kıraç ve fenerbahçe 100. yıl marşı

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Hakan Yılmaz

kıraç ve fenerbahçe 100. yıl marşı

Post by Hakan Yılmaz »

bu güne kadar ilk defa fenerbahçeyi kıskandım.

iyi müzisyenlerle çalışarak çok güzel bir 100. yıl albümü çıkarmışlar.

arkadaşlar fenerbahçe her alanda galatasarayı geçmeye başladı.

galatasarayın bir an önce canaydın ve yönetiminden kurtularak vizyon sahibi, galatasarayı hak ettiği yerlere getirebilecek bir yönetim gerekiyor. kaybedecek vakit yok.

yoksa hızla gelişen fuybol endüstrisinin içinde mazisiyle avunan sıradan bir galatasaray göreceğiz.

yazıktır bu şanlı kulübe.

Can Baysan

Post by Can Baysan »

Galatasaray da, Mayıs ya da Haziran aylarında, 20:45 adında bir marş-şarkı albümü çıkarmıştı; içinde Timur Selçuk'tan başlayarak pek çok saygın sanatçının alın teri vardı.
Liseli vardı ya ah o liseli...

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Bir tarafta Timur Selcuk, Ali Kocatepe, Candan Ercetin, Kayahan vs..

Obur tarafta Ercan Saatci, Kırac, Funda Arar, Yasar vs...

Yalnız Fazıl Say ve Athena biraz fark yaratıyor.
NO ADNANS, NO CRY !!

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

'FB marşı çalıntı' iddiası
Fenerbahçe'nin 100'üncü Yıl Marşı'nın 1 Mayıs Marşı'na benzediği öne sürüldü. Besteci ve yorumcu Ercan Saatçi, "Benziyorsa skandal olur" dedi.
Fenerbahçe'nin 100. yılı için şarkıcı Kıraç'ın bestelediği 100. Yıl Marşı'nın müziği ve ritminin, Türkiye'de sol örgütlerin ve devrimcilerin yıllarca dillerinden düşürmediği 1 Mayıs Marşı ile aynı olduğu öne sürüldü. Fenerbahçe'nin 100. yılı için Kıraç, Funda Arar ve Gece Yolcuları Grubu'ndan Edis İlhan'ın hazırladığı albümün tanıtımı dün yapıldı. Piyasaya çıkan albümde, Kıraç söz ve müziğini kendisinin yazdığı "100. Yıl Şarkısı" adlı eseri; Funda Arar, sözü Saro Secikyan'a, müziği Febyo Taşel'e ait "Sen Fenerbahçe" adlı şarkıyı; Edis İlhan da söz ve müziği kendisine ait "Efsane Fenerbahçe" adlı eseri okuyor. Bu arada marşın 1 Mayıs Marşı ile büyük benzerliktaşıdığını söyleyen müzik çevreleri bunun bir rastlantı olmadığını iddia ediyor. Marşın tribünlerde ve Fenerbahçe yönetiminde sıkıntı yaratabileceği belirtildi.
"BİRÇOK KİŞİ BENZETTİ"
Besteci ve yorumcu Ercan Saatçi "Ben Marşı tam olarak dinleyemedim. Ancak marşın tanıtımından itibaren beni birçok arkadaşım ve tanıdığım arayarak 'Bu marş 1 Mayıs Marşı'na benziyor' dediler. Ben Kıraç'ın böyle bir alıntı yapacağına inanmıyorum. Ancak gerçekten benziyorsa bu bir 100. yıl skandalıdır" dedi. Fenerbahçe Spor Kulübü Basın Sözcüsü Şekip Mosturoğlu, "1 Mayıs marşını da bilirim. Ancak ilk kez böyle bir soru ile karşılaştığım için size yorum yapamayacağım" dedi.

Mevlüt YÜKSEL - SABAH

TIKLAYIN

1 MAYIS MARŞI

http://216.239.59.104/search?q=cache:HX ... d=11&gl=tr

FENERBAHÇE 100. YIL MARŞI

http://videogaleri.hurriyet.com.tr/Vide ... 10&vid=641

KIRAÇ'a 100.yıl marşı yaptırırsan gider başkasından araklar getirir 100.yıl marşı diye yutturur.

Cem Karaca ruhun şad olsun.

1 mayıs marşı olmuş 100. yıl marşı. :lol:

"........
Ancak bu böyle gitmez.
Sömürü devam etmez.

...........
gün gelir, gün gelir
zorbalar kalmaz gider.."

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Bugüne kadar mars diye soyledikleri de Viva La Espana zaten. Bir de gecen sene Nazim Hikmet Ran'in siiri icin BJK ile kapismamislar miydi ?

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Tezahüratlar esinti olabilir, hiçbir resmi özelliği yok. Hatta esinti olmalıdırda.
Ama bunun adı 'marş' ise, orjinal olmak zorundadır.
Ondan bundan araklanarak 'marş' yapılmaz heralde.
Pek bildiğim ve umursadığım bir konu değil, Galatasaray'ın bu konudaki durumu nedir onuda bilemiyorum.
Ama bizimkilerde de araklanma marşlar sözkonusuysa onlarıda kınıyorum :D

Ufuk bey yukarda söylemiş, bende bugün Zülfü'nün yazısında öğrendim bu espana mevzuunu. Selçuk Yula'nın tacizine bile maruz kalmış bu yüzden :D

Ben Fenerbahçe düşmanı mıyım?

Image

Sevgili dostum Mustafa Taviloğlu ne diyordu benim için: “İyidir, hoştur da büyük bir kusuru var. Futboldan hiç anlamaz.”

Sahiden anlamam. Bunu bir entelektüel züppelik gibi görmesin kimse.

Sporu küçümsediğim falan yok ama taraf tutmak ve kendini bir takıma ait hissetmek özelliği yok bende.
(Hem de bu özellik sadece sporla sınırlı değil.)

Çok sevgili arkadaşlarım maç seyrederken renkten renge girip havalara fırlarken, ben hiçbir şey hissetmiyorum.

Futbol takımı tutmam ama ilk gençliğimden beri langırt tutkum ve bu alanda mahalle şampiyonluklarım vardır.

Yine de babam, Yaşar Kemal ve Zafer Mutlu sıkı Fenerbahçeli olduğu için bu takıma sempati duyduğum söylenebilir.

Ama birkaç yıl önce bir spor yazarı tarafından Fenerbahçe düşmanı ilan edildim.

Bunun sebebi neydi biliyor musunuz: Fenerbahçe marşının Franco döneminde sıkça söylenen “Viva Espana”
marşından alınmış olduğunu yazmam.

“Yaşa İspanya”yı kim “Yaşa Fenerbahçe”ye dönüştürmüş bilmem.

Ama bu bilgiyi verirken kötü bir niyetim yoktu. Olsa olsa biraz malumatfüruşluk yapıyordum.

Ama Yula soyadlı yazar nereden çıkardıysa “benim eskiden beri müseccel bir Fenerbahçe düşmanı olduğumu” yazdı.

Şimdi yine Fenerbahçe marşı gündemde.

Bu sefer de 1 Mayıs marşına benziyor diyorlar.

Evet; bence de benziyor.

Hatta benzerlikten de öte.

1 Mayıs marşının da ilginç bir öyküsü vardır.

Theodorakis bir gün bana dedi ki: “Paris’te 1 Mayıs’ta yürüyenleri izliyordum. Baktım Türk grubu benim şarkımı söyleyerek geçti.”

Bu durum büyük besteciyi epey memnun etmişti.

Gerçekten de 1 Mayıs marşı Costa Gavras’ın, Vasili Vasilikos’un romanından uyarladığı Z filmine Mikis Theodorakis’in yaptığı besteden alınmıştır.

Şimdi de bu ezgi Fenerbahçe marşı olmuş.

Böylece Mikis Thedorakis, Fenerbahçe marşı bestelemiş oluyor.

Bunu söylemek yine Fenerbahçe düşmanlığına giriyor mu bilmem ama niye bu takım,
Türkiye’den bir şarkı alıp bunu kullanacağına hep uluslararası tanınmış melodilerde ısrar ediyor, anlamak mümkün değil.

“Dağ Başını Duman Almış” marşı da öyle değil mi?

“Üç kız kardeş bir gün ormana gitti” diye başlayan bu İsveç halk türküsünü kahramanlık marşı yaptığımızı duyan İsveçliler gülmeye başlıyorlar.

Benim Fenerbahçe’ye tavsiyem Muhlis Sabahattin’in yaptığı hatayı tekrarlamamasıdır.

Ama yine de yazıyı bitirdikten sonra Mikis’e bir e-mail gönderip, melodisinin Fenerbahçe’ye marş olduğunu bildireceğim.

Sevineceğine eminim, çünkü Fenerbahçe’yi o da çok seviyor.
Last edited by Ismail Gezer on Wed Feb 14, 2007 7:39 pm, edited 4 times in total.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bu sucun adi uluslararasi hukukda "plagiarism" = eser hirsizligidir. Cok buyuk cezalari, maddi yaptirimlari vardir.
Thedorakis milyonlarca dolar tazminat istegi ile Kirac ve FB kulubune dava acabilir ve cok rahat kazanir.
Boyle barizini uzun zamandir duymamistim.

Benim anlamadigim boyle bir salakligin ortaya cikma ihtimalini nasil
dusunmez bunu yapan hirsiz.

Bu arada Livaneli'nin bahsettigi Costa Gavras'in Z'sini izlemediyseniz izleyin.
Neredeyse elli sene once Yunanistan'da olan olaylarin anlatimi olan bu 1969
yapimi film ozellikle su gunlerin derin Turkiye'siyle hala nasil paralel agziniz
acik kalacak.

Ozan Ersoy

Hakan Yılmaz

Post by Hakan Yılmaz »

şimdi rahatladım.
demek ki çalmadan güzel birşey yapamıyorlar.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Calanlar sadece FB'li degil, Iyi dinleyin bakin neyi goturmu$ler. Bana kalirsa bu hep Inamotto'nun yuzunden oldu gibi.

http://www.youtube.com/watch?v=u4VqVs79 ... ed&search=
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Abi imamoto'nun günahını almışın, bumnlar Çinliymiş :D http://en.wikipedia.org/wiki/Twelve_Girls_Band

nihavend longa miydi bu? Bestecisi de bellidir, telif ödemişmi bunlar? Kültür Bakanlığı uyuma, tarihine sahip çık :D

Allahtan çalanlar Rum degil ortalik yikilirdi o zaman 8)

Bir de heavy versiyonunu koyalim ama bunlar Turk:)
http://www.darkphase.net/v2/mp3/nihavend.mp3

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Demek Cinli imi$ler. Archie Bunker gibi (Benim kahraman "All in the family" dizisindeki) "Same thing! what is the difference" demeli mi? Mali goturmu$ler i$te. Iyi de calmi$lar (hem hirsizlik hem de calgi calma anlaminda). Longa langirt olmu$.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Feb 14, 2007 10:09 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Cengiz Akgun wrote:Demek Cinli imi$ler. Archie Bunker gibi (Benim kahraman "All in the family" dizisindeki) "Same thing! what is the difference" demeli mi? Mali goturmu$ler i$te. Iyi de calmi$lar (hem hirsizlik hem de calgi calma anlaminda). Longa langirt olmu$.
Bir de bir tripler bir tripler. Kumkapı'da 3 kisinin calacagı sey icin, bir ton kadin, cesitli mekanlar, falan filan. Hep arak, tam arak.

Bu arada GS tribunleride arak marsi begendi. Tipki ''Viva Espana'' GS tribun versiyonu gibi yaratici guftelere cok acik ve akilda kalici oldugunu beyan etmisler. Tribunlerarasi birlestirici bir eser icin calismalar baslamis. :lol:

Tribunun eskileri , kufurden ceza yenilmesi yuzunden kufurlu ve arabin yallellisi gibi gufteler yerine daha esprili ve yaratici eserler icin biraraya gelmisler. Birtakim eserler de ortaya cikmis. Macin (Manisa) bu anlamda cok eglenceli gectigi soyleniyor.

Bence haftanin FB marsi :wink: :

Askerlik yaparsan adam olursun,
Yapmazsan Fenere baskan olursun
Askerlik herkesin namus borcudur
Buyukanit Pasaya selamlar olsun

Soylenmeyen 1 . kitasi:

Vatan borcu namus borcu demek değil mi,
Askerden kaçanlar hain değil mi,
Vatanı satanlar başkan olursa,
Fenere küfretmek caiz değil mi.

http://www.youtube.com/watch?v=rVMB8MZRkz8
NO ADNANS, NO CRY !!