2006 Dunya Kupasi - Almanya

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ne derseniz deyin Isvicre bu Dunya kupasina katilmayi hak ettigini gosterdi. Bugunde penalti ati$larinda sacmalamasalar ilk 8'e gireceklerdi. Ha uzuldun mu diyeniniz varsa beter olsunlar diyecegim elbette. Oyla donup kali$larini seyircinin $a$kinliginda yuregim gobegim kadar yag bagladi. Ama evinde Ukraynadan 3 yiyenlerin hic aglamamasi lazim. Bugun bu Ukrayna onunde de 3 yerlerdi rahatlikla.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Isvicre daha iyidi belki Ukrayna'dan ama daha iyi bir takimin kullanacagi taktigi degil, penaltilere razi bir takimin taktigini kullandiklari icin yenildiler. Hakan Yakin cikar cikmaz mactaki bir yudum dinamizm bitti zaten, koca 120 dakika'da sadece bir ofsayt acaip bir sey. Neyse Shevchenko gene onemli penalti kacirdi ama kurtuldu, insallah balli Italyanlara atar bir tane.

Grosso'ya sari kart gosterilseydi Italya uzatmalari 9 kisi oynamak zorunda kalacakti. Son Dunya Kupasinda hakem diye agladilar (tekrarlayarak soyluyorum 2002 Italya-Kore macinda hakem hatasi falan yoktu...Ispanya macindan sonra birden bire sanki butun Kore maclarini kapsarmis gibi Italyanlar daha fazla bagirdi o kadar), simdi ne diyecekler. Kirmizi kart karari agirdi bence, ve butun maci degisdirdi...bir de penalti, genelde iyi goturen hakem bu kararlariyla yandi.

FIFA'nin ciddi ciddi televizyon goruntuleriyle karar degistirme secenegini vermesi lazim hakemlere...5. bir hakem, sadece en kritik (gol, penalti, kirmizi kart) kararlari tekrar izleyerek orta hakem'in kullagina taktiklari ve simdi hic bir ise yaramayan (3 sari kart...) sacma kulakliga soyler...

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

O penalti Turkiye'de calinsa Erman Toroglu neler demezdi. Ben sahsen uzuldum Avustralyanin bu golle elenmesine.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Guney Kore/Japonya kupasinda Italya'nin nasil 'haksizca' elendigini
hatirlayin...ama Italya bu, adamlar ceza sahasi icinde cuval gibi yigilan
cinsten :D Allahtan Inzaghi yoktu, o olsaydi mac uzatmalara gitmeyebilirdi.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Brezilya Gana'yi 3-0 yendi. Gana kaleye 18 sut cekmis, cok iyi bir rakam, bunlarin 7si kaleyi bulmus, ama gol yok. Drogba gibi bir golculeri olsaydi cok sey degisirdi. Bir de kirmizi kart almislar 81de.

Macin oyuncusu da yine Ze Roberto olmus. Zokora, Ze Roberto, Maniche.. Neye dokunsak altin oluyor.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:Brezilya Gana'yi 3-0 yendi. Gana kaleye 18 sut cekmis, cok iyi bir rakam, bunlarin 7si kaleyi bulmus, ama gol yok. Drogba gibi bir golculeri olsaydi cok sey degisirdi. Bir de kirmizi kart almislar 81de.

Macin oyuncusu da yine Ze Roberto olmus. Zokora, Ze Roberto, Maniche.. Neye dokunsak altin oluyor.
Tolga maci seyrettim. Brezilya turnuvanin istedigi zaman oynayan istemedigi zaman idare eden tek takimi. Japonya karsisindaki Brezilya'nin yerinden yeller esti bugun. Bugun idare ettiler, geri pas yaptilar, oyle takildilar. Daha once dedigim gibi Gana cok kolay rakip cikti. Tamam cok kostular, tamam istekliydiler, hatta bir suru pozisyon bile buldular ama Brezilya futbolculari hic bir zaman panik ettiremediler, yani zorlayamadilar. Gana bir tane atsaydi da pek bir sey fark etmeyecekti Brezilya cani istediginde cok kolay pozisyona girecegini bildigi icin sansini zorlamadi.

Bu arada Appiah hayranlari uzulmustur, epey kotuydu bugun. Ona yuklenen gorevin altindan kalkamadi desek yeridir.

Brezilya'ya donersek macin adami bence Dida'ydi. Dida mukemmel yer tutuyor. Dikkat edin butun sutlar ustune gidiyor ama bu kotu sutlar yuzunden degil. Nerede duracagini iyi bilen kaleyi iyi kapayan bir kaleci. Brezilya gibi ofansif olarak cok iyi bir takimin boyle bir kaleciye sahip olmasi cok buyuk bir arti. Ilk basta savunmayi sonra butun takimi rahatlatiyor. Kornerden gelen ortaya vurulan kafayi ayaklariyla cizgide cikarmasi, bu adam kolay kolay gol yemez dedirtiyor.

Cok dua ettim Ze Roberto gol atmasin diye. Butun mac kaleyi yokladi, ara paslarina kostu, en sonunda atti. Ze Roberto cok iyi. Bonservisi yok. Ze'yi GS'a getirecek tek sey para. Parayi bastirip alacaksin.

O kadar cok degisik fonksiyonlari olan (versatile) bir oyuncu ki. Cok hizli, gol atar, sut ceker, sol kanat oynar, defansif orta saha oynar. GS'in genclesmis kadrosuna cok guc katar. Appiah'in pan zehiri olur. Mutlaka ve mutlaka alinmasi gerekiyor.

Yine daha once dedigim gibi Brezilya 4. mactan sonra oynamaya baslayacak ve oynamak zorunda. Artik Ceyrek final. Rakip buyuk olasilik Ispanya olacak. Ispanyollar takimin yarisini taniyorlar. Ronaldinho'nun Kaka'nin vites degistirip gaza basmasi gerekecek. Brezilya tam turnuva takimi oldu artik. Son 3 dunya kupasinda 3 final oynadilar, ikisini kazandilar (4 yazmisim pardon arkadaslar, herhalde dilim surctu, o zaman bu sefer de final oynayip finali kaybedecekler). Ispanya'yi elerlerse bir final daha oynamalari %90 ihtimal derim. Ingiltere'yi Gana'ya oynadigi gibi oynayip yener Brezilya. Finale en buyuk engel Ispanya.

Oteki taraftan Almanya Arjantin'i eler diye dusunuyorum. Meksika karsisinda cok zorlandi Arjantin. Almanya ise muhtesem oynuyor. Ev sahibi. Ardindan Italya gelecek ki Arjantin'i eleyen Almanya Italya'yi rahat eler.

Brezilya - Almanya yani gecen kupa finalinin tekrarina hazir olun. O mac %50-50, bence kesinlikle favorisi olmaz. Brezilya'nin ismi, oyuncularin kalitesi, tecrubesi - Almanya'nin ev sahipligi, genclesmis takimi, ofansif olumlu, guzel futbolu. Her sey olabilir.

Ozan Ersoy

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ozan Ersoy wrote:

Ze Roberto cok iyi. Bonservisi yok. Ze'yi GS'a getirecek tek sey para. Parayi bastirip alacaksin.

Ozan Ersoy
Ozan çok haklısın.

Aşağıda bugün çıkan haberde Bordo'da denilson'un ayrıldığı ve yerine Ze roberto'yu istedikleri yazıyor fakat Galatasaray'ın milyon eurolarıyla bastırdığı gibi bir haber var.

http://www.footmercato.net/bordeaux-den ... e6623.html

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Brezilyanın asları top falan oynamıyor. Hele bundan sonra daha iyi oynayacağını falan zannetmiyorum. Risk artarken, maçlar daha da önem kazanırken Brezilyanın gümbür gümbür futbol oynayacağından hiç ümidim yok. Bugün ki 2. golden sonrada hem hakemler hem Brezilya yuhalanmış. Bu sağlamcı zihniyetle kupayı kazanabilirler elbette ama kendisine sempati duyan insan sayısı ciddi oranda azalacaktır. 4 maç oynandı, Brezilyanın top oynadığı tek maç, neredeyse hiçbir riski olmayan japonya maçı! Böyle devam edecekse, umarım kupayı kazanamaz... :)

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Gorgen wrote:
Ozan Ersoy wrote:

Ze Roberto cok iyi. Bonservisi yok. Ze'yi GS'a getirecek tek sey para. Parayi bastirip alacaksin.

Ozan Ersoy
Ozan çok haklısın.

Aşağıda bugün çıkan haberde Bordo'da denilson'un ayrıldığı ve yerine Ze roberto'yu istedikleri yazıyor fakat Galatasaray'ın milyon eurolarıyla bastırdığı gibi bir haber var.

http://www.footmercato.net/bordeaux-den ... e6623.html
Kotu haber Mehmet'cim. Bordo sampiyonlar ligine direk katiliyor. Lyon'un ardindan ikinci oldular. Ze Roberto kesinlikle orayi secebilir. Dedigimiz gibi bu futbolcunun pazarinin olmasi cok normal. Sakat degil, sorunlu degil, gorev adami, iyi oynuyor. Pazarlik edecek halimiz yok. Almak isteniyorsa para odenecek. Su ana kadar odenen paralarla kac tane Ze Roberto alinirdi. Heinz'e 2 bucuk milyon, Ilic'e oyle. De Boer falan neler neler.

Jardel gibi takimda sorun yaratacak, aldigi para goze batacak biri olacagini sanmiyorum. Gelsin takimin en cok kosan adami olur iddiaya girerim.

Bugun attigi golu gordunuz. Yuruye yuruye. GS kontraya cikacak, hizli adami yok. Necati biraz kilo alip sisiyor, takimda minimum hiz varsa o da kalmiyor. Sol kanattan orta yapacak adam yok.

Ze paket halinde cok derde care olabilir.

Hic dusunulmesin hemen isi bitirilsin.

Ozan Ersoy

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote: Tolga maci seyrettim. Brezilya turnuvanin istedigi zaman oynayan istemedigi zaman idare eden tek takimi.
Cafu ve R. Carlos hep ayni viteste oynuyorlar -- ozellikle Cafu'ya hayranim 36 yasinda ki adam ileri geri makina gibi calisiyor... Vitesi kucultup yukseltenler Ronaldinho ve Kaka - ozellikle Ronaldinho arasira yoklari oynuyor- insiyatif almak yerine kolay paslari tercih ediyor, sonra tek bir pas ile oyunu aciveriyor...
Ozan Ersoy wrote: Bu arada Appiah hayranlari uzulmustur, epey kotuydu bugun. Ona yuklenen gorevin altindan kalkamadi desek yeridir.
Evet resmen oyle oldu... Essien'siz Appiah'in uzerine cok yuk bindi -- normal de yaptiklarindan cok fazlasini, yeteneginin yettiginden fazlasini yapmaya calisinca hic olmadi...
Ozan Ersoy wrote: Brezilya'ya donersek macin adami bence Dida'ydi. Dida mukemmel yer tutuyor. Dikkat edin butun sutlar ustune gidiyor ama bu kotu sutlar yuzunden degil. Nerede duracagini iyi bilen kaleyi iyi kapayan bir kaleci.
Taffarel de aynen boyleydi... sutlar hep onun ustune gidiyormus gibi gelirdi seyredenlere ama is tamamen yer tutma - bunu Brezily'da kalecilere iyi ogretiyorlar demekki... oyle ki gol olmasi icin sadece ust koseler kaliyor - oraya nisan alanlarda hep daglara taslara buruyor...

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Bugun Brezilya'nin kotu oldugunu dusunenlere kesinlikle katilmiyorum. Brezilya o kadar rahat oynadi ki Ghana'nin sansi bile yoktu. Ozan'in dedigi gibi Brezilya gol yediginde hemen cevap verebilecek, rahat oldugunda da hic kasmayan bir takim. Adamlar gelene gecene 2-0, 3-0 gidiyorlar sahada kosmadan, mucadele etmeden.

Bana gore Brezilya inanilmaz iyi oynuyor. Goze hos gelen futbolla iyi futbol arasinda cok var. Biz, Brezilya'dan Champions League'de Barcelona'nin, Arsenal'in oynadigi gibi bir tempo, yaraticilik vs. gormek istiyoruz, ama buna Brezilya acisindan gerek yok. Zaten dunya kupasi genelde tempo olarak CL'de kluplerin oynadigi duzeyde degil, kaldi ki Brezilya ile eslesen takimlar Barcelona-Arsenal eslesmesi gibi dengeli degil.

Gorunuse gore Brezilya ve Almanya sonuna kadar gidecekler. Beni Ingiltere ve Arjantin hic acmiyor. Izlemesi en zevklisi Ispanya ve Almanya, ama en guclu gozuken hala Brezilya.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Ben Brezilya hakkında hiçkimseye katılmıyorum, 70 lik Pareira ve 90 'lık babası Zagallo ile askerlik arkadaşları Cafu Robeto Carlos Emerson ile oynamaya devam ederlerse bu futbol devam edecektir, birde bunlara Ze roberto ile ağır forvet Adriano ve Ronaldo katılınca takım böyle bir görüntü çiziyor buna rağmen herkesten 1 gömlek üstünler. Bence Brezilya'da 82 ,86 ve 90 sendromları devam ediyor Brezilya halkı tamamıyla başarıya odaklanmış vaziyette bizim gibi güzel futbol bekleyenler ise ufak tefek enstantaneler ile yetinmek zorunda..

Gelelim Ribery gerçeğine, evet bu oyuncuyu kaptıranlara ne demek lazım bilemiyorum şimdi " Allah çalışanı gördü" "hakkımızı aldık" gibi dilenci muhabbeti ile 70 vilayeti dolaşan yönetime sormak lazım bu oyuncu eğer 100 bin dolar yüzünden gittiyse yazıklar olsun size.. Birde ünlü fenerli türk medyası Nerede Alex nerede Anelka hepsi hikaye..

Kalın sağlıcakla

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Fransa Ispanya inanilmaz bir mac oluyor. Ribery cok iyi oynuyor, cok da guzel bir gol atti. Zidane'la beraber iyi calisiyorlar orta sahada, ben henuz Vieira ve Makalele'den yeterince bir efor gormuyorum. Henry de zirt pirt offside tuzagina dusuyor, ama Ispanya icin riskli olabilir bu offside taktigi.

Ispanya bana gore Fransa'dan daha iyi bir takim, ikinci yari daha cok Ispanya oynar, Fransa kontraatak arar gibi geliyor. Bu arada hakem su ana kadar gayet iyi, penalti karari da gayet dogruydu. Hatta Ispanya'ya bir penalti daha verebilirdi ama cok bariz bir penalti degildi, takdir hakkini Fransa'dan yaan kullandi. Boyle devam etsin, kirmizisiz bir mac izleyelim.

Belki de gelecegin Zidane'ini elimizden kacirmisiz. Sirf bu olay yuzunden Canaydin ve yonetimini ne kadar elestirsek azdir. Isterlerse 10 lig sampiyonlugu kazansinlar, bu hata unutulmaz!
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Hakan Yakın'ı unuttuk :) ehhh be Hagi futbolcu olduğun kadar biraz TD olsaydın be, cep telefonunun peşine düştün...

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Oltunc Özgür wrote:Hakan Yakın'ı unuttuk :) ehhh be Hagi futbolcu olduğun kadar biraz TD olsaydın be, cep telefonunun peşine düştün...
Hakan Yakin da ayri bir olay. Bize cok ucuza gelmisti bildigim kadariyla, veya kiralikti. Eger Hagi oynatsaydi yildizi tekrar parlayacakti ve belki de Ilic'e milyon dolarlar vermek yerine iyi bir on libero alacaktik o parayla. Zaten GS'a gelen pek cok oyuncu daha da parlamistir. GS'da o ortam mevcut. Ama Hagi ne yapti? 17 macta toplam yarim saat oynatti. Bir kere takim yenilirken mecburen soktu oyuna Hakan Yakin'in bir sutu direkten donmustu diye hatirliyorum. Sonra bir daha oynatmadi zaten.

Ribery'i de oynatmakta isteksizdi aslinda ama o kadar guzel hareketler yapiyordu ki mecbur kaldi. Bazen durduk yerde oyundan aliyordu. Hagi'yi cok savunurdum ama Hakan Yakin'in bu halini gordukten sonra Hagi'den ne koy olur ne kasaba.

Fransa-Ispanya'yi 3-1le eledi. 98in rovansi olacak Brezilya-Fransa macinda. Fransa'nin isi tabi ki cok zor, ama bir elerlerse Ribery kral olur. Lyon'u da satip Real Madrid'e gider.

Sunu da eklemek lazim, yarisindan cogu zenci olan Fransa, Ispanya'nin irkci antrenoru Aragones'e buyuk ders verdi.

http://www.euroresidentes.com/Blogs/200 ... racist.htm

Post Reply