Riva Projesi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Biricik

Riva Projesi

Post by Murat Biricik »

resmi siteden;
"Galatasaray Spor Kulübü, 24 Aralık 2005 tarihinde gerçekleşecek Riva arazisi hakkındaki Olağanüstü Genel Kurul öncesinde Genel Kurul üyelerine projeyi tanıtıcı toplantılar düzenliyor.

Üyelerimiz, düzenlenecek 5 toplantıdan, programlarına uygun herhangi birine katılarak Proje hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Toplantılar

Tarih: 2 Aralık 2005 Cuma
Yer: Büyük Kulüp A Blok Üst Kat, Çiftehavuzlar
Saat:19.00

Tarih: 6 Aralık 2005, Salı
Yer: Galatasaraylılar Cemiyeti, Levent

Tarih: 14 Aralık 2005, Çarşamba
Yer: Galatasaray Lisesi Büyük Anfi
Saat:16.00
(Galatasaray Sporcular Derneği ile birlikte eski sporcular)

Tarih: 16 Aralık 2005, Cuma
Yer: Galatasaraylılar Cemiyeti, Levent

Tarih: 19 Aralık 2005, Pazartesi
Yer: Point Hotel, Taksim
Saat:19.00 "

Projenin icerigi ve kapsamını mutlaka bu forumda detaylı bir sekilde tartısalım. Hem foruma hem kulube uye arkadaslar buradaki dusunceleri, endiseleri ve onerileri seslendireceklerdir. Ben 6 ve 19 Aralık taki toplantılara katılmayı planlıyorum. Mumkun olur ise digerlerine de gidip ne tur fikir, dusunce ve elestiriler dile getiriliyor, ogrenmek istiyorum.

Can Baysan

Post by Can Baysan »

"Riva Projesi", Galatasaray'ın kurtuluşu mu?

Eli kalem tutan, hasbelkader G.Saray'ın içinde olan herkesin üzerinde kafa patlattığı soru, bu...

Bundan iki tane yan soru çıkabilir:

-"Riva Projesi", Özhan Canaydın'lı G.Saray'ın kurtuluşu mu?

ya da

-"Riva Projesi", Özhan Canaydın'sız G.Saray'ın kurtuluşu mu?

Buraya kadar gelince, aklıma şu iki soru daha takılıyor:

-Özhan Canaydın, G.Saray'ın kurtuluşu mu?

-Yoksa kurtuluşun formülü, Mart'taki kongreden çıkacak sonucun içinde mi gizli?

Demek istediğimi herkes anlamıştır umarım...
Liseli vardı ya ah o liseli...

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

CANAYDIN, RİVA PROJESİ'Nİ ANLATTI

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Galatasaray'ı günlük başarılar ya da başarısızlıklarla değerlendirmenin yanlış olduğunu belirterek, ''Kulübümüzde yaşanan bazı sorunlar yıllar öncesinden birikerek, bugüne ulaşmıştır. Yönetim olarak, bu sorunların üstesinden gelebilmek için çalışıyor, geleceğimizin de önünü açacak çözümler bulmak istiyoruz. Çabalarımız bunun içindir'' dedi.

Canaydın, sarı-kırmızılı kulübün yarın piyasaya çıkacak aylık resmi yayın organı Galatasaray Dergisi'nde yer alan yazısında, çözüm arayışlarının en önemli ayaklarından birinin Riva Projesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu ayın sonunda yapılacak Olağanüstü Genel Kurulumuz'da, üyelerimizin karşısına çıkarak geliştirdiğimiz çalışmayı ayrıntıları ile anlatacak ve başlatılması için yetki isteyeceğiz. Öncelikle belirtmem gerekir ki Riva, Galatasarayımız'ın projesidir. Ne kişisel olarak benim, ne de bu yönetimin projesidir. Bu proje, Galatasaray'ın dünya kulübü olma sürecinde, önemli bir maddi yükü ortadan kaldırarak, gelecek yönetimlerin de önünü açacak çok önemli bir çalışmadır.

'' Riva Projesi'nin, toplamı 60 milyon doları aşan, yıllar içerisinde birikerek bugüne gelen banka borçlarının kapatılmasında öncelikli olarak kullanılacağını dile getiren Başkan Canaydın, ''Borçlu olduğumuz bankaların oluşturduğu konsorsiyumla birlikte hareket edilecek bir çalışmadır. Tüm fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır ve sadece banka borçlarımızın kapanmasıyla değil, onu kat kat aşan gelirle Galatasarayımız'ı rahatlatacak mali sonuçlar içeren bir projedir'' diye konuştu.

Canaydın, projeyle ilgili şöyle devam etti:
''Kar paylaşımı esasına göre kurulacak bir organizasyonla değerlendirilecek bir çalışmadır. Satılmayacak ve kat karşılığı verilmeyecektir. Bitim safhasına kadar da artan değer bizim menfaatimize devam edecektir. Geçen 14 aylık süreçte, yüzde 16 olan imar iznini yüzde 20'ye çıkararak, arazimizin değerini daha da artırdık. Ayrıca yetkili makamlar nezdinde imar iznimizin yüzde 25'e çıkarılması için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Riva Projemiz tüm üyelerimizin uygun göreceği şekilde takdir edilecek, fikirler alınacak ve ona göre hareket edilecektir. Ayrıca şunu da belirtmem gerekir ki, basında yer alan Riva arazimiz üzerinde haciz olduğu için projenin yapılamayacağı iddiaları, doğruyu yansıtmamaktadır.''

Bir diğer önemli çalışmalarının da gelirlerinin büyük bölümünün toplandığı Sportif A.Ş.'deki yüzde 20 oranındaki AIG hisselerinin kulübe geri kazandırma operasyonu olduğunu dile getiren Özhan Canaydın, ''Yılbaşına kadar yabancı bir banka kredisiyle, şu ana kadar bize her konuda desteğini esirgemeyen, sevgili Galatasaraylı kardeşim Sayın Ünal Aysal'da bulunan hisselerimizi, bankaya rehin olarak bırakacağız. Şirketimizin, o hisseler için yıllık olarak kazandırdığı temettü gelirlerimizle, borcumuzu 4-5 yıl içerisinde ödeyerek, hisselerin tamamını kulübümüze geri döndüreceğiz. Sevgili Ünal Aysal'a tüm Galatasaraylılar adına huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum'' diyerek sözlerini tamamladı.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Mehmet Gorgen wrote:... sadece banka borçlarımızın kapanmasıyla değil, onu kat kat aşan gelirle Galatasarayımız'ı rahatlatacak mali sonuçlar içeren bir projedir'' diye konuştu.
Yahu, diyelim ki, balik kavaga cikti, cehennemde kar toplari saglam kaldi, ve de domuzlar da uctu, biz bu projeyi hayata gecirdik.... Benim en onemli olarak aklima takilan kismi yukarda biraktigim kisim. Gorgen'in gecen gun Milliyet'ten gectigi roportajda, Baskan kendi agziyla soyledigi "12 ile 15 milyon dolar arasında açık veren bir bütçe"mizi duzenli/yenilenen mi demeli, tekrar eden mi demeli, (muhendis olaraktan cok bildigimden degil tam terimini ama, "recurring revenues" mu diyorlar sanki burda mali yorumlarda) gelirlerle deliksiz hale getirecek bolumler de iceriyor insallah bu proje degil mi? Hatta hatta, mesela "yerler kiralandi kiralanmadi" filan derdinden de mumkun oldugunca uzak sekilde olsa mumkunse... nasil olsa hayal kurmuyor muyuz?! :) :(
Özgür

Mehmet Gurdal Cetin

Zemin etudu yapildi mi ? Deprem olmaz dimi :)

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Ben bu isten korkmaya basladim. Yarin obur gun Istanbul'da emlakci vitrinlerinde "Galatasaray Riva'dan kelepir daireler " ilanlarini gormekten korkarim.

Bu yonetim Klubun elinde kalan uc bes parca mal esya gayrimenkul'ude eritecek.

Insallah bu arazi banka borclarini kapatacaz diye bankalara ucuz ucuz peskes cekilmez.Baksana tum alacakli bankalar isin icinde.

''Borçlu olduğumuz bankaların oluşturduğu konsorsiyumla birlikte hareket edilecek bir çalışmadır. Tüm fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır ve sadece banka borçlarımızın kapanmasıyla değil, onu kat kat aşan gelirle Galatasarayımız'ı rahatlatacak mali sonuçlar içeren bir projedir''
TRUST GALATASARAY
MGC

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Nedenini ve nasilini sormayin,
ama bu projede de cok fena cuvallanacak.
Gidisati fena..
NO ADNANS, NO CRY !!

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Rva projesinde başlangıçta kulübün eline 200-300 milyon usd gibi para geçeceği söylenirken bu rakam dünkü GS divan toplantısındaki konuşulanlara bakınca 110 milyon usd'ye inmiş.Borçlar 150 milyon usd. Bu parayla borçları bike kapatmak mümkün değil.

Korkarım, 110 milyon dedikleri rakam uygulama tarihinde 50-60 milyon usd'ye düşmesin.

Olur mu olur..Burası Canaydın yönetimi, bunlardan herşey beklenir.

Canaydın: Sıkışmış durumdayız (AA)
Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, ‘Riva Projesi’ gündemli Olağan Divan Kurulu toplantısında, “Bankalar ve BBDK’nın yeni talimatları nedeniyle sıkışmış durumdayız. Bugüne kadar iyi ilişkiler içinde olduğumuz bankalara sözlerimizi tutmalıyız” dedi.

Güncelleme: 18:36 TSİ 14 Aralık 2005 ÇarşambaİSTANBUL - Canaydın, kulübün 150 milyon dolar borcu bulunduğunu ve Riva Projesi’nden elde edecekleri gelirle bu borcu kapatabilecek duruma gelebileceklerini iddia etti.

Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, yeni kanunlar nedeniyle atak yapmak zorunda olduklarını anlatan Özhan Canaydın, Riva Projesi’nin de bu nedenle doğduğunu anlattı.

Başkan Canaydın, “Riva Projesi’ni ortaya atmak cesarettir. Amacımız bundan sonraki yönetimlerin önünü açmaktır. Bunun konuşulur hale gelmesini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Riva arazisinin imar durumunun en ince noktasına kadar alındığını anlatan Özhan Canaydın, uygulanan sistemin iyi yürüdüğünü ve başarılı olacaklarına inandığını söyledi. Özhan Canaydın, Riva Projesi ile ilgili yapılacak olağanüstü kongrede alınacak sonucun, hiç bir şekilde yönetim kuruluna olan güven ya da güvensizliği ortaya çıkarmayacağını da vurguladı.

“BORCU KAPATABİLECEĞİZ”
Bir soru üzerine, şu anda Galatasaray Kulübü’nün UNİT’in elindeki hisseler de dahil olmak üzere 150 milyon dolar borcu olduğunu kaydeden Canaydın, Riva Projesi’nden elde edecekleri gelirle bu borcu kapatabilecek duruma gelebileceklerini iddia etti.

Özhan Canaydın, resmi bir kurumdan ciddi bir teklif geldiğini ve bunun da hafta sonunda veya gelecek haftanın başında kesinleşeceğini vurgulayarak, “Proje için büyük firmalar önemli tekliflerde bulundu. Biz öncelikle 70-80 milyon doları bize garanti etmelerini istiyoruz. Ancak resmi bir kuluşun teklifi, ciddi ve hepimizi rahatlatacak bir tekliftir. Bugüne kadar 110 milyon dolarlık teklif gördük, bunun üstünü de elde edebileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Riva Projesi’nin en az 3-4 senede biteceği şeklindeki görüşlere katılmadığını belirten, projenin Riva’nın direk satışı gibi algılandığını da vurgulayan Başkan Canaydın, “Hayır, Ama Riva’yı sonuna kadar değerlendirmek de bir satıştır. Bunu kabul ediyoruz” dedi.

Özhan Canaydın, projenin yapacak firmayı belirlemek için komisyon oluşturacaklarını da kaydederek, seçimi 7 veya 9 kişilik komisyona bırakacaklarını dile getirdi.

