14.HAFTA: G.SARAY: 0 - FB : 1 - Nobre '45

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Maca deginmeden son 3 sene icinde kulubun icine tursu suyu sikanlari teker teker tebrik etmek lazim. GS formasi altinda birakin oynamayi adi bile gecmeyecek bir suru adami alip kulubu mali acidan ve prestij acisindan bitirenler ki bunlar basta F.T ve Yonetim ayrica tebrik etmek lazim..Bonservis bedeli yok diye alinmis iskartalar ile begenmedigimiz Lucescu nun ekonomik fakat is yapar takimini dagitarak birden patlama yapmayi denemek gibi bir yanilgiya dustuler oncelikle.. Daha ilk basa geldiklerinde hatta sampiyonlar ligi kurasi sonrsi ekranlara" ahhh milan dusmedi grubumuza alacagimiz var" gibisinden cig laflar ettiklerinde icime korku dusmustu ve sonucuda bu oldu..

FB macini tartiscak birsey yok ben 1-2 hafta sonra BJK macininda kaybedilecegini dusunuyorum, orta sahada pas yapmayan futbolu ceza sahasina sisrme uzerine kurulu bir takimi yenmek icin milyon dolarlik sozde yildizlara ihtiyaciniz yok, mac boyunca yakalanan 2-3 pozisyonda sans yoktu olsaydi kazanip FB liler ile dalga gececektik yani kisir donguye girecektik, FB lilerde bugun yari sevinsinler cunku dun oynadiklari milan macindan farkli degildi sadece ogun sahada gercek yildizli antreman maci yapan bir takim vardi..

Yonetim istifa etsede devre arasi Marek Ilic (fizigi zayif 80 lerden kalmis yugo oyuncu) ve Umit karan gitsede hicbirsey farketmeyecek. GS nin ihtiyaci olan yeni suat'lar okan'lar hakan'lar ergun'ler bulmak ve yanina kafasi calisan bir guclu orta saha oyuncusu...

Beyler ne Chelsea ne Milan, Barcelona ve buyucu Ronaldinho'yu seyretmeye devam..

Saygilar

Savas Macun

Post by Savas Macun »

GS anlam veremedegim bir stres ve gerginlik icindeydi.Daum'un fendi Gerets'i yendi gibi klasik bir cumle kuralim.

Bizim icin avantaj olan Karan'in oynamamasi ve Hasan Sas'in oynamasiydi.Bunun yani sira Yozgatli yerine Deniz'in on liberoda Marco ile oynamasi dogruydu.Deniz agir bir adam ancak topu iki yonlu kullanabildigi icin yararli oluyor.Anelka gununde ve saglam olsaydi ikinci yari oyun erken kopardi.Volkan'in kurtardigi kafa topu muhtesemdi.

Fizik acisindan FB daha ustundu hafta ici mac oynamasina ragmen, topa ilk basmalari hep FB yapti.Tam saha pres yaparak fizik gucunun lig standartlarinin cok ustunde oldugunu kabul ettirdi.

Keske 4-0 Gs'a yenilip Milan'i 1-0 yenseydik.Lig bitti diyorlar, 6 puan hic bir sey degil ama FB takimi ile diger takimlarin arasindaki disiplin ve kadro farki avantajin bizim lehimizde oldugunu gosteriyor bu acidan 3 puan geride de olsak, 6 puan ileride de olsak favori kalacaktik.Gecen seneki ligin kopyasi gibi bu sene aradaki fark bu sefer Ali Sami Yen ve Inonu galibiyetleri.

Temiz derbi oldu dogru.Ama bence en onemlisi ulke olarak Isvicre macindan sonra heyecanimiz gitti. Dun maci seyrederken icimde en ufak bir heyecan yoktu.Isvicre macindan mi yoksa CL'deki hayalkirikligindan midir bilemiyorum.

Bu yenilgi yonetim bazinda sikayteleri olan ve degisim isteyen GS'lilar icin cok hayirli olmustur.

Kayseri su anda ligin yildizidir, topladiklari 28 puan ile ikinci yarida istikrari devam ettirirlerse ikincilik yarisinda olurlar.BJK'i kimse yabana atmasin onlarda bir dizi yakalarsa zirveye yaklasirlar, ozellikle BJK-GS maci bu acidan onemli olacaktir.

Bize gelince, PSV maci olum kalim maci ilan edilmesi lazim.Orada galibiyet almak cok zor ama neden olmasin.Bu hafta TS maci var ancak kim dinlendirilecekse dinlendirilsin ve gerekirse 3 puan write off olsun.Bugunden itibaren onlerindeki 10 gun boyunca sirf o maca konsantre olsunlar.Hic olmazsa UEFA'da devam edip gecen senenin ayibini temizlesinler, CL'den cikamamak ayip degil bence ama ayip olan kadercilik.Onumuzdeki senenin planini programini da simdiden cizsinler.

GS'li arkadaslara gecmis olsun diyor cherokee esprisine de ilave yapmak istiyorum.

Fener tek ceker tam ceker :lol:

Selamlar
Savas

Ufuk Sezekkaplan

Re: Cooooook Kotu Bir Galatasaray

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Bu takimin seneye kesinlikle 2 sag ve sol kanat oyuncusuna , defansin ortasina 1 kisiye (Song yada Tomas'tan biri gider diye dusunuyorum) ve orta sahada TUMER 'e ihtiyaci vardir.TUMER gecen sene klubu ile sorunlar yasarken bitirilmeliydi.
Tumer degil de Ceyhun dusunulemez mi ? GS altyapisindan, FB'de oynarken milli takima yukseldi, Ortega ve Rustu ile sorunlari nedeniyle dislandi. Halen Konya'da iyi form tuttu. Aykut, sorunlu adam yonetme becerisi olan bir hoca olarak ondan yararlaniyor. Turk olup da gercek 10 numara olabilecek ozellikte bir teknige sahip ve insiyatif kullaniyor.

Sorunlu oyuncu yonetmeyi bilen bir hoca mesela Gerets (daha iyisi Lucescuydu) ondan bir yaratik meydana getirebilir. Gorusumdur.

Alpay Dedeoglu

Re: Cooooook Kotu Bir Galatasaray

Post by Alpay Dedeoglu »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Mehmet Gurdal Cetin wrote:Bu takimin seneye kesinlikle 2 sag ve sol kanat oyuncusuna , defansin ortasina 1 kisiye (Song yada Tomas'tan biri gider diye dusunuyorum) ve orta sahada TUMER 'e ihtiyaci vardir.TUMER gecen sene klubu ile sorunlar yasarken bitirilmeliydi.
Tumer degil de Ceyhun dusunulemez mi ? .
Her goruse saygi duymakla birlikte, Ceyhunun futbol zekasi
Sabri ile H.Sas arasinda bir yerlerde. GS'ye akil, beceri, genclik ve
kondisyon eklemek lazim. Sonra GS hep takim olarak galip geldi,
Oysa Ceyhun takim oyunu ve kolektiflige uymayan bir yapiya sahip.
20sinde oyleydi, 30undada oyle kalacak.

Tumerin hem becerisi, hem futbol zekasi, hemde hirsi bize uyar.
Ama ne yazik ki gercek BJKlidir.
Devre arasi , olmadi yil sonu BJK'da revizyon var.
Kazara Okan Koc, Ibrahim Akın & Uzulmez, Tumer,
Ahmet Hassan , Koray, Kleberson falan serbest kalirsa olur

Bu arada ''Nasıl gecirdik ama? '' muhabbetini yapmayan Savas Macuna
tebrikler. Soylediklerine katiliyorum.

Son yazdigina cevap olarakta: :lol:

''Biri beni durdursun'' A.Shevchenko
NO ADNANS, NO CRY !!

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ceyhun yanlis secim olur.fena adam degil, ama sorunlu. FB ne cektiyse Alpay/Ceyhun/Abdullah/Ogun tarzinda kendilerine herseyin ustunde goren adamlardan cekti, ne zaman ki temizlendi onlar o zaman huzur ve basari geldi.

GS kadro yapisindan ziyade bir HAVA sorunu var.Taraftar ve yonetim arasinda tatsizlik var, ve kadro sorunu en son sirada bence.Mart'ta degisecek bir yonetim ve yeni bir hava cok seyi degistirir.Sonrasi zaten gelir.Yillardir GS yonetimleri hep kendi icinden yoentim cikardi.Bu benim izlenimim sizler daha iyi bilirsiniz ama bence yepyeni bir olusum gelmeli.

Haftasonu xmas kampanyasi ayagina xbox aldim, tabii hemen bir manager oyununu alip karsisina gectim.Inter'i sectim ve ne zaman AC Milan ile oynasak herif gene gecirdi golleri, ulan dedim senden kurtulamadik gene.Isin kotusu transfer de edemedim :lol:
Alismis kudurmustan beter oldu Alpay anlayacagin.

Selamlar
Savas

Ali Duran

Kutlarım

Post by Ali Duran »

Ben bir FB taraftarıyım. Haftasonu oynanan derbi maçın ardından GS forumlarında neler konuşulduğunu merak edip google'da arama yaptım ve cimbom.org'a denk geldim.

Şunu söylemek isterim ki futbolun anlamının giderek çirkinleştiği bir ülkede google'ın ilk sonuçlarından birinde böyle bir forum bulacağımı tahmin edemezdim. İçeriği biraz okuduktan sonra üye olarak bu konuda teşekkür etmem gerektiğini düşündüm.

GS benim için (tüm FB'liler için de) çok değerlidir. GS'nin olmadığı bir lig yarışı bizler için hiçbir şey ifade etmez. Aynı şeyi GS'lilerin de düşündüğünü sanıyorum.

Haftasonu oynanan maç için yaptığınız yorumlar beni kendimi sorgulamaya da itti. Lümpenleşen futbol kültüründe "kendimi korumaya" özen göstermediğimde az da olsa kirlendiğimi farkettim. Bunu bana hatırlattığınız için de teşekkür ederim.

Lig'de daha çok maç var. GS'nin 6 puan geride olması önemli gibi görünse de günün neler doğuracağı hiç belli olmuyor. Bu nedenle heyecanınızı yitirmeyin. Siz heyecanınızı yitirirseniz bizimki de azalır.

Ayrıca GS'ı düşük maliyetli takımıyla yarattığı harikalar için de tebrik etmek isterim. Bir an önce daha kaliteli bir stada, daha işlevli bir yönetime kavuşmanızı, eski günlerinizi yakalamanızı dilerim.

Tüm GS camiasını saygıyla selamlarım,

Ali Duran (Koyu Kanarya)

Mehmet Gorgen
Staff Member

Re: Kutlarım

Post by Mehmet Gorgen »

Ali Duran wrote:Ben bir FB taraftarıyım. Haftasonu oynanan derbi maçın ardından GS forumlarında neler konuşulduğunu merak edip google'da arama yaptım ve cimbom.org'a denk geldim.

Şunu söylemek isterim ki futbolun anlamının giderek çirkinleştiği bir ülkede google'ın ilk sonuçlarından birinde böyle bir forum bulacağımı tahmin edemezdim. İçeriği biraz okuduktan sonra üye olarak bu konuda teşekkür etmem gerektiğini düşündüm.

GS benim için (tüm FB'liler için de) çok değerlidir. GS'nin olmadığı bir lig yarışı bizler için hiçbir şey ifade etmez. Aynı şeyi GS'lilerin de düşündüğünü sanıyorum.

Haftasonu oynanan maç için yaptığınız yorumlar beni kendimi sorgulamaya da itti. Lümpenleşen futbol kültüründe "kendimi korumaya" özen göstermediğimde az da olsa kirlendiğimi farkettim. Bunu bana hatırlattığınız için de teşekkür ederim.

Lig'de daha çok maç var. GS'nin 6 puan geride olması önemli gibi görünse de günün neler doğuracağı hiç belli olmuyor. Bu nedenle heyecanınızı yitirmeyin. Siz heyecanınızı yitirirseniz bizimki de azalır.

Ayrıca GS'ı düşük maliyetli takımıyla yarattığı harikalar için de tebrik etmek isterim. Bir an önce daha kaliteli bir stada, daha işlevli bir yönetime kavuşmanızı, eski günlerinizi yakalamanızı dilerim.

Ali Duran (Koyu Kanarya)
Sevgili Ali Duran bey,
Temennin ve teşekkürlerin için biz sana teşekkür ederiz.

Emin ol burada yazan GS'lı arkadaşların hemen hepsi çok iyi Galatasay'lıdır.Fakat gözümüzü bağnazlık kaplamadığından burada GS ile ilgili yapılan iyi şeyleri övdüğümüz gibi GS'lı olsa bile bazı kimselerin yaptıkları yanlışları belki en ağır şekilde eleştiren de bizler olduk.

Yenildiğimizde de ona buna bahane bulmak yerine adam gibi rakibimizi tebrik etmesini ve hatayı kendimizde aramasını da biliriz.

Bu arada ara sıra fenerli arkadaşlarımıza ufak tefek takıldığımız da olmuyor değil :lol: (bu arada şevki abi'nin de selamları var)

Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Ali Bey hosgeldiniz,

Cimbom.org'un forumu diger forumlara pek benzemez. Dunyanin dort bir yanindan entel bir topluluk, seviyeli tartismalar(sadece GS degil, yeri geldiginde diger spor olaylari), ve her seyden onemlisi saygi bu forumda. Sayi olarak yuzlerce kisi degiliz ama onun da guzel bir yani var; konu kirliligi olmuyor :lol:
Bu sebeple burayi kuran sevgili Hasan'a bir kez daha tesekkurler..

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Duran wrote: ...

Ali Duran (Koyu Kanarya)
Biz de senin gibi arkada$lari burada gormekten mutlu olduk. Her
konuda (FB ile ilgisi olmasi $art degil) fikrini belirten ve birbiri ile dostca konu$maktan zevk alan bir ki$ilik ta$idigin yazdiklarindan belli oluyor. Yabancilik cekmeyecegini sanirim.

I$te ne degerse buna deger forum denilen ortamda insanca birbiri ile dostluk kurma $ansini kullanmayi becerenlere.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Duran wrote:Ben bir FB taraftarıyım. Haftasonu oynanan derbi maçın ardından GS forumlarında neler konuşulduğunu merak edip google'da arama yaptım ve cimbom.org'a denk geldim.

Ali Duran (Koyu Kanarya)
Son gunlerde okudugum en icten yazi oldugunu dusunuyorum. Biz burada insan sarrafi olduk satir aralarindan insanin icini okumayi ogrendik, umariz bizi yaniltmazsin. Burada senin gibi Savas Macun, Yigit Kavurmacioglu, arada yazan Olcay Aksoy, Yusuf Karli gibi FB'li arkadaslar var. Eskiden Besiktas'li yazarlarimiz da vardi ama onlar son 5 senedir baslarina ne gelse sebebini Galatasaray'dan bildikleri icin kuluplerinin bugunku durumunu goremediler. Belki degisik dusunenleri vardir, senin gibi aramiza katilirlar. Hos biz gercekleri gorduk de sorunun GS'in icinde oldugunu bildik de ne oldu ki...

Hepimiz ayni bokun suyu, ayni gulun yapragiyiz aslinda.

Evet Turk futbolu resmen onca ilgiye, sermayeye, gaza ragmen, yine dip yapmis durumda. Bunu en iyi basligi KABUS GERI DONDU seklinde atilir. Hangi kabusdan bahsediyorum? Uyduruk takimlara elenen, iyi takimlardan kendi sahasinda fark yiyen, bir ust turu goremeyen kulup takimlarindan, hic bir onemli turnuvaya katilamayan milli takimdan. Dunya kupasindan beri neredeyse 4 sene gecti, hic bir basari yok elle tutulan.

(Ekleme)Bir de bunun katmeri var. Eskiden sportif basari yoktu ama siddet, teror, hayvanlik da yoktu. Simdi bunlarin hepsi var, kabus dondu hem de ne donmek!... Yani bebek dogdu, guzellesip buyuyecek dedik, ucube bir canavar oluverdi.

Bunun sorumlulugu Turk futbolunun lokomotifi olmasi gereken kuluplere ve federasyona esit olarak dagiliyor bence. Bir de fitili yakip, korukleyen basin. Hepsinin ayri nedeni var, ama hepsi suclu. GS'i da suclu, FB'si de BJK'i da, Federasyonu da, basini da.

Cozum icin ilk once durumu gormek lazim ki hareket edilebilsin. Bence hala sigliklarin icinde debeleniyoruz.

Ozan Ersoy

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ali Duran wrote: Şunu söylemek isterim ki futbolun anlamının giderek çirkinleştiği bir ülkede google'ın ilk sonuçlarından birinde böyle bir forum bulacağımı tahmin edemezdim. İçeriği biraz okuduktan sonra üye olarak bu konuda teşekkür etmem gerektiğini düşündüm.

Ali Duran (Koyu Kanarya)
Hayirli olsun. Insallah forumu okumaktan ve katılmaktan
hep hosnutluk duyarsiniz. Forumun ''delisi'' olarak hosgeldiniz diyorum.
Bu arada sizinle aynı ada ve soyada sahip cok degerli bir insan tanıyorum ki bu da cok dogal isim ve soyadınıza cok rastlaniyor ulkemizde.

Bu forum bir acidan Türk Internet Spor forumlarinin
Cumhuriyet Gazetesi (reklam yapmıyorum, Cumhuriyette almam) gibidir. Nasil su anda soz sahibi
gazetecilerin bir cogu kariyerlerinin basinda Cumhuriyet
gazetesinde yazi yazdilarsa,(Internetin ilk GS forumudur, galibada ilk Turk
futbol forumu)
Internet Spor forumlarinin bazi kurucu ve katilimlari
cimbom.org'ta baslamislardir, veya bir sekilde bulasmislardir.
Daha sonra popularite, nufuz ve baska arayislar sonucu (bana gore
sunni bazli fikir anlasmazliklarinin altinda yatan esas motif)
baska forumlara kaymıslardır.Halada da goz ucuyla takib ederler.
Zaten dikkat edilirse az baslik cok hit alir forumda; yazan sayisi cok az olmasina ragmen.Her seferinde bitti, tukendi denen bu forum daha guclu, zengin ve entellektuel olarak yeniden dogmustur. Ustelik her seferinde gene cok yeni ve degerli isimler kazanarak.
Sadece okuyanlar arasinda bile gazeteciler ve bazi bilinen insanlar vardir.
Bazi spor yazarlari bol bol malzeme bulurlar bu forumda.
Ustelik GS takimindan ve klubunun icerisinden haber falanda vermedigimizden,alıntilar ve araklamalar hep fikirsel bazdadir,
yani dedikodu ve spekulasyon uretemeyiz, uretmeyiz.

Nasil Cumhuriyet gazetesinin ''popülerlesmesini'' engelleyen bazi ''saplantilari''
varsa burada bazi anlayis ve normlar mevcuttur. Elestirsekte , GS sevgisi agir basar
ve GS'ye karsi kotu niyetli /maksatli /haksiz /kucultucu yazilara sert tepki verilir. Ozanin dedigi gibi artik satir aralarinda adamin cigerini okuruz.
GS'yi elestirdigimiz gibi, basta FB olmak uzere diger klublerede cok agir elestiriler yapilir. Ozellikle Aziz Yildirim ve cevresindekilerin hayat gorusu ve yonetim tarzi bu forum katilimcilarina ilkesel ve prensip olarak
cok aykiri oldugundan agir elestiriler (hakaretler degil) yapilir .
Mehmet Gorgeninde bahsettigi kisisel , ufak takilmalarda olayin mizah
yonunu tamamlar. Basta kızabilir ama sonra buradaki insanlarin niyeti anlasildiktan sonra gulunur gecilir(Degil mi Savas?).
Tipki gercek hayatta tanidiginiz, cok sevdiginiz rakip takimi tutan arkadaslarinizin size takilmalari ve dalga gecmelerini saygi, hosgoru ve
sevgi prensipleri geregi karsiladiginiz gibi.
NO ADNANS, NO CRY !!

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Merhaba Ali,

Forumun tifili olarak merhaba diyorum.Bir FB'li olarak istedigim her turlu gorusu-terbiye sinirlarini ve saygi sinirlarini zorlamaya calismadan-diledigimce belirttim ve her zaman eger dogruluk payi varsa muspet karsilik gordum.

