3. Hafta: V. Manisa-GS, 2-2 (Necati, iliç(pen))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yatip kalkip $ansa dua etsinler. GS oldukca kotu. Joanna denen adam Hakan'a kan kusturdu. Adim attirmadi adim. Cekler seyrettilerse yandik yani. Carruska'dan kapuska bile olmaz. Tam bir kuru siki herif. Necati'de yeni gelin gibi iki kiritti ve golunu atti ama nafile. Vestel oyuncu olarkta taktik olrakta GS'dakilerden iyi idi. Adamlar galibiyeti kacirdilar.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Mactan cıkarttıklarımız. Dayanıklıgı artırmak icin, ligler Temmuzda baslasın ve Adana - Antalya ekseninde oynansın. Onemli olan 2008 e ve 2010 gitmemiz.

Cem Papila verdigi kararlar ile macın icine etti. Haklı galibiyeti kacıran Manisa ya yardım etmesine gerek yoktu.

Gerets in yaptıgı bana gore en onemli hata Arda yı sag kanada hapis edip, topu kullanamayan, agır, calım atamayan, calım yiyen Cihan ı oyunu kurmak uzere on libero da kullanması.

On libero alınmıyor ise, sag kanada Ugur ları monte edemiyorsak, iceriden dısarıdan bir sag beke ihtiyac var. Avrupa icin degil ligi goturmek ve seneye de CL on elemesine kalabilmek icin.

Meduna ya cok gecmis olsun; ALLAH yardımcısı olsun. Ben yapılan anonsa da o kadar cok guvenmiyorum. Aksamı atlatıp sabahı bulsun, durumu anlasılır. Spor hayatını etkileyebilecek bir rahatsıklık gecirdi.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Burak Fenercioglu

Post by Burak Fenercioglu »

Ali Gursel wrote:
Mehmet Gorgen wrote:Carrusca'dan yıldız olmasını daha çok bekleriz.
Yine mi cikmadi piyango? Ne talihsiz klubuz yahu, aliyoruz aliyoruz bos cikiyor, hani Maradona, Henry degil, bir Alex ciksa raziyiz. Neyse, yonetim boyle devam ederse yakinda tutacak, bulacagiz sansa buyuk bir yetenek, bakarsiniz baktiklari Romen yeni Hagi falandir, zaten sayelerinde Romanya'dan cikma Hagi adayi kalmadi gormedigimiz, sonunda wallahi tutturacagiz, bir 10 sene zaman verin bizim baskana.
Ribery'den buyuk piyango mu olur? Herif resmen the next big thing idi. Alsan da adam gibi elinde tutamiyorsun ki beceriksizlikten!

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Sayılmayan gol icin top Ayhan a servis yapıldıgında Ilic off side. Ayhan topu kendi kullansa ve gol olsa nizami idi, Ilic e pas verince yan hakemin uyarısı ile golu iptal etti. Bence karar dogru.

Papila asıl faul calma pozisyonlarında bizi yedi. BJK yı dilim diim dogradı derlerken haklılarmıs.

Carsamba gunu Cihan ı on libero olarak oynatır ise Gerets buyuk kumar oynar. Bana gore kotu bir sag bek; ama on liberolugu sag bekliginden daha kotu!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Biricik wrote: ..
Papila asıl faul calma pozisyonlarında bizi yedi. BJK yı dilim diim dogradı derlerken haklılarmıs.
Maci seyretmesem belki inanirdim. Onumde 19" duz ekranda tabak gibi mac oynandi. Boyle bir yorumu gerektirecek bir kiyim filan gormedim. Sahada tel tel dokulen bir GS ve hafta icinde dalga gecip Romanya da dola$ip keyiflenen Gerets vardi. Oturup tek bir macini izlememi$ Vestel'in sersem adam.

Aksine BJK sacmaladigi ve Papila'nin yuzde yuz kartlari ile cezalandirdigi Samsun macinida seyrettim. Ortada ne kiyim vardi ne katliam. Bunlar kendi takimina olan kizginliklarin hakemden cikarmanin geregi olsa gerek. GS Ayhan tarafindan atildigi golude yava$ cekim filan izlemeden gol olmadigini gordum. Top Ayhan'a geldigi anda Ilic off-site idi hakemler pasif diye vermediler. Ayhan farkinda degildi. Ufuk bunu nasil atladi bilmem ve hakeme yaki$tirdigi sifat da cok cirkin kacti.
Last edited by Cengiz Akgun on Sat Aug 19, 2006 11:10 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ugurlu geldim haberiniz yok.Uyuya kalmisim bir actim 2-0 mac, dedim simdi ben actim maci GS alir.Nerdeyse aliyordu.Maci 68'den sonra seyrettim ama GS defans ve orta sahasini feciydi.Manisa biraz ciddi olsaydi son vuruslarda skor farkli olurdu bence.

