23. Hafta GSaray-V. Manisa 4-2 (Necati, Volkan, Song, Umit)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Kusura bakmayin ama Tanju konusunda size katilmayacagim. Tanju'yu defalarca ciplak gözle seyrettim Hakan Sukur Tanju'nun yanindan bile gecemez forvet olarak. Tanju Turk futbolunun yeni parlamaga basladigi yillarda ortaya cikti, ne Turkiye ne Avrupa maclarinda bosu yoktu ceza alaninda golu koklayisi, topa vurusu falan mukayese edilmez kimse ile. Eger Turk futbolu o zamanlar bir yerlerde olsa Tanju Avrupa'nin en kalbur ustu takimlarindan birinde oynar ve gol kiralligina giderdi. Hakan GS'in en iyi yillarinda oynadi arkasinda kendisini besleyen cok iyi kanat ve orta sahalarla oynadi. Hakan o kadar iyi olsa Ingiltere'nin Italya'nin siradan takimlarinda tutunurdu. Hic unutmam eger Avrupa Sampiyon Klupler kupasi yari final ilk macinda Bukres'te nizami ilk golu iptal edilmese ve o mac sari kart görup rövans macini kacirmasa GS o dönemin efsane Milan'i ile final oynayacakti. Havaya sicrayip havada asili kalip topu kafa ile yere carptirip attigi goller, rövasata ile mihladiklari, dar acidan topu ceza sahasi disindan sagina alip falso ile catala taktigi goller falan unutulur gibi degil. Hakan'i birakin bunlari yapmasini daha kaleci ile karsi karsiya girdigi pozisyonlarin yuzde kacini atmis bir yazilsa da bilsek. Hakan'in tek özelligi ortalama Turk futbolcusuna karsi fizik avantaji hepsi bu kadar bana göre.

Futbolla ilgili iddiali konusmaktan kacinirim ama Tanju deyince is degisiyor. Attigi her gol jeneriklere gececek cinsten. Boyu Hakan'dan daha kisaydi ama sicrama yetenegi ile Hakan'la ayni duzeye cikacak kadar zipliyordu, cusseli idi ama takimin en hizli kosan oyuncusu idi. Kosmaz diyenler de halt etmis, butun mac kosar rakibe de basilacak yerde basardi ama enerjisini cok iyi saklardi. Tanju'yu Raul/Morientes karisimina cok benzetiyorum.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Tanju cok yetenekli bir futbolcuydu ama maalesef inanilmaz cahil bir insandi. Aslinda cok da zeki birisi, yani konusmalarindan , yorumlarindan zeka pariltisi goruyorum, ama artik egitim eksikliginden mi, gormemislikten mi, aile den mi bilmiyorum ama bir insan kendine ve ailesine bu kadar zarar veremez. Goz gore gore yaptigi capkinliklar, mercedes olayi gibi seylerle bitirdi kendini.

Hakan'in belgeselini izlemistim Lig TV'de. Babasi cok egitimli biri gibi degil ama yine de Hakan'in uzerinde cok emegi var. Askeri disiplinle yetistirmis, ve sanirim dayagini da esirgememis cocukken. Her gun duzenli olarak egzersiz yaptirip cocuk yasta bile belli saatte uyuturmus, Hakan ve kardeslerini. Yani Hakan Sukur'un bugunku is ahlaki ve kendine bakmasi o gunlerden geliyor. Hakan'in baba korkusu ve onun sozunu asiri dinlemesi de o gunlerden geliyor. Dedesinin yaninda fazla kaldigi icin babasi gibi Fenerli degil de dedesi gibi GSli olmus neyse ki. Annesini de gordum belgeselde. Hakan duzgun konusmasini ve durusunu annesinden almis sanirim. Annesi cok duzgun ve akici konusuyordu cunku.

