Turkiye Ligi Maclari 2005-2006

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Basindaki bir iki $opar (af edersiniz ama bu boyle) Anelka'nin attigi golde Koray'a faul yaptigini yazmi$. Bunlarda eski hakem bozmasi. Nasil gormu$ler bilmem. Ben goremedim. Koray efendi Mermi Tren gibi hizlanmi$ bir lokomotifin onune cikip kesmek istemi$ ama neredeyse altinda kalacakmi$ yememi$. Anelka bir bel hareketi ile gecmi$. Yok formasindan cekti yok ayagina vurdu. Daha neler. Sonrada kendini atmi$ Koray olaki Anelka yemedi hakem belki yer diye. Koray bunu hep yapiyor diyenler vardi zaten. Ayip be.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Sep 19, 2005 10:23 pm, edited 3 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

BJK-FB maci bizim acimizdan da epey onemliydi.

Iki maci arka arkaya seyredince insanin aklinda kalan gollerin guzelligi ilk once.

Ama bir Anadolu takimi- GS macini BJK-FB maci ile karsilastirmak BJK ve FB'ye biraz haksizlik. Havasi, gerginligi vs. bambaska derbilerin.

Buradan futbol kismina gecelim:

Epey ustunde duruyorum, Daum'un Aurelio-Selcuk-Appiah-Tuncay orta sahasi, formda bir Anelka ve yedekte bir Nobre ile kurdugu kadro (nihayet) ciddi bir ilerleme ve de sampiyonluk yarisinda problem bizim icin.

Burada Daum "tek forvet" problemini (bu aslinda Anelka arti Alex ile forvet problemi, tek degil) Tuncay'i zaman zaman daha forvete cekerek, Aurelio'yu da hucuma donuk yaparak giderecektir. Futbolda ideal cozum olmaz. Bu dizilis ile Nobre-Alex-Anelka ile attigin kadar gol atamazlar (tipki bizim Hakan-Umit-Necati ile bu ucunden ikisi ile gol atacagimizdan fazla atacagimiz gibi) ama defanslari cok daha saglam olacaktir.

Tabii Daum'un 2 forvetle oynamayi nihayet kesfettigi gunlerde bizim 3 forveti kesfetmimiz ayri bir ironi. Hagi'yi yolladik, pek memnunuz, Daum gercek orta saha oyunculariyla 4-4-2'yi kesfetti, biz 4-3-3'e gidiyoruz. Bir universite hocam hayatin tek eglencesi ironi gormektir derdi. Bence GS icin bu kadar negatif bir gelismeyi bizim Manisa'yi 4-1 yenmenin keyfiyle memnuniyetle karsiliyor olmamiz cidden gulumsetiyor insani.

Daum ikinci yarida Daumlugunu yapti, FB'ye rahat alabilecegi bir maci ecel terleri dokturerek 93te golle aldirdi. 80de penalti kacirmasak diye birseyler soyledi mactan sonra. Yahu 80e kadar kalecin ve takiminin doktugu ecel terleri neydi, neden?

Bunun ardinda uzun sure takimina 1-0, 0-0lik skorlari korumayi ogretememis dusunmemis bir hoca var. Onu iki mactir yapmaya basladi FB, iki gunde ogrenilecek is de degil. Fazla geriye cekilip karsindaki takimi Real Madrid'e cevirdiler. Ama zamanla bu melekeyi kazanacaklardir, Daum bu yeni kadroda israr ederse tabii.

Besiktas'in durumu yonetim zaafi yuzunden epey vahim. Her sene bazi oyuncular alarak sampiyonluk yarisinda olmayi bekliyorlar. 2-3 puan kaybindan sonra da olaganustu toplantilar vs, basliyor.

Ben hala kadrolarinin iyi oldugunu hocalarina da biraz vakit verilmesi gerektigini dusunuyorum (iyi mi kotu mu bilmiyorum ama gorulecek kadar firsat olmadi henuz). Ama su anda gordugum takim olarak bir sistem ve bu sistemin icinde girip cikip oynayan oyuncular olmadiklari.

