EURO 2008: Turkiye-Yunanistan 0-1

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Yazık. Çok yazık.
Ama kime?
Asla Fatih Terim'e değil. Artık onun sayfası kesin olarak kapandı.
Acaba Türkiye'ye yazık olmuş olabilir mi?
Ondan da emin değilim. Belki de başımıza gelen her türlü belayı hakediyoruz.
Artık konuşulacak tarafı bile kalmadı.
Oyunu doldur boşalta çevirip Hakan'ı sokan bir anlayış var.
Mehmet Topuz, Gökhan'ı işletebilecek tek adamken habire Tümer-Arda gibi bireysel yetenekler oyuna alındı.
Ama en acısı ne biliyor musunuz?
Aurelio, Emre ve Tuncay'ın risksiz, rölanti, elini taşın altına koymayan oyunları.
Fatih Terim bütün bunların farkında değildi. Körleşmiş artık.
Kaldı ki doldur boşaltı bile beceremedik.
Rehhagel'in arkaya top atma senaryonusu onlarca kez yedik, biri sonunda elimizde patladı.
Piontek'ten beri en kötü milli takım.
Türk futbolunun bütün sıvası döküldü.

Cemal_Sarici

Post by Cemal_Sarici »

Hakkeden kazandi.

Mactaki futbol ortada zaten.

Norvec'in bu aksam kazanacagini tahmin edersek....Norvec'i orada yenmek hic mi hic kolay olmayacak.

'Vatan millet Sakarya' ile olmuyor iste...hem yakisiksiz kaciyor hem de anlamsiz oluyor iste. Mars isliklama olayi gercekten cok cirkin. Atina'da da bazi shovenistler bunu yapti, evet....ama, hem daha az sayida kisi bunu yapti ve hem de kisa bir sure sonra cogunluk tarafindan susturuldular...ben oyle hatirliyorum.

Shovenizme darbe olarak da goruyorum ben bu macin sonucunu. Tabi simdi mesela maalesef, bazi shovenist Yunan'lar mesela chat odalarinda Turkiye'ye hakaret edeceklerdir....diyecegim sey; 'Dunyadaki BUTUN shovenistlere lanet olsun'...ama ben Turkiye'de yasadigim ve buranin vatandasi oldugum icin beni birinci derecede buradakiler ilgilendiriyor. Bunu da aciklayayim burada; yanlis anlasilma olmasin.

Tebrikler, Yunanistan ulusal futbol takimi !

Sevgiler,

Cemal

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Hadi artik yeni nesile - yeni, akli basinda, ben ne oldum delisi olmayan, dersini iyi calisan, futbolu iyi bilen bir hoca lazim...

Yeni nesil iyi geliyor...

Kale: Serkan, Fevzi, Ufuk
Sagbek: Hamit, Ugur Ucar, Serdar Kurtulus
Stoperler: Egemen (Bursa), Gokhan Zan, Aydin (Kayseri)
Solbek: Volkan, Hakan Balta,
Sag Acik: Sabri, Mehmet Topuz, Serdar Ozkan, Ozer
Orta Sag: Selcuk Inan, Mehmet Topal, Gurhan
Orta Sol: Nuri, Olcan
Sol Acik: Arda, Volkan Bekci
Forvetler: Tuncay, Gokhan Unal, Halil Altintop, Hasan Kabze, Barbaros

ve aklima gelmeyen digerleri...

Bu genclerle teknik ve mucadeleceligi birlestirebilen kendimize ozgu - toplu hucum toplu savunma yapabilen bir sistemi oturtmak gerekiyor...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cemal_Sarici wrote:Hakkeden kazandi.

Mactaki futbol ortada zaten.

Norvec'in bu aksam kazanacagini tahmin edersek....Norvec'i orada yenmek hic mi hic kolay olmayacak.
...
Cemal
Deli misiniz nesiniz yahu? Kusura bakmayin ama Norvec Yunanistanda da iyi bir takim. Adamlar pozitif futbol oynuyorlar. Biz kapanan takimlari yenemiyoruz lafina devamli guluyorum. Adamlar duran toplardan gol atiyorlar takir takir. Bunun neresi kapanan takim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:Hadi artik yeni nesile - yeni, akli basinda, ben ne oldum delisi olmayan, dersini iyi calisan, futbolu iyi bilen bir hoca lazim...
Bence Ridvan Dilmen olabilir. Ridvan kulup calistiramaz cunku her gun takimla ugrasacak, onlari disipline edecek, sakatiyla, hastasiyla, zamparaliklariyla ugrasacak, onlari fiziksel olarak saglam tutacak adam degil. Herseyden once kendisi lackaydi futbolcuyken.

Ama milli takim oyle degil. Oyuncular zaten fiziksel olarak hazir gelecekler. Butun yapmasi gereken en iyilerini secip, rakibe gore iyi bir taktik vermek. Rakibi iyi analiz ediyor, butun oyunculari taniyor. Hem yabanci hem Turk. Turkiye'den oyuncu kesfedilmesine de faydali olacaktir. Hirslidir ama boyle kendi kupune zarar biri degildir. Demecleri ne GS'liyi ne BJK'liyi rahatsiz eder. 2 ayda bir mac oldugu icin surekli calismasina gerek yok, maasi cok cok iyi. Tam Ridvan'a gore bir is.

Yabanci hoca alinmasina karsiyim.

Ozan Ersoy

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Gol hakikaten acik ara offside. nasil oluyor da bunu yan hakem yiyor. macarlarin ahi tuttu galiba.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ciplak imparatorun istifa konusunda horozlani$ini gordunuz mu? Tam bir komedi. Siz ya da birileri istedi diye bu olacak bir $ey degil dedi.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Oct 17, 2007 11:26 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Rıdvan önerisine katılmıyorum.
Antrenörlük, kadro belirlemek ve taktik öğretmekten ibaret bir iş değil.
Bugün Yunanistan'ın hücum varyasyonlarını gördük. Belli ki maçtan önce etüd etmiş ve bunu öğrencilerine ezberletmiş bir hoca vardı Yunan milli takımında.
Bu işin püf noktası, oyunculara hakim olacak karizmaya sahip olmak demektir.
Fatih Terim'de kerameti kendinden menkul bir karizma var ama futbolculara hükmedebilmek ayrı bir beceri.
Öyle ki, ceza verdiğin zaman bile oyuncu kırılmayacak ve peki deyip gidecek.
Geçen sefer de belirtmiştim, Fatih Terim bir kulüple özdeşleşmiş olduğundan, hala kendi "tarafsızlığını" oyunculara ve başka birçok çevreye kabul ettirebilme derdi peşinde.

Düşünün, Kalli Galatasaray'ın başına fenafillah olarak inmedi mi? Şimdi çok önemli işlere imzasını atıyor.
Kimsenin onu tartışmaya gücü yetmiyor.
Böyle bir yabancı milli takım için şart.
Boğazımıza kadar pislik içindeyiz. Hatır gönül ilişkilerine göre forma dağıtılıyor.
Genç nesillerin ardarda harcanıp durması da cabası.
Derwall-Piontek benzeri birinin Türk futbolunu yeniden yapılandırması dışında çare göremiyorum.
Peki Ulusoy federasyonu bunun için uygun kurumdur diyebilir miyiz? Yine hayır...

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Gol offside olmasa ne olur Cengiz adamlar 6-7 tane atacaklardi.

Hakansiz Turk milli takimi hucumunu selamliyorum, hepsi birbirinden etkili. 37 yasindaki haliyle girdi de Yunan yari sahasinda biraz top tuttu da 30 saniyede bir gol pozisyonu vermedik.

Ozan, sen top indirmeyi begenme, bilmem Hakan girdikten sonra Tuncay'in onune indirdigi topu falan gordun mu? Bunu begenmeyelim, Gokhan Unal'in 90 dakika boyunca tek icraati olarak yandan auta attigi sutu begenelim. Hakan seneye yok, senin tiyatro dedigin donemlerde 50 milli takim golu atarak birakacak. Allahin izniyle Gokhan'i da izleriz.

Tuncay ve Gokhan Moldova macinda kotulerdi, yine oynadilar, yine kotulerdi. Volkan cok iyiydi. Gokdeniz ikinci yarida girmeliydi, 45 dakikada pili bitti. Bir suru yanlis secim tekrar edildi.

Ilk yari kaleyi tutan topumuz yok, adamlari terletemedik bile.

Yunanistan bizden epey iyi takim. Biz de Avrupa'da ikinci sinif olma mucadelesi veririz iyi zamanimizda.

Terim istifa etsin ama gelenin cok farkli sonuc alacagini bekleyenler cok yanilirlar. Kim gelse Avrupa'da ikinci sinif takim alacak.

Yazik.

Bu arada Yunan milli marsini isliklayip, Aurelio'yu alkislayip diger millileri yuhlayan insanlar da maca gelmesin lutfen. Biz de lutfen Euro 2008e falan gitmeyelim, hos zaten gidecegimiz de yok.

Ali

Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Cengiz Akgun wrote:Gol hakikaten acik ara offside. nasil oluyor da bunu yan hakem yiyor. macarlarin ahi tuttu galiba.
Gol ofsaytti, ama öyle göründügü gibi acik ara ofsayt degildi. Sadiselik bir an. Hakemde pek sucu aramamak lazim. Zaten kural yan hakemlere "kusku duyarsaniz hücüm oyuncunun lehine karar verin" diyor.

Olay bu degil, olay golden önce ofsayt taktiginin üc dört kere islememesiydi. Eh besincisinde de golü yedik. Yani ofsaytlar kötü calisilmis, buna ragmen ofsayt taktiginle oynuyorsun.

Terim'in gicik oldugum ikinci büyük hatasi, yine yandan ortadan hava toplariyla 1.90lik adamlardan kurulu Yunan defansini delmeye calismasi. Yahu bir tane hava topunu kazanamadik, ama bikmadan sonuna kadar hava toplariyla devam ettirdi Terim. Halbuki ilk macta oldugu gibi hizli, agresif, erken basarak, yerden ayaga pas yaparak futbol oynat bu defansa karsi, maci rahat kazan. Ama yok, 90 dakika boyunca sagdan soldan hava toplariyla, ortadan sisirmelerle oyna. Ulan koskoca doksan dakika görmedin mi bunu be? Ondan sonra "Fatih Terim ders almaz, ders verir" Yuh yani...

Evet, bundan sonra kim TD olacak? Ridvan mi? Ne kadar tecrübesi var ki?

Benim gördügüm kadariyla cagdas futbol anlayisiyla, gencligiyle ve bundan ziyade efendi, entellektüel kisiligiyle sadece bir tane TD var TR'de, o da kovuldu. Adam yeni bir takim kurmak istedi, yeni bir felsefe getirdi, bunlar zaman isteyen seyler. Ama bizim millet sabirsiz maalesef, adamin kafasini yediler, yerine Fatih Terim'i getirdiler. Eh noldu? Bizim millet Terim gibisine layik. Bolca hava, ama maalesef ici bos. Macta bir an FT'i gösterdiler, herif sönmüs balon gibi kulübeye yaslaniyordu. Bundan münasebetli bir görüntü olamazdi bütün durumu özetlemek icin.
Quo vadis, Galatasaray?

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Bugunku taktigimiz neydi, bunu sorsun gazeticiler Terim'e de bir anlayalim. Kanatlardan inip orta yapmak, iceri ortadan verkaclarla dalmak mi, uzaktan sut cekmek mi? Fatih Terim oyuncularina gol atmak icin hangi taktigi vermis bunu merak ediyorum, samimi olarak...

Oyuncu degisikliklerini de cok begenmedim ben. Arda ve Hakan'in girmesi dogruydu, cikanlar yanlisti. Tumer'in girmesi de yanlisti. Takimin en cok siritan oyuncusu Tuncay'di, Arda onun yerine girseydi gayet iyi olurdu. Bence Hakan da Gokhan Unal'in yerine girebilirdi, Umit'in cikarilmasi sacmaydi.

Bir de Hamit bugun kotuydu, iyi niyetine ragmen birsey yapamadi. Onunde oynayanlar da onu rahatlatamadilar. Mehmet Topuz - Hamit ya da alistigimiz Hamit - Sabri sag kanadi lazim. Hamit, Bayern'de de Ribery ile kanadi paylasiyor... Gokdeniz cikana kadar bence gayet iyiydi ama Hamit ile kimyasi uyusmadi iste...

Ozan ve Ali, sizden ricam su mactan sonra Gokhan Unal vs Hakan Sukur tartismasi yapmayin. Cunku ikinizin de cok hakli ve haksiz yanlariniz var bu konuda. Ama zaten zurnanin zirt dedigi yer forvet degil bugun.

Beyler, Kalli'nin degerini bilelim, GS'in genc kadrosunun iyice oturmasini ve milli takimin belkemigini olusturmasini bekleyelim.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Bu arada deginmeyi unuttum. Baska bir ulkenin ulusal marsi calarken isliklayan seyirci hicbirseye layik degildir zaten. Bu bakimdan kaybetmeyi daha bastan hakkettik.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Mehmet Cirak wrote: Ama zaten zurnanin zirt dedigi yer forvet degil bugun.

Beyler, Kalli'nin degerini bilelim, GS'in genc kadrosunun iyice oturmasini ve milli takimin belkemigini olusturmasini bekleyelim.
Zurnanin zirt dedigi yer forvet degildi belki Mehmet ama orta saha da degil tek basina, defans da degil. Zurna bugun 11 delikten zirt dedi, forvetler de dahil olmak uzere. Senin oyun planinda Yunan defansini zorlayacak oyuncun yoksa, sonradan degisiklik yapip zorlayabilecegini de goruyorsan zurna zirt demis demektir.

Sonra korkarim benim dedigimi yanlis anlamissin. Hakan'in ahi gitmis vahi kalmis, bunu ben de soyluyorum. Ama ona ragmen 90 dakika bir bucuk pozisyonunu da oynadigi surede Hakan sayesinde buluyorsan zurna orada da fena halde zirt demis demektir.

Milli takimin belkemigini olusturmayacak kadar cok Lincoln, Linderoth, Song var bizde. Bunlarin ikisi zaten kendi milli takimlarinda kaptan, bel kemigi durumundalar. UEFA alan GS arti 2002 Dunya Kupasi'ndaki Turkiye onemli olcude GS'i alip Taffarel, Popa, Hagi'nin yerine Rustu, Alpay, Yildiray koyarak oldu. Su anda maalesef ne GS var, ne de bu diger uc oyuncu ayarinda insan. Ha, maalesef hoca da Senol Gunes'ten kotu performans gosteriyor.

Ali
Last edited by Ali Gursel on Thu Oct 18, 2007 12:31 am, edited 1 time in total.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Baris Tokat wrote:

Benim gördügüm kadariyla cagdas futbol anlayisiyla, gencligiyle ve bundan ziyade efendi, entellektüel kisiligiyle sadece bir tane TD var TR'de, o da kovuldu. Adam yeni bir takim kurmak istedi, yeni bir felsefe getirdi, bunlar zaman isteyen seyler. Ama bizim millet sabirsiz maalesef, adamin kafasini yediler, yerine Fatih Terim'i getirdiler. Eh noldu? Bizim millet Terim gibisine layik. Bolca hava, ama maalesef ici bos. Macta bir an FT'i gösterdiler, herif sönmüs balon gibi kulübeye yaslaniyordu. Bundan münasebetli bir görüntü olamazdi bütün durumu özetlemek icin.
Yok kalsin. Bugun Terim'i elestirdigin boyuna orta yaptirmanin en kralini o da yaptirdi hem de 1.60'lik Nihat'la Gokdeniz'in kafasina tam 60 kusur kere. Hem de ayni takima ayni hocaya karsi 2 sene once. Ersun Yanal'da hava var, civa yok. Bana gore balonun en onde gideni Ankaraspor'dan 1 milyon 750 milyon dolar senelik maas istemis antrenor olarak is teklif ettiklerinde. Yok dedim devenin pabucu. Ne yapmista bu parayi ister bilen yok.

Milli takim hocasinin pek oyle oyun stili yerlestirecek zamani yok. Oyuncular gelip gidiyor, sakatlaniyorlar, ceza goruyorlar. Kirk yilda bir mac yapiliyor. Bir mac yapiyorsun tamam benim sablonum bu olsun diyorsun, 2 ay sonra bakiyorsun o takimin yarisi sakatlanmis. Hadi yeni adamlar ara bul vs. Bugunku Yunanistan takiminin buyuk cogunlugunun Ingiltere-Almanya-Italya-Ispanya'da oynadigini unutmayin. Hani bizimkiler nerede oynuyor. Kici kirik Emre'yle Tuncay forma yuzu goreceklerde biz gorecegiz.

Yabanci hocalarin en iyisi milli takimlari artik calistirmiyorlar. Mourinho'ya Portekiz hocaligini teklif ettiler, yalvardilar "nanik" cekti. Klinsman'in elini opecekler, o da istemedi ne Amerikasini ne almanyasini. Arsenne Wenger'in kapisini kac kere tiklattilar Fransa milli takimi icin. Bunun sebepleri yukarda dedigim seyler. Adamlar ben 2 ayda bir bulusacagim takima ne ogretirim, ne anlatirim, ne gosteririm diyorlar. Hic bir sey.. Takimi kurup bir hafta antrenman yaptirip, taktik verecek iste.

Ridvan bu isi bulunabilecek yabancilar kadar iyi yapar, benim nacizane gorusum. Bu is tam ona uyan cuk oturan bir is.

Ridvan'i da care olarak gostermiyorum. Milli takim sorununa hic bir hocanin ilac olacagini dusunmuyorum. Sorun derin ve uzun vadede cozulecek sorun. Boyle yabancilari serbest birak, takimlar 11 kisi yabanciyla ciksin, alt yapiya ciddi bir yatirim yapma, yetistirdigin iki oyuncuyu da Kezban, Song, Limenota, Kapuska oynayacak diye kulubede curut, Almanya yetistirsin benim agzima dussun diye bekle olacak is degil.

Ozan Ersoy

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Aurelio'yu alkislayip diger oyunculari isliklamak, futbol acisindan en dogal tepki bu maci izleyen biri icin. Isin icinde politika olmasindan oturu buna kizanlar olabilir--bu ayri konu--ama maalesef Aurelio'daki hem ciddiyet hem profesyonellik hem performans'in YARISI bir kac futbolcuda daha olsa grupdaki durumumuz cok farkli olurdu.

Futbol bu. Her sey olur. Ama iki tanecik macin ust uste kazanilmasinin bu kadar zor gozukdugunu pek hatirlamiyorum.

Yazik.

Deniz

Post Reply