2005/2006 $L Maclari

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Cengiz Akgun wrote:
Tan Erten wrote:FB-Schalke macini anlatan Azeri spikerin yorum ve esprileri, Azerbeycan Turkcesindeki kullanim farkliliklariyla cok enteresan olmus:
.....
Olmu$ evet. Nerden cikti bu yayain kayidi, Tan?

Yahu bu arada dun karde$im attigi mesajinda soyledi. Bogazda palamut akini var tanesi 2-3 liraya kadar du$tu ve kamci gibiler aldim gel dedi. Dalga geciyor degil yuregi oyle istedi. Ona da soyledim Istanbuldakilere de soyleyeyim. Eger palamut izgara, firin, ya da tava yapan ya da yaptiran olursa yerken burada olmayip yiyemeyenlerin canina deysin demezseniz kilcigi bogaziniza durur ona gore. Gecen gun kafama Hagi kadar ta$ du$sun dediler bende bunu soyleyecegim kilcik takilsin diye Ramazan gunu kusura bakilmasin gayri.
hakikaten palamut çok bol bu sene.Valalhi bu sene iyi palamut yedim. Yemeyenler için de yedim. :lol:

Sevgili tan,

Parantez içerisindeki tercümede bir yerde hata var. :lol: azerice'de Kapi: Kale
kapici: kaleci olarak kullaniliyor.

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Cengiz abi, bu yayın kaydını maci yayinlayan Azeri kanalindan almislar, bu sabah bir gazete gordum ama simdi hatirlayamiyorum.

Palamut bu sene gercekten guzel ve bol. Biz de yiyoruz elden geldigince. Palamut bol oldugu icin hamsi az olabilir bu sene diyorlar. Ama ben esas luferi bekliyorum.

Sevgili Mehmet, Volkan'in hatasindan sonra FB'nin eski kapicisi tekrar gundeme gelmis, bu gun yaziyordu gazetelerde. :)
Tan Erten

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alex yine bu sene asist ve gol toplaminda ligi onde goturuyor. O takimda en onemli oyuncu. Carsamba gunku macta 3 gol de duran toptan geliyor. Biri direk kafaya isabetlenmis orta, diger ikisi de derine kavisli yollanan toplarin Schalke defansi tarafindan cikarilamayisi nedeniyle atilmis.

Almanya'daki macta Alex'in olmamasi avantaj degil dezavantajdir. FB'nin en buyuk silahi duran toplarin bir anda etkisiz olmasini saglayacaktir. Bu da orta sahada Schalke'nin daha rahat faul yapmasini, dolayisiyla FB'yi kalesinden uzak tutmasini saglar.

FB'nin daha da onemsemesi gereken sey, 3 on libero oynamalarina ragmen nasil Schalke'nin FB ceza sahasina paslasarak bu kadar kolay geldigi ve oyun ustunlugunun bu kadar bariz sekilde Schalke'ye nasil gectigidir. Savunmanin kendisi de her zamanki gibi buyuk bir gedik FB icin. Almanya'da bir puan buyuk bir basari olarak gozukuyor. En azindan rakiplerinden geride kalmaz FB. Yenilirse, Eindhoven deplasmanindan 3 puan cikarmak gerekecek ki zor. Milan'i yenmek sezon ortalarina dogru gittikce imkansizlasir.

Ozan Ersoy

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote: FB'nin daha da onemsemesi gereken sey, 3 on libero oynamalarina ragmen nasil Schalke'nin FB ceza sahasina paslasarak bu kadar kolay geldigi ve oyun ustunlugunun bu kadar bariz sekilde Schalke'ye nasil gectigidir. Ozan Ersoy
Ozan, uc on libero ama uc de forvet var sahada. Tuncay'in sakatligindan ve de Daum'un Alex-Anelka-Nobre ile ayni anda sahada olma sevadi bitmedi.

Uc on liberoya ragmen olmadi cunku adamlar ilk once sol kanattan sonra sagdan soldan gelmeye basladilar. Nobre ve Alex'in savunma yonleri kisitli, Umit Ozat'in formsuzlugunu da ekle, FB mahkum oynadi.

Schalke cidden iyi takimmis. Neyse, buna bakip Allahtan biz oynamiyoruz bu Schalke Milan ve benzerleri ile su harika uc forvet dizlisimiz ile diye dusundum. Appiah, Aurelio ve Selcuk'lu takima bunu yapan acaba Saidou, Sasha Ilic, Marek ya da Hasan Sas'i falan gorunce orta saha diye ne yapar?

Ali

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Ozan, uc on libero ama uc de forvet var sahada. Tuncay'in sakatligindan ve de Daum'un Alex-Anelka-Nobre ile ayni anda sahada olma sevadi bitmedi.

Uc on liberoya ragmen olmadi cunku adamlar ilk once sol kanattan sonra sagdan soldan gelmeye basladilar. Nobre ve Alex'in savunma yonleri kisitli, Umit Ozat'in formsuzlugunu da ekle, FB mahkum oynadi.

Schalke cidden iyi takimmis. Neyse, buna bakip Allahtan biz oynamiyoruz bu Schalke Milan ve benzerleri ile su harika uc forvet dizlisimiz ile diye dusundum. Appiah, Aurelio ve Selcuk'lu takima bunu yapan acaba Saidou, Sasha Ilic, Marek ya da Hasan Sas'i falan gorunce orta saha diye ne yapar?

Ali
Ali'cim, bugun Tromso'yu eleyemeyen GS'in Milan - Schalke karsisinda ne yapabilecegini dusunmek abesle istigal. Derdim camur atmak falan degil o yuzden.

Genelde bu %65 rakibin topla oynadigi maclar Real Madrid, Arsenal vs gibi takimlara karsi olur. Adamlara karsi 5 defansif orta saha oyna yine de topu ayaklarindan alamazsin, salaga cevirirler, savunmalarini uyurken yakalamadigin surece isin zordur. Ama Schalke hic boyle bir takim degil. Benim izledigim duz top oynayan bir takim.

Tabii bunun iki tarafi da var, bir iyi mucadele edip topu ayaklarindan alamiyorsun, iki topu ayaginda tutamiyorsun demek. Aulerio ve Appiah da genelde yuksek pas yuzdesiyle oynayan defansif ortasaha oyunculari. 2 forvet bir ofansif orta sahayla oynamak da sorun degil. GS cok Avrupa macina Hagi - Hakan - Arif'le cikti (sakin Hakan ilerde pres yapiyordu o yuzden karsi takim rahat top yapamiyordu deme kizarim haa :) ). Ama arkada Suat - Emre - Okan uclusu iki kisilik oynayip rakibe top yuzu gostermiyordu.

Demek ki FB denildigi kadar fizik gucu fazla bir takim degil ya da bu bir maclik bir dusus.

Ozan Ersoy

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozancigim,

Bozusmayalim diye Hakan Anelka'dan, Hagi de Alex'ten epey fazla kosan oyunculardi desem. :D

Bir maclik dusus olabilir, cunku bir ara baktim FBliler daha 50-60 gibi durgun, yorgun gorunuyorlardi.

Bizim o GS'dan bir fark daha vardi Carsamba gunu. Ben ne Hakan Unsal'in ne Fatih'in kanatta Carsamba gunku Umit Ozat kadar etkisiz ve kotu oldugunu gormedim (hos Fatih'in uzdugu maclar olmustu ama butun mac kotu olmaktan degil, bir-iki pozisyonda hata yapmaktan).

Sonucta FB'yi bu kadar mahkum eden bence kanatlardi Carsamba gunu. Bir de Daum Nobre-Tuncay yerine Aurelio-Tuncay degisikligi yapinca iyice kotu durdu defanslari. Rafinha ve Hamit sagda, Christajic ve Kobiashvili de solda cok guzel oynadilar Schalke'de.

Turaci iyi adam bu arada. Artik sasirdim, aldigimiz yabanci kalitesinin rakiplerimizinkinin beste bir olduguna mi yanayim, yoksa artik yerlilerin de iyilerini kaptirdigimiza mi?

Ali

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Onder Turaci onunde ki oyuncular cok hatali oynadigi icin cok goze batti. Denizli zamaninin stoper Umit Ozat gibi kalecinin neredeyse kucaginda oyniyacakti. Selcuk veya Aurelio'nin geri gelmesiyle olusan resmen dortlu defansin arkasinda serbest libero gibi oynadi. Serbest atislar disinda forvetlerden uzak kalip penalti noktasi hizasi civarinda pozisyon aldi. 2 keresinde hemen arkasinda ki Volkan'in ellerine giden topu bile uzaklastirdi. Serkan, Umit ileri fazla cikmadan Lucino ve Onder'in kademesine girmeye calistilar. Bu ne bicim defans anlayisi?

Macin geneli cok acaipdi. Mac veya oyuncular uzerine yorum yapmak cok zor. Shalke cok topa sahip olmasina ragmen fazla gol pozisyonuna giremedi. Karsilarinda ki etden duvarin iyi oynamasinda mi yoksa kendi beceriksizliklerinden mi bilemiyecegim. Onder'in zamanlamasi ve yerinde mudaheleleri cok iyidi ama cok iyi oynadi demek benim icin zor.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

FB-Schalke maçında yorumlar hep FB'nin oyuncuları ve nasıl oynadığıyla ilgili.

Schalke'de dikkat çeken oyuncular yokmuydu.

Defansif orta saha olarak danimarkalı poulsen benim schalke'de en beğendiğim adam.Sanırım kontratı biter bitmez çok büyük takıma gidecektir.

Geçen sene Schalke'ye serbest atışlardan epeyi gol kazandıran ve Fenere de 2 gol atan 10 numaralı brezilyalı Lincoln schalke'de beğendiğim bir diğer oyuncu.Çok iyi ara paslar da atabiliyor. Gol vuruşları da iyi. Uzaktan da iyi vuruyor.

Bir diğer beğendiğim adam orta sahanın sol kanadını komple organize den gürcü kobiaşvili..

Emin olun son 2 senede enazından 15 schalke maçı seyretmişimdir. En istikrarlı oyuncular da bu oyuncular oldu.

Sene başında Dünya U20 şampiyonasında brezilya kadrosunda en iyi oyunculardan biri olan sağ bek ve orta sahanın sağında oynayan genç rafinha da egelceğin star oyuncularından biri olmaya aday.Rafinha ile ilgili bu yaz epeyi yazıyı bu foruma aktarmıştım.Schalke Coritiba takımından 5 milyon usd'ye almış.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

2005-2006 ara transfer sezonu icin gazeteler GS potansiyel transfer listesi hazırlarken Zenden den sonra Gurcu Kobiasvili yi de ekleseler. Ne kadara imza attı acaba Schalke ye?

Benim sol kanat icin istek listemin basında hala Zenden ilk sırada. Olmaz ise Kobiasvili ya da Genclerbirligin den Almanya ya transfer olan sol bek Philip de mukemmel olur.

fb in Almanya da Schalke den puan cıkartması ancak Schalke nin sacmalaması yada Gattuzo nun yaptıgı gibi dengesiz bir hareket ile ceza sahası icerisinde fb li bir oyuncunun indirilmesi ile olur. Ilk uc macta fb toplam 7 gol attı; ikisi penaltıdan ve oyunun kaderini degistirecek sekilde. Schalke ye attıkları ikinci gol faul. Diger dort golun ikisi ise defansların hediyesi. Bundan sonra kalan iki deplasman ve icerideki Milan maclarında pek ucuz goller atamayacaklar. fb nin isi zor, bkj ise zar gibi. Kupalarda cok sıkı cuvallıyoruz.

Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Herkes Volkan'dan bahsediyor ama Schalke kalecisi ve defanstan bahseden yok yenilen 3 golde toplari seyreden bir kaleci ve defans vardi.. Bayern macinda sikiysa boyle kademe hatalari yapsalardi.. Bu sene Fener balli bir kura cekmis artik yaslanan bir milan, takimin yarisini kaybetmis ve 10 dk da penalti yaptirip kirmizi kart gorecek kadar aptallasmis oyunculari olan PSV ve Schalke gibi bayagi laubali ve defansi cok iyi olmayan bir takimla ayni gruptalar bu duran top ballari surdugu surece ust gruba cikarlar.. Bu sene bana biraz Lucescu'nun GS ve BJK'deki balli senelerini hatirlatti FT 'de bu balin 10'da 1 i bir tek milan macinda olmustu onunda sonu taaaa UEFA sampiyonluguna kadar gitmisti... Futbolda herseyden onemlisi sanstir bu sansi yaratmak icindir tum ugras..

saygilar

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Oltunc Özgür wrote:Herkes Volkan'dan bahsediyor ama Schalke kalecisi ve defanstan bahseden yok yenilen 3 golde toplari seyreden bir kaleci ve defans vardi.. Bayern macinda sikiysa boyle kademe hatalari yapsalardi.. Bu sene Fener balli bir kura cekmis artik yaslanan bir milan, takimin yarisini kaybetmis ve 10 dk da penalti yaptirip kirmizi kart gorecek kadar aptallasmis oyunculari olan PSV ve Schalke gibi bayagi laubali ve defansi cok iyi olmayan bir takimla ayni gruptalar bu duran top ballari surdugu surece ust gruba cikarlar.. Bu sene bana biraz Lucescu'nun GS ve BJK'deki balli senelerini hatirlatti FT 'de bu balin 10'da 1 i bir tek milan macinda olmustu onunda sonu taaaa UEFA sampiyonluguna kadar gitmisti... Futbolda herseyden onemlisi sanstir bu sansi yaratmak icindir tum ugras..

saygilar
Bal 1 golde olur, 2 golde olur, 3 mac oyandi, MILAN hic puan kaybetmemis JUVE'nin arkasinda 2.sirada, SCHALKE ise BM gibi ALMAN ligini hakimiyeti altina almis bir takimin ardindan ikinci sirada,PSV'de gene ikinci sirada.

Milan karsisinda son dakikada kaybedilmis bir mac, PSV net bir skorla yenmis 3-0, ve SCHALKE karsisinda cok kotu oynamasina ragmen genede 3-3 berabere kalmayi becermis.

Yanilmiyorsam FB su anda CL en cok gol atan takim.Italyan, Alman ve Hollanda futbol takimlarina karsi bu...bu mu bal!!!!!!

Oyle ikina sikila kaleye giden bir FB yok, bayagi bayagi yeri geldiginde kontrolu eline alan ve baskiyi kurup istedigini soke soke alan bir FB var, birde bunlar karsisinda istedigi kadar yabanci oyuncu oynatabilen takimlara karsi, kendimiz AB'li olduk ama FB'yi ne hikmetse daha o pastadan yediren yok.TAHKIM kurulu her firsatta elinden geleni yapiyor kosteklemek icin, halbuki ben TFF-MHK hatta TBMM nasili destekleyerek GS'ya o basariyi kazandiridigini dun gibi hatirliyorum.

Arnavutluk macini kazanan takima ve TD karsi 1 hafta boyunca yazi dizileri hazirlayanlar pusuda beklemektedir Daum'un en ufak bir sacmaliginda oysa...ama allahtan tum bunlara karsi onlemini almis bir yonetim ve bilinclenmis bir taraftar ile hedefe kilitlenmis bir Futbol takimi var.

Zaman neyin bal neyin kabiliyet oldugunu elbette gosterecek.

Selamlar
Savas

Selamlar
Savas

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bal mal yok canim ne bali? Bu tur yaftamala kedi'nin yiyemedigi ciger icin soylediklerinin benzeri. Yalniz FB'nin daha ortaya koydugu bir $ey yok. Kendi sahasinda 6 puan alabilecek iken 4 puan almi$ vaziyette.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Oct 23, 2005 11:43 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Cengiz Akgun wrote:Bal mal yok canim ne bali? Bu tur yaftamala kedi'nin yiyemedigi ciger icin soylediklerinin benzeri. Yalniz FB'nin daha ortaya koydugu bir $ey yok. Kendi sahasinda 6 puan alabilecek iken 4 puan almi$ vaziyette.
Abi, zaten durum oyle bir hal aldi ki her takim 1.cikar sonuncu da olur, yenemedi ama yenilmemeyi manage etti sonuc olarak, bence almanya'daki macta ne yapip edip yenilmemesi lazim kesinkes.

Sonuc olarak daha birsey yok dedigin gibi ama ben kesinlikle bir gelisme goruyorum.

Selamlar
Savas

Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Ne derseniz hersey kabul ama "bal" kelimesi cigere erisemeyen ve uzunca bir surede erisemeyecek olan bir takimin taraftarinin hasmini kucumsemesi icin soylenmis bir soz degildir bu boyle biline, Milan kacinci torbadan geldi nasil geldi bilemiyorum ama yerine Real, chelsea veya Barcelona'da olabilirdi PSV yerine daha disli takimlarda var benim dedigim bu zaten oynanan ilk 3 macta Milan'in yaslandiginin PSV'nin onemli derecede kan kaybettiginin resmidir, gun FB nin gunu oldugu icin aleyhte ne soylesek siritacak sizi kizdiracaktir haklisiniz, bundan 4-5 sene once GS'de yine boyle ici gecmis Milan'i silkelemisti ogun bizde zafer naralari atarken belki boyle ufak ayrintilari unutmustuk.. 3 mac daha var o maclarda FB aptalca 10 kisi kalmamis takimlara karsi duran top sansiyla degilde catir catir pas yaparak gol yaparsa bizzat burada saksakciliginida yapariz FB nin , benim amacim herseye ragmen ulkenin birakamadigi FB yalakaligina "kral ciplak" tadinda yaklasimda bulunmak, buda GS'li olarak en buyuk hakkimiz... Yinede muhtesem basarilarinizi kucuk gorduysek af ola zaten zaman herseyin gostergesi dediginiz gibi ak koyun kara koyun yakinda ortaya cikar..

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Oltunc,

Milan Mayis ayinda CL finali oynadi, su anda Ekim ayindayiz. Ayni Milan Mayis ayinda Italyan liginde ikinci oldu. Son bes ayda mi yaslandi bunlar?
PSV gucten dusmus olabilir ama 3. torbada Brugge, Anderlecht, Sparta Prag (gecen sene iki kez yendikleri), Lille, Rangers vs. varken Schalke'yi cekmeye balli demek cidden tarafgirlik biraz.

Milan'i silkeledigimiz o gruba cikmak icin bizim cektigimiz kura nasildi, hatirliyor musun? Monaco (1. torba), GS (2. torba), Rangers (3. torba), Sturm Graz (4. torba). Simdi Milan, PSV, Schalke balli kura bu yukaridakine bakinca biraz garip olmuyor mu? Biz bir de o gruptan son macimizda Graz'i yenemeyip, Monaco ve Rangers bizden bilmem kac bin km. otede berabere kaldiklari icin cikmistik. Sonra Milan, Deportivo ve PSG'yi silkeledik, bes macta cikmayi garantiliyerek.

Kimse her torbadan en kotu rakibi cekmiyor. FB de cekmedi diye balli falan olmaz. Tabii balli olmak gidip cekilebilecek en zor kurayi cekmemek diye tanimlanmiyorsa.

FB'nin gollerinde defans ve kaleci hatasi vardi (2 ve 3de) eywallah da su catir catir pasla gol yapma isi nereden cikti? Futbol 100 senedir oynaniyor, millet de duran toptan gol atiyor. Biz Hagi ile frikikten gol atarken birileri neden catir catir paslasmadan attiniz dese nasil gulumserdin?

Ayrica FB Carsamba gunu catir catir paslasarak cok rahat iki gol pozisyonuna girdi, attiklarindan cok daha kolay atilabilecek, Nobre atamadi.

FB'nin durumundaki problem ortaya kara koyun falan cikacagi degil, 0 puandan geldikleri yer ortada. FB yalakaligi yapip Real Madrid zannetmeye gerek yok, ama kendi stilleri icinde tehlikeli bir takim olmuslar, Saracoglu'nda da iyi sonuclar alacaklardir. FB'nin problemi 4. torba takimi olmakta. Oradan cikmak zor, sanirim 5-10% gibi birseydir.

Ama sunu da soyleyeyim, FB'yi bu kuraya ikinci, ucuncu torbadan sok, bence gayet gercekci bir cikma sanslari olur. Schalke Alman ligi ikincisi, PSV Hollanda sampiyonu, CL yari finalisti, Milan belli. Bu nasil balli kura? PSV guc kaybetmistir, Milan sezon basinda yavastir (ama sahaya Kaka, Schevchenko, Pirlo, Serginho, Seedorf, Nesta, Maldini'yi falani cikartiyor bu takim) ama Schalke o torbadan cekilebilecek en kotu takim bence. Onun ustune bir de Barca'yi cekmediler, demek ballilar bana biraz fazla GS'li gozluguyle gormek gibi geldi.

Haklarini teslim edelim, tabii abartmadan. Senelerce balla, hakemle GS'i aciklamaya ugrasanlar oldu biz oynarken. O is onlarin olsun.

Ali

Post Reply