2006 Dunya Kupasi - Almanya

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Serdar Beyazyurek

Post by Serdar Beyazyurek »

Tamamlanan butun maclarin ozet goruntulerine assagidaki linkten ulasabilirsiniz...
http://fifaworldcup.yahoo.com/06/en/w/highlights.html

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Hırvatlar hızlı başladı, güzelde bir pozisyon buldular.. Heyecan yükseliyor..

2. net pozisyonu buldu Hırvatlar... Bu adamlarda iş var..

Hırvatlar acaip bastırıyor..

Bu maçta heran herşey olabilir :)

Demekki neymiş, Brezilyaya hücum edersen pozisyona girersin :)

Çok isabetli şutları var Hırvatların..

Sahaya bir Hırvat girmiş, Alaman TV'si gösteremedi nedense :)

Ronaldo OUT! Brezilya 2. liginde keçisporda oynasın :)

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Tomas denen adamın maçtan 1 gün önce yaptığına bakın. Adam kendisine bira molası vermiş.

Croatia down a beer but promise not to drop their pants

Michael Walker in Berlin
Tuesday June 13, 2006
The Guardian

As the heatwave continues and at every possible opportunity the benefits of lager are advertised on German TV, sooner or later someone who should probably know better was going to be tempted out into the sunshine for a drink. Croatia's Stjepan Tomas is that man.
Tomas, 30, has won 48 caps and plays as a defender for Galatasaray. He was photographed out drinking in Bad Brückenau, Croatia's base near Frankfurt, on Sunday. The player's behaviour was understandable in many ways, except that it came 48 hours before Croatia face Brazil in their World Cup opener.
A picture of Tomas made its way on to the front pages in Zagreb and so, when Croats were asked about the mood in the camp prior to tonight's match, there was some uncertainty in their reply. Some said it is good, some were not so sure.

http://football.guardian.co.uk/worldcup ... e_continue

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İçme ve içirme özgürlüğündan yararlanmış :)

Mehmet Gorgen wrote:Tomas denen adamın maçtan 1 gün önce yaptığına bakın. Adam kendisine bira molası vermiş.

Can Baysan

Post by Can Baysan »

Dünya Kupası'nın ilk maçlarını hemen hemen hiçbirini kaçırmadan izledim.

Feci halde tatsız tuzsuz geçen Euro 2004 turnuvasından sonra, bu seneki organizasyonun beni ölçüde futbola doyuracağına inanmıştım. Hatta Brezilya'nın, Arjantin'in, Hollanda'nın, Çek Cumhuriyeti'nin, İtalya'nın kupa öncesi hazırlık maçları performanslarına tanık olduktan sonra bu takımlar için beklentim epey artmıştı. Çekler ve birazcık İtalyanlar dışında hepsi beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim.

10-15-20 yıl önceki büyük turnuvalardaki müsabakaları bir seyredin; o günlerin Almanya'sının, o günlerin Brezilya'sının, o günlerin Hollanda'sının tadına varın, ondan sonra kalkın o leziz görüntülerle dolu sofradan, Kanal 1'in Tolga Alpaslan gibi bir gerzeği koltuğa oturttuğu sefalet sofrasına içinizden geliyorsa oturun!..

İçimde kalan "Gözüm futbol görsün" umuduyla mecburen seyrediyorum.

Futbolun büyüklerinin "güzel oyun"u kurtarmaları için çaba sarfetmelerini kimse beklemesin. Paraya ve puana dayalı futbol yardakçıları, çoktan "Cantonistler"in ve "Maradonistler"in yerini aldı.

Turnuvada boy gösteren Afrika takımlarının fizik gücüne dayalı katı ve baskılı savunmadan başka tek bildikleri yok (Fildişi istisna). Hücum güçleri ise nerdeyse sıfır. Rakip savunmayı eksik yakaladıkları halde kontratağa kalkmayı bile beceremiyorlar çoğu zaman. Gol bulmaları tesadüflere kalmış. Nitekim; Fildişi ve Togo'dan başka ağlara gol yollayan Kara Kıta takımı ara ki bulasın! Bu gibi küçük takımlar bu kafayla oynayınca, futbolun G-8'leri de ağırlığını yeterince sahaya yansıtamayınca, anca ite kaka 1-0'lık skorlarla kazanıyorlar.

Tek tek takımları vurgulamaya gerek yok. G-8'lerin hepsi birbirinin yıpkısının aynısı. Yaratıcılık, hırs, kazanma azmi, çalışılmış ataklar gibi kavramlardan habersiz, "Nasıl olsa bu gruplardan çıkarız" rehavetiyle ülkelerinden kopup gelmişler hepsi.

Gönüllerin takımının Angola ve Trinidad olduğu yerde fazla birşey söylemeye gerek yok zaten...

Sözgelimi; Fransa yine bildiğimiz Fransa... 2 yıl önce Portekiz'de ne bıraktıysak o... Hatta daha kötüsü... Veteran Zidane'ı yalvar yakar takıma çağırıp, futbolu bırakmasına günler kala ondan medet umduklarına göre halleri ne kadar kötüymüş anlamak mümkün. İki yıl önce, 98'i kazanan kadrodan Desailly, Thuram, Zidane, Pires, Lizarazu gibi isimleri emekliye ayırmışlardı. Takım eleme gruplarını dahi geçemeyecek duruma gelince Thuram ve Zidane'ı gerisin geriye takıma tekrardan soktular. Ellerindeki yeni nesilden Ribery hariç gerisini at çöpe! Bu takım 2002'den sonra burda da gol atamayıp evine erken dönerse hiç şaşmayın. Allah'tan grupta bu kez Togo var da o biraz olsun gol imdatlarına yetişecek!

Brezilya mı? Dünkü üç kuruşluk Hırvatistan'a "Gel bana gol at" diye bağıran anlı şanlı Brezilya mı?.. Koskoca maçı pozisyona girmeden tamamlayan şu yıldızlar topluluğu mu?.. Hırvatların kaçırdıkları pozisyonların gol olup, paçalarının tutuştuğunu görmek isterdim doğrusu.

* * *

Kupa öncesi kendi taraftarlarına dahi umut vermeyen ama diğer "büyükler"e nazaran daha şaşaalı bir başlangıç yapan Almanya, bu akşam Polonya'yla karşılaşacak 22.00'de. Bugünkü Alman Milli Takımı'na baktıkça; 86'ların, 90'ların Almanya'sını değil, 92'nin Hollanda'sını görüyorum, neden acaba... Dikkat ettiyseniz 92'nin Hollanda'sı dedim; ne 88'in Şampiyon Portakalları kadar mükemmeliyetçi, ne de artık tarihin tozlu sayfalarında anacak olduğumuz eski Almanya gibi disiplinli ve savunma konsantrasyonuna önem veren. Çiçeği burnunda teknik direktör Klinsmann, elindeki defans elemanlarının yetersizliğinin farkına vararak, hücum yıkıcılığına dayalı bir futbol sistemi oturtmaya çalışıyor yarattığı yeni Almanya'nın bünyesine. Sağı, solu, ortayı; sahanın her yerini kullanarak rakibe bunaltıcı ataklar ve bindirmeler uygulayan, ceza sahası içine forvetlerini topla sıklıkla buluşturmayı düşünen, bu arada Lahm ve Ballack gibi teknik kapasiteli adamlarıyla rakibin kurgusunu bozmayı planlayan bir oyun yapısına sahipler. Doğrusu dünkü Brezilya'yı gördükten sonra bugünkü Almanya'nın nispeten gözlerimize kısmen deva olacağına hiç şüphem yok.

Bu akşamki diğer maçlar:

16.00 İspanya-Ukrayna
19.00 Tunus-Suudi Arabistan

Hepinize keyifli günler dilerim.
Liseli vardı ya ah o liseli...

Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Can beye katiliyorum, izledigim maclardan bir tek Almanya - Costa Rica ve Arjantin - Fildisi Sahilleri beni tatmin etti. Diger maclar riske girmemek icin elinden geleni yapan taktik anlayisi ile oynanildi. Ama bu aslinda beklenen bir olaydi.

Maclardaki heyecanin dünya kupasi ilerledikce artacagini düsünüyorum. Ölüm kalim maclari oldugunda, kemige dayanmis bicagin getirdigi adrenalinle takimlar daha hücuma yönelik, daha büyük yaraticilikla oynayacaklar. Ondan sonra daha zevkli maclar izleyecegiz, bundan eminim.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Evet benim siyah atim, Avrupa'dan Brezilya'ya rakip olabilecegini dusundugum Ispanya turnuvaya hizli basladi. Bizim grup birinciligini kaptirdigimiz Ukrayna onunde 2-0 onde ve oyun hakimiyetinde de ondeler. Maci izleyemiyorum ama heyecanli bir maca benziyor. Ispanya'da Raul, Reyes, Salgado, Fabregas, Iniesta yedek. Bu takim cok can yakacak.

Ozan Ersoy

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Baris Tokat wrote:Can beye katiliyorum, izledigim maclardan bir tek Almanya - Costa Rica ve Arjantin - Fildisi Sahilleri beni tatmin etti.
Ben de cok katilamiyorum. Benim hatirladigim ilk dunya kupasi 1978. Grup maclari ne rezaletti o gunler. Ne igrenc maclar olurdu. 1-0 lar, hatir sikeleri, surekli kaleciye geri paslar. Siz genc arkadaslar kusura bakmayin ama biraz simariksiniz :) O eski maclarin kasedini alip seyretme iskencesine belki 10 dakika dayanabilirdiniz.

Hele hele 1970 oncesi daha da rezalet. Sahalar kotu, cogu mac camur deryasinda oynaniyor. Takimlar defans yapmasini bilmiyor, tempo yok, enerji yok, kaleciler kova, hakemler kotu, futbol erkek oyunudur lafinin cikmasini saglayan kasaplik, katanacyo hep bu zamanlarda icat ediliyor. Pele gibi caginin fersah fersah otesinde olan adamlar, ikinci mac cift dalarak sakatlaniyor. Yildiz futbolcuyu koruma diye bir kavram yok daha.

Futbol nereden nereye geldi. Mucadele, tempo, guzel goller hepsi var. Takimlar cok iyi defans yaparken ofansi hic unutmuyorlar. Her takimin gol atabilecek kapasitesi var. Eskisi gibi 7-0 lik maclar cok ender oluyor artik. Takimlar arasinda fark azaldi. Hic bir sonuc surpriz degil. Futbol daha cok isteyenin, daha cok calisanin kazandigi bir oyun, kagit uzerinde iyi olanin degil.

Biraz da futbolu keyif icin degil taktiksel acidan, mucadele acisindan izleyin. Cogunuz gibi benim de hosuma gitmiyor basarili olmalari ama Isvicre bana gore muhtesem futbol oynadi Fransa'ya karsi. Nedenleri yukarda yazdigim satirlarda gizli.

Ozan Ersoy

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozan Ersoy wrote:Evet benim siyah atim, Avrupa'dan Brezilya'ya rakip olabilecegini dusundugum Ispanya turnuvaya hizli basladi. Bizim grup birinciligini kaptirdigimiz Ukrayna onunde 2-0 onde ve oyun hakimiyetinde de ondeler. Maci izleyemiyorum ama heyecanli bir maca benziyor. Ispanya'da Raul, Reyes, Salgado, Fabregas, Iniesta yedek. Bu takim cok can yakacak.

Ozan Ersoy
Mac 4-0 bitti. Tempo, pozisyonar ve goller muhtesemmis. FIFA'nin sitesinde bu skoru cok fazla kimsenin tahmin edemeyecegini, Ukrayna'nin iyi oynadigini ve fazla buyuk hata yapmadan yenildigini yaziyorlar.

Ispanya'nin hocasi Villa ve Torres'den forvet yapip Raulu kesmekle ne kadar hakli oldugunu cikardi, 3 gol attilar bu ikili. Xavi macin adami.

Su ana kadar en iyi sonucu Ispanya aldi ve benim de kupa oncesi tahminlerim dogrultusunda turnuvanin favorilerinden biri oldu artik. Eger Avrupa'daki kupa Avrupa'da kalir teorisi gerceklesecekse, bu kupayi Ispanya alir.

Ozan Ersoy

Cemal_Sarici

Post by Cemal_Sarici »

Ispanya'dan muthis bir performans (hem ofansif hem defansif acidan cok iyilerdi) ! Ispanya'nin ucuncu golune yol acan penalti karari (bu yuzden zaten Ukrayna 10 kisi kaldi ve is bitti orada) bence agir bir karardi.

Bunu derken umit ediyorum ki zaten guclu lobisi olan Italya ve Ispanya'ya 4 seneki onceki G.Kore maclarinda aleyhlerine olan kritik yanlis kararlar yuzunden Almanya 2006'da kiyak gecilmez.

Neyse....Ispanya eze eze yendi Ukrayna'yi. Son golleri, bence Almanya 2006'nin simdiye kadarki en guzel goluydu hazirlanis ve asist bakimindan.

Sevgiler,

Cem

evren özyürek

Post by evren özyürek »

Can Baysan wrote: 10-15-20 yıl önceki büyük turnuvalardaki müsabakaları bir seyredin; o günlerin Almanya'sının, o günlerin Brezilya'sının, o günlerin Hollanda'sının tadına varın, ondan sonra kalkın o leziz görüntülerle dolu sofradan, Kanal 1'in Tolga Alpaslan gibi bir gerzeği koltuğa oturttuğu sefalet sofrasına içinizden geliyorsa oturun!..

İçimde kalan "Gözüm futbol görsün" umuduyla mecburen seyrediyorum.
90'dan zevk alan ,bu kupadan hayli hayli zevk alır, gibi geliyor bana.

Ben İtalya 90 kadar sıkıcı bir kupa hatırlamıyorum.Hele 86'dan sonra hiç çekilmiyordu.94 de o kadar güzel değildi ,Brezilya mecburen biraz daha defansif bir oyuna döndü ve ancak öyle kazandı kupayı.98 ve 2002 sanırım eskilerden(90 ve 94) biraz daha iyiydi.Ama yine de özlenen futbola (görecelidir tabi ki,ama bir yere kadar) yaklaşılamadı.

Yani takım olarak son 10-15 yıl,şu kupadakilerden daha iyi(güzel oynayan) bir milli takım yoktu bence.O zamanların o Almanyası'ndan da nefret ederdim.İyi ki yok öyle bir takım.Uzman falan değilim tabi ki yüzeysel gözlemim:Futbol 10-15 yıl önce dibe vurdu,o yüzden daha aşağıya gidemeyeceği için biraz olumlu bir ivme var.

Avrupa futbolu "Catenaccio" ve "Disiplinli panzerler" vs. diye pohpohlandıkça ve oynatmama düşüncesi galip geldikçe,Futbol kötüye gitti.Yetenek şartı olmayan savunma futbolu galip geldikçe,her takım bunu az çok uygulayabildiği için, takımların birbirinden farkı,sahip oldukları yıldızların kalitelerinin farkına indirgendi.

Ne bileyim bir "sistem/tercih" diğerlerine galip geldi ,bu yüzden herkes o sistemden beslenmek zorunda kaldı.Kontraatak yüceltildi,atağa kalkanlar atak yaptıkları için cezalandırıldı.Herkes atak yapmaktan korkar oldu.(Biraz saçma oldu galiba :) ,tabi ki kontraatak olacak,sorun kontraatağın galip gelmesi)

Sanırım futbolun evriminde, "defansif futbol" ve "rakibi oynatmamak tercihi", galip geldi .Ve bunda Avrupalı aktörlerin daha çok payı var.Benim yüzeyselce gözlemim budur.
para...şike...işte fener işte...

Can Baysan

Post by Can Baysan »

Kısaca demek istediğim şu:

Futbolun felsefesi, sertlik ve baskılı-kapalı savunma kavramlarıyla kaynaştı. Hücum gelenekleri yerle bir oldu.

2006 Hollanda'sı, evsahipliği yaptıkları Euro 2000'dekinin çok daha gerisinde...
88, 90, 92, hatta 96 Almanya'sından bile öğrenilecek çok şey vardı.
Sıkı katenaçyocu İtalyanlar; içlerinden birer Paolo Rossi, Toto Schilacci, Roberto Baggio çıkartmayı bilmişlerdi.

(Şimdiki bazı endüstriyel uyanıklar, Beckham, Iuaquinta, Kuijt, Adriano, Crouch gibilerden yıldız yaratmaya çalışıyor. Ronaldinho olmasa halleri dumandı vallahi...)

Defans-orta saha-forvet gibi sahanın tüm birimlerine eşit ölçüde önem veren ve seyirciye o tadı yaşatan futbol anlayışı ruhunu teslim etti.

Kimse şimdikilerden Brezilya '70 veya Hollanda '74 gibi oynamasını beklemiyor zaten.

Fakat Dünya Kupası'na katılan takımlara bakıyosunuz; takımlar ya salt katı savunma yapıyor, ya da hiçbir şey yapmıyor. Hücum zengini olarak pazarlanan Brezilya'nın, Arjantin'in, Hollanda'nın, Fransa'nın, Portekiz'in futbollarından birşey anladınız mı siz?.. Tecrübeleri ve bireysel anlamda donanımlı yıldızlarıyla işi götürüyorlar. Ama yıldızlarla değil, felsefeyle takım olunur. Şu takımlardan hangisi birer "ekol" yaratacak çapa sahip? "70 Brezilya'sı", "82 İtalya'sı" dediğimiz gibi "2006 x'i" diyebilecek miyiz?

Bugünün Brezilya'sını 1970'in efsane "Seleçao"suyla karşılaştırsak, 2006 kadrosu yener diyen bir tane futbol otoritesine rastladınız mı?

Dünya futbolunun gidişatı, Rehhagel gibi eski Alman kalıntısı açıkgözlerin yüzünü güldürmeye çok müsait. Yunanistan 2 yıl önce Avrupa Kupası'nı kaldırırken, aklı başında herkes G-8'in -ve bununla birlikte "güzel oyun"un- iflas ettiğine işaret etmişti.

Bu seneki Brezilya, bu iddiaları çürütmek için bir umuttu. Ne var ki onun da hal-i pürmelali meydanda.

Bu gidişle gün gelecek; bir Afrika takımı kupayı kazanacak! Yunanistan'ın yaptığını, kafası profesyonelliğe azıcık basan bir Afrika takımı niye yapmasın?

Bu turnuvada iki tane "takım" var: Çek Cumhuriyeti ve İspanya. Büyük ihtimal bu ikisinden biri şampiyon olacak. Evsahibi Almanya'dan da umutluyum. Onun dışında Brezilya aklını başına alırsa, yıldızlarıyla kupaya uzanabilir. Ve tabii ki bu da Brezilya'nın değil, Ronaldinho ve Kaka'nın kupası olur zaten...
Last edited by Can Baysan on Wed Jun 14, 2006 7:39 pm, edited 1 time in total.
Liseli vardı ya ah o liseli...

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

14.06.2006 18. dünya kupası H GRUBU(Maç No: 15/64)

Hakem: Massimo Busacca (Switzerland).

Seyirci sayısı: 43.000

İSPANYA:4
[img]http://mm.servifutbol.com/Español/Depor ... ana(1).jpg[/img]
01 I Casillas
03 M Pernia
05 C Puyol
15 G Sergio Ramos
22 I Pablo
08 H Xavi
14 X Alonso (55 D Albelda )
16 M Senna
11 S Luis Garcia (77 F Fabregas )
21 D Villa (55 G Raul )
09 F Torres

UKRAYNA : 0
[img]http://mm.servifutbol.com/Español/Depor ... nia(1).jpg[/img]
01 O Shovkovskiy
02 A Nesmachniy
05 V Yezerskiy
06 A Rusol
17 V Vashchuk
04 A Tymoschuk
09 O Gusev (45 O Shelayev )
14 A Gusin (45 A Vorobey )
21 R Rotan (64 S Rebrov )
07 A Shevchenko
10 A Voronin

ÖNEMLİ NOT: RESİMLERDEKİ KADROLAR MAÇTAN ÖNCEKİ TAHMİNİ KADROLAR. Kesin maç kadrosu aşağıda yazılmıştır.

Goller:
1-0 Xabi Alonso 13'
2-0 Villa 17'
3-0 Villa pen 48'
4-0 Fernando Torres 81'

İSTATİSTİKLER:

Spain vs. Ukraine

57% Possession 43%
4 Goals Scored 0
23 Attempts on Goal 9
10 Shots on Target 2
7 Shots off Target 4
6 Blocked Shots 3
7 Corners Won 1
11 Fouls Conceded 14
0 Offsides 8
0 Yellow Cards 2
0 Red Cards 1
8 Tackles 23
50.0% Tackle Success 73.9%
87.4% Passing Accuracy 77.1%
538 Passes 406

Bana göre maçta iyi performans gösteren oyuncular: .
Maçı seyredemedim. :lol: Golleri seyredebildim.

Futbolcu ratingleri:

http://home.skysports.com/worldcup/matc ... 9&clid=118

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

14.06.2006 18. dünya kupası H GRUBU(Maç No: 16/64)

Hakem: Mark Shield (Australia)

Seyirci sayısı: 66.000

TUNUS:2

Image

01 A Boumnijel
03 K Haggui
06 H Trabelsi
15 R Jaidi
18 D Jemmali
12 J Mnari
13 R Bouazizi
14 A Chedli
20 H Namouchi
05 Z Jaziri
09 Y Chikhaoui

S.ARABİSTAN: 2

Image

21 M Zaid
02 A Dokhi
03 R Tukar
04 H Al Montashari
13 H Sulimani
06 O Al Ghamdi
08 M Noor
14 S Khariri
16 K Aziz
18 N Al Temyat
20 Y Al Kahtani

ÖNEMLİ NOT: RESİMLERDEKİ KADROLAR MAÇTAN ÖNCEKİ TAHMİNİ KADROLAR. Kesin maç kadrosu aşağıda yazılmıştır.

Goller:
1-0 Jaziri (23' )
1-1 Al Kahtani 57'
1-2 Al Jaber 84'
2-2 Jaidi 93'

İSTATİSTİKLER:

Tunus vs. S.Arabia
49.8% Possession 50.2%
2 Goals Scored 2
6 Attempts on Goal 17
2 Shots on Target 4
4 Shots off Target 7
0 Blocked Shots 6
3 Corners Won 4
17 Fouls Conceded 12
1 Offsides 1
4 Yellow Cards 0
0 Red Cards 0
17 Tackles 27
64.7% Tackle Success 85.2%
72.5% Passing Accuracy 72.2%
349 Passes 352

Bana göre maçta iyi performans gösteren oyuncular:
Muhammed Nur ve solbek suleymani Arabistan'ın Jaziri de Tunus da iyi oyunculardı.

Futbolcu ratingleri:

http://home.skysports.com/worldcup/matc ... &clid=1224
Last edited by Mehmet Gorgen on Wed Jun 14, 2006 9:08 pm, edited 1 time in total.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Tunus-Arabistan maçı güzeldi... 2-2 bitti..

Post Reply