunda sorun yasamiyorlar. Kisacasi ,uzun donemde, panik yapacak birsey gormuyorum. Ben hocanin yerinde olsam 10 kisi savunmada bekleyen takimlara karsi Morutan'i kullanirdim.

Transferde ofansif orta sahadan ziyade, 6-8'i iyi oynayabilecek bir oyuncuya ihtiyacimiz oldugunu dusunuyorum. Ozellikle Avrupa maclarinda ve Torreira'nin olmadigi maclarda cok gerekli olacak.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bu kuluplerin sosyal medya transfer aciklamalarindan hic hazetmiyorum, bizimkiler ya da rakip takimlar hic farketmiyor. Belki genc jenerasyonlara hitap ediyordur ama ben zerre kadar hoslanmiyorum. BJK'nin videosu skandaldi ama bugun yaptiklari aciklama daha da beter. Seneler once bir BJK kongresi seyretmistim, kavga cikmis, tekme tokatlar havada ucusmustu. O kongreyi tekrar dusununce bugunku aciklamanin cok da sasirtici olmadigini dusunuyorum...
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Molde macinin zor olacagini biliyordum fakat bu kadar aksayacagimizi tahmin etmemistim. Kisisel becerilerle maci kazandik. Okan Hoca bugun eksik oldugumuzdan ve bunun oyunumuzu olumsuz etkilediginden bahsetti. Elbetteki onemli oyuncularimiz yoktu ama gecen seneki kadrodan bir tek Lucas eksikti. Acikcasi, mactaki kadromuzun da iyi oldugunu ve daha iyi oynayarak kazanabilecegimizi dusunuyordum.

Kaan Ayhan'a bir muhabir sormustu: 3 degisik mevkide gorev yapabiliyorsun ama hangisinde en iyi performansi verebilecegini dusunuyorsun? diye. Kaan da kendini en iyi orta sahada oynarken hissettigini soylemisti(ben de o mevkide daha basarili olacagini dusunuyorum.) Yorumculari dinliyorum da Kaan'in orta sahada etkili olamayacagini soyluyorlar, komigime gidiyor. Kaan'dan daha iyi biliyorlar demek ki...

Asiri maliyetlere yol acacak Ramos ve Talisca transferlerinin surekli gundemde tutulmasindan rahatsiz oluyorum. Ramos gelirse Viktor oynamayacak mi? Ya da Ramos mu yedek oturacak? Viktor oynamazsa degerini kaybetmeyecek mi? Daha genc, daha az maliyetli ve mevcut oyuncularla rekabete girebilecek bir stoper transferini daha mantikli buluyorum. Hakim, Mertens, ve Tete varken Talisca transferine ne gerek var? Biz PSG ya da City miyiz? Herseyden once 6-8 oynayacak iyi bir orta saha oyuncu transferine konsantre olalim derim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Takimimizi tebrik ederim, 4 sene sonra yine SL'deyiz. Market degeri olarak bizim 1/10'muza sahip Molde'yi tebrik etmek lazim. Yetistirdikleri, bulduklari genc oyuncular, ve uzun suredir takimda bulunan tecrubeli oyuncularla iyi bir futbol oynuyorlar. Uzun suredir 6-8 bir oyuncu ariyoruz, uzaga bakmaga gerek yok, Molde'deki Breivik'i alalim.
nefvakfi.org

Post Reply