Genc Takimlarimizdan Gelen Oyuncular

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Re: Genc Takimlarimizdan Gelen Oyuncular

Post by Selcuk Samli »

Hayirli olsun.Bence altyapidaki egitim surecinin de gelismesi lazim, orasi da mukemmel degil.

http://amkspor.sozcu.com.tr/2017/05/28/ ... da-631155/
Last edited by Selcuk Samli on Fri Feb 16, 2018 5:55 pm, edited 1 time in total.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Altinordu eski bir Izmir kulubu. Benim lisede okudugum yillarda arada sirada maclarina giderdim; yakin bir arkadasim da genc takiminda oynardi. Tribunde, Goztepe ve Karsiyaka kadar seyircisi yoktur, mutevazi bir kuluptur.Yoneticilerinin genc takimlarina verdikleri onemi takdir ediyorum. Bircok oyuncu yetistirip ulusal takimlarimiza gonderiyorlar. Dun yazdigim gibi, kuluplerimiz Altinordu'nun yolunu izlerse futbolumuz cok iyi yerlere gelir. Kuluplerimiz, Cengiz Under kalitesinde, 20-25 tane oyuncu(tabii ki farkli mevkilerde oynayacak) yetistiremez mi? Bana kimse hayir demesin.

http://www.altinordu.org.tr/Haber/4646- ... TOR-ZAMANI
nefvakfi.org

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

GS da biraz hareketlenme var bu hususta. Avrupada kupalara katilmak gibi bir acilim. Ciddi teknik ekipler olusturup, bu is icin yanip tutusan insanlar ile ulke futbolunu katkida bulunurlar.

Recep enteresan oyuncu, ilgimi cekti, top ile suratli, sahada iyi isler yapiyor.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bu yerli/yabanci oyuncu sayisi meselesi bir maglubiyetle yine gundeme geldi. Gordugum kadariyla uretken olmak yerine kisitliyici olmak revacta. Birseyler yazayim dedim.

Burak Yilmaz demis ki(gazetede gordum), bu yabanci kontenjani yuzunden bazi arkadaslari futbolu birakmis. Anladigim kadariyla yabanci sayisinda kisitlama taraftari. Yanlis dusunuyor, soyle ki: Burak gibi belirli kaliteye sahip oyuncular muhakkak kendilerine oynayabilecekleri bir kulup buluyorlar.Bu ya TR'de oluyor, ya da yurt disinda. Burak TS'da, Olcan Akhisar'da, Umut Kayseri'de, Emre Deportivo'da, Cenk Malaga'da, Sabri Goztepe'de, Tarik(gecen sezon Eskisehirspor'da) oynuyorlar (oynadilar). Saymaya devam etsem daha bir suru oyuncu bulurum.Zaten belirli bir kaliteye sahip degilsen ulusal takimda oynayamazsin.Iyi bir oyuncu olman lazim. Iyi, yetenekli oyuncular da muhakkak oynayacak bir kulup bulurlar. Yabanci kontenjani hikaye oluyor bu durumda. Sonra,kaliteli olmayan oyunculara neden kulupler bir dolu para versin ki? Adil degil.

Bir de iyi oyuncu olup ulusal takima cagirilmayan futbolcular var. Yalcin Ayhan, Mahmut Tekdemir, Adem Buyuk, Tunay Torun, Aydin Karabulut,Deniz Kadah, Kenan Karaman, vs. gibi. Daha da cikar da bunlar bir cirpida aklima gelenler.

Simdi bu kadar oyuncu arasindan iyi bir ulusal takim cikaramiyorsak ilk olarak yabanci kontenjanina bakmamak gerekir. Oncelikle bazi kaliplari kirip yeni isimleri dusunmemiz gerekiyor.

Ama esas onemli olan uretici olmak. Kuluplerin yatirim yapip cok iyi oyuncular yetistirmesi gerekiyor. Mesela, TFF desin ki 12 yerli oyuncudan 6'si kendi ozkaynak duzeninden gelmek zorunda. Kulupler de derki problem yok, genc takimlara oyuncu transfer ederiz. TFF de yok oyle yagma der. En az 3 sene genc takimlarinda olan oyunculari kadroya alabilirsin. Oyuncunun yetismesinde aktif rol oynaman gerekiyor. Sonra bu 6 oyuncu kadroda yer bulamazsa kendi yas guruplarinda veya A2 liginde mac yapip formda kalabilir.

Super Lige yeni cikan bazi kulupler benim genc takimlarim yeni yeni palazlaniyor elimde oyuncu yok diyebilir. Burada da gecis sureci devreye girer. Mesela 5 sene sure verilir; oyuncunu yetistir denir. Bu kuluplere gecici sureli transfer izni verilebilir. Ama bunu GS,FB,BJK, TS, Bursa, vb soyleyemez; cunku kurulu bir genc takim duzenleri var.

Bazi kulupler ben yabanci oyuncu ile oynamayacagim, sadece yerli oyuncular ile mucadele edecegim diyebilir. Mesela,bu tip kuluplere de devlet ve TFF ortak destek verebilir.

Uretici olmayi dusunursen ve yola oyle cikarsan bircok kaliteli oyuncu yetistirisin. Ulke futbolu da zamanla yukselise gecer. Bu isler zaman ister; bugunden yarina olmaz.

(Hirvatistan'i 1-0 yenmisiz ama yukaridaki goruslerim kolay kolay degismeyecek. Dunya Kupasi'na gitsek bile. Ne zaman ki ligimiz Avrupa'nin en iyi liglerinden biri olur, ve ne zaman ki oyuncularimiz Real,Barca,Bayern,Chelsea, Juve, Atletico gibi kuluplerin gozdesi haline gelir o zaman susarim)
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Izmir'in koklu kulubu Altinordu'yu biraz daha detayli olarak taniyalim:

https://www.youtube.com/watch?v=N3nJdE2ZYTw
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

U-17 Ulusal Takimimiz U-17 Dunya Kupasi'ndan elenmis, bunu da buyuk bir sorun olarak gormemek lazim. Agabeyleri zamaninda Avrupa sampiyonu ve Dunya dorduncusu oldular ama, Arda disinda uluslararasi duzeyde basarili olan bir futbolcu cikmadi aralarindan. Avrupa sampiyonu olmadik, Dunya Kupasi'ni kazanmadik. Cocuklarin dunu unutup yarina bakmalari gerekiyor. Cok calismalari, iyi beslenmeleri, iyi dinlenmeleri , ve kendilerini her alanda gelistirmeleri gerekiyor. Bunlari yapabilirlerse cok iyi yerlere gelirler. Daha isin basindalar, her sey yeni basliyor.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Lucescu kisitlama aciklamalarina devam ediyor. Merak ettim, eski kulubu Shaktar'a baktim, oyuncularinin neredeyse %50'si yabanci. Kendisi Shaktar'i calistirirken Brezilya'dan bir suru yetenekli oyuncu transfer eder, ben de takdir ederdim. Simdi ise yabanci oyuncular problem oldu.

Super Lig'de, kuluplerin kadrolarinda, tahminen 220 tane yerli oyuncu vardir. Yurt disinda oynayan yerli oyunculari da katarsak bu rakam daha da yukselir. Bu kadar oyuncu arasindan ulusal takimda oynatacak 18 tane kaliteli oyuncu bulamiyorsa benim diyecek bir seyim yok.

Kuluplerin genc takimlarina yatirim yapip oyuncu yetistirmeleri ve yabanci oyuncu sayisi birbirinden bagimsiz konular. Kulupler yatirim yapip oyuncu yetistirmeli, ve federasyon kuluplere destek olmali. Bunun yapilmasi sart, ama surec uzun. Gerekli yatirimlar yapilsa bile,bu surecin uzun olacagini herkes biliyor. Kisitlamalar kulupleri mali acidan zor duruma dusurur, ve oynanan futbolun kalitesi duser.Herhangi bir kisitlama yapilmadan, genc takimlara yatirim yapilmasi lazim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Vaktiniz varsa bir yarim saat ayirip su video'yu seyredin, Turk futbolunun icinde bulundugu cikmazi cok iyi ozetliyor bence. Mehmet Demirkol guzel anlatmis:

https://www.youtube.com/watch?v=D--xGmcCuAE

Bir iki satir da ben karalayim bari. Ben yaklasik 40 senedir futbol maclarini takip ediyorum, bu sure icinde bir kere Dunya Kupasina gittik, 4 kere de Avrupa Sampiyona'sina. Yani 40 senedir bir seyleri yanlis yapiyoruz. 12 yabanci, 1, yabanci, 3 yabanci, 6 arti 2, hicbir sey degismiyor... Neyi yanlis yapiyoruz diye dusunen yok. Bu "Genc Takimlarimizdan Gelen Oyuncular" basligini acali 11 sene olmus, yine degisen bir sey yok.

Simdi bu kaliteli yabanci oyuncular sayesinde, yayinci kurulus bu maclari yurt disinda pazarlayabiliyor. Maca gidenler daha iyi futbol seyretmeye basladilar.Yayinci kurulus hatiri sayilir bir para da veriyor. Ne yapmak lazim o zaman? Ben vatandas Selcuk olarak fikrimi yazayim.

Simdi bu paralar, bildigim kadariyla,agirlikli olarak daha fazla puan alan takimlara gidiyor. Ben olsam soyle yaparim: Bu verilen toplu parayi azaltir, Turk futbolculari ilk 11'de oynatan kuluplere, oyuncu basina para olarak dagitirim. Mesela atiyorum, galibiyet basina 1 milyon TL veriyorlarsa, 750'ye indirir, oynatilan Turk oyuncu basina 20 bin TL veririm. Genc takimlardan gelen oyuncu oynadiysa 30 bin veririm. Yani, Turk oyuncu oynatan kulupleri desteklerim.Havuzda para kalacak olursa onu da alt yapi fonuna aktaririm, genc takimlari gelistirme amacli kullanirim.

Baska yapilacak bir sey de, Goztepe orneginde oldugu gibi, kuluplere arsa tahsis etmek. Tabii, bu arsalarda akademi kurmak sartiyla.Tesisler kurulup, antrenorlere de iyi egitim verilirse iyi oyuncular yavas yavas yetismeye baslar.

Baska bir problem de bu cocuklarin ogretim problemi. Altinordu'nun yaptigi gibi, sporculara hem ogretim imkani verip hem de antreman yaptirmak lazim.Boylelikle cocuklar futbolcu olamazsak ne yapariz diye dusunmezler.

Bu sezon sahaya 11 yabanci cikabiliyor.Eger Turk futbolcu kaliteliyse sorun olmuyor, oynuyor. Mesela Emre Belozoglu, adam 17 yasinda oynuyordu, 37 yasina geldi hala oynuyor. Cenk oynuyor, Deniz oynuyor, Emre(Alanyaspor) oynuyor, Yalcin oynuyor, Serdar Gurler oynuyor.Iyi olan oynuyor. Serdar Gurler neden ulusal takima cagrilmiyor, anlamak zor.Kadroda, Hollanda'dan gelen, adi sani duyulmamis bir oyuncu var. Istanbulspor'un sag beki Zeki Celik yok.Sag bek olmayan sag beklerle oynuyoruz.

Abdullah Ercan da oyuncularimiz Super Lig"de oynamiyor diye dert yanmis. Rakip Belcika'nin oyunculari Premier Lig'de oynuyor demis. Zaten sorun orada, Belcika'nin yetistirdigi genc oyuncular Premier Lig'de oynayacak kaliteye sahip.

Yapilmasi gereken seyler acik. Gerekenleri yapip, sabredip beklememiz lazim. 10 sene sonra cok kaliteli oyuncularimiz olur.Kisa donemde bir iki iyi sonuc alsak da cok radikal bir degisiklik olmaz.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bayern Munih, yaklasik 70 milyon Euro'ya malolan, cok guzel bir akademi tesisi yapmis. Uluslararasi birimler teknik direktoru Sebastian Dremmler'in sunumunu da okuyabilirsiniz.

https://fcbayern.com/us/youth

https://www.bundesliga.com/en/news/Bund ... 457366.jsp

https://fcbayern.com/us/news/2017/1/ins ... philosophy
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bu haber iki defa gazetelerde cikti. Bizim Yunus Akgun adinda 17 yasinda yetenekli,gelecek vadeden bir oyuncumuz var. Efendim, bu cocugu Roma takip ediyormus.Umarim aklini karistirip, konsantrasyonunu bozmaz bu haberler.

17-18 yasinda, henuz ust liglerde oynamamis, ve GS'in futbolcusu olan Yunus'un Roma'da ne isi var? Yunus'ta bizim goremedigimiz ve beyefendilerin gordugu bir sey olabilir mi? Bir tek akilli olan onlar mi acaba? Fatih Hoca Florya'da oldugu surece boyle gelecek vadeden genc oyuncularimizi zor alirlar zaten.

Yunus'u biz yetistirdik, onun gelecegini de biz sekillendiririz, Roma degil. Baslasin bakalim ust liglerde oynamaya, kendisini gostersin. Belki GS'da oynayacak, biliyor muyuz?

http://www.milliyet.com.tr/roma-galatas ... orerhaber/
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Altinordu'yu izlemeye devam:

https://www.youtube.com/watch?v=3Fh5MYb_1Do
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

nefvakfi.org