GS Kulübü Kongre Üyeliği

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Soner Özaltındere

GS Kulübü Kongre Üyeliği

Post by Soner Özaltındere »

GS Kulübü Kongre Üyesi Yönetmeliği bugünün ekonomik gerçeklerine uygun mudur? Bildiğim kadarıyla kulübe her sene dışarıdan üye olabilecek insan sayısı en fazla on kadarmış, kulübümüz tüm camianın gözbebeği olmakla birlikte sanki çok küçük bir gruba aitmiş veya onların kontrolündeymiş gibi gözüküyor gibi geliyor bana. Acaba üye tüzüğünde ki bazı katı kurallar biraz esnetilse, klubümüzün faydasına mı olur yoksa kulübe geri dönülmaz zararlar da verebilir mi?
Teşekkürler

Ali Okan Aksoylu

Post by Ali Okan Aksoylu »

Ben 2005 senesinde yeni uye olabildim.
Bildigim kadariyla kontenjan her sene aidatini odeyen uye sayisinin %3'u kadar. Bu sene de yanlis hatirlamiyorsam 500 basvurudan 240 civarinda yeni uye aldilar. Bunlarin buyuk cogunlugu lise mezunu veya uye cocugu. Sanirim disardan uye alimi en fazla %20 civarindaydi. 5 kisi kadar da baskan kontenjani oluyormus her sene.
Bir baska onemli konu da, Hayrettin Kozak'in kongre oncesi yapmis oldugu sunumda lise mezunlarinin genel kurullara pek fazla ilgi gostermediklerini gosteriyordu. Yapilan teshis bence cok onemliydi. Disarida o kadar pahali fiyata uye olmak icin sirada kisi varken, 600 YTL gibi bedava sayilacak bir fiyata direk uye olan o kadar liselinin kulube yeteri kadar sahip cikmamasi ilginc gelmisti bana.
Bence degerlerimize bagli kalmamizin cok onemli olmasinin yani sira malesef potansiyelimizi yeteri kadar verimli kullanamiyoruz.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Resmi sitemizde uyelik ile ilgili bolumde yer alan acıklamada, her yıl alınacak uye sayısı, kaydı acık aslı uye sayı toplamının %3 nu asamaz ibaresi var. Bugunku uye kaydı goz onune alındıgında, bu acıklama, her yıl yaklasık 180 ile 200 yeni uye anlamına geliyor. Tuzukte GS lise mezunu, aile bireyleri, sporcular ve diger basvurular icin belirtilmis kontenjan ve bir yuzde ibaresi yok. Yapılan basvurular ve yeni uye profiline bakıldıgında sporcular haric diger uc grup arasında esit bir denge gozlemledim. En azından benim ve tanıdıklarımın uye oldugu donemler icinde boyle bir denge vardı.

Arz/talep dengesi ve uyelik sureci goz onune alındıgında %3 kontenjanın artıralabilecegini dusunuyorum. Benim burada goz onune aldıgım kriter buyuk bir kutlenin kulube ivedilik ile degil bir takvim icinde katılması.

Bugunku uye kaydı goz onune alınarak, kaba taslak

%5 a cıkarılmıs bir baraj bes sene zarfında uye adetini %27 buyutur, ilk sene 300 besinci sene 390 yeni uye demektir.
%6 a cıkarılmıs bir baraj bes sene zarfında uye adetini %34 buyutur, ilk sene 360 besinci sene 500 yeni uye demektir.
%10 a cıkarılmıs bir baraj bes sene zarfında uye adetini %61 buyutur, ilk sene 600 besinci sene 990 yeni uye demektir.
%20 e cıkarılmıs bir baraj bes sene zarfında uye adetini %148 buyutur, ilk sene 1250 besinci sene 3000 yeni uye demektir.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Sanıyorum 2003 yılında %3'ü aştığı için Canaydın Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. Ama kurulda ne karar çıktı bilmiyorum :roll:

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Bence üye olabilmenin şimdi ki kadar zor olmasını doğru bulmasam da dengeleri koruyabilmekte çok önemli; çünkü Galatasaray'ımızı diğer klüplerden ayıran en önemli özelliği de biraz o muhafazakar yapısı. Bu değerlerde sıkı sıkıya korunmalı zaten buna itirazım yok ancak en azından üye sayısını arttırmak için yönetmelikte bir değişime gidilemiyorsa bile mevcut şartlar altında üye olmuşların yada olabileceklerin bu haklarına sahip çıkmaları için heveslendirilmeleri gerekiyor diye düşünüyorum. Öbür taraftan tam tersi bir mantıkla uzun süre hiçbir aktivite içinde yer almamış üyelerin de uyarılmaları, gerekirse ihracları bile düşünülebilmeli. (Belki de yapılıyordur bilmiyorum) Bir de ben üye olmadığım halde üyeleri toplantılardan uzaklaştıran nedenlerden birisi de tüm toplantıların Lisede yapılıyor olmasından mıdır acaba diye düşünüyorum? ( Çünkü biliyorsunuz Beyoğlunda ulaşım, otopark, caddenin pisliği, kalabalıklığı hatta kapkaç gibi sebeplerden ötürü adının çıkmış olması olabilir mi acaba?)

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bir gün kongrelerimizde oy kullanan fenerli ve beşiktaşlılar olduğunu duymayalımda..

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Avrupa kulupleri bu uyelik isini nasil yapiyorlar arastirmak lazim. Liseli uyelerle doldurursan kulubu, aidat gelirleri duser tabii. Cuzi bir aidat verip, kulubun yolunu bilmeden etrafta GS kulubu uyesiyim diye hava atan liseliler vardir mutlaka. Halktan herkes uye olsun demiyoruz, kulube maddi manevi konularda yardimi dokunabilecek kisilerin uye yapilmasi dogru da her seyin bir siniri var.

Ben kulubu ilgilendiren konularda alinacak kararlar icin siradan taraftara da uyeligin acilmasindan yanayim. Bu gercek bir devrim olur. Tabii biraz daha farkli bir uyelik olacak, taraftar uyeligi diyelim. Oy hakki sinirli olabilir bazi konularda, ve diger uyelere gore daha az bir agirlikta olabilir. Ama sabika kaydi temiz oldugu ve dogru duzgun bir isi oldugu surece her taraftar kulube uye olabilmeli. Bu kulubun gercek anlamda halka acilmasi olur. Bir ise yaramayan ve tutulmayan taraftar karti satislarindan cok cok daha fazla gelir getirecegi ve taraftari kuluble daha fazla butunlestirecegi de kesin. Taraftar uyesi olanlara da taraftar karti kampayalarinda uygulanan hediye ve imkanlar verilebilir. Ama bunu yapmaya cesaret edip gucun hic olmazsa bir kismini taraftara devretmek isteyecek cikar mi, zannetmem. En basta da dedigim gibi baska ulkelerde baska takimlar ne yapmislar onlari incelemek lazim.

Post Reply