4.hafta: V.Manisa- G.Saray 02.09.2007 TSI 21.00

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Tartisma cok zevkli ilerliyor gercekten.. Tum taraflari kutluyorum.. Yani kimi okusam "cok dogru" diyorum :) ..

Saka bir yana bende bir yorum yapmak isterim..

Bizde ki Hakan elestirileri maalesef hep belalti oluyor.. Adamin saha disi hayatini begenmeyenler (forumdan kimsenin uzerine alinmasina gerek yoktur, hem medyada hem genel olarak Hakan i surekli elestirenlere sozum) futbolunuda begenmemeye gayret ediyor..

Sahsi fikrim Hakan Sukur Turkiye ye gelmis gecmis en basarili futbolcudur.. Ayrica hakikaten hatirladikca, izledikce gozlerimizi yasartan UEFA kupasina uzanan periyodun en onemli futbolcusudur.. Bu konuda farkli dusunenler, yukarida belirttigim, Hakan in saha disi hayatini begenmeyen, hatta nefret eden kesimdir.. Ben hep saha icine baktigimdan Hakan i cok sevmesemde buyuk saygi duyarim..

Su an ki perfromansina gelirsek Fatih Bey in dusuncelerine daha yakin oldugumu soyleyebilirim.. Bir kere mevcut forvetler icinde, Nonda yi henuz tam olarak izlemedigimizden bir kenara birakalim, en faydali oynayandir.. Bunu girdigi pozisyon sayisindan, gol sayisindan rahatlikla soyleyebiliriz.. Bu sene ayrica ekstra gayret ettigini de soyleyebilirim.. Bu Umit de maalesef gormedigimiz bir durum.. Son Vestel macinda da bir gol atip bir penalti yaptirarak takimin aldigi puanda cok onemli payi vardir..

Fakat Hakan 2 senedir ozellikle buyuk gerileme icinde.. Ozellikle top ayaginda iken.. Eger gol pozisyonunda ise genellikle yanlis karar vermekte.. Pas vermesi gereken yerde sut atmayi, atmamasi gereken yerde pas vermeyi tercih ediyor.. Ve ya orta sahaya yakin aldigi toplarda topu arkadasina verene kadar inanilmaz acemice top suruyor ve o pasi vermesini beklerken hem takim arkadasi hem biz geriliyoruz.. Ya da kaptiriyor zaten..

Ama tum bu acemice hareketlerine ragmen maalesef alternatifleri icinde takima en fazla katki saglayan futbolcu.. Bir kere kosuyor.. Mucadele ediyor.. Umit bunu bile yapmiyor..

Sonuc olarak yakin zamanda Nonda takima girdiginde partneri kim olur bilemem.. Su anki haliyle Umit olmaz.. Ama gecen seneki performansi yakalarsa zaten tartismaya bile gerek yok Umit bu takimin onemli bor gol silahidir..

Ve Hakan klubede olmayi sindirmeli, ve mucadelesini, takima pozitif enerji vererek veya oyuna sonradan girdiginde de olsa surdurmelidir..

Yoksa oyundan alindigina kizarak onu Turk futboluna kazandirmis antrenore elini bile uzatmayacaksa, bir takim organize islere girecekse Allah yolunu acik etsin.. Gitsin Katar a ya da Amerika ya..

Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

evet Hakan konusundaki tartisma guzel ilerliyor, bende zevkle takip ediyorum da bu senenin 1. problemi artik H.Sukur degil bence.. adam gecen sene boyunca attigi gol sayisina nerdeyse ligin ilk 4 haftasinda ulasti.. sezon sonu da birakacagini acikladi.. rekoru da kirdi.. bence yeni problemimiz Servet.. Kalli eger H.Balta'yi stoper oynatip sorunu cozmeyi planliyorsa "ok" ancak, UEFA kupasinda yilbasina kadar oynayamayacak bu adam..yani o maclarda Servet alternatifsiz.. ligde Hakan Balta ile oynayip, UEFA'da Servet'e dönmek nasil bir sonuc verir acaba? bence Avustralya'nin meshur sarabindan birer tane aliriz gibi geliyor... burdan tedarik edilebilir

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Ercan Arslan wrote:ligde Hakan Balta ile oynayip, UEFA'da Servet'e dönmek nasil bir sonuc verir acaba? bence Avustralya'nin meshur sarabindan birer tane aliriz gibi geliyor... burdan tedarik edilebilir
Ercan, bu ne yahu :D .. Guluyorum hala..

Servet problemi her mac buyumekte.. Bouzid i bir mac olsun gorseydik keske.. Niye oynatmiyor kendi begenip aldigi adami sasiriyorum..

Bir de Volkan sakatlanirsa UEFA da solda kim oynayacak buyuk soru isareti.. Hasan Sas olmaz heralde.. Bu Baris in solbek oynamisligi vardi sanirim..

Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

şarap Ali'cim şarap..kırmızı sek şarap...

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ercan Arslan wrote:evet Hakan konusundaki tartisma guzel ilerliyor,
Guzel mi degil mi bilemem ama incir cekirdegini doldurmayacak bir konuda sayfalarca yazabilmek icin yetenek lazim, orasi kesin.

Hakan emekli olacak hala cozemeyenler var adami. Belli bir seviyenin uzerinde, istikrarli futbol yasami bir yana, Hakan cok duygusal bir insan. Etrafta hep robot arayanlarin kafasini karistiriyor o nedenle.

Mesela yeni TD geldiginde adam cosuyor. Sonra kendini kanitlayinca, yada guvensizlik duygusunu uzerinden atinca rahatlayip, vites dusuruyor. Genelde ana kuzularina olur bundan. Belki de Hakan ana kuzusudur.

Hakan'in futbol stilini oldum olasi itici bulurum ben. Bir ara, dunya kupasi sirasinda yaptigi Sabanliklarla artik tarihteki yerini alacagina da inanmistim. Ama adam katir gibi inatci ve direncli cikti. Bakiyor hor gorulmeye baslaniyor, hemen gaza basip bir seyler yapma cabasina giriyor. Ve su ana kadar da oyle yada boyle yasina ragmen idare etti.

Simdi boyle bir adama, hakkinda ne dusunursek dusunelim, saygi durmak gerekmez mi? Futbol oynamak kolay degil. Iste genclere bakiyoruz, nasil zorlaniyorlar. 36 yasinda hala kendine yer edinebilmek icin gecmis hic bir zaman yetmez. Hagi, Zidane vs futbolu zirvede biraktiysa onun nedeni milyonlari tepme pahasina, zirvedeyken gitmek degil elbette. Cok calismaktan bikmak ve yilmak! Gevsemek! O yerde calisarak kalabilmek mesele. Hakan'in son zamanlardaki performansina baktigimizda (2005 ve 2007) o yeri kazanacak sekilde oynadigini, yada en azindan kaybetmeyecek sekilde oynadigini goruyoruz hepimiz.

Tabii belli sinirlar var. Bu sene artik son olacaktir. Nonda filan derken, bir bakmissiniz Hakan makan kalmamis ortalikta.

Koltugunuza gomulup, arkaniza yaslanip, o ana kadar seyredin adami derim ben, elinizde firsat varken. Iste geldi gidiyor! Sunun surasinda pek birsey kalmadi. Ilerde "ben Hakan'i canli izledim" diye boburlenirken, adamin son anlarini da canli izledim diye eklersiniz.

GS'ye zarar verir mi? Onun hesabini Kalli yapacaktir zaten. Hakan'i yuz yillik bir klubun yaninda dev gibi gostermeye gerek yok. Cunku durum tam tersi!

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Fatih Mutlu wrote: ben filozof olmayan biri olarak, senin tahmin ettigin cevabi vermiyorum. soyle ki, yuzu kaleye donuk adam, zaten ilerde olmaz. o defansin arasina girmez, giremez.
Boyle bir sey ilk defa duyuyorum. Efsaneler artiyor her gecen gun. Gecen hafta Lincoln'un kirk metreden Hakan'in ayagina attigi topta Hakan en ilerde savunmayla ayni cizgide ve yuzu kaleye donuk. Hafif carprazdan Lincoln'u kesiyor vucudu kaleye donuk sekilde, onla goz goze geliyor, Lincoln topun altina girip uzun topu attigi anda kosusuna basliyor. Kaleye sirti donuk bir durumu yok. Olsa zaten o topu takip edemez ve kontrol altina alamaz.

Burada da Umit Karan orta sahadan falan kostugu yok, en ilerde savunma cizgisiyle ayni hizada, Lincoln pasi cikarir cikarmaz deparina basliyor.

Ayrica soru "sirti donuk adam mi en ilerde olur yuzu donuk adam mi" degildi. Soru hangi adam daha tehlikelidir idi.

Madem bu kadar anlamasi guc, sekil itibariyle anlatalim. Stoperlerden biri Umit'in yaninda kaleye yuzu donuk

Image

veya kaleye kaleye sirti donuk sekilde olsa,

Image

bu pozisyonu vermezler. Ya pas kesilir ya da Umit'in etkili sut atmasi onlenir. Alan savunmasi, pozisyon alma, oyuncu takip etme, oyun okuma bunu gerektirir. Bu bariz bir savunma hatasi. Avrupa'ya gidiyoruz, Hakan'in savunmayi oyaladigi balonu patliyor. Orada boyle salakliklari cok zor yapiyorlar cunku.
burada yazdiklarinin hicbirisi gecerliligi olan veya somut olan elestiriler degil. gol atamayan dedigin adamin 4 macta 3 golu var. 3/20 gosterdigin adamin gercek orani 8 gol pozisyonunda 3 gol.
Pozisyon subjektif bir kavram. 8 gol pozisyonu derken mutlak gol pozisyonundan bahsediyorlar. Bu kisiye gore degisir. 8 mutlak pozisyondan 3'unu atmak da epey kotu bir sonuc. Hakan su ana kadar 20 sut cekmis. Kaleyi gordu mu ve sutunun cekti mi pozisyon sayilir. Yoksa 25 metreden vuran ve golunu atan bir santrafora pozisyona girmedi mi diyecegiz?

Dunya futbol literaturunde :D :D (hem de bak kaynakli wikipedia'dan falan degil)
santraforlar = strikers = vurucular kaleyi tutan sutlariyla conversion rateleriyle degerlendirilirler. Bir ornek verelim...

http://football.guardian.co.uk/comment/ ... 72,00.html

Yazi uzun, sonuna bakin. Nasil degerlendirmisler inceleyelim...

Ronaldo
Mins on pitch 1,066
Goals 3
Mins per goal 355.3
Shots 22 (12 on target)
Shooting accuracy55%
Conversion rate 14%
Assists 2

Raúl
Mins 1,054
Goals 4
Mins per goal 263.5
Shots 21 (5 on target)
Shooting accuracy 24%
Conversion rate 19%
Assists 1

Fernando Morientes
Mins 269
Goals 0
Shots 4 (1 on target)
Shooting accuracy 25%
Conversion rate 0%
Assists 0

Michael Owen
Mins 530
Goals 4
Mins per goal 132.5
Shots 10 (5 on target)
Shooting accuracy 50%
Conversion rate 40%
Assists 1

Bu Hakan'in Turkiye liginde iyi gunleri.. Yakinda %5'e dusecektir.

Ozan Ersoy

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Görkem KIRGIZ wrote:
Ozan abi yapma allahaşkına. Forvet oyuncusunun kaleye sırtı dönük oynaması gereken bir çok zaman olduğunu, ve kaleye sırtı dönük oynamak zorunda olan tek oyuncunun forvet oyuncusu olduğunu futbol oynamış herkes bilir. Hiç bir futbolcunun topa sırtı dönük olmaması gerektiğini, forvetin kaleye sırtını dönerek ters koşular yapmasını, verkaça girmesini, koşularla adam eksiltmesi hep anterenörlerin oyuncularına tembihlediği şeylerdir. Hem öyle bir demişsin ki Lincoln'ün pasında sırtı mı dönüktü diye.. Kardeşim bu oyun da langırt değil ki 90 dk dümdüz öne ya da geriye bakarak durasın.

Hakan konusunda tartışmaya girecek değilim fakat stada gidip Galatasaray maçlarını izlediğimde Hakan'ın toplu-topsuz alanda yaptığı koşuları izlemekten büyük zevk aldığımı da söylemeden geçemeyeceğim.
Ben Hakan kaleye sirti donuk oynamasin, bunu yapmak kotu bir seydir demedim ki. Fatih Mutlu oyle bir cumle kurmus ki mantigim almadi, ona cevap yazdim. 30 kusur senedir ben de oynarim bu meredi.

"oyle ki, yuzu kaleye donuk adam, zaten ilerde olmaz. o defansin arasina girmez, giremez."

Ne demek bu yahu? "Yuzu kaleye donuk adam zaten ilerde olmaz." Ben de gecen mactan iki stoperin arasinda kaleye yuzu donukken depar yapan Hakan'i ornek verdim.

Ayrica "kaleye sırtı dönük oynamak zorunda olan tek oyuncunun forvet oyuncusu olduğunu futbol oynamış herkes bilir." bu ne demek Gorkem kardesim? Tek forvetler degildir sirti kaleye donuk top alan bu bir. Orta saha oyunculari da arkalari donuk top alirlar ve bir aldatmacayla markajcilarini oyundan dusurmeye calisir ya da tek top pas verirler, yana ya da geriye. Ikincisi zorunda diye bir sey yok. Iyi pozisyon alan adam pekala kaleye yuzunu dondurup de top da alabilir.

Bunlarin hepsinin otesinde iki forvet oynayin, birisini verkacta kullanacaksaniz bunun pek oyle maharetle falan alakasi yok. Duvar rolunu oynayan adamdan bahsediyoruz Allah askina. Nedir bu canim, ates cemberinden takla atarak gecmiyorlar. Oyle pek bir maharetmis gibi, pivot rolunu cok iyi oynar, carpraz kosu yapar, iki stoperle bogusur bir suru masal.

Bir suru top kaptirir, topu suremez, calim atma yetenegi yoktur, sut cekemez, kaleciye bakip plase yapamaz, tek vurus yapamaz, ani dusunemez bunun yaninda da 100 sutun ancak 5ini sokar deyince kiyamet kopuyor.

Mehmet abinin dedigi gibi buyu mu yapmis nedir, herkes bakar kor olmus.

Kim ne derse desin hep o kazaniyormus. Tabii gecen sene 4 gol atip 1,25 milyonu cebe indirmis, hep o kazaniyor. Oynadigi takimlardan bahseden yok. Sirf bu laf bile nasil egoist oldugunu aciklar aslinda. Gecen sene 4 gol atti 27 macta, yine parasini takir takir aldi ama GS kazanamadi 3. oldu, milyonlarca dolar gitti. 4 yerine cok degil 14 gol atsa belki GS 2. olup CL icin mucadele edecekti bu sene. Hani GS'in kazanci? Hep o kazaniyormus...

Ozan Ersoy

Post Reply