Orhan Pamuk'a Nobel edebiyat ödulu verildi!!!!

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Hasan Tezcan
Site Admin

Orhan Pamuk'a Nobel edebiyat ödulu verildi!!!!

Post by Hasan Tezcan »

Inanamiyorum!!!!

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Onun almasini o kadar cok istiyordum ki...bu olay GS'in UEFA kupasini almasindan
daha buyuk bir olay benim icin. Kendisini cok seviyorum, insan olarak, yazar
olarak...TR de yegane örnek aldigim insan...

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Kendisini hiiiç sevmem! Bu ödülün edebi gerekçelerle verildiğinede inanmıyorum :D
Ama memlekete bir Nobel ödülü girmiş olması güzel tabi !

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ne kadar manidar hersey.

Bugun Fransa'da gecen yasa ve ayni zamanda "Turkiye'de 1 milyon ermeni ve 30 bin kurt olduruldu" diyen Orhan Pamuk Nobel Edebiyat odulu aldi.

Alsin tepe tepe kullansin simdi.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Benim anlamadigim sey Birlesmis Milletler kurulup (1945), Hitler'in yedigi haltlardan sonra 'soykirim' tanimini yapip, Almanya'yi hem siyasi hem de finansal olarak cezalandirmadan once, Turkiye hukumetlerinin tamami (Ataturk hukumeti de dahil) bu soykirimin varligini inkar etmiyordu ama sorumluluk da almiyorlardi, biz yeni devletiz diye.

Sonra ruzgar baska yerden esmeye baslayinca kabak Orhan Pamuk'un basina patladi. Kendisini kutlarim butun bu sacmaliklara gogus gerdigi icin ama eserlerinin Nobel odulluk olmadigi da kabak gibi ortada.

Bu durum Nobel'in tipki Oscar odulleri gibi ne kadar siyasete battigini gosterir sadece. Herhalde Fransa'daki oylamayi da mahsustan bu gune almislar ki, mesaji anlamayanlar olursa gozlerinden iceriye sokabilmek icin.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Politik tartismayi baslatmak icin acmadim bu topigi. Son derece apolitik,
edibiyat agirlikli bir topic. Buna saygi göstermenizi rica ediyorum.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Hasan iyi dersin de, Orhan Pamuk'dan oylesine bahsedilir mi yahu? Agzina biber surerler :D

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hasan Tezcan wrote:Politik tartismayi baslatmak icin acmadim bu topigi. Son derece apolitik,
edibiyat agirlikli bir topic. Buna saygi göstermenizi rica ediyorum.
Hasan darilmazsin umarim ama basligi ve yazdiklarini gorunce biraz konunun politik iceriginden uzak oldugunu, farkinda olmadigini dusunmustum. Bu konu %10 edebiyat, %90 politikadir.

Orhan Pamuk her ne olursa olsun, akilli bir adam. Soykirimi kabul ettigini, Turkiye Cumhuriyetini sucladigini hangi ulkenin televizyonunda acikladi? Isvec. Nobel nerede veriliyor? Isvec. Tamamen karsiliginda T.C. satilarak alinmis bir odul. Bak diger bir aydin!! Murathan Mungan ne diyor bugun: "Ben çok sevindim.... Pamuk'un uzun süredir bu ödüle hazırlanan bir program izlediğini düşünüyorum, yazarlarıyla yaptıklarıyla. "

Ama hata Turkiye Cumhuriyetini yonetenlerde. Sadece bugunku yonetim degil, 1950'den beri ulkenin iligini emenlerde.

Ozan Ersoy

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Hasan iyi dersin de (Beyaz Kale'yi de bir yana koyalim) Orhan Pamuk icin bir suru edebiyat elestirmeni cok olumsuz seyler soylediler ozellikle son kitaplari hakkinda. Ustelik de politika ile sanati birbirinden tamamen ayiran objektif insanlardan duydum bu elestirileri. Ben Kemal Tahir'i ve Oguz Atay'i cok begeniyorum Orhan Pamuk bu isimlere edebi baglamda ne kadar yaklasir? Bu odulu edebi kimliginden dolayi aldigini dusunmuyorum acikcasi.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

İlk once edebi acidan yaklasmak isterim.
Nobel odullerininde gunumuzde tipki Oscarlar
gibi politik olduguna inaniyorum.
Neruda, Camus ile ayni odulu almis olmasi
ayiptir. Bana gore bu odulu hakkeden daha baska Turk yazarlar
oldu daha once fakat onlar ne Batinin duymak istediklerini soylediler,
ne de uluslararasi medyanin bu kadar PR gucunu arkasina almislardi.
Orhan Pamugun dilini (ki Turk dilini kullanisindan hoslanmiyorum),
vee ogretilmis copy-paste roman kurgulamasini sevmiyorum.
''Batiliya batinin duymak istedigi sekilde ve ticari degeri on planda tutan''
bir yazar oldugu kanaatindeyim. Bir ismarlama calisan terzi gibi, ismarlanani dikiyor ve veriyor , anlasilan bedel karsiliginda.
Yani edebi olarak bu topraklarin ve dilin zenginligini yansittigini dusunmuyorum. Dunya vatandasi bir yazar olarak dusunurseniz, Anglo-Sakson copy paste kurgulama teknigini sevmiyorum.
Ayrica cesitli yayin gruplarini arkasina alip, promosyon pompalanan
yazarlari hicbir zaman sevmedim. Begenene saygim var, ben begenmiyorum. Kendisinin hala Turkiyede '' en cok satilipta en az okunan yazar'' unvani devam etmektedir.

Politik yonune gelince.. Bilinmeyen ve taninmayan bir yazar iken
birden talihinin donmesi, Amerikalı bir vakiftan aldigi edebiyat bursuyla baslar. Her ulkede kendi dusunduklerini empoze etmek isteyen
bu kurulus, dunyanin cesitli ulkelerinden kendine uygun buldugu genc yazarlari toplar, onlara bu bursla cesitli yazim teknigi gosterir, daha sonra gerekli medya destegine karsin onlardan neler duymak istedigini iletir. Ve Orhan Pamugun yukselisi baslar. Hayatinin belli donemine kadar hic politik olmayan ve bu yonde bir yogunlasmasi olmayan Pamuk, bir anda
tarih uzmani olup buyuk vecizelerini yumurtlar. Agababalarida onu bu sekilde odullendirirler.
NO ADNANS, NO CRY !!

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ulan Alpay kedi olali bir fare tuttun :D . Cihan Haspolatli falan yazilarindan sonra ilk defa dediklerine yerden goge katiliyorum. Enez'i de bir kenara kaydettim. Haritada baktim mutlak gidecegim oraya ama sivrisineklere yem olursam yandin. Bir de yazina ek: Sartre bu odulu reddetmisti, bizim Orhan Pamuk havalara ucmus. Iste aradaki fark. Bu yuzden Sartre'i seviyorum. Bizim is yerinde herkes tebrik ediyor cok komigime gitti. Istanbul kitabini okuyan var mi?
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ozan Ersoy wrote:Orhan Pamuk her ne olursa olsun, akilli bir adam. Soykirimi kabul ettigini, Turkiye Cumhuriyetini sucladigini hangi ulkenin televizyonunda acikladi? Isvec. Nobel nerede veriliyor? Isvec. Tamamen karsiliginda T.C. satilarak alinmis bir odul. Bak diger bir aydin!! Murathan Mungan ne diyor bugun: "Ben çok sevindim.... Pamuk'un uzun süredir bu ödüle hazırlanan bir program izlediğini düşünüyorum, yazarlarıyla yaptıklarıyla. "
http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=4 ... rt527895=0

Isvec televizyonunda verilen röportaji bizzat izlemenizi istiyorum. Kamera ikonu
olan link.

Orhan Pamuk televizyonda dediklerinden öturu degil, kitap (Snö/Kar) + gercek disi yorumlar
yuzunden yargisiz infaz ediliyor TR'de. TR de ermenilere soykirim
yapilmistir diyor mu gercekten? TR'nin bilinmeyen tarihi var demek soykirim
yapildi mi demek oluyor. Bu tarz yorumlari duydugumda uzuluyorum.

Cok hassas milletiz, cok cabuk parliyoruz. Ben Orhan Pamuk'u Isvec dilinde
okudum, baska Turk yazari okumuslugum yoktur. Kendisini bir yazar
olarak cok begeniyorum. Romanlarini cok enteresan buluyorum, degisik,
exotic geliyor bana. Orhan Pamuk'u böyle yorumlamak istiyorum.

PS: Quote ettigim bölumu sana yakistiramadim. Murathan Mungan paranoyak
yapiya sahip bir insanmis diye yorumluyorum...ne alakasi var derler.
Sacma ermeni tasarisi arifesinde sinirler gergin, komplo teorileri hazir...
Tarihciler 'ermeni soykirimi olmadi' neticesine varirlarsa ne yapacaklar...
Tasari ile ödulu karistirmyalim, ödulu edibiyat ödulu olarak görelim. Tasari
buyuk bir sacmalik, dusunce özgurlugune aykiri bir tasari. Ustelik iceriksiz.
Recep Tayyip Erdogan'in teklifi kabul edilmeli, arsivler acik.
Last edited by Hasan Tezcan on Thu Oct 12, 2006 5:28 pm, edited 1 time in total.

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Hafızam beni yaıltmıyorsa Nobel, şu tnt tipi patlayıcıyı icad edip ondan milyonlarca dolar para kazandıktan sonra "ben bunu insanlar savaşta kullansın diye üretmedim" dedikten sonra kurduğu vakıf ile kendini ona buna ödül dağıtmaya veren adamdı değil mi? Orhan Pamuk sevinmekte haklıdır hemen hemen aynı amaca hizmet ediyorlar...

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Hasan Abi, Orhan Pamuk'un Beyaz kale kitabindan baska bir kitabini okumadim maalesef, ama o kitap da cok guzeldi. Ama bu konunun edebiyatla alakasi yok bence. Gecen sene bu zamanlar Orhan Pamuk bir anda "Turkiye'de 1 milyon Ermeni, 30bin Kurt olduruldu" seklinde bir laf etti, bir roportajinda. Bir kere rakamlar cok ezbere, dayanaksiz rakamlar ve iddialar. Pkk terorunde olen vatandas, asker ve Pkklilarin tamamini sanki Turk devleti oldurmus gibi bir anlam cikiyordu soylediklerinden. Sonra Nobel alamadi, bu sefer de CnnTurk'de cikip, "Ben yanlis anlasildim, ben zaten bugune kadar fazla politika ile ilgilenmezdim, bundan sonra da ilgilenmeye niyetim yok" seklinde dediginin arkasinda duramayan , yanar doner bir goruntu cizdi. Bu nedenle Turkiye'de yasayan insanlarin geneli Orhan Pamuk'a kirginlar. Yine de bir Turk'un Nobel almasi guzel.

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Tolga Girici wrote:"Turkiye'de 1 milyon Ermeni, 30bin Kurt olduruldu" seklinde bir laf etti, bir roportajinda. Bir kere rakamlar cok ezbere, dayanaksiz rakamlar ve iddialar.
Kaynak lutfen!

Post Reply