Super Lig Tahmin Yarismasi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Yusuf Unlu

Super Lig Tahmin Yarismasi

Post by Yusuf Unlu »

Herkese iyi gunler/aksamlar

Artik ellerim ayakklarim titremeye basladi. Bir hafta kaldi. Ama hala
Tahmin Yarismasi sayfamiza kavusamadik. Acaba daha onceden
aciklanan bir aksilik mi var? Forumu taradim ama goremedim bir aciklama.

Aman yapmayin, etmeyin. Tahmin Yarismasiz bir lig dusunulemez.
Insallah bir aksilik yoktur.

Herkese selamla/saygilar.

Yusuf UNLU

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Evet, ben de birseylere muhalefet etmek istiyorum :D . Mesela yarismaya girmeyenlere 0-0 bonusu bu sene de uygulanacak mi?

İrfan BALKIS

Post by İrfan BALKIS »

SüperLig Tahmin Yarışması "olmazsa OLMAZ!!!"

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Yarisma puanlama sistemini tartismaya acmak istiyorum.
Tam sonuca 5 puan uygulamasi aranin cok acilip heyecanin azalmasina sebep oluyor, degistirilirse fena olmaz.
En fazla alinacak puan sayisi 3 olmali, galip gelen takimin aldigi puan sayisi da 3. Bu konu hakkinda diger arkadaslar ne düsünüyor ?

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur'e is cikarmayin simdi. Belki yarismaya kacirana 0-0 vermeyebilir ama obur isler icin gec kalinildi gib. Adam fiksturi data diye takip isi acacakken algoritma ile ugrastirmamali.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Obur baslikta yazdigim hatirlatmada soyledigim gibi, yarisma icin kafamdaki su asamada yapilabilecek herseyi belli bir noktaya getirip, oyle yazmis olayim bu baslik altina diyordum ama, sabirsizlik artip gider, bir ses vermis olayim da merak edilmeye...

Daha baska bir basliktaki yazimda da dedigim gibi, su siralar, gunlerimin "cimbom.org zaman dilimi" :) aslnda buyuk oranda yarisma olayina gitmekte idi. Yapilan degisiklikler, cogunlukla alt-yapi ve yonetimsel konularda oldugu icin, direk normal kullanicilar tarafindan gozlemlenemeyecek ama, gerekli adimlardi. Sistemin fikstur [tarihi] guncelleme, sonuc girme, yildiz verme kisimlarini staff member'lar arasinda, veya otomatik olarak halletme noktasina getirmistim ama, bu yeni yarisma eklenme olayinda, bana bayagi buyuk bir bagimliligi vardi. "Gun ola, devran done" eger ki o "zaman dilimi" hepten buhar olup gidecek filan olursa, yine staff member'lar tarafindan bu yarisma ekleme adiminin halledilebilmesi icin fonksiyonlar eklemekle mesguldum.

Puanlama sisteminde degisiklik konusunda, obur baslikta bayagi bir alternatifleri yazmistim ben (ki, Serif Hocam, sanirim, seninkinin tam ziddi bir secenek de vardi orda mesela!). Cengiz Hocamin dedigi gibi, su anki puanlarla bir miktar oynamak mumkun olabilir ama, daha karmasik degisiklikleri, sonraki yarismalar icin tartismis olabiliriz diye dusunuyorum yine de.

Oto-tahmin olayini, kesin olarak devre disi birakmis olacagim (Gozun aydin Ufuk Hocam! :) ). Yarismacilara yarattigi kolayliktan cok daha fazla, hem baska bir kisim yarismaciya, hem de Bahri ile bana rahatsizlik yaratiyor gibiydi. Ise yarayacak bir degisiklikti diye dusunuyordum ama, benimsenmedi maalesef. Saglik olsun, yazilim dunyasinda oluyor boyle seyler...

Onun yerine, benzer bir mantik ile, yarismacinin kendisine sabit bir skor ile, bir seferde sonraki haftalari girme tercihi veren bir sistem dusunuyorum. Artik buna da "adil degil" filan derseniz, hiic kusura bakmayin, beni ikna edebiliyor olmayacaksiniz. Bakalim, bu aksam hallolursa olacak...

Simdilik bu kadar, gelismeleri/degisiklikleri yine bu baslik altina yazacagim...
Özgür

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ok, yarisma yeni sezonu acti. Hatta birkac merakli yarismacimiz, deneme-yanilma hesabi, ya yarisma sayfasini yoklayip, ya da yeni ligin numarasini filan tahmin edip, tahmin girmis olmuslar bile! :)

Forum sayfalari tepesindeki
link'inden, veya ana sayfada listelenen Competition/Yarisma linklerinden ulasabilirsiniz.

Dedigim gibi, asil onemli degisiklikler arkaplanda/yonetim fonksiyonlarinda oldu. Ama, normal kullanicilarin farkedecegi bir kac degisiklik/yenilik de var. Hizli bir liste gecmis olayim, detaylari daha sonra yazarim olmazsa:
:arrow: Yukarda da soylendigi gibi "0-0"lik oto-tahmin ozelligi devre disi birakildi.
:arrow: Onun yerine haftalik tahmin girisi sayfalarina "Kalan haftalar için toplu tahmin" ozelligi eklemis oldum. Su an fiksturun butun 34 haftasi da sisteme kaydedilmis oldugu icin, bu ozelligi kullanarak (ordaki sakli satiri ortaya cikartip), mesela ilk hafta tahminlerinizi girerken, geri kalan 33 hafta icin de sabit bir tahmin girmeniz mumkun. (Bu sabit skor tahmininizi degistirmek istemedikce, bu ozelligi lutfen sezonda bir kere kullanmis olun. Ayni skoru tekrar girmeye calismanin bir esprisi olmayacaktir). Mac baslama saatine kadar tahminlerinizi degistirebileceginiz icin, kacirdiginiz haftalarda bile sansiniz devam edebilecek boylelikle.
:arrow: Haftalik Referans Linki: Hafta maclarinin listelendigi sayfalarda (yonetim bolumunun fikstur/sonuc giris/duzenleme bolumu de dahil) TFF.org sitesindeki o haftanin sayfasina bir referans linki listelenecek (boylelikle baslangic saatleri, resmi skorlar, sonrasinda, mac kadrolari vbg. seyler bir tik otede olacak)
:arrow: Ana sayfadaki yarisma linklerinden, ve yarisma sayfalari basindan ulasilabilen [Bütün (devam eden ve eski) Yarışmalar] linki, eski statik, ve yarisma bitislerinde, baslamalarinda elle mudahale gerektiren HTML sayfa yerine, artik yarisma sisteminin parcasi olan, otomatik guncellenen, ve yarisma liderlerini/sampiyonlarini da listeleyen bir sekle donusturuldu.

Bayagi bir yonetimsel ekleme/altyapi degisikligi de var ama, onlari staff'e yazarim artik! :)

Kod icinde degisiklik miktari bayagi fazla oldugu icin, bazi seyler gozden kacmis (eskiden normal calisan seylerde bozulmalar olmus) olabilir. Boyle bir durumla karsilasirsaniz, bu baslik altindan, veya bana e-mail/PM ile bir an once haber verin lutfen.

Herkese Iyi Sanslar!
Özgür

Post Reply