PEKIN 2008

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Gorsel boyuta su Fransiz 100 metre serbest dunya rekortmeni Alain Bernard'i ekleyelim de Michael Phelps celimsiz, ciliz yuzucu gibi dursun

Image

Becerdim mi acep, beceremediysem URL'e bakin lutfen.

Ben de Hincalvari omak istemiyorum ama yahu bu insan gozune normal gzukmuyor.

Bir iki Olimpiyat yorumu daha:

1) Kosularda sadece zenci, yuzmede sadece beyaz olsun, kaslar oyle farklilasmis zaten, renk uyumu acisindan da iyi olur, goze hos gelir.

2) Elvan'in rakibi Dibaba son turda ne yapti oyle, masallah, masallah. Elvan cok sempatik, kadinin atagina karsilik da verdi ama olmadi iki Etiyopyali'nin yarisinda, pardon Elvan Turk'du degil mi?

3) 70 kusur milyon nufuslu, dunyanin en buyuk 17. ekonomisine sahip ulkemiz ne yapmakta Olimpiyatlarda, madalyalar dolup tasti mi?

Wallahi takildim ben, bu Alain Bernard bu vucudu hormon ya da baska designer drug kullanmadan yapiyorsa ne diyeyim, hayret icindeyim ya da Hincallasiyorum adam insandan cok peygamber devesine benziyor, vucut biraz daha buyur ya da kafa biraz daha ufalirsa korku filmlerinde oynaabilir kafasiz yuruyen vucut falan diye :D

Son olarak, bu kisa mesafe kosular ve Karayip Adalari ne is, 100 metre finalinin yarisindan fazlasi Jamaica, Bahama, Trinidad falan olacak. Hatta St. Nevis ve Kitts'den adam vardi elemelerde, buyukada falan kadardir herhal burasi. Ilginc bir sey, nufusu bu kadar kucuk bir bolgenin dunyanin en populer mesafelerinden birinde bu yuzdeyi bulmasi. Jamaicalilar Bolt ve Powell 100 metre serilerinde utanmasalar 70 metrede durup cay icip yarisi yine kazanacaklardi, arkada bir grup herif yirtiniyor bunlar onde rahvan giderken, masallah.

Ali

Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Cengiz Abi, belki de hayatimizda bir daha goremeyecegimiz bir performans izliyoruz, bence tadini cikaralim. Adamin fizigi yuzmeye yatkin, zaten 1.60m boyunda, 38 ayak numarali adamdan rekortmen yuzucu olmaz haliyle. Adamin sucu degil ki fizyolojik yapisi. Kaldi ki Bernard gibi gercek disi bir goruntusu oldugunu da dusunmuyorum Phelps'in.

Bircok platformda goruyorum, acikca Phelps/Spitz taraftarligi yapiliyor. Yok efendim o zamanlar bu mayolar yokmus, biyik/uzun sac modaymis. E tamam da, Phelps'in yaristigi adamlar kendisiyle ayni sartlarda calisiyor ve yarisiyor, yani bir Back to the Future durumu yok :). Bir de 100m serbest yarismadigi icin elestiriliyor. Yuzmenin en populer bransinda yarismadan en buyuk yuzucu unvani alinmazmis. Insaf.

Crocker'i gecer mi bilemiyorum, ama cok guzel bir yaris daha izleyecegimize eminim. Bu arada dun aksamki canli yayin sirasinda Phelps ile Crocker arasinda Atina'da gecen bir olayi anlattilar. Atina Olimpiyatlari oncesi Amerika secmelerinde 100m kurbagada Crocker Phelps'i gecmis ve 4x100 karisik finalinde Amerika takiminin kurbaga ayaginin yuzucusu olmayi hak etmis. Fakat olimpiyat sirasindaki 100m kurbaga finalinde Phelps Crocker'i gecince, takim finalinde Phelps'in yuzmesi gundeme gelmis. Phelps bunu reddetmis ve bir anlamda Crocker'in altin almasina sebep olmus! Bakalim bu aksam Crocker son 10 metrede birden duracak mi :) :) ;)

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Wallahi takildim ben, bu Alain Bernard bu vucudu hormon ya da baska designer drug kullanmadan yapiyorsa ne diyeyim, hayret icindeyim ya da Hincallasiyorum adam insandan cok peygamber devesine benziyor, vucut biraz daha buyur ya da kafa biraz daha ufalirsa korku filmlerinde oynaabilir kafasiz yuruyen vucut falan diye :D
Ali hocam, 1972'deki 100 metre kosucularini bugunkulerle, o zamanlardaki futbolculari bir Drogba, Essien, Ballack'la, 1970'deki teniscileri, Borg'u, McEnroe'yu Nadal'la karsilastir bir de. 1960-70'lerde genel kani agirlik calismanin teknigi oldurdugu, ters etki yaptigiydi. O yuzden ne yapiyorsan o konu uzerinde calisirdin, fazla agirlik falan islerine girmezdin. Agirlik kaldirmanin vucut gelistirme ve halter haricinde diger spor dallarina tam anlamiyla girmesi ve kabul gormesi son 20 yilin isidir.

Alain Bernard kisa mesafe yuzucusu. Butun kisa mesafe kosulan spor dallarinda sprinter denilen adamlar cigere, oksijeni randimanli kullanabilmeye degil kasin patlama yapan ani gucune bakarlar. Bu yuzden herkesden fazla agirlik calisirlar. Ne kadar cok kas o kadar cok patlama gucu. Ornegin bisikletcilerde sprinterle uzun mesafeciler arasinda buyuk kas farki vardir. Futbolda bile bu aslinda aciktir. Eski brezilyali Ronaldo gibi cabuk yorulan kisa ani kosularla gol arayan adamin vucuduyla bir orta saha oyuncusunun arasinda cok fark var.

Demek istedigim Alain cok fazla agirlik calisiyor belli ki bu da yuzusunde gosteriyor kendini. Kollarinin Inanilmaz bir cekis gucu var. Ayaklari da digerlerinden fazla gucle vuruyor. Ama 200 metre yuz desen bu kadar etkili olmaz, 400 yuz desen catlar. Ayrica cok kas her zaman en iyisi de degil. Sonucta kas kemikten sonra en agir maddedir vucutta ve ne kadar cok varsa o kadar agirligin artar. Bu da surtunme artiyor demektir. Koldaki kasin 75 kiloyu suda cekmesi ayri, 80 kiloyu cekmesi ayri. O yuzden bu isin de bir uygun degeri (optimum) var.

Uzun sozun kisasi Hincalvari olmak istemiyorsaniz boyle resimden falan yorum yapmaya kalkmayin :D

Ozan Ersoy

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ohaa diyorum
:D:D:D:D:D

:shock: :shock: :shock:

Ben boyle sporcuya sapka cikaririm.

Yine gozlerimize inanamadik, butun izleyenler nasil oldugunu anlayamadi. Son 10 degil, 5 degil, 2 metreye geride girdi Phelps ama Sirb yuzucu uzun kulac atip ayak vurarak duvara gelmeyi deneyince (ki hic bir sorun yok bunu yapmakta o kadar yakinken) her nasilsa Phelps yarim kulac atti yani bir kulacini bitirmeden yarida ellerini sudan cikarip bir tane daha ativerdi ve

0.01 saniyeyle kazandi....

Nasil yani?

Soyle yani. 1 yaziyla "bir" salise ile tarih yazildi. Bir daha da bu olumlu (fani) gozler boyle bir olayi gormez.

Ozan Ersoy

Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Ozan Ersoy wrote: Soyle yani. 1 yaziyla "bir" salise ile tarih yazildi. Bir daha da bu olumlu (fani) gozler boyle bir olayi gormez.
Demek ki neymis? Phelps ile yarisirken tirnaklarini kesmeyeceksin :)

Ozan, yuzuculerin vucut/kas yapilari ile ilgili yazdiklarin oldukca aciklayici ve mantikli. Fakat, rica etsem bir de 41 yasindaki bir bayanin 50m'de neredeyse yari yasindaki genc yuzuculeri nasil geride birakabildigini bilimsel olarak aciklayabilir misin? :)

Hakan

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Ozan Ersoy wrote:Ohaa diyorum
:D:D:D:D:D

:shock: :shock: :shock:

Ben boyle sporcuya sapka cikaririm.

Yine gozlerimize inanamadik, butun izleyenler nasil oldugunu anlayamadi. Son 10 degil, 5 degil, 2 metreye geride girdi Phelps ama Sirb yuzucu uzun kulac atip ayak vurarak duvara gelmeyi deneyince (ki hic bir sorun yok bunu yapmakta o kadar yakinken) her nasilsa Phelps yarim kulac atti yani bir kulacini bitirmeden yarida ellerini sudan cikarip bir tane daha ativerdi ve

0.01 saniyeyle kazandi....

Nasil yani?

Soyle yani. 1 yaziyla "bir" salise ile tarih yazildi. Bir daha da bu olumlu (fani) gozler boyle bir olayi gormez.

Ozan Ersoy
Ozan, bir salisenin de altinda bir fark ile kazandi. Teknologi sayesinde 1 saniyeyi 100 fragmana ayiriyorlar ve inceliyorlar. Phelps in roportajinda daha once bir yarisi saniyenin 4/100 farkla kazandigi ve o yarisi inanilmaz diye nitelendirdigi yazilmis. Bugun saniyenin 1/100 olceginde kazandi, bir salisenin de altinda ve yarislarda su an itibari ile olculebilecek en kisa zaman araligi.

Bu adam bana gore imkansizi basardi. Hakan Bakircioglu nun soyledgi dogru. Belki hayatimizda bir daha goremeyecegimiz bir performans izliyoruz, bence de tadini cikaralim.

Muhammed Ali den sonra bence M. Jordan ile beraber bir spor bransini butun dunyanin dikkatine odaklayan yegane sporcu, biyonik adam. Maradona olsun, Armstrong olsun, Bubka olsun sporseverleri ekrana kilitlediler. Bu genc adamin basardigi biraz daha farkli, yediden yetmise herkesi diline doladi. Basardigini bence bir Muhammed Ali sonra da M. Jordan basarmisti.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:
Ali Gursel wrote:
Ali hocam, 1972'deki 100 metre kosucularini bugunkulerle, o zamanlardaki futbolculari bir Drogba, Essien, Ballack'la, 1970'deki teniscileri, Borg'u, McEnroe'yu Nadal'la karsilastir bir de. 1960-70'lerde genel kani agirlik calismanin teknigi oldurdugu, ters etki yaptigiydi. O yuzden ne yapiyorsan o konu uzerinde calisirdin, fazla agirlik falan islerine girmezdin. Agirlik kaldirmanin vucut gelistirme ve halter haricinde diger spor dallarina tam anlamiyla girmesi ve kabul gormesi son 20 yilin isidir.

Alain Bernard kisa mesafe yuzucusu. Butun kisa mesafe kosulan spor dallarinda sprinter denilen adamlar cigere, oksijeni randimanli kullanabilmeye degil kasin patlama yapan ani gucune bakarlar. Bu yuzden herkesden fazla agirlik calisirlar. Ne kadar cok kas o kadar cok patlama gucu. Ornegin bisikletcilerde sprinterle uzun mesafeciler arasinda buyuk kas farki vardir. Futbolda bile bu aslinda aciktir. Eski brezilyali Ronaldo gibi cabuk yorulan kisa ani kosularla gol arayan adamin vucuduyla bir orta saha oyuncusunun arasinda cok fark var.

Demek istedigim Alain cok fazla agirlik calisiyor belli ki bu da yuzusunde gosteriyor kendini. Kollarinin Inanilmaz bir cekis gucu var. Ayaklari da digerlerinden fazla gucle vuruyor. Ama 200 metre yuz desen bu kadar etkili olmaz, 400 yuz desen catlar. Ayrica cok kas her zaman en iyisi de degil. Sonucta kas kemikten sonra en agir maddedir vucutta ve ne kadar cok varsa o kadar agirligin artar. Bu da surtunme artiyor demektir. Koldaki kasin 75 kiloyu suda cekmesi ayri, 80 kiloyu cekmesi ayri. O yuzden bu isin de bir uygun degeri (optimum) var.

Uzun sozun kisasi Hincalvari olmak istemiyorsaniz boyle resimden falan yorum yapmaya kalkmayin :D

Ozan Ersoy
Ozancigim,

Ben zaten Alain Bernard'i 20 sene oncekilerle karsilastirmadim, akranlarina gore bile anormal gozukuyor dedim.

Agirlik calisma, kasin kisa surelerde patlama yapmasi, bunun icin agirlik calismak da hep mantikli ama bu islerin bir dogal siniri olmasi lazim. Ben Tour de France ve Marion Jones'dan falan sonra artik doping konusunda genel olarak guvenimi kaybettim. Konu sadece testlerde ortaya cikmayacak sofistikelikte ilac bulup bulamadiklari, kullanip kullanmdiklari degil.

Bir yerde duydum, olimpik sporcularla isimsiz yapilan bir ankette vucudunuza zarar verse dahi olimpiyatlarda size altin kazandiracaginizi bilseniz doping yapar misiniz diye sorulmus, yaridan fazla yanlis hatirlamiyorsam olumlu cevap vermis.

Goz konusunu da cok hafife almissin. Ben bu bir onceki sayfada resmi olan Jarmila Kratocvilova'yi kosarken izledim, 400 metreciydi galiba, sonra Dogu Alman 4x100 bayan yuzme takimini da havuza atlamadan yanyana gordum o yillarda. Gozlerim bana burada bir gariplik var diyordu (halbuki yukarida yazdiklarin hic dopinge falan gerek kalmadan durumu aciklardi, spora onem verip bilimselyaklasiyorlar, agirlik calisip kizlari kaslandirmanin kisa mesafelerde iyi olacagini kesfetmisler, kizlar agirlik basmis vs.) kizlarin bolca bastigi seyin hormon oldugu ortaya cikti.

Ayni sey vucut gelistirme, "professional wrestling" denilen garabetler falan icin de gecerli, adamlara bakiyorsun, gozlerin burada bir yanlislik var diyor, ama onlar olimpik spor olmayip zaten bir suru salaga ilac satma "sporlari" oldugundan kimsenin dopingle problemi yok (varmis taklidi yapiyorlar o baska), kirkindan sonra testisler leblebi kadar kalmis, sesin Maria Callas gibi olmus, oran buran tumore yatkinlasmis ne onemi var. Yeter ki orandan burandan kas damar fiskirsin.

Biraz fazla cynical gelebilir ama ben gunumuz sporcularinin (takim sporlari degil) cogunun bir cesit doping kullandigini dusunuyorum. Jarmila Kratocvilova gozume normal gozukmuyordu, gozlerim hakli cikti. Alain Bernard da gozume normal gozukmuyor. Bu adam doping yapiyor demek degil ama gozlerimi de senin dedigin kadar kolay yabana atmam demek.

Ali

Edit: Aklimdayken su dopingcilere Amerika'da yasayanlar icin baseball dunyasinin yarisini, Amerikan Futbolu Liginin de dortte birini falan da eklemeyi unutmayalim. Mark McGwire, Sammy Sosa yarisini takip edenler, Barry Bonds'un 15 sene onceki resimleri ile bugunku resimlerine bakip adam hormon kullanmadim deyince kahkaha atmak isteyenler, bunlar da hep gozlerimizin soyledigi bireylerden barizdi, zaten birinin Amerikan Temsilciler Meclisi onunde doping yapip yapmadigi konusunda soru soruldugunda, ben artik sporu biraktim, bugun buraya ileride cocuklari korumak icin konusmaya geldim diyerek (Amerika'da her turlu ahlaksizliga artik cocuklari cok seviyorum, onlari korumak istiyorum diye kulp takabilirsiniz) zaten ne halt yedigini belli etti. Digeri ise Amerika'nin en meshur doping laboratuarindan aldigi kremleri (the 'Clear', remember anyone?) ben bunlari bitkisel tedaviler sanarak surdum diyerek aldigi hormonlarla ne derece ahmaklastigini gosterdi.

Ezcumle, insan yapisi cok fazla degismiyor. Kimse bugday tarlasi soymak icin silah ve maske alip soyguna gitmiyor ama insanlar yuz yildir banka, kuyumcu soymaya gidiyorlar.

Benzer sekilde, kimse tufekle atis, badminton, kano ile slalom sporlarinda doping yapmiyor, cunku kazansan da kaybetsen de Yalova kaymakamisin. Tour de France, yuzme, atletizm, baseball, futbol vs. oyle degil, yani bunlar bugday tarlasi degil, banka, kazandin mi paraya boguluyorsun. Ozellikle Olimpik basarinin dogrudan paraya donusmesi, endorsementlar, basinda cok daha fazla yer alma vs. yeni bir durum, bu yuzden burada dopingin dramatik olarak arttigini dusunuyorum, ozellikle teknolojik olarak ileri ulke atletlerinde. Bunun istisnasi soguk savas sirasinda bu madalyalari para kaynagi degil de uluslararasi arenada prestij kaynag olarak goren Dogu Bloku ulkeleri idi. Artik vatan, millet, Sakarya icin degil, kendi cebi icin, sadece Dogu Avrupali ve Ruslar degil, cumle alem yapiyor.

O yuzden olimpiyat ruhunu sevenlere, burada madalyalarini aldiktan sonra evine donup trafik polisligi, orman bekciligi, yelken kursu hocaligi falan yapmaya devam edecek insanlarin yaptigi sporlari izlemelerini tavsiye ederim, yuzme, atletizm falan degil.

Ali
Last edited by Ali Gursel on Sat Aug 16, 2008 11:41 am, edited 2 times in total.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Mehmet Daskiran wrote: Adamin ne yiyip ictigini merak edenlere;
http://www.foxnews.com/story/0,2933,403803,00.html
Adamlar usenmemisler videoya cekmisler, Amerikadaki yemek olculerini bilmeyenler icin egitici (gerci guneyde, ozellikle Texas'ta bu olculer degisiyor :D )
http://www.paulmcnamara.com/blog/2008/0 ... -on-video/
Olimpiyatlari takiben Phelps olayini hem medya hem sport endustrisi bayagi kullanip gelistirecek ve paraya cevirecektir. Bu sektorlerden biride restoranlar ve gida sektoru olabilir.

Bu elemanin yaptigi kahvaltiyi Phelps menu adi altinda sunacak Bob Evans turu diner dan tutun bir dizi restoran olabilir. Bir yolunuz duser ve boyle bir menuye ABD deki restoranlarda rastlarsaniz buraya lutfen bir kopyasini gecin. Hele forumu Texas tan taki[p eden varsa Phelps menunun Texas size i servis ediliyor mu? Eger ediliyorsa bence o menuyu giris sayfasina asin.

Ben 12,000 kaloriyi Turk mutfagina uyarlayip Uskudar Kanaat Lokantisinda bir arkadas grubu ile "attack" etmege calisacagim. Gazamiz mubarek ola.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

100 metre finali kosuluyor, Bolt kazanacak sanirim.

8 finalist var, 6 tanesi Karayip adalarindan geliyor (3 Jamaica'li, 2 Trinida'li bir Antigua mi, Hollanda Antilleri mi ne), kalan iki de Amerika'li.

Var mi bir anlayan 100 metre gibi bir sporda bu ufacik bir bolge ve nufusun bu kadar domine etmesini?

Bolt dunya rekoru kirarak kazandi, inanilmaz adamin hizi, yeni 100 metre dunya/olimpiyat rekoru 9.69.

Son 10-15 metre kollarini acip, yanlara bakip, elini gogsune vurarak kazandi ve dunya rekoru kirdi adam, gercekten inanilmaz bir sey bu.

Ali

Yusuf Unlu

100 mt rekoru

Post by Yusuf Unlu »

Bolt sanirim bundan sonraki yillar da dunya rekoru kirma bir yana
dunya rekorunu kirma sayisi rekorunu da kirmak icin heralde boyle
bir sekilde devrandi.

Bir de son metrelerdeki o hareketleri yapmasaydi heralde 9.5x kusurlu
degerler getirecekti.

Yalniz onumuzdeki yillarda bu performansini ne kadar gelistirebilir ya da
en azindan tutabilir orasi belli degil. Biraz 100 metre kosucularinda olan
o ruh hali yasininda etkisiyle Bolt daha fazla var. Ama dedigim gibi
onumuzdeki yillarda da nasilsa ben bunu gelistiririm diye dusunsede
su an gucu yerindeyken yapabileceginin en iyisini yapmasi ve belki de
10 yillarca gecilemeyecek bir rekora imza atmasi bence daha iyi olurdu.

Bir de insanlarin heyacanla bekledigi bir oyunda adeta hafife alircasina
rahat davranmasi bir sporsever olarak beni rahatsiz etti.

Eminim ki tam gucuyle yarissaydi insanlarin alkislari daha bir coskulu
olurdu.

Sanirim Jamaica'lilarin sprint kabiliyeti Amerika'daki imkanlarla birlesince
hem bayanlar hemde erkeklerde dominant olmalarini sagliyor. Zira
bildigim kadariyla cogu Jamaica'li atlet Amerika'da hazirlaniyor yarismalara.

Bu arada herkesin Berat kandilini tebrik eder, saglikla ve huzurla
diger kandil ve bayramlara ulasmayi tum cimbom.org ailesine dilerim.

Herkese iyi gunler/aksamlar

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ali Gursel wrote:
Var mi bir anlayan 100 metre gibi bir sporda bu ufacik bir bolge ve nufusun bu kadar domine etmesini?
O karayip adalilarin hemen hepsi ABD universitelerinde NCAA de mucadele edip egitimlerini aliyorlar. Sonrasinda da Amerika da kalip antremanlarina devam ediyorlar.

Sonucta fiziksel acidan Amerikali zencilerden eksikleri yok bazen fazlalari bile var. Basariya daha aclar ve is ahlaklari ust duzeyde.

Murat Biricik

Re: 100 mt rekoru

Post by Murat Biricik »

Yusuf Unlu wrote:Bolt sanirim bundan sonraki yillar da dunya rekoru kirma bir yana
dunya rekorunu kirma sayisi rekorunu da kirmak icin heralde boyle
bir sekilde devrandi.

Bir de son metrelerdeki o hareketleri yapmasaydi heralde 9.5x kusurlu
degerler getirecekti.

Bir de insanlarin heyacanla bekledigi bir oyunda adeta hafife alircasina
rahat davranmasi bir sporsever olarak beni rahatsiz etti.

Eminim ki tam gucuyle yarissaydi insanlarin alkislari daha bir coskulu
olurdu.
Bu adamin yaptigi 400mt serbestte son 50m ye donen Phelhs in 350 mt donuse giden diger yuzucelere el sallamasi gibi bir sey.

Bolt onumuzdeki bir iki sene icinde sindire sindire 100mt yi daha da asagilara cekecek. Tahmin ediyorum saniyenin onda biri kadar daha iyi bir derece yapabilirdi. O photo opportunity icin ellerini yana acip geride kalan rakiplerine goz dagi verdi. 100mt yarisinda finish cizgisinde boyle poz veren alet hatirlamiyorum. Olaganustu alet ve sporculari izliyoruz.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Mert Tokman wrote:
Ali Gursel wrote:
O karayip adalilarin hemen hepsi ABD universitelerinde NCAA de mucadele edip egitimlerini aliyorlar. Sonrasinda da Amerika da kalip antremanlarina devam ediyorlar.

Sonucta fiziksel acidan Amerikali zencilerden eksikleri yok bazen fazlalari bile var. Basariya daha aclar ve is ahlaklari ust duzeyde.
NTV de bununla ilgili bir yorum vardi. Hem Bolt hem Powell Jamaica da ogrenimlerine devam ediyor ve calismalarinin tumunu ulkelerinde yapiyorlar seklinde. Bundan onceki surac icersinde Jamaica lilar ABD ye gittiler, ogrendiler simdi kendi sporcularini kendi ulkelerinde yetistiryorlar. Bence buna sapka cikarilir. Diger konuda doping ile ilgili. Jamaica li atletlerin hemen hemen tumu hicbir doping sansasyonuna karismadi.

Ali Gursel

Re: 100 mt rekoru

Post by Ali Gursel »

Murat Biricik wrote: O photo opportunity icin ellerini yana acip geride kalan rakiplerine goz dagi verdi.
Ben de bunu gozdagi olarak dusundum laubalilikten cok, bu yarislarin devami var, psikolojik taraflari var, rakibini sindiren gorilin gogsunu dovmesi, aslanin kukremesi gibi, "primal" (Turkcesi neyse) ve garip bir seydi, 100 metrede dunyanin en hizli 7 adami pesinde yahu, nereye elini kolunu sallayip gogsune vuruyorsun, ama yapti. Eleme serileri ve yari finallerden kazanacagi belliydi zaten.

200 metreyi de kazanacak.

Tabii kosma da kollari degisik sekilde hareket ettirerek ayni mesafeleri 4er kere kazanmak mumkun olmadigindan hic bir zaman Spitz, Phelps olamayacak.

Kosmada neden kollari kelebek, kurbagalama gibi hareket ettirerek 100/200 metre yok acep, bir de geri geri kosarak? Bu fazla madalya alma sansi yuzucu ve jimnastikciler icin had safhada. Kosucu icin maksimum 4, 10, 200 ve bayraklari.

Ali

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hakan Bakircioglu wrote:
Ozan, yuzuculerin vucut/kas yapilari ile ilgili yazdiklarin oldukca aciklayici ve mantikli. Fakat, rica etsem bir de 41 yasindaki bir bayanin 50m'de neredeyse yari yasindaki genc yuzuculeri nasil geride birakabildigini bilimsel olarak aciklayabilir misin? :)

Hakan
Hakan, bu konu cok kisinin kafasini kurcaliyor. Benim aciklamam yerinde olmaz. Spor bilimi konusunda uzmanlasmis profesorlerden biriyle soylesi yapmislar. Adamin kisaca dedigi

1) Torres siradisi bir yetenege sahip. Teknik deriz biz. Yuzme hamallik gozuktugu tekniktir de. Buna kendi acimdan taniklik edebilirim. Ben de ustun teknige sahip bir yuzucuydum. Yuzmeye cok gec bir yasta (10) basladim. 6 ay sonra butun stilleri sanki genlerimde varmis gibi kaptim. Hocalarim annemlerle konusup beni sabah antrenmanlarina aldirmaya calistilar. 1 sene kadar kisa bir surede de A takima yukseldim. Takimdaki cocuklarin en kotusu 5-6 senedir yuzuyordu. Bakiyorum simdi yaristigim cocuklarin bedenlerine resimlerde bazilari benim iki katimmis. Demek ki teknikten kurtariyormusum.

Ama teknik tabii fasafiso. Eger sabah beste kalkip 2 saat yuzup okula gidip, aksam cikip bir 2 saat daha yuzup, hayatini bu ise vermiyorsan bir halt olmuyorsun. Benden de olmadigi ve asla olmayacagi icin erken biraktim.

Torres ustun bir olimpik atlet. Yarismak kaninda var. 50 metre gibi uzun mesafe kondisyonu gerektirmeyen ama mukemmel teknigin saliseler kazandirabilecegi bir dalda yarisiyor.

2) Torres bir kac kere emekli olmus geri gelmis. 41 yasina kadar surekli yuzmemis yani. Bu derecede asiri spor yapmanin vucuda verdigi zarari diger atletler duzeyinde yasamamis olabilir.

3) Duzenli aile yasami var. Sorumlu kadin ve bunu bir is gibi yapiyor. Genc sporcularin (gece hayati, icki vs) dustukleri duzensizlik ve sapmalari
yasamadigi icin bu bir kazanim olarak gorulebilir.

Bu soylesi ilginc bilgiler iceriyor. Torres gozlerin hepsinin onda olacagini bildigi icin dopingcilere gidip gonullu olarak test oluyor ve olimpiyatlarda en fazla test olan sporculardan. Bu insanlarin birakin yarislara hazirlanmak, agir calismalar vs yalnizca doping testleri icin yasadigi sikintilari yasayamaz bir cok siradan insan.

http://www.newsweek.com/id/144947/page/1

http://www.msnbc.msn.com/id/25566099/

Ozan Ersoy

Post Reply