Bir de dini inanis faktoru var tabi, alkol ve gece hayati otomatikman ortadan kalkmis oluyor.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben Tanju'yu bir iki kere gordugum icin hakkinda konu$malarim futbolundan cok kendi kendini ozel hayati yuzunden bitirmesi konusunda idi. Tanju'u Xmas macinda gordum. Bir sene once de Dogu Almanya ile Dunya kupasi icin kapi$ilmasinda adini duymu$tum. Kendisini pek fazla seyredemedim. O yuzden Hakan ile kar$ila$tiramam.

Yalniz anladigim kadari ile gerek milli takimda ve gerek GS'da Avrupa sahalarina cikan adamdi. GS o sene Rapid Wien'i yenmi$ ve Avrupa $ampiyon liginde (eski duzuende) son dorde kalan bir takimdi. Yani son bir iki macini kacirmasi bana pek aciklayici gelmedi. Avrupalilar onu seyretme firsatini buldular. Nedense pek begenilmemi$ ki cikamadi Avrupa sahnesine. Halbuki Turkiye'nin ondan evvelki karanlik futbol tarihinde biz bize oynarken bile zamaninda tek tukte olsa Avrupaya gidenlerin sirasina gecememI$ olmasi bir fikir veriyor gibi. Ben Eski$ehirspor'lu (sonrada FB'li) Ender'in (Koln'e gitmi$ti), GS da yeti$Ip yine FB'ye giden cingene Engin'in (o da Anderlecht'e gitti galiba) Avrupaya gidi$ine $ahit oldum. Hamburg'da oynayan eski FB kalecisi Ozcan'i da hatirlarim. Ender ise yine bir Dunya kupasi elemelerinde Almanya'yi Almanya da 2-1 yenmeleri ile onu acildi idi. Bunlar hep bir tutamlik barut i$leri elbette. 1972 Dunya $ampiyonu Schon'un Almanyasini Almanya da yendik (Koln'de oynanmi$ti galiba ve Ender de o yuzden Koln'e gitti) yendik diye sevinmemiz cok surmedi Almanya elbette gelip Istanbulda ezip gitti idi. Engin'i ise cok genc GS geldiginde seyrettim. O zaman Turkiye'nin en hizli futbolcusu idi. GS'da yeti$ti ve her zaman oldugu gibi FB yedi kaymagini. Hasan Utku bildigim kadari ile eski cikidir. Vardir onda gazete man$etleri.

Evet Cemil Turan'da beceremedi idi Avrupa i$Ini. Istanbulspor'dan GS'ya gelse idi belki o da giderdi Avrupa'ya. FB de korlenenler arasindadir. Iyi futbolcu idi. GS;li buyuk Mehmet (paytak) ile iyi arkada$tilar.

Bu yuzden Tanju gibi bu kadar ovulup ustelik Avrupa gol krali olup altin ayakkabi alan bir adamin Avrupaya kendini begendirememesi garip geldi bana. Hatta ben askerlikten dondugum senenin sonrasi (1989'da) FB'ye gecmi$ ve FB'nin ligde 100 gol atmasini saglami$ti.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Hasan Utku wrote:bilirim ki Song'un vurduğu topta yere yatıp savunmayı öyle şaşırtacak akılda adam yok bu ligde..
Bana o bomba gibi suttan kacarken tokezledi gibi geldi bu efsane.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Abi, Tanju'ya Avrupa'dan cok teklif geldi bildigim en net teklif Monaco idi. Gitmedi. O zaman zamparaligin kaymagini yiyordu sanirim (Hulya Avsar gibi gercekten cok cekici bir kadinin buyusune kapilmisti) belki de cesaret edemedi gitmege ama emin ol gitse bugune kadar hic bir Turk futbolcusunun ulasamayacagi yerlere gelirdi. Bir defa korkunc bir yuzde ile oynadi hem Turkiye hem Avrupa maclarinda. Özel yasantisinda elestirilecek cok yani olabilir (kimin yokki) ama hem Hakan'i hem Tanju'yu seyretmis ne kadar tanidigim varsa Tanju der baska birsey demez, ustelik sahada oynadigi oyun ile formasinin hakkini verirdi yani öyle Sergen gibi 10 mac yok bir mac var tipi oyuncu da degildi. Tanju'nun Jardel'den eksigi yok fazlasi vardi. Ben kimseyi bu kadar övmem ama Tanju damaklarda unutulmaz bir tat birakip gitti futbolumuzdan. Tek bir GS maci veya milli mac hatirlamam Tanju icin 'ulan bunlarda kacarmiydi' denilen. Topla bulustugu an aglara bakiyorduk. Öylesi bir daha gelir mi? Umarim gelir cunku adamin özel seyircisi vardi futboldan zevk aliyorduk. Keske arsivler olsa da gollerini koysak buraya. Bir de her tur muzipliklerine ragmen sempatik bir oyuncu idi, ne rakibe bir pisligini gördum ne baskasina.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Hakan Sukur'un degerini birkac sene sonra anlariz. Zaman zaman Saban'ligi
tutmasa gönullerin forveti olurdu. O benim icin (Sabanligi ile) vazgecilmez
forvet kalibi.

