0-0'larla mutlu olmak...

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ozan geriye hos geldin, kiymetini yoklugunda daha iyi anlamistik.

GSye gelince. Hatirlarsiniz sezon basinda firtina gibi baslayip kisa bir sure sonra havamiz kacmisti. Zafer nagralari atmadan, kesin Kalli destanlari yazmadan once onumuzde ki 5 maca bakalim.

Ben ileri baktigim zaman butun sezon devam eden 2 problemin devam ettigini goruyorum. Birincisi Hasan Sas kaybolali elimizde oyun sikistigi zaman acabilecek tek oyuncu Arda kaldi. Lincoln benim icin hala bir soru isareti, futbolculuguna sozum yok. Derdim geleli daha 4x4 bir oyun oynamamasi. Ikincisi gol atamamamiz. Eldeki tek cozum Hakan ve Umit'in yukselen forumlarina ragmen Nonda'nin sahada olmasi. Bu da emektar ikilinin baska tatsizliklar cikarmasina sebep olabilir.

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Sevgili Tan,

Aslinda ben bu 11 Turk Genci olayina cok fazla takilmaya basladim.

Bu tamamen sakatliklar (sebebi ne olursa olsun, ister doktor heyeti, ister kotu antrenorluk isterse kotu zemin) dolayisi ile ortaya cikan bir kadro.
Ben de hemfikirim aslında. Sadece Türk oyunculardan kurulu bir kadro ideal bir kadro demek istemedim, ama bu 11deki oyuncularin potansiyellerini gostermeleri ve tecrube kazanmalari bizim icin buyuk bir kazanim olacaktir. Cok yetenekli yabanci oyuncularla guclendirilirse o zaman arzuladigimiz basarilara ulasiriz. Yalniz su da bir gercek ki Galatasaray ne zaman basarili olduysa hep cok iyi Turk oyuncularin agirlikta oldugu, 2-3 kalburustu yabancinin da cok katki yaptigi bir kadrosu vardi. Yani Prekazi ve Simovic varken, Tanju, Ugur, Erhan Onal, Semih gibi oyuncular vardi. Yine ayni sekilde Hagi-Popescu varken, Hakan Sukur, Emre, Suat, Okan vardi. Galatasaray'in ruhuna bu daha uygun ve ben de kendi adima boyle bir kadro gormek istiyorum. FB, Chelsea vb. gibi 8-10 yabancili kadrolar bana hitap etmiyor.
Tan Erten

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tan Erten wrote:Yalniz su da bir gercek ki Galatasaray ne zaman basarili olduysa hep cok iyi Turk oyuncularin agirlikta oldugu, 2-3 kalburustu yabancinin da cok katki yaptigi bir kadrosu vardi. Yani Prekazi ve Simovic varken, Tanju, Ugur, Erhan Onal, Semih gibi oyuncular vardi. Yine ayni sekilde Hagi-Popescu varken, Hakan Sukur, Emre, Suat, Okan vardi. Galatasaray'in ruhuna bu daha uygun
Bravo.. Olayin milliyetcilikle alakasi yok, gercekcilikle alakasi var. Bu bir Turk takimi, takimin iskeletinin Turk oyuncularla kurulmasi gerekiyor cunku basarinin boyle gelmesi daha buyuk bir olasilik. Bakiniz gecmis ornekleri. Iyi tecrubeli yabanciya kimsenin bir sey dedigi yok. Bu arada ciftetelli bu sene GS futbol takiminin futbol disi yaptigi en guzel gosteridir. Kendilerini bu politik hamle icin kutluyorum. Alpay'in dedigi gibi actigi psikolojik yara buyuk, olay yuzeysel degil.

Arkadaslar iyimserligin sebebi sonuc degil elbette cunku daha ortada bir sonuc yok. Oynanan futbol var. Cok sonuclar aldik futbol rezaletken. Niye bu kadar umitlenmedik? Tabii ki daha vakit var, daha bu takim pisecek, oturacak, bazi seyler otomatige baglanacak ama GS takimi futbol oynamayi ogreniyor . GS takimi hocasini dinlemeye karar verdi. GS takimi futbol oynadikca alkis aliyor insallah sonuclari da gelecek.

Dunku futbolun boyutunu medya anlayabilmis degil. Ya da anladilar Lincoln mincoln saptiriyorlar. GS UEFA senesinde bile cogu macta boyle oynayamadi. Mesela 4-1 kazandigimiz Mallorca macinda ilk yarida dagilmistik, Arif'in ilk attigi gole kadar pozisyonumuz yoktu. Sonuc pekala 0-4 olabilirdi.

Evet Feldkamp cok riskli oyun oynatiyor ama bu oyunun iki emniyet subabini uyguluyor da ondan sonra risk aliyor. Terim ikinci gelisinde ve Gerets bu gercekleri unuttulardi. Birincisi cok kuvvetli bir orta saha olmasi. Arda'ya kosmasini ogretti, Topal, Baris, Serkan diyor. Lincoln ile Ayhan ayni anda iyilesiyorlar, Serkan sakatlaniyor. Kalli Lincoln yerine Ayhan'i oynatiyor. Niye? Bu kadar risk alacaksaniz orta sahaniz demir gibi olacak. Ikincisi defansiniz defans yapacak. Topa rakipten once basacak. Rakibe yakin olacak, arada bosluk birakmayacak. Alin size ortalama savunma oyunculari Servet ve Emre'den cikan mukemmel sonuclar. En cok gol atan Alman takimina pozisyon vermediler.

GS takimi futbol oynamayi ogreniyor. GS takimi cok daha iyi olacak. GS takimini destekleyin, maclari heyecanla bekleyin. GS takimi taraftarini mutlu edecek.

Ozan Ersoy

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ozan öyle diyorsun ama Kalli tukurdugunu yaliyor gibi me geliyor. Ilerde
basarisiz sayilirsa bahane hazir " dedigini yapmadilar, onu hice saydilar"
diyeceksin.

Bence GS iyi durumda degil. Oyuncular kadro disi birakiliyor, tekrar geri
geliyorlar. Sakatliklar bir yandan, ki bastan beri söyluyorum, bu bir tesaduf
olamaz diye.

Dun Ayhan'i sokmak sana göre risk, bana göre haksizlikti. Mehmet Guven
gibi bir oyuncun varsa onu oynatman gerekir, en azindan onunla baslaman
gerekir, ama Kalli bunu yapmiyor. Lincoln'u sadece tavir koymak icin
oynatmadi, yoksa ilk firsatta oyuna sokacak. Ben bu dusunceye karsiyim.
Karsinda ki insan, insan gibi davran. Ilerde Tobias iyilestiginde ne yapacak.
Transfer istemeyen adam firsati buldukca transfer istiyorum diye yalvariyor.
Bu mu guven asilamak. Allahin kazmasi kiralik gelmeyi kabul etseydi,
Orkun'u bu macta göremezdin. Gerci Orkun'un bu mac iyi oynadigi
söylemenez, tutuktu bana sorarsaniz.

Dun GS kadro faciasina ragmen iyi bir bir oyun sergiledi gibi gözuktu.
Almanya da isi cok zor.

Kalli'yi bir mok zannetmeyin, adam despotun teki.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote: Birincisi cok kuvvetli bir orta saha olmasi. Arda'ya kosmasini ogretti, Topal, Baris, Serkan diyor. Lincoln ile Ayhan ayni anda iyilesiyorlar, Serkan sakatlaniyor. Kalli Lincoln yerine Ayhan'i oynatiyor. Niye? Bu kadar risk alacaksaniz orta sahaniz demir gibi olacak.
Ozan Ersoy
Bu kadar uzak kalinca az yazarim falan zor olacak tabii, yok oyle kacmak.

Iyi, hos ama Lincoln'u ne yapacagiz? Lincoln o demir gibi orta sahanin parcasi olamaz, o tip bir oyuncu degil. Hagi de degildi, Prekazi de degildi. Onlarsiz da bir numaramiz olmadi, yerlilerimiz kim olursa olsun. Lincolnsuz bir yerlere geliriz elbet ama Avrupa'da kupa kazanacak takim olur muyuz?

Senin dedigin sistemde benim aklima tek gelen cozum Lincoln'un forvet olup Nonda, Hakan, Umit'ten ikisinin yedek olmasi (hem Lincoln ayari hem de cok kosan adamlari alamayacagimizi varsayiyorum tabii, ne bileyim Ballack de mesela, Lampard ya da).

Ama Kalli israrla tek striker ile oynamiyor.

Ne olacak bu isin sonu?

Ali

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Hasan Tezcan wrote:Gerci Orkun'un bu mac iyi oynadigi söylemenez, tutuktu bana sorarsaniz.
Hersey bir kenara. Hangi pozisyonda tutuktu veya nasil boyle bir kaniya vardigini cok merak ettim? Ben pozisyon falan goremedim. Orkun'un ustunde bir gram kir yoktu mactan sonra.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Celal Gürcüoglu wrote:
Hasan Tezcan wrote:Gerci Orkun'un bu mac iyi oynadigi söylemenez, tutuktu bana sorarsaniz.
Hersey bir kenara. Hangi pozisyonda tutuktu veya nasil boyle bir kaniya vardigini cok merak ettim? Ben pozisyon falan goremedim. Orkun'un ustunde bir gram kir yoktu mactan sonra.
Sanirim bir pozisyonda Emre'yi zor durumda birakti, Emre de topu taca atmisti,
sanirim 2. devre. O topu cikip almasi gerekirdi. Cikislari iyi degil, genel olarak
söyluyorum.

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Ozan hosgeldin,umarim keyiflerin iyidir.Gecen sezon Kalli hakkinda yazdiklarini hatirliyorumda,iyi tespit yapmissin.Gidisat iyi bence de,daha yolun basindayiz,ama yazdigin gibi yapilabilecek turlu sacmaliklarla bu gidisati bozmazsak yakin gelecekte daha da iyi olacak gibi gozukuyor.
Konsantrasyon
Concentration

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Hasan Tezcan wrote:Dun Ayhan'i sokmak sana göre risk, bana göre haksizlikti. Mehmet Guven gibi bir oyuncun varsa onu oynatman gerekir, en azindan onunla baslaman gerekir, ama Kalli bunu yapmiyor.
Hasan, Ayhan gibi kendisini ispatlamis ve tecrubeli bir oyuncun varken takimin belki de en zayif oyuncusunu Kalli nasil Leverkusen'e karsi ilk 11de cikarsin. Mehmet Guven, uzulerek soyluyorum, bu kadroda olacak kapasitede değil.
Tan Erten

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Tan Erten wrote:
Hasan Tezcan wrote:Dun Ayhan'i sokmak sana göre risk, bana göre haksizlikti. Mehmet Guven gibi bir oyuncun varsa onu oynatman gerekir, en azindan onunla baslaman gerekir, ama Kalli bunu yapmiyor.
Hasan, Ayhan gibi kendisini ispatlamis ve tecrubeli bir oyuncun varken takimin belki de en zayif oyuncusunu Kalli nasil Leverkusen'e karsi ilk 11de cikarsin. Mehmet Guven, uzulerek soyluyorum, bu kadroda olacak kapasitede değil.
Buna maalesef ben de katilmak zorundayim. Bu sene biri staddan olmak uzere iki-uc kez izledim, titrek bir dede kivaminda top oynuyor, ayagina top gelince de kaybediyordu. Buralara kadar geldigine gore birseyler vardir eminim ama bizim super ligde bile hazir gozukmeyen oyuncunun boyle Leverkusen karsisina falan cikmasi bence dogru olmazdi.

Ali

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Sizin aksinize Mehmet Guven'in potensiyeli olduguna inaniyorum. Yerden, duzgun, saglam ve ILERI oynayan bir oyuncu. Biraz kuvvet kazandigi takdirde, cok daha iyi yerlere gelecek.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Amerikada "Writer's strike" dedikleri yazarlarin grevi dun bitti. Ozan da yeni kontrati icabi isinin basina dondu. Damda deve aramayin. 0-0'la olmasini o da istemezdi elbette ama simdilik bununla idare edecegiz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Galatasaray Kalliyi dinlemeye basladi . Ha bunu ongorerek,
vizyon sahibi olarak, ustaya saygi amaciyla idrak ederek degil,
essek gibi kati prensip ve disiplin konusunda sert kayaya
carptigi icin yapti. Daha adam gelmeden ve olayin basinda aptalca sert pozisyon alanlar simdi hala kivraniyorlar, lafi kiviriyorlar. Bir defa daha soyluyorum, Kalli bu sonuclari hemen alamasaydi bile yaptiklari dogru idive dogrun adamdir. Neticeye gore degil, olaya yukaridan bakip yeni bir yapi olustururken , prensipleri uygulayabilme basarisi olarak bakmali

Yerli derken kastimiz esasinda o cati altinda , ocatinin prensipleri vede temel bir felsefe ile yetisen vede soz konusu futbol kulturune adapte olabilecek devsirmelerle desteklenen bir futbol mantalitesi birlikteligi. Yoksa benim hayalim olan dili ingilizce olabilen bir GS alt yapisindan yetismis 40 miletten 20 gencte ayni birlikteligi saglar. Belki de daha iyi olur. Yani mesele born in Turkey degil, made and shaped in Galatasaray earlier or later .(turkiyede dogma degil, önce veya sonradan Galatasarayda bicimlendirilip imal edilen).

Servet neden boyle basarili oluyor vede cansiperane oynuyor?
Evet gecmis tecrubelerinde deneyim kazandi, ama esas neden
sadece isini ve futbolu yaptigi icin sabir gosterilip bir yabanciya tercih edilmeyecegi,
bunun disinda takimdasligin, buyuk-kucuk, agbi-kardes gibi degerlerin oldugu GS'de ''Turku soyleyip dinlemekten'' hala zevk alan yalin Anadolu insani olarak manevi acidan huzur buldugu icin ve de huzur buldukca iyi oynadigi takdirde her zaman nihai hedefi ''Turk olmayan takimlari yenme ''zihinyetindeki bir klupte uluslararasi kariyer ilerlemesine daha yakin oldugu icin.

Ozan bana pek katilmaz bu konuda ama tarif ettigi ''Demir gibi orta saha'' oynatmama ama genede teknik olabilme ile dogal saldirma ve olumune rekabet esasina dayali oyun Turk kulturunun basari kazanacagi sistemdir. Istısnasi Lucescudur, amakontrollu oyun ustadi iyi yabancilarla bu isi kotardi ve her gittigi takimda kendinden sonra enkaz birakti.
NO ADNANS, NO CRY !!

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Selçuk Samli wrote:Ozan hosgeldin,umarim keyiflerin iyidir.Gecen sezon Kalli hakkinda yazdiklarini hatirliyorumda,iyi tespit yapmissin.Gidisat iyi bence de,daha yolun basindayiz,ama yazdigin gibi yapilabilecek turlu sacmaliklarla bu gidisati bozmazsak yakin gelecekte daha da iyi olacak gibi gozukuyor.
Selcuk selam, keyifler yerinde. Tayyub hazretlerine kufur etmekten baska bir derdimiz yok Allah'a sukur. Turkiye Cumhuriyeti onun gibi u$aklarla mucadele ederek kurulmustur, tarih tekerrur eder.

Gidisat iyi, gidecek yol var. Ama dusunursen bu takim iki sene once karla kapli sahada Tromso gibi bir takima yenilip elenmekten (Gerets mi vardi takimin basinda o gunler), yine karla kapli sahada Almanya dorduncusunu ezme seviyesine gelmis durumda. Takima bakiyoruz hic de daha nitelikli degil, hatta o gunku takimdan daha kotu, genci daha tecrubesiz, tecrubelisi de daha yasli.

Demek kat edilmis yol da cok.

Lincoln oynar. Buyuk bir olasilikla Arda'nin formu duserse ya da sakatlanirsa. Ha bu arada, her darbede 3 hafta sakatlanmayi birakip, herkes gibi essek gibi calismaya karar verirse. Bu deveyi gutmeye karar verirse, hocasini dinlerse. Yoksa Katar'a ya da MLS'e kadar yolu var. Takimin zayif halkaya ihtiyaci yok.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Thu Feb 14, 2008 8:01 pm, edited 1 time in total.

Tolga Kurtoglu

Post by Tolga Kurtoglu »

Basliga tikladim....

Ozan'in ismini gorunce, farkinda bile olmadan "ohh beee" demisim...

Iyi ki dondun Ozan...Ozlemistik...

Post Reply