7. Hafta: Galatasaray-Besiktas 2-1 (H. Balta, Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
2.yarida kalecinin Baris'a kale agzinda yaptigi hareket bal gibi kusurlu hareket kapsaminda ve cezasi penalti + kart. Nedense basinda kimse bunun uzerinde durmamaya ozen gosterdi.
oyun durmuştu orda. kart lazım (kırmızı çok ağır olur bence) ama penaltı olmaz.

Ugur

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ugur Sahin wrote: kart lazım (kırmızı çok ağır olur bence)
Fifa laws of the game, Law 12, Fouls &Misconduct:
Sending-Off Offences

A player, substitute or substituted player is sent off and shown the red card if he commits any of the following seven offences:

...
2. is guilty of violent conduct
Ugur,

ekrandan tekmenin isabet edip etmedigini tam goremedim. ayrica, kurallara baktim tekme atmada isabet etmesinin veya etmemesinin cezayi uygulamada bir farki var mi, onu da bulamadim. ama yukaridaki maddeyi buldum. rakibe, pozisyon dahili degilken, kasitli olarak tekme atmayi "violent conduct" olarak degerlendirmek, cok agir bir karar olmaz diye dusunuyorum. ama, baska bir hakem de "unsporting behaviour" diye yorumlayip sari da verebilir elbet.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote:
Sending-Off Offences

A player, substitute or substituted player is sent off and shown the red card if he commits any of the following seven offences:

...
Ugur,

ekrandan tekmenin isabet edip etmedigini tam goremedim. ayrica, kurallara baktim tekme atmada isabet etmesinin veya etmemesinin cezayi uygulamada bir farki var mi, onu da bulamadim. ama yukaridaki maddeyi buldum. rakibe, pozisyon dahili degilken, kasitli olarak tekme atmayi "violent conduct" olarak degerlendirmek, cok agir bir karar olmaz diye dusunuyorum. ama, baska bir hakem de "unsporting behaviour" diye yorumlayip sari da verebilir elbet.
Kaleci topu tutunca mac duruyor mu? Hakem duduk calmadikca oyun durmaz gibi geliyor bana ama emin degilim. Top taca cikmi$ ya da korner atilmadan adama faul yapsan perdeyerek ya da ko$arken faul veriliyor mu verilmiyor mu?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Fatih Mutlu wrote:
Sending-Off Offences

...
Ugur,

ya hep derler aslında "tekme atmak veya atmaya teşebbüs falan" diye ama, burda tekme atmaktan veya atmaya çalışıp ıskalamaktan ziyade tekme "göstermek" var. horozlanmanın daha bi aşağıdan yapılanı gibi.

bence sarı kart gayet kafi şu pozisyon için.

ugur

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Cengiz Akgun wrote:
Kaleci topu tutunca mac duruyor mu? Hakem duduk calmadikca oyun durmaz gibi geliyor bana ama emin degilim. Top taca cikmi$ ya da korner atilmadan adama faul yapsan perdeyerek ya da ko$arken faul veriliyor mu verilmiyor mu?
Durmuyor ama o pozisyonda zaten hakem Barış'ın kaleciye faul verdiğine hükmedip düdük çalmıştı.

İkincisinin cevabı da verilmiyor. Korner atılmadan git adama yumruk at, kırmızı görüyorsun ama penaltı/serbest vuruş verilmiyor.

Ugur

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ugur Sahin wrote:
Cengiz Akgun wrote: ..
İkincisinin cevabı da verilmiyor. Korner atılmadan git adama yumruk at, kırmızı görüyorsun ama penaltı/serbest vuruş verilmiyor.

Ugur
Ben faul dedim. Boyle adama yumruk tekme filan gibi kart gerektiren a$iri bir harektten bahsetmiyorum.

Adami perdeledin, beraber ko$arken omuzladin, adami kolundan tuttun formasindan cektin (hadi koldan tutmak formadan cekmek sari karta girebilir) yani normalde kart gerektirmeyecek bir faulden bahsediyorum. Ama top oyunda olmayinca her turlu faul kart ile mi cezalandiriliyor emin degilim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Cengiz Akgun wrote:
Ben faul dedim. Boyle adama yumruk tekme filan gibi kart gerektiren a$iri bir harektten bahsetmiyorum.

Adami perdeledin, beraber ko$arken omuzladin, adami kolundan tuttun formasindan cektin (hadi koldan tutmak formadan cekmek sari karta girebilir) yani normalde kart gerektirmeyecek bir faulden bahsediyorum. Ama top oyunda olmayinca her turlu faul kart ile mi cezalandiriliyor emin degilim.
o zamanlarda genelde hakem düdüğünü çalıp didişen oyuncuların ikisini de çağırıyor "gelin lan buraya" diye. "akıllı olun çifkeflik yapmayın, arkadaşını tuttuğunu görmeyeyim" falan diyor. hala devam ederse kart da gösterebilir herhalde de, öyle "top oyunda değildi" diye ekstra bi kart cezası yok.

ugur

Post Reply