10. Hafta: Denizlispor - Galatasaray 1-2 (Nonda 35', 90'(P))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Umit Karan'in altipasta ilginc bir top kalmisti onune defansin kafasindan, ama kotu vurdu.
Sirf dogruyu yazalim diye soyluyorum, kotu vurdu pek yeterli degil, taca vurdu, espiri degil, abartma degil, alti pasin onunden sut cekti top taca cikti.

30 penalti kazansa umurumda degil, boyle oyanayan bir oyuncunun mac ustune mac ilk 11 cikip bir de 90 dakika oyunda kalmasi bizim hocayla ilgili bir seyler soyluyordur herhalde.

Nonda cok duzelmis, Karan ise tam Bordeaux formunda. Hep yazdigimiz gibi, Kasimpasa maci ve civarinda bir iki mac formdaydi, ondan sonra dort bes mactir ya cuval gibi yere dusuyor ya ofsayta. Daha bir iki ay boyle gider, sonra yine 3-4 mac iyi, ne buyuk golcu denir. Kariyerinin hikayesi (biraz sakatlik da eklerseniz), hic bir sey degismiyor.

Ali

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Murat Gokcigdem wrote:Nonda'nin hakki verilsin...bu topcu mutlak ilk 11. lik oyuncudur. Bordeaux macinda evvet kacirmis olabilir ama ofensif bir oyuncu oyunu okumasi icin biraz sabra ihtiyaci olacaktir
nonda'nin normalinin bu oldugunu dusunuyorum. bordo macinda gordugumuz bence bir istisnaydi. galatasaray'da yillardir ilk defa topu alip, adami gecip, sut ceken bir forvet gordum. gozlerim yasardi.

ayrica yillar sonra ilk defa bu kadar guzel bir penalti atisina sahit oldum. tam doksana. kurtarilmasi mumkun degil. zinedine zidane atmisti euro2000'de boyle bir penalti golu.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Umit Karan nı ne yapmak lazım? Oyunda tuttugun zaman yuruyor katkısı yok, ya onune gelen topa gelisine abanıyor yada bu tip pozisyonlarda penaltıyı aldırıyor.

Hem kendi takımının hem rakip takımın TD sini deli eder. Biz penaltıyı aldırdı diye sevindik, ama Allah icin Guvenc Kurtar a acıdım. Sahada varlıgı yoklugu belli olmayan adam sayesinde penaltı kazandık ve yenildiler. Kurtar ın cıldırmaması elde degil, ben olsam gercekten deli olurdum.

Onemli 3 puan. Alalım da nasıl olursa olsun diyordum, Karan nın penaltı pozisyonu :( ve Nonda guzel vurusu :D ile aldık.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Fatih Mutlu wrote:
Murat Gokcigdem wrote:Nonda'nin hakki verilsin...bu topcu mutlak ilk 11. lik oyuncudur. Bordeaux macinda evvet kacirmis olabilir ama ofensif bir oyuncu oyunu okumasi icin biraz sabra ihtiyaci olacaktir
nonda'nin normalinin bu oldugunu dusunuyorum. bordo macinda gordugumuz bence bir istisnaydi. galatasaray'da yillardir ilk defa topu alip, adami gecip, sut ceken bir forvet gordum. gozlerim yasardi.

ayrica yillar sonra ilk defa bu kadar guzel bir penalti atisina sahit oldum. tam doksana. kurtarilmasi mumkun degil. zinedine zidane atmisti euro2000'de boyle bir penalti golu.
Ayni macta 40 dakika once ayni guzellikte bir penalti daha atildi ama.

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ali Gursel wrote: Ayni macta 40 dakika once ayni guzellikte bir penalti daha atildi ama.
o da guzeldi ama nonda'ninki gibi degil. roman'in attigi penalti bel seviyesinde bir vurustu. alex'in penaltilari gibi. nonda'ninki ust aglara vurdu.

Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Hasan Sas zaten formunun sinyallerini veriyordu. Arda'nin yerine cok rahat oynar Lincoln'le beraber. Onumuzde Antep deplasmanindan sonra seyircili maclarimiz basliyor. Artik bu yedek forvetleri oynatmaya baslamasi lazim bence. Serkan ve Ozgurcan en azindan biraz mucadeleci. Bir iki calim atip tehlike yaratirlar. Biz buradan deliriyoruz acaba takim arkadaslari ne dusunuyor Umit Karan hakkinda. Katiliyorum; cok super oynamadik ama onemli bir maci kazandik.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Valla kimse kusura bakmasin ama yorumlar biraz skor yazarlarininki gibi olmus. Umit yerden yere vurulmus, takimdan gonderilmis, Hasan Sas da Arda'yi keserek ilk 11'e girmis. Herkesin dusuncesine saygim sonsuz tabi ama bu tur analizlerde macin skoruna degil bircok parametreyi icine alan genel duruma bakmak iyi.

Yarin Hasan Sas iki top ezer, itirazdan kart gorur hepiniz kufredersiniz, bugun kahraman olmus. Ya da yarin Umit Karan kesilir, Hakan yuzde yuzluk goller kacirir, Umit yedekten girip guzel bir gol atar, herkes burada Umit varken Hakan nasil oynar diye yazar. Boyle gelir boyle gider bu.

Kazandik diye kimse birsey diyememis, ama berabere bitseydi ya da yenilseydik Kalli cok guzel nasibini alirdi. Hasan Sas nasil sag bek oynar, Bouzid gibi kabzimal nasil oynatilir, Mehmet Topal nereden cikti, Kalli oyuna mudahele etmiyor kotu falan... Ya da Lincoln'suz bu takim futbol oynamiyor, oyun kuramiyor gibi laflar.

Biraz daha derine inip yok mu bir analiz yapacak olan? Cikan kadro cok ilgincti mesela, degisiklikler de cok ilgincti. Ornek olarak Nonda harika oynadi ama kalecinin ustune vurdugu bir de kafasi var. Benzer topu yakin mesafeden Bordeaux macinda da vurdu gene kalecenin ustune, acaba kafa vuruslari iyi degil mi? Volkan cikti, Baris girdi ama ben Bouzid cikar diye bekliyordum mesela. Baris girdikten sonra sol kanat oynadi, bu da ilginc degil mi? Arda bence inanilmaz iyiydi, hatta bence Sas da onun sayesinde oynayabildi, ustelik bek oldugu icin top ezemedi fazla. Servet'e yavas diyorduk, begenmiyorduk, adam son maclarin en istikrarli adami degil mi? Peki ben bu halimle Servet'i gecebilir miyim? Bir daha belini kirdiklarinda gene Emre Asik'i mi ozleyecegiz? Peki yan topcular Orkun'u nasil buldu bugun? Penalti yan top sayilmaz :) ama ucusu idare eder gibi geldi, bilmem siz ne dusunursunuz? Kalli dahi mi, yoksa bunak mi, yoksa kendi halinde bir teknik direktor mu? Ingilizce'si Terim'inkinden iyi mi? Neden hic Italyanca konusmaz?

Yazin arkadaslar yazin da okuyalim.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Umit Karan kendini yere atmadan penaltiya sebebiyet vermis. Gelisme var.

Bouzid topu degil adami poposuyla hedeflerken, kirlarda kosarak egleniyor, havalara sicriyor ve 'artik okullu olduk' sarkisini soyluyor izlenimi vermis. En iyisi onu antrenman sahasinda birakip, takimi maca goturmek. Orada kosup oynasin. Lakayitlik yapacak adam cok nasilsa takimda onun yerine. Ardasi var Hasani, Umiti var...

Davut Gerçekcioğlu

Post by Davut Gerçekcioğlu »

En son gallerli sounders bana bu kadar zevk vermişti,onun kendine has bitirici vuruşları büyük bir haz verirdi bana. Şimdi ise nonda yı izlerken zevk alıyorum. artık eskisi gibi forvet hattına atılan toplar duvara carpmış gibi geri dönmüyor, nondanın santrafor özelliğinin yanında sırtı kaleye dönükken yerden ve havadan gelen topların kontrolundeki becerisi ve bir oyun kurucu gibi aldığı toplarla atakları yönlendirmesi oyunumuza avrupai bir hava katıyor. kalitesi tartışılmaz bir futbolcu, aynı zamanda kendini tekrar futbol kamuoyuna kanıtlama peşinde, bu büyük bir avantaj takımımız için. Ben bu yıl nonda dan 20 gol barajını aşmasını bekliyorum.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Mehmet Cirak wrote:Valla kimse kusura bakmasin ama yorumlar biraz skor yazarlarininki gibi olmus. Umit yerden yere vurulmus, takimdan gonderilmis, Hasan Sas da Arda'yi keserek ilk 11'e girmis. Herkesin dusuncesine saygim sonsuz tabi ama bu tur analizlerde macin skoruna degil bircok parametreyi icine alan genel duruma bakmak iyi.

Yarin Hasan Sas iki top ezer, itirazdan kart gorur hepiniz kufredersiniz, bugun kahraman olmus. Ya da yarin Umit Karan kesilir, Hakan yuzde yuzluk goller kacirir, Umit yedekten girip guzel bir gol atar, herkes burada Umit varken Hakan nasil oynar diye yazar. Boyle gelir boyle gider bu.

Kazandik diye kimse birsey diyememis, ama berabere bitseydi ya da yenilseydik Kalli cok guzel nasibini alirdi. Hasan Sas nasil sag bek oynar, Bouzid gibi kabzimal nasil oynatilir, Mehmet Topal nereden cikti, Kalli oyuna mudahele etmiyor kotu falan... Ya da Lincoln'suz bu takim futbol oynamiyor, oyun kuramiyor gibi laflar.

