GS Tribunu Takima Zarar Veriyor

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Tan Erten

GS Tribunu Takima Zarar Veriyor

Post by Tan Erten »

Seyirci konusunda yorum yapmayi acikcasi su ana kadar fazla yapmamaya calistim. Bunu biraz bu forumda yazan, eminim ki tribunden benden fazla mac izlemis olan cok kisi vardir dusuncesiyle baskalarina biraktim. Ancak kulubun bu konuda bir seyler yapmasinin gerektigi konusunda bende guclu bir kani olustu, o yuzden yazmak zorunda hissettim.

Uzun yillar yurtdisinda yasadiktan sonra Istanbul'a gelince ilk yaptigim seylerden biri kapali kombinesi almak oldu. Bu sebeple icinde bulundugumuz sezon icerisinde ASY'de oynanan bir cok maca gitme firsatim oldu. Onceki senelerde nasildi bilmiyorum ama su anki Galatasaray seyircisinin performansi takima kostek olmanin otesine gecememistir.

Sunu net bir sekilde soyleyebilirim: GS tribunleri icin takimi desteklemek ikinci sirada gelmektedir. Oncelik baska seylerdedir. Bu da zaman zaman yonetim ve FB arasinda degismektedir. Bu tribunler sene basinda uzun sure yapilan sacma sapan "alkis protestosu" ile takimi macin ilk 5 dakikasinda, oyuncularin en cok motivasyona ihtiyac duydugu anlarda yalniz birakmayi tercih etmistir. Tromso macinin ilk dakikalarinda bu yuzden bir gol yememize ramak kaldigini MGC de yazmisti. Alkis protestosuna katilmayip, koltuguna oturmayan ve "re re re...." diye bagiran bir kac kisinin az daha linc edildigi bir tribun, takima destek oldugunu iddia edemez.

Galatasaray'ın turu kaybetmesinin (ki cok da onemli degil, her sene kupa alacak halimiz yok), Erciyes macini da zora sokmamizda da seyircinin buyuk payi var. Erciyes macindan once ve beraberlik olana kadar seyircinin yine maca bes kurusluk faydasi olmadi. Mac oncesi sarkilar esliginde FB'ye kufur edildi, "Travesti Tuncay" diye defalarca bagirildi. Ne zaman ki Cenk iki tane golu aglara yolladi, o zaman tribunun akli basina geldi, ancak bu zaman da monoton, davullu bir tezahuratla takima destek verildigi zannedildi. Cenk'in golleri daha sonra gelseydi, FB'ye kufretmekle mesgul tribunler yuzunden puanlar gidecekti. Su an tribunlerde karsi takima kufreden sacma sapan tezahuratlar ragbet gormekte, futbolculari direk motive edecek klasik tezahuratlar hemen hemen hic yapilmamaktadir ("3'lu" ya da "re re re..." gibi)

Sahaya atilan cisimler konusuna gelince. FB macinin boyle olacagi, Erciyes macindan belliydi. Bu macta bir ara o kadar fazla madde atildi ki, Necati sinirden delirdi, saha kenarina gelip, su ve ayran bardaklarini disariya kendisi atti. Yuzundeki ifade en azindan "lanet olsun boyle adamlara" diyordu.

Soyleyecegim sudur ki bu takimin bu seyirciye ragmen burada olmasi mucizedir. Abartmiyorum. Cunku bu tribun takimla degil sacma sapan baska islerle ilgilenerek kulube ihanet etmektedir. Neler yapilmalidir bilmiyorum ama ilk olarak yeni bir stad sarttir. Sonrasinda da Galatasaray'liligi sorgulanir bir takim adamlarin arpalarinin kesilmesi sarttir. Canaydin, 3.doneminde en azindan bu konuda bir seyler yapmak zorundadir.
Tan Erten
Can Baysan

Post by Can Baysan »

Gözlemci raporu şu şekilde:

SAAT 18.43: Maraton Üst tribününden 16-17 adet pet şu şisesi atıldı. 3 kez F.Bahçe’ye küfür edildi.

SAAT 18.44: Numaralı tribün dışındaki tüm tribünlerden 5 kez F.Bahçe’ye, 4 kez Tuncay’a küfür edildi. Yeni açık tribünlerinden 3 adet bomba tabir edilen patlayıcı atıldı.

SAAT 19.03: Eski ve Yeni Açık ile Maraton tribünleri 3’er kez küfürlü tezahürat yaptı.

SAAT 19.05: Misafir takım ısınmak için sahaya çıktığında 15 adet pet şişe ve su bardağı ile yabancı madde atıldı. Tüm tribünler 4’er kez küfür etti. Eski Kale Arkası’ndan ses gücü yüksek patlayıcı atıldı.

