31. Hafta: FB-GS 4-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Birol Önder

Post by Birol Önder »

Merhaba,

Her yenilgiden sonra hep oynamayanlari konusuyoruz. Ergün, Volkan ve Ilic
neden ilk 11 de yok, Ferhat ile Ugur neden oynamis. Ugur'u Galatasaray-Schalke macinda canli olarak seyrettim, cok
kosan dikkatli ve kendini maca veren bir oyuncu en önemlisi genc olmasi.
Ferhat cok kosan iyi orta yapan ve sut atan bir oyuncu en önemlisi genc olmasi.
Emre Belezoglu oynadigi zamanlar cokmu yasli tecrubeli idi.

Ergün'ün bir tek tecrübesi kaldi, Volkan Fenerbahce orta sahasi karsisinda
yavas kalirdi.

Benim rahatsiz oldugum konu basin ve yayin organlarinin acik acik Fenerbahce'yi desteklemeleri. Dün LigTv olmus FenerTv, ATV olmus
FenerATV, Star olmus FenerStar.

Dün LigTv mac öncesi sadece Fenerbahceli taraftarlar ile röportaj yapti,
Senol Corlu'ya hakan Ünsal'dan daha fazla söz hakki verildi. Fenerli futbolcularin hakeme itirazi 1-2 saniye ile gecistirilirken bizimkilerin hakem itirazlarini neredeyse belgesel yapacaklardi. Tuncay'in kacirdigi pozisyonu top bizde iken iki defa tekrarladilar. :)

FenerATV evlere senlik sanki Fenerbahce sampiyon olmus, hakemleride
davet etmisler, mac sonrasi coskunluklar, gecenin ikisinde Samandira'dan
görüntüler.
Fenerstar'da Galatasaray iyiki yenildi diye herkesde bir rahatlik, aynen
Samandira'dan görüntüler. Hatir icin bir iki dakika Florya'dan görüntüler.

En komik degerlendirmede mac fairplay icinde gecmis Fenerbahceli seyirciler taskinlik yapmamislar. Bizim amigo spor yazarlari ne kadar balikbeyinli Vestel-FB diyorum.

Elle atilan goller, sahtekarlikla alinan penaltilar ve buna bagli alinan puanlara, Fenerbahceli futbolculara verilmeyen sari ve kirmizi kartlara ragmen, bizimle ayni puandalar.

Galatasaray'in hala sampiyonluk yarisinda olmasi cok büyük bir basaridir.

Hosca Kalin
Birol Önder

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Dun her anlamda benim aksiliklerle dolu bir gundu. Sadece mac degil, mac disinda da ters gidebilecek hersey ters gitti. Ancak kendime gelebiliyorum. Forumdaki yorumlari okudum, bazi dusunceleri ancak pekistirecegim cok farkli bir sey soylemem.

Gerets'in yanlislari hakkinda hic sasirmadim. Gerets ilk defa hata yapmiyor. Bu sene surusune sepet yanlis yapti. Ben Gerets'in PSV hocasiyken Lucescu'lu GS'a karsi ayni buna benzer bir macini biliyorum. O macta stattaydim ki son 10 senede ASY'de izledigim 5-10 mactan biridir. GS o macta ezdi PSV'yi. Top dolastirdi, kalesinden uzak tuttu, kontratak buldu, tam 8 net %100 gol pozisyonuna girdi. O gun forvet Arif ve Umit Karan'di. Hepsini kacirdilar, sadece iki tane atabildik. Sergen muhtesem oynadi, ayni dun Alex'in oynadigi gibi. Eindhoven'in nasil kacirdilar dedigim pozisyonu hemen hemen yoktu. O macla CL'de son turumuzu atliyorduk, (ki 2 gun sonra Bursa'dan 5 yememize ragmen) o sene de son sampiyonlugumuz.

Gerets'in elestirilen tarafi bu mac olmamali, olamaz. Sabri tam formayi kapmisti, nefis oynuyordu, sag bekte bile oynadi mecburiyetten onu bile az hatayla kaldirdi. Bir anda kesildi. Tribune yollandi, hic bir macta yedekten bile sokmadi. Ergun'u yaklasik 3-4 ay hic kullanmadi. Sakat herhalde derken, Hakan Unsal'in agzindan baklayi aldik. Ferhat'i secti. Cok iyi dedik, yeni bir oyuncu yetisiyor, deneyim kazaniyor. Bir anda Ferhat sakatlandi ya da kesildi, Ergun oynamaya basladi. Hic kullanilmayan Ergun bir kac mac sonra mac eksigini gidermeye basladi, son Rize macinda 60 dakika epey iyiydi, form grafigi yukseliyordu. Hop bir baktik, 4-5 haftadir forma yuzu gormemis Ferhat FB karsisina yem diye atildi.

Volkan. Bu sene cok cok iyi maclar cikardi. Eski hantalligini atmis goruntusu verdi. Kilo verdi, hem cok iyi mucadele ediyordu, hem ofansda vardi. Volkan deplasmanda cok daha iyi oynuyor. ASY'deki ona yonelik taraftar tepkisi onun performansini dusuruyor. Gerets bu basit gercegi bile analiz edemedi. En son Izmir'deki Diyarbakir macinda bence cok iyiydi. Attigi igne deliginden gecen ara paslari, topu dagitisi, uzun toplari cok cok iyiydi. Her ne hikmetse o da bir kullanildi bir kullanilmadi.

Ilic olayina girmeyecegim bile.

Dunku maci neden bu kadar kotu verdik?

1) Ferhat cok zayif kaldi.
2) Orta sahamizin top yapabilecek hali yoktu.

Ugur secimi bana gore yanlis degildi. Zaten mactan once kurdugum kadroya bakarsaniz Ugur'u sag bek oynatmistim. Cikana kadar hic hata yapmamisti. Bir kere arkasina adam sarkti, o da ikiye bir yakaladilar, Tuncay'la Umit Ozat paslasarak gectiler. Defansda en cok mucadele eden, tekmeye kafa uzatan, bacagini koparacak gibi oynayan Ugur'du. Her ne hikmetse 30. dakikada oyundan alindi. Yedigimiz ilk gole bakarsaniz, Tuncay'in karsisina Ugur geciyor, Tuncay gecemeyecegini anlayinca vazgecip Appiah'a veriyor, o da iceri kat ediyor.

Ferhat'in performansina cok uzuldum.

Bakin size basit bir soru:

Siz ne zaman Alex'i, Tuncay'i, Appiah'i sag acik oynarken gordunuz? Iste ilk dunku macta. FB ilk golden sonra surekli sag kanattan geldi. Ferhat'i sapsala cevirdiler. Daum'un bilincli bir taktigi mi bilmiyorum. Oyleyse bravo. Eger FB'li oyuncular farkina varip, oraya yuklendilerse ona da bravo. Nobre'nin direkten donen pozisyonunda calimi yerken Ferhat nerede duruyor bir bakin. Ferhat pozisyon hatasi yapti, pas hatasi yapti, calim yedi, hic ileri cikamadi, dogru durust ortasi yok.

Ferhat'a yazik oldu. Bu darbeden nasil kurtulacak hic bir fikrim yok.

Gerets'e vur dedik oldurdu. Ben hic boyle defansif bir anlayis gormedim. Iki capayi koy orta sahaya, defansi ceza sahasina cek, kendi kalesine yaslansin takim, uzun top ve Hasan'in yapacagi bir iki orta haricinde hic bir ofansif sansi olmasin. Bari iki forvet oynama,

Ayhan - Sabri - Saidou- Volkan - Hasan

ilerde Hakan veya Necati oyna.

Madem beraberlik istiyorsun bari 5 li orta sahayla cik da orta sahan ezilmesin. Bak FB'nin kazanmasi lazim, orta sahayi besliyorlar, tek forvet cikiyorlar. Ayip degil ki. Golu yedikten sonra nasil cevap verecek senin bu orta sahan. Ugur'u cikarip Ilic'i koyuyorsun falan.. Rezalet.

Lucescu olsaydi buyuk bir olasilik boyle yapardi. Sonuc elbetteki bu kadar kotu olmazdi.

Bakin 2-1 yenilmekle, macin sonuna kadar goturmekle dagilmanin arasinda cok buyuk fark var. Tamam yenildik ama bu maca ortaktik, olsun sanssizlik, sampiyonlugu biz de hakettik demek var.

Bu yenilgiyle sampiyonlugu kafada nasil dogrulayacaksin? Bu is biraz da satranc isi. Kaleyi Fili kaybedebilirsin ama bir piyonla galip gelebilirsin. Butun onemli taslarin hala elindeyken bir hamleyle SAH MAT olduk.

Cok iyi taktisyen, analizci hocayla prensip mrensip diye sacmalayan hoca arasindaki fark bu.

Ozan Ersoy

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bu maçta takımın başında lucescu olsaydı, yine yenilirdik ama 4-0 olmazdı..

Gerets'in takıma katkısı var mı yokmu hala kesin bir yargıya varabilmiş değilim!

Bizim fener maçlarından bir sezonda 6 puan çıkardığımızı ben hatırlamıyorum! 4 puan çıkardığımızıda hatırlamıyorum! En fazla 3 puan!

Bu senede 3 puan çıkarmış olsak, şimdi liderdik! Geri kalan maçlar açısından takım başarılı ama fener maçları açısından hiç puan almadığımız bir sezon yaşamayalı uzun zaman olmuştu sanırım.

Gerets'in damgasını vurduğu, yaptığı değişiklerle skoru etkilediği sadece Manisa maçını hatırlıyorum.. Konya maçınca Aydının golünü saysak mı saymasak mı bilemiyorum!

Gerets'le ilgili en çok hoşuma giden şey, takıma genç futbolcularında girebiliyor olması!

Lucescununda en kötü özelliği buydu! Şu an fenerde el üstünde tutulan M. Yozgatlı bizim futbolcumuzdu! Nasıl ve ne zaman gitti hatırlıyor musunuz?

Gençlere şans veren, büyük maçlarda teorisyenliğini konuşturabilen, takımı kondisyon ve motivasyon açısından maçlara iyi hazırlayan bir hoca lazım! Kim bu?

Hagi derbiler açısından oldukça başarılıydı! Fatih Terimden, Lucescudan ve Gerets'den daha başarılıydı! Ama o da diğer maçlarda döküldü..

Oof of..

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

GS ve FB arasinda kalite olarak sinif farki vardir lafina bir dereceye kadar katilabilirim. Evet GS'yin bir Aleks gibi oyuncusu yok. Appiah'i ve Anelka'yi bilmem. Ama bugun ligde FB'yi bu oyunculari ile deviren takimlar var. Hadi BJK saymayalim. Vestel gecen hafta adamlari $ap$ala cevirdi. Haa ciddiye almadilar denecek. Dun benim de anladigim kadari ile GS FB'yi ciddiye almami$. Bizim onlardan neyimiz eksik ile sahaya cikmi$lar. Hadi 1-0 bilemedin 2-0 anlarimda 4-0 gibi ezilip buzulmeyi bana burada kimse anlatamaz. Uc puan 1-0'la da veriliyordu diyecek olanlar da var. Mahalle macinda bile 10-0 iken bile bir $eref sayisi diye cabalanilir.

Benim asil anlamadigim defans oyunculugundan yeti$Ip TD olunca defans konusunda takimlarina hicbir $ey veremeyen cali$tiricilar. Hadi Terim i$in $arlatanligina kacmi$ti diyelim. Gerets denen adam hala yarim pozisyondan gol yedik diyor da kilini bile kipidatamiyorsa bu konuda onun adina uzulmek gerek. Futbol sonuc oyunudur, sonuc. Jimnastik, buz patini, ya da suya dalma gibi teknik ve guzellik icin hakemler ayri ayri tabela kaldirip fikirlerini beyan etmezler. Macin ba$indan beri ustun olabilirsin eziyor gozukursun ve macin sonuna dogru rakibin golunu atar evine kicina bakarak yenik gidersin. Futbolun guzel yapan da budur. Milyoinluk e$ekler denenler bir araya gelir hepsi kendi kafalarina gore takilirlar ama kar$ilarina inanan takim olmayi hazmetmi$ bir 11 ki$i cikinca sahada madara olurlar. Evet bunlar her zaman olmaya bilr. Iyi ve kaliteli takimlar i$ zora girdi mi hunerlerini gosterebilir ama $ampiyonluga oynayan bir takim hele ligde bu adamlar kadar puan toplayabilmi$lerse boyle kici kirik $emsiye gibi ruzgarda ters donmez.

