Diyelim ki sattik

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply

Sizce 65 milyon dolar ne olur?

Poll ended at Tue May 03, 2005 2:55 pm

Çar çur edilir
5
33%
Borçlar ödenir
4
27%
Biraziyla borç biraziyla baska seyler yapilir
5
33%
Hic bir fikrim yok
1
7%

Total votes: 15

Emir Tuncyurek

Diyelim ki sattik

Post by Emir Tuncyurek »

Ya benim bir sorum var.Bu 100. yill formalarindan 1 milyon tane sattik degilim.Formalar 75 ytl ve bazilari iki forma fln aliyor.Hesaplarima göre 70 Milyon Dolarlik bir gelir olur.Bu parayla borç mu ödenecek yoksa çarçur mu edilecek yine?Sizce ne olur.Bir bilgisi olan var mi?Yani borçlar ödenirse borç 65 Milyon Dolara fln iner ve gayet iyi olur degil mi?
KSKNLRÇTLSN

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Forma satislari GS Sportif AS uzerinden yapiliyor.Kar marji nedir bilmiyorum.Yani bu gelirin sadece bir kismi kar olarak cebimize kalacak.GS Sportif AS bayagi hatri sayilir bir miktar temettu oduyor.Yani bu paranin bir kismi da hissedarlara dagitilacak.GS Spor Kulubu'ne kalan pay da GS Sportif AS hisselerinin Sn. Aysan'dan geri alinmasi amaciyla kullanilir diye tahmin ediyorum.

Ozet olarak lisansli urun satislardan onemli bir gelir saglanacak ama ilk once hisselerin geri alinmasi lazim.

Emir Tuncyurek

Post by Emir Tuncyurek »

Demek sevincim bosunaymis.Tuh.Bende bir anda borçlar 140 Milyon Dolardan 60 milyon dolara inecek diye sevinmistim hevesim kursagimda kaldi:( :? :(
KSKNLRÇTLSN

Niyazi Gunay

Post by Niyazi Gunay »

Borclardan kurtulmanin yolu Seyrantepe den gecer Azize de bunu bilir...

Emir Tuncyurek

SON BİLGİLER

Post by Emir Tuncyurek »

Bu 100. yıl formasıyla ilgili elime geçen son bilgiler şöyle;

1 - 3 Nisan günleri arasında satılan 100. yıl forması sayısı resmi olarak 100.000 gayri resmi olarak 120.000.
1-3 Nisan 2005 tarihleri arasında GStore'lardan elde edilen gelir 9 Milyon USD.

BENİM GAYET MANTIKLI FİKRİM

Türkiye'de minumum 20.000.000 GS taraftarı var.Bunlardan 5'te 1'i bu GS formasını alsa elde edilen gelir 250 Milyon USD eder yani 4 Milyon satılır ama bu 1 Milyon satmak neden bu kadar zor anlamıyorum.Düşünün yani 5/1'i sadece.
KSKNLRÇTLSN

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Emin Bey,

Bunlar hakikaten arastirma gereken akademik konular ama bildigim kadariyla anlatayim.

Benim cocuklugumda lisansli urun,GS Dergisi gibi seyler yoktu.Formalar sortlar bagimsiz firmalarca yapilir,satilir kulup de boyle seylerden para kazanmazdi.O zamanlar spor kulupleri mutevazi butcelerle yonetilirdi,uyelik gelirleri,mac gelirleri,reklam gelirleri ve varlikli yoneticilerin katkilari kulupleri ayakta tutardi;GS gibi buyuk bir kulubu bile. O yuzden taraftarlarda ,kuluplere,lisansli urun olarak destek olmak kulturu yerlesmedi.(O gunleri ozlemiyor degilim.)

1990'larin sonlarinda ve 2000'li yillarda spor kuluplerinin ekonomileri degisime ugradi.Gelirler artti ama giderler daha da cok artti.(Yanlis yapilan harcamalar dahil.)Biz camia olarak bu "merchandising" konusunda gerekli adimlari zamaninda atamadik.2000 senesinde UEFA Kupasini kazandigimizda GS Store'lar yoktu.(ufak kiosklar vardi)Ancak 2002 senesinden sonra merchandising konusunda ciddi adimlar atildi.Lisansli urun alip kulube destek olma kulturu de yavas yavas yerlesmege basladi.

3 tip GS'li var:

a-Cok varlikli, ve kulube onemli maddi ve manevi destek verebilenler.

b-Benim gibi imkani olcusunde harcama yapan,maclara giden,vb GS'lilar.

c-GS sempatizani olan,maddi durumu fena olmayan ama lisansli urunler icin para harcamayi tercih etmeyenler,
-Maddi durumu fena olmayan,bu parayi harcayabilecek ama ulasilamiyan GS'lilar.
-Maddi durumu yetersiz oldugu icin harcama yapamayan GS'lilar.

Esas ulasilmasi gereken grup c gurubu.Ozellikle de maddi durumu fena olmayip destek verme konusunda gonullu olanlar.Maddi durumu yeterli olmayan GS'lilarin bir bolumu ulkemizin ekonomik yapisi degistikce ve iyiye gittikce gelirlerini artirip harcama yapabileceklerdir.

Yani lisansli urun satisinda ciddi rakamlara ulasmamiz zaman alacak.Tabii ki gelirlerin cok yuksek bir seviyeye gelmesiyle bunlarin yonetimi de cok zorlasacak.Gelirlerin en verimli sekilde kullanilmasi ve harcamalarin kontrol altinda tutulmasi gerekecek.Butun bunlar icin de ,cok iyi denetlenmesi gereken,sports management'i cok iyi bilen ,profesyonel yoneticiler gerekecek.Bunlar tabii ki ileri safhalar.

Ben uc buyuklerin sosyal yasamimizda onemli bir yeri oldugunu,sporun yayilmasinda ve sevilmesinde de onemli gorevleri oldugunu dusunuyorum.O yuzden de uc buyuklerin ve diger kuluplerin ,imkanlar dahilinde, madden ve manen desteklenmesinin olumlu oldugunu dusunuyorum.

Post Reply