Hakan Sukur ve de Muhtemel Bir Veda

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Hakan Sukur ve de Muhtemel Bir Veda

Post by Ali Gursel »

Benim icimde kuvvetli bir his bugun Hakan Sukur'un Ali Sami Yen'e futbolcu olarak veda edecegini soyluyor, tabii ben yaniliyor da olabilirim ama tahminim bu.

Hakan saniyorum bugun GS ile 7 ya da 8. sampiyonlugu icin sahaya cikacak. Bir de UEFA kupasi ve sanirim 2 adet de Turkiye kupasi var bu donemde kazanilan. Ayrica Turkiye birinci ligi gol rekoru, Avrupa Kupalarinda en cok gol atan Turk oyuncu olma ve milli takimda en cok gol atan oyuncu olma unvanlarini ekleyelim. Herkesin de hemfikir oldugu gibi gol vuruslarinin cok aman aman olmadigi dusunulurse bu unvanlarin Hakan'in calisma, isini ciddiye alma gibi konularda ne kadar onde oldugunu ayrica gosterir. Hakan'in her golunu unutsam dahi Belcika'ya karsi milli takimda attigi golu unutamam. Bu ciddiyetin ve azmin en guzel orneklerinden biriydi o golu ve de Turk futbol tarihi icin de en onemli gollerden biri oldu.

Yurt disinda basarili olamamasi, inanclari vs. yuzunden surekli tartisilmasi sanirim Hakan icin hep elestiri noktasi olacak. Ben hakkinda ortaya atilan bir suru iddianin ne derece dogru oldugunu bilmiyorum, ama eger takim icinde gruplasma yaratmasi, yedek olunca takimi sabote etmesi falan hep bu son alti haftadaki gibi olduysa, cok iyi etmis, hatta keske daha yapsaymis diyorum. :lol:

Benim sahsi gorusum Hakan'in cogu kez camur at izi kalsin zihniyetiyle elestirilip maalesef buna GS camiasinin da bir derece katilmis oldugu. Hakan futbolcu olarak ne kadar iyi olursa olsun inanc, politik egilim falan gibi konularda elit GS camiasina uzak oldu.

Bu ikilemi cok okuzce bulmama ragmen GS Turkiye'de hep batiya acilma ama batinin da belli bir cinsine (laik, pozitivist, orientalist, modernist vs.) acilma egilimi ile iliskilendirildi. Hakan'in temsil ettigi soylenen degerler ise hep yukarida parantez icinde saydigim egilimlerin zitti olarak algilanan seyler. Dedigimi gibi, bu ikilemi ben yapmadim ve de okuzce buluyorum, ama genel olarak boyle algilandigi da bence ortada.

Bu durum hep Hakan ve GS eliti arasinda bir bir turlu tam rahat olamama durumu olusturdu, bunun bazi orneklerini bu forum sayfalarinda da gorebilirsiniz. Burada kimseyi elestirmiyorum, sadece gozlem yapiyorum ekleyeyim. Umarim hem Hakan, hem de GS klubu bu hafif huzursuz gozuken beraberlikten birseyler alip, biraz daha hosgorulu olmaya yonelmislerdir.

Ama Hakan sonucta futbolcu. Bence bugun GS'in ve de Turk tarihinin en onemli oyuncularindan biri GS formasini asacak. Avrupa sampiyonasindan sonra da milli formayi (eger cagrilirsa tabii ama tahminim cagrilacagi yonunde). Yerinin kolay kolay dolduralacagini da sanmiyorum. Ama seven icin de de sevmeyen icin de son kez GS formasi ile izleme sansi olabilir, yazmak istedim.

Ali

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Millet olarak yanlisligimiz olarak overken tepelere cikarmak,
yererken yerin dibine gommek icimizdeki dogululukla ilgili olsa gerek. Sadece siyah ve beyaz var saniliyor oysa sadece grinin cesitli tonlari var ,o da bazen kadife kumas misali ,baktigin acidan degisik tonda degisik gorulebiliyor hayatta.

Konulari Somut bilgilerle ve nicelikli bilgilerle incelemek bence daha mantikli. Hakan elestirisinde veya ovgusunde onu elestirenlerin hepsini biraraya toplayip subjektif olarak bir kefeye koymak, en az Hakani futbol disi/GS disi/GS kesismeyen sebeplerle elestirmek kadar yanlis olur.

Sebebi masumane Hakan GS'ye yaptigi katkilardan oturu yuksek vefa bile olsa yanlistir, olani istemedende olsa onu oldugu disinda gostermektir, bu da Hakana karsi olumsuz bazi yaklasimlarin daha da cok artmasina yol acar. Yani seyh ucmaz, muritleri onu ucurur orneginde oldugu gibi.

Unutulmamasi gereken Hakan 8 sampiyonlugunu kutlarken
GS 17 sampiyonlugunu kutlamasidir. Pesindeki kitleler karsiliksiz renkleri severler o veya bu futbolcuyla ozdeslestirmek yerine.
ALi Sami Yen Beyden gelen bu bayrak yarisi elden ele gecerek devam edecektir Turkiyenin genel olarak gitmek istedigi aydinlik yarinlara paralel olarak. Ben GS'yi sampiyon olamadigi uzun periyodda kendimi bilerek felsefesi, temsil ettigi degerleri ve tarihi icin tuttum, o veya bu oyuncu veya kupalar icin degil.
Amacimizin ''Batiya acilan bu pencerede'' ''Ingilizler gibi disiplinli oynayarak Turk olmayan takimlari'' yenmek oldugunu unutmayalim.

Bugun GS'nin gelmis gecmis en iyi forvetini, dedesinden aldigi saf GS sevgisi, is ahlaki ve de KENDINE KATKISINDAN COK FAZLA SEYLERI VEREN GS FORMASINA yaptigi katkilari icin son bir defa takdir edip, geleneklerimize yakisir bir hoscakal deyip ugurlayalim. Gri tonu veren siyahliklari bilelim ama bugun bunu dile getirmeden kendisine son bir kez daha alkislayalim.
NO ADNANS, NO CRY !!

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Hakan Sukur belki veda ederim ama futbola degil, Galatasaray'a demis.
Ali, buyur burdan yak :)
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Celal Gürcüoglu wrote:Hakan Sukur belki veda ederim ama futbola degil, Galatasaray'a demis.
Biraz sabirli ol derim. Ayrica herhalde adam baska yerde de oynamasin gibi bir endisen de yok umuyorum. :lol:

Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Umarım menajerler ve yönetim iyi bir pazarlama operasyonuyla Hakan'ı LA Galaxy falan gibi bir ABD takımına iyi bir bonservis bedeliyle yollamayı başarabilirler.
Hem Hakan için hem de takım için daha iyi bir çözüm düşünemiyorum.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Eray Tunç wrote:Umarım menajerler ve yönetim iyi bir pazarlama operasyonuyla Hakan'ı LA Galaxy falan gibi bir ABD takımına iyi bir bonservis bedeliyle yollamayı başarabilirler.
Hakan'in bonservisini filan yok bildigim kadari ile. Kontrati bitti. Kontrat yaparsan uzerinde kalir. Ali ise hayal gordugu icin oturup bu yaziyi yazmis. Hala taniyamamis adami bunca senedir. Simdi o bu kafa ile onlar bana yalvarsin nispetinde. Kolay degil sekizinci lig kupasini kaldirdi. Hakan sana jubile yapalim diyene kufur ediyor gozu ile bakacaktir. En az iki sene daha oynarim diyen adam da bu.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ali Gursel wrote:
Celal Gürcüoglu wrote:Hakan Sukur belki veda ederim ama futbola degil, Galatasaray'a demis.
Biraz sabirli ol derim. Ayrica herhalde adam baska yerde de oynamasin gibi bir endisen de yok umuyorum. :lol:
Yok canim tabii ki yok :) Istedigi yerde oynayabilir. Katar veya USA ona bayagi uygun duruyor. Bence USA'ya gitme ihtimali olabilir.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

“Hakan futbol hayatının son golünü atarken, şampiyonluğun da son belgesini takımca yaşamış oldu. İlginçtir bu seneki en çok golün atıldığı maçtı. Ve gelecek hafta aynı heyecanı yaşayamayacağız.”

Doğan Koloğlu

Bu yazı Sivas maçından sonra yazılmıştı.. Muhahaha :D

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bence Katar yada ABD de en az bir sene daha oynamali.Parayi goturmek O'nun da hakki.

Katar'daki herhangi bir klup bugun itibari ile Galatasaray'dan aldiginin 1 yada 2 katini kolaylikla verir.Hele hele ilk 2-3 macta da gol atabilirse 2 senelik guzel siskin bir kontrat cok iyi olur.

Hayatinin geri kalan kisminda ne yapacagina karar vermesi lazim.Ben olsam TV yorumcusu olurdum.Susmayan adamin en iyi yaptigi sey bu.Uc dort kelimeden ibaret "onumuzdeki maca bakicaz" edebi becerisine sahip averaj turk futbolcusunun 20 sene onunde.Tas gibi yorumlar yapar.Hala bu ulkenin kralidir.Millet oturur ve seyreder hele hele Galatasaray taraftarinin Ridvan DILMEN'e karsi dinleyebilecegi bir Galatasaray-futbol yorumcusu olur.(Hakan UNSAL'i bu kategoriye koymuyorum bile) Senelik 1-2 milyon euro'dan kapi acar.Bi de kanallar arasinda transfer olayi var.

Kisacasi Hakan SUKUR susmayarak para basmaya devam eder.

Kendisine bir baska tavsiyem de , iyi bir yazara biyografisini yazdirmak olur.Ahmet Cakir'in FT hakkinda UEFA kupasindan sonra "O bir imparator" kitabini yazmisti.Kac baski yapti bilmiyorum ama Ahmet Cakir dunyaligini yapmistir :) Okumayan Turk Milleti bile Kral'inin hatiralarini okur.

Bir ucuncu fikir ise, kendi markasini yaratip spor giyim'e yonelenebilir, ve hatta Galatasaray klubu ile anlasip store'da belli bir karla bunlari sattirabilir.Ismini tescil ettirmediyse afferin :)

Kendisine Galatasaray'a verdigi hizmetlerden dolayi tesekkur ederim.Ama umarim Galatasaray'i Sampiyon Kral olarak en tepede birakir.
TRUST GALATASARAY
MGC

Emre Girici

Post by Emre Girici »

Mehmet Gurdal Cetin wrote: Kendisine Galatasaray'a verdigi hizmetlerden dolayi tesekkur ederim.Ama umarim Galatasaray'i Sampiyon Kral olarak en tepede birakir.
Hakan Şükür futbolu tepede birakmak konusunda takıntılı bir futbolcu. O yüzden 37 yasindan gün aliyor ama hala dişini sıkıp jübile yapmamaya inat ediyor.

Hakan'ın kariyerine son vermesi icin cok büyük bir basarida (milli takım ve ya GS ile) pay sahibi olup ben bu işi zirvede bıraktım demesi lazim. Fatih hoca milli takıma almadigi icin ilkinin olmasi imkansız, Galatasaray'in da (kime göre neye göre gerçi) önümüzdeki sezon 2000 yılı benzeri bir basari yakalamasi zor.

O yüzden şapkasini önüne koyup kariyerine güzel bir yerde noktayi koymasi lazim. Umarim ABD ya da Katar gibi 35+'lık veteran yıldızlara paralar sacilan bir ligde kariyerine devam eder.
Emre Girici

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Eray Tunç wrote:Umarım menajerler ve yönetim iyi bir pazarlama operasyonuyla Hakan'ı LA Galaxy falan gibi bir ABD takımına iyi bir bonservis bedeliyle yollamayı başarabilirler.
Galaxy'i istemez Hakan. Adam kendisini evrenin merkezinde zannediyor. Galaxy kucuk gelir.

Umarim kendisini maymuna cevirmeden birakir.

Yine de hafta sonu attigi gol guzeldi. Eski gunlerini animsatti bana.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Hakan Şükür konusunda bir Kazım Kanat kadar bile olamayan Galatasaraylıları kınıyorum..

Mehmet Daskiran

Post by Mehmet Daskiran »

Murat Kara wrote:
Galaxy'i istemez Hakan. Adam kendisini evrenin merkezinde zannediyor. Galaxy kucuk gelir.

Umarim kendisini maymuna cevirmeden birakir.

Yine de hafta sonu attigi gol guzeldi. Eski gunlerini animsatti bana.
Galaxy Hakan icin evrenin merkezine biraz uzak dusuyor, Hakan icin evrenin merkezi biraz daha Amerikanin New Jersey tarafina yakin bir yerlerde malumunuz :) . Kimbilir evrenin merkezi bu yakinlarda Turkiyeye tasinmazsa, Hakan evrenin merkezine daha yakin olmayi secebilir ( :wink: ) biz de futbolu birakmadan biraz daha seyretme sansi bulabiliriz belki Hakani.

Hakan cok sac bas yoldurdu ama bence Galatasaraya cok sey verdi ve umarim futbolu birakirken de hakettigi muameleyi gorur.

Mehmet

Burak Ayyildiz

Post by Burak Ayyildiz »

Hakan'in fiziksel gucu hala üst seviyede! Futbolu nerede ve hangi yasta-durumda birakacagi da kendi bilecegi is.
Ben taraftarim, benim icin önemli olan takima önümüzdeki sezon Hakan'in fayda saglayip saglamayacagidir.
Takimin en acil iki takviyesinin, bir kaleci ile birlikte "üst-seviye bir santrafor" oldugunu düsünmekle beraber, Hakan Sükür'ün Nonda ve Karan'dan cogu zaman daha faydalı olduğunu düsünüyorum.
Hele hele takimin önümüzdeki yil 3 cetin kulvarda birden kosturacagi düsünülürse, ben Hakan'i takimda görmeyi cok arzularim.
Elbette, burda belirleyici olacak sey önüne konacak mukavelenin Hakan'i tatmin edip etmeyeceği.

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Hakan'ın fizik seviyesinin üst düzeyde olduğunu malesef ben göremiyorum.İkili mücadelelerde,şutlarda,kafa toplarında hep zayıf,son vuruş becerisi oldukça düşük seviyelerde.Eski Hakan'dan eser yok denilebilir.Ve artık Galatasaray'ın maçlarında gerilerden şişirilen top şeklinde atak organizasyonu yerine,pası verip ileriye koşup tekrar pas alabilen,yerden ayağa oynayıp,göze hoş gelen bir futbol izlemek istiyorum.Hakan'ın özellikleri malesef bu oyun düzeninde "demode" kalıyor.

Bir de beni rahatsız eden,yıllardır da inatla değiştirmediği en önemli özelliği :

Havadan kendisine gelen toplarda,kendisine pres yapan rakipten topu sökmeye çalışmak yerine,arkasına kaçarak,o oyuncunun hata yapmasını beklemekte.Bunu hep yapıyor ve bu "kendine has" taktiğin tutma yüzdeside oldukça düşük,%5 tutuyordur en fazla.O %5 lik şans tutup,kaleci ile karşı karşıya kalınca da neler yaptığını,karşı karşıya yüzdesini de biliyoruz aşağı yukarı...

Kendisi Galatasaray'ın kralıysa,artık kendini teknik direktörlük konusunda geliştirip,alt yapıda,teknik direktör yanında veya başka bir yerde kendini kanıtlayıp,belli bir süre sonra takımın başına geçmesidir.Tabii bu en az 5 yıllık bir olaydır.Kıssadan hisse birçok taraftar gibi artık futbolcu olarak misyonunu tamamladı diye düşünüyorum.

Post Reply