Parasizlik bilmem ne $oyle idi boyle idi diye bir suru kendinize mazaret bulun. Dun yenilmemi$ler ezilmi$ler bunun mazareti filan yok.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Apr 23, 2006 9:07 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Gollari biraz once seyrettim. Ma$allah Ferhat da hakikaten buyuk bir gelecek var. Alex ikinci golde belini kirmi$. Hadi Nihat Kahveci'de bizim Terim'in gozdesi Rumen'in buna benzer belini kirdi idi. Ama ucuncu golde adama pas veri$i tuy dikmi$. Helal Geretz! Gencleri deneyecek zamani cok iyi secmi$sin. Bir iki de tiibunden seyirci indirseydin ya hazir elin degmi$ken.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Zafer Yazici

Eline sağlık

Post by Zafer Yazici »

Cengiz Akgun wrote:GS ve FB arasinda kalite olarak sinif farki vardir lafina bir dereceye kadar katilabilirim. Evet GS'yin bir Aleks gibi oyuncusu yok. Appiah'i ve Anelka'yi bilmem. Ama bugun ligde FB'yi bu oyunculari ile deviren takimlar var. Hadi BJK saymayalim. Vestel gecen hafta adamlari $ap$ala cevirdi. Haa ciddiye almadilar denecek. Dun benim de anladigim kadari ile GS FB'yi ciddiye almami$. Bizim onlardan neyimiz eksik ile sahaya cikmi$lar. Hadi 1-0 bilemedin 2-0 anlarimda 4-0 gibi ezilip buzulmeyi bana burada kimse anlatamaz. Uc puan 1-0'la da veriliyordu diyecek olanlar da var. Mahalle macinda bile 10-0 iken bile bir $eref sayisi diye cabalanilir.

Benim asil anlamadigim defans oyunculugundan yeti$Ip TD olunca defans konusunda takimlarina hicbir $ey veremeyen cali$tiricilar. Hadi Terim i$in $arlatanligina kacmi$ti diyelim. Gerets denen adam hala yarim pozisyondan gol yedik diyor da kilini bile kipidatamiyorsa bu konuda onun adina uzulmek gerek. Futbol sonuc oyunudur, sonuc. Jimnastik, buz patini, ya da suya dalma gibi teknik ve guzellik icin hakemler ayri ayri tabela kaldirip fikirlerini beyan etmezler. Macin ba$indan beri ustun olabilirsin eziyor gozukursun ve macin sonuna dogru rakibin golunu atar evine kicina bakarak yenik gidersin. Futbolun guzel yapan da budur. Milyoinluk e$ekler denenler bir araya gelir hepsi kendi kafalarina gore takilirlar ama kar$ilarina inanan takim olmayi hazmetmi$ bir 11 ki$i cikinca sahada madara olurlar. Evet bunlar her zaman olmaya bilr. Iyi ve kaliteli takimlar i$ zora girdi mi hunerlerini gosterebilir ama $ampiyonluga oynayan bir takim hele ligde bu adamlar kadar puan toplayabilmi$lerse boyle kici kirik $emsiye gibi ruzgarda ters donmez.

Parasizlik bilmem ne $oyle idi boyle idi diye bir suru kendinize mazaret bulun. Dun yenilmemi$ler ezilmi$ler bunun mazareti filan yok.

İMZAAAA
Galatasaray bir yasam bicimidir..
Galatasaray sabrın sembolüdür.

Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

3-2 GS

Uğur - Song - Tomas - Orhan (25 Ferhat)
Hasan - Cihan - İliç (75 Kabze) - Ayhan
-------------Necati
------------ Ümit Karan (46.Hakan Şükür)

Deniz - Servet - Luciano - Ümit
Serkan (60 Yozgatlı) - Appiah - Aurelio - Tuncay
----------Alex
----------Nobre

Son 3-2 lik kupa maçının kadroları..Bence biraz da buradan yorumlayalım şu maçı.. :)
Last edited by Hasan Utku on Sun Apr 23, 2006 10:39 pm, edited 1 time in total.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Hasan Utku wrote:3-2 GS

Uğur - Song - Tomas - Orhan (25 Ferhat)
Hasan - Cihan - İliç (75 Kabze) - Ayhan
-------------Necati
------------ Hakan Şükür

Deniz - Servet - Luciano - Ümit
Serkan (60 Yozgatlı) - Appiah - Aurelio - Tuncay
----------Alex
----------Nobre

Son 3-2 lik kupa maçının kadroları..Bence biraz da buradan yorumlayalım şu maçı.. :)
Tesekkur.

Hoca bu oyuncularla sezon basindan beri beraber,yardimcilari da
var,son bir haftada oyuncularin durumunu en iyi bilen o.Orta saha gorevini iyi yapmadi,kabak defans oyuncularinin basina patladi.Ergun oynasaydi da dunku orta saha performansi ile sonuc degismezdi.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Arkadaslar biraz kendi acimdan gencler nasil oynatilir onun yorumunu yapayim. Bir kac ornek vereyim.

Arsenal...

Van Persie. 1983 dogumlu...
Reyes 1983 dogumlu
Flamini 1984 dogumlu
Philippe Senderos 1985 dogumlu
Alexander Hleb 1981 dogumlu
Kolo Toure 1981 dogumlu

Bir sonrakine hazir misiniz?

Francesc Fabregas 1987 !!!! dogumlu

Arsenal genclestirmeye gitti... Ligde batirdilar, Henry iyilesti, Pires, berkamp bir iki tecrubeli adam derken takim oturdu Sampiyonlar ligi finaline cok yakinlar.

Simdi bu yukardaki adamlari kim taniyordu Arsenel'e transfer olup, SUREKLI ilk 11 de oynayincaya kadar? Kimse. Bu cocuklara kim guvendi? Wenger... Wenger nasil guvendi bu cocuklara? Surekli ilk 11 oynatarak. Bolton, Portsmouth macinda ilk 11 oynatip, Chelsea'ye karsi, Real'e karsi tribune yollayarak degil. Ya da ManU macinda oynatip, Portmouth macinda oturtmadi kenarda. En onemli oyuncularindan Vieira gitti, Fabregas'a verdi formayi surekli her mac ilk 11 oynuyor cocuk. Bugun geldigi yer belli.

Ornekler cok. Koeman Ajax'i kupa tarihinin en genc takimiyla CL yari finale cikardi. O zamanlar hic birini kimse tanimiyordu, o isimler simdi yildiz.

Feldkamp gelip de Okan Buruk, Arif Erdem, Tugay, Hakan Sukur, Bolic vs ile sampiyon olmadi mi? Bu cocuklar o zamanlar bir mac oynayip hop sebep yokken kesilip 7 mac tribune mi yollandilar?

Genc adama guvenme demek, ismi sani duyulmayan Victoria denen 19 yasindaki cocugu, Cafu karsisinda da oynatma, FB karsisinda da oynatma, Liverpool karsisinda, Barcelona karsisinda da oynatma demek. Ama sonra son kritik Samsunspor deplasmaninda frikik attirmak da demek.

Simdi hangi biriniz Ferhat haftaya oynayacak diyor. Oynamali diyor, ama oynayacagina inanan kim var? Hani Aydin cikti takimi ipten aldi, kac mac ilk 11 oynadi. Biz mi Ferhati 4-5 mac oturtup, Ergun'u oynattik? Cihan'in sol bekte hata ustune hata yaptigi belliyken Ugur neden kadroda bile yoktu. Hakan Sukur 20 macta 3 gol ortalamayla oynarken, Kabze neredeydi? Neden Kabze hic ilk 11 denenmedi?

Hani Sabri nerede??

Arda niye Vestele yollandi? Niye bir kere guvenilmedi bu cocuga?

Mondragon bidon gibi oradan oraya yikilmaktan baska bir sey yapmiyorsa, kesersin ligde Mondragon'u koyarsin Aykut'u kaleye bu kadar basit. Casillas'a boyle yapilmadi mi? Arada gol yer, hata yapar, ama kritik maca geldiginde cikip oynar oyununu.

Uzun sozun kisasi, Gerets genclere guveniyor, genclere onem veriyor, bu hocayla gelecegin kadrosunu kuracagiz, iyi seyler yapacagiz dusuncelerinizi bence gozden gecirim derim. Genclere guven boyle olmaz. Boyle olsa olsa, gencleri harcama olur. GS'insa harcanacak en son seyi artik gencler.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Sun Apr 23, 2006 9:55 pm, edited 1 time in total.

Ercan Dumlupinar

Post by Ercan Dumlupinar »

3-2 macta sahaya Umit'le cikti, Umit sakatlaninca 2. yari Hakan girdi.
Genclerin oynamasi sorun degildi; orta sahayi hizli ve kalabalik tutmasi lazimdi; ileridede ilk yari en hizli adamini oynatacakti yani Hasan Kabze defense rahatsiz edecek 60 dakika kosacak sonra kimi istiyorsan al oyuna, dunku Necati cok yavas kontra futbolu icin Hakan sakat ve sakatti; bunuda yapamadi defanstaki 4 kisi gunah kecisi oldu. Ilk iki golu ceza sahasi disi sutlari orta sahanin Cihan Saido'nun kapamasi gerektigi yerler. Feneri en buyuk sansi ise 12 dakikada golu bulmasi eger gecikse bu yazdiklarimizin cogunu bugun unuturduk veya ilk 10 dakika daki posizyonlari degerlendirsek. Volkan, Sabri orta sahaya sarti, Heinz bile Cihandan daha iyi mucadele verirdi. Birde Saidonun ilk yarida 2. sari gerektiren hareketi vardi Selcuk'ga taban girdi. Ikinci yari Gerets degistirmedi hakem atti.

Isin en kotusu adamlarin 11 daha kaliteli olabilir " Alex ", fakat yedekleri yok sinirli. Geret'sin elinde daha fazla secenek var, ama kullanamiyor. Unutmadan; Rustu bir hafta evel 5 tane yemis, burnuna kadar girmenin anlami ne cek suttu kaleyi gordugun yerden cerveyi tutsun adam kalesinde nezaman sut cekecekler diye dusunsun, saga sola gitmenin anlami ne israrla kenar toplarin gol atacaksin ortalarin yerini bulmuyor begenmedigimiz Servet hava top krali oldu macta. Topu topu 5 sut 90 dakikada kaleyi bulan icler acisi 2 tane. Bazen maca cok RAHAT cikmakta iyi degil anlasilan, heyecan olacak.

Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

edit:yanlış oldu..

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Macin gerilimden yeni yeni cikiyorum, mactan once de biraz fazla kacirmisiz, butun gun corba ice ice bir hal olduk.

Dunku macta biz iyi oynadik ve yendik, detaylara girilir.Baska bir macta aksi olacaktir, boyle surup gider.Ama yenilen ve hep yenilmeye mahkum olacak bir grup var ki, o da Spor basinidir.Insanlari birbirine dusman etmek icin her turlu hokkabazligi yapmakyan kacinmayan, kan dokulmesinden rant saglayan, insanlarin ancak huzursuz olabilecegi konumlardan para kazanabilecegini, sohret olabilecegini dusunen sakat ruhlu insanlar hep yenilsin, beter olsun.

Reyting icin serefini satacak insanlarin, karsilik beklemeden bir tutkuya hapsolmus, takimlarini karsiliksiz seven insanlari kotu gostermeye haklari yok.Yani aslinda azgimdan geleni soylemek istiyorum da kendimi gene de tutuyorum.

Bir arkadasim spor basininin duayeni diye gecinen insanlarin grubunda ise basladi.Biz oyle hikayeler anlatiyordu ki kulaklarimiza inanmiyorduk.Bir kac ornek, Izmir'de zamaninda bir gencler sampiyonasi yapiliyor, onceki hafta gidiyorlar Ataturk stadinin bir kosesine patates tohumu mu ne ekiyorlar, sonra o patates cikinca hemen gidip bir haber daha" Ataturk stadinda patates cikiyor diye.

Daha neler neler, Italya'daki gazetede yazan muhabire burda duydugunu yazdirip ondan sonra italya'da haber cikinca onu kaynak gosteren adamlar.Havuzun icine balik atip, rezalet diye haber yapan adamlar bunlar ya.Daha otesi var mi.

Bu serefsizler kendi aralarindaki tartismalari bile kendi sutunlarina tasiyip, isin icinden cikamayinca, birbirlerine "tekerlek,yumusak" diyecek kadar ileri gidip ondan sonra kulup yoneticilerini, taraftarlarini kalkip yargilamaya kalkiyor.Utansinlar biraz utansinlar.

Maca gelince;

Bence Daum'un yaptigi en iyi hareket Selcuk'u oynatmasi oldu.Bu geriden topu yonlendirip oyuna sokmak acisindan cok iyi oldugu gibi, Alex'in geriye gelip top almasini engelledi, Alex'de daha can alici noktalarda top alisverisine girince inanilmaz etkili oldu.

Gerets cok sasirtti beni, ozellikle ilk kupa macinda oynayan takim ile dun cok fark vardi, ben o macta Gerets'in sadece dunku maca yonelik o zamandan hazirlik yaptigini dusunuyordum.GS tempoyla ivme kazanan bir takim, bunu kaybedince zorluk cekiyor.Bu yuzden de kendi sahasinda her maci aliyor cunku orada baskiyla bunaltiyor.

Birde top sevseydi keske biraz feneri diyen var, top bizi cok sevdi dun.Zaten macin ikinci yarisini analiz etmeye gerek yok, sartlar olaganustuydu.Ilk yarida one gecen taraf olunca, hemen akabinde 2-0 yakalayinca her sey kolaylasti.

