Joe adinda bir cocuk

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Joe adinda bir cocuk

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Sizinle son iki gun icinde yasadiklarimi paylasmak istedim.Ingiltere'den misafirlerim vardi iki gundur. Ingiliz arkadasim , is ortagim, gercek dostum diye tanimlayabilecegim biridir bizim Andrew.Cok problemli bir iliskiden cikti ve Turkiye'den mal alip satarak hayatini kazaniyor. Hayatini kazaniyor diyorum aslinda biraz kucumsuyorum O'nu galiba. Senelik 3 Milyon Poundluk bir ciro yapan sirket sahibi Andrew.

Aslinda Andrew ve kisiligi bile basli basina bir yazi konusu olurdu. Andrew 42 yasinda hertarafi tattoo'lar la kapli is hayatinda agresif atak is bitirici ancak ozel hayatinda son derece yumusak basli ve inanilmaz iyi bir baba.Bir futbol delisi, Ingiltere 3. liginde futbol delilerinin toplandiği bir sehrin taraftari.Hull City. Hull city Ingiltere'de garip bir takim. Ucuncu lig takimi ancak haftalik seyirci ortalamasi 22,000 (yirmi iki bin).Inanilmasi guc bir sekilde yeni bir stad insaa ettiler. Kapasite 25,000 oldu ve yakinda 10,000 daha arttirmaya calisiyorlar. Cunku yetmiyor. Yine hatirlatalim Hull city 3,Ligte.Ligte su an ilk uc icerisinde ama bir ust lige cikma ihtimali cok az.

Hull sehri konum itibari ile cok merkezi bir yerde. Cevredeki buyuk sehirler Leeds, York, sol tarafta Liverpool Bolton felan var. Manchester Stockport hep 1rer 2ser saat yollarda . Biraz asagida Blackburn daha asagida Coventry. Ama isin ilginc tarafi Hull'a mac seyretmeye dort bir yandan insanlar akiyor. Kucuk,yildizlari yok hic bir iddialari yok ama bir sey varki insanlari cekiyor. Yeni stadlari...Gurur duyuyorlar o stadla ve ingiltere liglerinde bu kadar kucuk bir takimin bu kadar büyük bir taraftar grubuna sahip olmasiyla..

Neyse konumuzdan disari fazla tasmayalim.Andrew gecen sene kiz arkadasindan ayrildi ve benim yasadigim bir suru problem yasadi. Mahkemeler , kavgalar dertler tasalar...Ancak sonunda bir sekilde eski partneri ile anlasti. Artik oglunu istedigi zaman gorebiliyor ve tatillere gidebiliyor.Tatil plani yapildıginda oglunun gitmek istedigi tek yer var. İstanbul- Turkiye.Nedenini birazdan anlayacaksiniz.

Joe 9 yasinda bir cocuk. Tipik İngiliz sarisin mavi gozlu korkunc derecede acik tenli.Parcalanmis diger binlerce ingiliz ailesinin erkek cocugu gibi delicesine bir seye tutkun. Futbol..Bu tutku bir baska bu cocukta .Cilginlik neredeyse. Sampiyonlar Ligindeki takimlarin kadrolarini ezberinden sayiyor.Teker teker.Beni $oka sokan bir goruntu bu. Bu cocuk Galatasarayli.Oyle boyle degil. Futbolcularin mevkiilerini geldikleri klupleri yaslarini boylarini biliyor.Kopenhagdaki mac kitapcigini elime aldim. Konusmasi bittiginde nefesim kesildi.

Andrew bunun nasil basladigini anlamadigini soyledi. Ama cocukta degisik bir sey var sanki ogrendigi okudugu bir seyi bir daha unutmuyor.Kamera hafizasi gibi bir sey yada fotograf makinasi.Birakin boylari forma numaralarini bana gecen seneki lig maclarinin mac sonuclarini ve gol atan futbolcularin adlarini soylemeye baslayinca susturdum. Daha fazla dayanamayacagim dedim kendi kendime.

Mahallesinin boys clubunde Under-9 takiminda oynuyor. Sirtinda Galatasaray formasi sirtinda Hakan Sukur yaziyor.100 e yakin bir forma koleksiyonu var. Babasi gittigi ulkelerden hep forma getirmis hediye olarak.Real Madrid, Barcelona,AC Milan,Juventus daha bir suru. Ama o her tatile bir yere gidisinde tek bir forma goturuyor. Yanilmadiniz Galatasaray formasi.

Bende O'na bir hediye almak istedim dun aksam. Birlikte coraplarinda sortuna kadar yeni 3 renkli formadan almak istedim. Bursa'da Galatasaray formasi kalmamis. Sanirim yilbasi alis verisine kurban gitmisler hepsi.Tum buyuk magazalara gittik.Joe aglamaya basladi.Ama oyle bagira cagira bir aglama degildi bu, gozunden iki damla yas suzuldu.O'na oglumun "Komutanini Tani" Sapkasini vermek istedim .Zaten Levent'e buyuk geliyordu.Kabul etmedi.Bursa'da teror estirdim magazalardaki calisanlara kufur haric herturlu kotu sozu soyledim. Nasil olurda bulamazlardi.Resmen kan kusturdum.Bagirip cagirmam ses getirdi, bir sekilde sonunda bir yerde bulduk.Cocugun gozlerindeki piriltiyı gormeliydiniz.

Formayi giydi, altina sortunu giydi tozluklar coraplar hep tamamdi.Bu gun Bursa'da lapa lapa kar yagarken bu cocuk Istanbul'a ucagina gitmek icin yola cikti. Ayaginda sadece sortu ve ustunde forması vardi.Babasina usuyebilecegini soyledim."Merak etme yas kis okula boyle gidiyor kiyafetlerini okulda giyiyor "dedi.Basa cikamayinca kendi haline birakmislar.

Butun gun bana futbolculari stadi taraftari ve maclari sordu.Ortagim O'na bir Fenerbahce atkisi almak istedi ama cok komiktir bunu kabul etmedi. Ben ve ortagim Yavuz buna cok gulduk.(Yavuz bence aci aci gulumsedi kendisi FBlidir)

Muhtesem iki gundu. Iki gun icin bile olsa kendimi ticaret hayatindan soyutladim, Joe ile futbol yedim futbol ictim futbol uyudum.Bana oglum Levent ve kendisini bu yaz Galatasaray'in bir macina goturecegime dair kendi dinimde ve dunyadaki tum kutsal varliklar ve "fever nova" uzerine yemin ettirdikten sonra babasi ile huzur icinde gitti.

Otobusun caminda el sallarken cama vurarak "re re re ra ra ra GS GS cimbom bom" diye bagirmasini (kaldi ki bu cocuk tek kelime Turkce bilmiyor) seyrederek ugurladim onlari.. Belki oglumu biraz daha fazla ozledim bugunlerde.Joe'ya bakip Levent'i gordum o formanin icinde...

JOE CARLSON BOND

Umarim bir gun istedigin gibi buyuk bir futbolcu olursun
Ve hayal ettigin takimda oynarsin
Imzayi attigin formayi optugun an dersin ki
"Cocuklugumdan beri zaten ben Galatasarayliydim"
Bunu duyan herkes kahkahalarla guler ama bir kisi haric
Ben... Cunku ben gercegi bilirim...
TRUST GALATASARAY
MGC

Korhan Demirkaya

Post by Korhan Demirkaya »

Sahane ne diyeyim.

SEN SARI ILE KIRMIZI KALBIMIZIN YILDIZI

Yucel Basara

Post by Yucel Basara »

çok güzel...
Ö L Ü M Ü N E

Tolga Binyildiz

Post by Tolga Binyildiz »

Su gunlerde acilan en iyi topik. Icim rahatladi. sorunlari unutttum bir an.
Re Re Re Ra Ra Ra Galatasaray Galatasaray Cim Bom Bom.

Taylan Alkan

Post by Taylan Alkan »

Hull City'de bir zamanlar Mark Hateley ( bence gelmis gecmis en iyi striker listemde ilk 10 arasindadir) oynuyordu.
Hala orada mi?

Joe'ya gelince...keyifli bir hikaye...
belki yakinda burada yazmaya baslar :lol:

when the music play; the passion enjoy themselves

Samet Kose

Re: Joe adinda bir cocuk

Post by Samet Kose »

Mehmet Gurdal Cetin wrote: Formayi giydi, altina sortunu giydi tozluklar coraplar hep tamamdi.Bu gun Bursa'da lapa lapa kar yagarken bu cocuk Istanbul'a ucagina gitmek icin yola cikti. Ayaginda sadece sortu ve ustunde forması vardi...
Joe'nun oykusu-aslinda oyku dememeli, oyku daima bir ihtiyat tasir, oykulere gercek kadar uzulmeniz gerekmez, belki yasamoykusu demeli- icimizde buyuttugumuz o tutkunun oykusu, adina baglanma ("attachment") dedigimiz, ilerde yasamimizin her aninda kendisini gosteren o "ask"in oykusu. Insanin esine, sevgilisine, dostlarina, isine, kariyerine sekli verecek bir bag kurma girisiminin oykusudur bu.

Ustumuze cullanan yasamin onca yukunden futbolun buyusune, sicakligina siginisimiz bundandir. Joe'da Levent'i bulusunuz bundandir...

Kahve ve sigara suslemez ya hayatimizi iste bu sicacik oykuler susler...

Samet Kose
Vita Brevis, Ars Longa

Oytun Calapover

Post by Oytun Calapover »

Gozlerim yasardi nedense. Cok cok tesekkurler bunu bizimle paylastiginiz icin.

Oytun

Korhan Demirkaya

Post by Korhan Demirkaya »

Ilk Galatasaray'a sempati duymasinda
en buyuk etken nedir? Herhalde sizsinizdir
Mehmet bey?

SEN SARI ILE KIRMIZI KALBIMIZIN YILDIZI

Mehmet Gurdal Cetin

Anahtar o kupa

2000 UEFA Kupasi.

Galatasaray'in dunyanin heryerinde taraftar yada sempatizan bulmasinin nedeni o kupa.

Joe 'yu GALATASARAYLI yapan O'na gondermis oldugum UEFA Kupasi finali videosu idi. O zamana kadar Joe'nun Arsenal'i tuttugunu ve daha onemlisi Thierry HENRY'ye taptigini biliyorum.

Iyi bir senarist yada yapimci olsam bu cocugu film yapardim, ailesinin parcalanisi, pazar sabahlari under-9 maclari , Galatasaray formasi ile sortu ile kar altinda okula gidisi...

Umarim hersey istedigi gibi gider

YURUYEDUR JOE
DOGRU YOLDASIN
Last edited by Mehmet Gurdal Cetin on Wed Jan 07, 2004 1:14 pm, edited 2 times in total.
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Senol

Post by Mehmet Senol »

mehmet, su Bursa'da girdigin delikten cikip beni arar misin artik?

selamlar,

mehmet

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Vay be ne hikayeymiş!

Devamı gelir inşallah.. :)

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Zamanında okumuştum ama gene iyi geldi Joe :D Bu arada MGC Windass'in Türkçesi nedir? Hiç hoş bir çağrışım yapmadı 8)

Bahri Unlu
Staff Member

Post by Bahri Unlu »

Yahu tekrar bunu yukari cikarmisiniz ya. Bende eskileri gorunce
vay bee dedim Korhan'in da resmini 666 Nolu formasini gorunce..
Mehmet senin gibi bu Korhan'in da vardi boyle bi ithal Galatasarayli taraftari yaninda bi aralar. :)

Sene 1998 miydi 1999 mu neydi. Bizim Korhan'da Brezilyali bir cocuk getirmisti maca Mehmet.
Bu biraz daha buyuk 15-16 yasindaydi... Acaip Galatasaray hastasi .
internetteki ilk Portekizce Galatasaray web sayfasini da kendince yapmis. (Halen var mi bilmiyorum ya)
Gelmis Istanbul'a ama yaninda anasi babasi ile degil. Galatasaray sevgisinden deli dumrul olmus.
internetten de Korhan'la tanismis. evden kacmis gelmis Istanbul'a Galatasaray'i gorecem diye. :)
Korhan'larin evde misafir. Hatta ne misafirligi bayagi bi kaldi galiba yanlis hatirlamiyorsam bir kac ay gibi.
Bizimle deplasmanlara geldi. (Canakkale, Bursa deplasmanlariydi galiba)
ASY Kapali tribunun ortasinda her mac hazir. Hemde tek kelime Turkce bilmiyordu da.
Maclarda kimse inanamiyordu bu cocuk gercek Brezilayali diye.

Sahi nooldu Korhan o cocuk. esas onu soracaktim ?
Tabi Korhan nerelerde bi de onu sorayim hala buralara bakiyorsa.
Last edited by Bahri Unlu on Mon May 26, 2008 3:50 pm, edited 2 times in total.
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari

Mehmet Gurdal Cetin

Osman Kiciman wrote:Zamanında okumuştum ama gene iyi geldi Joe :D Bu arada MGC Windass'in Türkçesi nedir? Hiç hoş bir çağrışım yapmadı 8)
Harbiden hic dusunmemistim Osman :)

Yillardir cirkin bir adamdi, simdi cirkin ve gobekli bir adam olmus.O takimda bir de BARMBY var.O da eski Liverpool lu diye hatirliyorum.

Oyle boyle korkunc bir basari bu, yazinin tarihi 2004, 4 senede premier lige cikmak takdire sayan bir sey.
TRUST GALATASARAY
MGC

Bahri Unlu
Staff Member

Post by Bahri Unlu »

Ee bir de Joe'yi soralim MGC. Aradan 5 yila yakin gecti.
Hala gorusuyor musun babasiyla bilmiyorum ama.
Nooldu ? Buyuk topcu olma yolunda ilerliyor mu.
Cocuklugundan beri Galatasarayliydi diyebilecek miyiz ?
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari

Post Reply