WC 2006: TÜRKİYE - ISVICRE 4-2 tuncay(2),38 sukur,51 necati

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Levent Guntay wrote:GS'yin Isvicre'de oynadigi Neuchatel macini hatirlarsaniz, o macta da GS takim olarak cok kotu oynamis, hep duran toplardan golleri yemisti. Hatta yanilmiyorsam, son gol de 87. dakikada falan gelmisti. GS'in macta ciddi bir pozisyonunu hatirlamiyorum.

Bu olay bir taktik, moral, motivasyon ve de konsantrasyon olayi. Elimizde yetenekli oyuncular var. Isvicre takimlarina karsi hep basarili olduk, yine olabiliriz. Karamsar olmaya gerek yok, yeter ki FT ve oyuncular maca konsantre olsunlar.
Aslinda cok da kotu oynadi denemez, o mac 1-0 GS'nin aleyhine giderken sahaya terorist kilikli 1-2 saklaban girmisti ve Isvicre polis azman kopeklerle sahada onlari kovalamisti. O sirada Sımovic de kendisine saldirir gibi olan kopeklerden bayagi korkmus ve konsantrasyonu kaybetmisti. Bunlar macin son 5-10 dakikasinda oldu. Akabinde, o dakikaya kadar cok saglam savunma yapan takimin da morali ve konsantrasyonu bozulunca, Simovic son 5 dakikada 2 gol yemisti.

GS o macta kotu oynamisti ama o yillarda deplasman anlayisina uygun bir bakis acisiyla oynamisti ve Turk futbolu o gunlerde Avrupa'da 2.turu gormuyordu. Yani bugunku durumda degildik.

Kanimca simdiki Isvicre milli takimi, daha once on elemelerde gectigimiz Grasshopers ayarindaki Isvicre takimlarindan cok guclu. Bence burada da yenebilirler, cunku asil uzmanliklari kontra atak. Tek sansimiz, ik dakikalarda gol atarsak, atmosfer onlari bayiltabilir.

FT'nin 2000 yilindan, 2005 yilina intikal etmesi gerekli, zaman tunelinde yasayarak bu is olmaz.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yine ver yansin gidiyorlar. Isvicreliler terbiyesizlik yapmi$lar. Kufur etmi$laer. Benim bunlara karnim tok ve inanasimda gelmiyor.

$urda hepiniz $ahitsiniz. Turkiyede hangi milli mac veya Avrupa macinda kar$i takima Turk seyircisi istiklal mar$inda saygili davrandi sizler kendinizi bildiniz bileli. Adam gibi sesszilik ve saygi icinde bir yabanci mar$i dinlemi$ ya da dinlettirmi$ gibi ortadasiniz. Danalar gibi bogurduklerini agiza alinmadik kufurleri ben $L maclarindan biliyorum yabanci takima. Ne olmu$ Isvicreli yapmi$ ise. Ben iyi yapmi$ demiyorum ama ne zaman sutten cikan ak ka$ik oldu Turk seyircisi de boy;e ulan ne terbiyesiz bu Isvicreliler deme hakkini kendilerinde buluyorlar federasyondakiler ve basin.

