Milli Takim Formalari

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ferhat Yüksel

Post by Ferhat Yüksel »

Yeri degil fakat ekleyecek daha uygun bir baslik bulamadim. :wink:

Image

Ay-Yıldızlı Formamı Geri Ver(!) Bunu İstemiyorum - www.formamigeriver.com
Galatasaraylılık din gibi mezhep gibi yerleşmiş köklü bir inançtır.
Metin Oktay

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ferhat Yüksel wrote:Yeri degil fakat ekleyecek daha uygun bir baslik bulamadim. :wink:

Ay-Yıldızlı Formamı Geri Ver(!) Bunu İstemiyorum - www.formamigeriver.com
Ben de bugun haberdar oldum bu kampanyadan. Kesinlikle destek veriyorum. Ben de ayni seyi dusunuyordum uzun suredir. Nike'in duz tisort gibi formalari cok kisiliksiz ve uyduruk geliyor bana. Bizim kendi tarzimiz varken neden boyle formalar kullaniyoruz?

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:Ben de bugun haberdar oldum bu kampanyadan. Kesinlikle destek veriyorum. Ben de ayni seyi dusunuyordum uzun suredir. Nike'in duz tisort gibi formalari cok kisiliksiz ve uyduruk geliyor bana. Bizim kendi tarzimiz varken neden boyle formalar kullaniyoruz?
En tipigi beyaz olani miydi yalniz yahu?? Obur tarafta Ismail'in gectigi MYY yazisinda da lafi edilmis de, benim aklimda da, yine goguste seritli ama, "Turk'un gozu aldadir" hesabi, asil hakim rengin kirmizi oldugu formalar kalmis (serit beyaz gibi yani). Donusumlu mu (acik renk-koyu renk gibi) kullaniliyordu bu ikisi yoksa, benim hafiza karistirmaya mi basladi... Hasan Utku hocam takiliyor mu ki buralara, onun zengin arsivden bir destek istesem mi? :) (TFF sayfasinda da bir "Tarihçe" kismi var Milli takim icin ama, sadece yazili, ve kisa kisa gecilmis, cok eskilere de inilmemis zaten)...

Bizim ESPN petition'ina yaptiklari gibi, onun da cilkini cikarmaya calisanlar bolca var yalniz... :( :x
Özgür

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Donusumlu mu (acik renk-koyu renk gibi) kullaniliyordu bu ikisi yoksa, benim hafiza karistirmaya mi basladi... Hasan Utku hocam takiliyor mu ki buralara, onun zengin arsivden bir destek istesem mi? :) (TFF sayfasinda da bir "Tarihçe" kismi var Milli takim icin ama, sadece yazili, ve kisa kisa gecilmis, cok eskilere de inilmemis zaten)...

Bizim ESPN petition'ina yaptiklari gibi, onun da cilkini cikarmaya calisanlar bolca var yalniz... :( :x
Abi ikisi de kullaniliyordu. Bulent kaptan'in web sitesinden iki fotograf. Bence son yillardaki zevksizligin sebebi Nike olabilir. Sanki Adidas formalar daha iyiydi.

Image

Almanya'nin Italya 90 formalari da efsaneydi.

Image

Ozgur Huseyinoglu

(Bizim forma basligi altinda milli takim ile ilgili olan yazilari ayirmis oldum ayri bir baslik altina)
Görkem KIRGIZ wrote:Federasyon'un 1,5 sene önce Nike ile yaptığı yeni forma anlaşmalarına göre alternatif forma turkuaz renk olacakmış. Fenerbahçe'nin bunu öğrenip kasıtlı olarak turkuaz forma yaptığı söyleniyor. Ayrıca 1,5 sene önceki bu anlaşmaya göre birçoğumuzun isteği gerçekleşiyor; Milli takımların giyeceği forma eski formamımızın modernize edilimiş tasarımlarıymış. Umarım doğrudur, ve umarım içine etmezler.
Netekim Gorkem'in bahsettigi bu turkuazli formayi, Arda'yi macera/action film kahramani seklinde rotuslayip tanitmis oldular dun. Sahsen, ben daha once de yazdigim gibi, "Turk'un gozu aldadir" hesabi, turkuaza filan pabuc birakmadan, ay-yildizli, kirmizi beyazli bir formaya fit olurum her zaman... :? Buyuka da oyle diyordu az once programinda:
Image
Özgür

Ozgur Huseyinoglu

Bu yukarda bahsini gectigim Turkuaz'la birlikte, yeni bir forma daha aciklanmis olmus. Anladigim/tahminim, bunlar artik Euro '08'de giyilecek olanlar. Eski klasiklere, hafiiiften yaklassalar da, gogse al-yildizi koyma isini yine de yapmamislar, nispeten anlamsiz bir serit haline gelmis sanki bu hali de:

[img]http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/LiveI ... 150613.jpg[/img]

(Diger resimler)
Özgür

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozgur Huseyinoglu wrote:Bu yukarda bahsini gectigim Turkuaz'la birlikte, yeni bir forma daha aciklanmis olmus. Anladigim/tahminim, bunlar artik Euro '08'de giyilecek olanlar. Eski klasiklere, hafiiiften yaklassalar da, gogse al-yildizi koyma isini yine de yapmamislar, nispeten anlamsiz bir serit haline gelmis sanki bu hali de:

[img]http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/LiveI ... 150613.jpg[/img]

(Diger resimler)
Turkuaz/Beyaz'in ustunu vucuda oturan model yapmislar - onlar sortun icine sokulmuyor galiba :?:

Kirmizi seritlileri neden bol yapmislar oyle? bir de sortun icine sokunca bizim mankenler 19 Mayis cocuklarina benzemis :)

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Beğenmedim..

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

o sertiler icine ay yildiz konmasi icindi :)

Ozgur Huseyinoglu

Mert Tokman wrote:Kirmizi seritlileri neden bol yapmislar oyle? bir de sortun icine sokunca bizim mankenler 19 Mayis cocuklarina benzemis :)
Fatih Mutlu wrote:o sertiler icine ay yildiz konmasi icindi :)
Fatih hocam, bilerek mi carpittin, yoksa, gercekten yanlis anlama mi oldu emin olamadim. Seritlerin "genis"liginden cok, formanin kesiminin "bol" olmasi sanirim asil soru... :) O konuda dogrucu Davut'luk yapmaktan ote... bu formanin icerde disarda olmasi acisindan yazmis oldum. Bu turkuazlari, o dar kesimleriyle sortun icine soksalar, cok da seksi gorunmeyecekti herhalde diye disarda tutmuslar sanirim ama, kurallar geregi bu formalarin sortun icinde olmasi gerekiyor yaniliyor muyum? Hakemler cogu zaman cok da fazla zorlamiyor bunu ama, arada, itinayla oyunculara formalarini sortlarina sokturtan hakemler de oluyor sanki...

Boyle dar kesim formayi bir tek Robe di Kappa yapiyor saniyordum, Nike da girismis demek ki...
Last edited by Ozgur Huseyinoglu on Tue Mar 25, 2008 2:49 am, edited 1 time in total.
Özgür

Mesut Ulukök

Post by Mesut Ulukök »

Klasik formayi düşünmeleri güzel olmuş ama o göğüsteki şeritte kesinlikle ay-yıldız olmalıydı.

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Mert Tokman wrote:Kirmizi seritlileri neden bol yapmislar oyle? bir de sortun icine sokunca bizim mankenler 19 Mayis cocuklarina benzemis :)
Fatih Mutlu wrote:o sertiler icine ay yildiz konmasi icindi :)
Fatih hocam, bilerek mi carpittin, yoksa, gercekten yanlis anlama mi oldu emin olamadim. Seritlerin "genis"liginden cok, formanin kesiminin "bol" olmasi sanirim asil soru... :) O konuda dogrucu Davut'luk yapmaktan ote... bu formanin icerde disarda olmasi acisindan yazmis oldum. Bu turkuazlari, o dar kesimleriyle sortun icine soksalar, cok da seksi goruneyecekti herhalde diye disarda tutmuslar sanirim ama, kurallar geregi bu formalarin sortun icinde olmasi gerekiyor yaniliyor muyum? Hakemler cogu zaman cok da fazla zorlamiyor bunu ama, arada, itinayla oyunculara formalarini sortlarina sokturtan hakemler de oluyor sanki...

Boyle dar kesim formayi bir tek Robe di Kappa yapiyor saniyordum, Nike da girismis demek ki...
ben ona cevap olarak soylememistim aslinda. bu formayi dizayn eden dingillere hatirlatma babindan bir serzenisti :)
insanlar bu klasik formaya ozlemlerini dile getirirken, "biz o ay yildizli seritli formamizi istiyoruz" diyorlardi. bu dingiller ay=yildiz kismini anlamamis olsalar, salakca bir serit koyuvermisler oraya.

formanin bollugu konusunda haklisin. onu da turkuaz gibi dar yapsalarmis en az turkuaz kadar seksi olurmus. italyanlar bir, biz iki olurduk o zaman :) gonullerin sampiyonlari :D

BarisCakan

Post by BarisCakan »

Bu şerit ve ayyıldızı ortaya koyma konusunda acaba evrensel bir yönetmelik olabilir mi, arma (bayrak ya da fed. logosu) sol üstte olacak diye? O yüzden şeridi koyup bayrağı koyamamış olabilirler mi? Ben de hep kıpkırmızı bir forma ortasında da büyük ve çerçevesiz bir ayyıldız hayal etmişimdir..

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Gerek kulüp takımlarının,gerek milli takımların bu "3rd kit" muhabbetlerini anlamam,takımın bir ev bir de deplasman forması olur ve bu yeterlidir.Zamanında GS'da benzer bir "açık mavi" rezalete kurban gitmişti.Bayrağında,flamasında vesairesinde bulunmayan bir rengi kim,hangi yetkiyle takım formasına taşır onu da anlamış değilim.

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Turkuaz denilen formaların rengi Turkuaz değil "Bebek Mavisi" denilen tonda olmuş. Renk kodu olarak yanlış gibi geldi bana buradaki fotoğraflardan.

Onun dışında göğsü şeritli formada da herkesin tespit ettiği gibi rakam koymuşlar ay-yıldız yerine ve rakamlar fazlasıyla büyük bir fonttan seçilmiş, güzel durmuyor. Şortlarda da aynı şekilde, hele iki basamaklı bir rakamsa iyice sakil gözüküyor (Örn: En sağda 20 numarayla duran oyuncu (Gökdeniz?)).

Yine de geçen kupadaki gibi herkesin giydiği formadan giymiyor olacağız, biraz daha orijinal. Nike'ın süper forma yaptığı efsanesi de bu şekilde sona erdi.
Tan Erten

Post Reply