Pamuk eller cebe (her kuruş kabul ediliyor)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Aslan Alpay. Bence 100 bin dolar ceza az. Kirbaclatmakta lazim ibret olsun diye. Ne o aslan karde$im benim? Bir an 200 sene oncesine gidip Jeferson'in tutun tarlarinda cali$tirdigi kolelere uyguladigi yontemlere gittin birden bire. O da kagida "All men created equal" diye yazip i$ tarlada cali$maya gelince yedirip iciriyoruz ya diyerek bu cali$ma duzenine ali$amayanlara ayni senin dedigin gibi cezalara ba$ vurmu$tu.

Sen adama 6 ay maa$ odeme, ne zaman dediklerinde cikmaz ayin son Car$ambasi deyip icinden UEFA'da di$ini sokeceklere parasini ode ondan sonrada vay namuzsuzlar antremana cikmiyorlarmi$ ha her gun icin 100 bin dolara ceza diyerek borcu siliver. Adama alipta kacan mi derler sonra haberin olsun. Koskoca cali$ma bakanligi bile olan bir devlette boyle GS'li ruhu ile hepbana hepbana diye adama klup yonettirmezler. Haberiniz olsun hepinizin. $u anda adam gibi federasyon olsa GS kume du$erdi. Ayni Italyada Florentina'ya yaptiklari gibi. Ta$inmaz mal filan dediginizde ba$iniza calin ulan onlari bana ne ta$inmaz malinizdan benim maa$im nerde derler adama. Sure konur ta$inamazi ma$inmazi ne yaparsan yaparsin yapamazsanda tapusunu el konur harac mazat satarlar borcunu odertirler ve bir daha klup mulup gibi yiyemeyecegin boku yedirtmeden GS ogrenim kurumu ve dernegi ile yollar ayrilir ve bu $aklabanlik biter kanun ve kuralin i$ledigi yerlerde. Artik biraki verin bu GS'lilik ruhunu karde$lik abilik masalini $u kongrede de aklinizi ba$iniza alip Konya'linin dedigi gibi "glup glup dediniz gurduk. Idame ittireceksiniz ittirelim degilse kicina goyuverelim" diyerek ortaya karde$ abi ili$kisi di$inda adam gibi biri cikmiyorsa profesyonel ligden cekilmeyi onerin. Bo$una sandikti oydu filan diye kendi kendinizi kandirdiginiz yetti birader. I$te cikan molozlar ortada i$ sandiga kalirsa.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Tolga Girici wrote: ...
Ikincisi, Baskan Ozhan Canaydin zaturree nedeniyle hastanede yatiyormus. Resmi sitede yaziyor. Baskan'a gecmis olsun diyorum. ..
Gecmi$ olsun elbette. Fosur fosur sigara iciyor olur boyle akciger kiyafayetsizligi. Sakin o da Fransiz kadini gibi yuz nakli ameliyatif filan olmasin. Artik insan icine cikacak eski yuzu kalmadi da aklima geldi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

Gerets Başkandan telefon bekliyorum dedi bugün basın toplantısında, Başka hastaneye kaldırılmış, sol akciğerinde zatürre teşhisi gibi bi sorunla.. Ah Canaydın ah, sana ağız tadıyla kızmak bile mümkün olmuyor! Faruk Sürene Mehmet Cansuna hakeret etmek, saydırmak daha kolaydı, sana bişey demeye insan utanıyor, yüzüne bakınca insan acıyor be! Ama seninlede yürümüyor!

Yarın hastanede kalması gerekirse futbolcular ziyarete gidebilecekler mi acaba? Bekleyelim görelim..
Meczup

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Maraton.com.tr'de Bahri Havadir bir yazi yazmis. Icerden bilgi kaynaklari olan bir muhabir olarak taniniyor kendisi. Epey olumsuz bir yazi. Ama yazinin ozellikle sinirimi bozan tarafi Gerets'in ozellikle kotulenmesi. Bazi futbolculara gore Hagi daha delikanliymis. Gerets oyuncularin grevine destek vermemis.

Valla bu laflar hagni oyuncunun agzindan cikiyor bilmiyorum ama Gerets'in hem basin toplantilarindan, hem mac sonu roportajlarindan hem delikanli bir adam hem iyi bir insan iliskileri uzmani hem de iyi bir lider oldugunu goruyorum ben. Hagi'den daha fazla zorluklarla karsilastigi halde Hagi'nin yaptigi cigliklerin hic birisini yapmadi. Ustune ustluk Umit Karan'i ve Saidou'yu takima tekrar kazandirarak takimi sampiyonluk potasinda tutmayi basardi. Daha ne isteniyor anlamiyorum.

