Bu kubbede kalan ho$ bir seda

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Bu kubbede kalan ho$ bir seda

Post by Cengiz Akgun »

Bugun uzuntuluyum. Eh artik burasi da keder ve sevincin payla$ildigi bir yer oldu. Belki payla$irsam gamim dagilir dedim. Cocuklugumda pek hayvan sevmez idim. Babaannem cok severdi. Hatta oglum bu dunyada iyilik yapacaksin hayvana yapacaksin derdi rahmetli. Annemin evde hili pirti sizin pusurunuzden biktim kedi ku$ mu$ istemem demesi yuzunden ortaokulda buldugum bir kediyi babannemde besledikti. Sonra burada e$im ayni babannem gibi cikinca once bir kedimiz oldu. Kedi demeye bin $ahit isterdi. Aldigi sevgiden midir nedir hayvan bir melekti. Onun olumuyle 15 sene kadar once bir ku$ aldik. Cockatail dedikleri gri renkte papaganimsi bir ku$. Avustralya da ya$ayan papagan kadar buyuk olmasa da konu$abilen bir ku$. Bu da pek sevildi. Ailenin bir parcasi oldu idi. 3-4 ayda bizimki onu konu$turdu. Konu$ma ki ne konu$ma. Sonra ba$ka bir $ey ke$fettik. Ku$ beyinli ile ku$ kadar yer diyenlerin hakikaten ku$lari hic bilmedigini. Bu buyumu$te kuculmu$ gibi evde efkari dagitirdi. Sabahleyin "good morning" denilecegini ve evde son ki$i cikmadan hala kimin olup kimin olmadigina kadar her $eyi ogrenmi$ti. Her sene bizi 2-3 ay ziyaret eden annem bu bana arkada$ bayagi ama bazen korkuyorum bu hayvandan sanki insan gibi yahu derdi. Bizim Smokey (rengi gri, ba$i sari yanaklarindaki koca koca al renginde yuvarlak halkalari ile GS'li idi ustelik) bir iki gundur keyifsizdi. Tuy degi$tiryor sandik. Tuy dokmeye ba$ladi. Sonra pek ucmak istemedigini farkina vardik. Pazartesi e$imin de keyfi yoktu. I$e gitmedi onunla butun gun me$gul olmu$. Pazartesi ak$ami TV yi hep beraber seyrederken biri bir $arki soyledi programda. Islikla on giri$i vardi. Smokey isligi duyunca asla kar$iliksiz birakmaz kendiside isligi koyuverirdi. Annem Kayahan'in bir $arkisi var. Islik caliyor ara sira onu koyarim artik keyfine degme gitsin derdi Smokey'nin. Bizimkinde hic bir reaksiyon olmadi. Oyle e$imin omzunda dinledi. Ak$amlari ki$in kafes ortusu var orteriz ki u$umesin diye ne de olsa evin isisini du$uruyoruz geceleri. Sali sabahi karim i$e gitmeden ortuyu cikarmi$. Kafesinde oturuyordu dedi. Bende a$agi indigimde acelem vardi. Ama sesini duydum. Ak$am eve gelince kapiyi actigimda "hi. How are you" yoktu. Hic ses gelmeyince icim ciz etti. Anladim bir sakatlik oldugunu. Hemen i$igi actim. Baktim kafesteki her zamanki yerinde yoktu. Yem canaginin kenarina da coreklenmemi$ti. Bir baktim ki kafesin altina devrilmi$ bizleri terk etmi$ti Smokey. Bu sabah erken hava serin ama gune$li idi. Arka bahceye cikip Smokey'i gomdum. Bahcedeki yabani ku$lar civil civil otuyorlardi. Bilemediler ne yaptigimi. Kafesini filan bozup bugunku cop arabasina verdim. Bana en cok koyan ise bir vedala$amadan evde yanliz ba$ina gocup gitmesi oldu. Bugun hasta gibiyim i$te. Smokey'nin sesi kulagimda cinlayip duruyor. E$ek kadar adam be$ ya$indaki sevdigi ku$u olmu$ cocuk gibi kendimi tutmasam neredeyse aglayacagim.