SAAT 19.15: Isınma devam ederken, 3 kez tehdit ve tahrik içeren tezahürat yapıldı. 3 kez küfür edildi, sahaya sayısız pet, bardak, şişe ve yabancı madde atıldı.

SAAT 19.27: Tuncay’a biri 3, diğeri 4 kez olmak üzere 7 kez küfürlü tezahürat yapıldı.

SAAT 19.30: Maraton ve Eski Açık tribününden yoğun katılımla 4 kez konuk ekibe küfür edildi.

SAAT 19.32: Yapılan anonsa rağmen Tuncay’a yine 7 kez küfürlü tezahüratta bulunuldu.

SAAT 19.33: Isınmasını sürdüren konuk ekibe Maraton tribününden 8-9 adet pet bardak ve şişe atıldı.

SAAT 19.38: Konuk ekip ısınmasını tamamlayıp soyunma odasına giderken, Maraton tribününden 15-20 adet pet bardak, şişe, küçük parlak yabancı madde, körüğe yanaştığında ise yeni açıktan yine pet bardak, şişe ve 3,5-4 cm çaplı 30 gram ağırlıkta avizelerde kullanılan cam küre atıldı.

SAAT 19.50: 8 kez konuk ekibe tribünler küfür etti. 2 Bengal Ateşi yakıldı.

SAAT 20.01: Maraton tribünü sahaya arka arkaya 4 kez 2’şer adet su bardağı attı.

SAAT 20.04: Sahaya 1 adet su bardak altlığı atıldı.

SAAT 20.05: Maraton Üst ve Orta bölümünden 6 adet pet su şişesi ve bardağı atıldı.

SAAT 20.06: Yeni Açık tribününden sahanın yeşil zeminine ulaşan 7-8 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 20.08: Konuk ekibin golünden sonra sahaya 9-10 adet pet su bardağı, küçük buz parçaları, 1 adet boş kanyak şişesi atıldı. 9x15 cm ebadındaki şişe alıkonuldu.

SAAT 20.11: Eski açık tribününden köşe gönderi civarına 11 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 20.12: G.Saray’ın beraberlik golünden sonra sahaya toplam 8 adet su bardağı atıldı. 4 adet Bengal Ateşi yakıldı.

SAAT 20.15: Sahaya 6 adet su bardağı atıldı.

SAAT 20.22: Futbolcular arasındaki bir gerginlik sonrası yeşil zemine isabet eden 14 adet pet su bardağı atıldı. 3 kez F.Bahçe’ye küfür edildi.

SAAT 20.29: Eski Açık tribününden 1 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 20.31: Bir hakem kararı sonrası Maraton tribününden ikinci yardımcı hakeme 1 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 20.33: Konuk ekibin korner atışı sırasında köşe gönderine 20-25 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 20.34: Taç atışı sırasında konuk ekip futbolcusuna 5-6 su bardağı ile sopa gibi algılanan boru şeklinde mukavva atıldı.

SAAT 20.36: G.Saray’ın ikinci golü sonrası 2 adet bengal ateşi yakıldı.

SAAT 20.42: Maraton trubününden sahaya 4 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 20.45: 6-7 adet bozuk para, buz parçaları, 3 adet pet su bardağı sahaya atıldı. Reklam panolarının arkasında 2 adet atom diye tabir edilen ses bombası patladı.

UZATMA DAKİKALARI: 4 adet pet su bardağı atıldı. 3 kez konuk ekibe küfür edildi. Hakem ilk yarıda iki kez sahayı temizletti.

SAAT 21.03: Sahaya toplam 8 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 21.04: Sahaya 4 adet bardak atıldı. Hakem oyunu durdurup yardımcılarını orta alana topladı. Ancak futbolcularınızın hakemi ikna etmeleri sonrası 2 dakikalık beklemeden sonra maç yeniden başladı.

SAAT 21.06: Seyircinizin bulunduğu Maraton tribününden sahaya 10-12 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 21.09: Fenerbahçe’ye 3 kez küfürlü tezahüratta bulunuldu.

SAAT 21.10: Aynı mahiyetteki küfür müştereken 3 kez daha tekrarlandı.

SAAT 21.11: Numaralı tribünden yeşil zemine 2 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 20.16: Eski Açık tribününden sahaya 13-15 adet pet su bardağı ve tanımlanamayan ufak çaplı yabancı madde atıldı.

Koltuklar kırıldı

SAAT 20.28: Rakip takımın beraberlik golünden sonra numaralı tribünün üst tarafından atom diye tabir edilen ses bombası sesi duyuldu.

SAAT 20.33: Takımınızın attığı gol sonrası 2 adet bengal ateşi yakıldı.

