GS'in hisseleri - (Kulubun en buyuk sorunu!)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Burak Fenercioglu

Post by Burak Fenercioglu »

Levent,

Sportif AS ve Futbol AS ile ilgili ilk kez bu kadar derinlemesine bilgilenme sansimiz oldu. Herkes birseyler soyluyordu ama ortada bu kadar net bir durum degerlendirmesi yoktu. O yuzden paylasimin icin tesekkurler.

Bana gore bahsettigin 2. modelin gerceklesmesi zor ancak bu Sportif AS'nin bir sekilde mevcut business modelinin degistirilmesi sart. Ama sunu soyleyebilirim, 2. model konusundaki israr yanlis degil. Keske olsa... Zira Sportif AS super zararlar yayinlamaya baslarsa, herkes kacar, hisselerin degeri duser. GS ucuza sirketin hisselerini geriye alma firsati yakalar ama dediginiz gibi SPK bu birlesmeye herhalde izin vermez.

Bahsettigin 1. cozum 3. modelin onunu acar. Masraflarin belli bir bolumu Sportif AS'ye aktarilmali ve 1. modeldeki gibi temettunun olabildigince azaltilmasi hatta hic dagitilmamasi saglanmali... Dolayisiyla, dedigin gibi, Sportif AS futbolcu alir, GS'ye kiralar, eskisi gibi buyuk karlar yapmaz. Bu sayede bu sene karin belli bir bolumu icin yapildigi gibi elde edilen kar da atil kalmaz. Bana gore bu sadece yeni alinacak futbolcular icin yapilmamali. Mevcut futbolcular Sportif AS'ye satilmali sonra oradan cuzi bir fiyata kiralanmali.Maaslardan yine Futbol AS sorumlu olur. Anladigim kadariyla, maaslar duzenli odenmiyor nakit akisini saglayabilmek icin. Bu duzensizlik bir tek yabanci oyuncu konusunda sorun yaratiyor. Futbol AS bunun ayarini cekecektir. Bu sirketin asagi yukari $25M kar yaptigi dusunulurse GS'nin tum oyuncularini zaman icinde Futbol AS'den satin almasi sonra da donup kiralamasi hic de kotu bir fikir degil. Bu asamali bir sekilde yapilir. Alinan oyuncular yatirim olarak gosterilir, sirketin varligi olurlar. Dolayisiyla Sportif AS'nin anlamsiz karlar yapmasinin da onune gecilir, Sportif AS kulupte belli masraflari da ustlenmis olur. Futbol AS Sportif AS'den kazandigi parayi donup borclarin belli bir bolumunu kapatmak ve futbolcu maaslarini odemek icin kullanir. Futbolcularin Sportif AS'ye devri tavsiyesini Futbol AS'de zararin temelini olusturan kalemin futbolcu transfer ve maaslari oldugunu ongordugun icin verdigini saniyorum. Burada adam akilli bir fikir yurutmek icin Futbol AS'nin de neye sahip oldugunu iyi anlamak lazim. Futbol AS'nin nasil yapilandirildigini, gelir ve masraf kalemlerini biliyorsan, yazabilirsen sevinirim. Anladigim kadariyla stad geliri hala Futbol AS'nin elinde ornegin...

Tabii ki cozumun burada yazildigi kadar basit birsey olmadigina eminim. Tam olarak da sirketlerin gerceklerini yansitiyor mu bilmiyorum.

Sahip olunan tum varliklarin, gelirlerin, giderlerin, borclarin tam anlamiyla mevcut degerlerini bilemedigimiz icin GS'nin battigini soylemek, durumun icinden cikilmaz bir durum oldugunu iddia etmek sacma gibime geliyor.

Sirket ile ilgili alinan kararlari verenler de cogu zaman bizim gordugumuz gercekleri gorerek vermislerdir. Ancak anlasilmasi gereken sey, ciddi nakit akis sikintilari esnasinda her kurum yilana sarilabilir. Bana gore de bastan sirketi bu sekilde kurmak hata ama ondan sonraki gelismeler sanki caresizlik icerisinde atilmis adimlarmis izlenimi veriyor.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: ...
Unal Aysal hisseleri AIG'den aldi ama tabii ki GS'a vermedi. GS'da bes kurus para yoktu onlari alacak. Unal Aysal durum boyle olunca bakti GS'dan kimse yok elini cebine atacak, Canaydin 60 milyon iceri girmis girecegi kadar zaten, buyuk GS'liligini gosterdi gayet de guzel kar yaparaktan Deniz Banka satti. Deniz Bank da boyle salak (high volatility) bir hisseyi elinde tutmadi biraz daha kar yaparaktan biyikli yabancilara QVT'ye satti.

Yaslaniyorsun be Cengiz abicim. Daha dun gibi butun bu olanlar.

Ozan Ersoy
Ya$laniyorum elbette. Ama sen de kabul edersin ki Unal Aysal ile Anadolu tabiri ile "Hasan ayi$ olup" adamin ayagina yalvar yakar gidip aman bu buyuk ve himmetli bir GS'li karde$imiz olarak bizi $u AIG belasindan ve batagindan kurtaracak ve faizi cok cuzi bir mebla ile hisseleri GS devredecek diye orada burada atip tututugunu ben uydurmadim herhalde. Adam aldi hisselri ve sonra nedense dirsegi gosterdi bizimki. Ne oldugunu bilen yok. Elbette Aysal enayi degildi. Ama ortada bir bokluk dondu. Ha diyecen ki Unal Aysal GS'ya bo$a yana$madi idi filan diye. O da dogru degil cunku adam adayi benim de doldura$a gelip (ki bunda Hincal densizinin de cok buyuk payi vardi Ada'yi bedeva kaptti diye yazip ciziyordu utanmaz adam diye) vay vay vay adam adayi bedava kapmi$ dedim kira bedeli olarak. Sonra adam ulan oyleyse alin adanizi ba$iniza calin dedi ve onun verdigi paradan cok daha ucuza gitti ba$kalarina. Ayni bu hisselerin QVT'ye gidi$i de bu olayin kopyasi olu$unu animsatiyor o zaman. $imdi bana Aysal Deniz Bank'a satti ondan da biyiklilar aldi deme. Bunda yine senin arka ciktigin bu adamin payi yok mu yani? Ne halt etti ise etti ise o yarim akli ile adami kusturdugu ortada. Cunku adami bir ara kendine rakip filan gordu. O da madem oyle ve bana geldiginde boyle demiyordun oyleyse al sana bu da boyle dedi satti gecti gitti. $imdi ayikla princin ta$ini. QVT'ye hesap versin. Aysal $imdi $unu bir iceri attirsalar da haline bir gulsem demez mi $imdi?

Bana bu adam i$ yapiyor deme lutfen. Oburlerinden de iyi deme. Cunku onlarin yaptigini aynisini bu da yapacakti. Sicak para diye agaca cikiyordu ve Sahip Som ile masaya oturu$undan pay bic. Sahip carpamadi ama sonunda QVT carpti. Oburleri kaymagini yedi buna tortusu kaldi.

Fena halde gicigim. Ne yaptigini kendi de bilmiyor. Hani akli ermez kici ile sakiz cigner orneginin abidesidir kendisi. Bu sirketlerin filan kurulmasinda akil hocasi olani ve "GS mali deniz yemeyen domuz" felsefesi ile cali$ani daha yeni, o da benim hala begenmedigim Polat'in sayesinde uzakla$tirdi. Degilse daha ne herzeler yenilecekti ne herzeler. Ama olay daha bitmedi. Suruyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote: Bana bu adam i$ yapiyor deme lutfen. Oburlerinden de iyi deme. Cunku onlarin yaptigini aynisini bu da yapacakti. Sicak para diye agaca cikiyordu ve Sahip Som ile masaya oturu$undan pay bic. Sahip carpamadi ama sonunda QVT carpti. Oburleri kaymagini yedi buna tortusu kaldi.
Yigit Sardan en son secimden bir kac gun once, kursuye gelip GS kongresine sunlari soyledi:
Adaylar arasında en hazırı Yiğit Şardan’dı. Kendinden emindi. Ekibini 3 eksikle açıklaması, projelerini tek tek sıralaması salonda bulunan herkesin dikkatini çekti. Mevcut seçimin, G.Saray’ın ikinci yüzyılında gideceği istikameti belirleyecek bir seçim olacağını söyledi. “Benim tanınmama sorunum var” diyerek önce kendisini tanıttı. “43 yaşındayım. 19 yaşında çalışma hayatına atıldım. 24 yıl markalarla uğraştım. G.Saray’a mantık dışı bir sadakatle bağlıyım.” dedikten sonra artık değişimin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Bunun da mali ve yönetsel olması gerektiği kaydetti: “Ben proje ve hamle vaat ediyorum. G.Saray’ın haklarını korumayı vaat ediyorum. Kulüple futbolu ayıracağız. Halka arz ile kasaya 100 milyon dolar koyacağız. Ünal Aysal’ın elindeki hisseleri geri alacağız. G.Saray adası ve Kalamış’ı sponsorlar vasıtasıyla sembol haline getireceğiz. Her üç ayda bir denetleneceğiz. Geçmişle hesaplaşmayacağız.” Şardan ayrıca yönetim kurulu arkadaşlarını tek tek tanıttı. Boş bıraktığı 3 koltuğu ise muhtemel birleşmelere ayırdığını söyledi.
Diger adaylar da deri pantalonlu suvari Turgay Kiran ve vakti coktan gecmis Alp Yalpman.
Fena halde gicigim.
Benim de bunlarin adini duyunca midem bulaniyor. Ne olacak simdi?

GS taraftarinin belki de simdi tutacak takimi olmayacakti, hele hele ilk secimi Cansun'a kaybetseydi Canaydin. Kimse farkinda degil.

Olsun..

Canaydin amca Seyrantepe'yi baslatsin, sonra cani ne istiyorsa onu yapsin. Isterse olene kadar baskanlik icin secimlere katilsin. Bu yetmezlere karsi da hep kazanir. Orasi da benim derdim degil. Buyuk camiayiz deyip bundan iyisini cikaramayan arkadaslar dusunsun.

Ozan Ersoy

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Galatasaray'ın kredibilitesi kalmadı
A.A. 31 Temmuz 2007
QVT Financial LP üst yöneticisi (CEO) Angelo Moskov, Galatasaray'ın, D-Smart'tan alacağı yaklaşık 10 milyon doların doğrudan kulüp üzerine kaydedildiğini belirterek, her kulübün bunu yapması durumunda, sportif şirketlerinin yaratılmasının temel ilkesinin çürütülmüş olacağını kaydetti.

Angelo Moskov, Galatasaray Sportif AŞ'nin ortaklarından QVT Financial Fund'un Galatasaray ile ilişkileri, Futbol Federasyonu'nun yayın haklarıyla ilgili kararı ve fonun Türkiye piyasasındaki yatırımları hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Moskov, toplantıdaki konuşmasında, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK), Galatasaray'ın birleşmesi için küçük hissedarların hisselerini satın alması gerektiği yönündeki kararının kendileri için şaşırtıcı olmadığını ve işleri olması gerektiği şekilde düzenlediğini belirtti.

Son dönemde Galatasaray'ın gelirlerini Galatasaray Sportif AŞ dışına aktarma gibi bir takım girişimler bulunduğunu dile getiren Moskov, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yayın hakkı gelirlerinin Galatasaray Sportif'e kaydedilmesi ve şirket hissedarlarına temettü olarak ödenmesini gerektiren bir kuralı olduğu halde bunun aksi bir durumun gerçekleştiğini kaydetti.

“Şu anda detaylarını öğrenmeye çalıştığımız bir duruma göre, Galatasaray'ın, dostluk maçlarının yayın hakkını alan D-Smart'tan alacağı yaklaşık 10 milyon dolar, doğrudan kulüp üzerine kaydedildi. Eğer her kulüp bunu yaparsa, sportif şirketlerinin yaratılmasının temel ilkesi çürütülmüş olacak. Bu çok endişe verici bir durum” diyen Moskov, böyle bir işlemin gerçekleştiğine dair kesin bilgi edinmeye çalıştıklarını, böyle bir işlemle, vergiden muaf bir kuruma gelir kaydedildiğini, bunun düzenlemeler açısından bir sorun olarak ortaya çıkacağını anlattı.

GALATASARAY KULÜBÜNE BORÇ VERİLMESİ

Galatasaray Kulübü ile Galatasaray Sportif AŞ arasında artan borçlanma ilişkisinin de kendileri açısından endişe verici olduğunu ifade eden Moskov, Galataray Sportif'in kulübe verdiği borç miktarının 2004 yılında 14 milyon YTL iken, 2006 sonunda 90 milyon YTL'ye yükseldiğini ve her yıl yükselen bu borçların bu sene 100 milyon YTL'yi aşabileceğini aktardı.

Angelo Moskov, şunları kaydetti:
"Galatasaray Sportif AŞ, gelirleri üzerinden temettü vermek yerine, kulübe yüzde 20 faiz oranıyla borç veriyor. Temettü öderse, bizim gibi yatırımcılara da para ödemesi gerekecek, ancak borç verdiklerinde küçük yatırımcılara herhangi bir ödeme yapmaları gerekmiyor. Bu, ekonomik açıdan mantıklı görünebilir. Ancak borç miktarı çok artıyor. Kulüp 90 milyon YTL'yi öngörülebilir bir gelecekte geri ödeyemez. Böyle bir durum Galatasaray Sportif AŞ'yi iflasa sürükleyebilir."

Moskov, hissedarlara 2002-2005 arasında yüzde 80-90 aralığında temettü ödemesi yapıldığını, 2006 yılında ise bu oranın yüzde 45'e düştüğünü belirterek, bir şirketin gelirinin bir kısmını çeşitli şirketlere borç vermesinin normal olduğunu, ancak kaynakların büyük kısmının, yeterli kaynağı olmayan tek bir kuruma borç verilmesinin şirketi tehlikeye sokabileceğini, bu konuda hukuki yola dahi başvurulabileceğini anlattı.

Galatasaray yönetiminin bu konuyu önemsemediği düşüncesinde olduklarını dile getiren Moskov, “Bence temettüleri saklamak ve şirketi riske atmak bir tür kumar oynamaktır” diyerek, böyle bir durumda Galatasaray Sportif AŞ'nin elindeki tek varlığın kulübe verilmiş büyük bir borç olacağını söyledi.

"GALATASARAY YÖNETİMİNİN KREDİBİLİTESİ KALMADI"

Moskov, Galatasaray yönetiminde bir değişikliğin, bu sıkıntılı durumdan çıkışa yardımcı olabileceğini ifade ederek, şu anda kulüp yönetiminin kredibilitesinin kalmadığını, bu nedenle kaynak bulamadığını, yeni bir yönetimin yeni bir başlangıç yaparak bankalardan ve yatırımcılardan kaynak sağlamayı başarabileceğini savundu.

Galatasaray'dan Riva'daki araziyi QVT'ye satmasını isteyip istemedikleri yönündeki bir soru üzerine Moskov, böyle bir istekleri olmadığını ifade ederek, hissedarı oldukları Ottoman Fund'ın da kendilerine arazi ile ilgilenmediklerini, zaten 1 milyon metrekare araziye sahip olduklarını ve bunu iki katına çıkarma gibi bir düşüncelerinin olmadığını bildirdiğini belirtti.

Moskov, Galatasaray'ın kendi hisselerini almak istemesi durumunda sorun çıkarmayacaklarını kaydederek, “Koşulları karşılarlarsa hisseleri satabiliriz. Onlar da birleşme işlemine devam edebilirler. Ancak bu bir finansman meselesi” diye konuştu.

Aksi durumda hisse temettülerini almaya devam edebileceklerini, Galatasaray Sportif AŞ'den aldıkları temettülerin piyasaya göre yine de iyi olduğunu, ancak şu anda Galatasaray Sportif hissesi almaya devam etmediklerini anlattı.

MAÇ YAYIN HAKLARINA İLİŞKİN SÖZLEŞMENİN UZATILMASI

Angelo Moskov, maç yayın haklarına ilişkin olarak sözleşmenin 31 Mayıs 2008'de dolacağını hatırlatarak, 2004 yılında 4 yıllık sözleşme yapıldığında Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarından yeni yeni kurtulmaya başladığına ve fiyatların düşük bir düzeyde kaldığına dikkati çekti.

Moskov, “Şimdi yayın haklarının fiyatları yükseldi. Ancak TFF, kulüplerin görüşünü almadan, eski fiyat üzerinden anlaşmayı 2 yıl uzatma kararı aldı. Bu TFF'nin tek taraflı bir kararıdır ve yalnızca karşı taraf olan Digitürk ile yapılan bir anlaşmaya dayanmaktadır” ifadelerini kullanarak, böyle bir durumda TFF'nin düzenleyici kurallarına göre yasal bir sürecin de oluşabileceğini aktardı.

Kulüplerin buradan elde edecekleri kaynaklara bakıldığında fiyatlarda yüzde 50 artış olursa 100 milyon YTL, yüzde 100 artış olursa 200 milyon YTL gelir artışı kaydedileceğine işaret eden Moskov, örneğin maç yayınlarından şu anda 40 milyon YTL kazanan Galatasaray ve Fenerbahçe gibi kulüplerin, yeni bir ihale yapılması durumunda gelirlerini 2 katına çıkarma şansları bulunduğunu vurguladı.

Moskov, sözleşmenin, bitiş tarihinden neredeyse bir yıl önce uzatılması kararı alındığını, bu durumun hissedarı oldukları bütün kulüplerin finansman kaynakları açısından önemli sonuçları olduğunu söyledi.

"Şu an için büyük miktarlı satın alma gerçekleştirmeyi düşündükleri bir şirket bulunmadığını söyleyen Moskov, “İşler genel olarak iyiye gidiyor. Piyasadan, istikrardan memnunuz” dedi.

Türkiye'ye yatırımcı olarak 1996 yılında geldiklerini ve aralarında Galatasaray, Trabzonspor, Fenerbahçe'nin de yer aldığı yaklaşık 20 şirkette hisseleri bulunduğunu kaydeden Moskov, şu anda İMKB'de yaklaşık 180 milyon dolarlık yatırıma sahip olduklarını kaydetti.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/ ... 1&a=336861

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gorgen wrote:Galatasaray'ın kredibilitesi kalmadı
A.A. 31 Temmuz 2007
..
Gerci burasi bu konu icin daha uygun ama ba$ka konu altlarini pek okumuyorsun. Bu haber asildi ve Ali aga ile ben yorumlar bile yaptik. Yani bayatlamak uzere. GS bu sezonku probleri konusu altinda.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Maç yayınları için $5 mln avans aldık, her maçtan gelir elde ediyoruz-GS
1 August 2007
10:59 am GMT
Reuters - Türkçe Haberler

İSTANBUL, 1 Ağustos (Reuters) - Galatasaray Sportif A.Ş. (GS) , futbol takımının hazırlık maçları, UEFA Şampiyonlar Ligi eleme maçları ve UEFA Kupası maçlarının yayın hakkının bir acente üzerinden pazarlanması için 2005 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde 5 milyon dolar avans alındığını ve hakların bu sözleşme kapsamında Doğan TV Holding'e devredildiğini bildirdi.

GS'nin yaklaşık yüzde 20'sini elinde bulunduran girişim sermayesi şirketi QVT, dün yaptığı açıklamada, yayın haklarının verilmesi karşılığında Doğan TV bünyesindeki D- Smart'tan 10 milyon dolarlık bir ödemenin alındığını ve bunun şirket değil kulüp üzerinden hesaba geçirildiği yönünde duyumlar aldıklarını söylemişti.

GS'den bugün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yapılan açıklamada, "Şirketimiz Temmuz 2005'te Galatasaray profesyonel futbol takımının dostluk maçları, UEFA Şampiyonlar Ligi eleme maçlar ve UEFA kupası maçlarının medya yayın hakları ve saha içi reklam haklarının komisyon karşılığında pazarlanması ile ilgili bir acentelik sözleşmesi imzalamış ve 5 milyon dolar tutarında bir avans almıştır" denildi.

Açıklamada, söz konusu acentenin maçların 2007-10 yılları arasında yurtiçi yayın haklarını Doğan TV Holding'e devrettiği ve sözleşmeye uygun olarak GS'nin her maçtan gelir elde etmeyi sürdürdüğü ifade edildi.

Post Reply