Biraz daha derine inip yok mu bir analiz yapacak olan? Cikan kadro cok ilgincti mesela, degisiklikler de cok ilgincti. Ornek olarak Nonda harika oynadi ama kalecinin ustune vurdugu bir de kafasi var. Benzer topu yakin mesafeden Bordeaux macinda da vurdu gene kalecenin ustune, acaba kafa vuruslari iyi degil mi? Volkan cikti, Baris girdi ama ben Bouzid cikar diye bekliyordum mesela. Baris girdikten sonra sol kanat oynadi, bu da ilginc degil mi? Arda bence inanilmaz iyiydi, hatta bence Sas da onun sayesinde oynayabildi, ustelik bek oldugu icin top ezemedi fazla. Servet'e yavas diyorduk, begenmiyorduk, adam son maclarin en istikrarli adami degil mi? Peki ben bu halimle Servet'i gecebilir miyim? Bir daha belini kirdiklarinda gene Emre Asik'i mi ozleyecegiz? Peki yan topcular Orkun'u nasil buldu bugun? Penalti yan top sayilmaz :) ama ucusu idare eder gibi geldi, bilmem siz ne dusunursunuz? Kalli dahi mi, yoksa bunak mi, yoksa kendi halinde bir teknik direktor mu? Ingilizce'si Terim'inkinden iyi mi? Neden hic Italyanca konusmaz?

Yazin arkadaslar yazin da okuyalim.
Bence yazilanlari daha dikkatli okuyalim once Mehmetcigim.

Su senden:
Kazandik diye kimse birsey diyememis, ama berabere bitseydi ya da yenilseydik Kalli cok guzel nasibini alirdi.
Su da yukaridan:
30 penalti kazansa umurumda degil, boyle oyanayan bir oyuncunun mac ustune mac ilk 11 cikip bir de 90 dakika oyunda kalmasi bizim hocayla ilgili bir seyler soyluyordur herhalde.
Ozellikle skor umurumda degil deyip hoca elestirilmis farkindaysan.

Sonra Umit yarin obur gun yedekten girip gol atar herkes soyle der, boyle der demissin. Mehmetcigim, baska forumla mi karistirdin diye dusundum, burada benim bildigim en az iki kisi (Hasan ve ben) israrla, yillardir bu adamin her gun gol atsa yollanmasi icin yakariyor, okumuyor musun?

Hasan iki mactir faydali oynuyor, gormekte fayda var. Yani iyi oynadigi zaman da yerden yere vurmak gerekmiyor herhalde. Sag bek yeri degil, bana sorarsan hoca sacmaligi ama 90 dakika o Umit Karan'i seyrederken beni rahatsiz eden sacmaligi degil (aslinda Bordeaux ile 180 dakika).

Ama cidden bu konularda gorus istiyorsan:

Ben Hasan'in bek oynamasini begenmedim. Baris'in solda oynamasini da. Degisiklikler ilginc futbol degisikliklerinden ziyade Lincoln, Sabri, Ayhan, Hakan, Linderoth seklinde takiminin kaleci haric resmen yarisi elde yokken yapilmis yamalardi.

Servet'in oyunu icin ise sene basindan beri Song ile cok cok iyi oldugunu, abartilan, uydurulan hatalarina ragmen GS icin buyuk sans oldugunu yazanlara don, o da bolca vardi forumda.

Dun GS bu yamalara ragmen aslinda fena oynamadi. O konuda da Kalli'ye kredi vermek lazim. Mac 1-1 bitseydi de oyun icin verecektik, yani bunca eksiple cikip bu kadar baskili oynamasi guzeldi GS'in, bu hocanin takim ve sistem kurmasindaki hunerine bravo.

Mac boyunca tahammul siniri otesinde oyunculari israrla 90 dakika oyunda tutmasi, gol ihtiyaci varken buna yonelik degisiklik yapmamasi da maalesef bariz zayifligi. Bununla da yasayacagiz tabii.

Bu arada onumuzdeki 2 hafta fikstur cok iyi, bizim nisbeten iyi, rakiplerin birbiriyle ve zor maclari var. Kalan 4-5 hafta ise bizim icin cok cok zor maclar. Ilginc olacak nerede bitirecegimiz.

Ali

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Once hoca icin : Skor ne olursa olsun, takim bir sistemde oynuyor, oyuncularin gorev yerinin degismesi, kadroda oynaklik olmasi baska bir problematik. Skor 1-1 de olsaydi bu gorusum degismeyecekti, nitekim Fransa'da yenildigimizde dahi pozisyon uretimine bakip genelde cok iyi oynadigimizi belirtmeye calistim.

Ben Kalli'nin oynattigi oyundan memnunum, bir oyun istikrari kazandik bu sene. Vestel Manisa haricinde cok pozisyon uretmedigimiz mac olmadi.

Kadro ise sadece Kalli'nin degil buyuk olcude yonetimin sorunu. Once olumlu yanlardan bakalim.

- Arda ve Hasan Sas'in iyi oynamasi, Lincoln transferinin sonucudur. Lincoln var oldugu surece her ikisi de yeteneklerini azami olcude zorlamaya devam edecekler bana gore. Ribery ilk geldiginde de Hasan Sas'in oyun kalitesinde bir artis olmustu. Hasan Sas'in dengesizliginden yararlanmak lazim, bazen bu dengesizlik bize kaybedilmis maclari geri donduruyor.

- Nonda icin benim gorusum, TR ligi icin cok iyi oldugu yonunde. Ama fizik gucu basta olmak uzere Avrupa testinde daha birsey goremedik. Tabii bunda, yaninda kaliteli bir partner olmamasi etkili olabilir. Ya da yeni yeni gucleniyor olabilir. Ama bence forvet hala en sorunlu bolgemiz.

Avrupa'da ilerlemek icin herseyden once istikrarli bir forvete ihtiyacimiz var. Karan yetenekli, fantastik, beklenmedik olabilir; Hakan baskici, inatci, yararli olabilir. Ama bu ikisine Avrupa'da bel baglamak bize 1 koca yil ve milyon dolarlara mal olur. Bu riske girmeye degmez. Bana kalsa Hasan Kabze en az bu ikisinin sagladigi faydayi saglardi. Ocak'ta tek bir kaliteli forvete yatirim yapilmasi yeterli olacaktir. Galiba da oyle olacak.

- Orkun ile ilgili gorusum Nonda'dan farkli degil, TR'de cok iyi, Avrupa'da supheli.

Yalniz su da var. FB'li Volkan'da gordugumuz bir durum. Turk kaleciler ne kadar yetenekli olursa olsun baslangicta ciddi bir demoralizasyon ve baski yasiyorlar (en basta skor basini sayesinde). Burada kritik bir esik var ve bir kere bu baskiyi atlatmalari lazim. Rustu TC sinirlari icinde hep en iyi kaleciydi ama Avrupa platformunda kulup veya Milli takimda, bu psikolojik esigi hic asamadi. Bu yuzden kariyerini Avrupa maclari bakimindan basarisiz bir kaleci olarak noktalamak uzere.

Orkun icin bunu asmanin yegane caresi ust duzey mac adedinin artmasi. Bu da takim icin bir risk. Zira 1 sezon bunu beklemek Avrupa'ya ve milyon dolarlara mal olabilir. Bu da bir tercih. Ben Orkun'un TR ligi icin artik kendine guvendigini ve yeterli oldugunu dusunuyorum. Sanirim UEFA grup maclari Orkun'un gelecegi icin belirleyici olacaktir.

Ote yandan FB'li Volkan, gecen sene futbol hayati bitirilmek uzereyken bu sene inanilmadik bir sekilde bu baskiyi atlatmis gorunuyor. Gerci hala topu oyuna sokmasi falan facia ama Avrupa'da oynadigi maclarda gecen seneki ezikligi kalmadi.

- Son olarak, gecen hafta Bordo macindan sonra Mehmet Demirkol, nereden duyduysa, takimin iyi antrenman yapmadigini iddia etti ve Bordo macindaki yere dusmeleri hep buna bagladi.

Basit anlamda spor yazarliginin en sevdigi argumanlardan biridir bu; nedense her gelen yeni hoca hep takimi iyi antrene etmez. Zico icin de ayni seyler Daum sonrasinda cok soylendi ama Fener'in Avrupa maclarinda hic fiziksel eksiklik gormuyoruz nedense.

Dun TRT'deki programda Demirkol bu gorusunu tekrar etti. Oysa Fransa donusu sadece 2,5 gun sonra cikilan Denizli macinin son 10 dakikasindaki abluka bile bunun boyle olmadigini gosterir nitelikte, ama klise o kadar saglam ve genel gecer bir klise ki "ben farkliyim" diyen spor yazarlarini bile miknatis gibi kendine cekiyor.

- Sonuc olarak ben takimin gidisinden cok memnunum, 5 cezali mac, bastan asagi degisen kadro, yonetime yapilan her turlu elestiri ve alinan riskli kararlara ragmen en iyi futbolu biz oynuyoruz.

Sadece forvet. Bunu bir cozerlerse, bu seneyi birakin gelecegi ipotek altina aliriz.

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

kazanmak guzel, ama hala daha sorunlari astigimiz soylenemez:

- en onemli sorun forvette. ocak'ta nonda'nin yanina kesinlikle iyi bir golcu alinmasi gerekir. ne umit, ne de hakan galatasaray'i sirtlayacak oyuncular degiller artik. nonda ligde simdiye kadar ciktigi maclarin hepsinde iyi performans gosterdi. artik formayi hakettigini dusunuyorum. bakalim kalli de benzer sekilde dusunecek mi?

- defanstan top cikarmakta da hala daha sorunumuz var. bu mac hasan sas'i sag bek oynatmakla bu sorunu asmayi dusunmus olabilir kalli. burada orta alan oyuncularinin defansa yardim etmesi gerekiyor. ama ugur meleke'nin de belirttigi gibi, bunu en cok yapmasi gereken linderoth maalesef pek etliye sutluye bulasmiyor. oyle cok fantastik paslar atmaya gerek yok. topu on metre on tarafa ulastirabilse yeter. onunde arda, lincoln, baris gibi ayagi top yapan oyuncular var. su an song-servet ikilisi artik yavas yavas olgunlastigina gore, defansa yeni bir transfer cok ihtiyac olmayabilir. o nedenle, linderoth'un oyunun bu yonune daha cok katki yapmasi sart.

- hasan sas'a cok yuklendigim dusunulecek ama ben hasan'in yeteneklerinin ve takima yapabilecegi katkinin farkinda bir taraftar olarak, hasan'in galatasaray icin cok onemli oldugunu soylemek istiyorum herseyden once. gorebildigim kadariyla kalli resmen hasan'i adam etmeye calisiyor. hasan kendini dizginleyebildigi olcude, yeteneklerini gorevini yapmak icin kullandigi olcude bu takima olumlu katki yapiyor. ancak ne zaman ki, hasan takimi kurtarma fikrini kafasina koyuyor, o zaman yarar yerine zarar veriyor. belki de bu nedenle, kalli'nin -hucum gucu cok ahim sahim olmayan- boylesine bir rakip karsisinda hasan'i sag bek kullanmasi cok dogru bir karardi. hasan bek oldugunu unutmayarak, gorevini boslamayarak takima katki yapti. olumlu paslar atti, yerinde calimlar atti. gereksiz islere girmedi, dogru yerlerde hucuma katildi. nihayetinde de macin yildizi oldu. ancak, maci tekrar seyretme ya da hafizanizi tazeleme sansiniz olursa, ugur'un sag beke girip kendisinin orta sahadaki klasik mevkisine dondukten sonraki hasan'a daha dikkatli bakin. bu esnada macin 1-1 gittigine ve gol icin surenin kisaldigina da dikkat edin. o gorevini layikiyla yapan hasan gitti, takimi kurtarma rolune soyunan, herseye maydonoz olan hasan geri geldi. ozellikle bu sure icindeki duran top organizasyonlarinda bu cok rahat gorulebilir. mac boyu attigimiz kornerlerde geride (safety olarak) bekleyen ve birkac defa cok guzel sekilde rakibin kontratagini kesip galatasaray'i tekrar pozisyona sokan hasan'i, korner atacak adamin burnunun dibinde gormeye basladik. arda orta yapacak, hasan burnunun dibine kosuyor. son derece gereksiz, sacma sapan bir hareket. duran bir toptan orta yapma sansini tepiyorsun, gerideki gorevini birakiyorsun, ceza sahasina gitmeyip orada nufus olarak takimin kalabaliklasmasini engelliyorsun. sonrasinde ceza sahasinda kazandigimiz en direkt vurusta, atisi arda kullanacakken oraya geldi ve arda'nin onundeki topu aldi. cok da kotu kullandi atisi. bir baska pozisyonda, sanirim bu endirekt vurusun devamiydi, ceza sahasi disina atilan topa mehmet topal sut atti; o pozisyon icin mehmet'i azarladi sahanin ortasinda. tum bunlara bakinca, kalli hasan'i sagbek oynatmakla en iyi karari vermis diye dusunuyorum.

- bu sut meselesini de yazmam lazim. cunku artik bu galatasaray'da kidemli futbolcularin bir yazili olmayan kanunu olmus. ozellikle takimin gencleri sut atmaktan cekinir hale gelmisler. sabri'nin hakan tarafindan fircalanisi gozumuzu onunde. dun macin ilk devresi, arda ceza sahasi onunde, rakibinden siyrildi, kaleyi cepheden goren bir yerden onunu de acti ve sut atti. sut zayif gitti ve suleymanu tuttu. tam bu esnada hasan da sag tac cizgisi hizasinda kanattan bindiriyordu. pozisyon sonrasi kameraya takilan goruntude, arda hasan sas'tan ozur diliyordu sut attigi icin. bir futbolcu oyle bir pozisyonda sut attigi icin ozur diliyor hale gelmisse (ki oyle cok musait durumda olan bir arkadasi da yoktu) artik varin siz hesap edin. arda'nin aklindan kimbilir neler geciyordur her sut atisinda. mehmet'in saha ortasinda firca yemesini de yukarida anlatmistim. hep soyleniyor, kapanan rakipleri acmak icin sut cekeceksin. ustelik kalede suleymanu gibi sag sollu belli olmayan bir kaleci varken; firsatini buldu mu yoklayacaksin. ve bugune kadar galatasaray'in en buyuk eksigi olmustur, taa terim'in ilk zamanindan beri, sut cekememek. hal boyleyken, hakan'in, hasan'in gencleri boyle etkilemeleri cok yanlis.

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Nonda inanilmaz goller kacirdi.. Ozellikle kafa topunu sanirim bu forumdan bile bircok kisi atardi.. Ama sucun bir bolumu de Kalli de.. Geldiginden beri adami dogru durust oynatmadi.. Biraz allisip, kendine guven kazanabilecegi maclarda hep son 15 dakikada girdi.. Aslinda gol pozisyonlari disinda son yarim saate kadar elinden geleni yapti dun aksam.. Sanirim kacirdigi goller onunda moralini bozdu.. Ben hala umitlliyim Nonda dan.. Surekli oynamaya ihtiyaci var sadece..
Genelde insanlar "ben demistim demeyi sevmem ama.." diye girer cumlelere ama bir tahmini tuttuysa zevkle yazar bunu.. Nonda dan umitliydim ve Denizli de benim umitlerimi bosa cikarmadi.. Attigi goller bir kenara adam muthis macin icinde.. Ben bu kadar ayagina top deyen bir santrafor daha hatirlamiyorum.. Her atakta o, her yerde o, her topta bir sekilde bir seyler yapmaya calisiyor.. Cok daha iyi olacak insAllah.. Bir de yanina suratli, gol vurusu olan, adam eksilten (cok mu sey istedim) birini alabilirsek cok super olur..

Cok zor gececegini saniyordum ama skoru bir yana birakin bir deplasman takiminin ev sahibi olana HIC pozisyon vermedigi bir maca daha var mi bilmiyorum.. Kalli cok sacma bir kadro cikarmasina ragmen takim iyi oynadi.. Iki gun once Avrupa da deplasmanda mac oynayip cok kotu bir sekilde kaybetmisin, takim yorgun, moraller bozuk, takimin en iyi futbolculari sakat... Tum olumsuz sartlar bir yana en formda oldugu zamanlarda dahi buyuk takimlara bir sekilde celme takmayi seven, beceren bir takima karsi oynuyorsun.. Tum futbolcularimizi tebrik ederim..

Maca gelirsek Bouzid bu takimin futbolcusu hatta bu ligin futbolcusu degil.. Sanirim o da hala saskin GS gibi bir takimda bir sekilde oynayabildigi icin.. Yazik iki yabanci hakkini Carrusca ve Bouzid de kullaniyoruz.. Insan bunlarin yerine iki tane saglam adam alsaydik takim ne halde olurdu diye hayiflanmadan edemiyor..

Kalli Yusuf u Bouzid ile kitleyecegim diye abuk sabuk bir kadro surmus.. Hasan in sagbek baslamasi sacmaligin daniskasi.. Kalli nin "yardimcilarima sordum, oynar dediler, ben de oynattim" aciklamasi ise durumunun hizla kotuye gittigine isaret.. Hasan i ilk defa gordu heralde ki yardimcilarina sordu :shock: .. Kalli benim icin zaten bittiydi her gecen gun beni hakli cikariyor.. Yaslilik zor is..

Nonda ve Hasan takimin en yiyileri olarak goze carpti.. Diger iyiler ise defansimiz, Balta ve Bouzid ciktiktan sonra esas yerine gecen M.Topal di..

Son dakikada da olsa hakkimiz olan 3 puani aldigimiz icin cok sevindim.. Takimin karakterli, istekli oyunu ise Bordo macinda bozulan moralleri bir nebze olsun duzeltmistir.. Sakat oyuncularin duzelmesi ile takim cok daha iyi olacaktir..

Tek sorun Kalli olarak gozukuyor.. Disiplin uygulamalariyla takimda ki havayi bozmasi bir kenara, saha ici uygulamalariyla da takima zarar vermekte.. A.Avci nin oynattigi futbolu gorunce gelecekte ki teknik direktorumuz belli oluyor gibi.. Devre arasinda bir sekilde bu takimin basina gelmesini cok isterim.. Kalli ye bir yer bulunur klup icinde..
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ali Erdogan wrote: Cok zor gececegini saniyordum ama skoru bir yana birakin bir deplasman takiminin ev sahibi olana HIC pozisyon vermedigi bir maca daha var mi bilmiyorum.. Kalli cok sacma bir kadro cikarmasina ragmen takim iyi oynadi.. Iki gun once Avrupa da deplasmanda mac oynayip cok kotu bir sekilde kaybetmisin, takim yorgun, moraller bozuk, takimin en iyi futbolculari sakat...

Maca gelirsek Bouzid bu takimin futbolcusu hatta bu ligin futbolcusu degil..

Hasan in sagbek baslamasi sacmaligin daniskasi.. Kalli nin "yardimcilarima sordum, oynar dediler, ben de oynattim" aciklamasi ise durumunun hizla kotuye gittigine isaret.. Hasan i ilk defa gordu heralde ki yardimcilarina sordu :shock: .. Kalli benim icin zaten bittiydi her gecen gun beni hakli cikariyor.. Yaslilik zor is..

Nonda ve Hasan takimin en yiyileri olarak goze carpti.. Diger iyiler ise defansimiz, Balta ve Bouzid ciktiktan sonra esas yerine gecen M.Topal di..

Tek sorun Kalli olarak gozukuyor..

A.Avci nin oynattigi futbolu gorunce gelecekte ki teknik direktorumuz belli oluyor gibi.. Devre arasinda bir sekilde bu takimin basina gelmesini cok isterim.. Kalli ye bir yer bulunur klup icinde..
Hic ilgisi yok.

Cok kolayina kacmissiniz.

Bouzid'i 1 pozisyonla yargiliyorsunuz. Bu adam kisitli stoper kadromuzun bir secenegi; daha once de yazildi, Afrika kupasi, sakatlik vs. hallerde kimi oynatacagiz. Kaldi ki yazinizda da belirtiyorsunuz macta penalti haric 1 pozisyon bile vermemisiz.

Hasan'in sagbek baslamasi sacmalik ama macin en iyi oyuncusu. Bu nasil oluyor? Ki Hasan yakin zaman once de sagbek oynadi. Bu konuda Kalli'nin bir dusuncesi var.

Kadro yetersiz olduguna gore, Hasan da sonuc olarak buyuk fayda sagladigina gore bu tercih niye sorgulansin?

Tersine, bunu hoca dehasi olarak gormek de mumkun, adam yoklugunda ileri geri bindirme yapacak, defansa gerektiginde gelip top cikaracak birini bul deseler bundan iyiyisi bulunabilir miydi? Ustelik herkes, Hasan'in mukemmel oynadiginda hemfikir iken burada yarattigi bu beklenmedik secenek icin Kalli'yi niye takdir etmeyelim?

Kalli niye sorun anlamadim. Tipini mi begenmiyorlar? Adam total futbolu en iyi oynatan hoca su anda.

Su yaslilik, bunaklik laflarindan da artik gina geldi bu arada. Bu bir teknik arguman degil, cok duz, akla ilk gelen, vasat bir klise.

Skor yazarligi yapacaksak bile baska bir lafa ihtiyac var, adam 5 cezali mac sonrasinda 5 puan farkla lider. Ama en onemlisi EN IYI FUTBOLU LIGDE SU ANDA GALATASARAY OYNUYOR.

Abdullah Avci cok iyi bir hoca. Ama baskisiz, seyircisiz, medyasiz bir takimi calistirmakla; Galatasaray'i calistirmak farkli. Malumu ilan etmeye gerek yok, Bulent de iyi hoca, Suat Kaya da Samet Aybaba da. Ama hicbiri 3 buyukleri calistiramaz.

Kalli ise iyi hoca sinifinda degil, buyuk hoca sinifinda. Arada kavram farki var. O yuzden devre arasinda kimse gelip gitmeyecek Galatasaray'a.

Galatasaray'in bu sene formsuz kalacagi kesitler de olacak. Ama su anda en iyi futbolu oynayan bu takimi olcerken, kazancta Hasan Sas'a ve Nonda'ya (Denizli) paye vermeyelim; kayiplarda da sadece Feldkamp'a gecirmeyelim (Bordo).

Adaletli olalim. Bordo macini forvet katletti, Denizli macini Kalli kazandi.

Tek sorun Kalli degil, tek sorun onyargilarimiz.

Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Hic ilgisi yok.

Cok kolayina kacmissiniz.

Bouzid'i 1 pozisyonla yargiliyorsunuz. Bu adam kisitli stoper kadromuzun bir secenegi; daha once de yazildi, Afrika kupasi, sakatlik vs. hallerde kimi oynatacagiz. Kaldi ki yazinizda da belirtiyorsunuz macta penalti haric 1 pozisyon bile vermemisiz.
Kendimce macin iyilerini ve kotulerini yazdim, yanlis buldugum seyleri yazdim.. Neyin kolayina kacmisim anlamadim.. Hem zoru nedir ki?..Buyrun siz zoruna dogru gidin..

Stoper kadromuz kisitli diye adamin siradanligini gormeyeyim mi?.. Devre arasi yollarsin alirsin baskasini kisitli olmaz.. Takimin pozisyon vermemesine bir katkisi olmadi ki Bouzid in.. Ne de hucum oynamasinda.. Bir tane olumlu yazabileceginiz bir hareketi var mi?.. Kestigi onemli bir akin, ve ya verdigi guzel bir pas.. Zaten Kalli bile farkina vardi yanlis bir transfer oldugunun.. Servet in en kotu zamaninda, kirik kaburgasiyla kesemedi, daha neyini savunuyorsunuz ben anlamadim..
Kadro yetersiz olduguna gore, Hasan da sonuc olarak buyuk fayda sagladigina gore bu tercih niye sorgulansin?

Tersine, bunu hoca dehasi olarak gormek de mumkun, adam yoklugunda ileri geri bindirme yapacak, defansa gerektiginde gelip top cikaracak birini bul deseler bundan iyiyisi bulunabilir miydi? Ustelik herkes, Hasan'in mukemmel oynadiginda hemfikir iken burada yarattigi bu beklenmedik secenek icin Kalli'yi niye takdir etmeyelim?
Bu tercih sorgulanir tabii ki.. Hasan buyuk ozveri ile oynadi diye olayin bastan yanlis oldugunu yazmayalim mi?.. Ugur gibi hucuma cikislari cok iyi yapan bir adam varken sag bek mevki icin kadro yetersiz diyemem ben.. Hasan orta saha oynadigi Bordo macinda da gayet iyiydi..
Takima Bouzid yerine Uguru koysaydi, Hasan i onune alip, Topal i gobege cekseydi cok daha iyi olurdu.. Bunun boyle olmasi gerektigini Kalli de gordu ama 70. dakikada.. O dakikada Hasan in pek bir hali kalmadiydi zaten.. Ama Topal yerine gecince gayet iyi oynadi..

Siz boylesini takdir edersiniz, ben etmem.. Kendi bilgime gore aklimca olmasi gerektigini yazarim..

Kalli niye sorun anlamadim. Tipini mi begenmiyorlar? Adam total futbolu en iyi oynatan hoca su anda.

Su yaslilik, bunaklik laflarindan da artik gina geldi bu arada. Bu bir teknik arguman degil, cok duz, akla ilk gelen, vasat bir klise.

Skor yazarligi yapacaksak bile baska bir lafa ihtiyac var, adam 5 cezali mac sonrasinda 5 puan farkla lider. Ama en onemlisi EN IYI FUTBOLU LIGDE SU ANDA GALATASARAY OYNUYOR.
Kalli nin iyi hocaligi falan kalmamis.. Her mac sacma sapan degisiklikler, sacma sapan kadrolar, sacma sapan aciklamalar, garip disiplin uygulamalari.. Siz sadece Feneri rakip olarak gordunuz galiba.. Sivas la 2, Bjk ile 3 puan fark var.. Dogru, belki ligin en iyi futbolunu oynuyor.. Ama gecen sene basinda da boyleydi bu.. Bu sene biraz daha sansliyiz, o kadar, ve penaltilari gole ceviren futbolcumuz var.. Bu kadro Gerets de olsa daha kotu bir poerformans sergilemezdi bence..

Bir de zaten bir sekilde biz sampiyon oluyoruz bir iki senede bir.. Bu senede olsak ne kiymeti var, Avrupa da siradanlastiktan sonra.. Avrupa da o iyi futbolu oynayabiliyor musun, o onemli benim icin..
Kalli ise iyi hoca sinifinda degil, buyuk hoca sinifinda. Arada kavram farki var. O yuzden devre arasinda kimse gelip gitmeyecek Galatasaray'a.

Galatasaray'in bu sene formsuz kalacagi kesitler de olacak. Ama su anda en iyi futbolu oynayan bu takimi olcerken, kazancta Hasan Sas'a ve Nonda'ya (Denizli) paye vermeyelim; kayiplarda da sadece Feldkamp'a gecirmeyelim (Bordo).

Adaletli olalim. Bordo macini forvet katletti, Denizli macini Kalli kazandi.

Tek sorun Kalli degil, tek sorun onyargilarimiz.
Kalli buyuk hoca sinifinda idi.. Simdi degil maalesef.. Artik oyunu duzgun izleyemiyor, sanirim adapte olamiyor.. Zaten cogu macta usuyor, gozler sulaniyor, montuna gomuluyor, rakibin hocasi ceketle dururken.. Anormal bir durum degil bu, yasi maalesef buyuk handikap.. Bu seviyeyi kaldiramiyor olabilir.. Bundan 10 kusur sene once bizden, 7-8 sene once de Bjk den saglik sebepleriyle ayrildi..

Saglam yardimci da almadi yanina, iki tane cevirmeni var.. Hasan in sag bek oynayip oynamayacagini bilmiyor, bilemiyor onlara soruyor (kendi bu sekilde bir aciklamada bulundu).. Komik degil mi sizce de?..

Niye onyargim olsun Kalli hakkinda?.. Ilk gelisinde yarattigi takimi tribunlerde hayranlikla izlemis biri olarak, bu sene basinda hayli mutlu olduydum.. Ama gorduklerim beni endiselendiriyor.. Elimden geldigince bunlari dile getirmeye calisiyorum..

A.Avci nin 3 buyukleri calistiramayacagina nerden hukmettiniz?.. Benim gordugum iki senede kisitli butcesi olan, seyircisiz, stadsiz IBB yi 2.ligden alip 1. ligin en iyi futbolunu oynayan takimlarindan biri yapti.. Izlemenizi tavsiye ederim.. GS i iyi tanimasiyla, Turk futbolunu, futbolcusunu iyi tanimasiyla, beyfendiligiyle bence bize cok yakisir..
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)

Post Reply