FLASH: ADNAN ADAY

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Baskan olur mu?

Poll ended at Mon Mar 03, 2008 6:43 pm

Evet
10
63%
Hayir
6
38%

Total votes: 16

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Celal Gürcüoglu wrote:
Savas Macun wrote:Liseli,Derin GS,Etkin GS, kol kirili yen icinde kalir konseptine bir zahmet devam.Selamlar
Savas
O kol Avrupa'da iki tane kupa kaldirdi.

Kaldirdi da ne oldu.

"Baki kalan kubbede hos bir seda."

Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Hasan Tezcan wrote:Cok iyimsersin Savas. FB'in durumu o kadar ic acici degil bana sorarsan.
Ayrica GS FB'yi arkadan gelip gecti bile, ve fark artacak gibi me geliyor
önumuzde ki seneler. Kalli ve retro zihniyet ile degil elbette.

Farkliligimiza degindigin icin tesekkur ederim. Lise ve kultur takimin guc
ve ilham kaynagidir.
Neden degil?

1 milyar dolara yaklasan piyasa degeri.

Naklen yayin gelirlerinin sadece %16'sinin olusturdugu bir butce.

Son 5 senede alinan 4 sampiyonluk.

Her sene bir onceki seneye oranla artan bir Avrupa basarisi ve PR.

UEFA finalini oynatacagin modern ve bol gelirli bir stad.

Ipotek edilmemis gelirler.

Cok mu iyimserim?

Savas

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Evet bence cok iyimsersin, hayal kirikligina ugrayip aglayabilirsin sonra :D

Sorman gereken soru su:

- Aziz Yildirim görevden cekildigi gun ne olacagidir.

- Bu kadar yabanci oyucunun takimda olmasi ciddi bir yuk teskil eder,
ayrica bu oyuncularin önumuzde ki dönem yapilacak transferlere ipotek
koydugunu gözardi etmemek gerek. Isler cok kötu giderse, ne olacak?
Kadro, sportif basari önemli oldugu icin söyluyorum.

- Muhalefetin olmamasi önumuzde ki gunlerde ne gibi sorun yaratir. Yapici
olma hususunda yani. Dikta rejimlerin durumu, akibeti ortada.

- Aziz Yildirim yönetiminin muasebesini bugun degil 10 yil sonra yapacaksin.
Bu cok önemli.

vesayre...

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Hasan Tezcan wrote:Evet bence cok iyimsersin, hayal kirikligina ugrayip aglayabilirsin sonra :D

Sorman gereken soru su:

- Aziz Yildirim görevden cekildigi gun ne olacagidir.

- Bu kadar yabanci oyucunun takimda olmasi ciddi bir yuk teskil eder,
ayrica bu oyuncularin önumuzde ki dönem yapilacak transferlere ipotek
koydugunu gözardi etmemek gerek. Isler cok kötu giderse, ne olacak?
Kadro, sportif basari önemli oldugu icin söyluyorum.

- Muhalefetin olmamasi önumuzde ki gunlerde ne gibi sorun yaratir. Yapici
olma hususunda yani. Dikta rejimlerin durumu, akibeti ortada.

- Aziz Yildirim yönetiminin muasebesini bugun degil 10 yil sonra yapacaksin.
Bu cok önemli.

vesayre...
Bu sorular dogru sorular ancak kotumserligi gerektirecek endiseler degil.

AY'dan sonrasi hazir.Allah saglik versin en az Seba kadar uzun sureli kalacagini dusunuyorum kulupte.Bir cok brans kendi icinde yonetiliyor AY'in gunluk mudahelelerine gerek kalmiyor.

Uzerinde calistigi 3 tane makro plan var.

1 milyon uyeli bir Fenerbahce.(Bu zaten dikta rejimini ortadan kaldirir).

Gayrimenkul yatirimlari.

Avrupa'da surekli basarili olan bir futbol subesi.

Bunun haricinde AY'dan sonrasi tahmin ediyorum kendi yonetimi icinden biriyle olusur ve bu isim kuvvetle muhtemel Ali Koc.

Mehmet Ali Aydinlar,Hamdi Akin,Ferit Sahenk gibi bir cok isim var kulubu ileriye tasiyabilecek ve AY'in baslattiklarini devam ettirecek.

Kadro'ya gelince.Bu kadrodan en az 4-5 sene emekli olacak kimse yok.

Ayrica herkesin yeri dolar.

Savas

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Savas Macun wrote:
Hasan Tezcan wrote:Cok iyimsersin Savas. FB'in durumu o kadar ic acici degil bana sorarsan.
Ayrica GS FB'yi arkadan gelip gecti bile, ve fark artacak gibi me geliyor
önumuzde ki seneler. Kalli ve retro zihniyet ile degil elbette.

Farkliligimiza degindigin icin tesekkur ederim. Lise ve kultur takimin guc
ve ilham kaynagidir.
Neden degil?

Cok mu iyimserim?

Savas
Sevgili Savaş,

Şu işlere biraz bakalım: yüksek piyasa değeri iyi hoş da kime ne faydası var doğrudan? FB fınansal açıdan başarılı, haklısın. Bu kendi başına herhangi bir şeye yetseydi Chelsea arada bir CL finali oynardı, değil mi?

Son beş yılda dört şampiyonluk da gayet iyi, ama unutma, FB'nin karşısında her zaman Canaydın'lı bir GS olmayacak. Bugün kime sorsan GSlısı, FBlisi, BJKlisi Özhan Canaydın'ın futbol olarak başarısız olduğunu sana söyler. 6 senede doğru düzgün kaç tane yabancı transferi var GS'ın, kaç kere hoca değiştirmiş? Futbol olarak iyi yönetilmedi GS buna rağmen Canaydın'ın 6 senesinde şampiyonluklar 4-2, yani biri el değişse eşit olacak.

Daha sağlıklı karşılaştırma istiyorsan Aziz Yıldırım'ın 10 yılına bak, sadece Canaydın'a değil.

Her sene bir önceki seneye oranla artan Avrupa başarısı nereden çıktı? Bu sene başarılı bir FB var (o da dikkatini çekiyorum, şu andaki durumda daha önce yapılanın altında bir başarı, hatta defalarca yapılan bir sürü şeyin altında). Ben öyle her sene düzenli olarak artan bir grafik görmüyorum, bir sürü başarısız sene üstüne nisbeten başarılı bir hadi bilemedin iki sene görüyorum.

Stadda UEFA finali oynatmak ise tam hoş bir sada işte, maç bitip uçaklar havalandıktan sonra hiçbir şey kalmıyor elinde.

Fazla iyimser olmak taraftarın işi ama bir de gerçekler var. Eğer cidden Avrupa'nın büyük ama son bilmem kaç senedir CL'de final görmemiş bir takımının 34 yaşındaki adamını alarak "her sene gittikçe artan Avrupa başarısı" diye CL'de ciddi sonuçlar beklersen bence daha epey beklersin. Türkiye'de bile lider olamadığınızı tekrar hatırlatayım. GS Avrupa'da başarılı olduğu yıllarda FB'ye 10 puan fark atıyordu ligin ortasında.

Ama başarıdan kastin Türkiye'de şampiyonlukları GS ile paylaşmak ve de klübün bütçesine ve de stad gelirlerine bakarak mutlu olmaksa geleceğiniz aydınlık, lafım olmaz. Yok Avrupa'da ciddi takım olmak istiyorsan, bu modeli düşünmek lazım.

Belki olur, belki olmaz. Ama olması için daha bir sürü dönemeçte doğru kararlar verilmesi lazım. Çok uzun konu ama şu kadarını söyleyeyim, FB iki sene iyi Brezilya'lı alamasın (Zico gider, piyasada olmaz vs.) çuvallar. Yerlilerin ne hale getirildiğini gördük hafta sonu. Sürekli iyi yabancıya hatta Brezilya'lıya ihtiyaç var. Bir klüp içinde bulunduğu ülkenin oyuncularından kendini soyutlayarak ne derece başarılı olur (AT üyesi değilsen tabii) bilmiyorum. GS'ın Hagi ile gelen başarıları hoş sada oldu, Alex gidince FB ne olacak biliyor musun? Hadi gitmeyi bırak, Alex üç ay sakatlık geçirse FB ne olur biliyor musun? Tek bir adam üstüne kurulmuş, o adam oynamayınca sudan çıkmış balığa dönen bir takımdan bahsediyoruz. Stad, gelir, bütçe hepsi çok hoş, yarın Alex'i 2 aylığına takımdan çıkar bak ne oluyorsunuz.

Bir ekol, bir anlayış, makine gibi işleyen bir takım mı var ortada yoksa bir yıldız ve onuns tiline göre kurulmuş, o oynamayınca oynamayan bir takımı mı, sen karar ver.

GS'ın derin lise, kol kırılır yen içinde kültürünün handikapları olduğu muhakkak. Tıpkı astığı astık kestiği kestik müteahhit modelinin de handikapları olduğu gibi. İkisinin de avantajları da var. Birinci kısa vade değil uzun vade peşinde koşar, günlük başarılara, sansasyona takılmaz. Bütün bunlar o lisenin kültüründen gelir. Amacı Avrupa'da başarıdır, bu da kurucusunun 100 küsür sene önceki sözlerinden ve kültüründen gelir. Bu iş bir başkanla, gelirle falan olmaz.

Ama bu farklar beş senedir böyle değil elli senedir böyle. Biri diğerinden senin sandığın kadar iyi olsaydı bugün sampiyonluk sayıları neredeyse eşit, Türkiye Kupaları biri diğerinin elli katı, Avrupa'da kazanılmiş kupalar, yarı finaller, çeyrek finaller çetelesi böyle olmazdı. Hele hele müteahhitçi klüp aleyhine böyle hiç olmazdı.

Farkında mısın, GS'da kimse GS'ın büyüklüğü şöyle midir, böyle midir, tarif edilir mi, edilemez mi falan gibi muhabbetler yapmaz. Ne seyircisinin, ne de camiasının buna ihtiyacı vardır. Hedefleri Ali Sami Yen tarafından belirlenmiştir, GS o yönde çalışmaya devam eder, kültürünün iyi ve kötü yanlarını da sırtında taşıyarak. Yapılanlar ortadadır, fazla tarife hacet de yoktur.

Kimi gün iyi müteahhit gelir, derin lise zayıf başkan çıkarır, bes senenin dördü müteahhitçiler kazanır. Kimi gün derin liseden iyi futbol başkanı çıkar, aynı müteahhiti GS şampiyonluğu görme rekortmeni yapar, takıma Avrupa'da kupa kazandırır. Bu işler böyle gider, ama son beş seneye bakıp 8 sene öncesine hoş sada dersen sonra çok üzülürsün.

Canaydın maddi konularda, stad konularında falan nasıldır bilmem ama futbol konusunda çok kötü idi, onun faydasını görüyorsunuz beş senedir, ama korkarım bitmek üzere o devir. Bu arada FB yapısal bir değişimi başlatabilirse (bak başarırsa demiyorum, başlatabilirse diyorum çünkü bir başkanla ne yaparsa yapsın değişim sınırlıdır) ne ala sizin için. Onu da görmeye daha epey var.

Ali

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Savas Macun wrote: Neden degil?

Cok mu iyimserim?

Savas
Savas, su piyasa degeri ne anlam ifade eder bunu aciklayabilir misin? Piyasa degeri buyuyunce ne olacak yani, Barcelona ile birlesip dunya kulubu mu olacaksiniz? Koskoca FB veya GS bir perakende zinciri gibi devralmaya veya satin alinmaya uygun kurumlar degilki.

Iki, katilir misin bilmem, takim degerini olustururken bilanconda oyuncularinin aslinda realize olmamis degerleri varsayim olarak durur. Ama bu deger likit degildir, basariya endekslidir ve degiskendir. FB mesela bu sene sampiyon olamaz ve onumuzdeki seneye de kotu baslarsa, atiyorum Roberto Carlos'un degeri sifira inebilir. Bu durum bizim icin de (Lincoln, Nonda gibi orneklerde) mumkun.

Uc, 2008 Mart'tan itibaren buyuk bankalar basta olmak uzere dunya olceginde ciddi finansal kuruluslardan zarar aciklamalari gelecek; kucuk, orta veya buyuk capta (bunu kimse bilmiyor) bir kuresel kriz yolda. Basimizdakiler sicak parasi olan Arap sermayesine cok guvenseler de TC bundan muaf degil.

Biz üretim ekonomisi degiliz, en zenginimiz hala aracilik yaparak parayi vuruyor,o sebeple onumuzdeki en az 3-4 yili ciddi daralmayla gecirecegiz. Bundan en cok etkilenen sektorlerden biri de maliyet, fiyat olusumlari oldukca yapaylaymis ve sismis futbol sektoru olacak ve kulupleri yonetmek gercekten cok zor olacak (hangi kulup yoneticisi bunun farkinda ayri konu. Simdi aklima geldi, bak Canaydin farkina varmis olabilir).

Naklen yayin gelirleri, sponsorluklar, tuketime donuk satislar, bilet gelirleri daralacak. Ben iddia ediyorum, kredi karti ile donuna kadar borclanmaya 2-3 yildir sinsice alistirilmis Turk vatandasi, ilk krizde elini ekonomiden cekecek -mecburen-.

Bu durumda -onem tasiyorsa- FB'nin piyasa degeri azalacak. Herkesinki gibi. Ha eger soylenenenlere itibar edilirse FB'nin en buyuk avantaji boyle bir iklimde borclulugunun dusuk olmasi olabilir.

Ama ben hicbir Turk kulubunun bilanco ve kurumsal altyapisinin, Avrupa duzeyinde oldugunu dusunemiyorum. Avrupa basarisi dediginiz sey de sadece bu sene gruptan cikmanizdir, gelisme var dogru ama, bu gelismenin gerisinde izafi olarak, gecmiste hicbir basarinizin olmamasi var.

Botev Plovdiv'i elemekten CL'de ilk kez ust tura cikmak tabii ki buyuk ilerleme. Ama o kadar. Cok da abartmayin derim ben. Piyasa degeriniz gibi...

Son not. Ekonomik daralma olursa, asil o zaman Feldkamp'in degerini baska bir acidan daha iyi anlayacagiz, hele bu sene sampiyon olursak daha da.

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Savas Macun wrote: Son 5 senede alinan 4 sampiyonluk.
Bunu anlamıyorum işte, antu'da da aynısını görüyorum "son 5 yılda 4 şampiyonlugumuz var" yazılarını... Ya tarihleri karıştırıyorusunuz(FB şampiyonlukları 2001-2004-2005-2007, şu anda 2008 yılındayız) ya da 17 Mayıs 2006 akşamındaki Denizli maçını kazandığınızı varsayıyorsunuz... :lol:

Eğer işin püf noktası komplo teorileri yüzünden kendini şampiyon varsaymaksa BJK formasına 4. yıldızı çoktan takmıştı. 8)

Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ali agabey ve Ufuk,

Ikinizin yazisina cevap vereyim.Su Quote'lari ayirip altina cevap yazma olayini hala cozemedim.

1) Avrupa'da artan basari: Bu sizin icin ufak ama FB icin buyuk bir adim.Ikinci turlari gecememeis, MTK gibi takimlara elenmesi surpriz olmayan bir surecten CL grubundan cikmasi favori bir konuma gelmistir.Bu FB icin bir basaridir.Bu surec Daum ile baslamis ve Zico ile devam etmektedir.Bu sene ceyrek final oynamasi cok iyi basari olacaktir ancak onumuzdeki sene bunun ustune cikmasi lazim ve cikacaktir da zamanla.Sizin icin degil ama bizim icin gelisen bir surectir.

2) Piyasa degeri: Su anda FB sirketinin IMKB de islem goren fiyatlari bellidir.Basilan hisse adetleri bellidir.Su anda FB elinde ne kadari var bilemiyorum ama yanlis hatirlamiyorsam yuzde 15 halka acildi ve % 85 elde.Eger FB piyasa gidip de tum hisselerini satarsa 850 milyon dolari cebe atmasi teoride dogru ama pratikte yanilticidir.Bu futbolcularin degeri veya muhasebe sekliyle alakali degil arz ile alakalidir.Bugun IMKB'ye gelip birisi hisselerin yarisini elden cikartmaya calissa fiyat hizla coker ancak eger herhangi bir yatirimci gelip de sirketin hisselerine talip olursa o hissenin degeri uc asagi bes yukari bellidir ve FB elindeki o yatirimiciya satabilir.Bu deger de yaratilirken herkesin cok kucumsedigi Fenerium'un buyuk etkisi var.Bakin en sonAvrupa'nin tum onemli sehirlerinde FB formasi Adidas magazalarinda satiliyor haberi vardi.

3) Buyume&Kriz: Ekonomik ongorulerine katilsam da Ufugun hatirlatmak isterim ki FB 2001 yilinda buyume programini devreye soktu.Turkiye'de krizin patlak verdigi ve daha da onemlisi 11 Eylul olaylarindan sonra once ABD'nin ve sonra Avrupa'nin resesyona girdigi doneme denk geliyor.Boom zaten 2003 Mart ABD'nin Irak'a girmesiyle basladi ve "Simdilik" devam ediyor.Bu konuda FB'nin endiselenmesi gereksiz bilakis GS'in endislenmesi gerekiyor cunku hali hazirda devam eden bir Insaat projesi mevcut.Oysa FB bu konuda altyapisini tamamladi.Futbol sonucta tekel bir endustri, istedigi kadar kriz olsun Raki ve Sigara'nin alicisi cikar.Turkiye'de futbol oyle bir sey iste.Localar kapali gise satar, kombineler de buyuk cogunlukla satilir.

4) Ekonomik daralma-Feldkamp: Nasil degeri anlasilacak anlamiyorum.Degeri sifira indirilmis bir Hasan Sas,Sabri ve Lincoln var.Atil olan bir Bouzid var.Baris-Topal-Servet-Emre kime satacaksin.Ne olursa olsun palazlanan herhangi uc buyukler oyuncusunun kontratinin alt rakami bellidir.Bunun altina inemezsin GS olarak.Bunlari da kalkip kimseye satamazsin Avrupa'nin hic bir takimi para vermez bu adamlara.En buyuk degerin Arda'dir o kadar.

Lincoln'den yenilen kazigin haddi hesabi yok.Isin ilginc tarafi da kimse bunun hesabini sormuyor.Sponsor firma parasini vermis olabilir ama bir daha vermez.

Kimse Bozuid'i de sormuyor.Yani Feldkamp ne yapmis? Degeri nasil ortaya cikacak anlamis degilim.

5) Baki kalan kubbede hos bir seda: Hala 200 ruhundan bahsediliyor.Araniyor hatta.Hic kimse kalkip da biz bunu tesadufen kazandik diyemedi.En son artik Adnan Polat itiraf etti de millet kopurdu.Evet belki 3-4 sene icinde bir tesaduf degildi ama kendi momentumunda gelismis ve altyapisi olmayan bir basariydi.Bunu tum GS'lilar da farkinda.Kimse kalkip da top ona buna carpti girdi demiyor.O sene catir catir topunu oynadi GS ve kupayi aldi.Ama ne oncesi vardi ne sonrasi.UEFA finalinin oynanmasi bununla karsilastirlmayacak bir mevzi.Orada vurgulanan yaratilan bir stadin TR icin ne kadar onemli oldugu ve bunun FB'nin kendi ozkaynaklarindan yapildigidir.

Sozun ozu karamsarim demem icin hic bir sebebim yok.FB'yi yonetenler guveniyorum ve en onemlisi verdikleri sozlerin yerine getirildigini goruyorum.Bunu sadece ben degil tum camia goruyor.Yasayan ne kadar baskan varsa hepsi AY 10.yilini kutladi.GS baskani aradan 8 yil gecmis Faruk Suren'e tesekkur ediyor.Kanka kusura bakma ben baskanken boyle demeliydim ama simdi yokum no hard feelings der gibi...Komedi.

Bu yuzden de her GS'linin kimseyle paylasamadigi bir AY arzusu vardir.Basta da Alpay Dedeoglu'nun...:lol:

Selamlar
Savas

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Savas Macun wrote: 4) Ekonomik daralma-Feldkamp: Nasil degeri anlasilacak anlamiyorum.Degeri sifira indirilmis bir Hasan Sas,Sabri ve Lincoln var.Atil olan bir Bouzid var.Baris-Topal-Servet-Emre kime satacaksin...
Savas uzun cevap icin tesekkur. Sadece:

Hasan Sas'in degeri sifira coktan inmisti, Lincoln genel risk icindeydi. Benim kastettigim, genc nuvenin, ithal adam etme geregini oldukca minimize etmesidir.

Ugur, Servet, Emre, Volkan, Baris, Serkan, Mehmet Topal gibi bir omurgayla diyelim, onumuzdeki uzun senelerdeki borclanmanin ister istemez -yuksek oranda- onune geciyorsun. Bunlarin hepsi (Servet haric) alt klasman takimlardan veya altyapidan dusuk maliyetle kazanildi. Oysa FB, Roberto Carlos, Kezman, Alex, Deivid, Lugano gibi adamlarin yerine surekli adam ithal etmek mecburiyetinde.

Bu bir tarz, elestirmiyorum ama yildiza dayalı sistemler ekonomik sikintilarda daha kirilgandir diye tahmin ediyorum, ekonomist olmasam da.

Borcluluk bizim icin hala ciddi bir handikap ama tasinmaz varligimiz herkesin bilancosundan cok daha buyuk ve degerli.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Savas Kardesim bilincaltima girip gizli AY sevgimi ortaya
cikardigi icin kendisine tesekkur ediyorum. :shock: :shock: :shock: Freud olma yolunda sana basarilar dilerken , birazda AY anlatayim.

Bu arada benim tarif ettigim adam AY degildi. Isim vermiyeyim ama boyle bir adam cok kisa donem, yonetimde olmasa bile GS'ye destek verdi. Ben onu tarif ettim ama siz Sukru Saracogluna getirdiginiz buyuculerin etkisi ile mi ne yerde gokte AY gordugunüzden sende hemen AY diye atladin.
Turkce olmadi , bak Ingilizce yazayim. Bilen arkadaslar bir zahmet Japoncada yazsinlar.

I DID NOT MEAN Saint Thunderbolt

AY GS Klubune girse 10 yildan evvel yonetime bile giremezdi. Al onun agbisi , ondan daha kaliteli olmasina ragmen yillardir yonetime girmedi. Bu arada agbisinin yillardir GS Kongresi uyesi oldugunu , erkek kardesinin ve damadinin GSli oldugunu da hatirlatirim. O pasif buldugunuz Canaydinin bile yedi sulalesi GSlidir. Karizma sizin uzerinizde etkili, ailede pek degil.
Ayrica

1-) AY gucunu bile kendinden almiyor, dayisindan alan biri. Dayisini cek , AY sifir.
2-)AY karizmatik degil. Telaffuzunda bile sorun adam, nesinden etkileneceksin. Yanlis anlasilmasin, kucuk gormuyorum. Ama karizmatik lider konumuna cikartiyorsunuz , onun tanimina uymuyor.
3-)Yakindan taniyanlarin yalancisiyim, biraz avam oldugu soyleniyor. Sade ve halk adami demiyorum, kelimleri carpitmayin.
4-)Sekeri cikiyor, kontrolunu kaybediyor, yanindaki gururlu ve basarili insanlari kirip kaybediyor. Ancak yaninda bu ozelliklere sahip olmayan emekli pasa cocuklari kaldi. Ciddi tibbi rahatsizligi var.
5-) AY, FB klubunde 10 sene evvel ortaya cikti. Ne ust duzey sporculugu var, ne de klup bilgisi. Dayisi ordudan nasil ihale alip sirket yonetiyorsa, o da FB'yi oyle yonetiyor. GS'nin butun baskanlari o klupte faal olarak spor yapmislardir. Bu bile tek basina yeter (Bir tek Cansundan emin degilim)

Basari eger varsa (En cok GS sampiyonlugu goren, ayni zamanda UEFA ve Super Kupa goren FB Baskani olarak bizde kendisini basarili buluruz) sadece tek merkezden yonetimi toplayip , gruplarin üstünden silindir gibi gecmesi ile olmustur. Tabii bir kisminida yaratilan refahtan pay vererek suluk gibi klubun kanini emdiklerinden sessiz kalmislardir.

Nehir yatagina, deprem fay hattinin 3-5 kilometre dibine yola 2-3 metre uzaklikta, ruhsatsiz lisansiz , sadece mactan maca calisan,betonarme gecekondu yigma stadsa eger basari , tabii basari. Ama basariyi binaya indirgersen, karsi yakadaki rakibin daha buyugunu, iyisini, daha cok kazandiranini, saglamini, modernini, 24 saat 7 gun calisanini, aslan (Muhitin adi bile degisti Aslantepe) gibi izinli ve ruhsatlisini (gerci bu sizler icin utanc kaynagi falan olabilirdi)
yaptiginda tirt diye kalirsin. Ha birde bedavaya tabii kaynaklarini akilli kullanarak.

Ufuk ve Ali Gursel iyi anlatmis olayi ekonomik olarak. Yasi geckin lejyoner Starlarla (Galacticos) gitme stratejisi ise yarasaydi, 350 milyon/Euro geliriyle bile bunu basaramayan Real Madrit bu yola devam etmis olurdu.

Ben sana esas tehlikeyi soyleleyim. Klupler dernek statusunden cikip sirket olacak. O zaman artik devlet ihalelerinde FB olma ayricaligi ortadan kalkacak, ordu-klup iliskisi kopacak cunku temelinde sagliksiz. Ittıhat Terakki mantiginin vede 60li ve 80li yillarin darbe kulturunun arkaik kalintilari. Elbet bitecek bir gun.
O zaman iste aracilik komisyon ve tuketim kulturu degil, uretim ve uzmanlik galip gelecek.
NO ADNANS, NO CRY !!

Savas Macun

Post by Savas Macun »

AY'in gucunu kimden aldiginin hic bir onemi yok.Konusmasinin da hic bir onemi yok.Su Mon$er zihniyetiniz kendi cemiyetlerinizde,Luxemburg devlet baskanin cenazesinde veya pilav yerken soker.

FB'yi kendi menfaatinin ustunde tutan ona katacak herkesi bir taraftar olarak sirtimda tasirim.Karizma konusmayla olmaz.ASY'de kalkip elinin tek hareketiyle adam susturacak var mi karizma bollugu icindeki GS'da?

Daha once demishtin Hincal Uluc propogandalarini birakmalisin artik.UEFA'nin deger verdigi bir stada bok atmak kedi-ciger iliskisine benziyor.Kiskanmayi birakip daha iyisini yapacaksin.Yap sen bizde daha iyisine ugrasalim.

AY 10 sene once ortaya cikmadi.Yakinlarinin yalancisi olmana gerek yok.Tanju'yu FB'ye transfer eden kendisidir.Metin Asik yonetiminin futbol subesi sorumlusuydu.Ayrica 88-89 sezonunda da yonetime disaridan ciddi katkisi olmushtur.

Benim delikanli adam dedigime sen Avam dersin, benim zuppe dedigime sen yoneticim dersin.

GS ile FB arasindaki fark da budur iste.

Savas

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

FB'nin sampiyonluk basliginda, gecen Mayis soyle birsey demismisim:
Ozgur Huseyinoglu wrote:
Yigit Kavurmacioglu wrote:Her topluluk layik oldugu gibi yonetilir; siz de Ozhan Canaydin, biz de Aziz Yildirim..
Hep soyledim, yine soylerim, samimi gorusumdur. Yolundan cevrilmez AY muritleri icin, hakaretlerin en buyugudur herhalde: "Aziz Yildirim gibi bir baskanimiz olacagina, Ozhan Canaydin devam etsin daha iyi!"...

Gecenlerde, forumumuzun birrrrrr numarali Canaydin "sempatizani" (:!::?::!:) Ali Hocam da, buna benzer bir laf etmisti sanirim kupa macindan sonra, imzama almayi bile dusunuyorum ciddi olarak, onun ismini de ekleyerek! :lol:
Ayni paralelde, Savas Hocam, sen de camiamiz hakkinda, saka olsa bile boyle:
Savas Macun wrote:Bu yuzden de her GS'linin kimseyle paylasamadigi bir AY arzusu vardir.Basta da Alpay Dedeoglu'nun...:lol:
genellemeler yapmazsan, sevinirim, o da bana hakaret gibi geliyor...
Özgür

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Savas Macun wrote: Bu yuzden de her GS'linin kimseyle paylasamadigi bir AY arzusu vardir.Basta da Alpay Dedeoglu'nun...:lol:
Selamlar
Savas
Sakaci seni.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Adnan Polat'in cok bilinmeyen yonleri...

Burada benim icin onemli bir iki ayrinti yazacagim. Cogu kisinin bunlari bildigini sanmiyorum. Hatta burada ismini gececegim bir insan hakkinda olumlu dusunmeyen, ondan nefret bile eden, umursamayan okuyucularin bile olduguna eminim. Bazilari da yazdiklarima sasiracak dis goruntu ve bir insanin dusunce yapisinin ne kadar farkli olabilecegini bir daha gorecek.

Adnan Polat'in en buyuk hayali bir Mustafa Kemal filmi yapimina sponsor olmaktir. Ama oyle yesilcamda degil, Hollywood studyolarinda gunun en iyi aktorlerinin oynadigi, yuzlerce milyon dolarlik butcesi olan, Oskar'lara aday olabilecek, uluslararasi arenada yanki uyandiracak, buyuk bir yapimdan bahsediyoruz. Gandhi gibi bir film yani. Bunu daha 15-20 sene once duslemis, bir kac sanayiciyi daha katip cebinden yuklu para cikarip sponsor olmaya girismisti. Bana gore Amerika'yi Amerika yapan en buyuk pazarlama unsurlarindan biri sinemadir. 20. yuzyilin sanati dunyaya hamburger yemesini ogretmis, t-shirt, kot giymesini sevdirmis, insanlarin tatillerinde Roma yerine NY'a gitmesine, cogunun da gocmesine sebep olmustur. Ayni baglamda Mustafa Kemal'in ve Kurtulus savasinin essiz oykusu basarili bir yapimda yansitilabilse dunyadaki milyarlarin Turkiye'ye bakis acisi degisecektir. Sanatsal acidan hic bir sey ifade etmeyen cogu yalana dayali bir Midnight Express Turkiye imajina bu kadar cok hasar verebiliyorsa, bir Ataturk filmi Turk'e cok sey katabilmeli.

Bunu cok iyi bilen Turkiye cumhuriyeti dusmanlari ozellikle Los Angeles ve California'da konuslanmis Ermeni ve Yunan lobileri bu projenin olmamasi icin senelerdir caba gosterip rol almayi dusunen aktorleri hayatlariyla tehdit etmeye varacak kadar ileri goturebilmislerdir. Igrenc iftiralarla dolu Turkiye Cumhuriyeti dusmanlarinin kampanyalarindan biri Bu yazinin icinde Adnan Polat'in ve film projesinin de adi geciyor. Velhasil bir sekilde bu proje hayata gecemiyor. Bugun Turkiye icinden bile bunu engellemeye calisan vardir eminim. Hatta Mustafa Kemal'i homoseksuel, ayyas, diktator gosteren bir film daha once yapilirsa ona da sasirmam.

Adnan Polat'i en azindan bu ongoru bu vizyona sahip oldugu icin takdir etmisimdir. Zeki ve dusunen, idealist bir insandir.

Ikincisi ki bu da cok kisi icin ayrinti olacak eminim. Ege Seramik'in 20. yildonumu kutlamalari icin ne yapti bilyor musunuz Adnan Polat? Turkiye'ye en sasali zamaninda Pavarotti'nin gelmesini ve solo konser vermesini sagladi. Binlerce insan Abdi Ipekci salonunda buyuk maestroyu cok da pahali sayilmayacak bir fiyata onun sayesinde canli dinleyebildi. Turkiye'nin vicik vicik arabeske, populer muzige, yozlasmaya dogru tam gaz hizla gittigi siralarda, Ciragan'da dugun salonu kiralayip cakkidi cakkidi oynamak yerine ustun nitelikli sanatla kutlamasi onun en azindan hayata farkli baktigini anlatiyor bana.

Adnan Polat'in cok engebeli cok zorlu yollardan gectigi ama sonunda isi kotardigi bir is hayati deneyimi var. Sirketi ekonomik krizlerde buyuk sarsintilara ugradi ve sonra cok calisarak, dogru adimlar atarak duzluge de cikardi. O konularda daha ayrintili sonra yazariz. Simdilik benim icin onemli ama baskasi icin gereksiz olabilecek konularda yorum yapmak istedim.

Ozan Ersoy

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ergun Gursoydan bugunku Hürriyette harika bir yazi.
O da benim gibi hakkini helal etmeyenlerden:

''Alkışlanarak mı, kaçarak mı!

Ergun GÜRSOY

BİLİRSİN, "arkadaşım" olarak seni severim, ama "başkanım" olarak seni hiçbir zaman beğenmedim. Aslında zaman zaman, sana haksızlık edip etmediğimi düşünüp kendimi de sorgulamışımdır. Artık, seninle ilgili bütün kuşkularımı giderdin.

İkimizin yapısı çok farklı... Benimkini anlatmaya gerek yok... Bilenler zaten biliyor.

Sen ise, duygularını saklamayı çok iyi becerirsin. Attığın değil, atacağın adımların hesabını yaparsın. Kafanın içinde hangi fikirler olduğunu, en yakınındakiler dahi kestiremez. Aldığın ve uyguladığın kararların, hep "sana" ne getireceğini, "senden" ne götüreceğini düşünürsün. Paylaşmanın ve şeffaflığın senin kitabında yeri yoktur.

Bu "hasletlerin(!)", başkanlığa gelişinden gidişine kadar tüm yönetim anlayışına damgasını vurmuştur.

Büyük vaatlerle geldin... Sana göre alkışlarla uğurlanıyorsun... Bana göre ise, sadece sana güvenen, inanan, seninle kader birliği yapan en yakın arkadaşlarını değil, Galatasaraylılar’ı da kandırarak, uyutarak, kaçarcasına gidiyorsun...

Renk belirleme gününün son dakikasına kadar, seçimle ilgili net bir tavır ortaya koymayarak insanları oyaladın. Galatasaray’ı tam bir "kaos"un içine attın. Orada-burada verdiğin yemeklerde "şov" yapıp "tek liste olursa ben varım" diyerek herkesi hazırlıksız yakalattın. Üstüne, giderayak kulüpten pek de önemli miktarda olmayan alacağını da kaptın. Kısacası, tam sana yakışır bir "final"yaptın.

Gıpta edilecek manevralar

Bırakalım medyayı, spor kamuoyunu, taraftarı; Galatasaray’ı kongre üyelerinin bile tanımadığı başkan adaylarına mahkum ettin.

Sayın başkan; tuttuğun tek söz, İbrahim Polat’a verdiğin "Oğlunu başkan yapacağım" sözüdür.

Gıpta (!) edilecek manevralarınla, Adnan Polat’a başkan olma yolunu açtın. Doğrusu, bunda da içtenliğine güvenemiyorum. Kim bilir, aklından neler geçiyordur?

Ancak heveslenme; Adnan, bu işi senden çok daha iyi yapar. Hiç olmazsa, vefalı davranır, arkadaşlarını unutmaz...

Bizi "nafile ’birlik’ toplantıları" ile meşgul edip listeye "adamını" sokma çalışmaları yaptığın da anlaşıldı. Tebrikler, bunda da başarılı oldun. Adnan Polat’tan Mehmet Helvacı için ikinci başkanlık sözünü de aldın.

Önemli bir konu da, görevi bırakan başkanların, genelde yeni gelenler için, "Bunlar bu işi 3 ay götüremez, gelir bana yalvarırlar" hayaline kapılmalarıdır. Sakın unutma, Galatasaray’da bugüne kadar böyle bir şey yaşanmadı...

Sayın Canaydın, sana çok kızdığım anlar olmasına rağmen seni hep destekledim... "Özhan Canaydın’ı alana, Ergun Gürsoy bedava" pankartlarını bile sineye çektim.

Beni, Fatih Terim’i ve Ali Dürüst’ü kandırdın. Haydi bunları boş ver... Ama sen, bununla da kalmadın, camiayı da aldattın.

Gerçekleri söyleyemedin

Senden beklediğim bir basın toplantısı düzenleyerek, "Rahatsızım, vaatlerimi de tutamadım. Seyrantepe’nin söz verdiğim tarihte tamamlanamayacağını öğrendim. Hazır kulübe verdiğim paramı geri alma fırsatını da yakalamışken bırakıyorum" diyebilmiş olmandı. O zaman seni alkışlardım. Ancak, bu gerçekleri söyleyemedin.

Galatasaray’da her görevden ayrılan, bir biçimde kulübe verdiği paraları son kuruşuna kadar alıyor. (Ben hariç.) Demek ki, kulüpten paramızı almadığımız, hibe ettiğimiz için herkes bize "enayi"gözüyle bakıyormuş...

Sizler bana bu gözle bakabilirsiniz. Ama ben bunları sadece ve sadece Galatasaray için yaptım ve yapmaya da devam edeceğim.

Sayın başkan; Mali Kongre’de yaptığını söylediğin hiçbir icraatla ilgin olmadığını sen de biliyorsun. Bunlarla tek bağlantın, başkanlığının o zaman dilimine "tesadüf" etmesi...

Centilmenlikte bu işleri yapanlara "teşekkür" etmek de var. Sen bunu bile yapamadın, iyi işlerin hepsini kendin üstlendin...

Yazık, "sabık başkan" olarak anılmaktan başka hiçbir unvanın olmayacak...

Oyum Durak’a

KONGREDE oyum kime mi? Açıklayayım...

Oyum, Op. Dr. Nazım Durak’a...

Nedenini mi merak ettiniz? Dr.Nazım Durak, ünlü bir "estetik cerrahi" uzmanıdır. Galatasaray’da orası burası kesilecek bazı insanlar olduğundan, bunların üstesinden sadece Dr. Nazım Durak gelebilir düşüncesindeyim...''
NO ADNANS, NO CRY !!

Post Reply