Meduna'yi oyle gormek beni cok uzdu.Yazik gencecik adam.Yalniz bana sicak hava muhabbeti cok mantikli gelmiyor, gerci burada doktor arkadaslar vardir.Yani Basketbol'da da bu tarz olumler oluyor.Dunyada degisik cografyalarda daha sicakta maclar oynaniyor.

Yediklerimiz saglikli degil, yasadigimiz sehir ortamlarinin yapisi insan uzerinde stres yukluyor.Eskiler gibi dayanikli degil yeni jenerasyonlar gibi geliyor bana.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Burak Fenercioglu wrote:
Ali Gursel wrote:
Mehmet Gorgen wrote:Carrusca'dan yıldız olmasını daha çok bekleriz.
Yine mi cikmadi piyango? Ne talihsiz klubuz yahu, aliyoruz aliyoruz bos cikiyor, hani Maradona, Henry degil, bir Alex ciksa raziyiz. Neyse, yonetim boyle devam ederse yakinda tutacak, bulacagiz sansa buyuk bir yetenek, bakarsiniz baktiklari Romen yeni Hagi falandir, zaten sayelerinde Romanya'dan cikma Hagi adayi kalmadi gormedigimiz, sonunda wallahi tutturacagiz, bir 10 sene zaman verin bizim baskana.
Ribery'den buyuk piyango mu olur? Herif resmen the next big thing idi. Alsan da adam gibi elinde tutamiyorsun ki beceriksizlikten!
Sevgili Burak, sen de yani amiyane olacak ama piyongo buldun, saclisini istiyorsun. Yani hem piyango cikacak, hem de bu yonetim o adami elinde tutacak. Musaade et de adamlar yoneticilik ogrensin, koklu, gelenek sahibi klubuz, dovmeye gidiyoruz ama kibarliktan dovmuyoruz, adam da kaciyor parasini alamamis diye. Ama simdi ogrendiler, bir daha para almadim diye laf edeni essek sudan gelinceye kadar doversin, sikayet falan etmeye kalkarsa polisle anlasir Midnight Express'ten beter edersin, bak kaciyor mu? Bu yonetime guven, bak genel kongremiz nasil guveniyor, secim ustune secim yonetime getiriyor, sen de guven, ogreniyorlar bu isleri, Maret, Pilic, Kapuska geldi, Ribery yemek gordun giris, dayak gordun sivis seklinde tuydu, ama ben cok umitliyim bizimkilerden, bir daha ki piyangoda iyiyiz, bak gorursun, Carrusca'yi satacaz, kazandigimiz paralarla stad yapacaz. Hocanin alacaklisi misali gulumsedigini gorur gibiyim. :lol:

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Murat Biricik wrote:Mactan cıkarttıklarımız. Dayanıklıgı artırmak icin, ligler Temmuzda baslasın ve Adana - Antalya ekseninde oynansın. Onemli olan 2008 e ve 2010 gitmemiz.

Cem Papila verdigi kararlar ile macın icine etti. Haklı galibiyeti kacıran Manisa ya yardım etmesine gerek yoktu.

Gerets in yaptıgı bana gore en onemli hata Arda yı sag kanada hapis edip, topu kullanamayan, agır, calım atamayan, calım yiyen Cihan ı oyunu kurmak uzere on libero da kullanması.

On libero alınmıyor ise, sag kanada Ugur ları monte edemiyorsak, iceriden dısarıdan bir sag beke ihtiyac var. Avrupa icin degil ligi goturmek ve seneye de CL on elemesine kalabilmek icin.

Meduna ya cok gecmis olsun; ALLAH yardımcısı olsun. Ben yapılan anonsa da o kadar cok guvenmiyorum. Aksamı atlatıp sabahı bulsun, durumu anlasılır. Spor hayatını etkileyebilecek bir rahatsıklık gecirdi.
Murat bey yorumlariniza eksiksiz katiliyorum. Bir iki ekleme yapayim, TRT ve DHA, Meduna'nin hayati tehlikesi olmadigini ve yogun bakimdan ciktigini bildirdi. Ama bu bildirim mac sirasinda yapilan "sicaktan fenalik gecirdi" aciklamasindan cok sonraydi. Dolayisiyla mac icinde yapilan anons, durumu idare etme amacliydi. Tibbi teshis gece 12.30 itibariyle hala yapilmadi ve yarin belli olur. Bence en azindan kalp spazmi veya kriz.

Ikincisi : Cengiz agbi, ustuste 2 alinti nasil yapilir beceremedigim icin senin cumleni aktaramiyorum ama verilmeyen gol pozisyonunu kacirmis degilim. Orda Ayhan topu aldiginda Ilic ofsayt ama Ayhan o anda ona topu atmiyor. Pozisyon suruyor, o surecte Ilic ofsayttan cikiyor. Yeni bir durum olusuyor. Ilk durumda Ilic'in duruma hicbir katkisi yok, pasif ofsayt olamaz. Gol aninda ise aradan gecen bir surec var ve orada Ilic bilincli olarak geride kalarak yeni pozisyon aliyor. Mesela soyle olsaydi, Ayhan topu kaleye caksaydi, top kaleciden donup Ilic'e gelse ve o da gol yapsaydi, ilk konumu pasif ofsaytti diye bu gol verilmeyecek miydi ?

Kaldı ki Hakemin golu ilk pozisyon icin mi ikincisi icin mi caldigini bilmiyoruz nitekim siz de ilk yorumunuzda, Ilic'in gol anindaki durumuna bakarak hakemin kararini dogru buldunuz.

Bu pozisyondan hemen sonra hakem acik fiziksel temasa net penalti calmadi (Necati). Daha sonra Hakan'in formasindan cekilmesine penalti vermedi. Ozellikle yan hakemin kafasi o kadar karisikti ki Hakan'in penalti bekledigi pozisyona once korner sonra aut dedi. Senin amiyane laflar kullanilmamasi konusundaki hassasiyetini biliyorum ama ortada ciddi bir aymazlik var, herkes isini hakkiyla yapmali. Bu lafi ben orada kullanmasam, bir suru adam baska yerlerde kullaniyor. Biraz da soyleyene degil, soyletene bakmak lazim.

Son olarak, benim hatirladigim kadariyla bundan 5-6 yil oncesine kadar ligler Eylul'de baslardi. Bu sene Temmuz'da baslatildi. Sebebi ne ise aciklansin. Bu Milli takimlar icin istenen bir sey midir, CL'ne katilan takimlar icin mi, aciklansin. Savas Macun, Meduna'nin durumunun sicak havadan olmayabilecegini soyluyor ama ben ayni goruste degilim. Bu couklar gunduz idman, haftada 1-2 seyahat derken oldukca agir tempoya giriyorlar. Mutlaka iklimin ters bir etkisi vardir. Yarin hastane aciklamalarindan belki ogrenme sansimiz olur. Mesela Arda gibi 19 yasindaki bir cocugun son 2 haftada 4 agir maca ciktigini dusunursek isin ciddiyeti anlasilabilir.

Bu olay Turkiye'de baski gruplarinin da ne kadar palavra oldugunu gosterdi. Futbolcularin, Faal hakemlerin, Spor yazarlarinin hepsinin maasallah dernekleri var. Bir de anli sanli Kulupler Birligi var. Ama bir Allah'in kulu kalkip liglerin bu sicakta oynanmasini gundeme getirmedi, sorgulamadi. Mactan sonra Vestel Baskani, konuyu yarin Kulupler Birligi toplantisinda acilen gundeme aldiracaklarini soyledi. Eminim oyunculari vefat etse, bir hafta sonraki maca siyah forma ile cikip gorevlerini yerine getirmenin vakarini yasarlardi.
Last edited by Ufuk Sezekkaplan on Sun Aug 20, 2006 4:07 pm, edited 1 time in total.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

MEDUNA HASTANELİK OLDU!..
19 Ağustos 2006 22:04

Turkcell Süper Lig'de oynanan Vestel Manisaspor Galatasaray karşılaşmasının 82. dakikasında Galatasaray'ın kazandığı penaltı sonrasında Meduna bir anda yere yığıldı!..

Çek futbolcuya ilk anda sağlık görevlileri müdahale ederken, Meduna ambulansla apar topar hastaneye kaldırıldı..

Hastanede yapılan kontrollerinin ardından Meduna'nın enfaktüs geçirdiği ve hemen anjiyo işlemi yapıldığı açıklandı..

Doktorlar jet hızıyla yapılan Anjiyo sonrası Meduna'nın çok nadir görülen bir şekilde sol tarafta bulunan kalp damarlarından birinin kas içinden geçtiğini ve bugünkü maçta yaşanan aşırı sıvı kaybı, ve efor sonrası bu talihsiz olayın yaşandığını açıkladılar. Anjiyo sonrası medyaya açıklama yapan Vestel Manisaspor sağlık heyeti başkanı, Meduna'nın hayati tehlikeyi tamamen atlattığını 24 yada 48 saat daha hastanede kalacağını ancak futbola dönmesinin uzun sürebileceğini söyledi.
MARATON.COM.TR ÖZEL
Meduna'ya acil sifalar diliyorum. Yukarida anlatilanlar dogruysa ozel bir damarsal durumu varmis, ama saglik kontrollerinde aciga cikabilecek bir sey gibi durmuyor. Bu olaydan sonra belki bir iki hafta maclar oynanmasa iyi olur cunku gelecek hafta da benzer olaylar yasanma ihtimali hic de az degil. Artik hem futbolcunun oynadigi mac sayisi arttigi hem de maclarin fiziksel olarak sertligi arttigi icin hayati tehlike cok daha fazla eskisine gore. Meduna insallah normale donecek ama bir daha ne zaman futbola doner bilinmez. Insallah doner ve uzun yillar oynar. Ne kadar para kazanirsan kazan futbolculuk kesinlikle zor bir meslek.

ek: Milliyet'ten okduguma gore Meduna'nin kalbine bagli bir damar, kaslarinin icinden geciyormus (bu az rastlanan bir durummus) kasin icinden gecen bu damar kasilma sirasinda sikisip kan pompalayamayinca fenalasmaya yol acmis. Neyse ki durumu iyi.
Last edited by Tolga Girici on Sun Aug 20, 2006 2:36 am, edited 1 time in total.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Bundan 40 sene evvel Turgay Seren, Metin Oktay gibi oyuncular balcikla kapli sahalarda uc kurusa oynuyorlardi, ama futbol daha amatordu, boyle televizyonlar, reytingler yoktu, haftada iki, hatta uc mac temposu yoktu. Bugun futbolcular daha iyi cimlendirilmis sahalarda, milyon dolarlarla(eger sanslilarsa) oynuyorlar ama resmen sistemin kolesi olmus durumdalar. Daha cok mac, daha cok gosteri, reyting ugruna bu tur olaylarla daha cok karsilasacagiz maalesef. Profesyonel futbolcular dernegi bu konuda girisim yapmali, havalar biraz serinleyene kadar lig maclarini ertelemeli, Avrupa kupa maclari, milli maclar devam eder.

Eger profesyonel sporcular icin yapilan sigortalar varsa, butun sporcularin yaptirmasi lazim. Allah korusun basina bir sey gelirse 25 yasinda issiz kalmak da var isin ucunda.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Maci neden devam ettirdiler anlamak zor. Futbolcularin yuzunden dusen bin parca idi penalti atilirken. Adamin illa olmesi mi lazim. Alelade bir sakatlikla karistirmamak lazim bunu. Aglayan futbolcular, ic ceken spikerler, panik olmus gorevliler. Afet yeri gibiydi saha bir sure.

Futbolculari cok kotu bir konumda biraktilar. Ozellikle de Ilic'i. Penalti atilirken cellat gibi geldi Ilic ve zaten morali bozulmus olan kaleciyi madara etti. Cok huzunlu bir manzara cikti ortaya. Eminim daha medeni bir ulkede olsa maci keserler ve son 12 dakikayi baska bir zaman oynatirlardi.
Last edited by Murat Kara on Sun Aug 20, 2006 3:57 pm, edited 1 time in total.

Hasan Serkan Binyar

Post by Hasan Serkan Binyar »

Bakiyorum offside pozisyonunda cesitli yorumlar var. ANCAAAAK, top Ayhan a atildiginda Ilic offside pozisyonunda ama oyun devam ediyor ve hakem Ilic e atilan pozisyona offside caliyoor. Buna COK DIKKAT etmek lazim.

Zaten o pozisyonda Ilic e pas atildiginda bir onceki pozisyonuna offside calinamaz. Bu durumda pasif durumdaki oyuncu hic oyun oyanasin mantigi cikar, bu da yanlis.

Uzun lafin kisasi, Ilic ilk pozisyonda offside oldugu icin pas atildiginda offside calinamaz, kurallara aykiri. Yan hakem bal gibi Ayhan in pasina caldi offside i cunku toptan geride oldugunu kacirdi, Ilic ondeydi Manisalilardan. Golumuzu yedi.

Sevgiler.
Hasan Serkan Binyar

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Gecmis olsun Meduna.

Niyazi Gunay

Post by Niyazi Gunay »

Hasan Serkan Binyar wrote:Bakiyorum offside pozisyonunda cesitli yorumlar var. ANCAAAAK, top Ayhan a atildiginda Ilic offside pozisyonunda ama oyun devam ediyor ve hakem Ilic e atilan pozisyona offside caliyoor. Buna COK DIKKAT etmek lazim.

Zaten o pozisyonda Ilic e pas atildiginda bir onceki pozisyonuna offside calinamaz. Bu durumda pasif durumdaki oyuncu hic oyun oyanasin mantigi cikar, bu da yanlis.

Uzun lafin kisasi, Ilic ilk pozisyonda offside oldugu icin pas atildiginda offside calinamaz, kurallara aykiri. Yan hakem bal gibi Ayhan in pasina caldi offside i cunku toptan geride oldugunu kacirdi, Ilic ondeydi Manisalilardan. Golumuzu yedi.

Sevgiler.
Aslinda bu pozisyonda cesitli gorusler yok, herkesin kabul ettigi gercek bizim golun kasti bir sekilde iptalidir. Sebebi de gecen hafta verilmeyen penaltidir, kendi caplarinda balans ayari yapmalaridir. Ama gecen haftanin hatalarini bu hafta duzeltmeye kalkmak hatalarin en buyugudur. Bizim gole gol degil diyen sadece Fenerbahcelilerdir (kahvede onlarla izlemek zorunda kaldim). Tahmin ediyorum Cengiz abide pozisyonu kale arkasi kamerdan gormus o yuzden Ilic ofsayt diyor yoksa pilot kameradan goruldugu uzere mis gibi akil dolu bir gol. Hakan a verilmeyen penlati icin yorum yapmak gereksiz 10 senedir bu pozisyonlar oluyor ve Hakan havasini aliyor ama O yapsa hemen goruluyor, algida secicilik bu olsa gerek. Necati nin pozisyonu da illaki penalti ama o da gume gidiyor, niye Allah muhafaza Fener acik ara lider olamayabilir. Neyse Allah herkesi bilidigi gibi yapsin.

Medusa'nin durumuna cok uzuldum, insallah biran once sagligina kavusur. Genc bir insanin hayati bu sekilde riske edilmemeli. En azindan bu gibi maclarda hakem insiyatifiyle oyuncular iki dakika su molasi alabilmeliler, en azindan yazin. Insallah bu konuda bazi gelismeler olur, kimsenin hayati tehlikeye girmez.

Sevgiler

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Sevgili Murat, yani Ayhan'a pas atılan ilk pozisyonda İlic'in ofsaytta olmasından dolayı mı golun iptal olduğunu söylüyorsun? İlk pozisyonda hakem çok iyi oynattı oyunu, Ayhan İlic'e pas attığında İlic ofsaytta değil gibi geldi bana. Bence golu yedi hakem.
Benim off side yorumum:
Ayhan a top atıldıgında off-side pozisyonundaki Ilic, bu pozisyon devaminda off-side konumundan avantaj elde edip, aktif oyun icine dahil oldugu icin ihlal ile cezanlandırıldıgı seklinde. Yazılan yorumları tekrar okuyup nerede yanlıs mantık yurutuyorum, tekrar bakacagım.

Cengiz Abi ile Manisa nın daha baskılı oynadıgı, macı hak ettigi, GS dan ustun oynadıkları konusunda hem fikirim. Ama fauller konusunda ayrı dusunuyorum. Verilmeyen iki penaltı haricinde ozellik ile Ayhan ve Sabri ye calınan duduklerde bana gore tutarsızlık var.

Bizim icin ilk altı hafta zor bir fikstur ve son derece onemli. GS lehine ucuz karar beklemiyorum, olmamasını da diliyorum. Bununla beraber daha adil mac yonetimi istemek ve seslendirmek hakkımız.

Ne yone cekilirse cekilsin, Sn. Culcu ya GS maclarındaki performans ve tavırları nedeni ile yeni gorevinde guvenemiyorum. Tabii bu benim kendi gorusum, dusuncem.

Post Reply