Gerets , oruç, Uefa kupası ve politik konuşmalar....

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bu arada Gerets ile ilgili antu denilen yerde sike ile ilgili yapilmis bir habere Milliyet havada atlamis, bunu haber yapmislar. Futbolu ve sporu cok seven bir insan olarak artik sporun bu kadar alcaklasmis ve vicik vicik halinden tiksinir hale geldim, bir yigin saklabanin diline dusmesine isyan ediyorum. Eminim cogunuzda da benzer tepkiler vardir. Bir toplumda insan degerleri bu kadar asagi duserse bir toplum bu kadar cukura vurursa bunun yansimalari da bu sekilde oluyor demek ki. Iyice aptallastirilmis ve spordan 5 dakikalik bakkala gitmek icin arabasinin koltuguna atlayip vites degistirmeyi anlayanlarin yasadigi bir yerde bu kadar oluyor demek ki. Turkiye'de egemenlerin kontrolundeki renkli medya son yillarda buyuk bir is basardi, bir yigin insana futbol takimi kimligi giydirip bu insanlarin kimliklerini takim taraftarligi ile özdeslestirdiler, varoluslari bu oldu artik. Haberleri yansitma bicimi, internetin yayginlasmasi ile son surat aptalliga yol aliniyor. Sahadaki oyun artik konusulmuyor. Seytan diyor Arnavutluk guzel bir ders versin evde oturup birbirimizi yemege devam edelim. Su hayatin anlamsizligindan guzel bir kacis aslinda futbol, o zevkimiz bile elimizden aliniyor. Iki kelimeyi bir araya getiremeyen ve komplo teorisi yapip beyinsiz biryigin kisiyi birbirine dusurmekten (bunu cok iyi beceriyorlar) baska bir halta yaramayan bir yigin spor yorumcusu, milyon dolarlara dudak bukup, sacini at kurugu yapip ne oldum delisi gezen, Kapikule disinda sut dökmus kediye dönen futbolcu bozuntulari, ne oldugu belirsiz kazandigi kara paralari 2-3 dunya stari alarak yikayan, belinde tabanca ile gezen, mafya ile icli disli klup baskanlari ve yöneticiler, sanki konusacak baska bir halt kalmamis, ulkenin bir yigin cözum bulunmasi gereken sorunu yokmus gibi saatlerce ekranda oynanmis bir mac icin hakem hatalari aranan futbol programlari, mac basladiginda ortada fol yok yumurta yok populer bir muzik parcasina en igrenc kufurleri yerlestirip koro halinde, ana avrat dumduz kufru sirita sirita tempo ile söyleyen tribunler, oturduklari sehir cöp yuvasi olsa, yasadiklari cennet guzelligindeki sahiller ve doganin birdaha hic geri dönmemek uzere birbirinden zevsiz konutlarla irzina gecilse tepki vermeyen, umursamayan ama is tuttugu takima geldi mi klubunun yaptigi herseyi gözu kapali savunan ve klubunun en atesli avukati olan, biz serefliyiz, mazimiz temiz oysa siz söylesiniz diyen gulunc ötesi takim yandaslari, yeter artik yetti yani. Gina geldi gercekten artik anneler ligi maclarina bakmaga yarim saat ilerdeki Makedon/Turk dernegine gitmegi canim istemiyor. Ne isin var diyorum hafta sonu koy bir Miles Davis kafani dinle ya da ucsuz bucaksiz yesilliklerin ic ice gectigi dev parka git banka uzan kendini dinle. Guzel olan bir carsambalari CL maclari vardi, GS simdi orda da yok. Geriye ne kaldi? Böyle bir ulke sporda 5 milyonluk Yuanistan'in fersah fersah gerisinde kalmayi hakkeddiyor galiba. Futbolda da Dunya Kupasina gitmeyi ne kadar hakkediyor bu ortamla, gercekten ben artik gitmelerini de istemiyorum kendimize ceki duzen vermedigimiz surece.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Oruç'tan bahsederken Fener ve Bjk'da 7'şer oyuncu oruç tutarken GS'da sadece 5 oyuncu oruç tutuyormuş.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/3360244.asp

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Mehmet Gorgen wrote:Oruç'tan bahsederken Fener ve Bjk'da 7'şer oyuncu oruç tutarken GS'da sadece 5 oyuncu oruç tutuyormuş.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/3360244.asp
Bu haberde, Hakan $ukur'un goruslerine de yer verilmis:
Hakan Şükür: ‘Maç günü oruç tutmam’

BİZ her zaman bu konuda çok dikkatli olduk ama hep yanlış yaklaşımlar oldu. Maçtan bir iki gün önce oruç tutmayı bırakıyorum. Önemli bir maçımız varsa, bu süre 4 güne kadar dahi çıkabiliyor. Hiçbir zaman, maç günü oruç tutmadım. Bunu kaza orucuyla ya da fidyeyle telafi edebiliyorum. Dini vecibelerimizi, profesyonel hayatımıza zarar vermeyecek şekilde yerine getirmeye özen gösteriyoruz. Yurtdışında oynarken de bu konuda bir sorun yaşamadım.
Orda bizim takim icin listelenen 5 kisi arasinda (Hakan Şükür, Hasan Şaş, Cihan, Orhan Ak, Saidou) Sabri yok. Gecen sene, o kadar iddiali demecleri, kendisi tutmadigi halde tutanlar adina mi veriyormus demek ki?! Ilginc...

Terim'in bugunki basinda toplantisinda da (NTV - Ajansspor) bu konuya deginilmis tabii ki! :)
“ORUÇLU DEĞİLİZ”
Terim, Arnavut bir gazetecinin sorusu üzerine futbolcularının ve kendisinin oruç tutmadığını söyledi.

Futbolcularının profesyonel olduğunu kaydeden Fatih Terim, “Bu işin bilincindeler, o yüzden oruç tutmuyorlar. Müslümanlıkta bu işin kazası da olduğuna göre, iyi Müslümanlar önce işlerini iyi yaparlar, boş günlerinde bu kazayı ifa ederler. Oyuncularım da iyi Müslümanlar. Buna ben de dahilim” şeklinde konuştu.
Asil orucun fiziksel etkisinden cok, Ozan'in deyip durdugu antrenman saatlerinin/sayisinin degistirilmesi durumu sorun yaratiyor sonucu cikiyor bunlardan sanirim...
Özgür

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Terim oruc yuzunden agzi yananlardan. Aferin yine yava$ yava$ gozume giriyor. Ders almi$a benziyor diyecem ama yine bir sacmalik olup Arnavutlara filan yenilince zirvalayacak diye korkmuyor degilim. Gerci i$ Arnavutlari yenmekle bitmiyor ama her $ay basamak basamak.

Gozumden kacmayan bir konuda Tumer. Hani diyorumya at sahibine gore ki$ner diye. BJK'ta bocalayan adam Avrupa sahnesine cikacagim $evki ve Terim'in gazi ile milli takimda dokturuyor. $imdi diyeceksiniz ki BJK ile cikacak. Ama Tumer Riza ile Terim arasindaki farki biliyor. $u son uc milli macta kilit adamdi. Neyse lafi uzattim. Terim'in de oruc konusunda du$unup dedikleri ayni benim dediklerim gibi olu$una sevindim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Asil orucun fiziksel etkisinden cok, Ozan'in deyip durdugu antrenman saatlerinin/sayisinin degistirilmesi durumu sorun yaratiyor sonucu cikiyor bunlardan sanirim...
Dun antrenmanda olanlari soyleyeyim. Saat 9'da calismaya baslanilmis. Bir saat kadar calismisken Hakan Sukurun ayagina darbe geldigi icin idman yarida kesilmis. Zaten futbolcularin halsiz ve zorlandigini goren Gerets idmani kesip eve yollamis herkesi.

Milli takimlarda bir suru oyuncu var. Bir suru sakat var. Geri kalan da yaklasik bir haftadir calismiyor. Ve bu bir 20 gun daha devam edecek. Yani bu takimin performansi dusmeyecek mi?

Ayrica orucun profesyonel bir sporcuyu negatif yonde etkilemeyecegini soylemek ya bilmeden konusmak (yani ya ust seviyede spor yapmamis olmak, ya da hic oruc tutmamis olmak) ya da sahtekarlik, riyakarlik yapmak demektir. Din adina.

Kuran'i acip okumaktan bahsedenler neden seferiyken oruc tutulmamasi gerektigini dusunmusler mi acaba? Seferi demek 500 kusur senesinde devenin uzerinde beyin pisiren sicaklikta colde seyahat etmek demek. Istanbul'dan Ankara'ya ucakla yolculuk etmek degil. Bir profesyonel futbolcunun haftada kac kere antrenman yapmasini gerektigini, kac km kosmasi gerektigini, kac litre su kaybettigini, kac kalori harcadigini biliyorlar mi acaba? Kur'anda onerilen diger seceneklerden haberleri var mi acaba? Onlardan niye soz etmiyorlar?

Ozan Ersoy

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Sevgili Kerem,
Simdi sizin oralar soguk olmustur, parkta falan donarsin.
Eee her dakikada Davis dinlenmez ya . :wink: :arrow:
Sen gene GS'nin maclarina takil, medyasini, yorumunu falan bosver.

Ozancim haklisin. Allah birde akilvermis
degisen durumlarda insana vecibelerini dogru
yorumlasin diye.

Beni korkutanda oruc tutan 5linin GS fizik gucunu olusturanlar olmasi.
Yani Ergun, Ilic (niyeyse?) , Marek(nedenki?), Altan falan tutsa neyse zaten kosmuyorlar deriz fakat bu 5li GS'nin direncini olusturuyor. Sabrinin aralarinda olmamasina bende sasirdim.

Kabze, Sabri, Arda, Uğur, Zafer ataga gecerse simdi gecer.
NO ADNANS, NO CRY !!

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Gerets, verdiği iznin uzerinde oruc tutanlara uyarıda bulunmuş. Aksam gazetesinden:

"Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Galatasaray’da başlayan oruç tartışmasına teknik direktör Gerets noktayı koydu. Dün futbolcularıyla bir toplantı daha yapan Belçikalı hoca, “Herkesin dini inancına saygım sonsuz ama işimizi de düşünmek zorundayız. Ben size haftada iki gün oruç tutmanıza izin verdim. Duyduğuma göre bir kaçınız gizli oruç tutuyormuş. Bana polislik yaptırmayın. Peşinizde hafiyelik yapmak istemiyorum. Bundan sonra her gün saat 13.00’te herkesi yemekte istiyorum. Bu son uyarımdır” dedi.

Ben yine de bu tur yasaklarin, sozlesmede yazili olmadigi zaman uygulanabilir (enforceable) olduguna inanmiyorum. Hakeem Olajuwan maç günü bile devam ediyordu.

Ozan hocam, benim onceki yazimda demek istedigim suydu:

1- Oruc yasagi ne kadar uygulanabilir? Getirilen yasaga karsi dini ozgurluklerin kisitlanmasi argumani (hakli ya da haksiz) kullanilacaktir.

2- Turkiye Liglerinde diger takimlardaki oyuncularin da ayni oranda oruc tuttugunu farzedersek, bu durum lig icin ne kadar onemli bir dezavantaj olur?

Sen rakip takim oyuncularinin, Galatasaray macinda kendilerini gostermek icin oruc tutmayi birakacagini farzetmissin ama bu "assumption"in ne kadar dogru oldugu suphelidir. Ayni zamanda Galatasaray'in yenmek zorunda oldugunu ve oyun tarzi nedeniyle takimin galibiyet almasinin daha zor olacagini soylemissin. Dogru ama aradaki oyuncu kalite farkini da goz onune almamiz lazimdir. Sonuc olarak ben Galatasaray'in bu maclari Ramazanda oynamasa dahi benzer sonuclar alacagini dusunuyorum. Oruc tutmanin TR lig maclarina etkisi olacaktir ama belirleyici faktor olamaz.

Bir de baskanin (ya da Geretsin) hot-zotle bu yonde bir kisitlama getirmesinin basarili olacagini tahmin etmiyorum. Yapilmasi gereken olayin net bir sekilde futbolculara din adamlari tarafindan anlatilmasidir. Ki buradaki olay cok nettir, benim sahsi dusunceme gore de futbolcularin tutma zorunlulugu yoktur. Ancak onemli olan bunun karsi tarafca kavranmasidir. İlla da tutacagim diyorsa yapilacak bir sey yoktur, kadroya almazsınız ve bir dahaki sefere kontrata bir madde koyarsiniz.
Tan Erten

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

GSaray'da Teravih idmanları bitti!
G. Saray'da Ramazan nedeniye saat 21:00 a alınan idmanlar yönetimden tepki gelmesi üzerine saat 16:00 a çekildi.

Pazartesi yapılan yönetim toplantısında yöneticilerin başkan Canaydın'a "Önceki seneler Ramazan ayında futbolcularımızın oruç tutmaları bize pahalıya malolmuştu. Şimdi de gidişat o... Bu sefer tedbiri baştan alalım. Gerets ile konuşup, çalışma programını normale döndürmesini isteyelim" dedi ve idmanlar saat 21:00 dan 16:00 a çekildi.
Canaydın da yöneticilerle aynı fikirde olunca, Bülent Tulun aracılığıyla Gerets'e ulaşıp idman saatlerinin tekrar gözden geçirilmesini istedi. Belçikalı teknik adam da çalışmaları saat 16.00'ya çekti. G.Saray'da Ramazan ayı geçtiğimiz senelerde de krize neden olmuş, "Futbolcular oruç tutmalı mı?" polemiğini de beraberinde getirmişti. Cimbom'un Ramazan ayında yaşadığı puan kayıpları tartışmaları daha da alevlendirmişti.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Burayi okuyorlar diyorlardi. Galiba dogru.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

hürriyet:

Gerets’ten erken iftar

Belçikalı hoca, oyuncularının oruç tutmaların önlemek için ilginç bir yöntem geliştirdi. Kamp başlangıcını saat 12.00’ye alan Eric Gerets, ardından takımla birlikte Florya’da yemek yedi. Eric Gerets’ten Lucescu taktiği... Belçikalı hoca, maçlarda performanslarının düşmesinden endişe ettiği bazı oyuncularının oruç tutmalarını önlemek için tıpkı Rumen meslekdaşı gibi birtakım önlemler aldı.

Luca, Ramazan ayında oynanan maçlarda oyuncularının ağzına şeker verirdi, Gerets ise birlikte yemek yiyerek bu soruna kendince bir çözüm buldu.

Uygulamasını yaptırdı

Denizlispor maçı için dün öğlen saatlerinde takımı Florya Metin Oktay Tesisleri’nde kampa alan Gerets, şüphelendiği bazı oyuncuları için erken iftar yaptırdı. Akşam yapılması planlanan kampın başlangıcını saat 12.00’ye aldıran Belçikalı hoca, ardından takımla birlikte Florya’da yemek yedi.

Yemek sırasında oyuncularını tek tek takip edip yemek yemelerini sağlayan ve oruçlu olanlara bozduran Eric Gerets, böylece daha önce koyduğu maçlardan iki gün önce oruç tutma yasağının uygulamasını yaptırmış oldu.

Liderliği kaptırmamalıyız

Hiçbir futbolcunun koyduğu kuralların dışına çıkmamasını isteyen Belçikalı çalıştırıcı, Denizlispor maçı öncesi oyuncularının dikkatini çekerken, ‘Ezeli rakiplerimiz hafta içide maç oynayıp, birçok kulvarda mücadele ediyor. Bizim ise tek hedefimiz lig şampiyonluğu. Bu maçları tüm hafta bekliyoruz. Farkımızı ortaya koymalıyız. Zirveyi bırakmak istemiyorum. Liderliği kimseye kaptırmamalıyız. Denizli maçı bizim için büyük önem taşıyor. Sizden rahat bir galibiyet almanızı istiyorum. Maçı ilk yarıda koparmalıyız. İkinci yarıda zor anlar yaşamamalıyız’ dedi.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bugünkü sabah gazetesinden:

Oruç itirafı

Galatasaray Başkan Yardımcısı Turgay Kıran, "Uyarmamıza rağmen oyuncularımız oruç tuttu. Bu da puan kayıplarına neden oldu" dedi.

Galatasaray Başkan Yardımcısı Turgay Kıran, sarı-kırmızılı ekibin son iki haftada kaybettiği beş puanın nedeninin oruç olduğunu ifade etti. Radyospor'da bir programa katılan Kıran, "Ramazan ayı Galatasaray'a hiçbir zaman yaramıyor" iddialarını da bir anlamda doğrulamış oldu. Yaşanan düşüşün nedeninin teknik direktör Eric Gerets olmadığını belirten Galatasaray Başkan Yardımcısı, "Hocamızı başarısız ilan etmek yanlış olur. Gereken uyarıları yapmamıza rağmen, futbolcularımız oruç tutmaya devam etti. Antrenman
saatleri, değiştirilmesine rağmen anlaşılmaz bir şekilde eski haline getirildi. Bu da düşüş yaşamamıza sebep oldu" dedi. Kıran konuyla ilgili şunları söyledi: "Oyuncular oruç tutunca performans düşüyor. Yönetim olarak gereken ikazları yaptık. Ama geçen seneki gibi, Ramazan ayında puan kayıpları yaşadık. İdman saatleri değiştirilmişti; tekrar eski haline getirdiler. Buna tıp ekibimiz çok kızdı. Bile bile lades dedik. Neyse ki bayram geldi."

"YENİ BAŞKAN" GAFI
Riva Projesi'nin değerinin 400 milyon dolar olduğunu dile getiren Turgay Kıran, bir de gaf yaptı. "Yeni başkanla yeni bir çağa ayak atmalıyız" diye konuştu. "Yeni başkan" dediğini fark eden Kıran gülmeye başladı ve "Mart'tan sonra gelecek olan yeni başkandır" diyerek durumu toparlamaya çalıştı.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

:D Konusma yasagina ne oldu?? Bunlar konustukca pirskaliyorlar...

Post Reply