Sampiyonluk bence hala cok ortada, biz bu hafta puan kaybederiz buyuk olasilikla, ama iddiam GS'in da Ankara macinda cok zorlanacagidir.

Selamlar
Savas

Not: Ufuk ve Murat'a tebrikleri icin tesekkurler, geri kalan haftalar icin bende basarilar diliyorum.
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Maç özetinde dikkat ettim, Ferhat'ın yaptığı 3 kritik hata GS'nin hezimetinde önemli rol oynamış, peki buna istinaden Ferhat suçlumudur derseniz hayır, sadece dün intihar etmeye çıkmış bir takım sahaya sürmüştür Gerets yani kanatları olmayan yada gövdesi yarım bir uçaktır takımımız, Hasan Şaş ve Ayhan ileriye top taşıyacak Hakan'a Necati'ye orta yapacaklar falan filan peki yaa 2. sınıf makalele Saidou ne yapacak oda en fazla sağdan soldan vızır vızır geçen oyuncuları seyredecek.. Fener'le oynanan 2. kupa maçında Mehmet Yozgatlı oyuncu değişikliğinden sonra oyunun FB lehine geliştiği ve akabinde gol geldiğinden bahsetmiştim. Dünkü maçtada Ferhat'ın oynadığı alanda işlerin iyi gitmediği belli iken sevgili Gerests kardeş acaba ne düşünüyordu. Yine burada Johan Cruyff örneği ile maç içi taktiksel değişiklikten bahsetmiştim..
Maç 2-0 olmuş iken Heinz gibi Kabze gibi koşu yapmayan teknik kapasite ile oynamaya çalışsan adamların hezimeti dahada kolaylaştıracağını bilmeyen hocanın bence GS de işinin olmaması lazım.. Maç belki Volkan'la Sabri ve Ergün ile kazanılamazdı ama TD 'nin maçı okuduğu önlem almaya çalıştığı izlenimini verirdi.
FB yenilgisi değil, haftalardır çalan tehlike sinyallerinin sanki bir kurgunun parçası gibi bu maçta patlak vermesi ise ilginç bir ironi. Sanki herşey FB nin sahte başarısını belgeleyen bir tiyatro oyunu gibi ve ne yazıkki takımımızda bu senaryonun baş oyuncularından. Bu bir büyümü bir fobimi bir kompleks mi bilinmez ama 2-3 maçta bir bu stadta bu takımın TD si oyuncusu aklını gücünü kaybediyor ve bunu neden yaptıklarını da kendilerine hiç sormuyorlar..

Saygılar

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Cok kisa yazacagim:

*FB uzun zamandan beri ilk defa net daha iyi oynadi,
duran toptan degil, pozisyondan atti, daha diri ve istekliydi.
Kalecisi bile daha iyiydi. FBlileri tebrik etmek gerekir.
Demekki teror yaratmadan da GS galibiyeti alinabiliyormus.

Yenilginin sebepleri:
Sakatliktan cikanlar veya sakat oynayanlar: Sukur, Song, Saidoo
Cok kotu gununde olanlar: Mondragon, Necati
Acemiler: Ferhat

Bu kadar eksi ile derbi kazanilmaz.

Galatasarayda iyi ve sert sut atacak adam yok. Karan olmazsa, Necati formsuz ve isteksizse, Sas ve Song kaleye uzaksa, Sabri, Volkan ve Kabze oynamazsa suttan gol atamazsin.
Kaldin Hakanin kafasina veya ılicin plaselerine. Oda olmadi iste.

Tabii sansizlik faktorude var. Sen ortayi guclu tutmak icin 2 onlibero koyup, birde cepheden Turkiyenin en iyisi Mondiye ragmen, o ilk golu yersen artik soylenecek birsey yok. Sen 2 önliberoyu arka arkaya ekarte et ve sutunu dev gibi kaleci cikaramasin. Burada soylenecek sey ,sakatliktan yeni cikan formsuz Saidoo ve uzun suredir sag bek oynayip birden yine
onlibero olan Cihanin adaptasyonda zorlandigi icin dogru secim olup olmadigi.
Benim mac kadromda orada Sabri vardi. Su form durumuna bakinca belki Saidoo olmamali Volkan olmali diye dusunuyor insan.
Belki Ayhani oraya cekilip Sabri saga, Sas solda oynayabilirdi.
En azindan FB kalesine 2-3 tane gol olacak sutun olurdu.

Diger buyuk hata hafta boyunca , abartilmis relax etme sureci idi.
Hele ki '' Bucocuklarin hakkini odeyemeyiz. Yensekte yenilsekte bu noktaya kadar gelmek basari. Zaten Geretsde sonuz ne olursa olsun cok basarili 2. olsada'' sacmaliklari idi.Bunlari soyleyeceksen lig bitince soylersin. Abartilmis demotive etme sureci tam bir aptallik.. Baski altinda rahat oynayalim derken, motivasyonu ve istegi oldurduler. GS'nin elindeki yegane silahlardan birinin cephanesini bosalttilar.

Ferhat dogru secimdi. 2 hata yapti ama birde cizgiden cikardi.
FB'ye karsi kim olursa olsun yapardi. Zaten ilk hatasinda firca atilmis cocuga , ondan sonra ne bekliyorsun 50bin kisi onunde. Hata haftalardir Ergun sacmaliginda israr edip, cocugu sogutmakti.

Vestel nasil yendi? 6 eksigine ragmen, ozellikle hucumda esasinda yedek fakat diri gencleri kullandi. Onlarda ustune gittiler FB'nin korkusuzca. FB ile korakor savastilar, ustune gittiler. Ben sakat Sukur yerine tam bir sürpriz yapilip Kabzeyle baslardim mesela. Sabri ortaya cekerdim. Eminim Kabze Kaloglu kadar, Sabride Caner kadar mucadele edip, kaleye sut cekerdi.

Gerets dersine hic calismamis. Taktik ve dizilis dogru, fakat oyuncu secimi yanlisti. Vestel-FB macini ise dogru durust etud etmemisti.
Hafta boyunca stres indirme sacmaligi ise felaketti.
NO ADNANS, NO CRY !!

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

yenildik diye vurun abaliya yapiliyor burada. haksizlik ediyoruz hem futbolculara hem de geretse. yok gencler bu macta denenir miymis? galatasarayda gencler artik denenmiyor, oynuyor farkinda degilsiniz cengiz abi. ugur gecen sene kupa finalinde bile oynadi fenere karsi. bu sene de oynadi. ferhat da oynadi fenere karsi daha once. ustelik ferhat pek cok macta ilk 11 cikti sahaya, o genclerin icinde en parlagi. ancak gerets, ferhatin umit milli maclardaki yogun programi nedeniyle son birkac mac oynatmamisti. orhanin yoklugunda, bu macta ergun'u koymasi beklenmezdi geretsin zaten.

oyuncu secimi de dogruydu, taktik de bence. (aslinda bana kalsa, ilic-saidou oynatirdim gobekte.) fenerin orta saha ustunlugune karsi, gerets defanstaki oyuncularinin arkaya atilan toplarda ve oyuna cikislarindaki eksikligi gormus ve planini buna gore yapmis. uzun toplar, onde pres. taktik isliyordu da. ama macin basinda sansimiz yaver gitmedi iste. biz atsak belki onlar panikleyecekti. cunku mac basladiginda esas gergin olan fenerlilerdi. tuncay'i gormediniz galiba? kendini yerlere atmalar, bagirip cagirmalar. bulacagimiz bir golun, hep rakibi hem de staddaki seyirciyi nasil gerebilecegini dusunuyor musunuz? evet, belki boyle fark atamazdik, belki yenemeyebilirdik de. ama eger macin basinda yakaladiklarimizi atsaydik, buyuk ihtimal bugun geretsin taktigi yanlisti, oyuncu secimi yanlisti demiyor olacaktik. ama malesef onlar atti ve bizimkiler panikledi. daha yirminci dakikada, sahadaki tum oyuncularimiz moralman cokmuslerdi, o psikolojiyle oynamalari mumkun degil. buna hakan'i da dahil necatisi de mondisi de ferhati da. kadikoydeki fener maclari malesef futbolcularimizda kompleks olmus. en tecrubelisinden, nihayet dun itibariyle en gencine kadar. 20. dakikada biraktilar maci. bundan sonra, fener maclari oncesi planli ve kapsamli bir sekilde psikolojik destek verilmesi gerekir tum futbolcularimiza. orada kazanamadikca durum daha da kotuye gidiyor. insallah, onumuzdeki sezon ikinci yari macini asy'de oynamak nasip olur bir de.

Post Reply