7. Hafta: Galatasaray-Besiktas 2-1 (H. Balta, Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat kale arkasindaki cekimde olay oldukca acik penalti konusunda bir topa yagini uzatiyor ama ayagi Ardaya da degiyor oburu ise makasa alip adama adim atma izni vermeyip du$mesine sebeb oluyor. Zaten hakemde olaya yakin temiz olarak olayi goruyor arkadan. TV ne kadar olursa olsun insani yaniltiyor. Hala 3-boyut olmayinca derinligi goremedigimizden resimlerden ve video dan gorulen tam anlami ile gercegi yansitmiyor. Selcuk Dereli netameli adam emin olmasa vermezdi zaten.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Sep 30, 2007 1:23 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cok iyi bir galibiyet oldu - bircok acidan...

1 - Rakiplerle puan farki bayagi acildi dolayisi ile Kayseri ve Sivas gibi deplasmanlarda mutlak uc puan icin saldirmak zorunda kalmayacagiz --- bugun BJK'a karsi oynadigimiz gibi oynayip once savunmayi kontrol altinda tutup hizli hucumlarla ileri cikabilecegiz...

2 - Disiplin acisindan cok kritik bir karar verilmis olmasina ragmen puan kaybetmedik ustelik takima cok onemli bir mesaj yollanmis oldu... artik herkes asker gibi hareket eder kamplarda... Akcan'in falan da artik bir dedigi iki edilmez...

3 - Nonda artik takimin penalticisi oldu :)

4 - En onemlisi takim ve Kalli cok yonlu oynayabileceklerini gosterdiler... sadece karsi takimi kendi sahasina hapsedip defansta riskler alan degil gereginde kapanip hizli ataklarla sonuca gidebilen bir takim oldugumuzu da gosterdik...

Tek tek bakildiginda...

Orkun bana gore golde hatasizdi ama cizgisini pek terketmeme hastaligi devam ediyor... macin 89. dakikasinda BJK kendi ceza sahasindan 70 metrelik bir top bizim ceza sahamiza indi - bu topu zar zor Song kafa ile karsiladi... yani sadece yan toplar degil cepheden gelen bu yuksek uzun top icin bile cikmadi... uyarilmasi lazim...

Defans toptan iyiydi - BJK'nin gol haric pozisyonu yok... gol de de orta sahadan Baris veya Linderoth'un Tello'yu takip edip karsilamasi lazimdi - o bolge de cok bos kaldi... Kalli ve takim gereginde defansi kontrol altina alip risksiz oynayabileceklerini gosterdiler - boyle olunca ve Servet hizli kanat oyunculari ile basbasa kalmayinca da Servet macin yildizlarindan oldu...

Orta saha da Linderoth mukemmele yakin oynadi ama Baris ve Balta icin ayni soleri sarfetmek zor... bu macta ozellikle Baris cok zorlandi... Hadi Balta takima henuz uyum doneminde diyelim ki iyi isler de yapti ozellikle defansa destek ve Volkan ileri ciktigi zaman arkasini kapatma yonunden ama hucuma cikarken kararlarini yavas verdi ve pas hatalari yapti. Baris ise GS a geldiginden beri en kotu macini oynadi - cok top kaybetti ozellikle ilk yarida ve Ugur'la uyum gostermedi - gayreti tabii ki vardi ama pozitif katkisi azdi...

Arda bana gore Lincoln'u fazla aratmadi... mac eksigine ragmen hem iyi mucadele etti - hem de topu iyi sakladi ve gollerin ikisinde de Arda'nin katkisi buyuk... bazen zorunlu olarak oyunu yavaslatti ki takimin ileride cogalmasini bekledi...

Ileri de Nonda ozellikle ikinci yari bayagi iyiydi ama son vuruslarda gucsuz gozuktu... Nonda'nin vurus teknigine laf edilmez ama son vurus noktalarinda gucsuzdu... o yuzden Hakan ile beraber oynamasi daha iyi... Umit'in yaninda oynayinca Nonda daha fazla kosuyor daha cok mucadele ediyor - cunku Umit'in hicbir gayreti yok --- bu kadar mucadele edince ceza sahasina girdiginde Nonda'nin topa vuracak hali pek kalmiyor... Daha acik konusmak gerekirse Hakan tipi forvet Nonda'yi daha iyi tamamliyor... Umit Karan ancak Nonda'nin yedegi olur cok gerekirse...

Ahmet Ünaydin

Post by Ahmet Ünaydin »

"formda bir Arda" ibaresi gördüm bir ara, bu bana Necati'nin durumunun hatırlattı. 2 yıl formsuz :) Arda'yı B.Bülent'e benzetiyorum. Hatırlayanlar çıkacaktır. Bu çocuk para ederken satılmalı.

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Cengiz Akgun wrote:Murat kale arkasindaki cekimde olay oldukca acik penalti konusunda biri topa yagini uzatiyor ama ayagi Ardaya da degiyor oburu ise makasa alip adama adim atma izni vermeyip du$mesine sebeb oluyor. Zaten hakemde olaya yakin temiz olarak olayi goruyor arkadan. TV ne kadar olursa olsun insani yaniltiyor. Hala 3-boyut olmyinca derinligi goremedigimizden resimlerden ve video dan gorulen tam anlami ile gercegi yansitmiyor. Selcuk Dereli netameli adam emin olmasa vermezdi zaten.
Cengiz agbi, kamuoyunda bu topa mudahale konusu surekli karistiriliyor.

Ibrahim topa mudahale ederken, ceza sahasinin obur ucunda, pozisyonda hic olmayan Baris'i, mesela Serdar cekse veya indirse, penalti verilmeyecek mi ? Pozisyon obur tarafta, topu Ibrahim uzaklastirildi, top taca mi cikti denecek ?

Onemli olan ceza sahasi icinde 9 kusurlu hareketten birini yapmaktir. Ikinci adam acik bir sekilde Arda'ya temas ediyor. Pozisyonda o ikinci adam olmasa, Ibrahim'in topu kurtarmasi deger tasirdi.

Besiktas'a gecmis olsun.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ufuk Sezekkaplan wrote: Cengiz agbi, kamuoyunda bu topa mudahale konusu surekli karistiriliyor.

Ibrahim topa mudahale ederken, ceza sahasinin obur ucunda, pozisyonda hic olmayan Baris'i, mesela Serdar cekse veya indirse, penalti verilmeyecek mi ? Pozisyon obur tarafta, topu Ibrahim uzaklastirildi, top taca mi cikti denecek ?

Onemli olan ceza sahasi icinde 9 kusurlu hareketten birini yapmaktir. Ikinci adam acik bir sekilde Arda'ya temas ediyor. Pozisyonda o ikinci adam olmasa, Ibrahim'in topu kurtarmasi deger tasirdi.

Besiktas'a gecmis olsun.
Insanlar salak olunca boyle nalinci keseri gibi olayi yontuyorlar. Tarti$ilacak filan hicbir $eyi yok. Bir de utanmadan ilk gol out idi demi$ler. LigTV'nin sitesinde ilk gol duruyor. Herif arkadan Arda'nin ayaklari arasindan topa vurup di$ari atiyor. Yan hakem de Allahtan gormu$ olayi. Bu demirkol filanda dedi azar gunu bu karar cok tarti$ilacak diye. tarti$ilacak hicbir $eyi yok. Yab hakem gayet guzel gormu$. Arda'nin topu di4ari filan atma durumunu nasil gormu4ler hayret. Adam topu cevirmeye cali4iyor. Nasil oluyor boyle sersemce itirazlar yapiliyor anlami$ degilim.

Sansar ise utanmadan LigTV'de bunlara canak tutuyor yok Ibrahim topu kesti idi yok Arda di$ari atti idi diye. Herhalde Sinan'dan aferin alacagim diye bunlari yapti. Bazen bakiyorum cok adile$iyorlar. Amac kavga ciksin bunlarda bunlari haber diye gostersinler. Dupeduz alcaklik birader.
Iyi ymi$ GS bu okuzlere vermemi$ler UEFA maclarini. Degmez iki uc kuru$ fazla paraya bunlarla muhatap olmak.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Sahada elinden geleni yapan tüm aslanların gözlerinden öpüyorum.. Helal olsun hepsine..

Bjk den başlayacak olursak, GS ın 5-6 tane eksiğine rağmen çift ön libero, 3 stoper gibi korkak bir anlayışla çıkması ES dan hiçbir şey olmayacağının kanıtıdır.. Yani bir de bu eksikler olmasa ne yapacaktı bilmiyorum.. Sen bu GS ı bile yenmeyi düşünmüyeceksen gidip Rize yi çalıştıracaksın.. Yazık bu bjk ye, yıllardır bir tane ortalama bir teknik direktör bile bulamadılar..

Onlar bulamadı da biz bulduk mu?.. Tam herşey yolunda diyoruz adamın kompleksleri ortaya çıkıyor.. Biri geç yatmış, öbürüde sütünü içmemiş.. Herkes yatmadan dişini fırçalayacak, ama suyu açık bırakmak ülke kaynaklarını israfa gireceğinden sözleşme feshine kadar yolu var.. Herkes akıllı olsun, 2 maç kazandınız adam mı oldunuz?.. Ben bu yaşta alayınızı harcarım.. Hadi bakiyim..

Hakan pek fazla etkilememiş ama Lincoln ün yüzü hiç gülmüyordu.. İnşAllah küsmez..

Maça gelirsek, bjk yi hiç oynatmadık.. Zaten oynamayada niyetleri yoktu.. Tatsız utsuz oldu özellikle ilk yarı.. Ama mücadelemiz iyi idi..

En kötüsü Ümit di ama bence 2. yarı toparladı.. Çabuk harcamamak lazım.. Barış ta vasat gözüktü.. Ama sırıtmadı da..

Tobias ı yazmaya gerek yok zaten.. İlk maç neyse hala aynı.. Nazar değmesin..

Nonda çok faydalı.. Her yerde bu adam.. Top indiriyor, rakibi bozuyor, orta sahaya yardım, her yerde.. Yalnız vuruşlar çok kötü.. Umarım günlük performanstır.. Belki şöyle bir güzel golden sonra daha güvenli vurur.. Penaltı atış şekli çok sakat.. O vurana kadar kaleci yatarsa sorun yok, ama kaleci beklerse son anda kötü bir vuruş çıkabilir.. Umarım yanılırım..

Servet in hakkını verelim..Bir gereksiz topla çıkıp kaptırdığı top harici kusursuz oynadı..

Defansımız genel olarak çok iyiydi ama çoğu maçta dediğimiz gibi bu bjk de ölçü olmaz.. Anadolu takımlarından bir farkları yok..

Ben Balta yı beğendim.. Biraz ağır gibi olsada gayet güvenli ve güçlü gözüktü.. Volkan la iyi anlaştılar.. Zorlu maçlarda bu şekilde oynamaları isabet olur.. Hem sol tarafı iyi kapattıkları gibi Servet ide kimse ile başbaşa bırakmadılar..

Uğur beklediğimden iyi idi.. Kanatını gayet iyi kapadı.. Hatasız oynadı.. Kendisinden pek umudum yoktu ama yanılttı beni.. Umarım böyle devam eder..

Orkun ise bence iyiydi.. Hata yapmadı.. Golde önce çıkmaya karar verdi sonra vazgeçti.. Bence doğrusunu yaptı.. Şutu kurtaracak bir kalecide yok zaten..

Arda güçsüz falan ama takımın nerdeyse tek yaratıcı oyuncusu idi.. İki golde de payı var..

Gelelim penaltı pozisyonuna.. Ben bir penaltı için emin değilsem, veya herhangi kritik bir karar söz konusu olduğunda, aynı pozisyon fener maçında aleyhimize verilirse ne derim diye düşünürüm.. Bence penaltı falan değil.. Toraman yatıp topu alıyor, sonradan Arda ya müdahalesi, veya Kurtuluş un müdahalesi topa müdahaleden sonra.. Benim içime sinmedi.. Ama derseniz ki 'nerden biliyorsun Kurtuluş düşürmese Arda belki geri dönüp topu kazanacak' falan filan, biraz çalışınca çıkar bir penaltı ama penaltı ucuz olmamalı.. Dediğim gibi içime sinmedi..

İşin ilginç tarafı Selçuk Dereli nin bu penaltıyı vermesi.. Gözlerime inanamadım.. Bu adam biri ölmeden penaltı çalmazdı.. Hayret.. Koray ın e az 3 sarı kartlık hareketi vardı ama bir tane bile vermedi..

Neyse 3 puan iyi oldu.. Ama benim futbol resitali beklediğim, Lincoln u izlemek için sabırsızlandığım şu gecede bana içimi karartan şu futbolu seyrettirdiği için Kalli yi kınıyorum.. Artık benim kendisine güvenim kalmamıştır.. Her an her şeyi yapacak bir teknik direktör istemiyorum ben..

Yahu birde niye bu adam oyuncu değişikliği falan yapmaz.. Takım önde kontradan çok pozisyona giebilecek Serkan ı alsa belki 3.yü atacağız, seyrediyor.. Belki sene içinde olmaz ama sene sonuna kesin yeni bir teknik direktör lazım.. Başarıya aç genç biri olsun istiyor gönül ama adam da yok.. Çok soğudum bu Kalli den çok..
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)

Ahmet Ünaydin

Post by Ahmet Ünaydin »

Ali Erdogan wrote: Kurtuluş un müdahalesi topa müdahaleden sonra.. Benim içime sinmedi..
Hakem de öyle düşünmüş olabilir. Müdahale normal, 1. adam topu çeliyor ve oyun devam ediyor, derken bir başkası gelip Arda'ya penaltı yapıyor. halbuki oyun durmuş falan değil, oyun devam ediyor o arada.

Penaltıdır diye yazmadım bunları, mantığı hafif ters geldi. Arda'nın dönüp topu alması veya almamasının önemi yok o anda. Faul fauldür, eğer hakem faul olduğuna hükmetmişse. Hala 2. adamdan bahsediyorum Ali Erdoğan kardeşim, 1.yi gözardı ettim, topa dokunduğu için. Yani bu nedenden içine sinmediyse, üzülmeyelim boşuna.

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Ahmet Ünaydin wrote:
Ali Erdogan wrote: Kurtuluş un müdahalesi topa müdahaleden sonra.. Benim içime sinmedi..
Hakem de öyle düşünmüş olabilir. Müdahale normal, 1. adam topu çeliyor ve oyun devam ediyor, derken bir başkası gelip Arda'ya penaltı yapıyor. halbuki oyun durmuş falan değil, oyun devam ediyor o arada.

Penaltıdır diye yazmadım bunları, mantığı hafif ters geldi. Arda'nın dönüp topu alması veya almamasının önemi yok o anda. Faul fauldür, eğer hakem faul olduğuna hükmetmişse. Hala 2. adamdan bahsediyorum Ali Erdoğan kardeşim, 1.yi gözardı ettim, topa dokunduğu için. Yani bu nedenden içine sinmediyse, üzülmeyelim boşuna.
Hakemin böyle düşündüğü doğru, belki de hakikaten penaltı.. Ama aleyhimize verilse 'böyle ucuz penaltı olur mu' derim.. 2. adam değilde mesela ceza sahasının öbür tarafında biri Nonda nın formasını çekse o anda, yine penaltı mıdır?.. Evet yapılan bir ihlal sözkonusudur, penaltıdır heralde.. Ama ucuz bir penaltı olur bence.. Yine benim içime sinmez.. Ama tersini düşünenlere saygı duyarım, tabii aleyhimize mesela Kadıköy de çalınınca aynı şekilde düşüneceklerse..
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)

Ahmet Ünaydin

Post by Ahmet Ünaydin »

Ali Erdogan wrote:Hakemin böyle düşündüğü doğru, belki de hakikaten penaltı.. Ama aleyhimize verilse 'böyle ucuz penaltı olur mu' derim.. 2. adam değilde mesela ceza sahasının öbür tarafında biri Nonda nın formasını çekse o anda, yine penaltı mıdır?.. Evet yapılan bir ihlal sözkonusudur, penaltıdır heralde.. Ama ucuz bir penaltı olur bence.. Yine benim içime sinmez.. Ama tersini düşünenlere saygı duyarım, tabii aleyhimize mesela Kadıköy de çalınınca aynı şekilde düşüneceklerse..
Aslında ben de pek beğenmedim penaltıyı, keşke daha bariz olsaydı. Öte yandan, hakemin durduğu yerden bakınca kaçarı yok. Adama ağır çekimde falan seyretmiyor. 2 kişi Arda'yı makasa almış çocuk bacağını kırılmaktan zor kurtardı gibi görmüştür o. Kim olsa verirdi o anda gbi geliyor bana. Bize de olsa verirlerdi.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Erdogan wrote: Onlar bulamadı da biz bulduk mu?.. Tam herşey yolunda diyoruz adamın kompleksleri ortaya çıkıyor.. Biri geç yatmış, öbürüde sütünü içmemiş.. Herkes yatmadan dişini fırçalayacak, ama suyu açık bırakmak ülke kaynaklarını israfa gireceğinden sözleşme feshine kadar yolu var.. Herkes akıllı olsun, 2 maç kazandınız adam mı oldunuz?.. Ben bu yaşta alayınızı harcarım.. Hadi bakiyim..

..
Espiriler guzel.

Ali Erdogan wrote: Nonda çok faydalı.. Her yerde bu adam.. Top indiriyor, rakibi bozuyor, orta sahaya yardım, her yerde.. Yalnız vuruşlar çok kötü.. Umarım günlük performanstır.. Belki şöyle bir güzel golden sonra daha güvenli vurur.. Penaltı atış şekli çok sakat.. O vurana kadar kaleci yatarsa sorun yok, ama kaleci beklerse son anda kötü bir vuruş çıkabilir.. Umarım yanılırım..
Zeki oyuncular her penaltiyi ezbere atmaz. Kalecinin bekledigini gorurse zaten istedigi ko$eye vurur (ayagina hukmeden oyuncu icin bu sorun degil ama Umit karan ve $ukur icin bu buyuk sorun elbette) ve ortada bekleyen kalecide golu seyreder. Kalecilere penalti vuru$larinda ne yapmasini ogretenler adamin gozunun icine bak ve nereye aatcagini sez oraya atla diyorlar. (en azindan dediklerini saniyorum). Boylari 2m uzerinde degilse kollari ile ortada bekleyen kaleci sert vurulan ko$eye giden topu tutamaz. Eskiden bu i$ cok kolaydi. Kaleci cizgi ustunde tam ortada topun ayaktan cikmasini beklemek zorunda idi. Degi$en kurallara goe $imdi biraz zorla$tirip kaleciye biraz daha tolerans saglamak icin artik kalecinin cizgide hareket etmesine musade var. Ama Turkiyede hakem bozmalari kalecinin cizginin onune cikmalarina da musade ediyorlar ki bu durumda penalti tekrar ettirilmeli ve kaleci bu sacmaliga devam ederse sariyi gormeli.
Ali Erdogan wrote: Gelelim penaltı pozisyonuna.. Ben bir penaltı için emin değilsem, veya herhangi kritik bir karar söz konusu olduğunda, aynı pozisyon fener maçında aleyhimize verilirse ne derim diye düşünürüm.. Bence penaltı falan değil.. Toraman yatıp topu alıyor, sonradan Arda ya müdahalesi, veya Kurtuluş un müdahalesi topa müdahaleden sonra.. Benim içime sinmedi.. Ama derseniz ki 'nerden biliyorsun Kurtuluş düşürmese Arda belki geri dönüp topu kazanacak' falan filan, biraz çalışınca çıkar bir penaltı ama penaltı ucuz olmamalı.. Dediğim gibi içime sinmedi..

İşin ilginç tarafı Selçuk Dereli nin bu penaltıyı vermesi.. Gözlerime inanamadım.. Bu adam biri ölmeden penaltı çalmazdı.. Hayret.. Koray ın e az 3 sarı kartlık hareketi vardı ama bir tane bile vermedi..
....
Ukalalik edip senin penalti nedir ne degildir konusunda fazla bir bilgin olmadigina karar verdim bu satirlari okuyunca. Bundan sonra ben artik ogrendim diyene kadar sen bu penalti idi ya da degildi desen bile ben gormeden inanmam dediklerine. Bunda da elbette Erman gibi ..... rolu cok buyuk etkisi var penalti penalti gibi olmali diye diye hepinize olayi yanli$ yorumladi durdu senelerdir sadece ..... olsun diyerek (umarim kizmaz bu dediklerime cunku o da bu $ekilde konu$uyor yeri geldi mi) .

Penalti verilmesi icin bizim avukat Ufuk'un dedigi gibi oyuncunun toplu topsuz olu$una bakilmaz ceza sahasinda. Topu ayagindan alirsin sonrada iter du$urursun. Topsuz kaldi diye artik bu ne penaltisi diyemezsin hakem cart diye penaltiyi caldimi. Ancak boyle $ansal gibileri provakosyon yaparlar bu durumlarda. Orada yapilan harekette Arda kendini atmi$tir kendisine mudahale olmami$tir diyebiliyorsan olayi tarti$irsin. Ama topu ayagindan aldilar bundan sonra mudahale edip herifi yikabilirler bunda ne var dersen ben de sana burada bu ukalaligi yapar git FIFA'nin kitabinda penalti nasil tarif ediliyor bak derim. Bugunku Arda ile ilgili olaylar olurken faraza olayla hic alakasi olmayan topla mopla ilgisi olmayan birine ceza sahasinin en uzak ko$esinde bir BJK'li faul bile yapsa (tutarak cekerek nizami olmadan engelliyerek falan filan) hakemin penalti noktasini derhal gostermesi gerekir. Bunlari yapmaktan aciz olduklari icin yahu birakin golluk pozisyonu filan adam nerde top nerede gormuyor musun filan diyerek buna itiraz edenler bu oyunun kurallarini bilmiyor demektir. Ceza sahasinda icinde topla ya da topsuz durumda adamin yuzu rakip kaleye degil obur kalaeye bile baksa da yapilan her faul penalti ile cezalandirilir diyor kara kapli kitapta. bunun golluk pozisyonla topla filan hic alakasi yok. Ceza sahasi icinde hucum eden tarafa faul oldu mu yandi gulum keten helva.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Zeki oyuncular her penaltiyi ezbere atmaz. kalecinin bekledigini gorurse zaten istegi ko$eye vurur (ayagina hukmeden oyuncu icin bu sorun degil ama Umit karan ve $ukur icin buyuk srun elbette) ve ortada bekleyen kalecide golu seyreder
Bu atış şekli çok zor.. Hem kaleciye bakıp hem topa istediğin gibi vurmak çok ama çok zor işler.. Nonda bugün başardı.. Kalecide çabuk yatarak işini kolaylaştırdı.. Kolaylaştırmasına rağmen hem kaleciyi kesip hem istediğin yere vurmak yine de zor('zor'u çokmu kullandım ne?).. Birde kaleci bir yere yatar gibi yapıp terse atlarsa ve ya hemen yatmazsa, bir yandan kaleciye bakıp nereye atlayacağını beklerken, 'hımm atlamayacak galiba, bari sağına sert bir vuruş yapayım' deyip o vuruşu yapmak çok zor.. Becerebilen futbolcu dünyada sayılıdır heralde.. Bence çok tehlikeli bir penaltı atışı.. Bakacağız..
Ukalalik edip senin penalti nedir ne degildir konusunda fazla bir bilgin olmadigina karar verdim bu satirlari okuyunca. Bundan sonra ben artik ogrendim diyene kadar sen bu penalti idi ya da degildi desen bile ben gormeden inanmam dediklerine. Bunda da elbette Erman gibi gogo$larin rolu cok buyuk etkisi var penalti penalti gibi olmali diye diye hepinize olayi yanli$ yorumladi durdu senelerdir sadece pu$tlluk olsun diyerek (umarim kizmaz bu dediklerime cunku o da bu $ekilde konu$uyor yeri geldi mi) .

Penalti verilmesi icin bizim avukat Ufuk'un dedigi gibi oyuncunun toplu topsuz olu$una bakilmaz ceza sahasinda. Topu ayagindan alirsin sonrada iter du$urursun. Topsuz kaldi diye artik bu ne penaltisi diyemezsin hakem cart diye penaltiyi caldi mi? Ancak boyle $ansal gibileri provakosyon yaparlar bu durumlarda. Orada yapilan harekette Arda kendini atmi$tir kendisine mudahale olmami$tir diyebiliyorsan olayi tarti$irsin. Ama topu ayagindan aldilar bundan sonra mudahale edip herifi yikabilirler bunda ne var dersen ben de sana burada bu ukalaligi yapar git FIFA'nin kitabinda penalti nasil tarif ediliyor bak derim. Bugunku Arda ile ilgili olaylar olurken faraza olayla hic alakasi olmayan topla mopla ilgisi olmayan birine cezasinin en uzak ko$esinde bir BJK'li faul bile yapsa (tutarak cekerek nizami olmadan engelliyerek falan filan) hakemin penalti noktasini derhal gostermesi gerekir. Yahu birakin golluk pozisyonu filan adam nerde top nerede gormuyor musun filan diyerek buna itiraz edenler bu oyunun kurallarini bilmiyor demektir.
Bende bunların gelebileceğini bildiğim için, 'penaltıdır belki ama benim içime sinmedi' dedim.. Neyse sizin gibi FIFA kitabını falan ezbere bilmem, ne de Toroğlu gibilerinin gazına gelmem.. Ama herşeyin kitapta yazdığı gibi olmadığını bilirim.. Harfi harfine kitaba göre yönetilse maçlar her maç 10 kusur penaltı olur.. Bir kere her korner pozisyonunda ceza sahasında bir penaltı sözkonusu.. Siz daha iyi biliyorsunuz kitap bir adamın formasından tutulup, çekilmesine ihlal diyor mu, demiyor mu?.. Her kornerde bu ihlalden kaç tane yapılıyor?.. Neyse bence, bilgim tecrübem dahilinde bunlar ucuz penaltılar.. Ama kuralda ara bul, çıkarırsın birşeyler.. Ama oynanan satranç olmadığı için, kuralların pozisyon pozisyon yorumlanması farklı olabiliyor.. Yoksa zaten ne tartışma olur, ne hakem eskileri.. Ver kitaptan herkese olsun bitsin..

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Öncelikle Galatasaray'ın maçlarını iple çekmemin tek nedeni olan (maçın Galatasaray maçı olmasından gayrı elbette) Lincoln'ün kadrodışı kalmasını, üstelik de kadrodışı bırakmanın ağır sayılabileceği bir durum yüzünden kalmasını yadırgadım. Ama takımın teknik direktörü Feldkamp sonuçta, eğer takımdaki disiplini böyle sağlayabilecekse, eleştirmek yersiz. Eleştirileri bu yöntemin geçersiz olduğunu gördüğümüz zamana saklıyoruz şimdilik.

Maça gelince, izleyemeyenler derbi kaçırdım heyecandan mahrum kaldım falan diye üzülmesin hiç. Seyirci zaten yok, ambiyans da oluşmuyor haliyle. Ama asıl Beşiktaş Sami Yen'e gelen herhangi bir Anadolu takımından farklı bir görüntü çizemiyor. Tabii ki kalburüstü oyuncuları var, eğrisi doğrusuna denk gelse kazabilirlerdi bile belki ama bir takım bu kadar yavaş hücum ediyorsa, o eğri doğrusuna 10 maçın 1inde anca denk gelir. Takımın yarısından çoğu çakılı bir şekilde defansta bekliyorlar zaten.

Galatasaray'da Lincoln'ün eksikliğinde hücumda fazla varyasyon yapamadı. Yerine oynayan Arda iyi oynasa da, sakatlıktan tam kurtulamadığından olacak (diye umuyorum) top ayağına gelince çok ağırkanlı davranıyor. Bir Hasan Şaş şuursuzluğunda olmasa da, bu zaten pek kıpırdamayan Beşiktaş defansının iyice gömülüp yerleşmesine yol açtı.

Barış ve Ümit çok fazla top kaybı yaptılar, hadi Barış gençtir heyecanlanmıştır da; Ümit'in bu hali bizi daha çok üzer gibi duruyor. Beşiktaş'ın golünden hemen evvel o topu aralardan Nonda'ya atmayı denemek yerine bomboş ve daha rahat pas alabilir durumdaki Arda'ya atsa, maç 1-1 olmak yerine 2-0 olabilirdi.

Orkun'u pek beğenmedim bu maç. Golde çıkıp çok rahat alabileceği bir topa çıkmadı, zaten onun dışında da Beşiktaş pek hücum etmediğinden takıma ekstra bir katkı yapmadı. Gençliğine veriyoruz bunu da.

Nonda, beklediğimiz gibi geçirdiği sakatlıklar yüzünden eski kıvraklığını, çabukluğu yitirmiş ama fiziğini hala çok iyi kullanıyor, ileri şişirilen toplarda rakip defansı inanılmaz yoruyor. Son vuruşlarda bi sıkıntısı var ama o konuda da biraz daha forma gireceğine inanıyorum. "Nonda yerine Hakan oynasın" falan diyen varsa bu maçtan sonra bir daha düşünüp Hak yolunu bulmuşlardır herhalde.

Şu iyiydi ama şusu eksikti, bu fena değildi falandan sonra direkt hiç lafı eğip bükmeden direkt şahane oynayan bi adamı da yazalım: Linderoth. Bu kadar etkili bir önlibero hakikaten bayağı zor bulunur, Lincoln'den bile daha faydalı bir transfer olduğu ortaya çıkıyor yavaştan. İnsan geçen sene Inamoto yerine alınsaydı neler olurdu acaba?

Penaltı bence penaltı, korner pozisyonu da Arda'dan çıkmış olabilir ama, frikik neyse de korner tartışacak kadar da düşmek istemiyorum.

Beşiktaş'a gelince çok çok kötüler. Bundan bize ne, beter olsun diyebiliriz elbet ama, bunun doğal sonucu biz bu çok çok kötü Beşiktaş'ı zar zor yenebilen bir takımdık bugün. Puan farkı Beşiktaş'la 5, Fener'le 7 oldu diye uçmamak lazım, ayağımızın yere basması lazım.

Takımı çok övenlere biraz "Avrupadan Futbol" öneriyorum, belki başkasınınki görüp bizim oynadığımız futbolu "piyade tüfeği" sanmayı bırakırlar.

Ugur

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Erdogan wrote: Bende bunların gelebileceğini bildiğim için, 'penaltıdır belki ama benim içime sinmedi' dedim.. Neyse sizin gibi FIFA kitabını falan ezbere bilmem, ne de Toroğlu gibilerinin gazına gelmem.. Ama herşeyin kitapta yazdığı gibi olmadığını bilirim.. Harfi harfine kitaba göre yönetilse maçlar her maç 10 kusur penaltı olur.. Bir kere her korner pozisyonunda ceza sahasında bir penaltı sözkonusu.. Siz daha iyi biliyorsunuz kitap bir adamın formasından tutulup, çekilmesine ihlal diyor mu, demiyor mu?.. Her kornerde bu ihlalden kaç tane yapılıyor?.. Neyse bence, bilgim tecrübem dahilinde bunlar ucuz penaltılar.. Ama kuralda ara bul, çıkarırsın birşeyler.. Ama oynanan satranç olmadığı için, kuralların pozisyon pozisyon yorumlanması farklı olabiliyor.. Yoksa zaten ne tartışma olur, ne hakem eskileri.. Ver kitaptan herkese olsun bitsin..
Adamin formasindan cekmek faulse ceza sahasi icinde ya da di$inda olmasi fark etmez. Ceker birakir ceker birakir acikgozler Turkiyede daha korner atilmadan. Zaten bunu gordun mu korneri attirmaz gidip adami uyarirsin. Penaltiyi veririm yanarsin dedin mi bir daha cekip birakmayi aklindan bile gecirmez salak degilse. Penaltinin ucuzu pahalisi olmaz. Oluyorsa ortada futbol degil gugu$ oynaniyor demektir Uc kornere de bir penalti vermeleri lazim ki biz mahallede boyle oynardik bu mereti. Ama Turkiyede buna ali$tirildiginiz icin boyle du$unuluyor acaba ucuz mu idi pahali mi idi bu penalti diye. Bunlara musamaha edersen her mactada yaparlar bu tur densizlikleri. Ama Avrupada caart diye calarlar sonra ayikla pirincin ta$ini ama bu ucuz penalti idi diye.

Oyunda hakeme yorum hakki veriliyor elbette. Ama forma cekiliyor da hakem buna ucuz diye sesini cikarmiyorsa o penaltinin degil hakemin ucuzlugudur.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Bjk çok kötü, biz vasat, oyun kötü, böyle bir zamanda alınan galibiyet çok iyi...

Penaltı tartışılır, kesin penaltı veya kesin bir şey yok diyemem... Kadıköy'de aleyhimize böyle penaltı çalınsa kaç kişi tepkisiz kalır?

İlk golden önceki korner pozisyonu ise net aut, Cengiz bey internette ekran küçük olduğundan net göremediniz herhalde... Ama bu pozisyonda tartışılması gereken hakemin yanlış kararı değil elbette, böyle pozisyonlar maç içinde olabiliyor.

Tartışılması gereken 35-40 metre otedeki yan hakemin neden önce bayrak kaldırmayıp sonra orta hakem aut kararı verince korner diye bayrak kaldırdığı ve neden orta hakemin kendisinden daha uzakta olan yan hakeme göre kararını değiştirdiği...

Bu maçın hakemi Selçuk Dereli'nin aynı Kuddusi Müftüoğlu gibi Galatasaray taraftarı olduğu söylense de bu tip hakemler direk Ulusoy'un eyyamcıları bence... Hangi takımı tuttukları hiç önemli değil işlerine ne geliyorsa öyle düdük çalıyorlar, bizi de az yakmadılar zamanında bunlar...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ersin Taner wrote:İlk golden önceki korner pozisyonu ise net aut, Cengiz bey internette ekran küçük olduğundan net göremediniz herhalde... Ama bu pozisyonda tartışılması gereken hakemin yanlış kararı değil elbette, böyle pozisyonlar maç içinde olabiliyor.
...
Cok ilginc demek net olarak out. I$te benim seyrettigim gol burada.

http://www.ligradyo.com/7hafta-galatasa ... lleri.html

Sayfanin ba$indaki ilk gol bolumu. Az buz degil benim ekranda 20x15 cm gibi gayet kolay da gozukuyor pencerede. Odak noktasi da ayaklar cunku.

Elbete maci anlatan salatada kullanilan me$hur sebze (artik korktum diyemiyorum i$te adli adinca; kendi goremedigini kaleci Hakana yukleyerek bir yorumda bulunuyor. Bu kimlere etki ediyor ben bilemem ama benim gozum var gordum topa kimin vurdugunu acikca. O da BJK'li 15 numara). Buraya bakip hala topu Arda out'a atti deniliyorsa ya benim gozlerim $a$i ya da bu out idi diyenlerin.

Penaltyi da boyle gordugunuzu farz ederek o konuya hic girmeyim artik.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply