8. Hafta: G.Saray-Konya 3-3 (Ayhan' 36, Ilic 50', Arda 54')

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yapma be Cengiz abi :) O tartışmayı yaptığımız sayfalara geri dönüp tekrar bakarsan, sen o röportajdan bahsetmeden önce ben zaten bu konudan bahsettim, işte o cümleler:
Ismail Gezer wrote: Gerets Hakanı neden 90 dakika oynattı? 7-8 haftadır formsuz dediğin Hakanı Bordo maçında mumla aradık. Son 3 resmi maçta oynayan Ümit için kimse formda demedi, 4-5-1 oynanmalı diyenlerin hiçbiri Ümit tek forvet çıkmalı demedi, neden? Çünkü herkes Hakan'ın diğerlerine nazaran daha iyi durumda olduğunu düşünüyordu. Bu açıdan, 7-8 haftada kendine gelemedi, klübede otursun demek pek mantıklı olmuyor çünkü diğerleri ondan daha iyi görünmüyor. Ama Gerets bunları değilde, Hakan bordo maçında da hastaydı, maçtan sonra 'fedakarlık yapar oynayabilirdim' deme eşşekliğini gösterdi, madem hastayken oynayabiliyor buyursun oynasın, diye düşündüyse yazıklar olsun diyorum! Hakan her şekilde herkes tarafından eleştirilebilir, ama Gerets'in buna hakkı yok! En azından bu şekilde alenen eleştirip mağlubiyetin sorumlusu olarak gösteremez!
Trabzon maçını 3-1'den sonra takip etmedim. Belki orda da 90 dakka sahada tuttu bilmiyorum,gerçi orda eleştirilen daha çok Ümitti! Benim Liverpool maçıyla ilgili olarak tek itirazım, Hakanı oynatmaması gereken, oynatma hatasını yaptıktan sonra 90 dakka sahada tutan Gerets'in mağlubiyeti o top kaybına bağlamaya hakkının olmayışıydı! Hala da aynı fikirdeyim! Hakan çok etkisizdi o yüzden maçı kaybettik demek bile mağlubiyeti sırf o top kaybına bağlamaktan daha makul!
Cengiz Akgun wrote:
Oyle mi, hayrola? Benim dilimden konu$maya ba$lami$ gibisin. ben sana LigTV'de $oyle$iyi anlattim. Gerets "Demek oyle hastayken bile gel oyna deseler oynayacan demek. Seni sipa seni. O zaman sen geberinceye kadar oynatacam" dediginden $uphen olmasin. Bak Umit'i almi$ onu 90 kusur dakika oynatmi$.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

GS Liverpool'a (bu da ne bicim isimse. Ingilizcesi olmayanlara cevireyim: Ciger havuzu. Bir de bunlarin Arsenal-Cephanelik/Westham-Bati jambonu filan diye takimlari var. Sonra bir de saga sola barbarsiniz siz deyip caka satarlar. Neyse!) kafa tutarken iyi, Liverool kotu oynamiyor, GS iyi oynuyor oluyor; Konya GS'ye kafa tutunca isin anyayla Konya'yla ilgisi kalmiyor. Hirsizin hic mi payi yok bu iste.

Peki oye olsun. Maci seyretmedigim icin yorum yapmayayim. Ben okyanusun uzerinde uyurken Konya dizmis golleri.

GS iyi oynamis ama gol atamamis. Cok pozisyon yaratmis. Gecen sene ile tek farki pozisyonlarin gol olmayisi o zaman. Ha bir de son maclarda araba dolusu gol yemek var ama o da kotu gidisin bozdugu moral ile aciklanabilir. Ayrica forvetler gibi sol kanat ve libero gecen yilki performansi gosteremiyorlar.

Gecen sene Gerets sansi ile isi goturdu dendiydi. Hagi icin sansizlik denmisti. FT icin kimse birsey diyemediydi sampiyon kadroyu cil yavrusu gibi dagittigi halde. Hagi ve FT ne de olsa taraftar gonlunde yatan aslanciklar.

Futbolcular bu yil daha kotu performans gosteriyor, Gerets ise ayni seyleri yapiyor (hatalari bile ayni adamin) ve takim oynadigi maclarin en az yarisinda guzel futbol oynamasina ragmen berabere kaliyor. 4-5-1 oynatiyor, takim bazen guzel bazen kotu oynuyor. 4-4-2 oynatiyor yine bazen iyi bazen kotu. Oyuncu degisikligini erken yapiyor ne yapiyorsun Gerets, gec yapiyor cus Gerets, Hakan'i hasta diye oynatmiyor vatan haini Gerets, sonra bir onceki macta Hakan'in yerine oynayanlar fos ciktigi icin bu sefer hasta hasta oynatiyor, yuh nasil 90 dakika oynatirsin hasta adami Gerets. Hakan Liverpool macinda son saniyede o golu atarak kahraman olsa bu sefer Gerets sansini zorlamis olacak Hakan Gerets'i kurtarmis olacakti.

Geciniz...

TD'ye sira gelene kadar GS'de cok tasin yerinden oynamasi lazim. Kohnemis kafalarin hakim oldugu bir yonetim, yipranmis futbolculari sagmaya yonelik anlayis, gencleri daha korpecikken kurtarici gibi gostererek taraftarlara yem eden basin ve ona canak tutanlar. Bunlarin arasinda Gerets sorunlarin en kucugunu olusturuyor.

Dikkatimi cekti, daha once yerinde duramayan adam son bir kac mactir kulubeden cikmiyor, kederle oyunu izliyor. Bir bikkinlik gozleniyor. Bir sabah uyandigimizda cekip gitmis olursa, GS buyuk takimdir TD'siz kalmaz diyenleri kotu bir supriz beklemekte o zaman. Bu cok acik gorunmekte. Onun ardindan, ozverili, elle tutulur bir TD'nin GS'ye geleceginin hayalini kuranlar bu yonetimi hala tanimamis demektir. Size soyleyeyim, gele gele Tigana gibi birisi gelir. Turk TD'ler ise bu mayin tarlasindan sag cikamazlar. FT nasil olduysa siyrildiydi ama onun da Hagi'si, Popesco'su, Tafarel'i vardi.

Oyle yada boyle, mucize olmaz ise bu yilin ustune bir bardak soguk suyu icelim derim ben. Kadro guclenmeden TD degisirse, onumuzdeki yil icin de ayni seyi soylemek mumkun. Kadro guclenirse TD degistirmeye gerek kalir mi, o da ayri bir konu.

Eger TD degisecekse yil sonu beklenmeden devre arasi filan degismeli elbette ki kendi transferlerini yapabilsin. Tabii Adnan amcalarindan sira gelirse ona.

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Hasan Tezcan wrote:Lucescu döneminde bile bu kadar rahatsiz olmamistim..
Lucescu doneminde CL'de 1 degil 2 degil toplam 3 defa (2 senede!) gruptan ciktik, ceyrekfinal oynadik ve Real Madrid'e zorladik, butun takim gitti ertesi sene gene gruptan ciktik, en zor gruba dusmemize ragmen sadece bir mac kaybettik, ceyrekfinal kapisindan donduk, ligde sampiyon olduk. Bu tur bir donemden ancak siz rahatsiz olabilirsiniz herhalde.
Hasan Tezcan wrote:HASAN SEN ORTA YAPMASINI BILMIYORSUN CANIM
BIRAK BILENLER ATSIN...BIRAK SABRI KULLANSIN OK?!.
Hasan Sas Galatasaray'in degil Turkiye'nin en iyi orta yapan oyuncusu, gecen sene asist krali olmasinin nedeni, GS'de iki oyuncunun birden gol kralligina aday olmasinin nedeni budur.

Mac gitti, puanlar gitti, is kotuye gidiyor olabilir. Gerets'in hatalari tabiiki var. Ama her sey cok basitmis gibi yorum yapmak dogru degil.

Gerets bu eksik kadroyla gecen sene sampiyon oldu, bu seneye cok kotu basladik ama Ankara ve Denizli'de penaltileri kaciran, bugun son saniye kornerde kendine top carpmasin diye saklanan, maclarin basinda aptal aptal hem korkak hem ciddiyetsiz oynayan, ve hatta oralara geleceksek Manisa'da 1 net gol 2 net penalti vermeyen Gerets degildi. Penaltiler, bugunku korner, Manisa'daki hakem skandali 8 puan demektir. Fenerle aramiz 8 puan zaten. Gecen sene bu tur seyler yerine oturuyordu, 93'de biz atiyorduk, yemiyorduk, penalti kacirmiyorduk, ve kilpayi sampiyon olduk. Cok ustun bir kadroyla eze eze sampiyon olduktan sonra ezile ezile yenilmeye baslamadik.

Rahatsiz edici seyler cok takimda, ama bunlarin cogu kadro eksikliginden ve gecen senede vardi.

Ama ciddiyetsizlik, genel bir isteksizlik, kendi yetenegini asarak sampiyon olmus takimlarda tum sporlarda oluyor. Birden bire kendini bir sey sananlar cikiyor ortaya, nasil sampiyon olundugunu unutuyor takim, ve bugunku gibi inanilmaz puanlar kaybediliyor. Daha zamanimiz cok, ama bu ciddiyetsizligin bir an evvel yok olmasi sart.

Adnanlar Bulentler olayi pis oldu bencede. Bulentler sampiyon oldu, yollandi, Adnanlar geldi konusup duruyorlar, Gerets'i rahatsiz edip etmediklerini bilemem ama rahat gibi gozukmuyor pek.

CL'ye yetersiz oldugumuz belliydi basindan...ve 3-0'dan sonra maci birakan Liverpool karsisinda 2 gol bulduk diye kendimizi ne kadar cabuk tebrik etmekten vaz gecersek CL'de o kadar cok sansimiz var--bunu soylemeden gecmek istemedim.

haydi cim bom.
Deniz

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Aklima Adnan Polat'in ASY de kayip yok lafi geliyor :D Adnan bey soktaymis.
Söyledigini yedirirler böyle.

Deniz futbola bakis acimiz farki o zaman. Hasan Sas TR'nin en iyi orta yapan
oyuncusu demek. Ben simdi soka girdim ;)

Can Baysan

Post by Can Baysan »

Son yıllarda TV bağımlılarını epeyce meşul eden, zaman zaman sinir eden bir "para tuzağı" dediliği sardı ekranları: Diyelim, bir programın orta yerinde ekranın altından -üçte birini kaplayacak büyüklükte- bir bant geçiriyorlar, üzerinde yazan şey umumiyetle şuna benziyor: "Cep telefonuna bilmemne yaz, bilmemkaç no'ya gönder, elinin körü melodisi cebine gelsin." Türk televizyonlarını ucundan takip eden yurtdışı ikametçilerimizin de mutlaka dikkatini çekmiştir bu cansıkıcı tuzak metodlar...

* * *

Akşam, son dakika golünün üzerime yüklediği ani şokla ve dolayısıyla gelen sinir boşalmasıyla, şaşkınlığımı açığa vuran bir-iki kelime dışında not düşmemiştim foruma.

Şimdi olayın sıcaklığının üzerini saatler örttükten sonra birkaç cümle edeyim.

* * *

Nasıl oldu da Galatasaray, ilk 65 dakikasında sergilediği çabuk, tempolu, savaan, dikine, paslı, verkaçlı, modern ve sezonun en iyi futboluyla gözümüze renk kattığı müsabakanın neticesinde sahayı boynu bükük terketmek zorunda kaldı?

Hesabı, faturayı kime kesmeliyiz?
Örneğin hala Gerets'in çözüm önerilerine(!) itimadı kalan varsa; zahmet olmazsa, cep telefonunun mesaj kısmına "Çözüm" yazıp, Gerets'in numarasına yollayıp bazı şeyler öğrensin! Burda biz ne kadar konuşsak da, direksiyon onun elinde çünkü.

* * *

Naçizane düşüncelerimi sıralayayım:

1- Takımın kondüsyonu, bu kadar hızlı ve hırslı geçen 65 dakikanın ardından geri kalan sürede aynı istikrarı korutacak yükseklikte değildi. 65'ten sonra başta ortasaha oyuncularımız olmak üzere irtifaya geçildi, kaptan pilot bunu geç farkedip müdahaleyi zamanında yapmayınca uçak yere çakıldı!
Gerets'in kafasında "Bir takım nasıl tüm 90 dakikayı aynı tempo ve fizik gücünde devam ettirir?" şeklinde bir kuşku varsa, alsın cep telefonunu eline, "Kondüsyon" yazıp, Daum'un yardımcısı Roland Koch'un cep no'suna göndersin! Bir futbol ekibine nasıl kondüsyon ve fizik direnci yüklenir, uzmanı ona öğretsin!

2- Türk takımlarının genelinde başgösteren "skoru koruma telaşı" bizim oyuncuları da pençesine aldı. Gereksiz bir telaş, panik! Forvetimiz, başlayan Konyaspor ataklarını tribündeki izleyici kadar değiştirmeye yönelik kılını kıpırdatmazken, buna bir de Ayhan'la İliç'in dermanının tükenmesi eklenince, ortasaha hattı ceza sahası ön çizgisi hizasına kadar anlamsız yere geriledi. Burda teknik direktörün olayı görüp yumruğunu masaya vurması gerekirdi. Yapmadı. Bilhassa 70'ten sonra rakip hücumcular ellerini kollarını sallaya sallaya ceza sahamız yakınında at dolaştırır hale geldi, yine de pozisyona girecek kadar yetenekli değildiler, savunmamızdaki bildik konsantrasyon hataları onların ekmeğine yağ sürdü, skorun eşitlenmesine yol açtı. Duran top karşılamada takımın kademe-yer tutuş organizasyonunun olup olmadığı hala su götürür!

* * *

Dünden beri onca şey yazıldı çizildi... 90+4'teki gol gecemizi zehir edince, ilk 65 dk'nın nefis futbolu güme gitti.

Geçen sezon özümser gibi olduğu "Kazanma geleneği" denen yetinin arkasından bir kova su döküp uğurlamış G.Saray'ı, içine hapsolduğu bu sorunlar yumağından kim kurtarır?

Teknik ekip?
Adnanlar?
Başkan Canaydın?
Futbolcular?

Geretsçiler, Gerets'i sevmeyenler, Bülentçiler, Adnancılar, Özhan Abi severler, ondan nefret edenler, muhalifler... Futbol takımını, en hırpalayıcı şekilde sürüklendiği bu girdaptan bir el uzatıp çıkaracak cankurtaran kim?

Kulüpteki futbola dair ipler Adnan Polat'ın elinde, bu kesin (Bu gece Telegol'e konuk olacakmış).

"Daha o programın başlamasına çok saat var, ben sabırsız adamım, o kadar bekleyemem, takıma yazdığı reçeteyi daha önceden, şimdi öğrenmek isiyorum" diyorsanız, Polat'ın sandukasındaki çözüm önerilerinden(!) daha önceden haberdar olmanızın bir yolu daha var:

"Çözüm" yazın, Adnan Polat'ın cep no'suna yollayın.
Mesajı alır almaz, büyük bir içtenlik ve samimiyetle kafasındaki projeyi taraftarıyla paylaşacağından eminim.
İnanmıyor musunuz?
Yazın, gönderin... Yazın, gönderin...
Üçün biri gelsin.
Gelecek olan bu. Galatasaray'ın geleceği de bu.
Artık programı izlemenize gerek kalmadı...

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Anti-GS Milliyet ve Vatan haric diger gazetelerdeki bir iki yorumlarına guvenilir spor yazarını okuyun, maca gidenler ile konusun, Konya macı icin hep bir agızdan soylenileni Omer Urundul yazmıs.

".....G.Saray'ın en büyük rahatsızlığı kontrol futboluna alışkın olmayışı. Ayağa pas yaparak oyunu soğutma stratejisini uygulayamıyorlar. Atlattıkları ciddi tehlikelerden sonra son saniyede yedikleri korner golüyle çok önemli iki puan kaybettiler.
Arda yorulana kadar mükemmel futbol oynadı. Sabri, Hasan ve Ayhan da maçın başarılı isimleriydi. Gerets son bölümde oyuncu değişikliklerinde yanlış hamleler yaparak iki puan kaybına neden oldu."

Artısı eksisi, gonderilir gonderilmez tartısması bir yana, - GERETS rahat olsun sezon sonuna kadar burada - bu macı kendisi verdi. Hakan bitkin, Sas topu kale yerine Hakan a atmıs, topu ezmis, Karan topu kaleye atamamıs, Orhan sol kanatta hep aynı calımı yemis, bunları geciniz. Bu soylenilenler dun oldu, bugun oldu, yarın da olacak. Hangisi GS taraftarına, yoneticisine, futbol seyircisine, TD sine surpriz.

Konya macında herhangi bir forveti orta saha oyuncusu ile degistirmesi, 80 dk da degil daha once, macı kitlerdi. Al Saka GS TD sinin goremedikleri hakkında yarım Turkcesi ile alay ediyor. Bu olacak is degil.

2006-2007 GS takım kadrosu gucsuz, yeteneksiz hele hele vasat bir kadro hic degil. Lige ortak olur, ust sıralarda bitirir. Bu seviyede, buyuk cogunlugun gordugunu TD de gorecek!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Lig TV yalan söylemez Hasan abi :D
Geçen seneki istatistiklere göre en isabetli ortaları yapan oyuncu Hasan imiş...
O kadar asisti ara paslarıyla yapmadı takdir edersinki, değilmi? :)
Attırdığı gollerin çoğu ortaylaydı..

Bence Galatasaray için en büyük tehlike şu: Galatasaray seneye Şampiyonlar liginde, hatta UEFA'da olabilecek mi?

Ben şampiyonluktan falan vazgeçtim! Şampiyonlar ligi şampiyonu olamayacağımız açık! Türkiye kupasını kazanma şansımızda, karşımıza Fenerin çıkmamasına bağlı! Bu çok ciddi bir tehlike!
Hasan Tezcan wrote: Deniz futbola bakis acimiz farki o zaman. Hasan Sas TR'nin en iyi orta yapan
oyuncusu demek. Ben simdi soka girdim ;)

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Biricik wrote:
Konya macında herhangi bir forveti orta saha oyuncusu ile degistirmesi, 80 dk da degil daha once, macı kitlerdi. Al Saka GS TD sinin goremedikleri hakkında yarım Turkcesi ile alay ediyor. Bu olacak is degil.
Murat Hocam dediklerine katiliyorum. Su yukarda dedigin eminim Gerets'in aklinin ucundan bile gecmemistir. Mesela 3. golden sonra Hakan'i cikartip Ilic'i ileri alsa, orta sahada Ayhan'in yanina bir genc kosan ayak daha alsa, Bir 5 dakika sonra Ayhan'i da Inamoto'yla degistirse, Konya birak kalemize gelmeyi 4. golu bile yerdi. Defansimiz nefes alir, takim kendine gelir, hata yapma sayimiz da azallirdi.

Sana katilmadigim -sanki yazindan oyle sezinledim- Gerets'in verdigi ilk mac olmasi. Bu adam geldiginden beri devam ediyor bu hatalar. Son saniyede kazandigimiz maclar dahi olmak uzere, hemen hemen her mac bir hata yapiyor. Bu sene Trabzon maci haricinde her maci izledim. Tablo bu. Gecen seneden farkimiz bu sene gol atamiiyoruz diyordu.

Gorduk. Takimin pestili cikmis olmasina ragmen geriye dusmus olmasina ragmen, 3 gol atti, daha ne atacak bir mac kazanmak icin. Sen korumasini bilmiyorsan, orada trene bakar gibi maci izliyorsan 3 de yersin 4 de. Herkes tutturmus yok kornerdi, adam tutmadilardi bilmem ne. Bu mac cok rahat kotarilirdi. Pozisyonlara odak olursaniz odadaki pempe fili kacirirsiniz. Halbuki odanin ortasinda oturuyor cirkin bir sekilde.

Sen daha PSV maci icin Koeman karsilastirmalari yap. Ben sana buradan soyleyeyim. GS kicini yirtsa, o mac Liverpool macinin ikinci yarisi gibi bile oynasa, 90 dakikanin sonunda PSV puan veya puanlarini alip gitmis olacak. Para bile yatiririm ustune, o kadar eminim.

Souness falan palavra, buyuk hata olur. Gelecek sene icin antrenor arastirmalarina cok ciddi bir sekilde baslanmali. Bu sene bu belcika koylusune milyon dolar tazminat odenmez. Kendi istifa ediyorsa etsin.

Yazik, olan GS'a oluyor. Bu sene CL'ye girdik nerdeyse 15 milon euro kasamiza girdi. Seneye babayi alinca kacacak paraya bakin. Takim kotuymus, hadi canim sizde.

Ozan Ersoy

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Ligde oynadigimiz en iyi oyunu, gecen sene dahil, ilk 60 dakikada oynadik. Ilk yari fark olmasi isten degildi. Hakan'in muthis formsuzlugu bunun en buyuk sebebiydi. Uzun donem analizinde sans faktorune inanmam ama bu macta sunu kabul edelim ki Galatasaray'in talihi yaver gitmedi.

Forumdaki olumsuz havanin aksine ben takimin daha iyi oynamaya basladigini dusunuyorum. Dun ilk 60 dakikada Liverpool macindaki gibi kanat kombinasyonlari yapan, rakibi bunaltan bir takim izledik. Tek sorunumuz kolay gol yememiz. Tabi ki bu cok onemli bir eksiklik. Ama ben gelecek icin umitsiz degilim. Bu sene CL'de biraz yol alalim, ligde de CL'ye katilmayi garantileyelim ben memnun olurum. Yeter ki takim Avrupa arenasindan uzak kalmasin, mali problemli donemi minimum zararla atlatalim.
Tan Erten

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bizim Bülent, Rıdvanın programında.. Misafir oyuncu olarak gelmemiştir umarım.. :)

Hangi Bülent olduğunuda söyleyim bari: Kaptan Bülent :)

Aziz Üstel "bize çok ekmek çıktı" bu hafta diyor :D

Not: Bülent deyince farkettim, gerçeten çok güzel goller yiyoruz :)

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Konya macindan onceki goruntuleri gosteriyorlar simdi. 10 kadar Istanbullu Japon Inamoto'yu izlemeye gelmis. Bir tanesiyle konustular, Japonlar Turkceye baya yatkin oluyor(Ingilizce'nin aksine ), kelime tonlamalari Turk gibi.

Tabi bu arada Inamoto aklima geldi, hani 3 mac ust uste oynatilan. Nerede bu macta? Okan'i oyuna sokuyorsun, ustelik Ayhan'i cikariyorsun. Sag acik okan'i tek on libero oynatiyorsun Gerets efendi (Turgay Seren).

BU arada Ahmet Belal ve El Saka iftar yapip sahaya cikmislar, ve anlasilan kendilerine gelmek icin Red Bull icmisler, diger arkadaslari dalga geciyordu, o red bull seni kurtarmaz, bir kasa icmen lazim diye. Yine de cok siritmadilar macta.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın UEFA'ya kalması çok hayırlı oldu. Haftada 2 maçı kaldırabileceklerini düşünmüyorum. Fenerbahçe dökülmüş resmen. En azından 4'er maç daha yapacaklar ve sanırım ilk 3 gruptan çıkıyor. Vestelin en önemli avantajıda bu: Rakipleri Avrupada! Fener maçına kadar sağlam bir performans sergilersek ilk yarıyı 2. olarak bitiririz diye düşünüyorum. Dün akşam son saniyede batırmasaydılar çok güzel olacaktı çok!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın UEFA'ya kalması çok hayırlı oldu. Haftada 2 maçı kaldırabileceklerini düşünmüyorum. ...
Bakiyorum sabah bozuk olan keyfin yerine gelmi$ gibi? Niye kistas FB ve BJK. Bunlar rezil olunca GS'da mi olmali yani. Ortada Gerets'in buyuk bir $ansi var. Aslinda $ansizligi bu hfta yense idi arayi iyice kapattiydi bunlarda. Parsayi Ersun'la Ziya Dogan goturecek gibi. Ke$ke goturseler de Turkiyde de de bu yabanci TD salakligi bitse.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Umud Yalcin

Post by Umud Yalcin »

Oncelikle herkese selamlar...
Sonunda, bu hafta canli Galatasaray maclari izlemeye baslayabildim.
Cevremde mac hakkinda konusabilecegim pek kimse de olmadigi icin,
sizlerle paylasacagim dusuncelerimi. Umarim sacmalamiyor olmayacagim
yorum yaparken.
Kaleci hakkinda birsey diyemeyecegim icin defanstan baslayayim.
Herkes duran toplardaki kademe anlayisinin olmamasindan sikayetci;
fakat benim son iki macta(Liverpool ve Konya) gordugum kadariyla
genelde de bi kademe yok defansta. 4'lu defansimiz var, oyun kuracaz,
normalde benim bildigim 2'li orta geride cizgi halinde durur, kanatlar da
biraz acilmis top bekler. Hafif bi pres uygulaniyo, bi bakiyorum Song
sagda sIkIsmIs kalmis. O da zar zor ileriye dolduruyo. Carrusca'nin bu
son macta solda topu sIkIstirmasindan bahsedildi. Adam belki de zaman
gecirmek icin koseye yonelmisti, yapamadi. O suclu bulundu. Song son
iki macta en az bes defa defansta yapti ayni seyi; ama sanirim
alternatifi olmadigi icin ona laf edemiyoruz. Song'un ayaktan top kapma
yetenegine hayran kalmistim, Besiktas maci miydi neydi... Ama
Avrupa'da da defans oynamis bu adamin isi bu kadar zora sokmasini
anlayamiyorum. Baska arkadaslarin da dedigi gibi, Gerets'in(kendisi de
defansciymis zamaninda sanirim) bu adamlara kademeyi neden
ogretemedigini ise hic anlayamiyorum.

Bekler konusunda soyleyecek bir sey yok sanirim. Solda Orhan ve Ferhat
donusumlu oynayacak(Ergun'u orda pek izlemedim, ama burada
okudugum kadariyla, o solbeklik isini pek beceremiyor.) Sagda ise Cihan
pek begenilmiyor anladigim kadariyla, fakat altyapida hala kiralanmamis
bi sagbek yoksa ben Sabri yerine Cihan'i oynatirdim.

Sabri'den bahsetmisken orta sahaya geceyim. Ilic'ten dun hepimiz
sikayetciydik sanirim, fakat Ilic'in yeri degildi bildigim kadariyla dun
oynadigi yer. Yukarda bazi arkadaslar Hasan'in ortalari yi mi kotu mu
tartismasina girmislerdi. Sanirim suphe goturmeyen bir sey: kornerleri
felaket... Benim genelde pek bir bilgim yok onun ortalari hakkinda. Su
son iki maca baktigimda onun ortalarini sag kanattan ve cepheden diye
iki farkli acidan incelemek gerekir diye dusunuyorum. Sag kanattan
ortalarini pek basarili buldugumu soyleyemem, ama cepheden bir baska...
Gecen hafta Hakan'a gol ortasini da sanirim Hasan cepheden yapmisti.
Hasan'in hirsini ve rakibe nasil yapistigini da biliyoruz. Bu yuzden Sabri'yi
veya Arda'yi(veya Ilic'i) degil de, ben Hasan'i ortada Ayhan'in yaninda
oynatirdim. Mehmet Topal'i veya Guven'i(genclerimiz) oynatacaksam
Ayhan'in yerine geciririm. On liberolugu kaldirabilirler mi bilmem, ama
evimizde Konya karsisinda da bunu denemeyeceksek ne zaman
deneyecegiz. Hasan'dan bosalan sag kanata da tabii ki Sabri... Hasta
oldum onun oyununa Carsamba gecesi. Burada yazmaya(sizlerin kafanizi
sisirmeye) basladiysam, bu biraz da Sabri'nin gazindan dolayi. Sabri'nin
o ortalarina ilk ovgunun, burada yazan(bana bi yerde futbolu ogreten)
sizlerden degil de, Liverpool taraftarindan gelmesine ise sasirmadim
desem yalan olur.
Forvette ise bir mac denedi olmadi, iki mac denedi olmadi... 8 lig maci
oldu hala Hakan'i oynatiyor anlayamiyorum. Forvet mi yok, on libero
oynatacagina koy Ilic'i forvete, daha faydali olur. Hakan pres yapiyordu...
Yok artik, isterseniz El Saka'ya sorun. Gol mu atiyordu? malumunuz...
Capraz kosu yapip alan mi aciyordu? Eger rakip defanslar onun capraz
kosusunun direk arka direge kosmak oldugunu kavrayamadiysa ne ala
bizim icin.(Bu arada bazi arkadaslar, Umit'in Liverpool'a attigi ilk golde
nasil bos kaldigindan bahsediyorlardi. Bilmiyorum Hakan sayesinde Umit
oyle bos kaldi demeye mi getiriyorlardi. Eger oyleyse yaniliyorlar. Arka
direkte iki rakip defans oyuncusu var, Arda orta yapacak, onlar one
hamle yaparken Hakan da onlarin arkasina hamle yapiyor.) Sirti donuk
pas mi veriyordu? Onun yaptigi kadarini belki Umit de yapmistir bu son
macta. Artik kulube zamani geldi de geciyor... Bana kalsa kadroya da
almam o ayri konu. Yanlis anlamayin lutfen, kisilik olarak hic sevmesem
de, gecmisteki basarilarina saygi duyuyorum, Galatasaray'a
kazandirdiklarindan dolayi da binbir tesekkur borcluyum; fakat takima
bi katkisi yoksa Ronaldinho bile olsa keseceksin(takimdan) adami.

Lutfen mazur gorun, biraz uzun oldu sanirim. Icimde kalmisti, yazip
kurtuldum diyecem... Daha bitmedi, ama baska sefere artik. Liverpool
macinda Ilic pres yapti diye kim ona kizdi gibi detaylari simdilik atliyorum.
(Cevabini bilmiyorum, ben de merak ediyorum.)
Bu arada benim yaptigim 4-4-2 kadrosu (Kaleci... Cihan-Song-Tomas-
Orhan...Sabri-Hasan-Ayhan-Arda... forvet-Karan) Gerets'in sistemi icindi.
Yoksa 4-4-2'yi 4-5-1'e karsi ovuyor filan degilim.
Mactan sonra mac kadrosu aciklamak da bana ozel bir sey iste...

Umud D. Yalcin
Sen kim oluyosun diyenlere NOT:Cocuklugumdan beri oynuyor
olmama ragmen, futbolu 20'li yaslarimda cimbom.org'taki yorumlardan
ogrenmeye basladim diyebilirim. Simdi otuzuma gun sayiyorum.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Umud Yalcin wrote:Oncelikle herkese selamlar...
Sonunda, bu hafta canli Galatasaray maclari izlemeye baslayabildim.
Cevremde mac hakkinda konusabilecegim pek kimse de olmadigi icin,
sizlerle paylasacagim dusuncelerimi. Umarim sacmalamiyor olmayacagim
yorum yaparken.
.
.

Umud D. Yalcin
Sen kim oluyosun diyenlere NOT:Cocuklugumdan beri oynuyor
olmama ragmen, futbolu 20'li yaslarimda cimbom.org'taki yorumlardan
ogrenmeye basladim diyebilirim. Simdi otuzuma gun sayiyorum.
Umud, foruma hosgeldin, analizin icin tesekkurler. Kurdugun kadro bence de iyi ama sanirim bizim su anki en buyuk sorunumuz baslangic kadrosundan cok oyunun ikinci yarisinda Gerets'in maci duzgun gozlemleyememesi ve yaptigi degisikliklerin ya gec, ya da yanlis olmasi. Mesela bu macta Ayhan'i cikarip Okan'i almak yerine Ayhan'i sahada tutup, Hakan'i cikarip Inamoto''yu oyuna sokmak daha uygun olurdu. Daha da onemlisi son haftalarda yaptigi gibi bozuk moralle kenarda oturup seyretmek yerine ayaga kalkip takima pozitif enerji ve hirs vermesi gerekir. Onun disinda oynadigimiz futbol iyiydi, bir suru pozisyon yakalamistik. Yonetimin Gerets'ten detayli rapor isteyip Florya'yi yakin markaja almasi lazim. Sezon ortasinda Gerets'ten daha iyisini bulamayiz zaten, en azindan ben oyle dusunuyorum.

Post Reply