ARKAN: GELİR MİNİMUM 110 MİLYON DOLAR OLACAK
Galatasaray Kulübü Mali İşlerden Sorumlu Asbaşkan Refik Arkan da projeden minimum 110 milyon dolar gelir beklediklerini söyledi.

Yaptıkları bu operasyonun Galatasaray’ın borçlarını kapatmaya yaklaşmasının gerektiğini anlatan Arkan, şöyle konuştu: “Kesinleşmemiş bir şey için söyleyemeyiz. Şu anda minumum 110 milyon dolar civarındadır. Çok abartılmamış, piyasa fiyatının altındaki rakamlardır. Üst sınırı da bizim borçlarımızı geçme ihtimali kuvvetlidir. Bu ancak tahmin olabilir. Ama eldeki veriler ve teklif veren mütahhitlerin birikimleri bize güven yaratıyor. O hesaplar ile bu rakamlara ulaşabiliriz. Talep yüksek olursa, borcu da kapatmanın ötesinde ciddi bir birim de bırakabilir.”

Refik Arkan, ihale yapmadıklarını, sadece teklifler aldıklarını kaydederek, sonucu TMSF’nin yaptığı gibi firmaları aynı salonda toplayıp alabileceklerini söyledi.

Bir divan kurulu üyesinin “Kulübe ipotek konuldu” şeklindeki açıklamasına da yanıt veren Arkan, “İpotek meselesi doğrudur. Ali Sami Yen Stadı’nın yıkılıp da yapılmaması ihtimali nedeniyle GSGM’ye Koçbank’ın teminat mektubu verilmiştir. Ancak daha sonra buna boşu boşuna faiz ödenmemesi için bu ipoteğe döndürülmüştür” ifadesini kullandı.

Arkan ayrıca, Riva’da Galatasaray’ın arazisine komşu parsellere inşaat yoğunluğunun yüzde 35’e kadar verilmesine rağmen, bu yoğunluğun kendilerine yüzde 20 imkanında tanındığını sözlerine ekledi.

DİVAN KURULU ÜYELERİNİN YORUMLARI
Toplantıda söz alan bazı divan kurulu üyeleri, Riva Projesi için onayın, Mart ayında seçilecek yeni yönetim kuruluna verilmesi görüşünü ortaya attılar.

Üyelerden Mükerrem Taşçıoğlu ve Hayrettin Kozak, bu düşünceyi savunurken, Halit Narin ise Riva Projesi’nin Galatasaray’ın tüm borçlarını kapatması şartıyla yapılmasını, aksi takdirde bunun bir işe yaramayacağını öne sürdü.

Yılmaz Toköz de Galatasaray’ın Ada, Ali Sami Yen, Aslantepe, Kalamış gibi bitmeyen senfonilerinin bulunduğunu anlatarak, “Riva da yarım kalan senfoni olmasın” dedi.

Toköz ayrıca, futbol takımına da değinerek, sezon sonunda gönderilen Hakan Ünsal, Arif ve Bülent Korkmaz’ın geri dönmesi ve af edilmesini istedi. Özer Berkay, Divan Kurulu’nun, maçlarda yönetimi ve başkanı protesto eden taraftarlara tepki göstermesini talep etti.

“MONDRAGON TOPU DIŞARDA TUTSAYDI”
Üyelerde eski bir kaleci olduğunu anlatan Erdem Talu, Mondragon’un kornerlerde yanlış yerde durduğunu ileri sürerek, “Beşiktaş maçında kornerlerde ön direkte değil, arka direkte dursaydı iki golü de yemezdi” dedi.

Mondragon’un Fenerbahçe maçında Nobre ile olduğu pozisyonda topa kafaya çıksaydı kendisinin faul kazanacağını anlatan Talu, “Ayrıca bu pozisyonda Fenerbahçe kalecisi Volkan’ın Kayseri Erciyesspor maçında yaptığı gibi topu ceza sahası dışında eliyle tutsaydı, hakem görmeyecekti” dedi.

Divan Kurulu toplantısında, yöneticiler Fatih Gökşen, Cengiz Özyalçın, Niyazi Yelkencioğlu da hazır bulunurken, eski başkanlardan Faruk Süren ve eski yönetici Ali Dürüst de katıldı.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

24 aralik'ta yapilacak olaganustu genel kurula 2 gun kala "Riva Projesi Inceleme Komisyonu " kuruluyor.
Riva Projesi İnceleme Komisyonu

Galatasaray Spor Kulübü’nün en önemli projelerinden biri olan “Riva Projesi” ile ilgili bir inceleme komisyonu kurulmuştur. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özhan Canaydın tarafından kurulan inceleme komisyonu gelen teklifleri inceleyecek, değerlendirecek ve hazırlayacakları raporu Yönetim Kurulu’na sunacaktır. Üyelerin isimleri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Kamuoyuna duyurulur.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ
İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Sayın Özkan Olcay (İnşaat Yüksek Mühendisi)
Sayın Doğan Hasol (Yüksek Mimar)
Sayın Yavuz Zeytinoğlu (Makine Yüksek Mühendisi)
Sayın İrfan Aktar (Yüksek Mimar, Mühendis)
Sayın Doğu Özgür (Makine Yüksek Mühendisi)
Sayın Emre Aykar (İnşaat Yüksek Mühendisi)
Sayın Firuz Soyuer (İşletme Mühendisi)
Sayın Oğuz İmregün (Ticaret Hukuku Profesörü)
Sayın Engin Akçakoca (Bankacı)
Bir gun kala da son dakika atagi olarak Riva'yi kulube kazandiran Selahattin Beyazit katiliyor komisyona. Herhalde komisyonun guvenilirligini saglamak amaciyla yapilan bir son dakika hamlesi.
Selahattin Beyazıt "Riva Komisyonu"na Katıldı

Galatasaray Spor Kulübü'nün en önemli projelerinden biri olan ''Riva Projesi'' ile ilgili inceleme komisyonuna eski Başkanlarımızdan Sayın Selahattin Beyazıt da katılmıştır. Galatasaray Spor Kulübü'ne Riva arazisini kazandıran Sayın Selahattin Beyazıt'ın komisyonda yer alması Galatasaray camiası adına büyük bir önem taşımaktadır.

Galatasaray Spor Kulübü
İletişim Koordinatörlüğü

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Selahattin Beyazit'in teklifiyle sagduyulu bir karar alinmisa benziyor. KOmisyon'un calismasi amaciyla karar tarihi ertelenmis.
Riva Projesi İle İlgili Karar 15 Nisan 2006'da

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu'nun, Riva Projesi ile ilgili yaptığı olağanüstü genel kurul, ''Erteleme ve komisyon oluşturulması'' yönünde verilen önergenin oy çokluğuyla kabul edilmesiyle ertelendi.

Genel Kurul'da üyelerin konuşmalarının ardından Divan Başkanlığı'na verilen önergelerle, Riva Projesi ile ilgili bir komisyon oluşturulması ve toplantının 15 Nisan 2006 tarihine ertelenmesi istendi.

Eski kulüp başkanlarımızdan Selahattin Beyazıt'ın önergeyi destekleyen bir konuşma yapması üzerine söz alan Başkan Özhan Canaydın da ''Yönetim Kurulu'nun görevlerini üstlenmeyecek bir komitenin kurulmasına razıyız. Sağduyu ile alınan bu karara saygı duyuyorum'' dedi.

Önerge, İkinci Başkan Ergun Gürsoy ve Yönetim Kurulu Üyesi Derya Taşdelenler'in ret oylarına karşılık, diğer üyelerin oyuyla kabul edildi.

Olağanüstü Genel Kurul'a, 4.566 oy verme yetkisine sahip üyeden 858'i katıldı.

15 Nisan 2006'ya ertelenen Olağanüstü Kongre öncesinde konu ile ilgili çalışmayı yapacak olan 15 kişilik komisyon şu isimlerden oluştu:

Selahattin Bayazıt
Özkan Olcay
Doğan Hasol
Yavuz Zeytinoğlu
İrfan Aktar
Doğu Özgür
Emre Aykar
Firuz Soyuer
Oğuz İmregün
Engin Akçakoca
Prof. Dr. Duygun Yersuvat
Celal Erkut
Mete Başol
Işın Çelebi
Şefik Toprak
Belki de Canaydin Beyazit'a guveniyordu, cunku daha dun komisyona almisti. Ama Beyazit sagduyulu davranmis anlasilan. Bu karar da bir anlamda Canaydin doneminin bittigine isaret ediyor. Canaydin 3 ayda mucize gerceklestirmezse yeni yonetim gelir.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Faruk Suren de zamaninda Riva'yi istemisti, vermediler...simdi kendisi cikip
nayir demis...Canaydin istiyor vermiyorlar...haydi hayirlisi diyelim. Bu
yönetime gunahimi vermeyecek kadar guvensizlik duyuyorum.

Mart ayi gelsin kimler adayligini koyacak hepberaber görecegiz. Kiran bey
adayligini koyacak, ne yuzle bilmiyorum. Simdiden bir siyasetci gibi mesafeli
mevcut yönetime. Cin de forma satma 'projesini' ureten dehadir kendileri
benim gözumde :D GS siyasetcilere kalmis arkadaslar...bu gidisle kimseye
guven olmayacak...

Hiristiyan arkadaslarin Christmas'ini huzurunuzda kutlamak istiyorum!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Canayadin ne bekliyordu ya? Al Riva'nin diger projelerde yaptigin gibi altindan gir ustunden (hani $u me$hur ust kullanma hakki gibi) cik demelerini mi? Bu kadar yuzsuzluk olur mu bilmem hala. Insanda biraz $eref ve haya olur benim bildigim. Senelerdir borc oduyoruz borclari duzene koyduk GS duzluge cikariyoruz yalani ile herkesin gorup bildigi ama kendinin kipkizil inkar ettigi geldigi ilk gunden itibaren borclari cig gibi buyutup uc misline katlama olayini anca yeni kabul etti. Pes dogrusu.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Dec 25, 2005 6:14 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

CANAYDIN'A DARBE !..

Galatasaray'ın kurtuluşu olarak bakılan Riva projesi olağanüstü genel kuruldan geçmedi.. Riva ile ilgili karar 15 Nisan 2006 tarihine ertelendi.. Mart ayında kongre yapacak olan G.Saray'da Özhan Canaydın yönetiminin projeyi hayata geçirme şansı da yeniden seçilememesi durumunda ortadan kalktı..

Galatasaray yönetiminin, Riva Projesi'ne onay almak için yaptığı Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, "Erteleme ve komisyon oluşturulması" yönünde verilen önergenin oy çokluğuyla kabul edilmesiyle 15 Nisan 2006 tarihine ertelendi.

Kararın Mart ayında yapılacak kongre sonuna bırakılmasıyla, Özhan Canaydın yönetiminin projeyi hayata geçirme şansı kalmadı. Ancak Özhan Canaydın, kongrede yeniden seçilmesi durumunda projeyi hayata geçirme şansı olacak.

Olağanüstü genel kurul toplantısında üyelerin konuşmalarının ardından Divan Başkanlığı'na iki ayrı önerge verildi. Önergelerde Riva Projesi ile ilgili bir komisyonun genel kurulca oluşturulması ve toplantının 15 Nisan 2006 tarihine ertelenmesi istendi.

Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Helvacı'nın, eleştirileri yönetim cevaplamadan böyle bir önergenin oylanamayacağını, bu önergeyi kabul etmediklerini belirtmesi tepki gördü.

Kulüp eski başkanlarından Selahattin Beyazıt söz alarak, Galatasaray'ın bir aile olduğunu gördüklerini belirterek, ''Hepimizin amacı bir. Kulübü içine düştüğü mali krizden çıkarmak istiyoruz. Büyükler, 'Bunu komisyon tetkik etsin' diyorsa, buna karşı çıkmanın manasını anlamıyorum. Yönetimin haysiyet, şeref ve itibarlarına azami hassasiyet göstermeyi amaçlıyoruz. Ellerinden gelen herşeyi en iyi niyetle yaptıklarına hepimiz eminiz'' diye konuştu.

Başkan Canaydın da ''Yönetim Kurulu'nun görevlerini üstlenmeyecek bir komitenin kurulmasına razıyız. Sağduyu ile alınan bu karara saygı duyuyorum'' dedi.

-SADECE İKİ KİŞİ KABUL ETMEDİ-

Bunun üzerine Divan Başkanlığı, önergeleri ve komisyonda görev alacakların adlarının bulunduğu listeyi oya sundu.

Kulüp İkinci Başkanı Ergun Gürsoy ve Yönetim Kurulu Üyesi Derya Taşdelenler önergelere red oyu verirken, salondaki diğer üyeler kabul oyu kullandılar.

-KIRAN AYRI OTURDU-

Genel Kurul'da Kulüp Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Turgay Kıran'ın Yönetim Kurulu'nun bulunduğu masaya oturmaması dikkat çekti.

Kıran'ın, verilen önergelerde imzasının olduğu da görüldü.

Toplantıya Riva arazisini döneminde satın alan eski başkanlardan Selahattin Beyazıt'ın yanı sıra diğer eski başkanlar Ali Tanrıyar, Faruk Süren ve Mehmet Cansun da katıldı.

Olağanüstü Genel Kurul'a, 4 bin 566 oy verme yetkisine sahip üyeden 858'i katıldı.

-KOMİSYON ÜYELERİ...-

Toplantıda proje için yeni komisyon belirlenirken, komisyonda şu isimler yer aldı:

Selahattin Beyazıt, Oğuz İmregün, İrfan Aktar, Celal Erkut, Işın Çelebi, Özkan Olcay, Engin Akçakoca, Doğan Hasol, Emre Aykar, Firuz Soyuer, Yavuz Zeytinoğlu, İzzettin Doğan, Duygun Yarsuvat, Şefik Toprak, Mete Başol.

Bu arada eski yöneticilerden Adnan Polat, yaptığı açıklamada, ''Galatasaray'ın milyonlarca taraftarı var. Bunların içinde zenginler de bulunuyor. 1500 Galatasaraylı 100'er bin dolar verse kulüp kurtulur. Ben bunu vermeye hazırım'' dedi. Öte yandan toplantıda, Kulüp Başkanı Özhan Canaydın'ı ve icraatlarını hedef alan olumsuz konuşmaların büyük alkış alması ve desteklenmesi dikkat çekti.

-ARKAN: ''GÖRÜŞLERİMİZ KESİŞTİ''-

Galatasaray Kulübü Mali İşlerden Sorumlu Asbaşkanı Refik Arkan, genel kurul üyelerinin görüşlerine her zaman saygı duyduklarını belirterek, ''Bugün yaptığımız toplantıda daha önce oluşturduğumuz komisyonun kadrosu artırıldı. Yönetim Kurulu'nun görüşleri, bu toplantıyla Genel Kurul üyelerinin görüşleriyle kesişti'' dedi.

Arkan, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, borçlar konusunda alternatif çalışmaların olduğunu ifade ederek, ''Bankalarla tekrar görüşeceğiz. Borç konusunu proje içinde sonuçlandırmaya çalışacağız. Riva Projesi, 15 Nisan 2006 tarihine ertelendi. Yönetim Kurulu'nun yeni bir toplantı için girişimde bulunacağını zannetmiyorum'' diye konuştu.

Futbolcuların alacaklarının bu projeden alınacak parayla ödeneceği yönündeki iddiaları da yanıtlayan Refik Arkan, şunları söyledi:

''Futbolculara yapılan ödemeyle bu projenin ilgisi yok. Uzun süredir bu proje üzerinde çalışıyoruz. Uzun süredir kulüpte bir mali sıkıntı var. Son iki genel kurul toplantısında gelirlerimizin giderlerimizi karşılamadığını cesaretle söylemiştik. Proje ile ilgili erteleme, sadece 3-4 aylık süre kaybına neden olacak. Yeni komisyon yapacağı çalışmalar sonrasında gündeme getirdiğimiz konuları çok az farkla yeniden gündeme getirecek.''

CANAYDIN BU KONGREDEN SONRA DERHAL İSTİFA ETMELİDİR.

KONGRE KENDİSİNE GÜVENMEDİĞİNİ AÇIK DİLLE SÖYLEMİŞTİR.

ADAMDA BİRAZ HAYSİYET KALMIŞSA DERHAL İSTİFASINI VE TEKRAR ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLAMALIDIR.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu bir nabiz yoklamasiydi. Istifa etse ne olacak? Zaten Mart'a kadar onunla gidilecekti onemli olan aklini onune alip artik benim cekilmem gerekiyor zaten; bu durumda onu gosteriyor diyebilip diyememesi. Bence butun yuzsuzlugu ile yine de adayligini koyacaktir. Bugunlerde yanina ba$ka birini ariyor acaba kimi bulabilirim diye. Kendi de farkinda tukenip bittiginden ama icinden hirsina yenilemiyor bir turlu.

Acaba akli ba$inda biri bu Riva projesini gorup aday cikabilecek mi? Butun sorun burada. Boyle biri cikmaz ise malasef Altayli'nin dedigi gibi oduna kar$i secilme $ansim var diyecektir. Canaydin umit gordugu surece asla cekilmeyi du$unmeyecegi kesin. Bu adama cok bel baglayan olmu$tu. Bu kadar beceriksizligin, basiretsizligin, fikirsiz ve ferasetsizligin ustune kendine saygisi bile yok adamin nedense. Stada filan kufur ederler diyerek gelememeye de razi o koltukta oturabilmek icin. Ne kadar aci degil mi?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Beni endiselendiren bir konu odemelerin nasil yapilacagi. Futbolculara 7 kusur milyon dolar borc vardi, 3te 1i falan odendi sanirim, eger verilen cekler karsiliksiz cikmazsa.. Sanki odemeler Riva projesine bagli gibi bir hava olusturulmustu, sanki Riva satisi onaylanir onaylanmaz oluk oluk paralar akacakmis gibi.

Ikinci yarida takimin performansi icin alacaklarin odenmesi cok onemli. Bu kulubun staddan, formadan, lig tv'den, store'lardan reklamlardan bir dolu geliri olmasi lazim, hepsi otomatik olarak borclara mi gidiyor? Futbolcularin parasi nereden karsilaniyor?

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bizim akilli baskan borcu faizi dusuk borc ile ödemeyi dusunuyordu, nasil
gitti bu is bugun göruyoruz. Kaynak yaratamadi. Hep dalavera, belesten isler
pesindeler. Seyrantepe arazisi nasil GS'a peskes cekildi biliyoruz. Devlet
sonunda bu 'talana' dur dedi hakli olarak.

Yeterince calismiyorlar, yönetim kurulunda olanlar bu is icin can atmiyor,
hepsi sosyete guzeli. Elini biraz camura sokman gerekiyor is yurutebilmen
icin. Yasa disi isler yapsinlar demiyorum, beni yanlis anlamayin. Biraz
takipci olacaksin, biraz is bileceksin, vizyonun olacak. Cinlilere GS formasi
satma isi gibi degil...Turgay Kiran bu yönetimin mensubuydu bunu kongre
uyeleri unutmasin.

Ben yaziktir diyorum. Gözumde buyutmusum GS camiasini. Önumuzde ki
secimde de adam akilli bir baskan adayi cikacagina da inanmiyorum.

Ellerin kollarin bagli olabilir ama prangalari atmak icin caba göstermelisin.
'Cabalariniz' hep fos cikti sayin baskan. 10 yilda 7 sampilik ne alemde
sayin baskan, buna kendin inaniyormusun bugun? Gecmiste harcadigin
degerler. Gidisin cok kötu olacak, tum iyi niyetine ragmen GS tarihine
gelmis gecmis 'en kötu' baskan olarak gececeksin gibi me geliyor.

Bir isi beceremiyorsan, guven ortamini sagliyamiyorsan gideceksin, o kadar.
Belki gitme teklifini sunmustur birkac kisiye, o kadarini bilemem ama
bugun baskanlik makami hedef tahtasi olmus durumda. Kucuk dusuruluyor.
Bunu GS camiasina yakistiramiyorum. Dedigim gibi sevdigim
bu camiayi gözumde cok buyutmusum...

Not: FS, MC ve diger fantazi baskanlarin elestiri oklarini Canaydin'a
yöneltmelerini gulunc bulmuyormusunuz arkadaslar?

Post Reply