Youla GB'inde etkili olur, Gencler rakip bastirirken cekilip orta sahaya uc top atar, adam at gibi kosar, tehlikeli olur vesaire. Besiktas'in bu sene yaptigi gibi rakibi orta sahada kontrol edip, oyunu rakip yari sahaya yikmak isteyen bir oyun duzeninde bu adamin rolunu anlamak na-mumkun.

Ama bence bunun disinda iyi bir takim kuracak kadrolari var. Riza ile olur mu bilmem, ama 2-3 senedir kotu bir spiraldeler, kolay cikacaklarini sanmam.

GS'in yeni 4-3-3 kurgusu bir maclikti diye dusunmek isterim. Cunku Ozan bahsetmis bir yerde ama ben Necati'den bu saatten sonra orta saha oyuncusu olup olmayacagini bilmem. Olursa da bu ne kadar surer, maliyeti ne olur emin degilim. En son forvetten orta saha yapmaya calisan Daum'u izledim, her duzgun rakibe karsi oynadiginda ya Aurelio'dan insanustu performans gerekiyordu ya da evlere senlik oluyordu takim.

Ama rakiplerimiz biri haric iyi durumda degiller, fikstur hocamiza rahat nefes alma zamani verecek sekildeydi, bunun meyvalarini toplariz umarim, en az CL'e katilmak seklinde.

Ali

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote:Basindaki bir iki $opar (af edersiniz ama bu boyle) Anelka'nin attigi golde Koray'a faul yaptigini yazmi$. Bunlarda eski hakem bozmasi. Nasil gormu4ler bilmeme. Ben goremedim. Koray efendi Mermi Treni gibi hizlanmi$ bir lokomotifin onune cikip kesmek istemi$ ama neredeyse altinda kalacakmi$ yememi$. Anelka bir bel hareketi ile gecmi$. Yok formasindan cekti yok ayagina vurdu. Daha neler. Sonrada kendini atmi$. Koray bunu hep yapiyor diyenler vardi zaten. Ayip be.
Anelka-Koray pozisyonunda bence de Koray faule maruz kaldi ama faulu yapan Anelka degil. Koray yaradanin faulune maruz kalmis Anelka karsisinda (fizik dagitilirken). Anelka Koray'a faul yapti demek cidden ayip ama.

Ali
Last edited by Ali Gursel on Mon Sep 19, 2005 11:17 pm, edited 1 time in total.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ben dün BJK -fb maçının hakemi hakkında bir iki kelime söyleleyeyim.
Açıkça itiraf etmeliyim ki GS maçları dışında Türkiye liglerinde bu sene 2 maç seyrettim. O da bu hafta sivas-trabzon ve bjk-fb maçlarıydı. Özetleri bile pek seyretmedim. (sanırım beni merakım da yurtdışındaki futbola)

Bu haftaki maçta en çok dikkatimi çeken hakemdi. Bence BJK'ya nasıl eyyamcılık yaparım diye çok uğraştı yine de eline yüzüne bulaştırdı.

Ailton'un hakemi yanıltmadan 2. sarısını vermeyişine rağmen , geçen sene bjk-gs maçında necati'nin orta sahada hakemi kandırmaya yönelik hareketini nasıl görüpte atmıştı.Demekki siyah beyazlı formalı adamları pek seçemiyor.

İbrahim Toramanın nobreyi tutarak düşürüp kırmızı kart göreceği yerde nobre faul yaptı demesi de takdire şayandı.

Birde aiLton'un enaz 3-4 ofsayt durumdayken pozisyonlarını devam ettirmesi de ilginçti. Hatta yan hakemin faul var diyerek bayrak kaldırdığı kendisinin devam ettirdiği pozisyonda bile ailton ofsaytdı.

Bizanslı eyyamcı çok çalıştı ama bjk'ya puan kazandıramadı.Bu hakem umarım bizim maçlara hiç verilmez.

Rezil ötesi bir herif.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Gerci Lig degil Kupa ama yine de buraya yazayim.
Futbolda Türkiye Kupası 2. kademe maçları toplu sonuçları...

Futbolda Türkiye Kupası 2. kademe maçları dün ve bugün yapıldı ve 3. tura yükselen takımlar belli oldu.
Tek maçlı eleminasyon sistemine göre yapılan maçlarda alınan sonuçlar ve tur atlayan takımlar şöyle:

Dün:

Denizlispor-Gaziantep Büyükşehir Belediyesi...........( 3 - 1 )
Kayserispor-Kırıkkalespor.............................( 1 - 0 )
Malatyaspor-Türk Telekomspor..........................( 1 - 0 )

Bugün:

Giresunspor-Sakaryaspor...............................( 5 - 3 )
Samsunspor-İstanbul Büyükşehir Belediyesi.............( 1 - 0 )
Konyaspor-Siirtspor...................................( 3 - 1 )
İstanbulspor-Tarsus İdmanyurdu........................( 5 - 6 )
Uşakspor-Ankaragücü...................................( 1 - 4 )
Çaykur Rizespor-Sarıyer...............................( 0 - 3 )
Turgutluspor-Gaziantepspor............................( 0 - 2 )
Fatih Karagümrük-Akçaabat Sebatspor..........(Yarına ertelendi)
Diyarbakırspor-Kocaelispor............................( 2 - 1 )
Mersin İdmanyurdu-Pazarspor...........................( 4 - 1 )
İnegölspor-Elazığspor.................................( 2 - 0 )
Altay-Ankaraspor......................................( 6 - 2 )
Kayseri Erciyesspor-Gençlerbirliği....................( 4 - 2 )
Altay'in BB Ankara'yi 6-2 Sariyer'in deplasmanda Rize'yi 3-0 yenerek elemesi carpici skorlar olmus.

Mehmet Gurdal Cetin

Bana ilginc gelen skor bu

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Once 1.ligin iddiali takimi Bursaspor'u elediler.Simdide gecen senenin iyi takimi Elazigsporu.

Inegolden yeni surprizler bekliyorum.
TRUST GALATASARAY
MGC

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Tolga Girici wrote:Gerci Lig degil Kupa ama yine de buraya yazayim.
Futbolda Türkiye Kupası 2. kademe maçları toplu sonuçları...

Futbolda Türkiye Kupası 2. kademe maçları dün ve bugün yapıldı ve 3. tura yükselen takımlar belli oldu.
Tek maçlı eleminasyon sistemine göre yapılan maçlarda alınan sonuçlar ve tur atlayan takımlar şöyle:

Dün:

Denizlispor-Gaziantep Büyükşehir Belediyesi...........( 3 - 1 )
Kayserispor-Kırıkkalespor.............................( 1 - 0 )
Malatyaspor-Türk Telekomspor..........................( 1 - 0 )

Bugün:

Giresunspor-Sakaryaspor...............................( 5 - 3 )
Samsunspor-İstanbul Büyükşehir Belediyesi.............( 1 - 0 )
Konyaspor-Siirtspor...................................( 3 - 1 )
İstanbulspor-Tarsus İdmanyurdu........................( 5 - 6 )
Uşakspor-Ankaragücü...................................( 1 - 4 )
Çaykur Rizespor-Sarıyer...............................( 0 - 3 )
Turgutluspor-Gaziantepspor............................( 0 - 2 )
Fatih Karagümrük-Akçaabat Sebatspor..........(Yarına ertelendi)
Diyarbakırspor-Kocaelispor............................( 2 - 1 )
Mersin İdmanyurdu-Pazarspor...........................( 4 - 1 )
Altay-Ankaraspor......................................( 6 - 2 )
Kayseri Erciyesspor-Gençlerbirliği....................( 4 - 2 )
Altay'in BB Ankara'yi 6-2 Sariyer'in deplasmanda Rize'yi 3-0 yenerek elemesi carpici skorlar olmus.
Altay'da Ali ölmez adlı 1983 doğumlu golcü oyuncu bu maçta 3 gol atmış.Benim de dikkatimi çekti.

Yucel F Genc

Post by Yucel F Genc »

Hani bizim deplasmanda (her ne kadar pek deplasman sayilmasa da) farkli yenip de bir cok kisinin, cok kotuler, bunlarin 1. Lig'de yeri yok dedikleri takim son saniyelere Trabzon'a karsi 2-0 onde girmis. Trabzon seyircisini su anda dusunemiyorum bile..... Lige cok sanssiz ve kotu basladilar.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Trabzon zor gunlerden geciyor, Senol Gunes istifa etmis...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Yucel F Genc wrote:Hani bizim deplasmanda (her ne kadar pek deplasman sayilmasa da) farkli yenip de bir cok kisinin, cok kotuler, bunlarin 1. Lig'de yeri yok dedikleri takim son saniyelere Trabzon'a karsi 2-0 onde girmis. Trabzon seyircisini su anda dusunemiyorum bile..... Lige cok sanssiz ve kotu basladilar.
Sonuc, bizim yarismacilari da $ok etmis. Simdi sonucu girdim de, bu mac uzerinde tahminde bulunan 74 kisiden sadece 7'si, ve sadece 1'er puan alabilmisler! Kimse (ben de dahil) Trabzon'un kendi evinde, 0'a karsi, 2 gol ile yenilecegini ongorememis... Bu futbol topu bazen cok fazla yuvarlak/istikrarsiz oluyor...
Özgür

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

TS aciyacak halim yok. Beter olsunlar. Gecen sene ortaligi gerenlerin ba$inda gelende bunlardi. Her ne kadar ikinciligi hakki ile kapsalarda. Gokdeniz mokdeniz gibi gariplerin yaptiklari ortada. Hele Famagustaya elenmeleri tuy diktirtmi$ti. Hadi $imdi attaya. Ilahi adalet i$te.

Bakiyorumda GS'yin liselilerini verip veri$tirenler ki buna zaman zaman bende katildim. Fark burada galiba. Adamlar cozulmediler. Kol kirilir bacak kirilir bir tarafa girer mirer diyerek GS'yin en karanlik gunlerinde bile rezil rusva olmadan ilerlemeye devam etmeye cali$tilar ve ediyorlarda. Daha iyisi olurdu elbette. Cogu kendi suclari elbette. Ama ortada bir saygi ve sevgi var. Yaralari de$mektense ustunun kapanmasi icin cali$iliyor. BJK ve TS halini gorunce takdir etmek lazim GS ve yonetimi tek elinde tutan liselileri.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Amanin. Senelerdir Federasyon Hakem $aibe diyenler $ebege donmu$ler. Parmagi yok ki goz cikarsin. Boyle adami kendi derdine du$urur unuturlar $aibeyi bilmem neyi. Bu kadar guzel olabilirdi. Bir melanet yuvasi daha aradigi belasini bulmu$ gibi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Diyarbakirspor teknik direktoru Huseyin Kalpar da gorevden ayrilmis. Su anda gorevden ayrilmasi gundeme gelmemis kac teknik direktor kaldi acaba? Hic bu kadar hocanin bu kadar kisa zamanda gelip gittigini hatirlamiyorum..

Bu kadar cok teknik adam sirkulasyonu kotuye isaret.. Fatih Terim sonrasi yerli teknik direktorler kiymete binmisti ve hic bir zaman olmadigi kadar cok yerli teknik direktor calistiriyordu takimlari. Ama bu son haftalarda olan gelismeler bu trendin de yok olacaginin habercisi gibi. Yerli hocalar eskisi kadar guven vermiyor demek ki..

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bu kadar hoca kovulmasi kotuye isaret ama gereksizligini ifade etmiyor bu. Kotu olan bir sey varsa o da Turk teknik direktorlerinin Turk futbolcusunun gelisimine ayak uyduramamasidir. Turkiye birinci liginde gorev yapan Turk hocalarin hemen hemen hepsi ucuncu sinif hocalar. Insan iliskileri sifir, hocalik yapacak meziyetlere sahip degiller, dayakla islah etmeye calisan ilkokul hocalarina benziyorlar. Hatta herkesin gozunun onunde yardimcisini oyuncusunu doven hocalar bile var 1. ligde.