Ikincisi gazetelerde Isvicreli futbolcularin tahrikleri soyunma odasinda hakaretleri edepszilikleri yazilari arasinda cok guzel ip uclari var ama gorene. Orda bir di$li Davut adi geciyor kapi$anlar arasinda. Kimbilir neler yapti bu sevgisiz demeden kendimi alamiyorum. Ya Terim kizinca ibigine kadar kizarir. O yuzden kusura bakilmasin benim bu gibi dolduru$lara karnim tok. Isvicreli yenmi$ kalkip i$i yok sizin gibilerle agiz dala$ina girecek. Mactan once Turk takimi guclu kuvvetli diye alttan alip dalgalarini geciyorlardi. Sahada ne guzel agzinizin payini da verdiler. Ne diye elin herifi kendini durup dururken yaksin senin pe$inden soyunma odasina filan gelerek. Bu kadar a$agilik kompleksi olacagini sanmiyorum Avrupali da. Ama bu tur sacmaliklar sizlerin kaninda var. Hele boyle kolay lokma gorupte beceremediginizde asil $irretlik sizden gelir. Hani sabikalariniz boyunuzu a$masa inanacagim da bunlara ama sizleri hepimiz taniyoruz. Hangi buyuk macta birbirinize girmediniz ki bugune kadar diye sorsam alacagim cevap belli cunku. Hem sonra ishal olmu$ gibi agzin bir dakika durmadi mactan once Fatih efendi. Toplanti ustune toplanti duzenleyip fitilledin de fitilledin Almanya Alplerin arkasinda iyi bir kura cektik falan filan diye. Herifler sustular sahada gosterdiler sana Alpleri. Herifler $imdi gordun mu dese koridorda yalan mi yoksa kufur mu olur yani?

$imdi bir Xmas maci lafi milletin agzina dolanmi$. Askerlik icin gittigimde bu mac oynanmi$ti 1988'de. Kasim ayinda orada 3-0 yenildiklerinde bu i$ bitti derken 5-0 maci cok iyi hatirlarim. Kafamda asker tra$i soguk bir gunde bu maci gozum yemedi ve evden (o zaman boyle yuz kanal yok TRT veriryordu) seyrettik. Onda da maci naklen degil mac oynandiktan sonra verdiler. Ondan sonra olan rezalatleride hatirliyorum. Az daha o 5-0 galibiyet bok yoluna gidiyordu. Bir iki hafta surdu macin tescil edilmesi. Derwal'e dua etmek lazim. Isvecli'nin alnindan pekmezler akiyordu bozuk para atip adamin kafayi yardiklerinda. O zaman Erzik merzik yok ortada. Derwall hal etti idi i$i.

$imdi yine o duruma benzer bir $ekilde ka$iniliyor yine. Bir suru davar havalanindan ba$layip mac gunu stadta ellerinden geleni yapacaklar artik sinyal verildi. Olasi (ki ben hic sanmiyorum ya) bir tur atlama olayinda kafa goz yarmadan ya da cikan olaylardan dolayi maci iptal ettirip tarafsiz sahada maci tekrarlatirlarsa gorurler gunlerini. Bu kadar izansizlik olmaz birader. Biraz kendinize gelin be.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Cengiz Akgun wrote:...... Orda bir di$li Davut adi geciyor kapi$anlar arasinda. Kimbilir neler yapti bu sevgisiz demeden kendimi alamiyorum. ....
Sonunda bir hareketini duydum. Bunada sukur.

Maci $20 verip seyretme gafletinde bulundum. Oynanmaya calisilan oyunu dusundukce kadromuzun ne kadar zayif oldugu ortaya cikiyor. Gazetelerde ve forumlarda yazilanlara soyle bir goz attim. Cogunluk su oyuncuya bu oyuncuya kabahet buluyor. Aslinda hepsi bilinen becerilerini ortaya doktuler, kendi ortalamalarinin uzerine cikamadilar. Selcuk ve Huseyin ne zaman bir ara pasi atmis veya defansin arasina topla girip cikmis, defansin dengesini bozmaya calismis ki bu macda yapsinlar. Ligimizde bu ikili topu kesip belki bir takim arkadasina aktarmakdan ileri gidememis oyuncular. Bir kac kere defansdan hizli ciktigimizda topa basip defansin yerlesmesini bekledik. O anda Tuncay ve Nihat'in foksiyonu bitmisdi.
Bir kere kanatlardan topu cabuk kesmedik. Tek forvet oynayinca defans oyuncularini hareket halinde yakalamaya mecbursun, yoksa 3 stoperin sirtlarini kalelerine donup Hakan'in etrafini sardikdan sonra yapilan ortanin bir kiymeti yok.

Sivasspor bile milli takimdan daha cabuk cesaretli oynuyor. Bir ara 3genler kurup oyunu acmaya calistik. Tehlike bolgesine uzak, yavas ve korkakca yapilan paslasmalar Isvicre'nin one gectikden sonra vakit gecirmesini sagladi. Beceriksizlik, acizlik, tecrubesizlik, korkaklik fazlasiyla goze batiyordu.

Daha sayfalarca oyun ve oyuncular hakkinda yazabilirim. Ama nafile, dusundukce icim bunaliyor. Hele Serkan, Umit, Okan ne yaptigi belli olmiyan cag dis tek ayakli futbolculari dusundukce ... Bunlar futbolcuysa Hasan Sas tabi ki dunya yildizi.

FT elinde ki kadroya gore Nihat ve Tuncay'in beraber oynamasi haricinde dogru bir 11le cikti. Macin basindan beri beraberlige yatmaya calissaydi simdi Carsambaya daha umutlu bakabilirdik. Tek umudum :cry: Emre, Yildiray, Halil, Hamit gibi top yapabilen, cabuk pas alip verebilen, rakibini uzerine korkusuzca gidebilen oyuncularin oyunu Isvicre 18i cevresine yikabilmeleri.

Bunlarin hepsini unutup U-17 takimini bekliyecegim.

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Enseyi karartmayalim Cetin Altan'in dedigi gibi. Isvicrelilerin basinda baslattiklari kampnaya bakacak olursak topcusunun da taraftarin da ole davrandigi asikar bence.

Neyse, kisa vadede su herifleri gecelim de ulke olarak egomuzu tatmin edelim once derim ben.

Bu maca kimin cikacagi ne taktik verilecegi cok onemli degil, topa ilk bas sagdan soldan bindir...bu kadar.

Ulke olarak 2 gun icersinde inanilmaz motive ettik zaten elemanlari buna birde SS atmosferi katilirsa o zaman her an hersey olabilir.

hop hop schwiiiz olsun top top schwiiiiz....

Kemal Bakircioglu

Post by Kemal Bakircioglu »

Cengiz Akgun wrote:Yine ver yansin gidiyorlar. Isvicreliler terbiyesizlik yapmi$lar. Kufur etmi$laer. Benim bunlara karnim tok ve inanasimda gelmiyor.

$imdi yine o duruma benzer bir $ekilde ka$iniliyor yine. Bir suru davar havalanindan ba$layip mac gunu stadta ellerinden geleni yapacaklar artik sinyal verildi. Olasi (ki ben hic sanmiyorum ya) bir tur atlama olayinda kafa goz yarmadan ya da cikan olaylardan dolayi maci iptal ettirip tarafsiz sahada maci tekrarlatirlarsa gorurler gunlerini. Bu kadar izansizlik olmaz birader. Biraz kendinize gelin be.
Basin, milli takim sozculeri sacmalaya basladilar. Hertesten yorum var.. Simdi tesaduf Fatih Altayli yazinida okudum. Elinizden ne gelirse yapin, ayip gunah olmaz niyetinde bir yazi. Nasil olurda bu kapasitedeki birisi Galatasaray'da ikinci baskanlik yapmis olur, otesinde bas kose yazarlarindan biri, bu nasil akil ermiyor.

Turu sogukkanli olmadan gecemeyiz, camurla olmaz bu is.
Kemal Bakircioglu

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

10-15 dakika once NTV'yi actim Isvicre milli takiminin oyunculari her biri ayri masada yarim saat boyunca Ciragan Sarayinda basina acik oturuyorlarmis. (Bu uygulamayi Amerikada Super Bowl'dan once takimlar yapiyor, basin ve basini takip edenler icin cok iyi bir fikir, basin toplantisindan cok daha fazla bilgi ve demec cikiyor cunku--tabii bizim basin bundan faydalanacak ayarda olmadigi icin pek yansimaz, ama diger ulkelerin basinina yansir...NTV bile oraya Fransizca Almanca bilmeye bir herif gondermis ve canli yayinda kimseyle konusamadi gibi birsey nerdeyse...)

Neyse Zuberbuhler'le konustu bir de Gygax'la. Ikisininde hava alani olaylari ve diger mac disi sacmaliklarindan hic etkilenmedikleri tamaman belliydi, hem cevaplarindan hem tavirlarindan. Zaten baska bir sey beklenemezdi. Bizim basin ve sozculer, ve bu nedenle (ve baska nedenlerle!: cumartesi gunku berbat takimin TD'si ben olsam bende herkesin baska seyleri konusmasini isterdim...) maalesef teknik heyet ve oyuncular bile sanki paralel bir dunyada yasiyor, Isvicre Dunya Kupasina giderken biz sacma sapan camur atma oyunlarinin sampiyonu olmaya calisiyoruz.

Bu sekilde takim gercekten motive oluyorsa cok ters bir durum var--Dunya Kupasina gitmek bir futbolcu icin yeterince motivasyon degilse bu oyuncunun milli takimi birak profesyonel futbol'da isi yoktur.

Maca gelince...

Hasan kadrodan cikartilmis zaten oyle gibi gozukuyordu.

Dun aksam ben en az 5-6 degisik kadro yazip cizdim--genelde kanatlarda yandigimiz icin ve Hamit'in orta sahada cok daha etkili bir oyuncu oldugu icin FT'nin cok zor kararlari var. Bai haberlere gore Fatih Akyel son an sakatlanmasaydi cumartesi oynayacakmis. eger dogruysa beklerin performansini gordukten sonra kesin oynatir--Hamit sag acik oynar, belki nihayet Umit Ozat'dan bile kutulmanin bir yolu cikar, Serkani ters kanada koyarak (gozumuzun onune dokulen Ergun'u degil, lutfen...):

Hakan Sukur....Halil
Tuncay...Emre...Selcuk...Hamit
Serkan...Alpay...Toraman....Fatih Akyel
Volkan

Sonra Emre'yi tek on libero olarak oynatip tamamen top yapabilen oyunculardan kurulu kadrolar yazdim. Ben Yildiray icin pek umutlu degildim ama durumu iyimis, buyuk olasilikla 11'de falan diye yazanlar oldu.

Hakan Sukur....Halil
.....Yildiray
Tuncay........Hamit
.....Emre
Serkan...Alpay...Toraman....Fatih Akyel
.....Volkan

...ama belki 2-0'in cevabini vermeye calisirken boyla baslamak en iyisi degil. Emre'nin ataklara daha fazla katkisi olmasi icin yaninda Selcuk olabilir, Hakan'in yanina Halil lazim bence ama sanmiyorum FT boyle dusunsun. Okan grip Nihat hafif sakat bu arada...daha GERCEKCI bir kadro, yani FT'nin daha yakin oldugu kadroda, sanirim hem Selcuk hemde vazgecemedigi Tumer vardir, ayrica Halil olacagini sanmiyorum:

..........Hakan Sukur
.......Yildiray
Tumer....Emre....Selcuk....Nihat
Umit Ozat...Alpay...Toraman....Hamit
....Volkan

Kendi stresimi azicik atmak icin hepinizi sikdiysam uzun mesajlarimla kusura bakmayin, ozur diliyorum.

Deniz

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Sakatliktan cikan,mac eksigi olan oyuncularla oynamak riskli olur diye dusunuyorum.

Kalede Volkan,sag bekte Serkan,orta bekte Alpay,Ibrahim,sol bekte Umit;
3'lu bir orta saha,solda Emre,ortada Selçuk,sagda Hamit;onlerinde Necati;Necati'nin onunde Halil ve Hakan.Necati Hakan'la oynamaya alisik,ve orta sahaya da yapacagi hucum presiyle yardimci olur.Emre de duran toplari kullanir.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Fatih Trerim ve Davut Disli'nin salakça beyanlari ve Turk medyasinin da girisimleriyle maç öncesi igrenç bir gerginlige dönen maçta bakalim ne yapacagiz.

Türk medayasi deyince su gazete mansetine bir bakin.

Bu manseti atan gazetenin sorumlu müdürlerinin IQ'su kaçtir acaba?

http://www.pasfotomac.com.tr/

Ben bu maç icin kötümserim. Yensek bile gol yiyip elenecegimizi dusunuyorum.

Hele Ergün'ü de ilk 11'de oynatirsa ilk yarida havluyu atariz.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet Gorgen wrote:http://www.pasfotomac.com.tr/
Eyup belediyesi taraftarimizi Mehteran-ı Eyüp Sultanla costuracakmis. Bakalim tarih tekerrur edecek mi ve Juve, Chelsea, Ingiltere maclarinda oldugu gibi bu vatan-millet havasi takimi kasacak ve oyun kitlenecek mi, yoksa gene sagimiz solumuz belli olmayip 5 atip Imparator'a son Osmanli padisahi payesi verilip kafasina mac sonrasi koca bir kavuk gecirilip ayaklarina mi kapanilacak. Ben son macin genis özetlerine baktim defans bir facia idi, oyun sablonunu anlamadim saskin tavuklar gibi saga sola kosuyorlardi. Terim'in oynattigi tum takimlarda bu defans zaifiyeti var, sol taraf otoban gibi idi o neydi öyle sagdan soldan sapsala dönduk. Bir de su Anderlecht'te cok iyi oynayan ve benim begendigim eski FB'li Serhat var bu cocuga niye hic sans taninmaz anlamis degilim.

Bu arada Isvicre'nin karsilanis sekli tum bati basininda buyuk yanki uyandirmis. Bari sahada islikla mislikla baski altina alsa idik, domates, yumurta yagmuru, otobuse saldiri falan Avrupa basininin tam bekledigi firsatlar. Isvicre ilk kez böyle karsilaniyor diye veryansin etmisler.
-----------------------------------------------------------------------------
Türkiye'nin En Büyük Mehteri Şükrü Saracoğlu Stadında
Milli Takımımız 2006 Almanya biletini alabilmek için 2-0’ın rövanşında Çarşamba akşamı Şükrü Saraçoğlu’nda ağırlayacağı İsviçre maçı öncesi Mehteran-ı Eyüp Sultanla coşacak. Futbol Federasyonunun talebi üzerine Türkiye’nin en büyük Mehterini bu tarihi maç öncesi Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadında görevlendiren Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Mehter konseri ile 60 bin taraftarın statda, milyonların’ da ekran başında coşacağını söyledi. Başkan Genç yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bizden bu tarihi maç öncesi talepte bulundular. Bende seve seve hemen Mehterime talimatı verdim. Milli takımımıza ve Ay Yıldızı seven herkese muhteşem bir konser vermelerini söyledim. Türkiye’nin en büyük Mehter takımını Şükrü Saraçoğlu’nda Çarşamba akşamı vereceği konserle coşacak, coşturacak. İnşallah 11 yiğidin sahada koyacağı yürekle, Ay Yıldızımıza gönül verenlerin yüreği aynı noktada birleşir ve Almanya biletini alırız. Bizler inandık, sizlerde inanın” dedi.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Isvicre'yi zor yenerler. Gecen kadroya yakin kadro ile cikarsa hic sans
tanimiyorum. Serkan, Umit Özat ve Huseyin gibi oyunculari kadrodan
derhal cikarmasi gerekiyor. Yildiray bu takima monte edilmeli.
Kanatlara yama yapmayip adam gibi adam bulmalasi gerekiyor. Gencler'in
Ugur'u milli kadroya secildi mi acaba? Defans idare eder, hatta defans
oyuncusu adeti indirilebilir de.

Sonra TR'nin temkinli, 'saglam' oynama gibi bir luksu yok. Bu aksam cikip
topunu oynamasi gerekiyor, aksi taktirde kendisini istemeyerek zor
dusurmus olucak. Dizginleri birakacaksin bu tarz maclarda. Bunun icin dogru
tercih yapmasi gerekiyor FT'in. Bu konuda ona gövenim eskisi gibi yok
malesef. Korkarim bu yuzden mac berabere veya son dakika golu yiyerek
bitebilir.

Pesimistim arkadaslar cunku tunelin öbur ucunda isik göremiyorum.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu maci TV'den izlerken ara sira buraya bilgi verecek hayirseverler vardir in$allah. Bizim gibi Yurt di$inda olup ustelik zaman farkindan dolayi i$te olanlarin dinleme $ansi bile yokta.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Maçın önemli dakikalarını (tabi ki olursa) burada paylaşacağım.

İnşallah dünya kupasına kalırız ama benim umudum yok.

yanılan ben olurum inşallah.

nasıl diyorlardı :lol:

Haydi, haydi Allahaşkına......

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

............VOLKAN
HAMİT... TOLGA....ALPAY...ERGÜN
SERHAT....SELÇUK... EMRE..TUNCAY...
.......NECATİ......HAKAN

Maça bu 11 ile başlayacağımız duyruldu.

Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Ilk macin yorumlarini okudugum kadariyla beni korkutan 2 isim var: Selcuk ve Ergun. Ama ikisini de telafi edebilecek kapasitede isimler de var: Alpay ve Emre.
Hasan'in aksine ben umutluyum. 2 golu rahat atariz diye dusunuyorum. Ondan sonrasi Allah kerim ;)

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Artik mehter takimida geldikten sonra yani ir $eyler olmali.

Turk Takimlarinin Avrupada dokuldugu senelerki o zamanlar Goztepe Fuar $ehirlerinde ve Eski$ehirspor bile iyi i$ler yapmi$ti bu uc buyukler diye anilan sahtekarlarin yaninda o zamanlar. Hic unutmam lisede idim galiba (70'li yillarin hemen ba$i ya da 60'larin sonu olmali) . Guzel bir bahar gunu babamlar bir cinar altinda tavla oynarken Eski$ehir Ispanya'da Sevilla mi idi Zaragosa imi idi bir tur maci yapiyordu. Turkiyedeki maci kazanmi$lardi sanki orada bir beraberlik yetecekti. Kir kahvesinin radyosundan (TV yoktu o zamanlar) maci vermeye ba$ladilar. Eski$ehir malasef golleri yemege ba$ladi. 3-0 filan olmu$tu galiba. Herkes o zamanlarin iyi takimi Fethi'li Ender'li Abdurrahmanli Eski$ehirden (eski kulagi kesikler bilirler bu adamlari) umitliydi nedense. Ama durum boyle olunca kizildi. Hadi yahu bunlar ne zaman adam olacaklar filan diye sesler yukselince rahmetli olduysa ruhu $ad oldun Sirkeci Muhtari Burhan (Alpan) amca birden "bunlar Osmanli'nin torunu be. Viyana kapisini bulan arslanlarin torunu be (aslana arslan derdi) hadi bakiyim toparlanin oglum" filan diye bana dalaga gecirmi$ gibi gelen bir iki laf atti ortaya. Sanki Fethi Ender filan onu duymu$lar gibi Eski$ehir ilk golunu yazdi. Arslanlar diye bagiri$ cagiri$ ile bir tanede atildi derken bir tane daha eger hafizam beni yaniltmiyorsa turu atladilar geldiler Burhan Amca'nin Arslanlari. O gun Burhan amca epey cay kahve icti idi agzina saglik Burhan bey diyenlerden.

Hadi bakalim Turkiye icin gol diyen Altin bulsun.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Nov 16, 2005 9:15 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply