14.HAFTA: G.SARAY: 0 - FB : 1 - Nobre '45

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gorgen
Staff Member

14.HAFTA: G.SARAY: 0 - FB : 1 - Nobre '45

Post by Mehmet Gorgen »

Beklenen maç geldi.
Daha önce Fener'in çarşamba günü Milan ile maçı var.

GS maçı ile ne alakası var diyen olabilir.

Fakat Fener'in Milan'ı yenmesini hatta mümkünse farklı yenmesini çok istiyorum. Bu isteğim feneri sevdiğimden değil de pazar gününü düşündüğümden. :lol:

Pazar günü Milan'a yenilmiş CL'de tüm umutlarını kaybetmiş fenerle oynamak pek iyi olmaz gibime geliyor.

Haydi Fener yen Milan'ı. Tüm kalbim seninle :lol:

Fenerden sonra kalan maçlarımız:

15. hafta Ankaraspor (deplasman)
16. hafta: Beşiktaş
17. hafta Kayserispor (deplasman)

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

FB'den yarim duzine gol bekliyorum bu mac!

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Feneri bu sene o kadar izlemedim ama gordugum kadar 4 tane oyunu her zaman degisterebilecek oyunculari var.

Burada degisik ve daha iyi senaryolar mutlaka yazilicakdir ama benim icin bu kabiliyetli oyunculara karsi 100% bir cozum alinamiyacagi icin yapabileceklerimiz uzerinde durmak lazim:

--oyunu butun sahaya yayabilmek;
--yardimlasma, kedeme anlayisi "is-a-must";
--yuksek top kontrolu;
--sinirlerimize hakim olmak.

Tehlikeli oyunculara karsi en iyi cozum onlari topla bulusturmamak. Kontrollu ve yerden yuksek pas yuzdesi ile oynayip onlarin ceza sahasini darlastirmayi umuyorum. Fenerbahce maclarinda nedense Hakan Sukur ne Hasan Sas yildizlasamiyorlar adamlar bir yolunu bulup onlari sinirlendiriyorlar yada baska bir yolunu bulup sindiriyorlar.

Nedense bana gore Umit Karan bu ortamdan cikar :wink: Insallah sinirlerine hakim olur onlari kendi oyunlari ile yener(iz).

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Dostluk kazansin. Hele son olaylardan sonra. Mac dedigin nedir ki. Elbette FB'yi yenmek her GS'liyi ne$elndirir. Yenilince de bir burukluk verir. Tersi de FB icin dogru. Milan'i da yensinler.

Pazar gunu spor programlarini dola$iken Barcelona'nin RM kendi evlerinde yendigini ve RM seyircisininde kendilerini alki$ladigini duydum. Daha dogrsu ISvicre maci ertesi konu edildi. Belki bir gun boyle guzel $eyler olacak Turk stadlarinda da. Eninde sonunda bu bir seyir olayi. Iyi futbol oynayani alki$lamak icin o takimin taraftari olmak gerekmiyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Gecen seneye benzer bir durum var.Gene puan farkiyla onde gittik.O hafta eger GS yenilirse yaristan kopar denmisti.

Kim ne derse desin, GS'da bir iskelet var.BJK ve TS bu yuzden basarisiz.
FB ile GS arasindaki en bariz fark yabancilarin farki.O da Anelka-Alex-Appiah.

Bu ucunun katkisi ne kadar olursa FB o kadar basarili olur macta.

Bo gollu mac bekliyorum, kondisyondan yana derdimiz yok bu sene.Milan macinin etkisi cok fazla olmaz.Ritm kazanmak onemlidir, bu ritmi FB iki senedir yasiyor vede ust duzey fizik mucadelesine hazir.Keza GS icin ayni seyi soylemek mumkun degil cunku fizik gucu gerektirecek maclar cok oynamadi.Hep ayni duzey takimlarla oynadi ve bu sene ilk kez ust duzey bir maca cikacak.

Macin hakemine gelince, muhtemelen Serdar Tatli/Metin Tokat/Firat Aydinus uclusunden biri olur.Serdar Tatli favorim.

Hic bir GS-FB macinda elele cikilmadi vede cikilmayacak.Bugun Milliyet oyle bir baslik atmis.Buna gerek de yok.

Mac sonunda hak eden takdir edildigi surece zaten boyle abartili ve yapay hareketlere gerek yok.GS yenerse, bunun sevincini yasayacak.FB yenerse ve alkislanirsa zaten sevince gerek kalmaz cunku ezeli rakibin seni alkislamis olacak.Bu da yeterince onore eden bir etken olur.

Cengiz Abi'nin dedigi gibi atla deve degil ya, en kotuyu de yasadik en iyisini de yasadik.Ne fark atinca basimiz goge erdi nede fark yedigimizde yerin dibine yerlestik.

Selamlar
Savas

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

FB'nin Milan ile oynayacagi macin, GS macina katkisinin ne olacagini bilmek mumkun degil. Ornegin Milan farkli kazanirsa, FB bizim maca cok konsantre olarak ve iyi hazirlanmis cikabilir; cunku 2 ust duzey basarisizligi kaldiramazlar. Aksi olursa (FB farkli kazanirsa) bu sefer de moralli ve kendine guveni yeterli olarak cikabilir. Yani Milan'i yenmesi, ille bize kaybedecegi manasina gelmiyor. Nitekim bizim de Carsamba Pazar oynadigimiz donemlerde, Pazar maclarinda diriydik (Yani Savas beyin dedigi gibi ritm kazanmis olabilirler). Burada esas indikator bence Milan maci degil, Daum olacaktir.

Daum tum derbi maclarda orta sahayi ve defansi kalabalik oynatiyor ve once maci kilitlemeyi dusunuyor. FB'deki ve BJK'deki pratiginde bu yuzden derbi maclardaki skorlari zayif. Bu macta da bence BJK ile Inonude oynadiklari ilk mactaki gibi agirligi kontrataga verecek ve Anelka tek santrafor oynayacak. Tuncay'in forvet oynamakla birlikte esas isinin orta sahayi beslemek olacagini tahmin ediyorum. Sanirim Nobre ilk 11 oynamaz. Appiah ve Umit Ozat da cok cikmayacaktir. Yine Anelka'da da tipki Nobre gibi form dusuklugu var. Ama yine macin en tehlikeli adamlari Anelka ve bence Umit Karan olur.

Gerets eger Alex'i iyi kilitlerse, mac dusuk skorla lehimize biter.

Ben milli mactaki genel ortamin yapay oldugunu ve FT, DAvut Disli ve Acar Baltas uclusunun bu isi organize ettigini dusunuyorum, olaylarda basrolu oynayanlar tamamen FT'nin manevi cocuklari (Alpay, Emre, Davut Disli, Mehmet Ozdilek). Bu yapay gerginlige ragmen milli macta seyircinin duzeyi bence cok yuksekti.

Derbi macta da oyle olacaktir. Cunku basimizda makul insanlar var.

dipnot : Yine kisisel gorusum, Hakan Sukur oynamazsa ve hatta ilk 18'e girmezse, bizim yararimiza olur. Tipki Rize macinda oldugu gibi. Hakan'in top indirdiği ve asist yaptigi konusundaki haksız efsaneye bir son vermenin zamani da geldi. Nitekim bu seneki basit istatistiklerde, Hakan'in 3 golu ve 3 asisti gorunuyor. Daha az sure almalarina ragmen bu skor sagbek Ugur, Cihan ve yedek Kabze ile ayni. Buna karsin Ilic'in 4 golu, 4 asisti, Umit Karan'in 11 golu, 5 asisti, Necati'nin de 6 golu dikkate alinmali.

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Futbol istatistik oyunu degil. Diger oyuncularin golleri ve asistlerini saymak kolay, ama onlarin buyuk bir kismi Hakan sahadayken oldu ve Hakan iki savunma oyuncusunu oyalarken asist yapmakda gol atmakta kolaylasiyor. Ayrica Hakan'in ilk pasi verip, Umit'den Necati'ye veya tersi tamamlanan 2-3 gol daha var.

Ornek lazim bile olmamasi lazim bu kadar sene izledikden sonra ama lazimsa ASY'deki Tromso maci, Hakan girene kadar pozisyon yok girer girmez 3 pozisyon arka arkaya...

Bu sene Gerets hemen hemen her maci ayni taktikle oynadi. Sadece Tromso maclarinin ikisindede cift on libero oynadik, birde Antep deplasmaninda. Antep'de Ergun'un Malatya karsisindaki iyi (ve Ilic'in kotu) performansindan oturu degisiklik olmustu. Tromso maclarinda Hakan sakat veya sakat gibiydi. Benim korkum FB karsisinda cift on libero oynatip "risk'e girmeme" oyunu oynatmasi. Umarim bu olmaz. Ilic'i hala sevemedim hic bir sekilde ama dun ozellikle geri donup savunmada yardimci olmasi ve gittikce ileri uctaki oyuncularla daha iyi anlasabilmesi azda olsa umut verici. Bu macta baslamali.

Heinz'a umarim kimse macin ne gun nerde oldugunu soylemez. 18'de olmamasi gereken biri varsa o da Heinz. FB'nin zayif noktasi zaten belli--kanatlar. Umit ve Serkan'i Isvicre macinda gorduk, CL'de ayni sey oluyor Milan karsisinda gene olacak. (FB Milan'a kesin yenilir. Kazanir belki diye umut etmek bosa bence. Milan'a o mac lazim cunku. Tek umutlari gecen seneki gibi Man Utd sakaciktan oynamistiya maci, o da olmadi.) Tuncay ve Yozgatli oynar herhalde, Yozgatli-Serkan kanadini yipraticak bir sol kanat lazim. Orhan dun iyidi, Ergun'de fena degildi ve Hasan yetisirse baska alternatifler var (Hasan, Ergun, Altan, Ayhan, Sabri al sana 5 kanat oyuncusu, Hasan ve Altan iki tarafta oynayabilir alticisina (Heinz) hic bir sekilde gerek yok).

Ortada Alex'i gecen seneki gibi yok etmek gerek. Tek libero Saidou bunu nasil yapar? Bence yapar, va zaman zaman kanat oyunculari zaman zaman stoperlerden yardim alir. Zaten tek forvet Anelka oynar herhalde, Aurelio ve Appiah ikiside on libero oynarsa.

...Hakan Sukur...Necati
.....Ilic
Ergun......Hasan Sas
....Saidou
Orhan Ak...Tomas...Song...Cihan
....Mondragon

........Anelka
........Alex
Tuncay........Mehmet Yozgatli
....Appiah...Aurelio
Umit Ozat..Luciano..Onder...Serkan
....Volkan

haydi cim bom.

Deniz

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Deniz Selman wrote:Ornek lazim bile olmamasi lazim bu kadar sene izledikden sonra ama lazimsa ASY'deki Tromso maci, Hakan girene kadar pozisyon yok girer girmez 3 pozisyon arka arkaya...

Deniz
Sevgili Deniz,

Tromso macina kadar neden gittin ornek icin, daha bir hafta olmadi, Hakan Isvicre defansindan bira araba kafa topu aldi, benim saydigim ikisi direk gol olan. Sanirim asist yaptigi efsanesine kendi de inanmis, bence hic bozmamak lazim.

Mac basina iki tane yetmiyorsa uc yapani bulunca oynatalim.

Ilic'in sadece gollerini vesistlerini mi dikkate alalim, yoksa sahada ruh gibi dolasip ayagina gelen toplarin 90%ini rakibe kaptirmasini da sayalim mi? Umit Karan son maclarinda dikkate alinacak ne yapmis, bu adam herhalde sakat dedirtmek disinda?

Ali

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ali Gursel wrote:
Deniz Selman wrote:Ornek lazim bile olmamasi lazim bu kadar sene izledikden sonra ama lazimsa ASY'deki Tromso maci, Hakan girene kadar pozisyon yok girer girmez 3 pozisyon arka arkaya...

Deniz
Sevgili Deniz,

Tromso macina kadar neden gittin ornek icin, daha bir hafta olmadi, Hakan Isvicre defansindan bira araba kafa topu aldi, benim saydigim ikisi direk gol olan. Sanirim asist yaptigi efsanesine kendi de inanmis, bence hic bozmamak lazim.

Mac basina iki tane yetmiyorsa uc yapani bulunca oynatalim.

Ilic'in sadece gollerini vesistlerini mi dikkate alalim, yoksa sahada ruh gibi dolasip ayagina gelen toplarin 90%ini rakibe kaptirmasini da sayalim mi? Umit Karan son maclarinda dikkate alinacak ne yapmis, bu adam herhalde sakat dedirtmek disinda?

Ali
Ali bey,

Uzun zamandır uğramaz olmuştunuz. Sizi tekrar burada görnek güzel oldu.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Mehmet Gorgen wrote:Ali bey,

Uzun zamandır uğramaz olmuştunuz. Sizi tekrar burada görnek güzel oldu.
Ufuk Hocam Hakan'la ilgili o cumleleri yazdigi gibi, Ali Hocam, eger okuyor da yazmiyorsa, eli yazmaya gider artik diye dusunuyordum ben de! Onun Hakan sempatisi/sevgisi yaniltmadi netekim! ;)

Hoscakalin,
Özgür

Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Ali Gursel wrote:

Ali
Ali bey,İliç hakkında yazdıklarınız bana ligimizde oynayan Brezilya'lı bir oyuncuyu hatırlattı..Hani şu sizin de hayranı olduğunuz.. :) İliç'in sizin gözünüzde değer kazanması için Brezilyalı mı olması gerekiyor acaba? :)

Ayrıca Ümit Karan hakkında olumsuz yorumlarınız devam ettikçe Ümit'de gollerini sıralamaya devam diyor..Tahmin ediyorum,Erdal Keser bir gün tv karşısına geçip size de Ümit Karan için özür borcunuz var diyebilir.. :D

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Ben Maraton'u gordum gecen gun ama o olayin basini kacirmisim demek, Toroglu ne demisti Umit Karan hakkinda? Sakaydi falan dedi ama ne dedigini hic duymadim...soyleyene simdiden tesekkurler.

Deniz

Yucel F Genc

Post by Yucel F Genc »

Evlenecegi gunun 1 gun oncesinde ki macta 3 gol atmisti (hangi mac oldugunu hatirlamiyorum), bu beyinsiz Erman da roportaj sirasinda Umit'e canli yayinda "bugun butun golleri attin, yarin geceye atacak golun kalmadi" diye espiri yapmaya calisti. Allahtan roportaji yapan kisi bu lafi cevirdi, Umit de duymadi, ama naklen yayini izleyen herkes duydu, ve daha sonra da olay oldu. Ben bu Erman Hoca (hocaligini ............) denen insanin TV de ne isi var hala anlamis degilim.

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Guldum okuyunca, ama Umit ve GS'nin kizmasini anliyorum tabii. TV'de ve arkadasin bile olmayan birisine soylenecek laf degil, samimi arkadasina kendi aranda soylersin o kadar. Erman Toroglu zaten cogu zaman 10 yasindaymis gibi davranan bir tip. Bir de adamin onemini millet sisirdikce, simarmis bir 10 yasinda cocuk haline geliyor, iste o zaman hic cekilmiyor.

Turkiye'de hoca kolay olunuyor anladigim kadariyla...biz buralarda neden doktorayla ugrasiyoruz acaba...

Deniz

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Utku wrote: ...
Ayrıca Ümit Karan hakkında olumsuz yorumlarınız devam ettikçe Ümit'de gollerini sıralamaya devam diyor..Tahmin ediyorum,Erdal Keser bir gün tv karşısına geçip size de Ümit Karan için özür borcunuz var diyebilir.. :D
Hasan bey Hasan bey siz ne diyorsunuz be kuzum? Herkesin bir takintisi var malasef. Ali bey bir zamanlar $u Yunanistan diyorsunuz da guluyorum bu adamlarin futbolda ne ba$arisi var diye diye adamlari Avrupa $ampiyonu yaptirtti. Umit Karan'i da gol krali yaptirmaya azmetmi$ gibi bugunlerde. Belki altin ayakkabi filanda alir. Hakan'i savunurken GS Pazar gunu attigi iki golde Umit Karan'in rolunu gormek istememi$ nedense. Daha ne yapacakmi$ bilen varsa soylesin. Malasef herkesin bir takintisi var ve de olacak. 14 haftada 10 golu ve bir arabada attirdigi goller var. Adam bu sene takimda olmasa GS surenecek lig'de ama haberi yokmu$ gibi vurup duruyor Umit'e. Hakan'da Umit'in firsatciliginin yarisi bile yok halbuki.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Nov 23, 2005 6:29 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply