10. Hafta: Denizlispor - Galatasaray 1-2 (Nonda 35', 90'(P))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Kalli niye sorun anlamadim. Tipini mi begenmiyorlar? Adam total futbolu en iyi oynatan hoca su anda.

Su yaslilik, bunaklik laflarindan da artik gina geldi bu arada. Bu bir teknik arguman degil, cok duz, akla ilk gelen, vasat bir klise.
.
.
.
.

Adaletli olalim. Bordo macini forvet katletti, Denizli macini Kalli kazandi.

Tek sorun Kalli degil, tek sorun onyargilarimiz.
Sevgili Ufuk,

Nasil futbolcular oyunun degisik boyutlarinda farkli degerlendirilebiliyorlarsa (Jardel cok iyi bir gol vuruscusu ama defansif ya da tempo katkisi yok gibi, yani illa Jardel iyi ya da kotu denmiyor) hocalar da boyle degerlendirilmeli.

Kalli iyi takim kurmus, sistem oturtuyor, takimin ne oynadigi belli, cok guzel ama adamin oyuna mudaheleleri fecaat, birinci Sion maci, 3-0'dan sonra lutfetti, Bordeaux maci, forvet mi katletti, iyi de hoca ne yapti, o forveti 90 dakika sahada tuttu. Denizli macini Kalli mi kazandi bilmem ama su Umit Karan'a yine 90 dakika tahammul etti.

Belki ilk 11e almasa ya da ilk yaridan sonra cikarsa Umit'i, Kalli'nin kazanmasina gerek kalmayacak, takim kendi kazanacak maci.

GS iyi oynuyor, kotu oynuyor degil mesele. GS zayif akimlari hapsedip canlarina okuyor, Avrupa takimlari ya da disli takimlar karsisinda hala siritiyor. Hoca da bu siritmalar sirasinda oyuna mudahele etmiyor. Bu kadar basit.

Ali

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ali Gursel wrote: Kalli iyi takim kurmus, sistem oturtuyor, takimin ne oynadigi belli, cok guzel ama adamin oyuna mudaheleleri fecaat, birinci Sion maci, 3-0'dan sonra lutfetti, Bordeaux maci, forvet mi katletti, iyi de hoca ne yapti, o forveti 90 dakika sahada tuttu. Denizli macini Kalli mi kazandi bilmem ama su Umit Karan'a yine 90 dakika tahammul etti.

Hoca da bu siritmalar sirasinda oyuna mudahele etmiyor. Bu kadar basit.

Ali
Ali, buna hic itiraz etmedim, ama fikrimi soyle gerekcelendirmeye calisiyorum, evet Kalli'nin oyuna mudahaleleri zayif; ama kimi koyacakti?

Ozgurcan'i mi?

Kadronun yetersizligi bir yonetim sorunudur. Bana Bordo maciyla ilgili soyleyebileceginiz tek sey Serkan Calik'in niye denenmemis olabilecegidir olsa olsa. Bunun da sebebi muhtemelen Nonda ve Karan'in mutlaka atacagina bel baglamasidir, e bu adamlar da bunu yapmiyorlar mi; Karan, fecaat bir macin en fazla 2 enstantanesinde skoru degistirmiyor mu? O iki enstantaneyi cikartsan Karan'a futbolcu diyebilir misin?

Ben o yuzden genel resme bakmaya calisiyorum. Iyi futbol oynuyorsak goller nasilsa gelir. Bu, su anda yonetimin tasarrufuyla cozulebilecek basit bir konu. Kaliteli golcu transferi. Bu konu su anda Kalli ile ilgisiz.

Diger taraftan.

Bir tarihte -cok eskiden- Cetin Altan matrak bir yazi yazmisti. Gunluk hayatta insanlarin aydin gorunmek icin 2-3 gerekceye sahip olmasinin yeterli olduguna dair. Gunluk hayatta aydin gorunmek icin lazim olan bu gerekceler de "stresi var", "cok zeki ama calismiyor maalesef" ve "egitim sistemi bozuk" gibi basmakalip cumlelerdi.

Mesela bir cocuk derslerinde basarisiz mi, kimse sebebinin derinine inmez, "cok zeki oglan ama calismiyor maalesef" veya "egitim sistemi bouk" denir. Veya herif yedibela gibi ortaligi kasip kavuruyorsa kimse ona densiz veya terbiyesiz demez de "cok stres altinda" der kestirir atar. Boylece aydin olursunuz.

Bizim ulkede de spor yazarligi da veya yorumculugu boyle.

Acin yazili basini bakin, her analiz 3 kliseden ibaret.

- Hoca niye falanla degil de filanla maca basladi.
- Hoca niye degisiklikler icin 80.dakikayi bekledi, filanin sahada surundugunu goremedi,
- Hoca takimi iyi calistirmiyor.

Bu sene GS ozelinde buna bir de Kalli'nin bunak oldugu eklendi. Ben buna tahammul edemiyorum.

Isıne durustlukle yapan bir adamin ortada gecerli hicbir veri yokken, yasi nedeniyle itham edilmesi cinsiyet ayrimciligindan, irkciliktan farkli degildir.

Feldkamp yasli diyenler, oynanan futbolda ve takim yapisinda neyin eksik oldugunu ve adamin yasi ile bunun ilintisinin ne oldugunu belirtmek zorundadirlar.

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Kalli buyuk hoca sinifinda idi.. Simdi degil maalesef.. Artik oyunu duzgun izleyemiyor, sanirim adapte olamiyor.. Zaten cogu macta usuyor, gozler sulaniyor, montuna gomuluyor, rakibin hocasi ceketle dururken.. Anormal bir durum degil bu, yasi maalesef buyuk handikap.. Bu seviyeyi kaldiramiyor olabilir.. Bundan 10 kusur sene once bizden, 7-8 sene once de Bjk den saglik sebepleriyle ayrildi..
Burda belirttim iste yasiyla ilintili yerleri.. Ust duzey bir performansin sergilenmesi gerektigi bir seviyede bundan 13 sene once zaten saglik problemleri yasamis bir insan 75 yasinda da yasiyor olamaz mi?.. Bence emareler bunu gosteriyor..
Ufuk Sezekkaplan wrote:
Bu sene GS ozelinde buna bir de Kalli'nin bunak oldugu eklendi. Ben buna tahammul edemiyorum.

Isıne durustlukle yapan bir adamin ortada gecerli hicbir veri yokken, yasi nedeniyle itham edilmesi cinsiyet ayrimciligindan, irkciliktan farkli degildir.

Feldkamp yasli diyenler, oynanan futbolda ve takim yapisinda neyin eksik oldugunu ve adamin yasi ile bunun ilintisinin ne oldugunu belirtmek zorundadirlar.
Sahsim adima buna cevap verdigimi dusunuyorum.. Yasli olmak, ve ya birini yasindan dolayi performansini elestirmek niye bir ayrimcilik olsun, hatta irkcilik yapacak kadar insanlik disi olsun.. Yasli demek, yasindan dolayi hata yapiyor demek isini durust yapmadigi anlamina mi gelmeli?.. Siz niye boyle anladiniz sasirtici..

Birine "daha cok genc bu yuku kaldiramaz" derken de ayni ayrimciligi yapiyor muyuz?.. Ve ya siz A.Avci icin "iyi ama uc buyukleri calistiramaz" derken ne gibi "ilintiler", ne gibi "ortada gezen veriler" buluyorsunuz da Kalli nin icinde bulundugu cok buyuk hocalar sinifina sokmuyorsunuz?.. Ve ya yaptiginiz bu yorumun "yasli" demekten ne gibi farklari varda bizi irkci duzeyine indirgediniz kendiniz erdemli oldunuz?..

Benim babamda yasli, cogu zaman saglikli karar veremez, eski performansinda calisamaz oldu.. Ben babamin isinde ki durustlugune laf mi etmis oluyorum?.. Ayip etmisiniz, surda ki iki futbol muhabbetinde, yaptigim yorumu "irkcilik" duzeyine indirerek.. Yakismadi..
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

"su maci hoca aldi", "bu maci forvet kaybetti" gibi seyler cok afaki seyler. bence bir anlami da yok bunlari yazmanin. ortaya cikan urun kollektif bir katkinin urunu. bordo macinda forvet o kadar kotu olmasina ragmen devreye 0-1 onde girmistik. orta saha ve defans bu kadar hata yapip golleri yemesek hala onde olurduk denilebilir pekala. bir baskasi "nondayla umit yerine kalli mi atsaydi golleri" diye sorabilir, bir baskasi "kalli niye umit'i cikarmadi, aksayan sag kanada niye tedbir almadi?" diye sorabilir. bunlarin hepsi ust uste gelince ortaya 2-1lik maglubiyet cikiyor iste.

galibiyette de boyle. denizli macini kalli kazandi diyemeyiz. kimse de boyle bisey dememis zaten.

ancak burada onemli bir nokta var. Ali Bey, Kalli'ye cok agir yuklenmissiniz. bitti dediginiz adamin takimi hala ligin tek namaglup takimi ve hala lider ve (goreceli de olsa) hala ligin en iyi top oynayan takimi. ustelik ilk onbirinin yuzde yetmisi degismis bir takimla bunu basarmislar. siz bulun bir bitik hoca, verelim barcelona'nin kadrosunu ya da kimi isterseniz, gorelim marifetinizi :)

hasan'in sag bek oynamasina gelince. burada iki seyi birbirinden ayirmak gerek: hasan'in sag bek olmasi, hasan'in denizli macinda sag bek oynamasi. ilki, herkes kabul edecektir ki, otuzunu asmis ust sinif bir hucuma yonelik orta saha oyuncusunun bir anda bek olmasi beklenemez. ama su denizli maci icin hasan'in sag bek oynamasini da sacma olarak degerlendirmek haksizlik olur. denizli'nin cok ustun yetenekli kanat oyunculari olmadigindan dolayi hasan'in defansif zaafiyetleri ve buradaki tecrube eksigi dezavantaj olusturmadi. en onemlisi, hasan'i geride tutarak, o hep sikayetci oldugumuz bazi ozellikleri dizginlenmis oldu. bu sayede hasan'in mucadele gucu, yetenegi, ve hirsi takima pozitif bir katkiya donusturuldu. bana gore de, bu noktada kalli'yi tebrik etmek gerekiyor. daha once de yazdim bu konu altinda, hasan'in ugur girdikten sonraki oyunuyla (yani orta sahadaki oyunu) onceki oyununu karsilastirin. bek olarak oynadigi oyun, sonra oynadigi oyunun fersah fersah otesinde. bir onceki sayfada ornekleriyle aciklamaya calistim bunu. sadece bu bile kalli'nin hakli oldugunu gosterir.

bouzid konusunda. ben bouzid'i servet'in yoklugunda seyrettigim ilk macta basarili bulmamistim. bana fazla yumusak gelmisti bu lig icin. bu macta ise farkli bir gorevde oynadi. yusuf'u marke etti. denizlispor bu kaftaya kadar ligin en cok gol atan besinci takimiydi. besiktastan cok, fenerle ayni sayida gol atmisti. bu takimin en onemli hucum gucu yusuf simsek, 4 gol atmis. kac gol attirdi bilmiyorum. galatasaray macinda yusuf'u goren oldu mu sahada? galatasaray kalesinde yusuf'un olgunlastirdigi bir ataktan ya da kendi girdigi bir pozisyondan tehlike yasadi mi? bu sorularin hepsinin cevabi ayni: hayir. o halde demek ki biraz bouzid'e kredi vermek lazim bu basarisi icin.

simdi bakiyoruz ortaya cikan neticeye: hasan sag bek olarak gayet basarili olmus. bouzid mac boyu yusuf'u, yani denizli'nin en buyuk hucum gucunu kilitlemis, denizli pozisyona bile girememis. bu oyunculari bu gorevlerde sahaya suren kim? bitmis bir hoca. peki.

Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Fatih Mutlu wrote: simdi bakiyoruz ortaya cikan neticeye: hasan sag bek olarak gayet basarili olmus. bouzid mac boyu yusuf'u, yani denizli'nin en buyuk hucum gucunu kilitlemis, denizli pozisyona bile girememis. bu oyunculari bu gorevlerde sahaya suren kim? bitmis bir hoca. peki.
Sevgili Fatih,

Bu cikardigin sonuclara katilmiyorum. Hasan sag bek goreviyle sahaya cikti ama aslinda biz macin buyuk bir kisminda sag beksiz oynadik Denizli'ye karsi. Denizli sol kanadi kullanmasi gerektigini ikinci yari farketti, oyuna Caner girdikten sonra Hasan mecburen biraz geride kalmak zorunda kaldi. Dikkat ettim, orta sahanin saginda oynama gorevi verilen Mehmet Topal aldigi cogu topu Hasan'a pas olarak kullandi, ozellikle ilk yarida. Evet Hasan cok basarili bir oyun cikardi, ama bunu sag bek olarak degil, kendi bildigi sekilde oynayarak yapti. Bouzid konusuna gelince. Ben sahsen Yusuf'un Bouzid tarafindan kilitlendigini dusunmuyorum. Daha dogrusu, eger Yusuf zaten Bouzid'in pazar gunku oyunundan dolayi kilitleniyorsa, jubile zamaninin geldigini dusunurum. Eger Servet ya da Song oynamiyor olsa, Bouzid'in ilk 11'de oynamasini anlayabilirim, ama Linderoth'un pozisyonunda Bouzid bence siritti. Kalli de bence bunu gordu ve degisiklige gitti.

Kalli'yi genelde basarili buluyorum, ama futbolcularla ilgili bazi gereksiz cikis/demeclerini (ozellikle Linderoth icin 'bekledigimin altinda bir performans cikardi' demesi) hata olarak goruyorum. Sahsen hocasi tarafindan basina boyle bir yorum yapilmasinin Linderoth'u motive edecegini tahmin etmiyorum.

Hakan

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Benim dusuncelerimle en cok ortuseni Gorkem Kirgiz yazmis. Bence de harikaydi, ilgincti, bir kez daha onunde saygiyla egildim Kalli'nin onunde.

Ama bu tabi benim fikrim, sizin kadar kesin de yazamiyorum. Ali Erdogan Kalli'yi gondermeye kadar vardirmis isi. Bana ilginc geldi.

Ali Gursel de (ki bu forumda analizlerini cok zevkle okudugum, cogu zaman da katildigim kisilerdendir) Kalli'nin oyuncu degisikliklerini "fecaat" olarak ifade etmis. Ben de su ana kadar ne zaman kafamdan sunu cikarsa keske dediysem degistirdi. Ama benden yaklasik bir 30 saniye ile 10 dakika arasi sonra degisikligini yapiyor, bu da benim Kalli'den iyi hoca olabilecegimi gosterir :)

Saka bir yana, bu mac sahsi fikrime gore neden Kalli'nin GS'in hocasi, neden bizim gibilerin de forum yazarlari oldugunu acikca ortaya koydu. Tebrik ediyorum, hocayi, futbolculari (Bouzid ve Umit Karan da dahil) ve oynanan futbolu.

Size de tesekkur ederim, ilginc dusunceler karsilikli yazilmis. Ama bir ricam var, bu hatayi ben de yapiyorum bazen. Kendi dusuncelerimizi kesin dogruymus gibi yazmayalim, mesela "Kalli rezil" ya da "Volkan'dan sol bek olmaz" ya da "Umit Karan dunyanin en iyi golcusu" gibi... Cunku bunlar bireysel dusunceler, bu forumda bile aramizda her fikre karsi 4-5 kisi farkli dusunebiliyor, onlara da saygisizlik oluyor. Zaten tartismalar da boyle tikanip kaliyor. Sen Ahmet iyi dersen, ben de Ahmet bir boka yaramaz dersem hangimiz hakli? Bunun burayi okuyanlara ne faydasi var? Ama iki uc rakam verirsen, bir yerlerden birseyler okuyup onu paylasirsan, fikrini destekleyecek baska fikirler ortaya atarsan daha keyifli oluyor, zaten isteyen de istedigi sonucu cikariyor, olmasi gerektigi gibi. Neyse, kazanmaya devam edelim de...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Yahu ben simdi Bouzid bu ligin topcusu degil derken neyini yazayim Allah askina.. Ne gibi bir istatistigini vereyim.. Adamin olumlu bir hareketi yok mac boyunca.. Yusuf u tutsun diye konmus belli ki, ama Yusuf un oynamamasinda hic bir payi yok ki.. Oyle takildi mac boyu.. Bir de amatorce bir penalti yaptirdi.. Neyini yazayim?.. Ben birsey goremiyorum bu adamda, eger siz bana katilmiyorsaniz buyrun siz yazin Bouzid in niye oynamasi gerektigine dair birseyler ve ya istatistikleri siz verin..

Kalli nin ise hangi sacmaligindan baslayayim..

"Disiplin herseyden onemlidir" diyor, sudan sebeplerle takimin iki onemli futbolcusunu cok onemli mactan once kadro disi birakiyor.. Ama o meshur Alman disiplinini, Bordo macinda, dustugu yerden kalkmayan yuz karasi futbolcularimiz icin uygulamak nedense aklina gelmiyor.. Bjk macindan once "ee kardesim bunlar Alman, bunlar boyle, bunlar disiplin soz konusu olunca babasini tanimaz, Lincoln kimmis, kimse GS dan buyuk olamaz" diye beylik laflar edenler , "Feldkamp efendi bu futbolcularin hali ne, dusen kalkmiyor, rezil rusva ettiler GS adini, nerede Alman disiplini "diye konusmuyorlar.. O rezilliklerden sonra hala "Nonda atsaymis, forvetler soyleymis, Kalli ne yapsinmis "..

O zamanda soylediydim, disiplin gosterisi yapti bize Kalli, ilkokulda yapilmaz boyle seyler, futbolculara degil takima ceza verildi. diye.. Zaten Erman in "Nonda ve Arda duzelmeseydi ayni cezayi verir miydiniz?" sorusuna "EVET" diyemeyerek verdigi cezanin disiplinle ilgisi falan olmadigini gosterdi..

Zaten sezon basindan beri tum aciklamalari turlu celiskilerle dolu.. Kotu giden her mactan sonra Linderoth da oldugu gibi hep bir futbolcuya ihaleyi yikiyor.. "Hasan sag bek oynar mi?" sorusuna "yardimcilarim oynar dedi" cevabini verebiliyor.. Bu kadro disi olayiyla ve bu demecleri ile takimdaki havayi bozmayi bile becerdi bir donem..

Geldiginden beri Nonda yi surekli yedek birakti.. Bu takimin forvette ki alternatiflerden en iyisi kuskusuz Nonda.. Bunu Nonda da biliyor.. Sen adami en iyi oynadigi mactan sonra kesersen, Hakan in yurumekten aciz oldugu, Umit in sacmaladigi turlu maclarda bile oyuna son dakikalarda alirsan, morali bozulmaz mi bu adamin, benim bile moralim bozulurken.. Nasil bir teknik direktorluk bu?.. Hakan in psikolojisini bir kere bozdu ya duzeltecegi diye tum maclarda 90 dk oynatti.. Olan Nonda ve takima oldu..

Serkan diye bir futbolcu var.. Hazirlik doneminden beri herkesin ove ove bitiremedigi bir adam.. Ligin 10 haftasi gecti daha izleyemedik.. Hem de Hakan in sakat, Umit in dokuldugu maclarda dahil..

Kritik maclarda oyuncu degisiklikleri kelimenin tam anlamiyla FECAAT.. Bordo macinda yaptigi 3 degisiklikte sacmalik.. Topal i geriye dusmeden almasi gerekirken gol atmamiz gereken zamanda oyuna aldi, Carrusca nin ne oldugunu ne olmadigini daha anlayamadi, Serkan i da sanirim oyunu sogutmak icin 86 da oyuna alarak kendisine yakisan buyuk hocaligini gosterdi.. Kalli nin degisikliklerini oven, hak veren arkadaslar buyrun bu degisiklikleri bir aciklayiverin bana..

Dun Adnan Sezgin in roportajini okudum.. Sadece Bouzid Kalli tarafindan transfer edilmis.. Yonetim Gago nun, Pato nun, Juninho nun, Lincoln un pesinde kosarken Kalli nin ufkuna bir bakin.. Alman ikinci liginden 25 yasinda buyuk bir yetenek kesfetmis.. Daha once ne Fransa da ne Almanya da kesfeden olmamis, ama Kalli gormus yetenegi..

Su transfer olayina girmisken bir de gonderdiklerine bakalim.. Takimda Emre diye bir futbolcu vardi.. Aylarca yedek kalsa sesini cikarmayan, ornek GS li, beyefendi, MILLI futbolcumuzu gonderdi.. Ondan sonra Servet in kaburgasi kirildigi macta bile kendi transferini onun yerine koyamadi.. Madem yanlis bir transfer yaptigina uyandin, niye Emre degilde Bouzidi yollamazsin be adam?.. Simdi dualar edelim de Servet e birseyler olmasin.. Utanmadin mi bu Servet mac sonu agridan haykirirken?.. Koca GS i bu durumda bir oyuncuyu oynatmak zorunda kalmasi kadar kucuk dusurmeye, aciz birakmaya ne hakkin var?.. Emre gibi bir profesyoneli niye yolladin?.. Song da gidecek Afrika kupasina.. O arada Servet de sakatlansa, cezali olsa, ne yapacagiz acaba?.. Bu kadar sacma sapan bir sey olur mu?..Allah askina mantikli bir gerekce bulan varsa yazsin bana da, lutfen..

Takimin iki sol bek alternatifleri Ferhat ve Anil i gonderdi.. Hakan Balta geldi ama o da UEFA da yok.. Simdi dualar edelim de Volkan a birsey olmasin.. Hatta ligde hic oynatmayalim ki sakatlik riski olmasin.. Ben antremana da cikarmayalim derim, klupten disari cikmasin, su grup maclari bitene kadar.. Bu kadar sacma sapan sey olur mu?..

Her mac sirasinda kameralar Kalli ye dondugunde benim gordugum, montunun icine gomulmus, gozleri yasarmis, yuzu kizarmis, yasli bir adam.. Hayir hava soguksa rakbin hocasi niye ceketle?.. Bunlar yasliklik emaresi degilde nedir?.. Acaba usurken oyunu izlemede sorun yasiyor olamaz mi?.. Yaptigi sacma sapan degisiklikler, hem tercih hem zaman yonunden hatalar, bana bunun boyle oldugunu dusunduruyor.. Bir de sonbaharda bu kadar usuyen bir insan, kisin Sivas ta ne yapacak?.. Yahu bu adam bundan 15 sene once bile saglik sebepleriyle birakti iki sefer isini, 15 sene sonra tekrar etmesi normal degil mi?..

Takim kampta, hazret hanimi ile otelde.. Ben bir hocanin takimi ile kalmadigini ilk defa duyuyorum.. Maclar bir ara 9 da basliyordu, 11 de bitiyordu, otele donmesi yatmasi falan 2 yi buluyordur.. Ben Kalli nin YASLI vucudunun bunu kaldiramadigini, kaldiramayacagini dusunuyorum.. Zaten yatma saati gelmis bir adamin demecleri de abuk sabuk olacaktir normal olarak..

"Ali Erdogan in Kalli yi gondermek istemesi ilginc" diye yazanlar, hatta bana cevap verirken IRKCI hakaretini kullanma terbiyesizligini gosterenler kadar bende biliyorum GS in bu donemde, hatta sezon sonundan once hoca degistirmeyecegini.. Ama bu adamin yanina bir yardimci lazim.. Cunku cogu yerde yardima ihtiyaci oluyor.. Artik yasi sebebiyle mi, yoksa yillardir bu meslegi icra etmemesi sebebiyle mi dersiniz bilemiyorum.. Ama mutlaka bir yardimci lazim kendisine.. Su andaki yardimcilarin, ceviriden baska bir yardiminin oldugundan emin degilim..

Takim iyi oynuyormus, lidermis.. Hikaye.. Gecen sezon basi da ligin en iyi futbolunu oynuyorduk, sonunda ne oldu?.. Bordo maci sonrasi yazsaydik bunlari, yani 2. iken hakli mi olacaktim?.. Ben diyorum ki takim Kalli ye ragmen devam ediyor.. Disiplin uygulamalari falan da hikaye, kimsenin Kalli yi taktigini sanmiyorum.. Zaten Lincoln belli etti tavrini.. Isler kotu giderken yol gosteren, hata bulan cok olur.. Simdi gorebilmek onemli bunlari..

Neyse herkes burda, maclar devam ediyor.. Takim kotu gidecek demiyorum ama Kalli sacmalamaya devam edecek.. Siz de burda nasil savunacaginizi bilemeyeceksiniz.. Umarim bundan sonra Kalli yi savunurken futbolun icinde kalma becerisini gosterebilirsiniz..
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Ali Erdogan wrote:Yahu ben simdi Bouzid bu ligin topcusu degil derken neyini yazayim Allah askina.. Ne gibi bir istatistigini vereyim.. Adamin olumlu bir hareketi yok mac boyunca..
Bu sizin fikriniz. Penaltiyi cok kotu yaptirmis olabilir, ama mac icinde cok da kotu degildi. Servet'in, iyi oynayan Hasan'in, Umit Karan'in ne hatali maclarini gorduk biz.
Ali Erdogan wrote: Yusuf u tutsun diye konmus belli ki, ama Yusuf un oynamamasinda hic bir payi yok ki.. Oyle takildi mac boyu.. Bir de amatorce bir penalti yaptirdi.. Neyini yazayim?.. Ben birsey goremiyorum bu adamda, eger siz bana katilmiyorsaniz buyrun siz yazin Bouzid in niye oynamasi gerektigine dair birseyler ve ya istatistikleri siz verin..
Bouzid'in oynamasi gerek cunku Ayhan, Okan, Linderoth yok. Kim oynasin defensive mid?
Ali Erdogan wrote: Kalli nin ise hangi sacmaligindan baslayayim..
Yasliligindan baslanabilirdi mesela :)
Ali Erdogan wrote: "Disiplin herseyden onemlidir" diyor, sudan sebeplerle takimin iki onemli futbolcusunu cok onemli mactan once kadro disi birakiyor.. Ama o meshur Alman disiplinini, Bordo macinda, dustugu yerden kalkmayan yuz karasi futbolcularimiz icin uygulamak nedense aklina gelmiyor.. Bjk macindan once "ee kardesim bunlar Alman, bunlar boyle, bunlar disiplin soz konusu olunca babasini tanimaz, Lincoln kimmis, kimse GS dan buyuk olamaz" diye beylik laflar edenler , "Feldkamp efendi bu futbolcularin hali ne, dusen kalkmiyor, rezil rusva ettiler GS adini, nerede Alman disiplini "diye konusmuyorlar.. O rezilliklerden sonra hala "Nonda atsaymis, forvetler soyleymis, Kalli ne yapsinmis "..
Niye, mactan sonra Kalli bu duzey futbolcularin yerlerde surunmesinden hic hoslanmadim gibisinden birseyler dedi. Belli ki futbolculara da birseyler demis ki, bir suru sert harekete maruz kalmalarina ragmen dikkat ederseniz bizim topcular pek yerlerde surunmediler. Ozellikle Arda ve Umit.
Ali Erdogan wrote: O zamanda soylediydim, disiplin gosterisi yapti bize Kalli, ilkokulda yapilmaz boyle seyler, futbolculara degil takima ceza verildi. diye.. Zaten Erman in "Nonda ve Arda duzelmeseydi ayni cezayi verir miydiniz?" sorusuna "EVET" diyemeyerek verdigi cezanin disiplinle ilgisi falan olmadigini gosterdi..
Bizim lisede bir futbol hocasi vardi, o yapardi disiplini saglamak icin birseyler ama basarili olamazdi. Ilkokulda ileri duzey futbol oynamadigim icin bilmiyorum ilkokuldaki hocalar nasil, o zamanlar gazoz kapagiyla, sansliysak plastik topla idare ederdik, ama basimizda hoca yoktu. Belki Kalli olsaydi daha disiplinli olurduk.

Bu arada ben GS'da bir disiplinsizlik gormuyorum, canla basla oynuyor cocuklar, laubali hareket yapan birileri var, antrenmandan kacan, gec gelen, kondisyonu kotu olan?
Ali Erdogan wrote: Zaten sezon basindan beri tum aciklamalari turlu celiskilerle dolu.. Kotu giden her mactan sonra Linderoth da oldugu gibi hep bir futbolcuya ihaleyi yikiyor.. "Hasan sag bek oynar mi?" sorusuna "yardimcilarim oynar dedi" cevabini verebiliyor.. Bu kadro disi olayiyla ve bu demecleri ile takimdaki havayi bozmayi bile becerdi bir donem..
Futbolcu suclama konusunda Terim, Gerets, Ziya Dogan, Ersun Yenal gibi adamlar varken laf soyleyemeyecegim ben. Kaldi ki Linderoth'u suclamadi, yenilginin sebeplerini aciklamaya calisirken Linderoth'un alisik olunan performansinin da altinda oldugunu dile getirdi. Birini suclamak istese Umit ve Nonda'nin kacirdigi gollere cok rahat laf soyler, bu mac da birini yedek birakirdi.
Ali Erdogan wrote: Geldiginden beri Nonda yi surekli yedek birakti.. Bu takimin forvette ki alternatiflerden en iyisi kuskusuz Nonda.. Bunu Nonda da biliyor.. Sen adami en iyi oynadigi mactan sonra kesersen, Hakan in yurumekten aciz oldugu, Umit in sacmaladigi turlu maclarda bile oyuna son dakikalarda alirsan, morali bozulmaz mi bu adamin, benim bile moralim bozulurken.. Nasil bir teknik direktorluk bu?.. Hakan in psikolojisini bir kere bozdu ya duzeltecegi diye tum maclarda 90 dk oynatti.. Olan Nonda ve takima oldu..
Bu noktada iste forumdakiler de herkes gibi Hakan tartismasina girmiyor mu... Benim bir cevabim yok bu konuda. Hakan'i severim ama bana da yetersiz gibi geliyor yasi dolayisiyla. Umit'in ise istikrar abidesi olmadigini biliyoruz. Nonda niye yedek diye sordugun sorunun cevabi: "Cunku Hakan ile Umit'e sans veriliyor". Bu da dogru mu yanlis mi diye kuyuya tas atsam cikmaz bu basligin altinda :)
Ali Erdogan wrote: Serkan diye bir futbolcu var.. Hazirlik doneminden beri herkesin ove ove bitiremedigi bir adam.. Ligin 10 haftasi gecti daha izleyemedik.. Hem de Hakan in sakat, Umit in dokuldugu maclarda dahil..
Valla Serkan'in niye oynamadigini bilmiyorum. Ama ayni lafi Bouzid niye oynamiyor diye yazarken simdi takimdan gonderir olduk, o yuzden boyle laflari da cok onemsemiyorum artik. Serkan cikar, 3 gol kacirir, Hakan varken bu mu oynatilir deriz. Onun da cevabi hazir. Ben vardir insallah hocamizin bir bildigi deyip geciyorum.
Ali Erdogan wrote: Kritik maclarda oyuncu degisiklikleri kelimenin tam anlamiyla FECAAT.. Bordo macinda yaptigi 3 degisiklikte sacmalik.. Topal i geriye dusmeden almasi gerekirken gol atmamiz gereken zamanda oyuna aldi, Carrusca nin ne oldugunu ne olmadigini daha anlayamadi, Serkan i da sanirim oyunu sogutmak icin 86 da oyuna alarak kendisine yakisan buyuk hocaligini gosterdi.. Kalli nin degisikliklerini oven, hak veren arkadaslar buyrun bu degisiklikleri bir aciklayiverin bana..
Yok aciklayamayacagim da, o mac bence Kalli oyuncu degisikliklerinde degil de maca cikis mantiginda hataliydi. Bana topu kontrol etmektense, geriye yaslanip kontratak oynamak istedi gibi geldi, bence de hatasi buydu. Ama tabi gene senin kadar kesin yazamiyorum, cunku gercekten nasil bir taktikle oynamak istedigini bilmiyorum.
Ali Erdogan wrote: Dun Adnan Sezgin in roportajini okudum.. Sadece Bouzid Kalli tarafindan transfer edilmis.. Yonetim Gago nun, Pato nun, Juninho nun, Lincoln un pesinde kosarken Kalli nin ufkuna bir bakin.. Alman ikinci liginden 25 yasinda buyuk bir yetenek kesfetmis.. Daha once ne Fransa da ne Almanya da kesfeden olmamis, ama Kalli gormus yetenegi..
Sevgili Mehmet Gorgen'e danisilmamis mi bu konuda :) Volkan Yaman, Baris, Serkan kimin transferleriymis peki? Takimin %70'i degismis, takim heyecan veren bir futbol oynuyor adi sani duyulmamis cocuklarla, ligde lider, cok az gol yemis, bana ne transferi kimin yaptigindan. Ama hocanin payi yok, Adnan Sezgin yuzunden bunlar...
Ali Erdogan wrote: Su transfer olayina girmisken bir de gonderdiklerine bakalim.. Takimda Emre diye bir futbolcu vardi.. Aylarca yedek kalsa sesini cikarmayan, ornek GS li, beyefendi, MILLI futbolcumuzu gonderdi.. Ondan sonra Servet in kaburgasi kirildigi macta bile kendi transferini onun yerine koyamadi.. Madem yanlis bir transfer yaptigina uyandin, niye Emre degilde Bouzidi yollamazsin be adam?.. Simdi dualar edelim de Servet e birseyler olmasin.. Utanmadin mi bu Servet mac sonu agridan haykirirken?.. Koca GS i bu durumda bir oyuncuyu oynatmak zorunda kalmasi kadar kucuk dusurmeye, aciz birakmaya ne hakkin var?.. Emre gibi bir profesyoneli niye yolladin?.. Song da gidecek Afrika kupasina.. O arada Servet de sakatlansa, cezali olsa, ne yapacagiz acaba?.. Bu kadar sacma sapan bir sey olur mu?..Allah askina mantikli bir gerekce bulan varsa yazsin bana da, lutfen..
Su Servet konusunda karar verelim beyler iyi midir kotu mudur... Bir de Emre vardi, onun ne kadar iyi bir futbolcu oldugunu hatirlattiginiz icin tesekkur ederim.
Ali Erdogan wrote: Her mac sirasinda kameralar Kalli ye dondugunde benim gordugum, montunun icine gomulmus, gozleri yasarmis, yuzu kizarmis, yasli bir adam.. Hayir hava soguksa rakbin hocasi niye ceketle?.. Bunlar yasliklik emaresi degilde nedir?.. Acaba usurken oyunu izlemede sorun yasiyor olamaz mi?.. Yaptigi sacma sapan degisiklikler, hem tercih hem zaman yonunden hatalar, bana bunun boyle oldugunu dusunduruyor.. Bir de sonbaharda bu kadar usuyen bir insan, kisin Sivas ta ne yapacak?.. Yahu bu adam bundan 15 sene once bile saglik sebepleriyle birakti iki sefer isini, 15 sene sonra tekrar etmesi normal degil mi?..
Ben de ayni kazagi giymesine gicik oluyorum. Yok mu bu adamin baska kazak alacak parasi. Gonderip daha modern, soyle renkli kravat takan, modaya uyan bir hoca ben de isterim tabi. Bir de usumezse bonus olur tabi. Karsi takimlar korkar, vay be takimin hocasi usumuyormus diye.
Ali Erdogan wrote: Takim kampta, hazret hanimi ile otelde.. Ben bir hocanin takimi ile kalmadigini ilk defa duyuyorum.. Maclar bir ara 9 da basliyordu, 11 de bitiyordu, otele donmesi yatmasi falan 2 yi buluyordur.. Ben Kalli nin YASLI vucudunun bunu kaldiramadigini, kaldiramayacagini dusunuyorum.. Zaten yatma saati gelmis bir adamin demecleri de abuk sabuk olacaktir normal olarak..
Hanim hos ama.
Ali Erdogan wrote: "Ali Erdogan in Kalli yi gondermek istemesi ilginc" diye yazanlar, hatta bana cevap verirken IRKCI hakaretini kullanma terbiyesizligini gosterenler kadar bende biliyorum GS in bu donemde, hatta sezon sonundan once hoca degistirmeyecegini.. Ama bu adamin yanina bir yardimci lazim.. Cunku cogu yerde yardima ihtiyaci oluyor.. Artik yasi sebebiyle mi, yoksa yillardir bu meslegi icra etmemesi sebebiyle mi dersiniz bilemiyorum.. Ama mutlaka bir yardimci lazim kendisine.. Su andaki yardimcilarin, ceviriden baska bir yardiminin oldugundan emin degilim..
Irkci olayinda uzerime alinmadim (boyle birsey yazmadim) ama baskalari da yazmamis. Eger benim dedigim birseyden bu sonucu cikardiysaniz ozur dilerim, ama irkci oldugunuzu iddia edecek kadar sizi tanimiyorum. Boyle bir dusuncem yok.
Ali Erdogan wrote: Neyse herkes burda, maclar devam ediyor.. Takim kotu gidecek demiyorum ama Kalli sacmalamaya devam edecek.. Siz de burda nasil savunacaginizi bilemeyeceksiniz.. Umarim bundan sonra Kalli yi savunurken futbolun icinde kalma becerisini gosterebilirsiniz..
Hakli cikip cikmamak onemli degil ki. Butun dusuncelerinizde hakli olabilirsiniz, futbolu benden ya da baskalarindan iyi biliyor da olabilirsiniz. Ama yazilarinizi okumaktan zevk almiyorum, kusura bakmayin, cunku paylasim degil bir gerginlik var. Bir onceki postumda da bu kadar kesin ve sert yazmaya gerek yok dedigim oydu. Simdi sizinle dogru ya da yanlis ayni fikirde olmayanlar bu yazinizi okuduklarinda ne dusunmeliler, siz soyleyin. Tartisilip uzerine eklenecek birsey mi kalmis?
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ufuk Sezekkaplan

Ufuk Sezekkaplan wrote: Bu sene GS ozelinde buna bir de Kalli'nin bunak oldugu eklendi. Ben buna tahammul edemiyorum.

Elbette bunlari yazarken Ali Erdogan'i irkcilikla itham etmek gibi bir art niyetim yok. Sirf onu degil bu forumda yazan kimseyi itham etmem. Hatta Kalli'nin yasi ile oynattigi futbol arasinda acik iliski kuruldugu surece, bu goruse saygi duyarim. Ama bana gore Kallinin yasi ile Bordo veya Denizli maci arasinda hicbir ilinti yok.

Ne var ki Turk basininda basta Ahmet Cakar olmak uzere bircok yazar (sonra da Hincal Uluc) ne Kalli'nin gestapolugunu biraktilar ne de bunakligini. Her hafta bu aptal temanin ustune koyarak geliyorlar. Bunun temel bir dustur haline gelmesi egilimi var.

Yoksa Ali Erdogan'in yazilarini cok degerli buluyorum, yazimda "sozum meclisten disari" demedigim icin kusura bakmasin.

Kalli'nin macta burnunu cemkirmesi, montuna gomulmesi ise bana Senol Gunes'in saclarini iyi tarayamamasi tarzinda bir elestiri gibi geliyor. Ali kizma ama Mourinho da palto giyiyor, ne yapacagiz?

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Isıne durustlukle yapan bir adamin ortada gecerli hicbir veri yokken, yasi nedeniyle itham edilmesi cinsiyet ayrimciligindan, irkciliktan farkli degildir
Mehmet Bey aslinda gayet normal bir ruh halinde yazdim mac elestirisini, sinirli, sert yazilarim su yukarda ki cumleden sonrasina denk geliyor.. Siz sanirim burayi kacirmisiniz.. Bir insana "yasindan dolayi isini duzgun yapamiyor" demek irkcilik yapmak kadar insanlik disi birseymis, benim anladigim bu..

Sizin yazdiklariniza gelince, neyi nerde ne kadar ciddi yazdiginizi anlamak mumkun degil..
Penaltiyi cok kotu yaptirmis olabilir, ama mac icinde cok da kotu degildi. Servet'in, iyi oynayan Hasan'in, Umit Karan'in ne hatali maclarini gorduk biz.
Bu ne demek Allah askina?.. "Neye gore kotu oynamadi, ne yapti" soruma cevap yok, ama "biz Hasan in da , Umit in de, bilmemkiminde kotu oynadigini gorduk" gibi Bouzid le bir ilgisi olmayan bir cevap vermisiniz.. Asil :) koymaniz yer burasi bence, burasi diger esprilerinizden cok daha komik duruyor..
Bouzid'in oynamasi gerek cunku Ayhan, Okan, Linderoth yok. Kim oynasin defensive mid?
Mehmet Topal ve ya Mehmet Guven i duydunuz mu hic?..
Bu arada ben GS'da bir disiplinsizlik gormuyorum, canla basla oynuyor cocuklar, laubali hareket yapan birileri var, antrenmandan kacan, gec gelen, kondisyonu kotu olan?
Hala duran toplarin Hasan ve Arda tarafindan kullanilmasi bir disipsinsizlik olabilir mi?.. Yoksa Kalli nin bu konuda bir mudahalesi yok mu?.. Bizim disiplinli takimda, topu kapan kimse, agir abi kimse, o kullanir seklinde bir disiplin kurali mi mevcut?.. Ya da Hasan in sut cekenlere, pas vermeyenlere fircalarini, bagirip cagirmasini ne olarak goruyorsunuz?.. Ya da Hasan in son iki macta hakeme bagirmaktan gordugu kartlari disiplinli bir takimda ki disiplinli futbolcularin normal hareketleri olarak mi goruyorsunuz?..

Durun ben soyleyeyim.. "Hakan Sukur de gordu bu kartlardan.. Hakan Sukur konusu dipsiz bir kuyu, burda da defarlarca tartisildi, bir de biz simdi tartismayalim" diyeyim, her ne kadar benim yazdiklarimin yanindan gecmese de.. Bir de gulucuk ekleyeyim :D
Futbolcu suclama konusunda Terim, Gerets, Ziya Dogan, Ersun Yenal gibi adamlar varken laf soyleyemeyecegim ben. Kaldi ki Linderoth'u suclamadi, yenilginin sebeplerini aciklamaya calisirken Linderoth'un alisik olunan performansinin da altinda oldugunu dile getirdi. Birini suclamak istese Umit ve Nonda'nin kacirdigi gollere cok rahat laf soyler, bu mac da birini yedek birakirdi.
O zaman adam da dovebilir Kalli.. Cunku Yilmaz Vural da dovdu.. Intaar da etsin.. Kime ne baskasinin ne yaptigindan?..
Baska ne diyecekti Linderoth icin.. "Takimi satti" falan mi diyecekti.. O gun o macta Linderoth mu haketmis acaba o sozleri?..
Bu noktada iste forumdakiler de herkes gibi Hakan tartismasina girmiyor mu... Benim bir cevabim yok bu konuda. Hakan'i severim ama bana da yetersiz gibi geliyor yasi dolayisiyla. Umit'in ise istikrar abidesi olmadigini biliyoruz. Nonda niye yedek diye sordugun sorunun cevabi: "Cunku Hakan ile Umit'e sans veriliyor". Bu da dogru mu yanlis mi diye kuyuya tas atsam cikmaz bu basligin altinda
Farkindayim surekli Hakan ve Umit e sans verdiginin.. Bende onu soruyorum, "Nonda gibi biri varken zaten bildigimiz Hakan ve Umit e ne sansi veriyor, bilmiyor mu, gormuyor mu bunlari", diyorum..
Valla Serkan'in niye oynamadigini bilmiyorum. Ama ayni lafi Bouzid niye oynamiyor diye yazarken simdi takimdan gonderir olduk, o yuzden boyle laflari da cok onemsemiyorum artik. Serkan cikar, 3 gol kacirir, Hakan varken bu mu oynatilir deriz. Onun da cevabi hazir. Ben vardir insallah hocamizin bir bildigi deyip geciyorum.
Bouzid icin de yazdik, ne oldugunu gorduk.. Serkan i da gorelim.. Biri kotu diye digerinide mi oynatmamali?.. Her mac istisnasiz 86 da girmesinde ne gibi bir bildigi var acaba hocamizin?..
Sevgili Mehmet Gorgen'e danisilmamis mi bu konuda Volkan Yaman, Baris, Serkan kimin transferleriymis peki? Takimin %70'i degismis, takim heyecan veren bir futbol oynuyor adi sani duyulmamis cocuklarla, ligde lider, cok az gol yemis, bana ne transferi kimin yaptigindan. Ama hocanin payi yok, Adnan Sezgin yuzunden bunlar...
Siz dunku roportaji okumadiniz belli ki.. Baris i, Serkan i Adnan Sezgin daha GS a gelmeden istemis.. Volkan i o getirdiyse helal olsun, ben milli takimda gordum.. Milli olan bir futbolcuyu Kalli mi kesfetmis oluyor?..
Hakli cikip cikmamak onemli degil ki. Butun dusuncelerinizde hakli olabilirsiniz, futbolu benden ya da baskalarindan iyi biliyor da olabilirsiniz. Ama yazilarinizi okumaktan zevk almiyorum, kusura bakmayin, cunku paylasim degil bir gerginlik var. Bir onceki postumda da bu kadar kesin ve sert yazmaya gerek yok dedigim oydu. Simdi sizinle dogru ya da yanlis ayni fikirde olmayanlar bu yazinizi okuduklarinda ne dusunmeliler, siz soyleyin. Tartisilip uzerine eklenecek birsey mi kalmis?
Gerginligin basladigi yeri belirttim.. Boyle bir tarzim olmadi simdiye kadar.. Kalli yi begenmiyorum.. Fikrim elverdigi kadar elestiriyorum.. Herkes benim yazdiklarimdan zevk alsin gibi bir derdim yok.. Fikri olan varsa, zevzeklik yapmadan, saldirmadan cevabini yazsin, ya da uslubumu begenmeyen cevap vermeden kendi dusuncelerini yazsin.. Ben uslubunu, niyetini begenmedigim insanlarla bir tartisma icine girmekten kaciniyorum.. Size de tavsiye ederim..

Peki sizin yazdiklariniza ne demeli?.. Bir tane fikir var mi yazdiklarinizda?.. Bir tane benim yazdiklarima cevap olacak, benim "hakli olabilir" diyebilecegim bir dusunceniz var mi?.. Varsa yoksa garip ornekler, akliniz sira espriler.. Gulucuk koymak icin zahmet etmeyin, yazdiklariniz zaten basariyor gulumsetmeyi.. Buyrun bakin bunlarin neyini ciddiye alayim:
Su Servet konusunda karar verelim beyler iyi midir kotu mudur... Bir de Emre vardi, onun ne kadar iyi bir futbolcu oldugunu hatirlattiginiz icin tesekkur ederim.
Yasliligindan baslanabilirdi mesela
Ben de ayni kazagi giymesine gicik oluyorum. Yok mu bu adamin baska kazak alacak parasi. Gonderip daha modern, soyle renkli kravat takan, modaya uyan bir hoca ben de isterim tabi. Bir de usumezse bonus olur tabi. Karsi takimlar korkar, vay be takimin hocasi usumuyormus diye.
Hanim hos ama.
Last edited by Ali Erdogan on Wed Oct 31, 2007 1:24 pm, edited 2 times in total.

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Ufuk Sezekkaplan wrote: Bu sene GS ozelinde buna bir de Kalli'nin bunak oldugu eklendi. Ben buna tahammul edemiyorum.

Elbette bunlari yazarken Ali Erdogan'i irkcilikla itham etmek gibi bir art niyetim yok. Sirf onu degil bu forumda yazan kimseyi itham etmem. Hatta Kalli'nin yasi ile oynattigi futbol arasinda acik iliski kuruldugu surece, bu goruse saygi duyarim. Ama bana gore Kallinin yasi ile Bordo veya Denizli maci arasinda hicbir ilinti yok.

Ne var ki Turk basininda basta Ahmet Cakar olmak uzere bircok yazar (sonra da Hincal Uluc) ne Kalli'nin gestapolugunu biraktilar ne de bunakligini. Her hafta bu aptal temanin ustune koyarak geliyorlar. Bunun temel bir dustur haline gelmesi egilimi var.

Yoksa Ali Erdogan'in yazilarini cok degerli buluyorum, yazimda "sozum meclisten disari" demedigim icin kusura bakmasin.

Kalli'nin macta burnunu cemkirmesi, montuna gomulmesi ise bana Senol Gunes'in saclarini iyi tarayamamasi tarzinda bir elestiri gibi geliyor. Ali kizma ama Mourinho da palto giyiyor, ne yapacagiz?
Sevgili Ufuk, benim mesajimi alinti yaptiktan sonra altina bu sozleri yazarsan ben ne dusuneyim?.. Birini "yasi dolayisiyla isini duzgun yapamiyor, bu seviyeyi kaldiramiyor" diye elestirdik diye, IRKCI duzeyine indirilmeye kim tepki vermez?..

Ben musluman bir insanim.. "Yaratilani severim yaradandan oturu" sozune tum kalbimle inanirim ben.. Benim kaldirabilecegim bir soz degil bu.. (Yanlis anlasilmasin muslumalikla ilgisi olmayan bir konu ama sadece kendimi yazdim, yoksa kendine insan diyen herkes bu tur ayrimciliktan uzak olmali)..

Ukalalik yapmak istemem ama bir mesaji gondermeden once, kendinizi karsi taraf yerine koyup bastan sona dikkatlice okumak lazim.. Hele ki boylesine bir mesaji..

Beni kastetmedigini ogrendigim icin, bir sekilde yanlis anladigim icin cok mutlu oldum.. Devaminda seni kiracak birseyler yazdiysam ben de ozur dilerim..

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Bunun neyine kizayim ben Ufuk?.. Gayet yerinde bir ornek.. Aslinda hic olmadigim bir sekilde asabi bir insan gibi goruldum sanirim.. Daha once de yazdim alt tarafi bir forum, yazdiklarimiz da futbol elestirisi.. Hakli ve haksiz ciksam ne olacak.. Niye sinirlemeyim konu futbol oldukca?.. Burda kizarsam trafikte cinayet islerim heralde..

Neyse Kalli nin her havada montuna gomulmesi, yasi ile, oyuncu degisikliklerinde ki yaptigi hatalarla, gec mudahaleleriyle, garip demecleriyle birlesince Mourinho nun paltosundan farkli oluyor.. Cok usudugunu ve oyundan koptugunu dusunduruyor bana..

Ufuk Sezekkaplan

Neyse, hic degilse uslup samimiyeti konusunda anlastik.

Feldkamp konusunda elbette net siyah veya beyaz degilim ve benim de elbette tereddutlerim var; yasliligindan degil fakat genel disipliner anlayisindan dolayi (1990'da da boyleydi). Bunlari 4 baslikta falan Feldkamp topicinde yazmistim. O sirada Lincoln Hakan cezalari nedeniyle pek anlasilamamis olabilir. Hatta orada Tomas'in niye gonderilip Bouzid'in alindigini anlamadigimi soylemis olmam lazim.

Hoca konusu gercekten zor, bir o kadar da tartisma kolayligi sagliyor hepimize; basarisizlik halinde ilk yorum hoca ustune oluyor. Aslinda hocanin takima etkisi nedir, yuzde kactir bu konuda yari bilimsel de olsa bir inceleme var midir ogrenmek lazim.

Mesela Rijkaard rezalet gecen ilk sezonu sonunda Barcelona'dan kovulmadi, oraya gelene kadar kariyeri 2.lig takimlari duzeyindeydi. Adam belki Cruyffun destegi ile bugunlere gelebildi ve artik buyuk hoca klasmaninda. Real'in her sene sonuc ne olura olsun hoca kovalama politikasi malum. Yine de Antic'le, Bosque ile basarili olabiliyorlar.

Futbol bir skor oyunu ve sahada hoca disinda cok ayri dinamikler var. Mesela gecen sene bir lig macinda bizim oyuncularin yanlis krampon ve saha sulama nedeniyle bir lig macinda surekli yerlere dustugunu hatirliyorum. Oyuncunun o anki hissiyati, zemin, transferlerdeki hatalar, uyum faktoru, karsi takim faktoru dahil bir cok unsur sonucta etkili.

Hoca konusunu belki gereginden fazla isliyoruz. Basin icin bunun nasil bir nema haline geldigini gorebilmek icin dun Milliyet'te Mehmet Demirkol'un cikan bir yazisini koydum. Ersun'un Trabzon'a gidisindeki etik ihlali hakkinda. Bana ilginc geldi. Basinin hocalar uzerine ne kadar dallanip budaklari ile ilgili ilginc ipuclari var.

http://www.milliyet.com/2007/10/30/spor/ydemirkol.html

Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Ersun'un Trabzon'a gidisindeki etik ihlali hakkinda.
Ersun Yanal'in Trabzonspor'la anlastigini duyar duymaz ayni sey aklimdan gecti. LigTV'de yaptigi programin icerigi dolayisiyla, ligin ilk 10 haftasi boyunca tum takimlarin en ince ayrintilari, istatistiklerine sahip oldu. Diger antrenorler ya da antrenor adaylarinin sahip olamayacagi kadar bilgiye ulasti. Sonra bir anda birakip bir takimin basina gecmesini ben de etik bulmuyorum. Dikkat ettim, LigTV'de yaptigi son Pazarin Ertesi programinda, 'Biz futbolseverleri bilgilendirmek/egitmek icin bu programi yapiyoruz, takimlarin zayif yonlerini deklare edip haksiz rekabet olusturmak istemiyoruz' turunden bir aciklama yapmisti Ersun Yanal. Aslinda bu aciklamasi bile isin icinde bir gariplik oldugunu anlatiyor.

Hakan

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ali Erdogan wrote: Bu ne demek Allah askina?.. "Neye gore kotu oynamadi, ne yapti" soruma cevap yok
aslinda cevap bal gibi de var ama siz gormek istemiyorsunuz. ustune ustluk, ayni cevap sizin "kotu oynadi, hicbisey yapmadi" tezinizi de curutuyor.

ustelik, bu cevabi kendiniz veriyorsunuz:

bouizid'e verilen gorev: yusuf'u oynatmamak
sizin yusuf'la ilgili yorumunuz (ki katilmamak elde degil): yusuf hicbisey yapamadi macta.

eee? simdi bu neyin cevabi olmus oluyor? "yusuf'un bisey yapamamasi bouzid'den kaynaklanmadi" savini one suruyorsunuz buna karsilik. ama bunun herhangi bir somut aciklamasi var mi?

kimse bouzid'e cok super adam, aparir, koparir demiyor. ama bouzid'in yetersiz oyuncu olmasi baska sey, denizli macinda gorevini yapmis olmasi, iyi-kotu oynamis olmasi baska sey.

hadi hepsini gecelim, kalli kafasinda bir plan yapmis: sakatlardan dolayi bouzid'le yusuf'u kilitlemeyi ve denizli'nin hucum etkinligini sifirlamayi dusunmus. oynanan oyuna baktigimiz zaman da, bu planin aynen isledigini goruyoruz. o halde buna "sacmalik" demenin mantigi nedir?

Post Reply