Genc Takimlarimizdan Gelen Oyuncular

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Re: Genc Takimlarimizdan Gelen Oyuncular

Post by Selcuk Samli »

Bu haberi de baska bir sitede gormedim. Dogru mu yanlis mi bilmiyorum. Dogruysa iyi yapmiyoruz. Simdilik cok buyuk bir ozveri istemiyor esasinda. Almanya'ya gidemiyorsan da bir faks cekersin, sonra ararsin, biz devam etmek isteriz ama yonetim degisecek, Haziran ayinda konusalim dersin.Esasinda devam edilecekse onlarin Turkiye'ye gelmesi ve bizim teknik heyetle ve alt yapi sorumlulari ile tanismasi ve fikir alisverisi yapmasi daha mantikli olur. Sonra da bizden birileri gider, calismalar baslar. Her seyin basi, benim de coklukla ihmal ettigim, dogru iletisim ve planlama.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bu konu hakkinda yazacaktim bugun vaktim oldu. Gecen hafta aldigimiz 11-1'lik yenilgi buyuk tepki gordu. Bir daha oyle bir maglubiyet alinmaz ama tepki olmasi da dogal.

Simdi bir dusunelim. Herhalde bu cocuklar GS'a 10-11 yaslarinda geliyorlar. Ondan sonra 17-18 yaslarina kadar akademi'de kaliyorlar. Nihai hedef bu oyunculari GS A takimina kazandirmak. Bu cocuklar akademiye geldiginde olumlu, olumsuz butun ozellikleriyle geliyorlar. Aralarinda cesitli problemleri, travmalari olan cocuklar da olabilir. (Bu ayip bir sey degil, hayatin yaratabilecegi olaylar). Akademinin gorevi bu cocuklari egitip, elit bir sporcu yapmak. Profesyonel spor hayatina fiziksel,ve psikolojik olarak da hazirlamak. Isin icinde egitim var, psikoloji var, beslenme var, dogru antreman yaptirma var... Bunlari, bu isin ne kadar zor oldugunu belirtmek icin yaziyorum. Akademiyi yonetmek bana gore A takimi yonetmekten daha zor. Eger isi hakkiyla yapmak istiyorsaniz. Tabii ki hatiri sayilir bir yatirim da gerektiriyor. Bu yatirimi mevcut mali kosullarda ne kadar yapabiliriz bilemiyorum. Hem para lazim, hem de o parayi dogru kullanmak lazim.

Yine de mevcut kosullarda da iyilestirmeler yapilabilir. Zamanla, maddi imkanlar duzeldikce, yatirimlarin devam etmesi gerekir. Bu uzun bir surec. Oyuncularimiz daha bir suru farkli mac kaybedebilir, ama tepki vermeden dusunmek lazim. Bu isler bugunden yarina duzelmeyecek. Oyuncular mevcut kosullarda daha iyi performans verebilir mi? Tabii ki, herkes kendini gelistirebilir. Ama kisa donemde radikal bir degisiklik beklemek de mantikli olmaz.
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Akilli ve isini bilen bir direktor oyle buyuk paralar harcamadan alt yapiyi duzene sokar. Bu cocukkara transfer parasi verilmiyor. Sedece yetistirilme masraflari var. O da bogazlari ve kalacak yerleri ile calisacaklari tesisler. Bunlarin hepsi var. Saglik durumlarini kontrol edecrk modern sporcu yetistirecek merkezler. Floryada uc ogun yemek cikiyor. Futbol takimi kamp yapiyor. 30-40 kisilik bir grubu yetistiremiyecek bir yer degilse orasi ne ise yariyor. Onca Destekci firmalar var. 1 milyon liraya adam gibi butce yapilip bu cocuklarin sadece sporcu degil ogrenim isleri bile hal edilir. Koskoca ortaokulundan baslayip universitesine kadar oturmus bir ilim irfan yataginda bu saydiklarin sorun oluyorsa hala Selcuk, GS klubune yaziklar olsun. Ama duyuyoruz iste. Futbol okulu ya da akademesi uyelerin cocuklarina peskes cekiliyor diye. Boyle bir yeri Vedat Inceefe ayarinda birini basa getirirsen 11 de yerler 21 de. Ciddiyet ile ustune dusulse Barcelona'nin yaptiginin alasi yapilir. Messi'nin hayatini degistirdiler. Gelip Turkiyeden bile cocuk aliyorlar. Bunlar atla deve degil. Bilgi ve kultur disiplin isi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Veriler olmadan yazisiyoruz, bir mantigi yok ama fikir alisverisi yapalim. Abi, bu isler bu kadar kolay olsaydi bircok kulubun canavar gibi altyapisi olurdu. Mevcut imkanlarla da bir seyler yapilabilir tabii ki ama cok buyuk bir degisiklik olmaz.Bak Man City ne kadar harcamis. 10%'unu harcasan 20 milyon pound eder(30 milyon USD).
Biz bunlari ancak uzun donemde yapabiliriz.

http://www.dailymail.co.uk/sport/footba ... -more.html
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bunlar visyon denilen ongorme isi. Olmayan icin cok zor. Olan icin cok kolay. Ben Trabzonsporun kurulusunu da bilirim. Adi sani duyulmamis cocuklarla basinda kasket olan adam uc buyuk denen paralari har vurup harman savuranlari duman ettiydi 1970'lerin ortasinda. Simdi bak onlar da surunuyorlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

O TS hakikaten ornek alinacak bir TS'du. Oyunculari bir yere gitmemis senelerce TS'da oynamislardi. Yanlis hatirlamiyorsam bir tek Ali Kemal seneler sonra BJK"ye transfer olmustu. Ama mesela, Senol Hoca futbolu TS'da birakmisti(yine yanlis hatirlamiyorsam). O seneler guzel senelerdi; para yoktu, saha yoktu, yayin yoktu, ama iste bir takim kendi sehrinde yetisen oyuncularla senelerce devam edebiliyordu.Simdi is ticarete dondu maalesef.
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Eli yuzu duzgun dogru bir alt yapi kurmak icin ticarete luzum yok. Alt yapiya gelene para vermiyorsun. Yatirim yapiyorsun. Masrafin yeme icmeleri. Tesislerin var saglik orgutun var egitim sistemin var avukatlarin/hukuk musavirlerin var. Yapacagin ek masraf iyi bir hoca kadrosu. Bunu TS o yoklukta yapmisken sen gegirip osurdugunda mangalda kul birakmadan dort yildiz, uefa kupasi, super kupadan bahsedip klup baskani olursan ama genc takimin 11 gol yerse gulerler adama.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Iyi bir haber. Umarim uzun sure gorevinin basinda kalabilir. Bu bir surec, sabir ve kararlilik ister. Vaktim oldugunda beklentilerimi ve onerilerimi de yazacagim.

http://amkspor.sozcu.com.tr/2016/02/18/ ... di-469830/
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben de gordum. Dogru yonde dogru bir adim olarak gozukuyor. Umarim lafta kalmasin. Adam bir suru Hollandali Yildizin yetismesine katkida bulunmus. Gidip Hollanda Belcika ve Almanyayi tarasin. Bir suru Turk gencini bulacaktir. Bunlari eleyip kalburun ustunde kalani calistirsin. Ajax'in alt yapisini da bu yonetmis bir sure.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bence gercekci bir yaklasim degil (parayi cöpe atiyor diye okuyun). Altinordu'ya göz atsinlar, orada iyi isler yapiliyor gibi me geliyor.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bence iyi bir secim, ama temkinli olmakta fayda var.

Yani, yapacagi islerin saldim cayira mevlam kayira olmamasi lazim. Mesela, genc takim antrenorlerimize egitim verecek antrenorler gelecekse bu isin hakikaten erbabi olmalarina dikkat etmemiz gerekiyor. Riekerink'in calismalarindan iyi sonuclar aliniyorsa hoca da degisse, yonetim de degisse onunla yola devam edilmeli. Genc takimlarda bugunden yarina degisim yaratmasini bekleyemezsiniz. Bu uzun bir surec, sabirli olmak lazim. Dedigim gibi dogru adimlar atiliyorsa, ve maliyetler kontrol altindaysa isler yolunda demektir.

Bir sonraki yazimda diger dusuncelerimi yazacagim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Dusunceleri yazmaya devam. Hocanin dikkat etmesi gereken hususlardan biri de kultur farkliligi. Hep Mert Tokman'in anlattigi, Macar(Macar'di yanlis hatirlamiyorsam)sutopu hocasinin yasadilkari aklima geliyor. Bizim ulkede ailelerin ve sporcularin hayata bakis acisi degisik olabiliyor. Kafasindakileri uygulamali ama ailelere ve sporculara yapmak istediklerini uzun uzun anlatmasi gerekebilir. Ya o anlatacak, ya da yardimcilari, ama birilerinin anlatmasi gerekecek.

Beslenme cok onemli bir konu ve genc yasta bu sporculara dogru beslenmenin ogretilmesi gerekiyor. Genc yas diyorum cunku milyon Euro'lar kazanan, belli bir yasa gelmis sporcuya onlari yeme-icme bunlari ye-ic dediginiz zaman sonuc almakta zorlanabilirsiniz.Genc yasta bazi aliskanliklar daha kolay kazaniliyor. Sporcu beslenmesinin uzmanlari ABD'de. Ben olsaydim muhakkak bir sporcu beslenme uzmanini goreve getirirdim. Iyi beslenmenin insan hayatinda ve sporcu kariyeri uzerindeki olumlu etkileri bilimsel olarak ispatlanmis durumda.Dikkat edilmesi lazim.

Dusuncelerime devam edecegim....
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Devam edeyim...

Bir Ajax sisteminden bahsediliyor. Sistemle ilgili cok derin bir bilgim yok, ukalalik etmek istemiyorum. Yalniz hatirladigim kadariyla oyunculari 4-3-3 sistemi ile oynamak uzere yetistiriyorlardi. Eger boyleyse bence kisitli bir sistem. Modern futbolda,(bence) sistemi futbolcu grubu ve ozellikleri belirliyor.Lucescu BJK"yi 3-5-2 ile sampiyon yapti, GS 4-3-1-2 ile UEFA Kupasini kazandi. Baska sistemlerle gelen basarilar da var. Oyleyse oyunculari her sisteme uygun yetistirmek gerekiyor.

Kendimce gordugum eksiklikleri yazayim:

-Kenar bekler ofansda varlar ama defans yapmayi genellikle iyi bilmiyorlar.

-Stoperler pozisyon hatasi yapiyorlar ve ozellikle yan toplarda zayiflar.Sadece topa bakiyorlar, rakibin nereye gittiginden haberleri yok.

-Orta saha oyunculari genellikle ya defansi ya da ofansi iyi oynayabiliyor. Ikisini birden iyi oynayabilen oyuncu sayisi cok az.

-Kanat oyunculari genelde ofansta varlar, fakat defansa yardim edeni cok az. Ayni sey forvetler icinde gecerli.

Genc takimlarda kanimca bunlara dikkat edilmesi gerekecek.

Devam edecegim....
nefvakfi.org

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

GS da defansi bilen oyuncu yok diyeceksin ama lafi dolandiriyorsun Selcuk. Popescu ve Bulent gideli bu takim defans yapamiyor. Onlardan sonra gelip de yerlerini dolduran kim oldu? Benim aklima su diye bir adam gelmiyor. Orta sahada Okan ve Suat ari gibi calisyorlardi. Sonra Emre de geldi. Hagi oyununu kuruyor. Ilerde de Hakan Sukur santrafor ve Arif acik olarak golu ariyorlar eger onlar bulamasa Hagi duran toptan golu atip isi bitiriyordu.

Hakan Unsal da fena bir bek degildi ama zincirin zayif halkasi idi. O yuzden de cok sari ve kirmizi gordu Avruada. Simdi ise durum icler acisi. Emlakci, Semih, Sabri, Denayer, Carol, ve Donk gibi molozlardan defans uretmeye celisiyorlar. Olmyor elbette.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Isimler onemli degil abi, ben genelde gozlemledigimi yaziyorum. Ama tabii bizim defans oyunculari da bu yazdiklarima birebir uyuyor.

Hakkinda yazmak istedigim bir diger konu da kondusyoner konusu. Her TD baska bir kondusyonerle calisiyor;bana da cok garip geliyor. Bence kulubun bir kondusyoneri olmali, ve tabii yardimcilari. Amac ne? Oyunculari haftada 200-220 dk . kadar verimli olarak futbol oynamaya hazirlamak. A takim ve genc takimlar bu kondusyonere bagli olarak calisir. Sezon oncesi kulup doktorlari detayli bir saglik testi yapar. Kaslarin, kemiklerin saglikli olup olmadigi ogrenilebilirse ona gore ozel antreman programi hazirlanabilir.Doktor,diyetisyen(eger goreve getirilirse),kondusyoner,masor beraber calisir. Boylelikle her sezon takimlar 100% hazir olarak sezona baslar; belki boylelikle adele sakatliklarinin onune gecilir.

Devam edecegim...
nefvakfi.org

Post Reply