Transfer Donemi: 2008

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

simic topu oyuna iyi sokabilen bir oyuncu. 32 yasinda ve milan gibi bir takimda oynamanin tecrubesine sahip. Gelirse zaten iyi olan defansmiz 4 4 luk olur. Ayrica avrupada kolay gol yemeyiz.

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Emre konusunda ozana katiliyorum. Nedenini biraz daha acalim.

Bir futbolcunun FB de GS de BJK de sirayla oynamasini yadirgamiyorum. Oynamamasi ve sembollesmesi hosuma gider, tipki kaptan bulent gibi. Ama oynarsada ahlaksizlik orarak gormem.

Saffet Sancakli kendini cok iyi pazarladi, 3 buyuklerine hepsinde oynadi basarili oldu.

Tumer bjk den baska takimda oynamam dedi. Ertesi hafta FB ye gecti basarili oldu.

Tanju ve niceleride...

Emre hala iyi bir futbolcu, yetenekli ve 28 yasinda.

Ama yukardakilerde olup Emre'de olmiyan 2 sey var. Birincisi Emre profesyonel futbolcu degil. hala 19 yasinda gibi davraniyor, cunku bizde onu hala cocuk gorerek affediyoruz. Tipki medyaya el kol hareketi yaptigi zamanki gibi. Bunun bir cok sebebi var. Cocuk yasta Terim tarafindan dove dove oynatilmasi, (mecazi degil, gercekten dovmustur emreyi), cok genc yasda yakaladigi basarinin ona cok gelmesi, hazmedemesi gibi.

Ve emrede kendine guven yok. Yine her siddete maruz kalan cocukta oldugu gibi insiyatif ve kendine guven gelistirememistir.

Bu iki sebepten dolayi, fenerbahcede cikicak ilk problemde hem takima hem kendisne cok zarar vericektir. Ayni hakan'in disarda tutunamadigi, sabrinin hakanin sasin amator topcu oldugu gibi, emrede fenerbahcede once iyi oynar, sonra herkezi yakar. Cunku emre, ne saffet, nede ergun pembe.

Ustune birde fener terimi alirsa, senelerdir yaptigi birikim, CL de ceyrek final ve kurulmus takima cok cok yazik olur.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

MLS'in icinde gorev yapan bir arkadasa Los Angeles Galaxy hakikaten Hakan Sukur ile ilgileniyormu diye sordugumda "zannetmiyorum, onlarin pazarlama prensiplerine uymaz" diye goruslerini bildirdi. Pazarlama deyince galiba Hispanic media, taraftar demek istedi....

Neyse bu haberde Azerbaycan http://news.trendaz.com/index.shtml?sho ... 56&lang=EN basininda cikdi.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ben de Mehmet gibi Emre'yi GS'da gormek isterdim, onun icin bu ciger mundar demeyeyim.

Sakatlik riski disinda bence son derece iyi bir transfer. Saglam kalirsa onunde 5-6 sezonu var. FB'yi karistirmasi falan da mumkun olmaz. Zaten birinin 1000 lira pesin alip oburunun 100 lira maasini taksitle alamadigi bir yere gitmiyor. Herkese htirlatalim, Jardel'e tokat atildiginda Emre genc ve parasini alamayan ekipteydi. Simdi abi ve de parasini alan grupta olacak.

Velhasil bence iyi transfer yapti FB, tebrik etmek lazim.

FT FB'ye falan gitmez. Ama yine de ironik bir durum var, senelerce bir kesim FBli GS'a laf etti' oyuncular sirret, simarik, zart zurt diye, bu arada kendileri de sporcunun zeki, cevik ama ahlaklisini aldilar (arada epey bir voleybolcu kokenli cikti ama o kadar kusur kadi kizinda da olur, ahlakli dediysek ahmak demedik, her ahlakli oyuncu biraz eliyle ynar gol atmak icin). Simdi bakiyorum, bizim takimin en sirret adamlarindan ikincisine forma giydirecekler. Almak isteyip alamadiklari en az bir tane var o takimdan GSli. e, emekli olup gidenleri, yani alinamayacaklari sayarsan, bir taraftan bok at, obur taraftan mumkun lan hepsini al.

Nasil kabulleniyorlar bu isi onca lafi ettikten sonra acep? Cidden, abi o formayi giysin, bak nasil adam olur martavalina mi inaniyorlar acep, Fatih Akyel icin yazip duranlar vardi bunu, formayi giyince ahlakli olurmus. :lol: :lol:

Neyse, Terim'i de alsalar gulmekten olurum herhalde.

Emre ve Terim ahlak timsalidir arkadaslar, buyuk degerlerimizdir, onlari Florya bozuyordu, Samadira'nin havasini alinca zeki, cevik ve ahlakli olacaklardir....

Ali

Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Emre transferinin mantigini tam anlamis degilim. Alex'in yedegi icin 3.5m euro bence biraz tuzlu olur. Beraber oynatirlarsa da zaten bu sezonu kaybetmelerine sebep olan savunma zaaflari iyice artar. Eger Alex ile yollar ayriliyorsa o zaman baska....

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Murat Gokcigdem wrote:MLS'in icinde gorev yapan bir arkadasa Los Angeles Galaxy hakikaten Hakan Sukur ile ilgileniyormu diye sordugumda "zannetmiyorum, onlarin pazarlama prensiplerine uymaz" diye goruslerini bildirdi. Pazarlama deyince galiba Hispanic media, taraftar demek istedi....

Neyse bu haberde Azerbaycan http://news.trendaz.com/index.shtml?sho ... 56&lang=EN basininda cikdi.
Hakan Sukur bazi MLS takimlarinda cok is yapar. Bunlarin basinda bizim DC United geliyor. Forvet mevkiinde Guney Amerikali garibanlarla idare etmeye calisiyorlar. Bu oyunculari takimda tutmalarinin sebebi Murat'in yukarda belirtigi gibi pazarlama prensiplerine uymalari. Bizim bu civarlarda eskilerin tanimiyla cok Cenubi Amerikali var, stadin yarisini onlar dolduruyor. Yanliz diger yarisinida takimlarinin kazanmasini istiyen sarisin Amerikalilar dolduruyor. Oyunculara verilen paralar MLS tarafindan sinirlanmis durumda. Hakan veya o tur bir oyuncuya verilebilecek para $200 bin gecemez. Turklerin cevredeki nufusu 200-300 bin olsa $2 milyon alan Gallardoyu sutlayip Hakan'i getirirler. Hem pazarlama yaparlar hemde coluk cocuguyla maca gelen Amerikalilari memlun edebilirler. Emre Asik ve Hakan biraz kalenderlik yapip gelsinler, DC United sampiyon olur.

Bir pazarlama prensipi ornegi vereyim. Bu sene Arjantinden 1.50 boyunda bir forvet getirdiler. Seyretmesi cok komik. Geriden top sisiriyorlar, adam kafaya cikiyor siftah yapamadan mac bitiyor. Dunku gazetede kontratinin fes edilecegi yaziyordu. Adamin yillik maliyeti $150 bin. Arjantinli olmasa top toplayici falan olurdu.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Neler olmuş yaw? :) Aşağıdaki yazıyı fb.org'tan aldım. Yalnız bu adam bir ara GS'da oynamamış mıydı?

Image
EMRE BELÖZOĞLU KİMDİR?

7 Eylül 1980, İstanbul'da doğdu. Türk futbolunun son senelerde yetiştirdiği en önemli futbolculardandır. Milli Takım oyuncusu ve FA Premier League külubü Newcastle United'da orta sahada forma giyiyordu. Mart 2004'de Emre, Pele tarafından yaşayan en büyük 125 oyuncu arasında gösterildi. 14 Haziran 2005'de Newcastle ile Inter Milan arasında yapılan anlaşmayla Inter Milan'dan Newcastle United'e transferi gerçekleşti. <<<<

Sinan Edil

Post by Sinan Edil »

Fatih Terim asla Fenerbahçe'ye gitmez. Adam bir kere GS kongre üyesi. İkincisi Aziz Yıldırım ile vukuatları var.

Emre'ye hayırlı olsun diyelim. Son 2 yılda tüm oynadığı maclar 15'i geçmeyen bir oyuncuya 3.5 milyon Euro/yıl vermek zaten Kezman'a 3 milyon Euro veren Fenerbahçe'ye yakışırdı. :)

Ayhan, Emre'ye göre çok daha istikrarlı ve güçlü. Bizim böyle bir transfere Lincoln ve Ayhan varken ihtiyacımız yok.

Sinan
Ölüm varmış, korku varmış
Bu dünyanın sonu varmış

Benim için yoktur tasa
Kalbimde sen yaşadıkça

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Eray Tunç wrote:
Ferdi G.Saray'a çok yakın
Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Abdülkadir Çakır, Galatasaray'ın Ferdi Elmas'a talip olduğunu, kendilerinin bu futbolcunun borservisine karşılıklı olarak sarı-kırmızılı takımdan 3 genç oyuncu istediklerini söyledi.

Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uğur Akdemir'i Galatasaray Kulübü'nden bonservisi ile birlikte transfer etmek için girişimlerde bulunduklarını belirterek, ''Onlar da bize Ferdi Elmas'ı istediklerini ilettiler. Biz de Ferdi Elmas'a karşılık 3 genç futbolcu istedik. Uğur Akdemir, kadromuzda görmek istediğimiz bir futbolcu. Diğer iki isim henüz netleşmiş değil. Gerekli görüşmelerimiz devam ediyor. Kısa sürede transferlerin netleşeceğini düşünüyorum'' dedi.

Ferdi'nin bonservisine karşılık para alınmayacağını ifade eden Çakır, ''Galatasaray da bizden 3 futbolcuya karşılık bonservis bedeli almayacak. Takas yöntemi ile bu transferler gerçekleşmiş olacak'' diye konuştu.

Ferdi'nin çok yetenekli bir futbolcu olduğunu kaydeden Çakır, şöyle devam etti: ''Hollanda'nın Ajax takımında yetişmiş bir oyuncu. Çok iyi bir sol ayağa sahip. Maalesef sezon başında oynadığı dönemde Saffet Susiç'in isteği nedeni ile onu Ankaraspor'a kiralamak zorunda kaldık. Milli takıma kadar yükselmiş bir futbolcu. Galatasaray'da başarılı olacağına inanıyorum.''

Image

30.05.2008
Kaynak : AA
13 Şubat 1985 yılında Amsterdam’ da doğan Ferdi Elmas, eğitimini Amsterdam spor okulunda yaparak iyi derece ile bu okulu bitirdi Bir abisi birde kız kardeşi var. Futbola 5 yaşında Almera’ da başlayan ferdi Elmas 8 yaşında Ajax’ a gitti.Ajax’ ta oynadığı zaman Brezilya, İtalya, İspanya, Arjantin dahil bir çok ülkeyi gördü, 10 yıl Ajax’ ta oynadıktan sonra, 1 yıl R.K.C. Waalwijk takımında oynadı ve oradan Ç.Rizespor’a geldi.17 yaşında Ajax’ ta profosyenel oldu.

16-17-18 yaşlarında Hollanda Genç Milli takımında oynadı. Türkiye’ye gelmek istiyordu menajeri 1 yıl daha kalması gerektiğini söyledi ama Türkiye’ye ye gelmeyi kafaya koymuştu ve o sırada Ç.Rizespor’dan teklif aldı.Kendisini göstermek ve yeteneklerini sergilemek için Türkiye’ye ve Ç.Rizespor’a geldiğini ifade eden Ferdi Elmas, “ Hatta hedefi milli takımda oynamak. Hollanda’ dan 21 yaşındayken milli takım için davet aldım ama gitmek istemedim.Burada olmaktan mutluyum. Ç.Rizespor ile 3 artı 3 yıl opsiyonlu sözleşmem var. Türkiye’ye gelmeden önce Fransa ve İspanya süper liglerinden ve İngiltere liginden teklif aldım.Ama tercihim Ç.Rizespor oldu. Rize’yi yeteneklerimi daha iyi göstermek ve büyük takımlara transfer olmak için kabul ettim.Oynadığım zamanlarda çok mutlu oluyor, kendime güvenim artıyor.Geçmişte Susiç Hoca ile sorun yaşamama rağmen Susiç Hoca bana yeterli şans vermedi.

Takımın başına Rıza Çalımbay geldikten sonra daha çok şans buluyorum. Rıza Hoca gelince benimle konuştu. Kendimi oyuna verirsem sürekli oynatacağını söyledi. Bende hocamın bir dediğini iki etmiyorum” dedi.
Ç.Rizespor’un defans oynamasından hoşlanmadığını ifade eden ferdi Elmas, “Bence daha fazla ofans oynamalıyız.4-3-3 düzeni oynamayı seviyorum.Rıza Hoca’da bu sistemle beni oynatıyor. Ben bir forvet oyuncusuyum ve forvet oynamayı seviyorum” dedi Maçlardaki seyirciden memnun olduğunu ifade eden Ferdi, “Maçlara ilgileri çok güzel. Henüz neler yapabildiğimi yeni yeni görmeye başladılar. Beni seyretmeye devam etsinler. Daha onlara verebileceğim çok şey var. Çarşıda insanlar beni gördüklerinde sevgi gösterisinde bulunuyorlar” dedi.

Türkçe’ yi fazla bilmediğini ifade eden Ferdi Elmas, “ Türkiye’yi ve Türk insanını çok seviyorum. Türkçe konuşmayı çok arzuluyorum. Türkçe’mi yavaş yavaş geliştiriyorum. Türkiye’ye geldiğimde tek kelime Türkçe bilmiyorum. Şimdi en azından insanlarla anlaşabilecek kadar biliyorum. Türkçe’yi bilmememin sebebi annem Hollandalı olduğu için evde hiç Türkçe konuşulmadı. Bende bütün eğitimimi Amsterdam’ da aldığım için Türkçe’yi öğrenemedim. Ülkemde öğreneceğim” dedi.

Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Emre transferine üzüldüm. Kendisine yazık etti. Fener'de bir zamanlar
Galatasaray'da bulduğu ortamı bulması çok zor. Sabırsız bir taraftar topluluğu
ve Brezilya lobisiyle baş etmeye çalışacak. Tabii bizden yetişme olduğu için
O'na karşı sabırsızlık katsayısı çok daha yüksek olacak. Hele sakatlıktan
dolayı 3-5 maç oynamazsa bu adamı niye aldık diye homurdanmalar
başlayacak. İşler kötüye gittiğinde suçlanacakların başında gelecek vs.vs.

Bu arada Emre'yi Alex'in yedeği olarak görmüyorum. Muhtemelen milli
takımda olduğu gibi Mehmet Aurelio ile beraber orta ikilide oynayacak.

Ali Kaya

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ali Kaya wrote:Emre transferine üzüldüm. Kendisine yazık etti.
Ali Kaya
daha transfer kesinlesmedi ama ben emre'nin gayet dogru yaptigina inaniyorum. senede 3.5 milyon euro; eger dogruysa, emre icin cok iyi. bu parayi baska bir yerde alabileceginiz zannetmiyorum. newcastle gibi vasat bir epl takiminda bile ihtiyac duyulan bir oyuncu olamadi kac yildir. avrupa'da herhangi bir kulup ona bu parayi vermez. en guzeli de turkiye'ye gelmek.

hicbisey yapmasa da, 3 senede 3.5milyon euro; 10 milyon eder. super para.

Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Eğer giderse Emre biter... o kilolarıyla, hantallığıyla, futbolu kafasında bitirmiş haliyle Fenerde ki kaosun içinde erir gider. Kesinlikle kaldıramaz o ortamı... Ayrıca Aziz Yıldırım bir iki sene içinde giderse Emre de Anadolu yollarını ya da Avrupanın ikinici lig takımlarını arşınlamaya başlar.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

[quote="Mehmet Gorgen]Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Abdülkadir Çakır, Galatasaray'ın Ferdi Elmas'a talip olduğunu, kendilerinin bu futbolcunun borservisine karşılıklı olarak sarı-kırmızılı takımdan 3 genç oyuncu istediklerini söyledi.

....[/quote]

Ferdi bundan iki sene once Rize'de oynanan Fener macinda atilan uzun bir topa yetisip cok guzel bir vurusla galibiyet golunu atmisti. O aralar super oynuyordu ve Rize'nin en klas futbolcusu huviyetindeydi. Ne olduysa ertesi sene ortadan kaybolmustu. 2 sene sonra biz aliyormussuz.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Pazartesiden itibaren transfer hizlanacak.

Emre hem kendisi , hemde GS icin en hayirlisini yapti. Ilelebet GS'ye donus yolunun kapanmasi ise en sevindigim konu

Anelkanin durmadan oradan buraya transfer olmasinda nasil
komisyon kovalayan menajer agabeyi rol oynuyorsa,
Emredede bu tip amaclarin rol oynadigi aciktir.
Son 6 yildir oradan oraya transfer furyasi amacin kok salmak
degil, her seferinde yeni transfer komisyonlari oldugunu ortaya koyar.
40 larina yaklasmis Tugay son 6 senedir daha duzenli ve istikrarli bir sekilde Ingilterede oynarken , Emrenin bu durmadan degisimi baska turlu aciklanamaz. Geliside gidisi enteresan olacak. Ne demis atalarimiz: ''FB , GS'den BJK'ye transfer olurken izlenen uzun yolun adidir''.

Emrenin degil o sartlarda , makul bir ucrete bile GS'ye gelmesini istemem.
Ankaragucu maci ve Jardeli tokatlamasini unutmadim.
FB'ye bir sure yararli olabilir ama FB'nin devam etmesini istedigim yolda yapmasi gereken transferlerdendir.

Birde oynayacagi yer acisindan bakalim. Linderoth-Topal-Arda-Ayhan-Baris beslisinin hicbirinin yerini almasini istemem. Bir sakat bir oynayan adam kontenjaninda Lincoln var zaten ve bana gore hala bu haliyle bile Lincolnun skora etkisi Emreden fazladir. (Defansif ve organizasyonel olarak degil).

FBye katkisi olur ama kisitli surelerde.
FB'de ise ileri geri organizasyonunu tamamlamasi isteniyor . Alexin yedegi degil . Ya ortada Aurelio-Deniz- Maldonado yerine (ki cift on liberoya devam , o zaman Anadolu takimlarina puan kayiplari)
oynayacak. Ama agirlasmis vucudu ve kronik sakatligiyla bu orta saha defans mucadele isini yapamadigi gibi zaten yumusak olan orta sahayi alternatiflerine gore dahada yumusatir. Birde tabii solda oynatmak olabilirki o zamanda Ugur Boral-Tumer- Kemal-Wedersonun alternatifi. Zaten yasli takim olan FB'ye 28 yasinda geliyor. Siz takim olarak su anda zaten sene sonunu getiremiyorsunuz kondisyon olarak ve acil genclestirme lazimken, gene ayni yas ortalamasina devam.

Ayrica 3,5 milyon euro/yil. Pardon FBli Tuncaya o para veril(e)medi, kaleci Serdar'ada 1 milyon fazla goruldu. 16 milyon euroya Mehmet Topuzu alirdin, sen 28 yasinda Emreyi aldin.

Emre transferinden daha ziyade konusulan Kanoute veya Santa Cruz iyi transfer olur.Ama zaten FB'nin gol atma sorunu yoktuki.

GS'ye gelince ilk once antrenor belli olacak. Vialli, Guidoliani (gibi birsey),
Falko konusulanlar fakat ben surpriz bekliyorum. Chelsea'den ayrilan MGC'nin bahsettigi Hollandali yardimci antrenor(gelirse cok iyi olur), bir Fransiz, az ihtimalde olsa Laudrup gibi bir isim fena alternatifler degil. Souness, Hagi, Lucescu gibi eskileri ise duymak istemiyoruz artik.
Artik GS'nin yeni bir seyleri baslatmasi ve uretmesi gerekiyor.

Transferlere gelince:

Sukur, Okan, Bouzid, Carusca, Barusso, Song, Sabri, Necati gidiyor. Orkun ve Mehmet Guvende olabilir.

Yaser ve Ferdi gibi kanat oyunculari geliyor. Aydin, Erkan ve Cafercan alttan geliyor. Veteran Emre Asik geliyor.

Yabanci tahminlerim ise:

Skorer forvet/Santrafor
Uzun kaleci
Sag bek/stoper
Sol acik

Arjantinli Diego, fin kaleci, macar santrafor, Italyadan defans oyuncusu dogru secimler gibi.

2-3 tanede gelecek vaadeden gurbetci oldu mu tamamdir artik.
NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Emre Belezoglu'nun kariyerini dusunen ne kadar cok GS'li varmis yahu. Gozlerim yasardi.

Milan da tutunamayip EPL'nin palas bir takiminda bile oynayamamis ve senelerdir Milli takimda yapabildigi ise Isvicre macinda adam kovalamk ve o malum el harekti olan bu adama verilecek bu para lotto vurgunu gibi. Onunde 5-6 sezon varmis. Bunu duyan sanki bir sezon dogru durust oynayabilmis sanir. Degil 3.5M avro 3.5 avroyu bile vermeyi dusenecegim bir adamin FB'li olmasi buyuk bir zevk almaktayim. Haydan gelenin huya gittigini gormek sevindirdi beni.

Ayni Denizli'nin Avro 2000'den sonra FB transferi gibi Terim'in transferi de yakisikli olur. Alinacak sonuca gore hareket edecekler herhalde. Sifir puan cekmez ise Zico havasini alir. Yalniz AY ayagini denk almali. Oyle Denizli gibi toplattigi adamlardan gece yarisi havalaninda kufur yemez Terim. Kadu mu oturturur. Ne zaman slon ne zaman sokak adami olacagini iyi bildigini soyledi ki ona ne suphe. Inonu'de Carsicilara meccigi nasil gostermisti? Aynisini Saracoglunda da yapar. Gider mi gitmez mi konusuna gelince, o da verilecek paraya bakar. GS icin "bundan sonra asla" demis bir adam. Ne fark eder FB ya da bilmem ne takim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Post Reply