Bunun ustune cogunun teknik bilgileri de kisitli. Cogu antrenorlukle teknik direktorlugu karistiriyorlar. Futbolculari haftada 100 km kostur, cift kale mac yaptir, 3 tane taktik goster olsun bitsin is. ohh parasi da iyi.

Yildiz futbolcu nasil oynatilir haberleri yok. Ozellikle Avrupa'dan gelmis adamlar bunlara saygi hic duymuyorlar. Adam iki gunde hocanin cahil oldugunu anliyor cunku. Yabanci dil bilmiyorlar.

Basini idare etmesini bilmiyorlar. Kotu gidince isler ya futbolcular ya yonetim suclaniyor. Her dakka cak cak basin toplantisi yapip duruyorlar, ne kadar cok konusursan o kadar cok acik verirsin kuralinin en cok isledigi alanlardan biridir bu futbol.

Iyi hocalik icin, herkesin dilinden anlaman lazim. Sadece teknik direktorluk degil, babalik, abilik, imamlik, finans danismanligi, psikologluk, aile danismanligi, sosyal danismanlik hepsinden az biraz yapabilmen lazim. Saha disinda yardimci oldugun futbolcun saha icinde senin icin olumune oynar. Kotu taktisyen olsan bile.

Turk hocalar iyi oyuncu recruit edemiyorlar. Bugun ismi olan biriysen bu piyasada, oyuncular senin iyi bir takim kuracagini dusundugunden takima katilabilir.

Son zamanlarda Turk futbolunda 3. sinifliktan 2. sinifliga cikmis 2 Turk hoca var. Denizli ve Terim. Onlarin en buyuk avantaji da yabanci hocalarin yaninda senelerce ciraklik yapmis olmalari. Terim Piontek'in yaninda senelerce calisti, Denizli de Derwall'in yaninda bir suru sey ogrendi.

Turkiye'de calisan yabanci hocalar birinci sinif mi? Hayir kesinlikle degil. Birinci siniflar Italya, Ispanya, Fransa, Almanya, Ingiltere'deler. Ama yabanci hocalarin belli bir avantaji var. Adam Turkce bilmiyor, gazete okumuyor, maraton seyredip beynini utulemiyor, Hincal bilmiyor, Erman bilmiyor, Cakar bilmiyor isine bakip sessiz sessiz derinden goturuyor.

Turk futbolunda yukselen bir tek deger var o da Aykut Kocaman. Onun da 3 buyukler icin zamani var. Ilk once bir Anadolu takimini 2-3 sene ustuste ilk dorde sokmasi, ondan sonra UEFA'da ceyrek final falan oynamasi gerekiyor. Ondan sonra baskilara dayanabilecek gucu ve gecmisi olabilir.

Ozan Ersoy

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: ...
Turk futbolunda yukselen bir tek deger var o da Aykut Kocaman. Onun da 3 buyukler icin zamani var. Ilk once bir Anadolu takimini 2-3 sene ustuste ilk dorde sokmasi, ondan sonra UEFA'da ceyrek final falan oynamasi gerekiyor. Ondan sonra baskilara dayanabilecek gucu ve gecmisi olabilir.

Ozan Ersoy
Bu adami iskalamadigin icin bravo. Bende ondan cok umitliyim. $imdi biliyorum Istanbulspor, Malatya bilmem ne diye ahret sorulari ile beni sorgu sulae tutacak cikabilir. Adam gibi adam ve bu i$i Terim'den Hagi'dan ve Denizli den daha iyi bildigini ve daha iyi yapacaginida saniyorum. Gecen seneki Hagi fiyaskosu yerine bu adam olsaydi her iki tarafta epey yol kat edecekti bana gore. In$allah GS bu adamin FB gecmi$ine bakip aldanmaz. Gerets'den sonra kapisini acar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply