2006 Fortis Kupasi BJK'in

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Yucel F Genc wrote:Daha once Ozan'in da faul dedigi Alexin aykut'dan topu alip gol attigi pozisyon icin, ben "Hayir Ozan haksizsin, gol nizamidir" demistim. simdi ogrendim ki kural degismis, onun icin ozur Ozan, sen hakliymissin.
Bu kurali okuyabilecegimiz bir yer var mi? Erman Toroglu mu soyledi? Alex'in mudahalesi temizdi aslinda, ama demek ki degaj sirasinda hic bir sekilde mudahale etmemek gerekiyor.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Kemal Bakircioglu wrote: Geretz 'in Aykut secimini alkisliyorum, oyunculara psikolojik guven veren bir hoca. Kupayi Aykut kalede olarak alirsak, gelecek 10 senenin kalecisini kazanir.
Kupayi Aykut'un hatalariyla kaybedersek, GS'in 10 senelik kalecisi bir anda yok olur. Seneye Mondi'ye 2 milyon dolarlik cek vermek zorunda kaliriz ya da yine yabanci kaleci arayisina gireriz. Neden? Cunku soz verdik, kupada kale Aykut'un olacak. O zaman koyalim Ozgurcan'i ileriye, belki 4 tane atar Fener'e 10 senenin santraforunu kazanmis oluruz. Var mi boyle bir mantik?

Kale kumar oynanacak mevki degil. Ya basindan oynatacaksin kaleyi teslim edeceksin, ya da yavas yavas lig maclari, deplasmanlar devamli isindiracaksin, sonra da boyle bir gorev vereceksin. Aykut'un bu sene oynadigi maclar bir ikinci lig takimiyla bir de Malatya. Sonra ucuncu maci karda kista Kadikoy'de. Boyle kaleci kazanilmaz. Bence cok guzel kaybedilir.

Ilk 11 korkunc, degismelerde uyumasi korkunc, gol yedikten sonra Umit'i oyundan cikarmasi fecaat, oynattigi sisirme top korkunc. Hakikaten 10 uzerinden 2 falan notu en fazla bizim hocanin.

Bu macin en olumlu tarafi GS'li topcularin FB'lilerin iki kati hirsla, istahla ve ozguvenle oynamalari oldu. Bence de butun takim bagirdi "biz sizden daha iyiyiz" diye. Yazik oldu, bir duran top herseyi berbat etti. Butun bunlar icinde Gerets'in payi bence az. Kulubede kimse olmasa da GS bugun bu hirsla oynayacakti.

ASY bakalim atabilecek miyiz? Bence bu sisirmeyle, 3 forvetle yine zor. Cikarlar bir duran top, korner, frikik atarlar bir tane, sonra isin is. Yine de 2-1, 1-0 dan iyi sonuc.

Ozan Ersoy
Kemal Bakircioglu

Post by Kemal Bakircioglu »

" Kupayi Aykut'un hatalariyla kaybedersek, GS'in 10 senelik kalecisi bir anda yok olur. Seneye Mondi'ye 2 milyon dolarlik cek vermek zorunda kaliriz ya da yine yabanci kaleci arayisina gireriz. Neden? Cunku soz verdik, kupada kale Aykut'un olacak. O zaman koyalim Ozgurcan'i ileriye, belki 4 tane atar Fener'e 10 senenin santraforunu kazanmis oluruz. Var mi boyle bir mantik? "

Ozan ,mantikta bir yanlislik yok, baska bir bakis acisi. Sezon basinda bir karar verilmis, bu bir motivasyondur. Kalecine guvenmiyorsan zaten planda yapilmaz. Galatasaray'da son 10 yilda kac tane ikinci kaleci geldi gecti. Birinci kaleci ile rekabeti nasil artiracaksin. Bu macta oynamak Aykut'a onemli bir isarettir. Kotu oynamadi , sansiz bir gol yedi.

Durum sikisinca sen cik, abin gecsin demek oyuncunun inancini kirar. Prensipi yaptiysan uygula, yada kurma. Geret daha takdirimi kazandi.
Kemal Bakircioglu
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Galatasaraylıların geneli ikinci maç için hayli umutlu,ama biraz dikkatli bakınca Daum'un özellikle 5-1'lik maçtan sonraki üç maçta G.Saray'ı durdurmada hayli başarılı olduğunu görüyoruz.

Bunun da en önemli nedeni,Daum'un orta sahada daha kalabalık ve dirençli oyuncularla oynaması bence..Zamanı gelince de doğru hamleyi yapabiliyor,karşılığını veremedinmi de işte böyle..Gertes'in eski Daum örneği çok hücumcu aşkı orta sahada Fener'e üstünlük veriyor iki maçtır.Oysa kaleci fantezileriyle uğraşacağına orta sahaya artı bir dirençli oyuncu (bugünkü maçta sınırlı kadroya rağmen genç Mehmet bile olabilirdi örneğin) koysa..

Diyeceğim,rövanşta da aynı tuzağa düşülmemeli,salt forvet becerilerine bağlı kalmamalıyız..
Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

http://www.netbul.com/superstar/ozeldos ... /index.asp
Tolga Girici wrote: Bu kurali okuyabilecegimiz bir yer var mi? Erman Toroglu mu soyledi? Alex'in mudahalesi temizdi aslinda, ama demek ki degaj sirasinda hic bir sekilde mudahale etmemek gerekiyor.
Beşiktaş Valencia ile UEFA maçı oynarken, valencia'nın hocası hep 2. kaleciyi oynatmıştı! Prensip! Ve o kaleci tam bir kazma idi. Beşiktaşlı futbolculara asist yapıyordu adeta ama heralde TD bu adamın durumundan haberdardı.
O kaleci ne oldu sonra bilmiyorum, ama genç falan değildi.

Madem ortada böyle bir prensip kararı var sonuna kadar arkasından gidilmeli! Orda oynama burda oynama, ne zaman oynayacak bu çocuk!

4-2 lik trabzon maçında da kaledeydi! Şampiyonluğa giden trabzonla oynadığımız maçta! Gayet önemli ve stresli bir maçta yani!

Geretsin bu tercihine saygı duyuyorum. Ama oyuncu değişikliği konusunda çok geç kaldı çook. Umarım bir sonraki maçı alırız! Elensek bile almamız lazım. Fenere yenilmek alışkanlık haline gelmemeli.
Meczup
Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

" Fenerbahçeli futbolcu Tuncay Şanlı ise, Alex'in attığı 2. gol sonrası Galatasaray tribünlerine karşı yaptığı hareket nedeniyle sarı-kırmızılardan özür diledi. Tuncay, ''Aslında onlara karşı kötü bir hareket yapmadım, ama yine de Galatasaray seyircisinden özür diliyorum'' dedi.
Kaynak: www.ajansspor.com "

Alisamiyende Tuncayın hatrını sormak lazım...
Meczup
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:
Yucel F Genc wrote:Daha once Ozan'in da faul dedigi Alexin aykut'dan topu alip gol attigi pozisyon icin, ben "Hayir Ozan haksizsin, gol nizamidir" demistim. simdi ogrendim ki kural degismis, onun icin ozur Ozan, sen hakliymissin.
Bu kurali okuyabilecegimiz bir yer var mi? Erman Toroglu mu soyledi? Alex'in mudahalesi temizdi aslinda, ama demek ki degaj sirasinda hic bir sekilde mudahale etmemek gerekiyor.
Bu baglantida hakemin babasi aciklamis.

Aslinda hic kural falan bilmesek bile mantik yuruterek bunu aciklayabiliriz. Kaleci vurusu (degaj) oyuna topu sokmaktir. Aynen aut atisi, serbest vurus, cift vurus gibi Nasil o vuruslarda, gidip topu oyuna sokandan once topa dokunamiyorsaniz, gidip topun onunde duramiyorsaniz veya eline, koluna, bacagina vuramiyorsaniz, degajda da yapamazsiniz. Top elden cikmissa oyundadir sozu de mantiga aykiri cunku kaleci iki eliyle topu tutarak degaj cekemez. Deneyin bakalim kac metre gidecek top. Illaki de topu elinden cikarsin ki serbestce vurabilsin. Yani topun elden cikmasi ve topa vurulmasi degajin bir parcasidir. Kaleci degaj cekerken arkadan gelene, ayak uzatana dikkat etmek zorunda degil.

Taffarel'in pozisyonunda yanlis hatirlamiyorsam Taffarel topu yerde sektirirken rakip araya girmisti. Top yere degmisse kaleci topu oyuna sokmustur, cunku yere degen topu surebilir, pas verebilir vs. Arada fark var.

Ayrica bu kuralin boyle olmasi hem kaleciyi hem de rakip oyuncuyu korur. Kaleci butun gucuyle topu 60-70 metre uzaga atmaya calisiyor. O sirada Aykut'un o savurdugu o ayak Alex'in bileginde patlasa ve Alex'in ayagi kirilsa, FB penalti mi atacak?

Ama tabi bizim futbol dunyamizda bu pozisyon 50 kere gosterilir, gunlerce tartisilir, bazilari kacar. Mesela Alex'in golunden once yapilan faul bir kere bile gosterilmedi ya da gosterildi ben kacirdim. Bana gore direk topa yapilmis bir hareketti ve Tomas sanirim topa vurdu, FB li cuval gibi yere dustu. Ilk izlenimim oyle, bir daha da goremedim.

Ozan Ersoy
Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

http://www.fifa.com/documents/static/re ... 2005_E.pdf

Alin size FIFA'nin soru-cevap kitapcigi.

28 ve 29 sayfada bu sorularin cevaplari acikca var.

Ozellikle 29.sayfadaki 19.maddede pozisyon cok acik anlatilmis.

Kalecinin topu elinden cikarmasi ve vurmasi bir hareket olarak sayilmis.

Kimsede dokunamaz.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:Alex'in golunden once yapilan faul bir kere bile gosterilmedi ya da gosterildi ben kacirdim. Bana gore direk topa yapilmis bir hareketti ve Tomas sanirim topa vurdu, FB li cuval gibi yere dustu. Ilk izlenimim oyle, bir daha da goremedim.

Ozan Ersoy
Ozan'cim kural aciklamasi icin sagol... Alex'in golunden once ki pozisyon da Tomas faulu yapti... ilk evvela dedigin gibi topa mudahele etti ama kontrolsuz girdigi icin Fenerliyi alasagi etti... Daha az faul olan pozisyonlar bizim lehimize calindigi icin buna ses cikarmak yanlis olur... Hakem gencti - tansiyonun yukseldigi anlar biraz kontrolu kaybeder gibi oldu ama genel de cok iyi yonetti maci...
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Omer K. KOCAOGLU wrote:http://www.fifa.com/documents/static/re ... 2005_E.pdf

Kimsede dokunamaz.
Sevgili Omer, aramiza hos geldin. Verdigin kaynagi ben de aradim ama bulamamistim, sagolasin. Her neyse, burada topu yerde sektirirken de vurmanin yasak oldugu yaziliyor. Yani ben de bilmedigim bir sey ogrendim. Demek ki Taffarel'in yedigi golde de hakem hatali bir karar vermis. Zaten forumda gunlerce tartistigimizi hatirliyorum.

Mert sen faul diyorsan fauldur. Dedigim gibi bir daha goremedim pozisyonu.

Neyse olan oldu artik... Benim canim cok sIkIliyor bu kac senedir antrenor hatalariyla verilen derbi maclarina. Yetti gayri, her gelen bir cengaver, bir cilgin, rest ceker, ya herro ya merrocu... Karsindaki takim 4 tane kosan adam koymus, tek forvet oynuyor, bizimki 3 forvet cikiyor. Bir de Saidou yok. Necati ne yapti mac boyunca bir bilen var mi? Allah'dan Ayhan, Volkan, Hasan iki kisilik oynadilar da macta ustun gozuktuk. Volkan cok iyiydi bu macta. Ben cok begendim.

Ozan Ersoy
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Kimsede dokunamaz.
Cok tesekkurler .pdf dosyasi icin. Cok faydali oldu.
Ozan Ersoy wrote: Neyse olan oldu artik... Benim canim cok sIkIliyor bu kac senedir antrenor hatalariyla verilen derbi maclarina. Yetti gayri, her gelen bir cengaver, bir cilgin, rest ceker, ya herro ya merrocu... Karsindaki takim 4 tane kosan adam koymus, tek forvet oynuyor, bizimki 3 forvet cikiyor. Bir de Saidou yok. Necati ne yapti mac boyunca bir bilen var mi? Allah'dan Ayhan, Volkan, Hasan iki kisilik oynadilar da macta ustun gozuktuk. Volkan cok iyiydi bu macta. Ben cok begendim.

Ozan Ersoy
valla biz "acaba tek forvet oynatir mi?" diye tartisirken adam 3 tane birden surdu oyuna. herhalde forvetler takimin yonetimine el koymus GS'da. kendilerini direk ilk 11'e yaziyorlar.

Isin ilginci kotu kadroya ragmen takim FB'den daha iyi oynadi. En azindan bana oyle gozuktu. Bunun birinci sebebi Daum'un defansif kadrosuydu. Ikinci sebebi de Hasan'in inanilmaz hirsiydi. Gercekten Hasan bu maci kazanmayi kafasina koymustu, 2. golu yiyince resmen cildirdi. Insallah haftasonu Trabzon macinda da boyle oynar. Ona cok ihtiyacimiz var.

Ikinci maca nasil bir taktikle cikmali bilmiyorum. Anelka ve Alex'i sindirirsen FB'nin atak gucu onemli olcude kayboluyor. Seyirci faktoru de var. Aslinda 3 forvet Ali sami Yen icin daha uygun.

Ben bundan sonra bir sure Necati'nin yedek, hakan'in ilk 11 oynamasi taraftariyim. Bugun Hakan'in kaptanligi sayesinde seyirci baskisina ragmen ayakta kaldik. En azindan ben oyle hissettim. Hakan olmasa, hasan, Necati, Ayhan'in bu ruh halleriyle 3 kirmizi kart alir cikardik gibime geliyor.Hakan olunca kontrol onda oluyor biraz daha. Umit Karan mutlaka 90 dakika sahda kalmali cunku her an birseyler yapabilir.
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Iki cabuk not:

Bahreyn degil, Trinidad ve Tobago Dunya Kupasina katiliyor. Bunun nedeni FIFA kuralinin yukarda yazdigi gibi olmasi. Top o sekilde havadayken dokunmak yasak. Daum bile kurali bilmiyor, basin toplantisinda "goldu" diyor. Neyse.

Taffarel'in St. Gallen'li Amoah isimli oyuncudan yedigi gol farkliydi. Top sekitirirken Amoah ayak sokup calmis, sonrada golunu atmisti. Ilginc bu tabii, cunku yukarda linki olan FIFA kurallarin 28. sayfasinda 17. maddeye gore onunda gecersiz olmasi lazim. Acaba o zamandan berimi degisti o kural bilemem. O macta tribundeydim, iyi hatirliyorum. 2-2 oldu ve az kalsin eleniyorduk, daha sonra ceyrekfinal oynadik o kupada...
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Bravo Omer - ilk postun da cok yararli bir kaynakla geldin... lutfen devam...

Ozancim Volkan ilk yari da fazla oyuna girmedi - saklanarak oynadi ve dolayisi ile Ayhan'a nazaran daha az hata yapiyormus gibi gozuktu... Ayhan daha agresifti ama mac eksikliginden cok pas hatasi yapti ilk yari da...

Ikinci yarinin ilk 20-25 dakikasinda ikisi de orta sahayi cok guzel idare ettiler - hem rakibe iyi bastilar hem de topu cok iyi yonlendirdiler... ikinci yarinin basindan Nobre girene kadar devam eden bolumde GS cok ustundu ve ikinciyi cok rahat bulabilirdi... olmadi saglik olsun... ama en azindan oyun bana umit verdi...

Bu arada IPworld'den yayini kesintisiz veremedikleri icin parasini geri alabilen oldu mu hic? Her 2-3 dakika da bir yeni bastan buffer etmek zorunda kaldim... daha once boyle olmamisti hic... bedava olsa kimse sikayet etmez ama para veripte bu duruma dusunce insan sinirleniyor :x
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:... Ikinci sebebi de Hasan'in inanilmaz hirsiydi. Gercekten Hasan bu maci kazanmayi kafasina koymustu, 2. golu yiyince resmen cildirdi. Insallah haftasonu Trabzon macinda da boyle oynar. Ona cok ihtiyacimiz var.
Maci izlemedim, gollere baktim da, orda bile bu hirsi hissettim. 2. gole de o yuzden bir kat daha uzuldum. Herkes sirtini filan donme, kendini koruma derdine olur boyle vuruslarda sanki, eleman topa gayet iyi konsantre olarak kafa vurmaya calismis, bayagi da uzanmis, ama yetmemis.

Biri icerde, biri disarda 2 mac kaybettik Fenere. Onumuzde, bu sezonun skorunu dengeleme sansi, ve oyuncularimizda bunun hirsi, istegi var. Dengeleyecegiz ve gol farklari olarak ustune de cikacagiz insallah! :)
Özgür
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Dunku mactan bazi yararlar sonuclar cikarmak mumkun bana gore.

Oncelikle ben Gerets'in Aykut'u oynatmasini destekliyorum. Bu davranisi ile Gerets oyunculara "FB macina gerekirse yedek kaleci ile cikarim" dedi ve yillardir Kadikoyde ezik olan futbolcu psikolojisini guclendirdi.

Nitekim son 2 yila dikkat ettigimizde, Kadikoy'deki maclarda eskisi kadar psikolojik olarak ezilmiyoruz. Olayin genel futbolcu motivasyonuna katkisi da var. Bu takimda, herkes her an gorev alabilir. Son olarak, bu mac icin Aykut'u elestirenlere, ilk macta Modragon'un Nobre'den yedigi golu hatirlatirim. Kaldı ki Mondragon son haftalarda surekli onde pozisyon aldigi icin hatali goller yiyor. Ve hatta gelecek yil bizde kalip kalamayacagina kimse garanti veremez, bence 2 kaleciyi de kazanmak icin bundan daha iyi firsat olamazdi.

Diger yandan zeminin agir olmasi bizim icin dezavantaj, FB icin avantajdi. Biz 3 hucumcu ile ayaga oynayan bir takimiz, FB ise duran top takimi. Kotu havada cok faul olur, bu da bize yaramadi. Saido gibi kosan bir adam yerine, Ayhan gibi teknik ama formsuz bir adam da bu agir havaya gitmedi. Cok top ezdi. Yedeklerden Ilıc de bence hava sartlari nedeniyle oyuna alinamazdi. Belki disarıdan iyi top tasiyan ve sut atan Heinz son 20 dakikada denenbilirdi ama mac zaten son 10 dakikaya kadar yolunda gidiyordu.

Gerets'i haksiz yere yermeyelim, Karan'i, Volkan'i, Aydin'i, Ferhat'i yoktan var etti; bunun yanisira ben takimin hirsi ve motivasyonu da cok yuksek.

Bu maci kazansaydik, gevserdik; sevinmiyorum ama yine de tam zamaninda ve iyi bir skorla kaybettik. Bu sonuc ligde bize fayda olarak donecek. Keza 80 dakika yatan ve son 5 dakikada 2 faul atan Alex'in de 4-5 mac daha ilk 11'de oynamasi artik garanti, pragmatik FB camiasi simdi Alex'e kahraman muamelesi yapmaya basladi bile.

FB de bu maci kazandi ama formsuzlugu hala suruyor. Asiri yukleme yaptilar. Bu hafta lig surpriz sonuclara gebe olabilir ve hatta puan farkini acabiliriz bile. Bu iyimserlik degil.

Bizde Hasan Sas'in durumu acilen ele alinmali; faydali futbolcu olduguna ben inanmiyorum. Anneannem "edepsizligin adini delilik koymuslar" derdi. Hasan'a edepsiz demek istemiyorum ama takima zarari yararindan fazla. Ribery olsaydi, takima girmesi mumkun olmazdi. Bu kadar ajitasyon takimin da maca konsantre olmasini engelleyecek nitelikte.

Bu sene sampiyon olursak FB ciddi sorunlara gebe. Defansi tamamen degisecek, mutsuz Anelka yine sorun olacak, Alex tartisilacak. BJK gelecek sene icin cok rasyonel davranarak iyi bir takim kuruyor, bu kadar rahat bir senede sampiyon olamayan FB'ye gelecek sene iki buyuk de kan kusturur gibime geliyor. Bu 3 hafta cok onemli ve ben cok umutluyum.
Post Reply