Medya Arkasi-4: Fatih Altayli

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Fikret Ortacgil

Medya Arkasi-4: Fatih Altayli

Post by Fikret Ortacgil »

18 Ekim Sali gunku Hurriyetin "Riskin bedeli" baslikli haberinden alintilar

"... Ancak Orhan net konuştu: ‘Denizli maçında sahada olacağım. Geçen hafta sakat sakat oynadım. Gerekirse yine bu şekilde oynarım.’ .... ‘Her maçta gol yiyoruz, doğru. Ama bu fazla risk aldığımız için oluyor’ dedi."

Yazinin tamami: http://www.hurriyet.com.tr/spor/3398440.asp?gid=53

2 argumani var, 2si de birbirinden beter.
Hadi hucum oynuyoruz, kanatlardaki adamlara cok is dusuyor tamam da bunu bari bu haftaki golden sonra soyleme. GOlunu atmissin, santra yapiliyor, bizimkiler hos sohbette, attigin gole sevinemeden, kalende buluyorsun topu. Bu durumda sisteme laf etmeye hakkin yok arkadas. Kimse sana rakip takim oyuna baslarken, santrada bekle demez.

Ikincisi ilkinden de beter. Profesyonellikten uzak, bir kac sene sonrasini degil de sadece bir mac sonrasini dusunebilen bir anlayisla "sakat sakat oynamayi" takimi icin yaptigini zanneden ama hem takimina hem kendine maksimumda zarar verebilecek bir yaklasim: sakat sakat oynarim.
Ucuz bir takimseverlik. Umarim O. Ak bu hafta oynamaz. Ya da Gerets oynatmaz. Boyle sacmasapan bir hareketten bir an once donulmesi dilegiyle.
Last edited by Fikret Ortacgil on Mon Nov 28, 2005 9:29 pm, edited 3 times in total.
Fikret Ortacgil
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Fikret bey, ilk önce hos geldiniz.

Orhan konusunda yorumunuz doru. Sanki 2 maçlik final maçina çikmiisz da Orhan ak da bir maç daha oynar öyle tedavi olurum diyor. Halbuki belki sakatligi artacak bu sefer futbola dönmesi aylari bulabilecek. Ayhan hala futbola dönemedi.

Bunun yaninda sunu da söyleyeyim. Orhan ve Cihan bizim takimda kesinlikle bek olarak oynayamaz. Fakat kadro o kadar dar ki ve Ergün gibi adam da o kadar vurdumduymaz, hirssiz futbol oynuyor ki Orhan ak'a forma sansi doguyor.

Sag bek icin de simdiden Fatih akyel yeniden konusulmaya baslamis. Gerets illa ocak ayinda bir sag bek isterim demis.
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Sol bek lazim tamamda Gerets'in sag bek istedigini duyunca sasirdim. Ugur hazir kadro'da dururken gencecik bu oyuncuyu gelistirmek varken disarden baska sag bek getirmek uzun vadede ne kadar dogru acaba? Hani Gerets gencleri severdi falan n'oldu? Acaba Ugur'un kumasini begenmedimi...

Gerets'in kesin sag bek isterim dedigini forumda okudum ama bunun kaynagi nedir acaba?

Deniz
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Takımda sağ bek ve sol bek ihtiyacı var. Ama bundan da önemlisi Saidou'nun görevini yapabilecek bir oyuncuya daha ihtiyacımız var. Volkan ve Ayhan (sakatlığı sebebiyle) bu iş yürümez. Paslarını beğenmediğimiz Saidou sakatlanırsa, Orhan Ak'ın aklamaya çalıştığı gol yiyen defans acaba ne hale gelir?

Ara transferde Ergün ve Volkan'ın mutlaka yollanması lazım. Takım bütçesine gereksiz bir yük ikisi de. Ergün kadar, şu an kadroya alınacak gençlerden herhangi biri de rahatlıkla oynar. Bu sene tam anlamıyla bir felaket zira...
Tan Erten
Fikret Ortacgil

Mehmet Gorgen wrote:Fikret bey, ilk önce hos geldiniz.
....
Sag bek icin de simdiden Fatih akyel yeniden konusulmaya baslamis. Gerets illa ocak ayinda bir sag bek isterim demis.
Hosbulduk Sn. Gorgen.

Ahlaki konulari bir yana koyarsak Fatih Akyel'in alinmasi halinde Ugur-Fatih ikilisinden birinin sakatlik/form durumuna gore kadroya dahili takim icin faydali olabilir.

Kanatlar sadece Galatasaray'in sorunu degil. 3 buyuklerin hepsinde, hatta Turkcell (!) Super Liginin butun takimlarinda bu sorun var. Hatta ve hatta daha da genel konusmak gerekirse ulusal duzeyde saglam defans oyuncusu yetistirmekte zorlaniyoruz. Son 10-15 yila baktigimda, buyuk kaptani, ALpay'i dusununce, bu oyuncularin cok genc yastan itibaren takimlarinda forma giyme sansi elde etmeleri ortak noktalari. Ama daha dun Riza Calimbay'in basina gelen, basariya endeksli yonetim ve taraftarlar yuzunden Turkiye'de bu isi yapmak cok zor. Fatih Terim'in o kendine fazla guveninin belki de en pozitif sonucuydu, bir suru genc ismi takima katabilmesi. Su anda Gerets'in uzerinde mutlak bir baski var. Cabuk elde edilmesi gereken. Bu yolda da gosterecek sabri pek yok gibi.

Takimin basarisini sampiyonluga baglamazsak, sabredebilirsek, ben derim ki uzun vadede dusunmek icin ya eldeki gencleri oynatmali, ya da transfer yapacaksak da yaslanmamis isimleri kadroya dahil etmeli. Sag bek'e Hamit Altintop ilac olabilir.
Fikret Ortacgil
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Fikret,

Bu yonetimin cidden Hamit Altintop'u alabilecegini falan dusunuyor musun?

Bek konusu Turkiye'de genel olarak problem var. FB'de sag bek oynayabilecek iki oyuncu var, Serkan ve Onder Turaci (Hamit olmayinca bunlardan biri milli takima sagbek olur, muhtemelen son zamanlardaki formuyla Serkan). Sol bekleri idareten ve de belki takimin en zayif mevki olan Umit Ozat (ki kendisi milli takim sol beki). Bizim eldekiler belli, Besiktas'ta kimin ne oynadigini bir muddettir anlayamiyorum, ama iyi alternatifleri oldugunu sanmam.

Ozan Ersoy vaktiyle kanat oynamakla ilgili guzel yazilar yazmisti, kanat oyuncularinda bulunmasi gereken ozellikleri de iceren, bulmak mumkun olsa da tekrar baksak.

Orhan Ak ve Cihan benim idealimdeki GS'da kanat oynayacak oyuncular degiller. Ama benim idealimdeki ya da arzuladigim GS ile bu yonetimin bize sunmaya hazirlandigi kadro arasinda o kadar cok fark varki, neden sadece bekler diyor insan, devenin boynu gibi.

Tomas'in, Song'un yedegi kim? Saidou'yu oyun kurarken begenmesem de katkisi inkar edilemez, o sakatlansa ne yapacagiz? Bizim oyun kurucumuz kim? Rakip uc forvetle gol aramana izin vermeyecek kadar iyi oldugunda ceza alni onunde Hakan'a top sisirmek disinda alternatifimiz ne? Heinz disinda belki biraz diyebildigimiz kim var? Heinz sol acik degil, Hasan ile nereye kadar?

Yalniz gecenlerde bir genc cocuk girdi oyuna, Manisa macindaydi galiba, Cafer, ona bakmak lazim. Ugur'a da tabii, piseceklerse baslama zamanidir.

Ama GS'da bu yone gidene kadar kadro hep kotuleyecek. Iyilesme falan olmaz, her baktiginida bir sonraki halinden iyi, bir oncekinden kotu olacaktir. Kazara Ribery gibi bir iyilesme olursa da, hemen kokusu cikar. Ben ara transferi dusununce, hic kimseyi almamalarini rica ediyorum. Ayni kalmak bozulmaktan iyidir.

Ali
Fikret Ortacgil

Ali Gursel wrote:Sevgili Fikret,

Bu yonetimin cidden Hamit Altintop'u alabilecegini falan dusunuyor musun?

Ali
Ali Bey, hayalleri de uzun vadede kurmak lazim. Bu yonetim olmaz, baska yonetim olur. Belli mi olur, bir sekilde yonetim degisir, ya da 2. bir Jardel (Uzan) vakasi yasanir -her ne kadar ahlaki acidan hic bir GS'li bunu tasvip etmeyecek olsa da-. Hem Mart'a ne kaldi sunun surasinda :)
Tabi boyle demesine diyorum da yonetimi sececek olan GS uyelerinin ne yapacagi konusunda benim gibi alaylilarin fikri bes para etmez, o baska.

Kadronun darligi/yetersizligi konusunda sanirim hepimiz hemfikriz.
Fikret Ortacgil
Fikret Ortacgil

Haberin linki:
http://www.uefa.com/competitions/UEFACu ... 55197.html

UEFA'nin kendi sitesinde verilen bir haberden, kani beynime sicratan cumle:

Ribéry has been Marseille's outstanding performer since his free-transfer move from Galatasaray SK in the summer...

Nasil yani?
Dava acmistik, onlarda 3M avro onermislerdi de biz yok o kadar ucuza birakmayiz, kendisi gelecek ozur dileyecek falan fisman derken bu da nesi?
Fikret Ortacgil
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ribery'nin ustune de bir bardak soguk su. Aynen Fillipe'nin davasindaki surahiden lutfen.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

Yanlışlıkla yazmışlardır :)
Ribery beleşe giderse bir iki istifa haberi duymak lazım
Meczup
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mustafa Dogan wrote:Yanlışlıkla yazmışlardır :)
Ribery beleşe giderse bir iki istifa haberi duymak lazım
Ne istifasi! 3. dönem icin kulis calismalari yapiyorlar, kelle ve kafa hesaplari yapilir yakinda, devrelerin önemli adamlari baglanir, taraftarin agzina da Albayrak'i yönetime alarak iki parmak bal calinir, arkada huu ceken muritler 3. dönem gene secilinir bu sefer giden klubun anahtari olur. Bu arada sunu da belirteyim muritler benim gözlemledigim 20-35 yas kesimden eskiler cok daha bilincli. Ribery'e serefsiz diyorlar bir suru sifat takiyorlar ama baskana toz yok. Eh bu yönetim de protesto alkislarini kendi icraatlarina alkis olarak algiliyorlar. Diger kisim aman takim etkilenmesin diye protesto etmiyor iyi tamam takim etkilenmesin de yeni bir 3. dönem anahtari teslim edecekler. Secilirlerse uyeligi tamamen terk edecegim.

Ayrica GS Ribery'i Marseille'e hadiye etti. Bonservisini Metz'e ödedi, Marseille'e alin hayrini görun diye verdi. Yakinda Diouf 10 milyon dolara Arsenal'e satar. Bizim avukat da kesekagidi ile cikar ödeme makbuzlari bizde diye (gerci ödemeler ne kadar geciktirilmis bu pek söylenmez ki isin puf noktasi da orda oldugu icin Diouf tere yagindan kil ceker gibi cekti Ribery'i Istanbul'dan). Diouf ve Wenger Calvadoslarini yudumlayip ne kadar guzel bir is yaptiklarini konusurlar, kadeh tokustururlar. Marseille'in kadin avukati demis ya hayatimda bu kadar kolay bir is görmedim diye. Bonservis parasini bile vermez Diouf. Dusunuyorum da Lukunku, Felipe, Ribery...vs vs rezaletlerin ardi arkasi kesilmiyor, hesap soran yok ortada, Genel Kurul parmak kaldirip indirmekten baska birsey yapmiyor Ingiliz Avam kamarasi gibi. Dolayisi ile 3. döneme hazir olun. Ayni baskan Suren zamaninda Kanada'ya maket stad icin anlasmaya giden baskanmis arkadasimin dedigine göre ama enkaz edebiyatini iyi biliyor surekli enkaz edebiyati yapiyorlar. Herseyi asagi cektiler bari hedefleri cekmeyin. Eskiden de klup iyi yönetilmezdi ama Avrupa sampiyonlugu hedefti bu acikca telafuz edilir bunun icin fedekarliklar yapilirdi. Simdi hedef belki de Avrupa'nin en kötu 3-4 liginden biri olan bizim anneler ligi oldu. Erciyes'i Caykur'u yenince 100. yil senlikleri kapsamina alip davul zurna ile göbek atiyorlar. FB'i gecen sene 5-1 yenip teneke özelliginden baska bir özelligi olmayan kupa 100 yilin basarisi olarak sunuldu, kupa ile cemiyete bile gitmisler, 40 pare top atisi yapmislar. Super Kupa alindiginda o resme baskanlar girmezken simdi teneke kupa alindiginda herkes resmin icine girmis.
Fikret Ortacgil

İl Spor Güvenlik Kurulu, maç sırasında Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets’e hakaret dolu sözler sarfettikleri belirlenen, Kayserispor eski yöneticilerinden ve Kayserispor Taraftarları Derneği Eski Başkanı Hasan Hüseyin Yaldızlı’ya da 1112 YTL ceza verilmesini kararlaştırdı.
Kurul, Yaldızlı’nın Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets’e "Çeketin kısa, bu sana olmuyor" dediğini, Erciyesspor taraftarlarına hitaben de "Buraya tiyatro seyretmeye gelmedik. Haydi tezahürat yapalım" dediği için 1112 YTL para cezası verdi.
Ceza kararına itiraz eden Hasan Hüseyin Yaldızlı, AA muhabirine şunları söyledi:
"Ben Kayseriliyim. Takımımı her şartlarda desteklerim. Eric Gerets’i de severim. Üzerindeki elbisenin kolları kısa geliyordu. Bunu hakaret için söylemedim. Bu cezanın kaldırılması için Kayseri Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz edeceğim. Galatasaray’ın dokunulmazlığı mı var? Kendi evimizde tezahürat yapamayacakmıyız? Sözlerimde küfür ve hakaret yok." Yaldızlı, "Galatasaraylı bir taraftar maçtan sonra sahanın içerisine girdi. Polis bu kişiyi yakaladı ama bu kişi ceza almadı" diye konuştu.
Last edited by Fikret Ortacgil on Wed Nov 09, 2005 7:22 pm, edited 1 time in total.
Fikret Ortacgil
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fikret Ortacgil wrote: ...
Ve de ne aci ki bu adam bizlerle ayni oksijeni yakiyor...Fikret oglan yarabbisinden LAZER teknoljisiyle donatilmis bir silah istiyor, silebilsin diye boylelerini dunya uzerinden
Eger Kayserili'nin dedikleri bu kadarla kalmi$ ise bu tepkiyi ben anlami$ degilim. Canim boylelerinin vucudunu yer yuzunden silmek istiyor demek iyi de ho$t denince seviye du$uyor olmasin sakin (ki denilmesi yerinde oldu demek istemiyorum).
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Fikret Ortacgil

Cengiz Akgun wrote:
Fikret Ortacgil wrote: ...
Ve de ne aci ki bu adam bizlerle ayni oksijeni yakiyor...Fikret oglan yarabbisinden LAZER teknoljisiyle donatilmis bir silah istiyor, silebilsin diye boylelerini dunya uzerinden
Eger Kayserili'nin dedikleri bu kadarla kalmi$ ise bu tepkiyi ben anlami$ degilim. Canim boylelerinin vucudunu yer yuzunden silmek istiyor demek iyi de ho$t denince seviye du$uyor olmasin sakin (ki denilmesi yerinde oldu demek istemiyorum).
Haber ile ilgili tarafli ve asagiliyici yorumumu sildim
Fikret Ortacgil
Fikret Ortacgil

Fatih Altaylinin 28 Kasim Tarihli yazisi....

Hakemlerle bu kadar

Derbi nasıldı? Bu sonuç nasıl ortaya çıktı?
Türkiye futbol ligleri çok haysiyetsiz hakem gördü ama bu kadar profesyonelini az gördü. Maçın daha başlaması ile beraber hakem Serdar Tatlı G.Saray'ın canına okumak için elinden gelen herşeyi yapacağını gösterdi. İlk dakikalarda G.Saray'ın savunmasına sarı kartlar ve bütün takdir haklarında da F.Bahçe lehine karar verdi. F.Bahçe faul yapıyor devam, G.Saray omuz omuza mücadele ediyor faul... Müthiş bir şekilde G.Saray'ın hızını kesmeye yönelik kararlar...Tatlı anlaşılan basının etkisinde kalmış olsa gerek F.Bahçe'nin bu sahadan mağlup ayrılmaması gerektiğini düşünüyordu. İlk yarı F.Bahçe en az 10 kez ofsayta düşüyor ne kalkan bir bayrak, ne çalınan bir ofsayt...
Terim, milli maçta hakemlerden şikayet ediyordu. Gelsin de bu maçı görsün. Yine de Tatlı'nın hakkını vermek gerek. Bir takım ince ince ancak bu kadar doğranabilir. G.Saray yönetimi, F.Bahçe yönetimi emrindeki federasyona ve onun kuklası hakemlere ses çıkarmadıkça olacağı bu.
Maça gelince, Fener'in pozisyonu bile yok. Kısmete bir gol; hepsi bu... G.Saray'ın kalitesi bu kadar... Yine de bilmem kaç milyon dolarlık F.Bahçe karşısında çocuklar iyi mücadele ettiler. Hakem faktörü olmasaydı bu maç en kötü ihtimalle berabere biterdi. Ancak şu bir gerçek ki bugünkü yönetim anlayışıyla G.Saray'ın federasyon ve hakemler karşısındaki yenilgisi sahaya da yansıyacak.
Ben bugün G.Saray yöneticisi olsam böyle hakemler ve böyle federasyonlarla sahaya çıkmayı bile reddedebilirim. Aziz Yıldırım'ın uşağı olmuş bir federasyon ve onun da uşağı hakemler, G.Saray'sız bir lig oynasınlar da görelim. Üçüncü ligde oynarım ama bunlara boyun eğmem.
G.Saray nerede oynuyorsa orası birinci ligdir.
Canaydın'ın ve olmayan yönetiminin masaya yumruk atmasını beklemiyoruz. Ama Mart ayında G.Saray'ın çıkarlarını koruyacak bir yönetim istiyoruz.
Sarı-kırmızı camia 2007'ye kilitlenmeli. Fenerbahçe'nin 100'ncü yılında G.Saray şampiyon olmalı. Başka yolu yok.
F. Altayli
=======================================
Fikret Ortacgil
Post Reply