EURO 2008, Turkiye - Bosna 1-0 (Nihat 43)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Stadyumdaki taraftarları tezahurata tesvik eden kisi olayın uzerine tuy dikti. Tek kelimeyle ayıp, ayıp, ayıp!

Ne de kolay bir mac oynadık degil mi? EURO 2008 e katıldıgımız icin sevincliyim. Bununla beraber surec icinde yasadıgımız beceriksizlik ve genel hosnutsuzlugumuz uzun sure tartısılacak.

Buna da zafer yada tarih yazdık derlerse artık soyleyecek soz kalmıyor!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ingiltere - Hirvatisdan maci 0-2. Ruslar yasadi.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Mehmet Marsan super haber verdin! Rusya ve Hiddink in gitmesini de cok isterim. Oldu olacak, GS mızın da Panionis ve Wien i yenip tur atlamasını da diliyelim.

Bu aksam dilek cesmesinin basına kurulduk. Aferin Hırvatlara, helal olsun her oyuncuya!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Lampard penaltıdan 1-2 yaptı. Dk. 60

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Avrupa Şampiyonası hepimiz için hayırlı uğurlu olsun.
Zor oldu ama başardık.
Zaten finallere kolay gittiğimiz hiç görülmemiş ki.
Ama birşeye dikkat çekmek isterim.
Maçı anlatan spiker devamlı olarak maçın zor geçtiğinden bahsedip durdu.
Stad hoparlörünü eline geçiren bir deli, maçın yarısını seyircileri tezahürata davet etmekle geçirdi. Seyirciden katılım olmayınca "iş başa düştü" deyip kendisi amigoluk yaptı.
Yetmezmiş gibi, Fatih Hoca durduk yere oyundan santrfor Semih'i alıp, Sabri'yi libero olarak sahaya sürdü.
Bu iki olay oyuncuları da strese soktu.
O dakikaya kadar çok iyi oynadığımız maçta birdenbire elimiz ayağımız kesildi. Geriye yaslandık, atağa çıkamaz olduk. Mahkum oynadık.
Bir kaza golü yeriz diye çok korktum. Neyse ki olmadı.
Son iki maçtan iyi futbol oynayarak alnımızın akıyla çıktık.
Tebrikler.

Mehmet Daskiran

Post by Mehmet Daskiran »

Murat Biricik wrote:Lampard penaltıdan 1-2 yaptı. Dk. 60
P. Crouch 2-2 yapmis. Bu arada Faroe adalari Italyaya Italya'da gol atmis. Daha bizim Ingilizlere golumuz yok :)
Mehmet Daskiran

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Mehmet Daskiran wrote:
Murat Biricik wrote:Lampard penaltıdan 1-2 yaptı. Dk. 60
P. Crouch 2-2 yapmis. Bu arada Faroe adalari Italyaya Italya'da gol atmis. Daha bizim Ingilizlere golumuz yok :)
Hırvatlar 3-2 önde. Gol Petric '77.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cok zor bir mac bekliyordu herkes, oyle de oldu. Ben son iki macta 6 puan beklemiyordum, cidden iyi is yapti milli takim.

Emre sihhatli ve formda oldugunda gercekten "world class" Aurelio ile orta sahamizi ozel yapiyorlar, zaten Hamit ve Arda ile cok iyi bir orta saha bizimki.

2008e cok var ama bu orta saha durur, Nihat durur Semih degisebilir, formda bir Tekke iyi olur bu takima. Ama biraz iyi bir striker olmaz ise isimiz cok cok zor.Defans uzun hikaye ama iyi bir golcu, bu orta saha ile biz iyi olabiliriz. Zaman zaman cok iyi basiyor bizim orta saha, Bosna bugun cok gayretliydi, fena takim da degiller.

Terim bu arada Turk milli takimini dogrudan uluslararasi bir turnuvaya goturen tek hoca hala, 1996 ve 2008, tum hatalarina ragmen akilda tutmakta fayda var.

Ali

Salih Bora

Post by Salih Bora »

İngiltere 2 - Hırvatistan 3
Maç sona erdi.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Full Time
England 2 - Croatia 3

Bye bye England, See you next time!

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Oyle ya da boyle ciktik gruptan. Hayirli olsun. Yazin milli maclarimizi seyretmek guzel olacak :) Ingiltere'nin elenmesi guzel oldu :) Bu adamlarin ligleri dunyada tek ama milli takimlari neden iyi degil anlamis degilim.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ingilizler kendi ustune duseni yapamadi ve elendiler. Ruslar da grubun 0 puan cekmis takimini deplasmanda 0-1 anca yendiler (gerci penalti da kacirmislar ama)... (Sonuncu dakikada da Ruslarin bir oyunculari kirmizi kart gormus filan) Yine de yani, bizimkilerin 1-0 ile bize ecel terleri dokturmus olmalarina da bu iki takimin durumu dusunuldugunde cok kizmamamiz lazim... :)

Fatih Terim, "Iyi giderken birakilir da, kotu gidilirken devam da edilir" demisti. Finallere kalininca, Ercan Guven'in yazdigi hesap, istifayi verecek mi diyorduk ama... i-ih... Kuralarin cekildigi ilk gunlerdeki <<"grupta da iyi isler yapacagiz, kupa finallerinde de iyi isler yapacagiz" diye verdigimiz sozu tutuyoruz>> demis oldu...

Celal Gürcüoglu wrote:Bu adamlarin ligleri dunyada tek ama milli takimlari neden iyi degil anlamis degilim.
Liglerinde kac Ingiliz oyuncu oynuyor ki?!?! :)
Özgür

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Bu adamlarin ligleri dunyada tek ama milli takimlari neden iyi degil anlamis degilim.
Ben futbol acısından degil, seyirci profili yuzunden Avusturya & Isvicre de olmamalarına seviniyorum. Aynı grupta olmasak dahi, yogun Turk seyirci grubu ile Ingiliz taraftarlar arasında olay cıkma ihtimali cok yuksekti.

Futbol acısından bakıldıgında Ingiltere nin veya Almanya nın Dunya/Avrupa kupasında olmaması bence buyuk eksiklik. Her ne kadar favori gosterilmeseler, eksik yada formsuz oldukları soylense dahi muthis bir rekabet duygusuna sahipler.

Seyrederken taraflı tarafsız hayranlık ve saygı duyuyorsunuz.

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Celal Gürcüoglu wrote:Bu adamlarin ligleri dunyada tek ama milli takimlari neden iyi degil anlamis degilim.
Liglerinde kac Ingiliz oyuncu oynuyor ki?!?! :)
Katilmiyorum. Cunku Italya ligide ayni ama son dunya sampiyonu. Ingiliz milli takiminin oyuncularinin hepsi super oyuncular. Lampard, Rooney, etc. bunlar dunyanin en iyi oyunculari. Basarisizlik baska sebeblere dayaniyor bence.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

bu kadar stres altinda, en azindan rakibe pozisyon vermeyerek, guzel oynadik ve hakettigimiz bir galibiyet aldik.

5. macla son 10. mac arasi 6 maclik seride olmadik puan kayiplari bu elemelerde isimizi hayli zorlastirdi ve simdi euro2008'e katilmayi bir bayram havasinda kutluyoruz ama boylesine bir gruptan zaten rahatca cikmamiz gerekirdi; hele ki ilk 4 maclik seri sonunda. o nedenle, elemeleri gecmenin cok fazla abartilacak bir basari oldugunu dusunmuyorum. ustelik de ilk macta evinde 4 attigimiz yunanistan'in 7 - yaziyla yedi- puan gerisinde maclarimizi tamamladigimiz gercegi de "tabela"da duruyor.

maca donecek olursak, mutlak kazanmamiz gereken macta, gol gecikmesine ragmen sabri ve sogukkanliligi elden birakmamamiz; ve de cok adamla yuklendigimiz halde rakibe hic pozisyon vermememiz cok onemli gostergelerdi. ama ilk yarida golu bulamasak ne olurdu, iste bunu dusunmek bile istemiyorum. hala-biyik deyip bu bahsin kenarindan geceyim.

macin kahramanlarinin basindan emre geliyordu bana gore. orta sahada oyunu yonlendiren tek isimdi. gokhan gonul de kendisine eslik etti. servet-emre asik ikilisi de neredeyse hatasiz mac tamamladilar. bu isimlerin yaninda en begendigim oyuncu arda'ydi. bugun gol de dahil neredeyse tum pozisyonlarimizda arda ismi vardi. maci beraber seyrettigim ve cogunlugunu fenerlilerin olusturdugu (kuru) kalabalik icersinden surekli arda'ya olumsuz elestiriler yukselmis olmasinin uzerimde olusturdugu sinir de bu gorusumde etkili olmustur muhakkak. arda ve emre bugun disiplinli ve kalabalik bosna savunmasinin dengesini bozan iki oyuncuydular. golu de arda'nin kanat degistirip sag taraftan hucuma katki yaptigi bir pozisyonda bulduk. gol pasini veren hamit'i pozisyona sokan isimdi. ikinci yarida da surekli arda'nin kanadindan pozisyonlar bulduk. hatta, bence -ya ceza sahasi cizgisi uzerinde ya da hemen disinda- kendisine yapilan bir faul vardi, bence hakemin bunu atlamasi onemliydi.

golu atmasina ragmen nihat'i bu gece begenmedim. ikinci yarida kacirdigi iki onemli gol var, ikisinde de sut yerine pasi tercih etse cok daha uygun pozisyonlardaki arkadaslari golu bulabilirlerdi. o pozisyonlardan biri gol olsa ikinci yariyi cok daha rahat gecirmis olabilirdik.

gunun sanssiz ismi ise hamit'ti. ilk yarida sag caprazdan vurdugu iki-uc sut artik zeminin azizliginden midir (ki ben cok zeminle ilgili oldugunu sanmiyorum) yoksa ayaga iyi oturmamasindan midir, cok kotu gitti. ayni bolgelerden gokhan gonul'un ve nihat'in da birer sutlari cok farkli sekilde auta gitti. hamit'in ikinci yarida da direkten cikan bir frikigi vardi.

terim'in 70. dakika civarindaki semih-sabri degisikligini anlayamadim. ordan sonra zaten baski yemeye basladik. semih bugun pivot santrfor olarak bence faydaliydi. atilan toplarin cogunu tutabildi. o ciktiktan sonra hucumda cogalmakta zorlandik. semih oyundan alindiktan sonra arda'nin iki tane pozisyonu var, kontrataga ciktigimiz. bu pozisyonlarin ilkinde arda'nin yaninda kimse ceza sahasina giremedi; oyuncularimizin hepsi geride kaldilar. ikincisinde de yine ileride kalabaliklasamadik. ileri firlayan oyuncumuz nihat da ofsayttaydi sanirim, arda geri donmek zorunda kaldi ve onemli bir tehlike daha dogmadan eridi. semih yorgunluk ya da kart tehlikesi nedeniyle oyundan alinmis olabilir. ama bence yerine giren isim sabri yerine mehmet yildiz olmaliydi. zaten sabri de girdikten sonra hic olumlu katki saglayamadi. hatta gereksiz kaptirdigi bir top var hucum alanindayken, gokhan gonul'un mudahalesi olmasa onemli bir tehlike yasayabilirdik. oyuna sonradan giren bir baska isim tuncay da, eski gunlerinden cok uzakti. girdigi pozisyonu gol yapabilse, ki cok da guzel pozisyondu, kendisi icin bir donum noktasi olabilirdi; ama onu da harcadi. gokdeniz de, vakit gecirmek icin oyuna alinmisti. ama o da son dakikada cok onemli bir bolgede cok kotu bir top kaptirdi. ozetle, giren uc oyuncu da takima olumlu katki yapamadilar; hatta neredeyse maca baslayan ilk onbir oyuncunun toplamindan daha fazla kritik hata yaptilar o kisa sure icinde.

basta soyledigimi tekrar soyleyerek bitireyim. boylesine bir maci, 1-0 gibi cok diken ustunde ama "clean sheet" bir skorla bitirmek ve rakibe pozisyon vermemek cok olumlu. hem boyle oynadiklari icin, hem de elemelerin son iki macinda bizi ipten alip isvicre'ye goturdukleri icin bu kadroyu ve terim'i tebrik ediyorum.

Post Reply