Alpay'in dedigi gibi cok insan takip ediyor ve sanirim burdaki egitim duzeyinin yuksekliginden ve en onemlisi burayi olusturan insanlarin populizme kaymadan prensipleri dogrultusunda hareket etmeleri sanirim bu forumu cok ayri kiliyor.

Bir cok polemige ve kavgaya sahit oldum, populizm pesinde olanlarin gittigine ilkeli davranan insanlarin burada kalici olduguna bizzat sahit oldum ve her zaman da takdir ettim.

Selamlar
Savas

Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Hic dikkatinizi cektimi bilmiyorum. Belki daha once bir yerlerde konusulmustur ama ben gormedim. Alabama'dan Mert New Orleans'a geldiginde konusmustuk forumun bu ilginc bir ozelligini. Arada tek tuk imla kurallarina uymadan, bozuk Turkce ile yazan arkadaslar olsa da konulari incelediginizde goreceksinizki %90'in uzerinde bir cogunluk yazilarinda butun yazim kurallarina uymaya gayret gosteriyor(Cengiz abi'nin $'leri haric:)).
Sporla hic alakasi olmayan birisi sadece bu kurallari okumak icin buraya girse eminim bir seyler ogrenebilir :lol:

Can Baysan

Post by Can Baysan »

Alpay Bey'in belirttiği "Forumların Cumhuriyet'i" yorumu, bence bu forumu tarif etmek için kullanılacak en güzel tanım. Aktif katılımcı sayısı çok az olmasına rağmen, içerik ve yorum baz alınırsa, sanal alemdeki en iyi taraftar forumu denilebilir. Ben 27 yaşındayım. Yıllardır burayı bir misafir olarak takip ettim. Ne var ki; üye olma durumunu yeni elde ettim. Şimdilerde, katılımcı sayısı az olduğundan dolayı eskisi kadar takip etmesem de, yine de ASY.net'ten sonra (ki orası da buranın yavrusu sayılır) baktığım ve arasıra yazdığım yegane yer burası.

GS forumunda FB'li, FB forumunda GS'li katılımcılar görmek, karşıt fikirlerin tartışılması ve daha fazla "doğru"ya ulaşılması için en gerekli unsurlardan biri. Fb'li dostumuz Ali Bey'e mutlu fikir çarpışmaları diler, sitenin kurucusu Hasan Tezcan'a da bu eseri için teşekkür ederim.
Liseli vardı ya ah o liseli...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Ulupinar wrote:Hic dikkatinizi cektimi bilmiyorum. Belki daha once bir yerlerde konusulmustur ama ben gormedim. Alabama'dan Mert New Orleans'a geldiginde konusmustuk forumun bu ilginc bir ozelligini. Arada tek tuk imla kurallarina uymadan, bozuk Turkce ile yazan arkadaslar olsa da konulari incelediginizde goreceksinizki %90'in uzerinde bir cogunluk yazilarinda butun yazim kurallarina uymaya gayret gosteriyor(Cengiz abi'nin $'leri haric:)).
Sporla hic alakasi olmayan birisi sadece bu kurallari okumak icin buraya girse eminim bir seyler ogrenebilir :lol:
Cengiz agabeyin dolar i$eretini "ş" yerine "s" koymamak icin uydurdu. Peki I yerine i'yi kullaniyorsun ya diyeceksin. Zaten "shift" tu$una e$ zamanli basamadigim icin cogu 4 olarak cikiyor. Ama hic olmazsa ben bugunku Turkce alfabesinde (bak bu bile Turkce degil) hic olmayan W harfini v yerine kullanmiyorum. Kirk yillik Valahi'yi Arap gibi Wallahi diye yazmiyorum. Ne yazik ki harf devrminden sonra titizlikle buyutulmeye cali$ilan ve sadele$tirilerek anlamini ip ucu vererek uydurulan sozcukler ile yapilan degi$iklerin hizla irzina gecildi. Bir zaman Osmanli'nin Arapca ve Farca icin icine ettigi Yunuz Emre. Karacaoglan Turkcesinin, bir zamanlar fransizca ile ba$layip Ingilizce ile bellenmesi son safhada.

Bugun Hurriyet okudugum $u yazi olayi daha da guzel aciklami$.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/359 ... =42&gid=61
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply