GS'in hisseleri - (Kulubun en buyuk sorunu!)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Ozan Ersoy wrote: Asset = Owner's Equity.. (Var mi boyle sey dunyada... SPK'nin buna izin vermemesi lazimdi ilk bastan)

SPK da diyor ki ya da diyecek ki... Owner's Equity degerini sabit veya yukarda tutmak icin, bu denkleme biraz daha varliklarindan atacaksin, madem borclar isin icine giriyor. Yani Riva'yi sol tarafa atarsan, sag taraftaki artisi karsilayabilir.

Ozan Ersoy

Borclu olmayan bir sirket ile borcsuz bir sirket birlesebilir tabii de, Futbol AS'nin borcu o derecede fazla ki, ve Sportif AS'nin hissedarlarina nakit akisi o kadar sahane ki arada korkunc bir ucurum var. Cengiz Abi'nin de dedigi gibi Sportif AS copsuz uzum adeta.

Yoksa borclu , az borclu , ve borcsuz sirketler arasinda birlesmeler hergun yasaniyor ve birlesme aciklandiginda fiyat dusebiliyor cikabiliyor. Piyasalar birlesmeyi onayladi onaylamadi diye haber oluyor.

Ama gercekten olayin FT'ye haber olmasi ilginc. Ne buyuk Turk sirketleri ne basarilara imza atiyorlar, tek soz edilmez bu olayin bu derecede buyutulerek haber edilmesi dikkate deger. QVT 5 milyar dolarlik sirketmis, Sportif AS'deki payi olsa olsa en fazla 5-10 miyon dolardir, kaybi da %25 dususle beraber 1-2 milyon dolardir. Boyle bir kayip icin bu kadar yaygara cikarmak enteresan.

Birlesmeyi illa yatiriciya zarar veriyor diye degil de bir de vergi ve Futbol AS'nin nakit sikintisi acisindan incelemek lazim. Temettuler vergilendirilen kazanctir. Sportif AS'nin temettusunu toplayanlar vergisini oduyorlar, yani sirketin odedigi temettulerin onemli bir kismi hissedarin degil devletin cebine giriyor. Elde ettigi kazanci yeni yatirimlar icin harcayan ama temettu odemeyen bir sirket uzun vadede yatirimci icin daha avantajli olabilir. (Ornegin Microsoft kuruldugu seneden 2003'e kadar hic temettu odemedi, butun kari sirkete geri yatirdi.) Yani iki sirketin birlesmesiyle Sportif AS'nin Futbol AS'yi temettulerle nemalandirma ihtiyaci kalkacaktir.

Futbol AS'nin su an deli gibi nakite ihtiyaci var, bu parayi bulmak icin borclaniyor ve yatirimlarini yapamiyor. Yani birlesme vergi avantajinin otesinde nakit sikintisinda olmayan daha hizli buyuyen bir sirket yaratacaktir. Iki sirket birlesse temettu olarak sacilan para ve odenen vergiler yeni yatirimlar ve belki de stad icin harcanacaktir.

Yatirimci Sportif AS'yi Futbol AS'ten tamamen ayri gulluk gulistanlik bir sirket olarak goruyor ki cok sacma. Arada gobek bagi var. Futbol AS biraz daha sikintiya girerse, belki UEFA takimi ikinci lige dusurecek, belki takim dagilacak, kulup kapanacak, o zaman Sportif AS ne kadar gelir yazacak ve ne kadar temettu odeyecek acaba? Cevap 0. Emin olun kapanmis bir kulubun formalarini almak icin herkes yarisacaktir! Sportif AS yatirimcisi Futbol AS'nin yaptigi yatirimlarin meyvesini yiyor, Futbol AS'nin deli gibi ihtiyaci olan fakat mecburen dagittigi nakit parayi cebine atiyor ama, Futbol AS'nin riskini ustlenmek istemiyor.

Birlesmeyle Sportif AS yatirimcisinin uzerine yuklenen asiri risk tabii ki sozkonusudur ama SPK'nin yol gostericiliginde bu sorun cozumlenebilir. Belki Riva varlik olarak eklenebilir. Galatasaray'in iki sirketi birlestirme planini "GS piyasalari kazikladi" diye kesip atmak haksizliktir. Birlesme cok mantiklidir ve kisa vadede olmasa da orta-uzun vadede birlesmeyle Sportif AS yatirimcisi cok daha fazla kazanacaktir.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Levent Guntay wrote:Galatasaray'in iki sirketi birlestirme planini "GS piyasalari kazikladi" diye kesip atmak haksizliktir. Birlesme cok mantiklidir ve kisa vadede olmasa da orta-uzun vadede birlesmeyle Sportif AS yatirimcisi cok daha fazla kazanacaktir.
Sevgili Levent,

Senin gibi mantikli adamlar olayi boyle uzun vadeli dusunup, inceleyip sonunda mantikli sonuclara varirlar.

Burada problem piyasanin mantikla calismamasindan kaynaklaniyor.

Piyasa 'kar' uzerine kurulu. Mantik, ihtiyac gibi her insanin dogal karsilayacagi seyler 'piyasa' icin gecerli degil. Piyasa yatirimini simdi oraya, simdi buraya yaparken, en cok kar nerede var diye bakar. Hesaplar genellikle kisa vadelidir. Cunku adam 1 dakikalik bir tiyo ile parasini oradan oraya aktariverir. Gelemez oyle sirket mudurlerinin planlarina kulak asmaya. Piyasanin 'uzun' vadesi bir kac ayi gecmez.

Adamlar milyonlarca dolarlik fabrikalar kurmuslar bu isin kokusunu takip etmek icin (borsa diyorlar adina). Simdi sen kalk bu adamlara Hagi gibi sag goster soldan gec, calim at, elbette alisik olmadiklari icin cok bozulurlar. Olay 1-2 milyon olayi olmaktan cikip, piyasadaki bu tur calimcilari displine etme olayina donusur.

Tabii GS kucuk bir balik piyasalar icin ama piyasanin bu temel calisma ilkesine uymayanlari piyasa her zaman disipline etmeyi bilir. Butun sistem bu disiplin (goz korkutma-intimidation) uzerine kurulu cunku. (Bu sistemin tepesine oturtulan Bush/Cheney gibi adamlara bakarak bu gangesterligin hangi asamalarda oldugunu gormek de mumkun ayrica. Bu gangester ortamindan Ruslarin neden one ciktiklarinin anlamak da zor degil.)

Sadece gelecek kuru parayi dusunerek plan yaparsan boyle urkutursun iste bir yigin it surusunu. Bu da GS'nin caresizliginin ve batma asamasina geldiginin bir isareti.

Ozan da cok guzel soylemis. Hissedarlarin bir cogu siradan insan. Hadi piyasadan korkmuyorsun, bari bu insanlarin paralarini geri verin. O insanlar gelip senin macini izleyip, destek olan insanlar. Hadi diyelim ki vicdanin yok! Onlara kazik attin mi, kendi kuyunu da kazmis olursun. Aklin da mi yok?

Senin de onceki mesajinda dedigin gibi: cok kotu cok.

Bakalim GS ikinci, ucuncu ligi boylayinca bu forumda kac kisi yazmaya devam edecek.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote: ...
Yoksa borclu , az borclu , ve borcsuz sirketler arasinda birlesmeler hergun yasaniyor ve birlesme aciklandiginda fiyat dusebiliyor cikabiliyor. Piyasalar birlesmeyi onayladi onaylamadi diye haber oluyor.
.
Bunun en guzel ornegi dun eve giderken radyodan duydugum haberdi. ABD'de iki (ba$ka oldugunu sanmiyorum) Uydu uzerinden aboneli bilmeme kac yuz kanalli radyo yayini yapan Sirrius ve XM adli $irketin devamli para kaybetmeleri yuzunden birle$mek icin FCC'ye ba$vurmalari. Boyle birle$me ve ayrilmalara burada borsayi duzenleyen Securities Exchange Commission (SEC) kari$miyor. Onlarin i$i borsada olan olaylarda bir alevere dalevere var mi ona bakmak insider trading gibi.

Olayi el atan Federal Comminications Commissions (FCC). O yuzden ondan izin istiyorlar. Bu olay tek el yaratmayacak zaten isteyene bir suru bedeva radyo yayini yapan radyo istasyonu var diyerek ba$ vuru yapmi$lar. Biz aboneli bir pazardayiz demi$ler. Her ikisi de birbirleri ile rekabet etmekten cok ziyan ediyorlarmi$. I$in garibi FCC bu uydulardan yayin yapan radyolardaki yayin icerigine kari$mamasi. O yuzden butun uygunsuzlar oraya kaydi. Amerikada olanlar Shock Jock Howard Stern olayini bilirler. FCC madem parayi bastirip boyle $eyleri dinlemek isteyen var o zaman buyursunlar diyor ve buyuranlar ak$ama kadar onun pipisi bunun kukusu denilen yayinlari izliyorlar. Elbette her program sex uzerine uygunsuzluk degil ama normal radyoda yayinlanamayacak $eyler icin orada kendilerine yuva buluyorlar. Bir de high definition filan gibi digital olay var ama arabada filan digital yayin ile normal FM yayinlarini farkini bilecek kulak kimlerde acaba? Fantazi yani.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote:

Birlesmeyi illa yatiriciya zarar veriyor diye degil de bir de vergi ve Futbol AS'nin nakit sikintisi acisindan incelemek lazim. Temettuler vergilendirilen kazanctir. Sportif AS'nin temettusunu toplayanlar vergisini oduyorlar, yani sirketin odedigi temettulerin onemli bir kismi hissedarin degil devletin cebine giriyor.....
Burada da bir iiih cekelim. Bu vergi odeme i$I alninda TC vatanda$i yazan garibanlar icin gecerli. Ben Haziranda Turkiyede iken yabancilar icin vergi cok komik bir rakkama indirildi. Yaridan daha fazla idi. $imdi yuzde kac atmayim. Iki $abalak TV'de bu guzel haberi basin toplantisi ile Dunya kamu oyuna duyurdular. Evet amac daha cok yatirim gelsin diye. Yani Ruslar bo$una bagirmiyor yandim anam diye. Bu arada Alpay'in dedigi gibi biyikli yabancilar da var bundan yemlenen.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

SPK GS Sportif ve GS Futbol birleşmesine çağrı şartı getirdi
27 April 2007
Reuters - Türkçe Haberler

İSTANBUL, 27 Nisan (Reuters) - Sermaye Piyasası Kurulu, Galatarasay Sportif A.Ş. ile borçlu durumdaki Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği A.Ş.'nin devralma suretiyle birleşme başvurusunun hisse sahiplerine çağrıda bulunulmasının ardından değerlendirmeye alınacağını bildirdi.

Galatasaray yönetiminin her iki şirketin birleşmesi için geçen yıl aldığı karara Galatasaray Sportif'in küçük ortakları karşı çıkıyor.

Galatasaray Sportif'in yüzde 17 hissesine sahip olan QVT fonu, yazılı bir açıklama yaparak "tartışmalı birleşme davasında SPK'nın aldığı karardan memnun olduğunu" belirtti.

SPK Bülteninde yer alan açıklamada, "Birleşmeye taraf ortaklıklar haricinde üçüncü kişilerce, birleşmenin ön hazırlık çalışmalarına başlanılması kararının kamuya duyurulduğu tarihten önceki üç aylık ağırlıklı ortalama fiyatların ortalamasından aşığı olmamak üzere belirlenecek bir fiyat esas alınarak şirket pay sahiplerine çağrıda bulunmasını müteakip yapılacak bir birleşme başvurusunun kurulumuz tarafından değerlendirmeye alınmasına ... karar verilmiştir" denildi.

SPK ayrıca kâr dağıtımıyla ilgili olarak şirket genel kurulunun acilen toplantıya çağrılması gerektiğni bildirdi.

Şirket hisseleri saat 1625'te yüzde 15.95 artışla 94.50 YTL'den işlem görüyordu.

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Malesef GS'imiz girtlagina kadar ..ka batmis durumda. Birlesme isi olmazsa, FUTBOL AS bir zaman sonra iflas edecek, cunku GS'in her turlu masrafi borcu vergisi FUTBOL AS'nin uzerinde. Ama gelirlerin cok onemli bir bolumu SPORTIF AS'e ait. Ve bu gelirlerin nerdeyse yarisi masrafsiz, vergisiz, faizsiz hisse senedi sahiplerine nakit seklinde akiyor.

Bu birlesme olmazsa - ki bu sartlarda buyuk ihtimalle olmayacak- onumuzdeki yillarda ne kadar basarili olursak olalim, kulup ne kadar kazanirsa kazansin, gelirin yarisi ipotekli.

Diger dikkatimi ceken nokta su oldu. Cagrinin hisse senedi ortaklarina yapilmasi gerektiginden bahsediliyor. Bu cagrinin su anki hisse senedi sahiplerine degil, birlesme karari alinmadan once birlesme karariyla zarar goren hisse senedi sahiplerine yapilmasi gerek. GS hisse senedi birlesme aciklamasi yapilmadan once 100-110 YTL gibi bir fiyattaydi, aciklamayla 60-70 YTL'ye dustu. Yani cagri fiyati 100 YTL civarinda olacak. Eger GS bu fiyattan alim yaparsa 60-70 YTL'lerden hisse senedi toplayan spekulatorlere para kazandirilmis oluyor. Ne istir anlamadim.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Lincoln, Umit Karan, Carlos marlos derken yine gundemin en onemli olayini kacirdik. Valla agaca bakarken ormani goremeyen bizler icin cok sasirtici degil zaten. Muhendis, avukat, doktor olduk ama adam doksana takti mi bizim icin gerisi bos.

Su anki yonetim gecmis yoneticilerin GS'i sonsuza dek soktuklari beladan kurtulmak icin cok caba sarfediyor. Buyuk bir savas var bu QVT fonculariyla. Siradisi bir kararla bu sene temettu dagitmamaya karar verdiler. 20 milyon TL'nin kar payi olarak dagitilmasi gerekiyormus. Dagitilmayacak. Paraya bakin yaklasik 15 milyon dolar. GS'in eti ne budu ne? Amerika'da halka acik sirketler ortalama yillik gelirlerinin masraflar, vergiler ciktiktan sonra %5'ini kar olarak aciklarlar. Bir milyar satisi olan sirketler, ortalama 50 milyon dolar kar aciklar yani. Simdi GS'in 15 milyon dolar kar payi aciklayabilmesi icin (bu da halka acik %40 pay, yani toplam 37 milyon dolar toplam kari var demektir) Amerika'daki oranlar dogrultusunda yillik 740 milyon dolar gelirinin olmasi gerekiyor demektir.

Var mi?

Suren-Cansun-Sardan-Kalpakcioglu denince tuylerim diken diken oluyor, sirtim kabariyor, ellerim kasiniyor, gozlerim kan canagi oluyor, agzim tukruk doluyor, midem bulaniyor.

Benim bildigim bir sirketin kar payi dagitmama hakki var. Microsoft mesela dagitmaz hic. Levent Guntay bu konuda guzel seyler yaziyordu. Belki yorumlar bu olanlari bize.

Galatasaray itirazlara rağmen kar payı dağıtmıyor

G.Saraylı yöneticiler hapse girebilir

Ozan Ersoy

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ozan Ersoy wrote:Lincoln, Umit Karan, Carlos marlos derken yine gundemin en onemli olayini kacirdik. Valla agaca bakarken ormani goremeyen bizler icin cok sasirtici degil zaten. Muhendis, avukat, doktor olduk ama adam doksana takti mi bizim icin gerisi bos.

Su anki yonetim gecmis yoneticilerin GS'i sonsuza dek soktuklari beladan kurtulmak icin cok caba sarfediyor. Buyuk bir savas var bu QVT fonculariyla. Siradisi bir kararla bu sene temettu dagitmamaya karar verdiler. 20 milyon TL'nin kar payi olarak dagitilmasi gerekiyormus. Dagitilmayacak. Paraya bakin yaklasik 15 milyon dolar. GS'in eti ne budu ne? Amerika'da halka acik sirketler ortalama yillik gelirlerinin masraflar, vergiler ciktiktan sonra %5'ini kar olarak aciklarlar. Bir milyar satisi olan sirketler, ortalama 50 milyon dolar kar aciklar yani. Simdi GS'in 15 milyon dolar kar payi aciklayabilmesi icin (bu da halka acik %40 pay, yani toplam 37 milyon dolar toplam kari var demektir) Amerika'daki oranlar dogrultusunda yillik 740 milyon dolar gelirinin olmasi gerekiyor demektir.

Var mi?

Suren-Cansun-Sardan-Kalpakcioglu denince tuylerim diken diken oluyor, sirtim kabariyor, ellerim kasiniyor, gozlerim kan canagi oluyor, agzim tukruk doluyor, midem bulaniyor.

Benim bildigim bir sirketin kar payi dagitmama hakki var. Microsoft mesela dagitmaz hic. Levent Guntay bu konuda guzel seyler yaziyordu. Belki yorumlar bu olanlari bize.

Ozan Ersoy
Ozan Selam,

Bu olay beni de uzuyor.Riva projesinden gelecek kaynakla(gelmesi planlanan) banka borclarinin kapatilmasi ve hisselerin geri alinmasi(ne miktarda geri alinabiliyorsa) gerekiyor.
Konsantrasyon
Concentration

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:Lincoln, Umit Karan, Carlos marlos derken yine gundemin en onemli olayini kacirdik. Valla agaca bakarken ormani goremeyen bizler icin cok sasirtici degil zaten. Muhendis, avukat, doktor olduk ama adam doksana takti mi bizim icin gerisi bos.

Var mi?

Ozan Ersoy
Ozan, benim jurisdiction degil ama suna benzer bir sekilde dagitiliyor Turkiye'de karlar eger dogru anladiysam bana anlatildiginda:

- Net karin 5%i odenmis sermayenin 20%sine ulasana kadar rezerve ayriliyor, daha sonra odenmis sermayenin en az 5%i birinci temettu olarak hissedarlara dagitiliyor, fakat bildigim kadariyla ana sozlesme ile 5%ten fazlasi dagitilmasi zorunlulugu olabiliyor, ama eger temettu 5%in ustunde ise ek olarak rezervler ayrilmasi gerekiyor (toplam dagitilabilen kardan birinci rezerve ve birinci temettu ciktiktan sonra kalanin 10%u rezerve edilmek zorunda).

Bu kadar garip bir sistemi kim nasil icat ettiyse helal olsun. Amerika'nin sirket kurma yeri bilinen pek cok eyaletinde (Delaware, Nevada, NY) dividendler neredeyse tamamen sirketin yonetim kuruluna kalmistir.

GS'in durumuna donersek, bu QVT ile negotiate edip buy out etmek lazim. O olana kadar da biraz burunlari surtulup bekledikleri paralari alamayacaklarini gormeleri icin bizimkiler hardball oynuyordur sanirim (yani anlasmaya guvenip para mi alacaksin, senin parani bir muddet pic edeyim, mahkemede surun, sonra gel konusuruz diyor, karsi taraf da sizi hapse attiririz diyerek aynen cevap veriyor gibi. Sonunda bir fiyatta anlasirlar (taraflarin rasyonel oldugu durumlarda).

Benim anlayamadigim Turk hukukunun bir sirketin sadece giderlerle birakilmasina nasil izin verdigi. Amerika'da boyle birsey yapan yonetim kurulu uyeleri fiduciary dutylerini (Turkcesini bilmiyorum) kotuye kullanmaktan 2 dakikada mahkemelik olurlardi.

Bu arada bu olayi Enron'a benzetende cikip sen ya Enron'u bilmiyorsun, ya burayi bilmiyorsun, ya dayak yememissin demek lazim. Ben bu adamlara telefon eder temsilcinizin sirf su Enron'a benziyor ve de hapse attiririm muhabbeti yuzunden paranizi normalde kesecegimizden biraz daha fazla kesecegiz derdim. Terbiyesizler, bir suru hile ile gelirlerini ve varligini oldugundan fazla gostererek calisanlari da dahil herkesi kandiran bir sirket yonetimi ile kanini emdiren bir anlasma imzalayip bundan cikmak icin herhangi bir yalan dolana girmeden "odemiyoruz" diyen sirketi birbirine benzetiyorlar.

Ali

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Ali Gursel wrote:Ozan, benim jurisdiction degil ama suna benzer bir sekilde dagitiliyor Turkiye'de karlar eger dogru anladiysam bana anlatildiginda:

- Net karin 5%i odenmis sermayenin 20%sine ulasana kadar rezerve ayriliyor, daha sonra odenmis sermayenin en az 5%i birinci temettu olarak hissedarlara dagitiliyor, fakat bildigim kadariyla ana sozlesme ile 5%ten fazlasi dagitilmasi zorunlulugu olabiliyor, ama eger temettu 5%in ustunde ise ek olarak rezervler ayrilmasi gerekiyor (toplam dagitilabilen kardan birinci rezerve ve birinci temettu ciktiktan sonra kalanin 10%u rezerve edilmek zorunda).

Bu kadar garip bir sistemi kim nasil icat ettiyse helal olsun. Amerika'nin sirket kurma yeri bilinen pek cok eyaletinde (Delaware, Nevada, NY) dividendler neredeyse tamamen sirketin yonetim kuruluna kalmistir.
Sevgili Ali, yukarıda yazdığın bilgiler dogru, Turkiye'de anonim sirketlerin temmettu dagitim politikalarinda bazi alt limitler ve rezerv ("legal reserve fund") payi ayirma zorunluluklari var. Bunda amac sirketlerin ileride olabilecek mali zorluklar karsisinda sermaye yapilarini kuvvetli tutmalarini saglamak. Gelismekte olan ulkelerde sirketlerin sermaye yapilari cok guclu olmadigi icin bu uygulamaya rastlanir, mesela Brezilya'da benzer uygulama soz konusudur.
Tan Erten

Ahmet Ünaydin

Post by Ahmet Ünaydin »

Ali Gursel wrote: Bu kadar garip bir sistemi kim nasil icat ettiyse helal olsun. Amerika'nin sirket kurma yeri bilinen pek cok eyaletinde (Delaware, Nevada, NY) dividendler neredeyse tamamen sirketin yonetim kuruluna kalmistir.
Burada da öyle Ali beyciğim. Yalnız halka açık şirketlerde SPK kar dağıtma zorunluluğu getiriyor belli oranda. Halk için. Problem bu.
Ali Gursel wrote: GS'in durumuna donersek, bu QVT ile negotiate edip buy out etmek lazim. O olana kadar da biraz burunlari surtulup bekledikleri paralari alamayacaklarini gormeleri icin bizimkiler hardball oynuyordur sanirim (yani anlasmaya guvenip para mi alacaksin, senin parani bir muddet pic edeyim, mahkemede surun, sonra gel konusuruz diyor, karsi taraf da sizi hapse attiririz diyerek aynen cevap veriyor gibi. Sonunda bir fiyatta anlasirlar (taraflarin rasyonel oldugu durumlarda).
Burada da problem SPK. Tamamen 2 tarafa kalmıyor. SPK dedi ki: "Bu birleşme söyletisi ortaya çıkıp hisse değeri düşmeden önceki bilmem kaçgünün ortalamasıdır fiyat". Olması gereken budur, dünyanın heryerinde böyle olur. Dolayısı ile, o fiyat bugünkü piyasa değerinin çok üzerinde. Sadece karşı tarafa ödeme yapmakla da bitmiyor. Piyasa değerinin üzerinde bir fiyatla alınacaksa aynı fiyatla almak üzere 3. şahısların hisselerine de çağrı yapmak zorunluluğu var. QVT daha altına razı olabilir ama 3. şahıslar SPK koruması altında.
Ali Gursel wrote: Benim anlayamadigim Turk hukukunun bir sirketin sadece giderlerle birakilmasina nasil izin verdigi. Amerika'da boyle birsey yapan yonetim kurulu uyeleri fiduciary dutylerini (Turkcesini bilmiyorum) kotuye kullanmaktan 2 dakikada mahkemelik olurlardi.
Şirket %100 seninse, şikayetçi olan olmadığı için yapabilirsin. "Para para" diye bir an evvel halka açılmak uğruna böyle bişey yapıldı. SPK bir an önce onaylasın diye "history"si olmayan böyle bir şirket yaratıldı. Karlı, SPK'nı kaşıyabileceği bir geçmişi yok. Heme izin alındı, çabuk halka açıldı. Şimdi çapanoğlu.

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Sehir disinda oldugumdan ancak yazabiliyorum. QVT kulube ve SPK'ye psikolojik baski uygulamaya calisiyor, bos bos atiyor. Durum kotu ama kulubun son adimlari mantikli, aciklayacagim.

Bence sirkete zorla temettu odetemezler ama gelin ardarda yapilan hatalar kulube ne zarar vermis gorelim. Bence hatalar.

1) Sportif AS ve Futbol AS'nin birbirinden ayrilmasi.
2) Sportif AS'nin Futbol AS'nin yatirimlari uzerinden asalak gelir toplayan ama masrafsiz ve borcsuz ve nerdeyse %100 temettu odeyen bir sirket olarak kurulmasi.
3) Sportif AS'nin once AIG'ye (yaklasik %20) sonra da halka (yaklasik %17) hisselerinin satilmasi.

Sonuclar.

Halka arz sonrasi Sportif AS'nin AIG'ye ve halka acik hisselere odedigi temettuler. (Rakamlar IMKB'den alinmistir, bin YTL olarak, AIG'ye onceden odenen temettuler harictir. )

2002 : 29,448
2003 : 31,848
2004 : 46,160
2005 : 27,625
2006 : 20,676

Topladiginizda 156 milyon YTL yapiyor, o donemdeki ortalama dolar kurunu 1.45 olarak alirsaniz kabaca 107.5 milyon dolar yapar. Onu da Futbol AS'ye ait olmayan %37 hisse oraniyla carparsaniz kabaca 40 milyon dolar yapar.

Bence bu 40 milyon dolar GS'yin bu donemde disariya akip gitmis parasidir. Halka acilma olmasaydi, ve Sportif AS ayrilmasaydi, bu para sikir sikir Futbol AS'nin cebine akacakti. Eh GS zaten bu parayi borclanmak zorunda kalacakti halka acilmasaydi diyebilirsiniz, ama hicbir borc faizi bu derecede kulfet getirmez bir sirketin uzerine.

Bu donemde yapilan transfer sacmaliklari (ve elden kacirilan futbolcular) da kulube bir 40-50 milyon dolara maloldu. Iki hatayi ust uste eklerseniz GS'yin su anki astronomik borcunun kaynagi ortaya cikar.

Cozum ne peki?

1. COZUM : TEMETTULERI AZALTMAK ? Sportif AS gecen sene dagitilabilir karin yalnizca %50'sini dagitti. Onceki senelerde neredeyse tamami dagitiliyordu. QVT bu olaya cok bozuluyor, ve %100 temettu dagitimi istiyor. GS yonetimi temmettu dagitimini azaltinca para Futbol AS'nin de cebine girmiyor. Yonetim paranin Sportif AS'nin kasasinda kalmasini ve ilerde Sportif AS ile Futbol AS birlesirse bu paraya sahip olacagini dusunuyor belki de. Fakat temettuyu ne kendine yaratiyor ne de QVT ve diger yatirimcilara.

Peki Sportif AS %100 temettu dagitmaya mecbur mu? Bence hayir. Sirket ana sozlesmesinde boyle bir sey yazmiyor. Yalnizca SPK tarafindan mecbur tutulan cuzi oranlar (%5 civari) var. (Madde 28, karin tespiti ve dagitilmasi)

http://video.galatasaray.org/sportif_anasozlesme.doc

QVT halka arz sirkulerinde azami temettu sozlerinin verildigini soyluyor.

http://video.galatasaray.org/Doc/sporti ... rkuler.pdf

Ben okudum bulamadim boyle sozler, ama 8. ve 9. sayfalarda sirket degerlenmesi yapilirken %95 civarinda temettu orani varsayilmis. Satir aralarinda bu temettu orani ilelebet boyle olacak diye bir sey yazmiyor. Ne derecede baglayicidir halka arz sirkulerinde yazilanlar bilemem, finans hukukcularina sormak lazim.

Bunun otesinde temettu dagitmamanin ne hisse senedi yatirimcisinin uzerinde cok buyuk etkisi olamaz. 100 milyon dolarlik bir sirketiniz var diyelim, 50 milyon dolar da nakiti var. 50 milyon dolari dagittiniz, sirketin degeri 50 milyon dolar dusuyor, ama yatirimcinin cebine de 50 milyon dolar giriyor. Dagitmazsaniz sirket degeri yuksek ($100 miyon dolar) olarak kaliyor. Eger GS kulubu ilerde Sportif AS'nin hisselerini almak istiyorsa Sportif AS'nin su an temettu odeyip odememesi cok da onemli degil. Temettu odenmezse Sportif AS'nin degeri daha cok olacak ve disaridaki hisselere daha cok para odenecek.

Aslinda cok temettu dagitilmasi vergi odeyen yatirimci icin kotu. Ote yandan QVT, Sportif AS nakiti kasada tutarsa Futbol AS'ye transfer edebilir diye dusunuyor. Boyle suclamalar da var haberlerde, Sportif AS Futbol AS'ye para transfer etti borc verdi falan diyor. Temettu odemeleri disinda Sportif AS Futbol AS'ye para veremez. Bos suclamalar bunlar, SPK boyle bir sey olsaydi farkina varirdi. Uzan'in sirketlerinden biri degil Galatasaray.

Sonucta :

GS Sportif AS'nin temettulerini heba etmek istemezse, bunlari azaltabilir ve hatta sifirlayabilir. Bence Halka Arz sirkuleri baglayici degil. Ama bu Futbol AS'ye nakit akisini dusurur ve Sportif AS'nin degerini artirdigindan ilerde hisse alimina bir faydasi olmaz.

2. COZUM. FUTBOL AS VE SPORTIF AS'YI BIRLESTIRMEK.

GS'yin parasinin ziyan olmamasi icin nihai cozum bu gibi gozukuyor. Daha once de aciklamistik, iki sirket arasinda gobek bagi var. Sportif AS Futbol AS'nin yatirimlarindan nemalaniyor, fakat ne borcu var ne masrafi ne de yatirimi. Mutlaka birlesmeli. Ama Futbol AS cok borclu ve zararda oldugu icin direkt birlesme (yani yatirimcilara Futbol AS hissesi vererek) birlesme olamaz. Ancak Futbol AS nakit para verirse Sportif AS hissedarlarina gerceklesebilir. Bu para da GS'da yok su anda. GS cebine para girdikce asama asama Sportif AS hissesi toplanabilir. Kulup icin en iyi yatirim olur, ama hisse fiyatlari firlayabilir ve QVT hisseleri satmayabilir. Blok alim icin de para yok. Su asamada bu cozum zor gozukuyor.

3. COZUM. MASRAFLARIN VE YATIRIMLARIN BIR KISMINI SPORTIF AS'YE YUKLEMEK.

En mantikli secenek bu. Hukuki olarak da uygun. Futbol AS'nin uzerindeki masraflarin, transferlerin ve diger yatirimlarin bir kismi Sportif AS'ye yuklenebilir. Sportif AS'nin ana sozlesmesinin 1., 2. ve 3. maddelerini okuyun.

Ornegin, futbolcu transferleri Sportif AS'de birikmis nakit ile gerceklesebilir. Sonra bu oyuncular Futbol AS'ye kiralanabilir. Kiralanmasa bile bu yatirimlar Sportif AS'nin gelirini artirici yatirimlar. Su anki durumda butun yatirimlari Futbol AS yapiyor, Sportif AS yalnizca butun paralari cebine indiriyor.

Bunun otesinde bu yatirimlar icin Sportif AS borclanabilir. Bu da ana sozlesmede var.

Yonetimin son adimlari (Temettuyu Sportif AS'de tutmak, Sportif AS'nin gecen sene bir miktar borclanmasi (4 milyon YTL kadar)) kulubun elinde hisselerin cogunu alacak kadar nakit birikine kadar bu yonde adim atilacaginin ispati.

Cok zor bir durum, bakalim onumuzdeki yillarda halledilebilecek mi. Hisse senedi satisinin ve halka acilmanin her zaman matah bir sey olmadigi acikca meydanda.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Levent Guntay wrote: 3) Sportif AS'nin once AIG'ye (yaklasik %20) sonra da halka (yaklasik %17) hisselerinin satilmasi.
...
Ozan karde$im benim, Ozhan Canaydin'in bu hisse satiminda hicbir sucu yok diyordu ya. Bu AIG hisseleri geri alinmadi mi idi. Hani adi neydi canim. Ozhan beyin kadim dostu zengin Belcikada ki adam alip bunlari GS geri vermedi mi cuzi bir paraya Bu hisseleri QVT'ye kim satti? Babam mi yoksa Canaydin'in ba$inda buludugu yonetim mi? Once $una bir aciklik getirseniz.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:
Levent Guntay wrote: 3) Sportif AS'nin once AIG'ye (yaklasik %20) sonra da halka (yaklasik %17) hisselerinin satilmasi.
...
Ozan karde$im benim, Ozhan Canaydin'in bu hisse satiminda hicbir sucu yok diyordu ya. Bu AIG hisseleri geri alinmadi mi idi. Hani adi neydi canim. Ozhan beyin kadim dostu zengin Belcikada ki adam alip bunlari GS geri vermedi mi cuzi bir paraya Bu hisseleri QVT'ye kim satti? Babam mi yoksa Canaydin'in ba$inda buludugu yonetim mi? Once $una bir aciklik getirseniz.
Oyle bir sey demedim. Butun dedigim Sardan-Cansun secime giderken halka daha fazla hisse satacaklarini ve boyle kaynak yaratacaklarini soylemeleri, bu yaptiklari icraatla ovunmeleri, bir haltmis gibi orada burada anlatmalari ama bunu Canaydin'in 5 senelik yonetimi suresince hic denemedigi, yapmadigi, agzina bile almadigi.

Unal Aysal hisseleri AIG'den aldi ama tabii ki GS'a vermedi. GS'da bes kurus para yoktu onlari alacak. Unal Aysal durum boyle olunca bakti GS'dan kimse yok elini cebine atacak, Canaydin 60 milyon iceri girmis girecegi kadar zaten, buyuk GS'liligini gosterdi gayet de guzel kar yaparaktan Deniz Banka satti. Deniz Bank da boyle salak (high volatility) bir hisseyi elinde tutmadi biraz daha kar yaparaktan biyikli yabancilara QVT'ye satti.

Yaslaniyorsun be Cengiz abicim. Daha dun gibi butun bu olanlar.

Ozan Ersoy

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Levent bey, açıklamalarnız için çok teşekkürler.

3. çözümünüz bana da mantıklı geldi. Mesela ÜLKER halka açık bir şirket ,gidip GS,FB ve bjk'ya sponsor olup hatta onlara futbolcu bile alıyor.

Kimse niye gidip bu takımlara futbolcu alıp da masraf yapıyorsun diye sormuyor.

Sanırım reklam ve sponsorluk adı altında bazı futbolcu transferlerini sportif aş. yapıp futbol aş.'ye verebilir.

Post Reply