Ezilmesinden korkuyorum, insanlara deger vermeyi bilelim...

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Tanju Hakan eşleştirmesi zor ama ben de sanırım Tanju'yu ayrı kefeye koyardım. Bir kere Tanju striker, Hakan forward. Tanju'yu kaleden uzaklaştırırsanız değeri sıfırlar, Hakan ise eski dönemlerinde defansa gelip kornerlerde acaip top çıkarmıştır. Hatta Manu ile 3-3 berabere kaldığımzda rakibin uzun adamının vurduğu kafa Hakan'a çarpıp girmişti sanırım :roll:

Hakan'ın orta sahaya katkısı da malum, pres, rakip eksiltme, çapraz koşu, verkaç vs Ama artık ağırlaştığı için bunların hiç birini yapamıyor. Sanıyorum belinde sorun da var. O boyda olup her maç rakip defansın yüklenip sırtınıza vücut ve dirsekle baskı yaptığını unutmamak lazım! Yani Mehmet Çırak'ın dediği gibi şu an kabullenirse harika yedek olur...

Kerem'in dediği gibi Tanju'nun golleri inanılmazdı. Bu arada Rapid'e yarmanın üzerinden çaktığı kafa da inanılmazdı. Avrupa'da başarılı olup olmayacağını bilmiyorum. Avrupa kupası ve milli maçları oynadıkları maç sayısına oranlamak lazım...

Kişi olarak ise al birini vur ötekine! Biri medyanın, mafyanın esiri olmuşsa diğeri de Fetullah Hodja ve babasının talimatlarıyla hareket eden birisi.

Bence Tanju'nun en önemli farkı profesyonelliğidir. GS'a 3,5 milyon USD kazandırarak gittiği FBdeyken hakkında davalar devam ederken bile çıkar gollerini atardı. Ama Hakan osuruktan nem kapar, morali bozuldu mu 7-8 maçı boş geçer... 20 sinde de böylelerdi, son yıllarında da ...

Özel hayatta da berabere kalırlar :D Biri gül gibi karısını Hulya Yavshar'la aldatır, öbürü ölmüş eşinin arkasından abuk subuk konuşur...

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Osman kardesim, tribünün gönül adamidir. :D Ikisini berabere birakmasina sasirdim. Bizim gibi gonul adamlari, en basta GS'yi 3 kurus fark icin birakani affetmezler her seyden once.

Hakanin yanlislari yok mu var. Bir zamanlar tutamadigi cenesi , eski esiile gecen olaylar, dini orgutlenmeyi takim icinde yayilma cabalarina alet olma ve boyle bir klan yaratip GS takimi icinde guc odagi yaratma, duygusalligi falan.

Ama Bana gore Metin Oktayin hemen altinda, Tanjunun cok ustundedir. Ben hala cok severim. mac icinde oyuna kuskun oldugunda kizarim ama Turkiyeye gelmis gecmis en komple forvet oyuncusudur. Ornek profesyoneldir ve yasinin daha oturmasi ve maddi gucunude elde etmesiyle beraber daha da iyi bir Galatasarayli olmustur. Babasinin uydusundan cikip kendi kararlarini verdiginden itibaren daha dengeli olmustur. Rumeli gocmeni, yari Bosnak, yari Kosovali Arnavut (anne tarafi) oldugunu zannediyorum. Gizli olarakta fakirlere cok yardim yaptigi soylenir. Hakan Sukuru ornek olan cok cocuk Galatasarayi secmistir ve bana gore GS'nin sembol futbolcularindandir.

Hava hakimiyeti, o boya ragmen yumusak bilekleri, topsuz oyun zekasi,fizigi ,kolektifligi, takimdasligi falan cok iyidir Hakanin. Dini butun olmasi ve bir cemaate bagli olmasina kendi ile sinirladigi yere kadar kizmiyorum, hatta hem manevi olarak, hemde yalniz kalmamak icin bir yapiyi arkasina alma ihtiyaci,genc yasta sohret olmus kisiler icin ihtiyac olabilir. Kimi asirete dahil olur,kimi mafyaya, kimi derin devlete, kimi diger sivil orgutlere yakin olur. Tam anlayamasamda demek ki bu bir ihtiyac. Benim affedemedigim nokta bunu GS takimi icinde yayginlastirma ve klan olusturma cabalari.
Ama Hakan Sukuru her zaman cok sever ve saygi duyarim.

Bana Tanju demeyin. Zamaninda onun GS'ye kazandirilma operasyonunu cok yakindan bilip hep takip ettigim icin
Tanjuyu hic tutmam. Modern futbolda yeri olmayan bir adamdir.
Kendine bakmaz. Hayatimda gordugum en buyuk kadın duskunu
futbolcudur. Bir zamanlarin Atakoyluleri bilir, rezilliklerini.
Tek numarasi Gerd Mulleri videodan defalarca izleyip onun vuruslarini Samsun plajlarinda ve sahalarinda defalarca calismasidir. Yani refleks haline gelmis otomatik gol vuruslaridir.
NO ADNANS, NO CRY !!

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yahu Alpay hangi modern futbolda yeri yok? Daha evvel de yazdim kale agzinda beles bekleyen falan bir forvet asla degildi Tanju. Bir PSV maci vardir GS'in Denizli orta sahaya cekmisti, taa orta sahadan toplari alip alip o cussesinden beklenmeyen hizla PSV'lileri geride birakip tasidigi toplar en iyi örnektir. Rakibe gerektiginde basardi hayatta eli belinde bekledigini de hatirlamam. Ama öyle bilincisizce 90 dakika bas sonra kale agzinda yorgunluktan bos kaleye vuracagina ayaklarin birbirine takilip camura balgam gibi kösteklen bu modern forvetse degildi tabii. O zaman Raul veya Morientes'in de yeri yok. Hakan'in ne halt yedigi beni ilgilendirmiyor saha disinda. Ama saha icinde gördugum en abartilmis forvet. Öyle cok abartildigi kadar da profesyonel falan da degil. Bir kac mac oynayip haftalarca birsey yapmadigini kac kere izledik. Adamin daha kaleci ile karsi karsiya gol yaptigi pozisyonlarin yuzdesini cikartin bana sonra konusalim. Benim hatirladigim seneler önce FB'i 2-0 yendigimiz macta Rustu'ye gol atmisti karsi karsiya hepsi bu. Bu mudur modern forvet? Tamam Turkiye icin kalbur ustu en iyilerden belki ama bir Tanju ile falan mukayese etmez. Keske Tanju o zaman Monaco'ya gitse Fransa'da gol krali oldugunda konusurduk bazi seyleri (Tanju'yu en cok benzettigim forvet eski Marseille'li JPP idi bu arada). Hakan orta sahaya bagdas kurup otursa bir de tutsu yakip ulu manitu cekse alan bosaltti diye yazacaksiniz basta bazi spor yazarlari. Alpay sana futbol yorumlarini yasakladim, otur oglum sifir :D Önce Cihan simdi Hakan ooof off. Su havalar biraz isinsin hele Istanbul'da.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kerem Tezic wrote:Alpay sana futbol yorumlarini yasakladim, otur oglum sifir :D Önce Cihan simdi Hakan ooof off. Su havalar biraz isinsin hele Istanbul'da.
Bugunlerde bana yuklenen yuklene :( . Hadi Cengiz Agbi ve Ozana alistik,
birde yukarida Hasan Saidou ile ilgili giydirmis. Bir de Sultaniden agbim olarak sen yasakladin. :lol: . Yanmisim ben..
Butun bunlarin altinda Savas Macun var eminim.. Buldu Yeni Zelandada aborjin bir buyucu, Aziz Babaya saygisizlik yapani boyle cezalandiriyor.
Dussun birbirine pis Cimbomlular :wink: .

Beni kurtarsa kurtarsa , Bursa ellerinde cenesi kuvvetli, gonlu genis, Abramovicin kankasi bir vatan evladi kurtarir ama bacak kadar bir kizan onuda nakavt etti , sesi solugu cikmiyor. Yetis MGC !!!
NO ADNANS, NO CRY !!

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Alpay Dedeoglu wrote:
Kerem Tezic wrote:Alpay sana futbol yorumlarini yasakladim, otur oglum sifir :D Önce Cihan simdi Hakan ooof off. Su havalar biraz isinsin hele Istanbul'da.
Bugunlerde bana yuklenen yuklene :( . Hadi Cengiz Agbi ve Ozana alistik,
birde yukarida Hasan Saidou ile ilgili giydirmis. Bir de Sultaniden agbim olarak sen yasakladin. :lol: . Yanmisim ben..
Butun bunlarin altinda Savas Macun var eminim.. Buldu Yeni Zelandada aborjin bir buyucu, Aziz Babaya saygisizlik yapani boyle cezalandiriyor.
Dussun birbirine pis Cimbomlular :wink: .

Beni kurtarsa kurtarsa , Bursa ellerinde cenesi kuvvetli, gonlu genis, Abramovicin kankasi bir vatan evladi kurtarir ama bacak kadar bir kizan onuda nakavt etti , sesi solugu cikmiyor. Yetis MGC !!!

:lol:

He ya hepinizi teker teker mauri kabilesinin buyucusune verdim, tez elden Cengiz Agabey ve Alpay'i AY tapar hale getir dedim.Verdik papelleri bekliyoruz...Senden pek umitli degilimde Cengiz agabey daha bir dogruyu soyluyor yeri geldiginde o yuzden ondan yana umidim var eger zaten bir positif postunu goreyim print edip kasaya koyacam... :D

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

DESTUR

Cocuk uyuyor cok ses yapmayin bakiim zor uyuttum zaten

Oborjinler Hakancilar Tanjucular ooo ooooohh.

Hakan'i sevmem, Tanju'yu da sevmem
ama ikisinin de emegi coktur bu renklere
bizim de onlara....

Fazla kalamiyacam
Gazimiz var

TRUST REZENE CAYI

Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

2-0'lık Juve maçında attığı ikinci golde kaleci kıçını mı dönmüştü yoksa karşı karşıya mıydılar? 2000 yılında Hıncal, 'bu adamda herşey var, sadece kaleciyle karşı karşıya kalınca gol atamıyor, kimse çalıştırmıyormu antremanda' diye uzun bir yazı yazmıştı. Yani o pozisyonlarıda gol yapsaydı korkunç gol sayılarına ulaşırdı. Karşı karşıya atamıyorda, bu adam kadar karşı karşıya kalan var mı? Yani zamanında.. Bu kadar çok göze battığına göre defalarca karşı karşıya kalmış demektir. Ama karşı karşıyaların çoğu zaten kaçar.
Kerem Tezic wrote: Adamin daha kaleci ile karsi karsiya gol yaptigi pozisyonlarin yuzdesini cikartin bana sonra konusalim. Benim hatirladigim seneler önce FB'i 2-0 yendigimiz macta Rustu'ye gol atmisti karsi karsiya hepsi bu.
Meczup

Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Ben Eski$ehirspor'lu (sonrada FB'li) Ender'in (Koln'e gitmi$ti), GS da yeti$Ip yine FB'ye giden cingene Engin'in (o da Anderlecht'e gitti galiba) Avrupaya gidi$ine $ahit oldum. Hamburg'da oynayan eski FB kalecisi Ozcan'i da hatirlarim. Ender ise yine bir Dunya kupasi elemelerinde Almanya'yi Almanya da 2-1 yenmeleri ile onu acildi idi. Bunlar hep bir tutamlik barut i$leri elbette. 1972 Dunya $ampiyonu Schon'un Almanyasini Almanya da yendik (Koln'de oynanmi$ti galiba ve Ender de o yuzden Koln'e gitti) yendik diye sevinmemiz cok surmedi Almanya elbette gelip Istanbulda ezip gitti idi. Engin'i ise cok genc GS geldiginde seyrettim. O zaman Turkiye'nin en hizli futbolcusu idi. GS'da yeti$ti ve her zaman oldugu gibi FB yedi kaymagini. Hasan Utku bildigim kadari ile eski cikidir. Vardir onda gazete man$etleri.

Detay onemli olmayabilir ama Ender Koln'e degil, E.Frankfurt'a gitmisti. Eskisehir'e yani takimiyla hazirlik macina geldiginde yeni formasiyla izlemistim. Fener'e dondugunde solaciktan solbeke cekilmisti.
Engin, Akdeniz olimpiyatlarinda oynatilmak icin profosyenel mukavalesi olimpiyat sonrasina birakilmisti ama donuste Fener kapti. Onun en uzun sure oynadigi takim H.Berlin olmustu diye hatirlarim.

Tanju ile Hakanin kiyaslanmasi G.Muller ile Van Basten kiyaslamasina benziyor. Ikisi farkli yapida iki oyuncu. Kimin daha iyi oldugu(yada takima faydali oldugu) takiminizin o anki oyun yapisiyla ilgili. Ben tercih yapmak zorunda kalsam Hakan derim. Uzun vadede Tanju ile kiyaslandiginda takima getirisini kiyasladigimda Hakan agir basiyor. Eger Hakan kendini kontrol edebilse su anda Galatasaray'da oynuyor olmazdi. Tanju icin tek dusuncem Sergen'le ayni paralelde. Allah vergisimi diyeyim her ne haltsa bir turlu kullanamadilar. Yetenek Tanju, calisma azmi Hakan. Ikisi bir arada olsa biz bu konulari tartisiyor olmazdik zaten.

Ben Hakan'i Galatasarayli olarak gorebilirken Tanju hakkinda ayni seyleri soylemem mumkun degil.

Apsua The Pantalanu buru$uk

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cemal Savas wrote: Detay onemli olmayabilir ama Ender Koln'e degil, E.Frankfurt'a gitmisti. Eskisehir'e yani takimiyla hazirlik macina geldiginde yeni formasiyla izlemistim. Fener'e dondugunde solaciktan solbeke cekilmisti.
Engin, Akdeniz olimpiyatlarinda oynatilmak icin profosyenel mukavalesi olimpiyat sonrasina birakilmisti ama donuste Fener kapti. Onun en uzun sure oynadigi takim H.Berlin olmustu diye hatirlarim.
..
Detay onemli neden olmasin. Duzelttigin icin te$ekkur ederim. Engin konusunda onun ilk once Belcikaya gittigini saniyorum. Malaesef boyle $eyleri zaman gecince yanli$ hatirliyoruz (Mustafa kizacak ama olsun) sonra da boyle salliyoruz. Mustafa insan ya$lanmaya gorsun aslanim kotu oluyor sonu haberin olsun. Gerci elimde boston agzimda takma di$ yok daha ama zaman a$indiriyor hafizayi. Sorada Turgay agabeyimiz gibi Terim Hakan'i niye almadin dye soruyor adam. Bu bir gercek haberin olsun.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply