Superbowl: 1 Subat 2004 Patriots vs Panthers!!!!

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Super Bowl'u sizce kim kazanacak?

Poll ended at Sun Feb 01, 2004 6:31 pm

New England Patriots
11
79%
Carolina Panthers
3
21%

Total votes: 14

Samet Kose

Post by Samet Kose »

Anlasilan sevgili Sinan Edil ve Serdar Beyazyurek Bayram tatilindeler.

Superbowl XXXVIII devre arasinda bir seyler yazalim:

NFL tarihinin en uzun sure (27 dakika) skorsuz gecilen finali olunca eyvah Herrera'nin "Catenaccio"su NFL'e de bulasti derken oyun bir anda ofensif zenginlik kazandi. Karsilikli iki TD ile once 7-7, ardindan Tom Brady'nin Givens'e harika pasi ile Patriots 10-7 one gecti, devrenin bitimine cok az sure kala Panthers kicker'i John Kasey 50-yard'lik field goal ile durumu 14-10'a getirdi. Panthers'dan Steve Smith cok hizli, Muhsin Mohammed de gununde. Ancak Tom Brady, yilan gibi sogukkanli ve Delhomme'den daha yaratici bir quarterback. Kuraldir, superbowl'u quarterback'i iyi olan kazanir.

American football'undan bizim futbola aktarilabilecek guzel seyler var. Teknik ekip kurarken head coach cok onemli ama mutlaka birisi defensive coordinator, digeri offensive coordinator iki yardimci coach bulunmali kadroda. Taktik, strateji, moral ve fiziksel saglamlik acisindan alinacak cok sey var.

Maca gelince, Patriots daha guclu ama biz yine de Carolina kazansin diyelim.

Samet Kose
Vita Brevis, Ars Longa

Murat Recevik

Post by Murat Recevik »

bu mac bana 4-5 sene evvelki denver-greenbay macini hatirlatti, hatirlarsaniz denver maci almisti.
sanirim bu maci carolina alacak.

Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Bu ne hizli 4. ceyrek boyle..

Touchdown ustune touchdown, Panthers'in son sansi, iki tane "two point conversion" yapamayinca, simdi mecburen beraberlik icin saldiriyorlar.

Son 1:50, 16yds, and 1st down.

Cok heyecanli

Mehmet Ulupinar

Ne kadar hizli TD yapiyor Panthers boyle :) 1:08 kaldi ve simdi beraber.

Uzatma olacak gibi..

Murat Recevik

Post by Murat Recevik »

Mehmet Hornets wrote:Bu ne hizli 4. ceyrek boyle..

Touchdown ustune touchdown, Panthers'in son sansi, iki tane "two point conversion" yapamayinca, simdi mecburen beraberlik icin saldiriyorlar.

Cok heyecanli
hakikaten cok heycanli mac oluyor.
senol gecen seneki tampa bay macini ozledigini yazmis. bence o macin skoru cok onceden belli oldugu icin oyle guzel bir mac degildi, bu mac daha heycanli.

Mehmet Ulupinar

New England'in vurucusu kariyerinde 20. mac kazandirabilecek vurusundan 15. isabetli atisini yapti ve maci kazandirdi.

Cok heyecanli bir son ceyrek oldu, ve NE son 3 senede 2. sampiyonlugunu kazandi..

Senol Simsek

Post by Senol Simsek »

Murat Recevik wrote:
Mehmet Hornets wrote:Bu ne hizli 4. ceyrek boyle..

Cok heyecanli
hakikaten cok heycanli mac oluyor.
senol gecen seneki tampa bay macini ozledigini yazmis. bence o macin skoru cok onceden belli oldugu icin oyle guzel bir mac degildi, bu mac daha heycanli.
Onu ben degil Sinan soyluyordu :) 6-3 biter filan dedi. Isin sakasi 2. ceyregin sonlarinda birisi 32-29 bitecek dese hadi len derdi herkes :) Mac son ceyrekte iki tarafa gitti geldi. Carolina takiminin son ceyrekteki 80 yard'lik 2. TD harikaydi, yazik oldu mac oncesi Patriots'u tutsamda Carolina'ya uzuldum. Gecen seneki mactan cok daha guzeldi.

Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Macin ikinci ceyregi ve dorduncu ceyregi super gecti. Resmen son dakikalardaki heyecani oldukca etkiledi beni. Son dakikaya kadar kimin kazanacagi belli olmadi. Oyunun kontrolu Carolina'ya geciyor derken Brady maci Patriots'a kazandirdi. Tebrikler New England.

SInan

ps. Macin 10-7 gibi bitecegini tahmin etmistim, resmen Hincal gibi ben de tahminlerimi yemis oldum, olsun ben yanilayim maclar boyle gecsin, raziyim :)

GO PACKERS
WE WILL BE CHAMPIONS AGAIN!
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça

Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Murat Recevik wrote:bu mac bana 4-5 sene evvelki denver-greenbay macini hatirlatti, hatirlarsaniz denver maci almisti.
sanirim bu maci carolina alacak.
Recevik hatirlatma o maci ya, moral bozuyorsun aksam aksam :)
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça

Samet Kose

Post by Samet Kose »

Ilk 26-27 dakikayi cikarirsak mukemmel bir mucadele oldu. Sonucu Brady'nin sogukkanliligi ve israrciligi belirledi, MVP oldu, Cadillac'i kapti. Adam Vinatieriyi de bizim takima serbest vuruslar icin almali, o ne FG'du oyle. :D

Basariya doymusluk kavrami icin hep NFL ve superbowl ornegi verilir, ustuste, ya da bir kac yil arayla pek kazanilmaz superbowl. Bunda sakatliklarin da onemi vardir ama doymusluk daha onemlidir denilir. New England aristokratlari son uc yilda iki sampiyonluk kazanarak "basariya doymusluk" fenomeninin altini oydular, bunun sirrini irdelemek lazim. Belki sevgili Oytun analizini yapar.

Carolina Panthers'a da gonullerin sampiyonu unvanini verip, tebrik edelim, varlarini yoklarini ortaya koydular, oyunu beraberlige de getirdiler ama olmadi.

Selam ve sevgiler,
Samet Kose
Vita Brevis, Ars Longa

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Neyse bu konuda kapandi. N.C'de ki ultrapanter'lere gecmi$ olsun. Adini panter koyupta ucuk mavi sisi bir forma ile bu takimi ortaya salanlarada, neyse kalsin. Ulan mavi panter olur mu be! Pembe olsa daha uygun olurdu. P. Selers'in ruhu $ad olurdu.

Sedat senin elin bir fax ceker bu i$i duzeltmek icin.

Gerci ara sira bakmama ragmen 9mac oncesi ve devre arasi show daha zevklidir cunku) son senelerde gecen en ceki$meli SB idi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Serdar Beyazyurek

Post by Serdar Beyazyurek »

Gece maci disarida seyredip aksam eve geldigimde moralsiz bir sekilde kafayi vurup yattim. Bu sekilde kaybetmek gercekten cok uzucu ama onumuzdeki seneler icin de umut doluyum.
Oncelikle New England Patriots'a tebrikler. Gercekten de hak ederek kazandilar. Panthers ozellikle hucumda bekledigim oyunu ortaya koydu ama defansin ve special teams'in performansi yeterli degildi.
Patriots Panthers'in defans ve special teams'deki avantajlarini cok iyi analiz etmis ve o iki bolgede avantaj saglanmasini engellediler.
Bence macin gercek MVPsi New England Offensive Line'indaki butun oyuncular idi. Carolina defansindaki etkili elemanlari cok guzel bloke ederek Tom Brady'nin uzun paslari atmasini saglayacak zamani bulmasini sagladilar. Panthers defans blogu ilk defa hicbir sack yada fumble yapamadan maci tamamladi. Special Teams'de ise Carolina'ya iyi saha pozisyonu saglayacak kosulari cok guzel sekilde kapattilar.
Macin kaybedilmesinde baska bir faktor ise son hucumda Panthers kicker'i Kasay'nin topu disari atmasiydi. Kurallar geregi bundan dolayi New England son hucuma 40.ci yard'dan basladi. Eger Kasay topu disari atmak yerine normal bir vurus ile 10-20 yard civarlarina atabilseydi New England son hucuma daha geriden baslayacak ve buyuk ihtimal Overtime'a razi olacakti. Bunun yaninda Panthers rekor sayida ceza yardi aldi. Sonucta daha tecrubeli olan takim daha az hata yapti ve maci kazandi.
En azindan butun dunya Panthers'in buraya sans eseri gelmedigini gordu. Onumuzdeki yil bu takim korundugu ve onemli pozisyonlara gerekli eklemeler yapildigi takdirde yeniden en azindan playofflara katilacak bir takimimiz olacak.
New England takimi ust uste 15 mac kazanarak gercekten mucize ustu bir basariya imza atti. Ozellikle sezon boyunca olusan onemli sakatliklara karsi yaptiklari yerinde degisiklikler ve oyun planlarindaki zenginlik, kagit uzerinde Brady ve Ty Law disinda buyuk star'i olmayan takimin bu super basariya imza atmasini sagladi.
Cengiz Baba, takimin renkleri mavi siyah. Ben bir fax cekip sari kirmiziya cevirmelerini onerecegim ama pek umitli degilim :lol: :lol:

Genel olarak seyrettigim en guzel Super Bowl oldu. Bir de overtime'a gitseydi tam olacakti ama bu sekilde bile super bir mac oldu. Sanirim en son Tennesse-St Louis arasinda oynanan Super Bowl'da bu kadar heyecanlanmistim.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Serdar Beyazyurek wrote: .....
Cengiz Baba, takimin renkleri mavi siyah. Ben bir fax cekip sari kirmiziya cevirmelerini onerecegim ama pek umitli degilim :lol: :lol:
.....
Bu Amerikan futbolunu iyi ogrenmi$sin. Bilmem belki undergrad denilen universite egitimini burada alanlardansin. Genelde lisans ustu denilen graduate icin Turkiyeden gelenler boyle ABD'nin icerlerine du$medikce bu spor dalina pek merak sarmiyorlar. Bu benim bir gozlemim elbette. Ama a$agi yukari dogru saniyorum. Beyzball'da saat olayi olmadigi halde bu ABD futbolunda (top cogunlukla elde ta$indigi halde ba$tan faul zaten bu futbol yaftasi) guya oldugu halde bir mac devre arasi dahil dort saat surerse ve takim icinde takim olursa bunun adi spor degil sirk oldugu icin benim sabrim yetmiyor bu iti$ kaki$a a$agi yukari butun kurallarini ve stratejilerini dortte bir asir icinde ogrenmeme ragmen. Uc be$ Giants macinada gittim. Stad daha ne$eli elbette. Bak beyzbol denen celik comak oyununda buna bile gayret etmedim.

Neyse tekrar gecmi$ olsun. Ama dedigim gibi o mavi rengi atsinlar ya da adlarini dei$tirsinler. Panterlere ayip oluyor. Siyah'in yanina sari iyi gider halbuki ve panter'ede benzer. Hepten siyah olsa siyah panter adi altinda belki politika kari$ir derler ama N.C icin boyle $ey akla bile gelmemeli aslindda. Tekrar gecmi$ olsun. Vatansever Bostonlularin dunde ben 15 maci ust uste kazandigini duyunca eh kupayi hak edenler aldi dedim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Kim ipler maci... Bazilariniz devre arasinda foruma yazi yazarken Janet Jackson'in sag memesini :shock: kacirdiniz galiba... :lol:

Bugun butun Amerika maci birakti hadiseyi konusuyor. Ben de foruma yeni bir poll aciyim bari - Madonna-Brittney opusmesimi yoksa Janet-Justin meme "kazasi" mi :?:

Murat Recevik

Post by Murat Recevik »

Mert Tokman wrote:Kim ipler maci... Bazilariniz devre arasinda foruma yazi yazarken Janet Jackson'in sag memesini :shock: kacirdiniz galiba... :lol:

Bugun butun Amerika maci birakti hadiseyi konusuyor. Ben de foruma yeni bir poll aciyim bari - Madonna-Brittney opusmesimi yoksa Janet-Justin meme "kazasi" mi :?:
ucuncu sikda olsun ama "both"

Post Reply