Bu son protesto yuzunden futbolculardan sogudum acikcasi. Tamam aylardir para almiyorsun, ustelik soz veriliyor ama aptal yerine konuyorsun. Ama sen degil miydin daha bir hafta once "sene sonuna kadar para lafi etmeyecegiz" diyen? Yani 4 aydir sabrettin, iki tane yabanci oyuncu para aldi diye mi sabrin tasti? (onlarin da 40-50 bin dolar aldigi soyleniyor) Ustelik bu grevi Baskan hastanede iken yapiyorsun.. Hadi protesto yaptin diyelim, antrenmana cikmamak ne demek oluyor. Antrenmansiz nasil oynayacaksin? Takimi sabote etmek degil mi bu?

Gecen hafta kampanya basladiktan sonra ne kadar olumlu bir hava dogmustu, bir anda hepsinin icine etmeyi basardilar sagolsunlar.

Valla basimiza ne geldiyse su "abi-kardes " olayi yuzunden geldi. Tribunde abi, yonetimde abi, takimda abi derken abilerin elinde oyuncak oldu koca camia.
"25 KURUŞ VERMEM!.."
09.02.2006 14:34

Aylardır yazıp çiziyoruz, adamın anasından emdiği sütü burdundan getirdik. “Tek suçlu Özhan Canaydın. Kulübü batırdı” dedik... Dedik ama bir de şu soru var ortada:

“Gerçekten bu dibe vurmuşluğun tek suçlusu Özhan Canaydın’ mı ?”

Elbette inanılmaz hatalar yapmıştır 62 yaşındaki başkan… Ama o çöküşün “son halkasıdır.” Esas suçlu Galatasaray camiasıdır.

25 milyonluk taraftarıyla övünen camia; Adnan Polat’ın başlattığı kampanyaya ancak 1 milyon dolarlık katkıda bulundu . Bu ayıpdan da öte bir şeydir…

Duayenler sürekli buluşuyor, eleştiriyor… “Şöyle yapalım yok efendim böyle daha iyi” gibisinden bir yığın palavra… Kimse yangını görmüyor… Ya da görmezlikten geliyor.

Baca, çatı, ev yanmış, duayenler hala turluyor… Haberlere bakın:

- Selahattin Beyazıt el koydu!

- Faruk Süren toparladı!

- İnan Kıraç devreye girdi!

Herkes ortada. Ortada ama var olan bir şey yok…

Toplanan para ortada, futbolcular grevde…

Hep zaman kazanma, hep yıpratma hep 100 yıldır devam eden “ ağabeylik” geyiği…

AZİZ YILDIRIM GİBİSİ LAZIM

Kimse evelemesin , gevelemesin bu kulübün nakit para verebilecek isimlere ihtiyacı var…

Aynı Aziz Yıldırım yönetiminin yaptığı gibi… Cebinden çıkarıp para verebilecek kişiler ancak Galatasaray’ı kurtarabilir… Gerisi hikaye… “Projem var, arazim var, yayın gelirim var” muhabbetleri karın doyurmuyor artık…

Yeni gelecek yönetim kim olacaksa “ banka dekontlarını masaya” koyarak görev dağılımı yapmalı…

Tabi o zamana kadar futbol takımı tutunabilmeyi başarırsa..

60 milyon dolarlık kefaletin altına imza atabilmek gerçi her babayiğin harcı değil…Özhan Canaydın atmıştır ama kurmayları onu hep yanlış yönlendirmiştir…

Futbolcular grev yaptığı saatlerde Başkan hastaydı…Yok hastenede, yok iğne yaptırıyor, yok evinde dinleniyor gibisinden birçok ihtimal konuşuldu. Şimdi size konuşulanlardan bir bölüm… Yer Florya Metin Oktay tesisleri (08.02.2006) … Eylem yapan oyuncular sohbet ediyor.

- Beyler… Başkan telefonlara çıkmıyormuş..

- Yaa… Evet; ben de aradım ulaşamadım.

- Ulaşamazsın çünkü hastaymış.

- Üşütmüş, üşütmüş… Zatürre diyorlar.

Orada sessiz sedasız diyaloğları dinleyen bir futbolcu son noktayı koyuyor.

- Beyler Başkan maçlara gelmiyor ki üşütsün…

Peşinden kahhakalar patlıyor ard arda…

BAŞKAN: ARTIK 25 KURUŞ VEREMEM

Florya’daki sohbete yorum yapmaya gerek var mı? Çünkü futbolcu artık her şeyden haberdar…

Şimdi size bir sohbetten bir bölüm daha… Bu kez başkandan. Bir yöneticisiyle yemek yerken konuşuyor:

- Artık 25 kuruş verecek halim kalmadı. Ortada bir sürü hevesli var gelsin bu işi halletsinler. Kongreye kadar benden hiç kimse bir şey beklemesin…

Başkanlı bir yemekten bir başka sohbet daha…

Yalnız başkan Canaydın, kendisine elden borç (612 bin dolar) veren, daha sonra da alacaklarını mektupla isteyen Adnan Öztürk’le bir akşam yemeğinde (30.01.2006) bir araya gelir… Refik Arkan’da oradadır. Adnan Öztürk, Sinan Kalpakçıoğlu’nun el altından dört dosyanın Yiğit Şardan’a vermesinden müthiş rahatsız olmuştur. Bu yemek Adnan Öztürk’ü sakinleştirme yemeğidir. İçkiler içilir, sohbet derinleşir ve Canaydın patlatır.

Ö.C :Adnan gel benim listeme gir.

A.Ö :Bu nasıl olacak ?

Ö.C :Sen önce git şu Ünal Aysal’la bir görüş.

A.Ö : Sizden kelle istemiştim ne oldu ? (Daha önceki aylarda Sinan Kalpakçıoğlu ve Bülent Tulun’la çalışmayacağını söylemişti.)

Ö.C: Sakin ol.

A.Ö: Ben başkan adayı değilim ki, neden Sinan (Kalpakçıoğlu) dosyaları Yiğit’e ( Şardan) veriyor.?

(Adnan Öztürk’ün transferlerde kulübü zarara uğrattığı İDDİALARI detaylı bir şekilde rapor haline getirilmişti.)

Ö.C : Vallahi dosyaların gittiğini şimdi senden duydum.

Bu sohbet uzayıp gidiyor ama Adnan Öztürk parasını gündeme getirmiyor.

Kısa bir süre önce Song kaçacağı zaman ona ödeği 200 bin doları, “uçak parası yok” deyip alınan 80 bin doları, “ihtiyaç var” deyip alınan 70 bin doları da hiç gündeme gelmez o gece…

Özhan abiyi yaz yaz bitmez…Allah yokluğunu vermesin…

ADİDAS ÇORABIN ÜZERİNE TAKIM GİYEN HOCA!

Onun için başka bir konuya Gerets’e geçmek istiyorum. Eyleme destek vermediği için futbolcuları ona tutulmuşlar.. Bunu da açıkca söylüyorlar. Hatta “Hoca biz maça çıkacak gibi antrenman yaparız sen merak etme” diyorlar ama O’nun genç futbolcuları alıp antrenmana çıkmasını affedemiyorlar ve eski hocalarıyla karşılaştırıp, “Hagi delikanlı adamdı” diyorlar… Aynı Gerets , Bundesliga’nın en kötü yabancı oyuncusu olan Heinz’in alınmasına onay verirken, Ekim 2005’de Galatasaray’a teklif edilen Uğur Boral ( G.Birliği) için “ Bize uymaz diye “ geri çevirmişti. Hatta geçtiğimiz gün Okan Koç’u soyunma odasında yanına çağıran Gerets “ Seni ben istemedim. Kim aldı bilmiyorum. Senin yerinde oynayacak beş adamım var” demiş, bu da kulaktan kulağa yayılmıştı. Futbolcular Gerets’in tavırlarından , takımdaşlık ruhuna uymadığı için rahatsızlar. Yöneticiler de rahatsız. Gerets Konya dönüşünden sonra “Yöneticiler bizimle gelmesin futbolcularım demotive oluyor” sözleriyle herkesi şaşkına çevirmişti… Bülent Tulun ortamı yatıştırmaya çalışmıştı ama Gerets’e yaylım ateşi başlamıştı bir kez. İşte bir yöneticinin söyledikleri:

“Adidas çorabın üzerine takım elbise giyen Belçikalı nasıl oluyor da bizim gelmemizi istememe gücünü kendinde bulabiliyor.”

Bir başka yöneticinin sözleri:

“Fabrikanın vardiya müdürü patrona kafa tutuyor. Kendini ne sanıyor!”

Hatta Gerets’in “Uçakta yöneticiler arka koltuklarda otursun” dediğini bile söyleyen yöneticiler var. Ama ne oldu ? Yöneticilerin dediği oldu ve Malatya deplasmanına gidildi. Herhalde Gerets “ demotive “ olmuştur.

KAFASINI KUMA SOKAN LİDERLER!

Hani geçtiğimiz gün Ali sami Yen’de bir pankart asmıştı taraftarlar. “ Çekler ödenir haklarınız ödenmez” diye…

Valla ne çekler ödendi, ne sözler tutuldu, ne camia kampanyayı becerebildi.

Herşeyi eline yüzüne bulaştıranlar hala “bir yığın dansözlükle “ pişmiş kelle gibi sırıtmaya devam ediyor. İnsan biraz utanır, sıkılır ve etrafına bakar...Ne söylenebilir ki bunların ar damarı çatlamış…Kafanı kuma gömmüşsün bir yerini herkes seyrediyor…Ve hala kalkıp ilke diyorsunuz , ağabeylik taslıyorsunuz…Bir de buna liderlik diyorsunuz…

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozan Ersoy wrote:Ben de Kerem'e, Alpay'a ve Osman'a katilmiyorum :) :(
Ozan burada ozetle futbolcularin endustri iscisi olduklarini ve bu yuzden grev haklarinin olmasi gerektigini soylemis ve bunda yadsinacak birsey olmadigi belirtmis.

Valla iyi demis! Cunku bu unlu futbolcular bile cok degil bir bes sene calismasinlar, ellerindeki para ucar gider. Emeklilik icin avuclarini yalarlar. Siradan futbolcular hakkinda konusmaya bile gerek yok. Birinci ligde oynayamayanlar ise ikinci meslek sahibi olmak durumundalar bir asamada.

Ben bir tek zengin olan, yani isterlerse calismadan da gecinebilecek olan adamlara yan gozle bakiyorum. Boyle gelirini calisip cabalayarak, vucudunu, beynini tuketerek kazananlara icimden yan bakmak gelmiyor.

Simdi GS'ye bakarsak, kim hangi gruba girmekte. Canaydin ve kadrosu koltugunda otursa da, oturmasa da kirk sulalesini besletecek kadar gelirleri var. Futbolcular ise Canaydin gibi kodamanlarla karsilastirildiginda kisa donlu cocuk gibi kaliyorlar. Arada bir, su futbolcu butik acti, oburu is kurdu kose oldular gibi haberler cikar ama sonucla olsa olsa kucuk esnaf olup otururlar. Milyonda bir Beckham gibileri ciksa bile onlara verilen yetim haklarinin hesabini da baskasindan sormak gerekir, Beckham'dan degil.

GS'de futbolcularin doldurusa gelip, bir degil, iki degil, dort aydir maaslarini almadan, sampiyonluga oynayacak kadar motive olmalari ya safliklarina verilmeli ya da gercekten GS'yi cok sevmelerine. GS ne sansli bir klupmus ki, once FT sonra da Gerets gibi gercekten zor durumlarda liderlik konusunda samimi ve yetenekli adamlara ve ozverili futbolculara catiyor.

Bu futbolcular GS'yi kullaniyor demek kolay degil. Her klupte boyle seyler oluyor demek ise safsatadan baska birsey degil. Boyle seyler olan klupleri hemen duyuyoruz cunku. Klupleri ekonominin disinda kalabilen dini muesseler gibi sunmaya calisanlar cevaplarini isler sarpa sarinca hemen almaktalar. Klupler ekonominin disinda kalamayacagina gore, parayi vermeden dudugu calmak istersen kendini kapi disinda bulursun muessese olarak.

Bu arada bizimkinin suratina kapi biraz hizli kapanacak gibi. Yine de gecmis olsun. Kodaman da olsa, Turkiye'de hastanelere dusmek kimseye nasip olmasin.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Belki de siz haklisiniz. Insan dusuncesini böyle guzel argumanlarla desteklediginde dusundurtuyor ve ikna da ediyor. Benim futbolculara tepkim aslinda kendilerine degil de bu duzene. Yani Ozan'in dedigi piyasa olayina. Sporun özunde profesyonelligin olmamasi lazimdi ilk cikis sekline ve amaclarina bakarsak ama bu bambaska bir tartisma konusu. Turkiye'deki futbolcularin ve futbolun bu kadar yucelestirilmesinden kaynaklanan bir rahatsizligim var genelde. Bu arada futbolcularin sendikasi var mi Turkiye'de? Ben ufaktim tam hatirlamiyorum ama vakti zamaninda GS'da Metin Kurt ve Enver bu sekilde bayrak kaldirmislar ve de GS klubunden komunist diye afaroz edilip Kayseri'ye mi ne surulmusler. Cengiz abi hatirlar belki. Yalniz GS klubunde kimsenin parasi kalmaz lafi tam bir balon. Tecrube ile sabittir. Adama ucun basini gösteriyorlar bir de giderken. Oyalarken de hep ayni laf kullanilir 'sen bizim evladimiz sayilirsin'. Bugun gazetede gördum Özhan 'uzun' Canaydin abimize M.A. Birand adaymisiniz diye sormus. Hala net adayim veya degilim demiyor. GS icin ne gerekiyorsa onu yaparim diyor. Isin en sinir kismi burda. Su GS tarihinde baskan ve yönetici olarak gördugum en kötu isimler hala baskinligi dusunuyorlar, Canaydin'in alternatifi Turgay 'kibar' Kiran :) Nasil bu göreve kendileini layik göruyorlar sanirim herkesin sordugu ve isyan ettigi soru bu. Bir de Cansun adayligini koyacakti ki o zaman tam bir gövde gösterisi olurdu.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:....
Su GS tarihinde baskan ve yönetici olarak gördugum en kötu isimler hala baskinligi dusunuyorlar, Canaydin'in alternatifi Turgay 'kibar' Kiran :) Nasil bu göreve kendileini layik göruyorlar sanirim herkesin sordugu ve isyan ettigi soru bu. Bir de Cansun adayligini koyacakti ki o zaman tam bir gövde gösterisi olurdu.
Hala abi karde$ masali var ya ondan boyle kendilerine bu goreve analarinin ak sutu gibi hakki oldugunu du$unuyor adam. Ben Turgay Kiran'i o ozel elbiseleri giyip ben hela kapisinda kolanya vereyim dese bile oraya dahi almam. Cunku o i$i de beceremez. 100. yil $enlikleri adina yaptiklarini gordunuz. Adamin alti kaval ustu $i$hane ama gecen sefer kandirildim bu sefer benim hakkim diyora adam. kimse de ulan ne yaptinda bu gorevi istiyorsun diyemiyor yuzune. Cunku al birini vur oburune. Bu hastahane i$i de manyel. I$te sonunda oldu ba$kan sagligini kaybetti daha ne istiyorsunuz dedirtmek icin gitti yatti. ne yapacakti ya? Cikip soyleyecek yalani kalmadi ki. Ciger problemi olan fosur fosur sigara icmez. Icemez daha dogrusu. Bunlar hep zengin insan hastaligi. Yorgunluktan ve gerilimden hastahanelik oldu hikayesi tam da bu futbolcu kazan kaldirma gunu ile nasil caki$ti baksaniza. Siz hic amelenin sogukta cali$an in$aat i$cisinin boyle hastahanelik oldugunu duydunuz mu?

Metin Kurt'u cok iyi hatirlarim. Tam bir profesyoneldi. Idaellari de vardi. Ciban ba$i diye takimdan uzakla$tirdilar. Kafasi cali$an her insana yaptiklari gibi. O da kustu gitti.
Last edited by Cengiz Akgun on Fri Feb 10, 2006 7:34 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cok ilginc bir haber. Iki Milyon dolar buhar olmus. Gecen sene bir Rumen arkadasla konusuyorduk Rumen ve Turk futbolunu cok iyi bilen birisiydi bana Becali'nin GS'a ve futbolda siradan ulkelerin takimlarina kazik ustune kazik attigini söyluyordu hatta en son Hagi simdi adini unuttugum bir oyunuya 3 milyon dolar mi ne vermek isteyince Ergun Gursoy hakli olarak isyan etmisti, Rumen mumen cok deyince Hagi de irkcilik yapiliyor demisti. Bu Rumen arkadas o futbolcunun özel Alamnya macinda attigi golden baska bir özelliginin olmadigini söyleyip hayret ettik GS nasil almak ister bunu demisti. Allta Kayinco Popescu'nun adi gecmis ama altta yatan Becali'dir gene. Bu Bratu olayindan da yemis klup kazigi anlasilan. Yahu dunyayi zengin etmis bizim klup be! Gursoy'un isyani demek hakliymis.
-------------------------------------------------------------------------

BUCHAREST, Feb 9 (Reuters) - The Romanian Soccer Federation (FRF) is investigating an allegedly illegal transfer abroad, an FRF official said on Thursday.

Romanian media said earlier this week that $2.0 million of the $2.75 transfer of Rapid Bucharest striker Florin Bratu to Galatasaray in 2003 had vanished.

"The FRF launched an investigation (into Bratu's transfer) in order to find out if there is a system in Romanian soccer to produce so-called black money via international transfers," FRF international department chief Florin Prunea told Reuters.

In 2003 the Turkish club said the value of Bratu's transfer was $2.75 million while Rapid Bucharest had said that the amount that reached the club's bank account was $750,000.

Romanian media said that agents pocketed $1.0 million in commissions. The other million is unaccounted for.

Gheorghe Popescu, one of two agents involved in Bratu's transfer to the Turkish side, denied any wrongdoing.

"It's true that we received $1 million but the sum was for the transfer of three Romanians to Galatasaray," Popescu said.

Ovidiu Petre of National Bucharest and Gabriel Tamas from Dinamo Bucharest also joined the Istanbul side at that time.

Prunea said the FRF had contacted Rapid Bucharest officials, Popescu and former agent Ioan Becali, now president of Dinamo Bucharest, for details of the deal.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Cengiz Akgun wrote:
Kerem Tezic wrote:....
Su GS tarihinde baskan ve yönetici olarak gördugum en kötu isimler hala baskinligi dusunuyorlar, Canaydin'in alternatifi Turgay 'kibar' Kiran :) Nasil bu göreve kendileini layik göruyorlar sanirim herkesin sordugu ve isyan ettigi soru bu. Bir de Cansun adayligini koyacakti ki o zaman tam bir gövde gösterisi olurdu.
.... Bu hasthane i$i de manyel. I$te sonunda oldu ba$kan sagligini kaybetti daha ne istiyorsunuz dedirtmek icin gitti yatti. ne yapacakti ya? Cikip soyleyecek yalani kalmadi ki.....
Evet ben tam tersine futbolcularin Baskan'in hastaneye yatmasini firsat bilip isyan cikardiklarini dusunmustum, ama bu daha mantikli. Baskan isyan cikacagini gorup hastaneye yatmis olabilir. madem hastaneden roportaj yapacak kadar sdaglikli, o zaman futbolculari, Fatih Goksen'i veya Gerets'i arayabilirdi. Bir de hala "Galatasaray icin ne gerekiyorsa yaparim " diyor.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ortalik biraz durulmusa benziyor. Emre Asik da bu sefer Gerets'in onayiyla alinmis zannedersem. Pazar gunu guzel bir galibiyetle bunlar unutulur diye umuyorum.
Basın Toplantısı: Erik Gerets

Teknik Direktör Erik Gerets, yardımcıları Reinhard Stumpf ve Erdal Keser ile antrenman sonrasında kısa bir basın toplantısı yaptı. Erik Gerets'in açıklaması:

"Biraz önce, hem oyuncular hem de hocaların çok istekli oldukları bir antrenman yaptık. Bu hepimizin çok özlediği bir şeydi. Oyuncularımızın iki gün süren tepkisi yerini buldu ve taraftarlarımıza ve tüm camiamıza karşı olan sorumluluğumuzun bilinciyle, yeniden çalışmaya başladık. Eğer kendisini zihinsel olarak hazır hissetmeyen oyuncularımız varsa da, tabii ki onlara izin vereceğim ve biz son maçımıza dek, her maçımıza çok iyi hazırlanarak, sahaya hep kazanmak arzusuyla çıkmaya devam edeceğiz.

Bu takımın ve bu teknik ekibin sezon sonuna dek bu bilinçle çalışmaya devam edeceğini bilmenizi isterim. Ancak şu da bilinmeli ki, alınan kararlar tüm takımın ortaklaşa aldığı kararlardır ve basınımızın bunu bazı oyunculara mal etmesi asla doğru değildir. Takım içinde suçlu aranması kabul edilemez.

Yeni oyuncumuz Emre Aşık’a da takımın diğer oyuncularına verdiğimiz şans verilecektir ve onun da sezon sonuna dek görevini en iyi şekilde yapmak için çalışacağına inanıyorum".

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Kerem Tezic wrote:Belki de siz haklisiniz.
Futbolculara bakis acisinda aslinda genel bir problem var. Cok para kazanan, vitrindeki futbolcular kullanilarak futbol meslegi hakkinda carpik bir kamuoyu olusturuluyor. Yeri gelmisken bu konuda bir kac satir yazmak lazim.

Futbolcu olmak kolay degil. Ayni boksor olmak gibi, cok disiplinli bir yasam surup, vucudunu en ust duzeyde hazir tutmak gerekir. Hafta sonlari insanlari eglendirmek icin tatil yapamazsin. Taniniyorsan, hafta ici tatil yapabilsen bile, kendi icinde kalarak fazla acilman mumkun olmaz. Yasaminin en guzel yirmi yilini askeri disiplinden daha ciddi bir sekilde yatip kalkarak gecirmen gerekir. Gecirmezsen, ya gecinecek kadar kazanamazsin, ya da unluysen hayati zindan ederler basiniyla, klubuyle, hep beraber el ele vererek.

Belki de bu nedenle futbolcular yine boksorler gibi daha cok fakir ailelerden cikiyorlar. Cunku bu seviyedeki disiplini ancak onlerinde kendilerini toplum icersinde kabul ettirecek baska secenek bulunmadigi zaman uygulamak gercekci oluyor. Mesela Beckham'in cocugunun super futbolcusu olmasi daha zor.

Tabii bunlar genel anlamda boyle. Istisnalar her zaman oluyor. Ayrica her kesimde oldugu gibi futbolcular arasinda da cok hiyar var. Ama bir muessese ile karsi karsiya kaldiklarinda, ben prensip olarak futbolcularin yaninda yer almak gerektigini dusunuyorum.

Aslinda bunu daha da genellestirmek mumkun. Mesela gecenlerde Turkiye'de tatil yaparken Ibrahim Tatlisesi gordum TV'de. Adami oraya cikarip, 'entel' tiplerin karsina koyup dalga geciyorlardi, talk show adi altinda. Ibo ise bunlari gulerek karsilarken dili dondugunce ulkede haksizlik yapilanlarin korunmasi gerektiginden filan dem vuruyordu. Ben gecmiste kadin dovdum ama artik bunun yanlis oldugunu biliyorum filan diyordu. Bilir tabii, cunku o haksizliklardan bir sekilde siyrilip yuselmis ama o haksizliklari da unutmamis. Simdi elindeki gucun keyfine bakiyor ama ote yandan ayni seviyeye kolay yoldan gelmis adamlar gibi TV'de hak hukuk muhabbeti yapmaktan kacinmiyor. Burada demek istedigim su: kazandiklari paranin seklinden cok, bu insanlarin geldikleri altyapiyi da, onlarin mucadeleleri sirasinda goz onunde tutmak lazim. Yoksa amacim Ibrahim Tatlisesi yuceltmek degil. Bizim ulkemizde boyle bir yaklasim pek az. O nedenle futbolcu klup karsi karsiya geldiginde kimin tarafini tutacagimizi bilemiyoruz.
Kerem Tezic wrote:Bu arada futbolcularin sendikasi var mi Turkiye'de?
Bu soru da ilginc. Futbol pazari futbolculara yarayacak sekilde regule olmadigi icin futbolcularin haklari pazarin kaderinin elinde. Bu pazar su andaki haliyle kole pazarina benziyor zaten.

Herseyde oldugu gibi pazar ekonomisi burada da kutuplasmaya neden oluyor. Yetenek ve disiplin gerektiren bir meslek oldugu icin de kutuplasma asiri derecelere ulasiyor. Bir ucta yildiz oluyorlar, diger ucta sefil oluyorlar. Pazari elinde tutanlarin tek yapmalari gereken bu iki kutbu birbirine yabancilastirmak. Onu da pek guzel beceriyorlar.

O nedenle bu sektorde sendikalasma mesela fabrika veya ofis iscileriyle karsilastirildiginda daha zor. Zaten arz da cok ve bu arz uluslararasi bir arz. Bir de yildiz olanlar genelde agirliklarini sistemden yana koyduklari icin birlik ve beraberlik kurmak zor. Yine de Ingiltere'de sendika yada ona benzeyen olusumlar var saniyorum. Ama bu olusumlar daha cok zengin kluplerin bir araya gelerek UEFA'ya kafa tutabilmek icin yaptiklari olusumlara benziyor. Normal anlamiyla bir sendikalasma mumkun olmaz sanirim.

Zaten sendikalasmanin kendisi cok darbe yedi son yuzyilda. Artik pek bir ise de yaramiyor kuresellesmis dunyada. Ulusal ekonomiye dayanmis olan hersey (mesela once Sovyetler Birligi, sonra Sosyal Demokrasi, simdi de sendikalar) tarihin cop sepetine gittiler veya gidiyorlar.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Metin Kurt'dan behsetti idi. Sabahta Tuzemen Metin Kurt'un Turgan Ece tarafindan mimlendigi olayi anlatmi$. Bu olayi hatirladim.

http://www.sabah.com.tr/tuzemen.html

Tuzemen o gunku durum ile bugunku durumu anlatmi$. Bugun ortada verilen soz prim filan degil sen adamin maa$Ini vermiyorsun. Ne zaman verecegin hakkinda yalan soyluyorsun. Ustelik bir de cikip para yok hepinize ayni tarife dedikten sonra yabancilarin parasini oduyorsun. Turgan Ece degil Bilmemne Gece olsa havagazi. Hadi kes kimi kesecen. Hem kel hem de fodulsun. Emre Belezoglu'nun dedigi gibi spor olsun diye futbol oynamiyorlar.

Birde bir iki GS oyuncu Gerets'in grevi dinlemeyip antremana ciktigina bozulmu$lar. Gerets Avrupada buymu$ boyle Osmanli ayagini bilmez. Onu eski boyundurkda olan Hagi bilebilirdi. Gerets icin du$mu$e tekme atmak delikanlilik degildir. Eger grev yapacaksa grev yapmaya ba$ladiginda arkasini getirir tasini taragini toplar beyler bana Allahismardik size de kolay gelsin der. Oyle cazgirliga kafasi cali$maz boylelerinin. Manyel nedir, karanlikta goz kirpma nedir bilmezler. O yuzden de Gerets'in delikanligini ben 10 tane Hagi'nin delikanliligina degi$mem. Hani Hagi $oyleydi boyleydi diye arkasindan agitlar yakanlar var ya hala. UEFA'ya parasi kalacakmi$ gibi gidi$ini unuturlar. O yuzden GS'yin buyuk bir $ansidir Gerets gibi birinin eline du$mesi. Ama sabrin da sonu var.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

Bu yardım olayı canlı yayında, GS'li yönetici futbolcu sanatçı takımı bir araya toplanıp şölen halinde yapılmalı. Şu an Show tv de Fatih Hoca Ata Demirer Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ Okullara yardım için para topluyorlar. İzlemesi bile zevkli. Paramız olsada versek. BJK'lı Ali Güneşte az önce bağlandı bağışta bulundu. Bizim takımdan bağışta bulunacak kimse çıkmaz mı acaba :)
Yılın olayı olur! Açlıktan nefeslerinin koktuğu iddia edilen GSli futbolculardan eğitim camiasına büyük destek!
:)
Meczup

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Bu konunun tum yazilarinin okuyamadim ama merak ediyorum. Bizim bagis kampanyasinda yalnizca 1.5 milyon dolar mi toplanmis, 5.5 milyon diye duymustuk. Niye hala oyuncularin parasi verilmiyor? geriye kalan 4 milyon ne oldu? Oyunculara hic mi para verilmedi, yarisi odendi diye yazmislardi bir ara. Borcun odenmesi icin baskanin sagiligina mi kavusmasi bekleniyor, baska birisi toplanan parayi oyuncularin hesaplarina yatirmayi bilmiyor mu?

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Fahrioglu wrote:Bu konunun tum yazilarinin okuyamadim ama merak ediyorum. Bizim bagis kampanyasinda yalnizca 1.5 milyon dolar mi toplanmis, 5.5 milyon diye duymustuk. Niye hala oyuncularin parasi verilmiyor? geriye kalan 4 milyon ne oldu? Oyunculara hic mi para verilmedi, yarisi odendi diye yazmislardi bir ara. Borcun odenmesi icin baskanin sagiligina mi kavusmasi bekleniyor, baska birisi toplanan parayi oyuncularin hesaplarina yatirmayi bilmiyor mu?
Duymadin mi? Telefonda veririz diyenler sonradan bir daha telefona cikmami$lar. 5.5 M dolari kim kaybetti de GS buldu. Kampanya devam ediyormu$ bir iki dolarda sen yolla istersen. Ama Kanada dolari diye begenmezler.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply