GS Sezon öncesi hazırlık maçları (BURSA - GS 0-0)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Hazirlik maclarindan bir iki gozlem disindan bir sey cikarmak zordur ama Baris disinda gol atan olmayinca insan Umit Karan ve Nonda'nin niye daha bir agirlik gostermediklerini merak ediyor?

Bu arada eger Skibbe dizginleri eline alip disiplini one cikarmak istiyorsa bu macdan sonra Ayhan bir daha GS kaptani olarak http://prost1905.googlepages.com/ayhan_tekme.wmv (*) cikmamasi lazim.

Ayhan'na bir sey diyemiyecegim Cengiz agabey ona gereken lafi aynen ileticektir. Yaptigini Trabzonsporlu Ayman yapar ancak.. :twisted:

Kaynak: alisamiyen.net

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Manzara iyi değil. İkinci hazırlık etabında oynanacak maçlarda böyle giderse transferlerle artan umutlar hızla azalacak demektir. Umarım bu kadarlık tanıma/deneme devresi yeni hocamıza yeter!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Gokcigdem wrote: ...
Ayhan'na bir sey diyemiyecegim Cengiz agabey ona gereken lafi aynen ileticektir. Yaptigini Trabzonsporlu Ayman yapar ancak.. :twisted:

Kaynak: alisamiyen.net
Beni yine hatirladin konu Ayhan olunca. Bu herif Turkce'yi biraktim Arapca yazayim, Allame-i Cihan olsa takimimda tutmazdim ben. Ne de milli takim da elbette. Yuz karasi esek. Onun futbolculuk hayatini bitirirdim TFF yerinde olsam. Bu kadar pislik ender geldi sahalara bir daha da gelmez.

Yok mu macin ozeti? Gerci 0-0 olan macin ozetini ne yapacaksin desene.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Baris Tokat wrote:
Eray Tunç wrote:
Mert Tokman wrote:...
Ferdi sol aciga gecti - Erhan sagbeke - Ayhan sag da diyordum ki Ayhan sert bir hareketle kirmizi gordu...

Yavas cekimde kararin hakliligi goruluyor - kasti bir tekme savurmus Ayhan :evil: psikolojik bozukluk bu...
Kırmızı karttan sonra öfke dolu bir ifadeyle hakeme bağıra bağıra bir şey yapmadığını da söyledi mi? Bu da olmazsa olmaz çünkü...
Hayir bagirmadi ama yan hakeme birseyler söylemeden de gitmedi :lol:
Bagiracak bir durum da yoktu gerci. Adamin bacaklarina arkadan tekmeyi salladi. Bariz kirmizi kart.
Ceza alanina girerken Ayhan'i marke eden adam topu elle kesti gibi gorunuyordu Ayhan da buna sinirlenmis adama arkadan bilege tekme savurdu. Sonra da ama o da eliyle almisti gibi bir isaret yapti sanki bunun icin tekme atmasi lazim :shock:

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Cengiz agabey, sinirinizi bozmak istemedim ama biraz kizildereli oyunu yapip sizide tartismanin icine soktum.

Ayhan'nin bu kadar sinir kupu olmasi hayra elamet değil. Umarim yeni transferlerle gelince benim gelecegim ne olacak diye bir sinir bunalima girmistir ve bu sinirlilik tamamen kendisine aittir.

Diger takim arkadaslarinda gormek istemedigimiz bir tablo. Skibbenin bu sakin takim uyusmasi halinde gecen hazirlik kampinda bazi faktorleri de goz onunde tutup otoriterisini kaybetmemsi lazim bence...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Gokcigdem wrote:Cengiz agabey, sinirinizi bozmak istemedim ama biraz kizildereli oyunu yapip sizide tartismanin icine soktum.

Ayhan'nin bu kadar sinir kupu olmasi hayra elamet değil. Umarim yeni transferlerle gelince benim gelecegim ne olacak diye bir sinir bunalima girmistir ve bu sinirlilik tamamen kendisine aittir.

Diger takim arkadaslarinda gormek istemedigimiz bir tablo. Skibbenin bu sakin takim uyusmasi halinde gecen hazirlik kampinda bazi faktorleri de goz onunde tutup otoriterisini kaybetmemsi lazim bence...
Bu siniri yuzunden hem kendi hem de takimi kac kere yandi. Elbette dedigin gibi ondan daha fazla para alan adamlar aliniyor, gencler yetisiyor. Boyle kendini bilmezlerde bu durum asiri bir gerilim ve kiskancliktan dogma siddete donusuyor. Duzelecegini hic sanmam bu yasta. Anca kendine iyi bir sIkI verilir hareketlerine dikkat et degilse kadro disisin diye, belki o zaman bir kere daha dusunur o tekmeyi atmadan.

Gecen sene sakatliktan donunce faydali oldu ama Mert'in dedigi gibi boyle saatli bomba ile kuyuya inilmez. Kotu ornek oluyor. Surda herhangi bir canli varliga ne sebeten olursa olsun sakatlama derecesinde vurmaya insanin vicdani elvermemesi lazim iken kendi gibi bacaklari ile ekmek yiyip hayatini kazanan meslekdasina bu kadar acimasiz olmasi icin aklindan zoru olmasi lazim. Adam olamadi gitti.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
- Ayhan'in ipi ile kuyuya inilmez...
Cok cabuk oyuncu asmayi biliriz. Genelde de kanimizin isinmadigi oyunculari asariz bir hata yaptiklarinda. Ayhan GS gecmisinin alinis fiyati, oynadigi mac sayisi, kurtardigi mac sayisi, verdigi hizmet goz onune alinirsa en yararli olmus oyuncularindan biridir.

Yaslaniyor surada bir kac senesi var. Elbet artik dususe gececektir ama saglam bir Ayhan'i ilk once yazarim, gerisini ona gore kurarim. Cok yonlu, iki ayagini da kullanabilen, cigeri cok guclu, oyunun hem savunma hem hucum yonunu oynayabilen, yeri geldiginde yaratici hareketi de yapabilen bir oyuncudur.

Yaptigi yanlistir, ilk defa olmamistir ama bu hazirlik macidir. Skibbe ve hocalari icin kurallari koymak, ne isteyip ne istemediklerini oyunculara anlatmak icin bir firsattir. Ayhan arada sirada gereksiz sert faul yapar ama "orta sahamiz cok yumusadi cok yumusadi" diye bagiran cigiran seyirci aslinda Ayhan gibi oyuncularin gerekli oldugunu bilmeden de itiraf eder. Bu seyirci Gattuso'yu, Vieira'yi, Makalele'yi, Schweinsteiger'i, Essien'i bilir begenir ama ayni sertlikte oynayan Ayhan'i begenmez ve tabii ki Ayhan'in cok ender kirmizi kart gordugunu de bilmez.

Simdi sizin icin 1993 yilinda profesyonel futbol yasamina Inegolsporda baslayan Ayhan'in 15 yilda gordugu kirmizi kart sayisina baktim= 4. (kaynak tff.org) Bunlara kupa, ulusal takim ve Avrupa kupasi maclari da dahil. En son gordugu kart 2005 yilinda cift sari karttan kirmiziyi gormus. Bu yukarda saydigim oyunculara bakin, Ayhan'dan az cikacak mi bakalim.

Ozan Ersoy

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:
Mert Tokman wrote:
Cok cabuk oyuncu asmayi biliriz.
Daha neler... Ayhan kenarda oynadigi icin oyun kuramiyoruz diye yazan da benim - ama adama guven olmuyor iste... ilk defa yaptigi birsey olsa bir anlik sinirine verirsin gider ama adam durduk yerde psikopatlik yapiyor... bu kacinci ustelik...

Takimdan atilsin falan demiyorum ama ondan evvel ilk olarak adini takima yazacagim bir suru daha guvenilir adam var... Cok gerekirse sakatlananin yerine oynar ama takimimi onun uzerine kuracak kadar da enayi degilim...

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Ozan Ersoy wrote:
Mert Tokman wrote:
Cok cabuk oyuncu asmayi biliriz. Genelde de kanimizin isinmadigi oyunculari asariz bir hata yaptiklarinda. Ayhan GS gecmisinin alinis fiyati, oynadigi mac sayisi, kurtardigi mac sayisi, verdigi hizmet goz onune alinirsa en yararli olmus oyuncularindan biridir.

Yaslaniyor surada bir kac senesi var. Elbet artik dususe gececektir ama saglam bir Ayhan'i ilk once yazarim, gerisini ona gore kurarim. Cok yonlu, iki ayagini da kullanabilen, cigeri cok guclu, oyunun hem savunma hem hucum yonunu oynayabilen, yeri geldiginde yaratici hareketi de yapabilen bir oyuncudur.

Yaptigi yanlistir, ilk defa olmamistir ama bu hazirlik macidir. Skibbe ve hocalari icin kurallari koymak, ne isteyip ne istemediklerini oyunculara anlatmak icin bir firsattir. Ayhan arada sirada gereksiz sert faul yapar ama "orta sahamiz cok yumusadi cok yumusadi" diye bagiran cigiran seyirci aslinda Ayhan gibi oyuncularin gerekli oldugunu bilmeden de itiraf eder. Bu seyirci Gattuso'yu, Vieira'yi, Makalele'yi, Schweinsteiger'i, Essien'i bilir begenir ama ayni sertlikte oynayan Ayhan'i begenmez ve tabii ki Ayhan'in cok ender kirmizi kart gordugunu de bilmez.

Simdi sizin icin 1993 yilinda profesyonel futbol yasamina Inegolsporda baslayan Ayhan'in 15 yilda gordugu kirmizi kart sayisina baktim= 4. (kaynak tff.org) Bunlara kupa, ulusal takim ve Avrupa kupasi maclari da dahil. En son gordugu kart 2005 yilinda cift sari karttan kirmiziyi gormus. Bu yukarda saydigim oyunculara bakin, Ayhan'dan az cikacak mi bakalim.

Ozan Ersoy
Ayhan'ın maliyetinin düşük olduğu ve yumuşak orta sahamıza katkı yaptığı bir gerçek...

Günümüz futbolunda sert oynamak lazım ama sertlikle kasaplık arasındaki ince çizgiyi de iyi tutturmak lazım. Yukarıda saydığınız oyunculardan Gattuso dışındakileri beğenirim. Gattuso bence su katılmamış bir kasap ama o bile Ayhan'ın bugün yaptığı gibi bir hareketi hele de hazırlık maçında yapmazdı.

Ayrıca Ayhan'da kasaplığın dışında benim hiç sevmediğim çirkeflik de var. Bize yaptığı katkılar, yaşattığı başarılar saymakla bitmeyecek kadar çok olan Hagi'yi bile çirkefliğinden dolayı kendi listemin en üstüne koymazken Ayhan'ı çok rahat gözden çıkarabilirim.

Ayrıca Ayhan son 10 yıldır büyük takımlarda oynuyor. Hakemlerin büyük takımlara gösterdiği tolerans malum.. Ayhan'ın geçen sene 5 metre ötesindeki hakemin gözünün içine bakarak has.... çektiğini ve hakemin hiç bir şey yapmadan dönüp gittiğini Şansal'la Erman ballandıra ballandıra göstermişlerdi. Bu ilk de değildi tabii...

Demek istediğim şudur ki Ayhan bu yaptıklarını bir Anadolu takımında oynarken yapsaydı gördüğü kırmızı kart sayısı 4 değil 14 olmuştu.

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Ozan Ersoy wrote:
Mert Tokman wrote:

Ozan Ersoy
Aynen katiliyorum. Bu genellemeyi benimde hic sevmedigim ama bugun cok iyi oyniyan sabri'yi de katiyorum. Adam bugun cok iyi oynadi ama itiraf etmek istiyen yok bence. Tamam adam sinir bir adam, karaktersiz hatta ama Sukursuz iyi oynuyor iste. Bugunde iyi oynadi.

Super sikici mactan notlar:

Ayhan'in yaptiginin ceza hukunda cezasi vardir ama atilana kadar iyi oynadi.

Aykut ilk yarinda 1 2 iyi top cikardi. Hakkini yemeyelim.

Emre asik idare eder.

Mehmet guven cok isteksiz, umrunda degil futbol, problemi mental galiba. Gonderilir.

Mehmet Topla bu takimin ne kadar gelecegi ise, Baris'ta o kadar gelecegi.

Volkanin top teknigi uzerinde calismasi lazim, top durdurmada zayif.

Umit ve Nonda cok etkisizdi, Nonda cok gerilere geldi, Umit ise en azindan pozisyona girdi ama kotu vurdu.

Aydin ozellikle ikinici yari fena degildi.

Sabri Sabri Sabri....

Bu cok kotu macin 2 iyi yonu vardi.

1. Takim ne olursa olsun topu sisirmiyor en azindan yerden futbol oynamaya calisiyor. Bu sistem kaliteli oyuncularla calisir.

2. En cok korktugumuz sagbekte ve kalede bugun sabri ile aykut iyi oynadilar.

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Mehmet Topla bu takimin ne kadar gelecegi ise, Baris'ta o kadar gelecegi.
Soz edilen iki oyuncu arasinda cok buyuk kalite farki goruyorum.

Bu sozler eger dogru cikarsa ancak Mehmet Topal'in avrupa'da ust bir lig'e transfer olup bizim takimin gelecegende olmamasindan, Baris'in ise forma bulmakta zorlanip yollanmasindan oturu olur gibi geliyor bana.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
Cok gerekirse sakatlananin yerine oynar ama takimimi onun uzerine kuracak kadar da enayi degilim...
Benim kadar enayi olmayabilirsin....

(Deyip buraya bir parantez acalim. Ben demisim "saglam bir Ayhan'i koyar sonra gerisini eklerim". Sen de bunu yapacak kadar enayi degilim demis yani bana enayi demissin. Benim yazimda en ufak bir hakaret yok, elestiri ve dusunceye katilmama var. Cok etkilemez derim kalindir ama elestiriyi kaldiramayip karsi tarafa hakaret etmek -ki bunu benim yaptigim soylenir- hadi bana yakisiyor da sana yakismiyor be Mert. ;) )

ama Lucescu, Hagi ve Kalli'nin de epey enayi oldugunu unutma. Bu hocalar saglam olan Ayhan'i dusunmeden takima koymuslar, ondan cok sey beklemisler, cok verim almislar, sakatlandiginda da cok uzulmuslerdir.

Yaslari 18'den 35'e kadar degisen, degisik uluslardan, degisik kisiliklerden, degisik gelenek ve dillerden 25 tane adami yonetmek hepsi 10 yasindaki 6'sardan mac yapan kiz takimini yonetme ile ayni sey degil. Sizin mantikla iki gunde ne takim kalir ne bir sey.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Thu Jul 24, 2008 2:11 am, edited 1 time in total.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ersin Taner wrote:

Demek istediğim şudur ki Ayhan bu yaptıklarını bir Anadolu takımında oynarken yapsaydı gördüğü kırmızı kart sayısı 4 değil 14 olmuştu.

Cirkeflik olarak hakeme "hadi laan hadi laan, hastir" demek kastediliyorsa, bizim oyuncularin her Avrupa kupasinda "f.ck f.ck" demekten atilmalari gerekir. Futbol dunyasi gettolardan, shanty townlardan, suburblerden, Turkiye'de de varos kasabalarindan, tasradan gelen insanlarla dolu. Hemen hepsi kufur ediyor, Ergun gibi efendiler azinlikta. Ne yazik ki boyle. NBA'de, NFL'de edilen kufurlerin haddi hesabi yok. 3 kelimenin biri f.ck, nigger vs. Carlos'u geliyor hakeme puta puta diye saydiriyor biz saniyoruz herifin Turkiye'de agzi bozuldu. Turkiye'ye gelen hemen her yabancinin agzi bozuk, ne laflar ediliyor. Bunu bilerek yapan rakibin sinirini bozmak icin bir silah gibi kullanan oyuncular da var. Keske olmasa ama benim takimim icin canina disine takan bir oyuncunun agir elestirmesine gerek olmadigini dusunuyorum.

Ayrica Ayhan'in baska takimlarda olsa surekli atilacagini dusunmek biraz ona aptal demekle esit. Bir atilir, ondan sonra artik buyuk takimda olmadigi icin kiyak gecilmeyecegini anlar kendine ceki duzen verir. Sonunda ekmek parasi icin oynuyor, eglence icin degil ve yuzbinlerce sporcu arasinda en ust duzeye kadar cikmasini bilmis bir oyuncu. Cahillik baska sey ama kafasi calismayanin oralara gelip bu kadar uzun yillar oralarda kalabilmesine olanak yok.

Ozan Ersoy

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozgur A. Boztepe wrote:
Aynen katiliyorum. Bu genellemeyi benimde hic sevmedigim ama bugun cok iyi oyniyan sabri'yi de katiyorum. Adam bugun cok iyi oynadi ama itiraf etmek istiyen yok bence. Tamam adam sinir bir adam, karaktersiz hatta ama Sukursuz iyi oynuyor iste. Bugunde iyi oynadi.
Ozgur, ilginc bir noktaya parmak basmissin. Acikcasi ben daha once dusunmemistim. Belki de Hakan Sukur salak etti cocugu. Her ortasindan sonra surekli bagirip cagiriyordu sahada hepimiz goruyorduk. Baskasina pas attiginda da "niye onume atmiyorsun" diye isaret eder dururdu. Belki saha disinda da rahat birakmiyordu Sabri'yi.

Belki rahat birakilsa, kafasinda Hakan Sukur'e orta yapmak gibi bir zorunluluk olmasa, her yanlisinda birileri sahada bagirip cagirmasa kendine gelecek. Bakalim bu yil Sabri'nin futbolunda gelisme olacak mi? Bu varsayimi aklimda tutup gozlemleyecegim Sabri'yi.

Ozan Ersoy

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Federasyon 11 kusur yabanci oyuncuya izin vermeliydi, böylelikle olasi
sakatliklara önlem yabanci oyuncu alabilirdik.

Bakalim ilk resmi macta kac yabanciyla cikacak takimimiz....sonra bol bol
özur dile. Giden paralara aciyorum ben...kimse sansizlik demesin lutfen.

Bugunku maci baz alarak ilerisi hakkinda yorum yapmak yanlis olur, hazirlik
maci ne de olsa...bu görus Umit Karan icin gecerli degil tabii...Ferdi kadar
kötu bir hazirlik dönemi gecirdi, bekliyordum...ama o gene yolunu bulur,
torpilli. Görunen köy kilavuz istemez, Umit Karan'dan futbolcu olmaz...
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Post Reply