14.HAFTA: G.SARAY: 0 - FB : 1 - Nobre '45

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Fenerbahce'ye tebrikler. Araliksiz galibiyet rekorunu kirmak uzereler.
Takimi ilk 9 hafta lider olarak tutan Gerets'e ve icimizdeki heyecani oldurdugu icin yonetime tesekkurler. Heyecansizliktan maci bile izleme istegi yoktu icimde. Nitekim yazili canli yayinlarda oyle aman aman bir mac oldugu da gorunmedi. Bir gol atsaydik da skor tahminim tutsaydi diye uzuldum :lol: Maalesef cok uzun zamandir "TRUST GALATASARAY" diyemiyoruz :( :(

Ozgur'un dedigi gibi Fenerbahce'nin karismasi lazim bizim onlari yakalayabilmemiz icin ama ben oyle bir olasilik goremiyorum. Nasil olsa SL'de son sirada kalacak gibi gorunuyorlar. 3. olabilseler belki UEFA heyecani ve yorgunlugu olurdu ama adamlar gayet duzenli bir sekilde oynuyorlar.

Aslinda Galatasaray'in karismasi daha muhtemel. Mart'ta secimler var. Ortada duzgun bir aday yok. Halimiz tam aglanacak bir durum..

Zafer Yazici

İşlem Tamam seneye bakalım

Post by Zafer Yazici »

Murat Gokcigdem wrote:Bende uzgunum, ama sonuc beceririlikle bitiyor iste...

Ergun 'u -ki kendisini cok severim - ilk 11. de gorunce olamaz dedim. Herhalde Hakan Sukur ile birlikte kariyerlerinin sondan ikinci Fener macini oynadilar. Bari Hasan "2005-2006 yilinin en iyi transferi!" Sas'i yanlarina alsalar.

Sadio ile Song'a gosterdikleri caba icin tebrik ederim.
Kötü çok kötü kategorisine bilemeyecek kadar kötü bir galatasaray.
Gerets ise hakkında iyi referans veren arkadaşlara kapak olsun.Takımın en gölcü oyuncusunu kenarda nırakarak zaten fenerbahçenin ekmepine yağ sürdü.
Ben maçtan evvel kaybedeceğimizi biliyordum.Ancak belki bir ümir Fenerbahçe Milan maçını oynadı ya kondisyonu kaldırmaz belki dedim ama
maç oynamayan bizimkiler yerlerde sürünüdü.
işlem tamamdır bu sene sanırım bir aksilik olmazsa ikinci oluruz.Fenerbahöe uzak ara götürür.
Mareki havaalnında ransfer olarak karşılayanlar kurtarıcı olarak geretsede sormalılar bu maçta oynatmayacaksın ne zaman oynatacaksın.
O kadar orta yapıldı hepsi hava civa marek en azından bişr kaçını iyi yaparfı.
Yönetime ir çift söz
Alacaksalar afam g,ibi yabancı alsınlar almayacaklarsa zaten sıradan takı olduk yerli malı devam edelim.
Fenerbahçeyi tebrik ediyorum
Geçmiş olsun
Galatasaray bir yasam bicimidir..
Galatasaray sabrın sembolüdür.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Mehmet Ulupinar wrote:Ozgur'un dedigi gibi Fenerbahce'nin karismasi lazim bizim onlari yakalayabilmemiz icin ama ben oyle bir olasilik goremiyorum. Nasil olsa SL'de son sirada kalacak gibi gorunuyorlar. 3. olabilseler belki UEFA heyecani ve yorgunlugu olurdu ama adamlar gayet duzenli bir sekilde oynuyorlar.

Aslinda Galatasaray'in karismasi daha muhtemel. Mart'ta secimler var. Ortada duzgun bir aday yok. Halimiz tam aglanacak bir durum..
Sakasi bir yana, FB'de bir tek karisiklik da yetmez, :) :( cunku bizde de olacak benzer durumlar. Hatta ilk siftahi bugunden basliyor gibi bile. Karan "ben 'joker' oynayacak adam degilim" diyordu. Bir yanim hak veriyor ama, ote yandan da TV onunde soylemesi gerekmiyordu diye dusundum tabii... Hayirlisi bakalim.. :(
Özgür

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Tuncay, Appiah ve Aurelio nun gayreti ve istegi bizim ideal onbir dedigimiz Sukur-Karan forvetini desteleyecek Necati+herhangi uc orta saha oyuncumuzu sahadan silerdi, sildi de. Daha iyi bir takıma yenildik, kabul etmek lazım.

Bir iki pozisyonda Appiah topla kendi ekseni etrafında donup arkasına bizim orta sahadan uc oyuncumuzu taktı. Tuncay, Appiah, Aurelio attıgı hemem hemen her deparı, her omuz omuza mucadeleyi ezici ustunluk ile kazandı. Ne Ayhan nın, ne Saido ne de Ergun nun bunu kaldırabilecek fiziksel gucu var.

Oyuncu profilimiz icinde tempoyu yukseltebilecek bana gore bir tek Sabri var; onu da TV ilk yarıda yedek kulubelerini gosterirken Kabze tarafından haslanırken gosterdi. Sabri ye kızabilirsiniz ama, abileri tarafından bu kadar itilip kakılan bir kisi yeni yetme Kabze tarafından yedek kulubesinde haslanıyorsa varın gerisini siz dusunun.

14. Hafta sonunda ligin bundan sonraki sekli hemen hemen belli oldu. GS iceride ve dısarıda oynayacagı maclarda ikinciligi kovalar. Gerets in artık genclere biraz daha sans verme zamanı. Belki de bizim icin kahırdan lutuf olacak.

Macro seviyede taraftarın ve camianın heyecanı yok, kalmadı. Mutlaka GS ı yonetenler bunu gorecek ve geregini yapacaklardır. Aralık-Subat devre arası hayal pesinde kosup ya bu deveyi gutmege karar verecegiz ya da yeni bir takımın altyapısını olusturacak genclere sans. Karan mac sonu cıkısında devre arası Almanya ya transfer olacagını ima etmis. Gitmek istiyorsa yonetim yardımcı olmalı. Ugur, Zafer, Arda, Cafercan, Mulayim, Ozgurcan, bu takımda ikinci devre mutkala belli bir sıklıkta yer bulmalı. Bu havlu atmak anlamına kesinlik ile gelmiyor; realiteyi gorup , degerlendirip pozisyon alıyor olmalıyız.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

FB daha akilli takimdi. GS yanlislar icinde olan bir takim. A dan Z ye takim
umut vermiyor. Gerets beklenenlere karsilik veremiyor, MD kopyasi gibi
birsey. Mac öncesi, icinde birseyler yumurtluyor. Gerets'in Ilic saplantisi var.
Gerets bugun FB'yi cözememis, zaten oyun okuma kabiliyeti yok gibi. Oyunu
kanatlara yayacagina israrla göbekten oynatti. Bu en buyuk hatasi bence.
Takim duran toplari degerlendiremiyor. Kahrolasi kisa kornerler!

Forvetler bugun son derece hareketsizdi. Necati berbat oynadi diyebilirim.
Demek ki burada da tercih hatasi yapmis. Umit Karan ile baslamasi
gerekirdi veya Hasan Kabze. Necati'deki dusus devam etmekte.
Benim beklentim FB'nin kontrataklardan farka gitmesiydi. FB biraz daha
becerikli ve sogukkanli olsaydi bu gerceklesebilirdi. GS'i gözunde buyutmus.
Son Milan macinin etkisi olabilir.

Mondi o bildigim Modi, odun yani. O golu yedi diye demiyorum. Ben bunu
hep söyledim zaten. Oyun okuyamiyor, cikislari kötu, guven cermiyor.
Taffarel o golu yermiydi sizlere soruyorum...

Gelelim yönetime, bu Mart kesin gitmeliler. Yerine kim gelecek diye sormayin....
ama bu baskan gercekten gitmeli...el öpenlerin olmasi önemli bir olaymis...

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Herseyin otesinde bugunku macta fazla gerilim olmamasi guzeldi. Fakat benim sinir oldugum, basin her GS-FB maci oncesinde aman gerilimi dusurelim, kardeslik, dostluk havasinda gecsin, olay olmasin cabasina giriyor. Fakat Saracoglu'ndaki maclarda olay boyle olmuyor. Fener bizim oyuncularimizi ve seyircilerimizi sindirmek icin elinden geleni yapiyor ve bu yanina kar kaliyor. Bizim sahamizdaki maclarda merdiven aralari bos kalmadi diye mac iptali isteyen yaygara koparanlarin, kendi maclarinda merdiven aralarinin ne kadar bos oldugunu hep beraber gormustuk.

Iki sene once sampiyonlugu kaybettigimiz Saracoglu macini hala unutabilmis degilim. Sahadaki oyuncularimiza her turlu psikojik iskence yapilmis, koridorlarda ise tartaklanmislardi. Seyircilerimiz ise pislik dolu tribunlerde mac izlemislerdi. Bu arada dikkat ettim, son bir kac sezondur hep ilk yaridaki maclar Ali Samiyen'de ikinci yaridaki maclar Saracoglu'nda oynaniyor. Ve maclar sezonun sonuna dogru konuyor. Tamam ilk haftalarda oynamasinlar ama, nicin GS ve FB 6., 7., 8.inci haftalarda karsilamazlar ?

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Biraz once eve geldim. Ozgur'den mac sonucu aldim. Aslinda niye merek ettigimi de anlamadim. Normal olan olmu$. FB tebrik ederim. Bu sene $ampiyonluga biraz daha erken ilan edecekler gibi. A$agida Gorgen Canbaygin'in Milliyet'de cikan $oyle$isini asmi$. Okumadim bile. Ne diyebilrki bugune kadar duyup bilmedigim. Yazik i$te. Maca geldi mi diye sordugumda Ozgur gelip gol yendikten sonra kacmi$'a benzer bir $ey soyledi (daha dogrusu benim aklimda kalan ile cikardigim mana bu oldu). Ozgur'un gunahini almayayim. Zor duydum ucak kalamak uzere idi. I$te boyle kacak gure$ip idare edip yine kendini saga sola guldurterek sectirecek. Ama iyi duydugum yer Gursoy'un biz istifa etsek bile Marta kadar gorevde kalacagiz bari i$Imiz zorla$tirmayin da biraz destek olun gelsin Mart demi$ kismi oldu. Adam dogru soylemi$ ve kendi icin konu$uyor biliyorum. Ama oburu yine secilme derdinde.

Tekrar buradaki FB arkada$lari tebrik ederim. Ama onlari Milan yenilgisinden sonra boyle ufak bir ba$ari keser mi orasini bilemem. FB olusu yetiyor lige; yok Ocak'ta ne olur filan diye hayal kuraniniz filan varsa iyi uykular.
Last edited by Cengiz Akgun on Tue Nov 29, 2005 11:59 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:... Maca geldi mi diye sordugumda Ozgur gelip gol yendikten sonra kacmi$'a benzer bir $ey soyledi (daha dogrusu benim aklimda kalan ile cikardigim mana bu oldu). Ozgur'un gunahini almayayim. Zor duydum ucak kalamak uzere idi.
Yanlis anlama olmus. Roportaj yapilan kisilere gore, bir karisiklik, anlasmazlik vardi, "geldi mi, geldiyse maci izledi mi?" diye ama, en son "aciklama" seklinde soyledikleri, gelip, futbolculara basarilar dileyip, sonra ayrilmasi seklindeydi. Bana ilginc gelen, gelip gelmemesi degil, hafta icin gelmeyecegini, ve nedenini aciklamasina ragmen, Gursoy'un mac sonrasi ilgili soruya, "ozel bir nedeni yok" gibisinden, konuyu gecistirme, kapatma tipinde cevaplar vermesiydi. Bilmiyorum, aralarindaki iletisimsizlikten mi, anlasmazliktan mi, yoksa, ozellikle planli politikasi mi boyleydi...
Özgür

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Bugun skordan cok oynanan futbol beni endiselendirdi. Savunma her aldigi topu israrla ileri dikti ve bu sefer basarili olan Onder , LUciano ikilisi hepsini topladilar.

Oysa ki gecen hafta Hakan'in yoklugunu firsat bilerek takim israrla yerden oynamis ve gayet de basarili olmustu. Tabi ki Fener ile Rize bir degil , ama Galatasaray da bugun yaptigindan cok daha iyisini yapabilecek bir takim. Galatasaray savunmasi cogunlukla uzun top oynamaya alistigindan topu paslasarak oyuna sokmayi unutmus, bu yuzden de Fenerbahce gibi ilerde basan takimlara karsi topa sahip olamiyor. Belki de Gerets Hasan Sas'in bu kadar kotu olacagini beklemedi, ama Hasan da cok cok kotuydu. Belki de Galatasaray'a geldiginden beri en kotu topunu oynadi, resmen takimi sabote etti. Ondan sonra Sabri bile cok daha iyi durdu. O girince orta sahada daha cok mucadele eden bir takim haline geldik. Benim bugunku mactan sonraki dusuncem artik Hakan Sukur'un surekli olarak yedekten oyuna girmesi ve Umit Karan'in ilk 11 olmasi yonunde. Ne pahasina olursa olsun bu yapilmali ve Umit kusturulmemeli. Gerekirse taraftar birleserek bu konuda tepkisini ortaya koymali.

Bence her sey bitmis degil ama bu futbolu yerden oynamak ve mucadele etmek sarti ile. Bir de devre arasinda aertik birilerinin elini cebine atip orta sahaya iyi bir lider ozellikli oyuncu almak lazim. Ne kadar kotu oynarsak oynayalim, bugun o karakterde bir oyuncumuz olsa mac farkli olabilirdi. Madem Heinz yedek kalacakti, neden satin alindi? Ilic de pek iyi mucadele etmiyor, ama en azindan onun belli bir tarzi var ve ona uygun oynanirsa, ona pas verilirse iyi isler yapiyor. Ama Heinz'in yerine dedigim gibi bir oyuncu cok faydali olabilir.

Bir de bugun Galatasarayli oyuncularin her ikili mucadelede ezilmeleri ve kaybetmeleri garibime gitti. Fenerde bir tek Umit Ozat ve Anelka cok kotuydu. BIr de Daum'u basarisiz buluyorum bazi konularda. Dun yine sadece bir degisiklik yapti, o da mecburiyetten. Son 20 dakikada Fenerli futbolcularin pestili cikti, cunku 4 gun once bir mac oynamislardi. Galatasaraylilar biraz daha becerikli olsa gol atmalari isten bile degildi, ama Daum yedek oyuncularina guvenmedigi icin hicbirini oyuna sokmak istemiyor. MIlanla oynanan ilk macta da boyle yapmisti ve Kaka, ile Shevcenko cevabini vermisti son 3 dakikada. Demek ki Turkiye'de Fenerbahce ayarinda takim yok.

Eger haftaya Ankara'yi yenersek, bu yarisa devam ederiz. Ama bu futbol gercekten cok uzucu. ILk 3-4 hafta goze hos gelen futbol gitti yerine cagdisi bir futbol geldi.

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Tolga Girici wrote: Oysa ki gecen hafta Hakan'in yoklugunu firsat bilerek takim israrla yerden oynamis ve gayet de basarili olmustu. ... Benim bugunku mactan sonraki dusuncem artik Hakan Sukur'un surekli olarak yedekten oyuna girmesi ve Umit Karan'in ilk 11 olmasi yonunde. Ne pahasina olursa olsun bu yapilmali ve Umit kusturulmemeli. Gerekirse taraftar birleserek bu konuda tepkisini ortaya koymali.

Bence her sey bitmis degil ama bu futbolu yerden oynamak ve mucadele etmek sarti ile.
Hersey gercekten bitmedi, zira Turk futbol tarihinde lig hicbir zaman son 5 hafta gelmeden kapanmamistir, bu sene de boyle olacaktir. GS ile FB arasindaki mucadele en az son 4-5 haftaya gider surecektir.

Hakan Sukur maalesef miadini doldurmustur. Dunku mac tamamen ilkel bir futbol yuzunden kaybedilmistir, tipki Isvicre milli takimi hocasinin dedigi ve A-Milli takima atfettigi "1950'lerin demode Ingiliz tarzi" yuzunden. Ergun alsin, Hakan'a doldursun, Hakan bosaltsin, arkadakiler toplasin. Ve bu futbol sistemi o kadar ilkel ki birakin Daum'u benim kucuk kizkardesim tarafindan da herhalde onlemleri bilinir. Zaten ne oldu ? Daum, Onder Turaci gibi pozisyon almasini bilen bir adami defansin ortasina koydu, Turaci (Ergun Gursoy'un kulaklari cinlasin) butun sisirmeleri karsiladi ve sistem bitti.

Murat Fahrioglu'nun mac oncesinde sordugu sorunun cevabi belli degil mi; takimda Hakan Sukur oldugu surece sisirme oynamak mecburiyetindesiniz. Cunku Hakan verkaclara, adam eksiltmelere, dikine futbol oynamaya yatkin bir oyuncu degildir.

İki, meselenin kilit faktoru, Hakan Sukur varken bu takima bir yabanci (Hakan ve ekibine yabanci) giremez; girememistir. Zamanininda Adrian Knup giremedi, Saffet Sancakli giremedi, Illie, Kubilay Turkyilmaz, Saffet Akyuz, Serkan Aykut (geldiginde gol kraliydi), Murat Sozkesen giremedi.

Umit, dun mac sonrasinda Star'a "ben joker oyuncu degilim, arada sirada yedekten girerim ama bu her mac olmaz" dedi. Futbolculara Kasim sonuna kadar konulmus olan konusma yasagina ragmen bunu dedi. Zira o da isin civisinin ciktigini anladi, taraftara oynamaya basladi. Ne yapsin ? Kulup baskani, taraftarindan korkup maca gelmezse, takimda inanc mi kalir ? O da 2 yildir hakli olarak Hakan Sukur ve ekibi tarafindan istenmedigini dusunuyor. Daha bu hafta (borca batak olmasi nedeniyle) yonetimi degisen Denizlispor kulubu bile bundan 1 ay once Can Cobanoglu araciligi ile Hasan Kabze ve Umit Karan'a transfer teklifi yapti. Isin aci tarafi her 2 oyuncu da bu teklifi kabul etti ancak yonetim ve Gerets derhal tavir koyarak islemi durdurdu. Simdi de menajeri ozellikle Alman kuluplerinden Karan'a teklifleri topluyormus.

Aman Hakan Sukur'e birsey olmasin da...

Mehmet Gurdal Cetin

Cooooook Kotu Bir Galatasaray

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Dunku maci cok sevdigim iki FB li (1 si kongre uyesidir digeride hani su yonetici akrabasi olan)arkadasimla ev ortaminda seyrettim.Evde daha objektif olabiliyorsun.

Macin basinda ikiside "beraberlik istiyoruz abicim mac oynanmadan 0-0'a raziyiz dediler cunku biz bu Sarlatan Herife guvenmiyoruz".Dediler cok guldum.Bir cok FB li icin bu mac donum noktasiymis.Ulen dedim kendi kendime asil donum noktasi bizim icin.Yenersen puanlarin esitleniyor lig yeniden basliyor.Devre arasi iyi bir konsantrasyon ve sonrasi belki FB 'de Avrupa ve GS maci sonrasi bir karisiklik.

Yemin ediyorum bu iki arkadasimi hic bu kadar stresli gormemistim.Ki bunlar Manchester United'in 62'den tavsanini Olympic Lyon'u 4shevko'yu felan biifil stadda yasamis adamlar hele biri varki Sigma Olumuc Gazisi yani gercekten iyi FB liler.Maddi durumlari iyi FB yi ic dis takip eden adamlar (gerci Pasaportlari gibgicir ama olsun )

Bi kere FB yi bu kadar kotu bulmayi hic tahmin etmiyordum.Selcuk ve Alex'in yoklugunda bu kadar kotu bir ANELKA ve NOBRE ve UMIT OZAT beklemezdim.APIAH sahada tek adamdi.SERKAN iki tane cok onemli mudahele yapip belki FB yi olasi bir yenilgiden kurtardi.Ilk 15 dakikada gol atabilseydik FB li arkadaslarimin yorumunu aynen buraya yaziyorum BU MACTA 6 LIK OLURDU ama bize ...

GERETS'i Hasan Sas'i ilk 11 almakla hadi aldi ikinci yariya cikarmamasindan dolayi kiniyorum.Umit Karan bu macin adami olacakti.Hakan Sukur'u oynattin OK ama oyuncu degistirirken O'na orta yapabilecek tek adam ERGUN'u oyundan almasi bir facia idi.

Zamaninda oyuna mudehale edemedi.Turkiye'de oyuna mudehale edebilen hoca ve kadro derinligi hic bir takim yok derken klubemize bakiyorum.Sabri-Umit Karan-Hasan Kabze-Ayhan -Ugur.

Bu kadar kotu bir FB 'ye yenilmek gercekten uzucu.Ligde yalniz kaldilar.
FBlilerin TDleri hakkinda soyledikleri yenilir yutulur seyler degil.

Mac sonunda sahaya atilan koltuklar taraftarin yonetime karsi hislerini gosterdi.Yazik yonetimler gidicidir klup kalici o koltuklar klubun mali zarar yine bizim zararimiz.

Bu takimin seneye kesinlikle 2 sag ve sol kanat oyuncusuna , defansin ortasina 1 kisiye (Song yada Tomas'tan biri gider diye dusunuyorum) ve orta sahada TUMER 'e ihtiyaci vardir.TUMER gecen sene klubu ile sorunlar yasarken bitirilmeliydi.
TRUST GALATASARAY
MGC

Gökhan Özçelik

Post by Gökhan Özçelik »

Sahada olumlu, pozitif şeyler yapan bir tek Ilic vardı. Onu da oyundan aldı Gerets malesef. Ümit Karan bu takımda banko oynamalı diyorum. Song ile Tomas'ın geriden şişirme hava topları ile oyun kurması ise çok yanlış bir taktik ayrıca.

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Oncelikle MGC'ye katildigimi belirteyim. Maci ASY'de seyrettim. Fener gercekten iyi oynamadı. Alexin olmayisi, Milan macinin getirdigi yorgunluk (Tuncay'da bu bariz olarak gozlendi), Anelka'nin vurdumduymazligi, bu maci Galatasaray icin avantajli hale getirmisti. Gerets'in taktigi dogruydu. Takim ilk yarida da 3 tane net pozisyon buldu. Bunlardan bir tanesinin gol olmasi lazimdi. Buyuk maclarda bu tip pozisyon yirmi tane olmayacaktir. FBnin ilk yari zaman zaman baskisi vardi ama gol disinda pozisyonu yoktu.

İkinci yari Galatasaray geriye dustugu butun maclardan sonra oldugu gibi suursuzca bastırdı, Hakan Sukur'e top sisirilmeye baslandi. Tabi bu arada FB de iki tane net pozisyon buldu.

İlk golu yedikten sonra takim oynayamiyor ve panik oluyor. Tromso macindaki durum burada da gozlendi. H. Sas rezalet otesi bir oyun oynadi ve cok isteksizdi. Sabri ikinci yari girdikten sonra cabaladi ama kapasitesi bu kadar. Cihan da kötüler arasındaydı.

Sonucta burada yazildigi gibi macin sonucunu beceriklilik tayin etti.
Tan Erten

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Bir butun sezon ile kıyaslamak ve baz almak ne kadar dogru olur, tartısılır. Fakat, sezon oncesi yapılan son karsılasmalar sezona biraz olsun ısık tutar nitelikte.
Bakın Hagi nin geldigi donem ABD de yaptıgımız Porto macı ve oyun kalitesi takımın oynayabilecegi kaliteli futbol hakkında fikir verdi. Suphe duydugumuz zamanlarda dahi takımın sezon oncesi ortaya koydugu futbolu dusunup, umitlenirdik. O sezon icerisinde, hazırlık donemi performansını ve Porto macı kalitesini lig icindeki onemli maclarda gozlemledik, takım o oyunu zaman zaman sahaya yansıttı.

Bu seneki hazırlık doneminden ise benim aklımda kalan bir Manisa macı ve ardından lig oncesi son Bursa macı var. Rezil bir futboldu. Takımın ne kadar iyi degil, sanki ne kadar kotu oynayabilecegi potansiyelinin gostergesi gibi. Bizim icin cok onemli iki macta, Tromso ve fb, takım hazırlık donem sonundaki iki macın performansını ve kotu futbolunu sahaya yansıttı.

fb ye yenilmek hali ile uzdu. Ama takımı bu kadar amacsız ve heyecansız gormek, ve saflık derecesinde kendilerine inanmak cok pis koydu!

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kisa kisa yazamadim. Ali Sami Yen'deydim.
Bazi tesbitlerim oldu, onu aktarmak isterim:

Gerets sinifta kaldi. Belli ki bu FB macini gözunde fazla buyutup
idareyi eskilere birakmis ve de yanlis yapmis. Tabii manasiz telas da vardi.
O takimda dünkü performansla Ergün ve Hasan Sasin yeri yoktu,
Hakanda en fazla 30-40 dakika oynamalıydı.
Ergün artik cok gucsuz, ust seviyede bir futbolu kaldiracak duzeyde degil.
Tesekkur edip, sevgilerimizi ve sukranlarimizi sunup GS'ye yarasir bir sekilde kontratini bitirmeliyiz. Aktif futbol hayati bitincede alt yapida top teknigi ogretmek icin kullanilabilir. Hasan Sas sakatliktan cikmis, formsuz.
1 hafta basina kapatilan antrenmanda neye baktilar hayret.
Hakanda cok sinirli ve etkisizdi. Belli ki bu mac icin yari antrenor payesi verilmisti, bagirdi durdu.

Kornerleri paslasarak kullanma salakligi suruyor. Eskilerin hala kontrolu elde tuttugunun gostergesi. Sene basindaki tehlikeli direk kornerler bitti.
Varsa yoksa paslasma.
Thank you Hasan, Ergun, ve Hakan Sukur comezi Sabri(Genc oyuıncu olarak artik hicbir umit vaaetmiyor, sanki ogrenme ve kendini gelistirme cipinikafasindan cikarip, itaat et ve ezbere oyna cipi ile degistirmisler).
Serbest vurus sakilligine ise hic deginmiyorum.

Bu arada unuttugum konu Ilicin cikarilmasi yanlisligi. O dakika GS maci verdi. O takimda dun ne yaptigini bilen 2 adam vardi. Birincisi Song, ikincisi Ilic. FB o dakika galibiyeti garantiledi.

Ayhani oynatmama inadi hala suruyor. Oynattigi zamanda abuk sabuk yerde degistirerek oynatiyor. Ayhan belli bir mevkide oynadikca aciliyor, dun o da saskin haldeydi, nerede oynadigini ben cozemedim dogrusu..
Umit Karan iyice sermis, laubali ve kirgin triplerinde.
Bana göre Uğur sağ beke cekilip, Cihan onun önüne cekilmeliydi.

Yani :

Mondi
Ugur Song Tomas Orhan
Cihan Saidou Ayhan
Ilic
Necati Umit

FB'nin orta sahasi cok kosuyor ve fiziken saglam.
Sen nasil sakat Sas ve Ergunle maca cikarsin anlamiyorum.
FB'nin yorgun olma varsayimina dayanmislar fakat yanlis.
Bas bas bagirdilar Koch takimi Kasim ve Aralikta en ust duzeyde
olmak uzere ayarlamis diye.

GS'nin FB'nin geri göbegine saldiracagi o kadar belliydi ki
Daum on liberoyu Denizle guclendirip Appiah ve Aurelioyu yardima yollayinca bu yol tikandi. Daha isinma hareketlerinden belliydi
GS'nin ne yapacagi. İlk once ortada sican, sonrada ceza sahasi ustunden gobekten sut. Yani kisa paslarla baklava yapip gobege ara top atma ve gobekten sutla delme.
Gecen yilda GS boyla yenmisti ama bir farkla . Kanatlardan saldirip Umit Ozat ve Serkan sakilligi ile panik yaratip ortayi bosaltiyordu.
Tabii ileride tek forvet birakip geriden kosuyla ceza alanina sokma en buyuk farkti. Necatinin yeri yanlisti.
Oyle soytarica isinma antrenmani yaptirmak yerine bari nasil oynayacaginizin planinida yazip
onceden Dauma verseydiniz, daha da rahat onlem alirdi. Nitekim GS'nin tehlikeleri ortaya toplasmis FB göbeginden degil, yandan geldi.

Beliki bu lafim bazilarini kizdiracak ama Hagi olsaydi takimin antrenoru
bu maci vermezdi.(Anadolu takimlarina salakca baska maclar verirdi o da ayri mesele).

Orhan ozellikle buyuk maclarda ve ASY'de kotu oynuyor ve hata yapiyor .Gucu yerinde, mucadele ediyor . Olay tamamen kafasinda, psikolojik destek lazim. Onunde de Sas savruk oynayinca , cok yuk bindi uzerine.

Gol en kotu zamanda geldi. Mondi o cikislarda zayif. Hata Hasanin.

Ikinciligi kaptirmayalim bari. Seyirci cok kotu idi. Tribun sov guzeldi ama
mac ici ve sonrasi igrencti. GS'nin 2 mac saha kapatmasi almasi lazim.
Bu hem futbolcular, hem yonetim, hemde seyirci icin iyi olur. Herkesin aklini basina toplamasi gerekiyor artik.

Benim begendiklerim Song, Ilic, Saidoo(Hata yapti fakat cok kosan bir orta sahaya karsi oynadi), Mondi(Gol hatali fakat farki onledi), , Tomas
biraz Orhan ve Cihan idi. Burada dikkat ceken yabancilarin daha iyi, Turklerin ise FB'yi fazla gozlerinde buyutup telas ve sinir yapmasi tabii.

Yalniz dun Tuncaya cok tekme atildi. Yazik. Illa birine atilacaksa ,
bu Nobre olmali. Golu atti atmasina ama o da FB'nin yabanci kontenjanini bosu bosuna isgal ediyor.El kol dirsek pislik. Boyle cok adam var Turkiyede.

FB'yi kutlamak lazim. Beraberlige razi idiler, farkli galibiyet icin zorlamadilar kendilerini, belki fark cok acilirsa gevsemekten ve digiturk mafyasinin arayi kapatma girisiminden korkuyorlardi. Ona ragmen kazandilar. Eger Mart -Nisan-da cok buyuk bir fiziki dusus ve gevseme olmazsa bu is bitmistir. En azindan cok kosan ve fizik gucu yuksek adamlari ama ayni zamanda da top yapabilen adamlari var . Boy ortalamasida Turkiye liginin en yuksegi. Onder, Tuncay, Alex, Aurelio, farki yaratan oyuncular. GS'de sadece bu dordunu isterim. Ne aciki bunlarin 2 tanesini elimizdeyken kacirdik. Tabii ki farki ayaratan diger isim Daum degil, kondiyoner Koch. Erdal ve Stumpf henuz hafif kaliyor.
Anelka, Appiah, Volkan , Umit Ozat, Luciano, Deniz, cok overrated oyuncular, iyi takimda oynarlar fakar zayif bir takimda kaybolup gidecek oyuncular. Serkan , Olcan ve Yozgatli hala umut vaadediyor ama nereye kadar.ve FB hala takim degil. Olamazda cunku sistem ve karakter verilemiyor,
lejyonerlerle bu kadar olur.

Serdar Tatliyi begenmedim. Cok eyyamciydi. Ilk yarida FB'ye , sonra GS'ye, sonra gene FB'ye falan gibi eyyam periyodlari vardi.
kondisyonu az. Nobrenin bir sari kart yemesi lazimdi.
Artik FB'nin ugursuz hakemi olma sifatini da kirdi, yasasin :x .
Kapali onunde cok kotu bir yardimcisi vardi. Sahada kafasina siseyi hakkedecek(atilsin demiyoruz tabiiki, ne olursa olsun cok cirkindi) tek isim oydu. Kalibimi basarim asker kokenli bir hakemdir.
Ama tabiiki maca etki edecek bir hata yapmadilar.
NO ADNANS, NO CRY !!

Post Reply