SAAT 20.35: Hakemin bir kararı sonrası 8 adet pet su bardağı atıldı.

SAAT 20.45: 1 adet su bardağı atıldı.

UZATMA DAKİKALARI: Numaralı tribünün üst tarafından yeşil zemine 1 adet çakmak atıldı, 2 adet Bengal ateşi yakıldı. Bu ateşlerden biri rakip takım seyircisinin bulunduğu tribüne fırlatıldı. 3 kez F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a müştereken küfür edildi. Tribünlerde onlarca koltuk kırıldı, sahaya atıldı. Yabancı maddelerden bazıları yardımcı hakeme ve futbolculara isabet etti.

SAHAYA NELER ATILDI?
Pet şişe
Pet bardak
Ses bombası
Çakmak
Mukavva
Bengal Ateşi
Avize parçaları
Kanyak şişesi
Koltuk
Buz parçaları
Bozuk para

---------------------------

Çok ilginç hakikaten! Dakika dakika, saniye saniye ne var ne yoksa yazılmış. Hem de en ince detayına kadar: "6 tane su şişesi atıldı..." Nerden biliyorsun ulan, saydın mı teker teker? "3 kere küfür edildi..." Ne demek şimdi bu! 3 farklı kişi mi küfretmiş, yoksa tek kişi 3 kere mi küfretmiş, veyahut bütün stad aralıklarla üç kez mi küfretmiş? Üstelik bütün bunlar 1 dk. içinde mi oluyor?

Gözlemcilerin "Elime kağıdı kalemi alayım, gözümü dört açayım; ne var ne yoksa eksiksiz yazayım" kafa yapısıyla gittikleri çok belli. Zaten entresan olan da bu; GS'nin ceza alması değil. Böyle bir uygulamaya daha önce hiç tanık olmamıştım. Belli ki birileri maçtan evvel bir işaret çakmış beyzadelere "Tetikte olun" diye... Kadıköy'deki derbilerden önce de böyle bir hazırlığa girişiyor mu Gözlemciler Kurulu, yoksa biz mi bilmiyoruz?
Liseli vardı ya ah o liseli...
Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

Bu maddelerin içeri hangi kanıbozukların organizasyonuyla girdiği hala belli değilmi? Canaydın, Yiğit Şardanın kardeşinin sorumlu olduğunu ima etmiş ama imayla olmaz bu iş! Hangi şerefsizin maharetiyse ortaya çıkarılması lazım!
Meczup
Hasan Utku

Re: GS Tribunu Takima Zarar Veriyor

Post by Hasan Utku »

Tan Erten wrote: Soyleyecegim sudur ki bu takimin bu seyirciye ragmen burada olmasi mucizedir. Abartmiyorum. Cunku bu tribun takimla degil sacma sapan baska islerle ilgilenerek kulube ihanet etmektedir. Neler yapilmalidir bilmiyorum ama ilk olarak yeni bir stad sarttir. Sonrasinda da Galatasaray'liligi sorgulanir bir takim adamlarin arpalarinin kesilmesi sarttir. Canaydin, 3.doneminde en azindan bu konuda bir seyler yapmak zorundadir.
Doğru söze ne denir?

Tribünlerde kendini Galatasaray taraftarı addedenler,yıllardır aynı şeyleri yapıyorlar..Sahadaki oyunla ilgileneceklerine,tamamen farklı davranışlar sergileyip,oynayanı da,seyredeni de pişman ediyorlar. Hoş bu futbolla da sınırlı kalmıyor,salon maçlarına bakanlar da,aynı densizliği görebilir.Yönetimler bir yandan,seyirci bir yandan, yaratılan kötü ortamların zorluğunda futbol takımının başarısı da hakikaten tebrike şayan olmalı..

Benzer durum Beşiktaş'ta da var.Gerçi onlarınki bizden de beter,Fenerbahçe ise sorunu maddi yaptırımla (bilet parasını pahalılaştırıp) çözmeye çalışıyor.Ama onlar da şimdilik başarının gölgesinde tekil tribün canavarları yaratmayı önleyemiyor.

Çözümü zor işler bunlar,yeni stadyum bile olsa huyların değişmesi kolay değil,zira insanlar hala yaşamlarındaki binbir sıkıntıyı bir nebze atmak için tribünlere içlerini boşaltmaya geliyor.Hele bir de özellikle medya marifetiyle kızdıkları kişi ve kurumlar bu davranışlara çanak tutuyorsa..

Kötümser..
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Tribunlerle ilgili 2 sey belirtmek istiyorum; ilki tezahuratlarda hicbir yenilik ve yaraticilik kalmadi. 1986 yilinda icat edilen arabesk "seni sevmeyen olsun" tezahurati 20. yilina intikal etti. Ve son 4-5 yildir hicbir yeni, neseli, eglenceli tezahurata isabet edemedik.

İkincisi, ben sahaya atilan maddeler konusunda Galatasaray'a hem de bu asamada cok agir bir ceza gelmesini isterim. Basit bir sekilde, FIFA kitapciginda yazili ceza ne ise o uygulansin, 10 mac saha kapatma gelecekse, gelsin.

Ama bir sartla. Bu ceza bir milat kabul edilecek ve her takima bundan sonra bu uygulama yapilacak.

Trabzon'da sahaya eli bicakli biri girdiginde, TS para cezasi ile pacayi kurtaramayacak; Inonu'de silah patlayip adam vuruldugunda BJK sezonu kapatacak, Kadikoy'de yumurta bayrami yapildiginda hakem maci tatil edecek ve rakip kim olursa olsun mac hukmen tescil edilecek, Diyarbakirspor kume dusurulecek. Sike olaylarina karisan futbolcularin futbol hayati bitirilecek.

Yurekleri yetiyorsa, ben bir taraftar olarak Galatasaray'a gelecek en agir cezayi kabul ederim. Acsinlar kara kitabi, uygulasinlar. Ama herkese uygulasinlar.
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Maalesef seyirci taşkınlarındaki cezalar Avrupa'da bile aynı oranda işlemiyor..

Hatırlıyorum,pek uzak olmayan yıllarda Valencia' nın bir Avrupa Kupası maçında seyicinin biri yardımcı hakeme kocaman kalasla vurduydu..Ne oldu,Valencia'ya ne ceza geldi bilmiyorum ama işi örtbas ettiler gibi geliyor bana..

Aynı şekilde daha geçen hafta At.Madrit maçında olanlar..Cezası cüzi para.

Bilbao'da nerdeyse her seyrettiğimiz maçta olanları yazmayalım artık..

İnter'e biraz giydirdiler,sıkmadı atamadılar kupalardan ama..

Ha..Şimdi bizim meşhur milli takımın ceza meselesi var.Bakacağız bakalım,onun da sonunda ne olacak..

Diyeceğim,standart olacaksa her yerde aynı olmalı.İngiltere'de yapabiliyorlar mı bir şey bak..

Biz ise kimi örnek alacağımızı şaşırdığımız için ne desek boş..Esas kötülük takımının da oyununu bozan seyirci hareketlerinde geliyor bize..Maşallah o konuda da yıllardır G.Saray seyircisi önder..
Mehmet Sönmez

Post by Mehmet Sönmez »

GS seyircisi neden kendine hakim olamiyor, sonucunda sahaya her atilan yabanci madde takima zarar veriyor...sonra tabiki dogru dürüst mac seyretmeye gelen ve takimini macin son saniyesine kadar destekleyen hakiki seyirciye yazik oluyor... Ben isterimki o yabanci madde atan "seyircileri" o anda tutup tiribünden disari cikarsinlar. Niye diger seyirciler onlarin yüzünden ceza ceksin!

Dün aksam Arsenal ile Juventus macini seyrettim, Juventuslu oyuncularin cok hircin olmalarina ragmen seyirci hic bir yabanci madde atmadi sahaya
ve sonucunda juventuslu oyuncalar macin bitmesine az kala 2 kirmizi kart görüp rövans macinda yoklar...yani cezayi kendi kendine verdiler.

Valla ben seyirci diye buna derim. Oyunculari herhalukarda desteklemek!
Ne hikmetse GS seyircisi bunu unutuyor gibi geliyor bana...

Cok yazik, hem oyunculara hem asil maci seyretmeye gelen seyircilere hemde TV basinda izleyenlere
Can Baysan

Post by Can Baysan »

İsmail Güldüren... Tuna... Risp...
90 dakika protesto edilmesi, ıslık yağmuruna tutulması gereken adamlar bunlar.

Top rakibe geçtiği anda bizim tribünlerin ıslığa başlamaları ve rakibin konsantrasyonunu dağıtması gerekiyor.

Oysa bugün maç boyu ne yaptı bizim tribünler:

Seni sevmeyen ölsüüüünnn
Sarıııı kırmızıııı şampiyooooonnn Cimbooooommm...

Bu kadar çok sesli bir şarkı korosu, dünya müzik tarihinde görülmemiştir!
Liseli vardı ya ah o liseli...
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ne mi yapti...ninni söyledi, son dakikalarda FB-marsini koro halinde dile
getirdiler. Daha ne yapsinlar insaf arkadaslar, böyyuk taraftara laf yok!
Post Reply