Biraz once internetten baktim. Cockatail'lerin omru 12-15 yil averaj diyorlar. 18 ya$ina kadar ya$ayanlari da oluyormu$. Bizimki 15'ini bitirip 16'sinda uc ay almi$ti. Hayatimizi 15 kusur senedir e$siz bir bicimde susledigi icin mute$ekkir ve minettarim ama bundan sonra ya paraya kiyip beni mezara sokacak papagan olmadikca pek eve "pet" dedikleri boyle bagimlilik yaratacak hayvan almamayi du$unuyorum. Aile ferdi kayibi kadar aci oluyor olumleri.
Last edited by Cengiz Akgun on Thu Mar 16, 2006 12:03 am, edited 7 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Cengiz Abi anliyorum ne hissettigini. Basiniz sagolsun, uzuldum.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Cengiz abi başın sağolsun diyeceğim.Benim naçizane tavsiyem acını ancak başka bir yavru hayvan alarak azaltabilirsin. Vazgeçme derim.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz abi ayni sey bizim basimiza geldi. Bizim de bir muhabbet kusumuz vardi. Ailenin bir parcasi olmustu, cimbom, cici kus neler demezdi. Sabahlari ayak bas parmagina konar otup otup uyandirirdi. Butun gun babamin kafasinda, kardesimin omzunda, oradan oraya dolasir, annem yemek yaparken lavaboda sarkilarla turkulerle dus alir, hic kimse ilgilenmiyorsa kendine bir mesguliyet bulur onunla takilirdi. Kafesi hic kitli olmazdi, evin pencereleri de hep acik olurdu. Pencerenin kenarinda oturur, orada etrafi seyrederdi. Boyle bir kus, hele hele muhabbet kusu az bulunurdu. Daha sonra bir suru kus aldim, aldik hic biri onun gibi degildi. Hele bu Amerika'daki kuslarin kanatlarini kirpiyorlar yuksege ucamasinlar diye o yuzden havyanlar insandan nefret eder oluyorlar, cok kaprisli oluyorlar. Bizim cici kus Turkiye'de hayatini yasiyordu.

Bir gun benim kardesle ebelemece oynamislar. Kusla ebelemece nasil olur demeyin. Kus arkada benim kardes onde evde turaliyorlar. Sonra cici kus omzuna dokunuyor, sonra o kacmaya basliyor, bizim kardes kanadina dokunuyor, bu sefer o kaciyor, kus kovaliyor. O gun annem de pencereleri acmis. Bu terli haliyle ceyranda usuttu hayvan, hastalandi, iki gunde butun tuyler dokuldu ve bu dunyadan goctu. Bir hafta bizim evde matem vardi, annem cocugunu kaybetmis gibi oldu. Bir daha da eve hayvan almamaya karar verdi.

Bizim de hikayemiz budur.. Zor istir hayvan beslemek. Hic buyumeyen cocuk gibi ilgi ister, ailenin nesesi olurlar sonra da gocup giderler. Papagan isi cok zor, onlarin zekasi 3 yasindaki cocuk kadar olabiliyor, surekli ilgi istiyorlar. African Grey ozellikle cok meshur. Ben niyetlendiydim bir ara ama bekar adamim, sonra evlenince karini kiskaniyor, cocuguna saldiriyor falan vazgecmistim. Surekli seyahat eden bir arkadasimin vardi, hayvan ilgisizlikten oldu gitti.

Ozan Ersoy

Yucel F Genc

Post by Yucel F Genc »

Cengiz Bey,
Bir hayvansever ve ayni sekildeki aciyi 2 kez ustuste kaybettigim dobermanlar dolayisiyla ceken biri olarak acinizi paylasiyor ve basiniz sagolsun diyorum.

Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Cengiz başın sağolsun..Benim bu hayvan besleme işleriyle pek aram yoktur..Malum en azından bakım durumları..Ama çocukken,şimdi bulunduğumuz yer de bağ,bahçe bostanken,hepsine ayrı isim taktığım tabiri caizse aileden sayılacak kedilerimiz,köpeklerimiz vardı..İnsanlardan yakın arkadaşlarım gibiydi..Hayvan konusu açıldı mı hep o günler gelir aklıma..Şimdi tıkıldık apartman köşelerine,o güzel çocukluk günleri de,hepsi mazi oldu gitti.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: ...
Papagan isi cok zor, onlarin zekasi 3 yasindaki cocuk kadar olabiliyor, surekli ilgi istiyorlar. African Grey ozellikle cok meshur. Ben niyetlendiydim bir ara ama bekar adamim, sonra evlenince karini kiskaniyor, cocuguna saldiriyor falan vazgecmistim. Surekli seyahat eden bir arkadasimin vardi, hayvan ilgisizlikten oldu gitti.

Ozan Ersoy
African gray'in "one person's bird" oldugunu biliyorum. ku$lar genellikle cocuk gibiler. Kafese kapatirsan ku$unda sana verecegi o kadar oluyor. Benim hanim sag olsun cok ilgilenirdi. Bazen annem buradaki iken (Ona da aci olacak Smokey'siz birkac ay; bu ay sonu geliyor) gulu$urduk bana "Smokey sana bana kalsa acliktan olur. Anasi eve gelince iki eli kanda olsa yem kutusu inceler (yemin kabuklarindan bo$alip bo$alamadigini anlamak icin cikarip iyice bakmak lazim. Biz hala var saniriz diye oyle derdi) ve su kabi dokulup tazelenir." derdi.

Bu Haziran da Turkiye'ye gidecegiz daha $imdiden 'Bird House" diye bir ku$cu var bana orayla konu$ ona oradan yer ayarla diyordu. Birkac sene once Amsterdam'a gitmi$tik tatile, oraya vermi$tik Smokey'i. Ben de yahu daha kac ay var demi$timdi. Bana yok yok yazin herkez tatile cikiyor yer kalmaz diye tasasina du$mu$tu. Smokey hulusi pak adammi$ galiba size yuk olmayim bana musade dedi malasef. Bir de ku$lar hasta olduklarini pek kolay belli etmek istemiyorlar. Bir nevi ic gudu imi$; eee yabanda ya$amak kolay degil. Zayif ve hastaya yem diye hemen goz konuyor cunku. Ozan'in dedigi gibi ku$ besleyenlerin en buyuk dikkat edecekleri nokta ku$u ceryanda birakmamak. Yemekten icmekten kesildiklerinde i$ i$ten geciyor. Bizimkinin karima gore yemesi icmesinde bizi $uphelendirecek fazla bir $ey olmadi. Gidi$i ihtiyarliktan.

Uzuntumu payla$tiginiz icin hepinize te$ekkur ederim. Birden aklima ku$ gribi diye canli canli hayvanlari yaki$lari aklima geldi. Onlarda can birader her ne kadar tavugu kazi ordegi yesek bile. Benim bu halimi gorselerdi bugun kiclari ile gulerlerdi belki serseri olen ku$u icin ne hallere du$mu$ diye. Bunu da adim gibi biliyorum. Hele sizlerin ba$ sagligi filan dilemenize yok daha neler diyeceklerdir herhalde.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Mar 15, 2006 11:51 pm, edited 3 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Basiniz sagolsun Cengiz abi.

Hayvan bakmak bir cocuk bakmak kadar var olduguna inananlardanim.
16 seneni paylastigin bir aile ferdini kaybetmek kolay olmasa gerek. Tekrar
basiniz sagolsun.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Basiniz sag olsun abi.Yakin bir arkadasimin ,3 sene kadar once, cok sevdigi "chow" kopegi hastalandi ve oldu.Esi ile beraber ,bir sure sonra,bir "golden retriever" aldilar;aldiklari icin bayagi memnun ve mutlular.

Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

Başınız saolsun Abi...
Meczup

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:Birden aklima ku$ gribi diye canli canli hayvanlari yaki$lari aklima geldi.
Basin sagolsun Cengiz. Insanin ortak bir kac ani edindigi her yaratik gercekten cok bagliyor kendisine. Herkes gibi benim de cocukluk anilarim depresti senin durumunu okuyunca.

7-8 yaslarinda hala unutamadigim Panter ismini verdigim tekir bir kedim vardi. Halbuki her yil bir suru sokak kedisini eve getirip, yikayip, besleyip biraz buyunce de bizim apartman dairelerini pek begenmeyip sokaklarda yasadiklarina sahip olurdum. Panter ise daha minicikken benimle her yere gelir ve kucuk bir cocuk gibi ne yaptigimi izlerdi. Hatta alaturka tuvaletimiz vardi ve oradan su icecegini ogrendigi icin benimle oraya gelip, ben cikana kadar dolanirdi. Cok gecmeden patisiyle aralik kapilari acip iceriye girmeyi filan ogrendi.

Sonra bir gun oturma odasinda otururken bir ciyaklama duyduk. Ciyaklamanin yankili olmasindan suphelenip hemen tuvalete kostum ben. Bizim sivri zeka benim gibi alaturka tuvalete kakasini yapmis ama ne olduysa ayagi kayip vucudunun yarisi tuvaletin deliginde, diger yarisi da tirnaklarini ucuyla tutundugu ve kulaklarini yatirarak, gozlerini patlatarak ciyakladigi tuvaletin beyaz tarafinda, gitti gidecek duruyor.

O gunden sonra Panter super zeka muamelesi gormeye baslamisti butun aile fertlerinden. Buyudukten sonra benimle bakkala gider gelir olmustu. Yillar sonra firtanli genclik donemlerinde ben evden kacma planlari yaparken aklimda hep Panter ile ilgili endiseler vardi. Sonra evden kactim ve baska sehirde yasamaya basladim. Panter'in haberlerini ise mahalle arkadaslarimdan almaya devam ettim. 12 Eylul geldiginde bir panzerin altinda kalarak oldugunu de onlardan ogrendim.

Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Cengiz abi basiniz sagolsun. Anneniz geldiginde daha cok yalnizlik cekecek gibi gorunuyor :( Benzeri zorluk benim de basima geliyor zaman zaman LA gibi bir koye annem geldiginde. Cikip dolasilacak bir yer yok, etrafta cay icmeye laflamaya gidilecek komsu yok. Olsa da ancak haftasonlari ve aksamlari evde oluyor insanlar. O zamanlar da alisveristi, ev isiydi derken gumluyor..

Evcil hayvan isi hakkaten cok bagimlilik yapan bir mesguliyet. Tamam, iyi taraflari var ama boyle bir durum oldugunda cok aci verdigi Cengiz abinin ilk mesajindan acikca anlasiliyor. O nedenle hic duymuyorum kedimiz olsun, iguanamiz olsun :lol: isteklerini. Su siralar sozlumun yogun baskisi var "kopegimiz olacak degil mi" tarzinda ama bu postu saklayip gunu geldiginde gosterecegim.

Tekrar gecmis olsun. NJ'ye selamlar

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi bu duyguyu iyi bilenlerdenim cok basin sagolsun. Hep muhabbet kusumuz oldu, simdi evde bir tavsanim var ne kadar bagli oldugumu anlatamam. Hayvanin en sevdigi sey sevilmek. En acken bile yiyecegini verdigimde havucu katur kutur götururken kafasini biraz oksayinca havucu falan birakiyor gözlerini kapayip cömuyor ve kedinin 'grrrr grrr' diye memnuniyet belirten sesi gibi tuhaf bir ses cikariyor. Gecen cuma hic keyfim yoktu acikcasi birseye cok uzulmustum, saniyorum anladi, gelip gelip burnu ile surekli yanagimi durttu sonra da yanima oturdu. Kesinlikle hisleri var muthis dostlar.
Bir de söylemeyi unuttum bu hayvanlar sanattan falan insanlardan cok daha fazla anliyorlar. Eve bir kac kez farkli arkadaslar getirdim benim muzik koleksiyonum muthistir, bluesdan, caza, 70lerin rockuna, flamenko, tango, Theodorakisler, Grup yeni turku falan. Su aptal bos kafali insanlardan ve kizlardan biri bile caldigim seyi merak edip sormaz ve tekrar dinlemek istemezken bizim tavsan ne zaman bir Coltrane veya Dino Saluzzi veya Miles Davis koysam hemen kolonlarin yanina gidiyor ve oraya tunuyor, bayiliyor muzige. Bitene kadar gözlerini yumup dinliyor. Hatta muzik yokken gidip burnu ile kolonlari itekliyor sonradan anladim muzik koy anlamina geliyormus.
Benim bir insanda bulusacagim ilk ortak dildir muzik ulen bu nasil istir bir yigin guduk kafali insan ilgisiz ama hayvanlar ilgili. Muhabbet kuslari da cok severler benim koydugum muzigi. ustelik iyisini kötusunu ayirt ediyorlar. Abuk subuk radyo populer muzigi degil de evdeki koleksiyonu dinliyorlar ve huzur buluyorlar. Sonra da bizimkiler diyor ki tavsan iyi de bir de zabazingo al eve. Ne alacam kardesim ne muzikten anlar, ustelik kafa utuler car car abuk subuk seyler konusurlar, sacma sapan radyo muzigi MTV dinlerler butun ruhumun icine eder, maddiyat duskunu, bu sistemin suluk dilinde varolusunu bulmus bos kafali, daha evdeki kitaplarima, filmlerime, muzik koleksiyonuma ilgi duymayan bir kizi vazo olsun diye mi alacagiz. Onlari mumkun oldugunca uzakta tutmak arada bir ihtiyacini giderip hadi eyvallah deyip idare etmek en iyisi ama hayvan öyle degil. Herseyleriyle huzur veriyorlar, benim icin olmazsa olmaz.

Abi, gene de size mutluluk dolu kac yil yasatmis evinizin nesesi olmus ne mutlu ki böyle bir sevgiyi tatmissiniz esinle. Herkesin hayvan sevgisini yasamasini öneririm. Bence yenisini alin. Hepsinin ayri karakteri var ayni sey degil elbet ama insani muthis rahatlatiyolar verdikleri sevgi ve dogalliklari ile.

Tuba Girit

Post by Tuba Girit »

Basiniz sagolsun, cok uzuldum. Hayvan sevgisi ne demekmis ben de 2 sene once kopegimiz le tanisinca ogrendim. Iki gunluk is gezilerinde bile ne kadar ozluyorum bizim kizi anlatamam. Megerse insan ne kadar cok sevebiliyormus karsiliksizca. Hayvan sevmeyen insan da sevmez derlerdi, yok ya o kadar da degil abartiyorlar derdim ama ne kadar dogruymus aslinda. Karsiliksiz sevmeyi bilmeyen insan, nasil sevsin ki gercekten.
Tekrardan basiniz sagolsun.

-Tuba

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Kerem Tezic wrote: Sonra da bizimkiler diyor ki tavsan iyi de bir de zabazingo al eve. Ne alacam kardesim ne muzikten anlar, ustelik kafa utuler car car abuk subuk seyler konusurlar, sacma sapan radyo muzigi MTV dinlerler butun ruhumun icine eder, maddiyat duskunu, bu sistemin suluk dilinde varolusunu bulmus bos kafali, daha evdeki kitaplarima, filmlerime, muzik koleksiyonuma ilgi duymayan bir kizi vazo olsun diye mi alacagiz. Onlari mumkun oldugunca uzakta tutmak arada bir ihtiyacini giderip hadi eyvallah deyip idare etmek en iyisi ama hayvan öyle degil. Herseyleriyle huzur veriyorlar, benim icin olmazsa olmaz.
:D :D

Kerem hocam, iki sene once yazsaydin bunlari, psikanalizin falan yapilir, burada dusuncelerini paylastigin arkadaslarinin onunde kendini kotu hissederdin, acaba bende bir sorun mu var diye dusunurdun bak degerini bil bizim forumun bu halinin.

Iki insan arasinda buyuk ucurum oldugu zaman orta nokta bulmak cok zor haklisin. Ozellikle yuksek egitim almis biriyle egitimsiz biri arasinda kaynasma ve uyusma olmasi zor. Degisik acilardan bakan herseye acik olan kisiler genelde su diploma denilen seyle duvarlarini kaplamis oluyor.

Ama egitim seviyesi ve kulturler yakin oldugu zaman, o zaman karaktere/zevke degil, sevgiye kaliyor uyusmak. Gercek sevgi oldugu zaman sen onu bazi konularda yuksek seviyeye cekiyorsun, o seni baska seylerde yukseltiyor beraber zevklerinizle harmoniyle yasamaya calisiyorsunuz. O seninle Sonny Rollins, Monk, Coltrane dinlemeye basliyor, hatta oturup Kieslowski'nin Decalogue'unu seyrediyor. Sen de when harry met sally, wedding crasher'a gulmeyi ogreniyor, Cold Play, David Mathews, Depeche Mode falana kulagini alistiriyorsun, sulukuleden bir gobek havasi patladi mi ikiniz de kalkip kalcalari sallamaya basliyorsunuz.

Bu is boyle... Insallah herkesin yolu o gercek sevgiyle bulusur bir gun. Yine de iliski yurutmek hayvan beslemekten 40 kat zor haklisiniz her an bir sekilde gumburtuye gitme olayi var.

Universite yillari bundan 15 sene kadar once bir kiz arkadasim vardi. Kiz balik ve sogan hayatta yemezdi. Ben de deniz urunsuz duramam, cok severim, sogansiz da yemek mi olurmus. Bana cok batardi ya nasil olur bu iliski derdim... Simdi dusunuyorum ki oyle de bir olurmus ki.. Ama sevmiyormusum ben o kizi. Asil dert oymus sogan mogan degil. Cocukluk iste...

Ozan Ersoy

Post Reply