Le Tour de France....

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mert Tokman

Le Tour de France....

Post by Mert Tokman »

Birakin GS'i transferi falan - klup yapisinda koklu degisiklikler yapilmadigi surece yapilan-yapilmayan isler ve harcanilan paralar bos....

Ozan kardesim - yazarmisin bize ne oluyor bitiyor tour'da - yorumlarinla beraber bir alalim... gecen sene zevk alarak okuyordum...

Bak Armstrong 4. etap sonunda sari mayoyu gecirivermis sirtina... daha daglar bile baslmamisti halbuki...

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Bu sene cok guzel gidiyor tour, su anda vaktim yok ama olunca yazacagim ben de... Vakit buldukca izlemeye calisin. Bugun team time trial vardi, Lance'in takimi Discovery Channel (USPS degil artik) birinci oldu ama kilpayi. Zabriskie denen Amerika'li (ilk gunun birincisi) 1.5 km kala dusmese daha da bir heyecanli olacakti, cok yazik oldu. 1km kala dusse kurallar geregi takimiyla bitirmis sayilacakti halbuki.

Lance gene bomba gibi, ilk gun time trial'da kendisinin onunde baslayan Ulrich'i yakalayip gecmesi inanilmazdi. O gun ikinci oldu (Zabriskie ruzgarin da yardimiyla birinci oldu) ama Ulrich'le resmen de dalga gecti. Ulrich bugunku yarisin sonunda 8-9 gibi bir yerlerde, yani hala tehdit teskil ediyor. Gecen senin yildizi Iban Basso'dan henuz ses seda yok, Mayo'nun adi bile gecmiyor nedense...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Valla sorma Mert'cim. Bu Cirak sagolsun bu sene sadece bir kere binebildik bisiklete. Adamin oncelikleri cok farklilasti ne yaparsin. Benim gobek popo aldi basini gidiyor. Durum felaket. Baktim olmuyor eve bir trainer aldim. Bisikleti takiyorsun, yolda gibi binebiliyorsun. Ekran basina gecip, acip TDF'i Lance'le beraber ben de binecegim. Bakalim oldugu kadar...

Bu sene tur aslinda butun heyecani olduren bir sekilde basladi. Gecen seneki gibi 4 km prologue koysalardi, insanlar, rakipleri ben de dahil acaba Lance bu sene iyi mi, yapabilecek mi diye belki 10 gun merak edip duracaktik. Ama ilk gun TT (zamana karsi bireysel yaris)'de, Lance ezeli rakibini ezip gecince daha basindan hersey patladi. Rakipler patladi, moraller patladi, seyirciler "offf yine mi" dediler.

Simdi yavas yavas yeniden heyecan yukseliyor.

Aslinda bu sene seyredilecek olan Lance degil, Lance'in takimi. Dun inanilmaz bir Patek Philippe ayarinda, tikir tikir calistilar. Ruzgarin etkisini azaltmak icin, en on sirayi mukemmel paylasmalari, ayagi hic bir surucuyu kaybetmeden tamamlamalari gercekten gorulmeye degerdi. Zaten Tour tarihinin en iyi zamanini yaptilar, rekor kirdilar. 57 km ortalama. Bruynell inanilmaz bir beyin ve takimi cok iyi yonetiyor TDF haricinde de. Amerika'lilar tabii bu olayi abarttilar. Team Discovery Channel'in arkasindaki ekip akillara zarar. Processor ureticisi AMD bile isin icinde. Ruzgar tunelleri, aerodynamic muhendisler, NASA hepsi var.

Ullrich'in takimi da cok iyi ama sorun orada farkli. Ullrich takim lideri ama su anda takimda Ullrich'den iyi 2 surucu daha var. Kloden ve Virnokourov. Takimda kimin lider olacagi hakkinda bir suru tartisma var. Lance'in takimi daha da iyi ama kimse Lance'den iyi degil ve cok rahat kafalari karismadan Lance'e yardimci olabiliyorlar. O da takimini artik yillarin verdigi deneyimle yonlendirip, onculuk yapabiliyor. Dun tempo dustugunde en one gecip cok daha uzun sure en onde cekti takimini.

Daha cok uzun zaman var. Bir suru etap. Daglar. Dun Zabrieski'nin basina gelen herkesin basina gelebilir.

Bu sene gecen seneden farkli olan bir sey daha var. Gecen sene ilk duz etaplardan birinde 3-4 surucu erken kopup 15 dakika fark atmislardi. Bunlardan biri Voeckler yaklasik 2 hafta sari mayoyu birakmadi. Simdi peloton buna izin vermiyor. Kopup gidenleri iyi takip ediyorlar. 5 dakikanin uzerine cikmalarini onluyorlar. Simdiye kadar da hep yarisin sonunda yakaladilar. Tempo genel olarak cok hizli yani. Bu da demektir daglara gelindiginde cok buyuk kopuslar olacak.

Iyi turlar iyi eglenceler..

Ozan Ersoy

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ilk haftanin arkasindan biraz yorum yapalim. Evet tur heyecanini geri getirdi. Bu sene guzel cekisme olacaga benziyor. Benim turdan onceki tahminim bu sene Lance'in sampiyon olamayacagi ama Ullrich'in de olamayacagi yonundeydi. Ilk hafta boyunca soyle bir bakindim kim olabilir diye? Basso, Kloden, Vinnie?...

Daha once de dedigim gibi bu sene korkunc hizli basladi. Etaplar son surat gidiyor, bir de araya iki tane adam gibi time trial girince, cigerler ve bacaklar daha ilk haftadan bayagi bir esnedi. Genelde favori olmayanlar ilk haftada one cikarlar, sonradan iyi takimlar kontrolu ellerine alirlardi. Bu sene ilk haftadan tempo dayanilmaz olunca, ilerdeki haftalarda surprizler olacak, bayagi ciddi kopuslar yasanacak, beklenmedik insanlardan kotu sonuclar cikacak.

Bu hafta en buyuk surprizlerden biri cumartesi yasandi. Armstrong'un takimi cumartesi etapinin son tirmanisinda yaristan kopup Lance'i yanliz biraktilar. LA'in tek basina kaldigini goren rakipler birer birer saldirdilar. Ozellikle T-Mobile 3 lu saldiri gerceklestirdi, Vinokourov, Ullrich ve Kloden ile. Ikisinin ataklarina karsilik veren Lance Kloden'in arayi acmasina izin vermek zorunda kaldi. Offff... Yaristan sonra Lance'i gorecektiniz. Sinirli ama gercek patron gibi takimini herkesin onunde azarladi. Dunyanin en iyisi olunca ne yaparsaniz yapin dogru gozukuyor. Ama ben olsam ayni seyi yapmazdim, bir gunluk yorgunluk olur boyle seyler deyip, yanliz kaldigimda adamlarimla o zaman ha$lardim.

Neyse, pazar gunu daha zorlu etapta bu sefer hepsi kendilerine gelmis gibiydiler, yarisi bastan sona iyi goturduler. Cumartesi gunu bence (ki etrafta onlarca degisik yorum var) takimin yapisina ve antrenmanlarina ters bir yaris oldu. Dumduz bir etap cok hizli gecildi, son km lerde bayagi ciddi bir daga tirmanildi. Bastan sona dag etapi olmadigi icin, hazir degildiler ve hep bastan sona Lance'i onde tutmak icin cok yuklendiler. Sonuna gelince Lance'in takimi yaris boyunca zaten cok hamallik yaptiklari icin epey zorlandi. Pazar gunu toparlandilar.

Dun Rasmussen (eski dunya dag bisikleti sampiyonu) inanilmaz bir yaris cikardi. Iki dag etabini da bu tempoda bitirirse, yarisin mutlak favorisi olur. Ama duz etaplarda ve sprintlerde kendisi hic yok.

Basso'nun takimi CSC cok iyi gidiyor. Benim sevdigim adamlardan David Zabriskie yarisi erken birakmak zorunda kaldi. Alman Voigt su anda sari mayoda ama kendisi bile uzun surmeyecegini biliyor. O takimin asil surucusu Basso ama bu sene cok sessiz kendisi. Hic bir atak yok, yaris kazanma yok.

Gelelim T-Mobile'e.. Ullrich yaris oncesi gecirdigi cok ciddi kazanin (takim arabasinin camindan iceriye girdi kafasi, boynunu kesti, sah damari gidebilirdi diyorlar) etkilerini yeni atmisken, dun bir daha dustu iniste. Kirik cikik yok ama nereye kadar? Bu tip darbeler ister istemez vucudun etkisini azaltiyor. Kloden gecen seneki kadar iyi baslamadi ama yavas yavas kendini gosteriyor. Vinokourov... Iste herkesin gizli favorisi bu Kazak... Gecen sene omzunu kirdigi icin katilamamisti ama bu sene kazanmaya gelmis. Armstrong'a ilk hucumu baslatan kendisi. Cok iyi gidiyor, iyi konumda ve kuvvetli gozukuyor. Dag etaplarinda Lance'i savunmaya zorlarsa ve de Lance yanliz kalirsa, Vinokourov bu isi alip goturecek gibi gozukuyor. Gecen sene daglarda Lance'e cok yardimci olan Floyd Landis'in eksilikligi cok duyulacak. Yok eger takim herkesin "umit ettigi" gibi kotu degilse ve Lance'i korumaya devam ederse, Lance de her zaman yaptigi gibi daglara hakim olmak icin kendi hucumu gecerse, zaten rakiplerin cok az sansi var. Vinokourov da dahil buna.

Kacirmayin... Tarih yaziliyor... Cok heyecanli bir tur oluyor... Spor sevenlerin ozleyecegi bir adam ve donem daha bitmek uzere. Son gosteriler bunlar.

Ozan Ersoy

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

:)

Turun galibi belli oldu bir gunde. Daha cok var, hersey olabilir, kaza, hastalik vs ama bu tur bitmistir %90.

Armstrong son dag cikisinda herkesi yedi bitirdi. Butun rakiplerini ezdi gecti. Bugun Disco boys (Team Discovery) cok iyiydi. Peletonu surekli onde goturup tempoyu arttirdilar. Amac olabildigince surucuyu geride birakmak yani pelotonu sadece en iyilere saklamak ve 20 km lik son dag cikisina herkesi yormakti. Plan butunuyle gerceklesti. Disco boys surekli tempoyu arttirdilar, butun sprinterlerin hepsi sapir sapir dokuldu (Mc Ewen, Boenen vs). Son cikisa baslanildiginda sadece ilk 20deki adamlar kalmisti. En babalar yani. Son cikisin ortalarinda Armstrong hucuma gecti, en babalarin hepsi birer birer dokulduler. Hele herkesin gizli favorisi dedigim Vinokourov bayagi kotu gitti daha erkenden. Bugun yaklasik 5 dakika fark yedi. Kloden, Vino, Ullrich, Basso arasinda en gec kopan, en gencleri Basso oldu ama o da simdi toplamda 3 dakikaya yakin geride. Gune sari mayoyla ve Armstrong'un 2 bucuk dakika onunde baslayan Alman Voigt gunun sonunda ilk 30 da bile yok. Demek ki 15 dakikanin ustunde fark yemis. Toplamda Kloden ve Ullrich 4 dakika fark yediler.

Artik bundan sonra bir tek rakip kaliyor Armstrong icin: Basso. Ona da Time Trial da rahatlikla 2 dakika fark atabilir Lance. O da demek ki geri kalan etaplarda Basso'nun 5 dakika fark atmasi lazim Lance'e ki cok cok zor. Belki Lance'in sagligi bozulursa bir sekilde, Pireneler de sansini deneyebilir Basso ama Lance'e bu kadar fark atmak ve o farki korumak imkansiza yakin.

Artik bundan sonra Disco boys da rahatlar, guvenleri iyice yerine gelir ve Lance'i guvenle Paris'e birinci gotururler.

Ozan Ersoy

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Armstrong kazanirsa ,yarisi 7. defa ve en cok kazanmis sporcu (rekor kiracak) olacak degil mi?

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Ozan daha dur, Alpler'e yeni geldiler, bu isler belli olmaz. Tahtaya vur. Cikislarda Rasmussen yoracak Lance'i, kazanamaz orasi ayri ama Lance yorulabilir. Hersey Disco Boys'un bu tempoyu devam ettirip ettiremeyecegine bakiyor. Herkes birlik olmus Lance'in ve Discovery'inin hatasini bekliyor. Discovery vs. eveybody else bir yaris oluyor, Lance'e karsi daha cok atak olacak.

Gene de Lance'in hala conservative yaristigini dusunuyorum, dag etaplarinin sonlarina dogru cosabilir. Neyle besleniyorsa artik... Senden bu adamlarin ne yiyip ne ictikleri, nasil supplementlar aldiklarina dair de bir yazi bekliyoruz artik, kesin okumussundur bir yerlerde...
Trainer'in ustunde Tour de France'in gazina gelip cosma, kendini sakatlama :D
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugun Le Tour de France'in son gunu. Lance Armstrong'un, 7. sampiyonluguna ulasmasina az kaldi.Bugun Vatan Gazetesi'nin Pazar ekinde Yigiter Ulug'un yazdigi "Once Adam Ol Sonra Sampiyon" yazisini okumanizi tavsiye ederim.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Armstrong, 4.5 dakikadan fazla bir farkla 7. sampiyonlugunu kazandi.
Tebrikler sampiyon!

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Offf o kadar cok yazacak sey var ki... Bir sporsever olarak kendimi cok sansli hissediyorum. Belki Jesse Owens'i Muhammed Ali'yi Pele'yi canli izleyemedim ama Jordan'i, Bird'u, Magic'i, Maradona'yi, Zidane'i, Schumacher'i, Armstrong'u ve nicelerini kacirmadim. Bu olaganustu atletler sanatlarini icra ederken orkestranin yaninda en on siradaydim. Bugun bir ayrilik gunu daha, hem huzunlu hem keyifliyim. Bu dunyadan gocup gecmis ya da gitarini mikrofonunu rafa kaldirmis bir muzisyenin nasil sanati onunla beraber gocup gitmiyorsa, bu atletlerin kafalara kazinmis muhtesem anlari hic bir zaman unutulmayacak. Nasil cok sevdiginiz bir yiyecegin adi anildiginda, agziniz sulaniyorsa, Maradona denince de o Ingiltere'ye atilan golu akliniza geliyor ya da Jordan denince Utaha karsi son 6 saniyede atilan basket gozunuzun onunden gecip gidiyor. Lance'in de 7 sene denilince bizlere hediye ettigi yeterince ani var.

Armstrong'un neler yaptigini herkes cok iyi anlamiyor. Cunku bu spor oyle bir topu sektirmek gibi cok sik yapilan bir sey degil. Biraz kavramak icin bir bisiklete binip 50 km yol katetmek veya %4 egimli bir tepeye 500 metre tirmanmak da kafi olmayabilir. Hani cogumuz icin bu bile cok ender yapilan bir sey ama yetmez. Cunku bunu 3000 km arti Alpler arti Pireneler, arti 21 gun arti 7 sene arti 170 tane rakiple katlamak gerekir.

Ha bir de olumcul bir hastaliga yakalanip dunyanin en iyi doktorlarinin %40 yasama sansi verdigi dipsiz kuyudan sapasaglam cikacaksiniz sonra bunlari yapacaksiniz.

Allah'a sukur ben oyle bir sey yasamadim. Yasayanimiz var belki benim de basima gelecek, hepimiz eninde sonunda olumlu varliklariz ama yukarda yazdigim 3000 km vs den cok daha zor olduguna eminim. En azindan Lance oyle diyor. Tour de France? Taze bitti. Buyrun size kemoterapi verelim...

Yazacak cok sey var. Bu cok degerli atlet hakkinda anlatilacak cok sey var. Ben bugun profesyonel sporcu olsaydim veya bir sporcu yetistiriyor olsaydim veya veya ciddi bir rahatsizligim olsaydi, ilham ve dayanma gucu icin cok uzaga bakmak zorunda olmazdim. Isin nadide ve guzel tarafi da bu zaten. benim gibi birine plastikten bir bilezik taktirabiliyorsa biri veya hayatinda dogru durust spor yapmamis birine gecenin 8'inde bisikletin ustune binmesini sagliyorsa biri o zaman o biri cok ve cok ozel biridir.

.... devami gelecek.

Ozan Ersoy

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Image

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bu sene en begendigimiz reklamlardan biri tabii ki Nike'dan geldi. Su meshur kanser oldugunu acikladigi reklam degil. Izlemeyenler icin anlatalim. Lance kulaginda mp3 calicisindan cikan namelerle kosuya cikmis dogdugu ve yasadigi Austin Texas'in sokaklarinda antrenman yapiyor. Bunu goren postaci hemen kosmaya basliyor, sucu elindeki su bidonlarini agirlik olarak kullanmaya basliyor, bebek arabasiyla alisveris yapan kadinlar yarisa basliyorlar, kirmizi isik yesile donuyor, millet 100 metre yarisina baslar gibi start aliyor. Hicbirine anlam veremeyen Lance basini sallayip parka dogru kosmaya devam ediyor. Mesaj acik...

"Fitness... Pass it on..."

Saglam ol, saglikli yasa ve digerlerine de a$ila.

Bunun sadece bir reklam oldugundan ibaret oldugunu dusunenleri Amerika'ya ama sadece oyle NY'a falan degil, kucuk, ekonomisi dar kasabalara davet ederim. Herkeslerde bir spor aski. Kimi bisiklete biniyor, kimi kosuyor, kimi 40 yasinda triatlona hazirlaniyor. Gecenin saat 9 bucugunda kasklarina madenciler gibi fener takmis 20 tane bisikletciyi gordunuz mu hic? Peki bunlarin saclari baslari agarmis, coluk cocuk yani profesyonel atlet olmadiklarini soylersem ne dersiniz?

"A aaaa.... Ayni reklam gibi..." deyip deyip durduk. Agzimizdan "manyaklik bu canim bu kadar da olmaz" gibi laflar cikti ama kalbimizin ve aklimizin derinliklerinde onlarin yaptiginin cogumuzun yaptigindan iyi oldugunu biliyorduk. Turk modeli "Ye ic sic" bir de kotu aliskanliklar, bir de stresli hayat ekle ohh suyundan da koy. Nerde Mustafa Kemal'in 80 sene once soyledigi "saglam kafa saglam vucudu" olacak Turk gencligi nerde simdiki genclik.

....

Iste bir ulkenin spora bakis acisinin degismesine sebep olan adamlardan biridir bu Mr Armstrong.

Ozan Ersoy

Image

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Galatasarayli Lance hayranlarina bir supriz yapip kendisi ile bulusunca bir imza almak istiyorum. Ailesi bizim bolgeden (Dallas, TX) oldugu icin bu imkanim var. Adamcagiz olum yatagindan kalkip en zor bir sporun tek basina defalarca krali olmasi olagan ustu bir sey...

Bu arada Panama-USA macini izlerken Sedat, Cengiz Akgun, Mehmet Marsan, Ozgur, Mert Tokman ve Ozan'nin kulaklarini cinlattim. Panama kalecisini nasil buldunuz? USA'nin hali de icler acisi dogrusu...Bir turlu koseyi donemediler...ama bir sey var iddia giriyorum kondisyon acisindan cok iyiler...

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Murat Gokcigdem wrote:Galatasarayli Lance hayranlarina bir supriz yapip kendisi ile bulusunca bir imza almak istiyorum. Ailesi bizim bolgeden (Dallas, TX) oldugu icin bu imkanim var. Adamcagiz olum yatagindan kalkip en zor bir sporun tek basina defalarca krali olmasi olagan ustu bir sey...
...
Sevgili Murat Gökçigdem,

Hazir istim ustunduyken,
uzmanliginizi bekleyen bir de dondurma meselesi var.
Bakiniz: Bursa-GS basligi 5. sayfa.
Hadi bizden gecti, Amerikadaki arkadaslara yarasin bari.
NO ADNANS, NO CRY !!

Burak Fenercioglu

Post by Burak Fenercioglu »

Ozan Ersoy wrote:Bu sene en begendigimiz reklamlardan biri tabii ki Nike'dan geldi. Su meshur kanser oldugunu acikladigi reklam degil. Izlemeyenler icin anlatalim. Lance kulaginda mp3 calicisindan cikan namelerle kosuya cikmis dogdugu ve yasadigi Austin Texas'in sokaklarinda antrenman yapiyor. Bunu goren postaci hemen kosmaya basliyor, sucu elindeki su bidonlarini agirlik olarak kullanmaya basliyor, bebek arabasiyla alisveris yapan kadinlar yarisa basliyorlar, kirmizi isik yesile donuyor, millet 100 metre yarisina baslar gibi start aliyor. Hicbirine anlam veremeyen Lance basini sallayip parka dogru kosmaya devam ediyor. Mesaj acik...

"Fitness... Pass it on..."

Saglam ol, saglikli yasa ve digerlerine de a$ila.

Bunun sadece bir reklam oldugundan ibaret oldugunu dusunenleri Amerika'ya ama sadece oyle NY'a falan degil, kucuk, ekonomisi dar kasabalara davet ederim. Herkeslerde bir spor aski. Kimi bisiklete biniyor, kimi kosuyor, kimi 40 yasinda triatlona hazirlaniyor. Gecenin saat 9 bucugunda kasklarina madenciler gibi fener takmis 20 tane bisikletciyi gordunuz mu hic? Peki bunlarin saclari baslari agarmis, coluk cocuk yani profesyonel atlet olmadiklarini soylersem ne dersiniz?

"A aaaa.... Ayni reklam gibi..." deyip deyip durduk. Agzimizdan "manyaklik bu canim bu kadar da olmaz" gibi laflar cikti ama kalbimizin ve aklimizin derinliklerinde onlarin yaptiginin cogumuzun yaptigindan iyi oldugunu biliyorduk. Turk modeli "Ye ic sic" bir de kotu aliskanliklar, bir de stresli hayat ekle ohh suyundan da koy. Nerde Mustafa Kemal'in 80 sene once soyledigi "saglam kafa saglam vucudu" olacak Turk gencligi nerde simdiki genclik.

....

Iste bir ulkenin spora bakis acisinin degismesine sebep olan adamlardan biridir bu Mr Armstrong.

Ozan Ersoy
Cok guzel yazmissin Ozancim. Ben bu spora hazzetmesem de; Ozan'i, Robert Pires'i, Ronaldo'yu spora (hatta Lance'yi hayata) dondurdugu icin saygi duyuyorum.

Amerikalilarin bu spor sevgisi olayi gercekten inanilmaz... Dunyada esi oldugunu sanmiyorum. Hangi ulke Olimpiyat icin duzenlenen yuzucu secmeleri programini prime time'da ekrana getirir. Hem de en cok izlenen kanallarindan (NBC) birinde...

Herkes boyledir denemez ama asagi yukari herkesin anlatacak hikayesi var spor adina ABD'de...

Yalniz ozellikle son yillarda, ben Amerika'da dogup buyumus genclerin spor adina mali acidan masraflarini karsilayabilecek olmasina, dolayisiyla pek cok Turk gencine gore daha buyuk firsatlari elinde tutmasina ragmen, spora olan ilgilerinin az oldugunu goruyorum. Zira gittigim tenis merkezinde asili bir ilanda su yaziyordu: "Artik Playstation'larinizi kenara koyun, spor yapin. Yeni Agassi, Lance, Tiger... siz olabilirsiniz." Belli ki ilgi zayif. Yine bir baska ornek, malum obezite olayi almis gidiyor, yasi 8'lere indi...

Yine de degirmen ABD'de herkesin sandigindan cok farkli donuyor... Amerikali Amerikalilarda yeterli ilgi yoksa, devsirme Amerikalilarda ilgi cok. Ayni tenis merkezinde bir suru Hint asilli Amerikali cocuktan size oynayacak yer kalmiyor. Tenisin geleceginin ufak bir ten degisikligine ragmen yine ABD'nin elinde olacagini goruyorsunuz.

Uzun suredir nedir bir ulkenin cokuluslu olmasinin faydasi diye dusunup dururdum. Alin iste neden. Agassi'ye, Roddick'e bakip Amerikali ABD'liler birsey hissetmiyor belki ama Hintliler Agassi, Roddick olmak istiyorlar. Sanirim Turkiye'de de sorun, ozellikle genclerde, bu yuzden doguyor. Herkes birbirine bakip ayni seyleri seviyor ve farkli bir irk veya grup alip sizi bir sporda bir yerlere goturemiyor, kemiklesmis insan tipiyle. ABD bunu rahatlikla yapabiliyor, yeni insan profillerine kapisini acarak... ABD'deki bu dinamizm o yuzden Turkiye'de yok.

Post Reply