Arda Kaç Para Verirlerse Satılsın? (satılmasın cevap değil)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Bu arada az önce Ömer Güvenç' in Adnan Polat ile yaptığı röportajı izledim Ligtv' de.

Adnan Polat' a yöneltilen soru şu:

"Arda ve Mehmet Topal' a Avrupa' dan teklifler geldiği söyleniyor, satmayı düşünüyor musunuz?"

Polat:"Bir Avrupa kupası kaldırmadan hiç bir yere gitmiyorlar, kimseyi kesinlikle bırakmıyoruz. Kendilerinin yüzüne de bu açıklama yapılmıştır."

Yani bu 2 oyuncumuz için Avrupa macerası Galatasaray yeni bir Avrupa Kupası kaldırana dek dondurulmuş durumda.

Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Arda'nın yıllık ücretinin artırılması aslında Galatasaray'ın bir numaralı sorunudur yönetim adaletsizce Lincoln'e Arda'nın aldığının iki katını verirse çok büyük huzursuzluklar doğması kaçınılmazdır.Bence çözüm Lincoln'ü satarak hem kulübün maddi yapısını rahatlatmak hemde aldığı ücret konusunda yapılan spekülasyonların önüne geçerek takım içi huzursuzlukları engellemektir.Lincoln'ün takıma yarardan çok zararı olduğunu düşünmeye başladım.Performansı rezaletti son maçta ayağına aldığı her topta iki saniye sonra yere yıkılıyo.Hem sistem olarak iki forvet oynamalıyız kanatlardan Kewell-Arda-Hasan üçlüsüyle (rotasyonlu olarak) etkili oluruz.Yeni bir forvet alınacağı kesin olduğuna göre ve Nonda bu kadar formdayken ikili forvete dönmek en iyi seçim olur kanaatindeyim.

Ayrıca Arda'nın yıllık ücretinde yapılacak iyileştirme sonrası (2-2.5 milyon avro civarı olmalı bence) bir iki sene daha oynadıktan sonra ve şampiyonlar liginde Galatasaray'la başarılı olduktan sonra ( çeyrek final ve üstü ) 20-25 milyon avro civarına satılması gerektiğini düşünüyorum.
SARIYLA KIRMIZIYLA ALNIMIZIN AKIYLA!!!!!

Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Yasin Gürel wrote:Arda'nın yıllık ücretinin artırılması aslında Galatasaray'ın bir numaralı sorunudur yönetim adaletsizce Lincoln'e Arda'nın aldığının iki katını verirse çok büyük huzursuzluklar doğması kaçınılmazdır.Bence çözüm Lincoln'ü satarak hem kulübün maddi yapısını rahatlatmak hemde aldığı ücret konusunda yapılan spekülasyonların önüne geçerek takım içi huzursuzlukları engellemektir.Lincoln'ün takıma yarardan çok zararı olduğunu düşünmeye başladım.Performansı rezaletti son maçta ayağına aldığı her topta iki saniye sonra yere yıkılıyo.Hem sistem olarak iki forvet oynamalıyız kanatlardan Kewell-Arda-Hasan üçlüsüyle (rotasyonlu olarak) etkili oluruz.Yeni bir forvet alınacağı kesin olduğuna göre ve Nonda bu kadar formdayken ikili forvete dönmek en iyi seçim olur kanaatindeyim.

Ayrıca Arda'nın yıllık ücretinde yapılacak iyileştirme sonrası (2-2.5 milyon avro civarı olmalı bence) bir iki sene daha oynadıktan sonra ve şampiyonlar liginde Galatasaray'la başarılı olduktan sonra ( çeyrek final ve üstü ) 20-25 milyon avro civarına satılması gerektiğini düşünüyorum.
Neden satılması gerektiğini düşünüyor sunuz? Yerine 35 milyon avroya Kaka' yı mı alacağız?

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yasin Gürel wrote:Bence çözüm Lincoln'ü satarak hem kulübün maddi yapısını rahatlatmak hemde aldığı ücret konusunda yapılan spekülasyonların önüne geçerek takım içi huzursuzlukları engellemektir.
Satacaklarını sanmam. Azıcık daha dişimizi sıkacaz gibi. En azından devre arasına kadar. Bekleneni vermesse satışından elimize pek parada geçmezya, zarardan kâr etmiş oluruz.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Metin Kuruçay wrote:
Neden satılması gerektiğini düşünüyor sunuz? Yerine 35 milyon avroya Kaka' yı mı alacağız?
Kaka 35 milyon Avro'ya geliyorsa biz Arda'yi satmadan dogrudan alalim. Havasi olur cok, rakipler catlar.

Parasi da cikar, 50,000 koltuk, 10,000i ekabire kombine, hepsine planlanan fiyatinin ustune ortalama 1000 Avro ekleyin, eder 10 milyon Avro, kaldi 25 milyon Avro.

Sonra Amerikan secimleri icin yapilan fundraiserlar misali en buyuk bes ilimizde Kaka Geceleri, 1000er davetli, kelle basina 1000 Avro, FBlilere 20% indirim. Kaldi 20 milyon Avro.

Yayin haklarinda artis talebi, yurt disina forma satislari falan derken 10 milyon Avro eksik kalsin, GS borc sever, onu da borclaniveririz.

Sonra Arda ile kapissinlar forma icin, ya da birini saga kaydiririz.

Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Liverpool Gerard' ı neden satmıyorsa biz de o sebeple Arda' yı satmamalıyız. Galatasaray kimsenin, hiç bir futbolcunun sıçrama tahtası değildir, olmamalıdır. Kendimizi buna alıştırsak iyi olur. :roll:

Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Metin Kuruçay wrote:
Yasin Gürel wrote:Arda'nın yıllık ücretinin artırılması aslında Galatasaray'ın bir numaralı sorunudur yönetim adaletsizce Lincoln'e Arda'nın aldığının iki katını verirse çok büyük huzursuzluklar doğması kaçınılmazdır.Bence çözüm Lincoln'ü satarak hem kulübün maddi yapısını rahatlatmak hemde aldığı ücret konusunda yapılan spekülasyonların önüne geçerek takım içi huzursuzlukları engellemektir.Lincoln'ün takıma yarardan çok zararı olduğunu düşünmeye başladım.Performansı rezaletti son maçta ayağına aldığı her topta iki saniye sonra yere yıkılıyo.Hem sistem olarak iki forvet oynamalıyız kanatlardan Kewell-Arda-Hasan üçlüsüyle (rotasyonlu olarak) etkili oluruz.Yeni bir forvet alınacağı kesin olduğuna göre ve Nonda bu kadar formdayken ikili forvete dönmek en iyi seçim olur kanaatindeyim.

Tabii ki Arda kalitesinde bir oyuncuyu bulmamız ve almamız çok zor ama Arda birçok demecinde ilerde Avrupa'da oynamak istediğini söyledi iyi bir teklif geldiğinde gitmek isteyecektir onu zorla bu kulüpte tutmanın hiçbir yararı olmaz bence.Bir-iki sene sonra iyi bir teklif gelirse (20 milyon avro üzeri ) kendiside gitmek isterse satmalıyız diyorum.

Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Yasin Gürel wrote:
Metin Kuruçay wrote:

Tabii ki Arda kalitesinde bir oyuncuyu bulmamız ve almamız çok zor ama Arda birçok demecinde ilerde Avrupa'da oynamak istediğini söyledi iyi bir teklif geldiğinde gitmek isteyecektir onu zorla bu kulüpte tutmanın hiçbir yararı olmaz bence.Bir-iki sene sonra iyi bir teklif gelirse (20 milyon avro üzeri ) kendiside gitmek isterse satmalıyız diyorum.
Amaç Arda gibi futbolcuyu satmak olmamalı. Amaç o futbolcunun burda kalması için gerekli ortamı hazırlamak olmalı benim görüşümce. Real Madrid' te Barcelona' da futbolcu satıyor. Ama bir şartla. Eğer işine yaramıyorsa.

Biz ne zaman bir "adet" daha Arda ediniriz ve Arda oynamadığı zamanlarda da bu diğer yetişen "Arda" klasında futbolcumuz bizi kurtarır hale gelir, işte o zaman ederi neyse o fiyata başka kulübe gönderilebilir.

Yok değilse, Arda hiç bir yere gidemez. Manchester United Ronaldo' yu gitmek istediği için bıraktı mı? Real Madrid alabildi mi? Alamadı.

Biz yeni stadı neden yapıyoruz? Büyümek için mi? Yoksa elde olan değerlerimizi pazarlamak için mi?

Hedefimiz Avrupa' daki "top class" takımlar seviyesi ise, iyi oyuncuları satmayı değil almayı denemeliyiz.

Yoksa ASY bize yeter de artardı.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Arda daha henüz dünya çapında bir futbolcu olmadı. Olabilmesinin yoluda avrupa kupalarından geçiyor. Gazetelerde arada bir Ardayla ilgili transfer haberleri çıkıyor ama doğruysa bile çok ciddi talipleri olduğunu düşünmüyorum. Elin oğluda Arda'nın yeteneklerinin farkındadır ama arkasını getirip getiremeyeceğinden emin olmak ister. ŞL maçlarında Arda takımına maçlar kazandırsın, birileri 15, 20, hatta 25 milyonu gözden çıkartacaktır. Ama böyle bir turnuvada kendini gösteremediği sürece, gelecek vaad eden büyük yetenek olarak kalacaktır. Böyle bir durumda Türk olmasının dezavantajını yaşayacak, kolay kolay kimse riske girmeyecektir. Aynı meziyetlere sahip bir portekizliye bir brezilyalıya bir ingilize bakışın farklı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Yasin Gürel

Post by Yasin Gürel »

Metin Kuruçay wrote:
Yasin Gürel wrote:
Metin Kuruçay wrote: Neden satılması gerektiğini düşünüyor sunuz? Yerine 35 milyon avroya Kaka' yı mı alacağız?
Amaç Arda gibi futbolcuyu satmak olmamalı. Amaç o futbolcunun burda kalması için gerekli ortamı hazırlamak olmalı benim görüşümce. Real Madrid' te Barcelona' da futbolcu satıyor. Ama bir şartla. Eğer işine yaramıyorsa.

Biz ne zaman bir "adet" daha Arda ediniriz ve Arda oynamadığı zamanlarda da bu diğer yetişen "Arda" klasında futbolcumuz bizi kurtarır hale gelir, işte o zaman ederi neyse o fiyata başka kulübe gönderilebilir.

Yok değilse, Arda hiç bir yere gidemez. Manchester United Ronaldo' yu gitmek istediği için bıraktı mı? Real Madrid alabildi mi? Alamadı.

Biz yeni stadı neden yapıyoruz? Büyümek için mi? Yoksa elde olan değerlerimizi pazarlamak için mi?

Hedefimiz Avrupa' daki "top class" takımlar seviyesi ise, iyi oyuncuları satmayı değil almayı denemeliyiz.

Anlaşamadığımız nokta şu ben gitmek isteyen bir oyuncunun zorla (C.Ronaldo gibi) takımda tutulmasını çok saçma buluyorum.Arda,M.Topal,Servet gibi parlayan yıldızlarımız avrupa liglerinde oynamak istiyor.Biz dünya çapında büyük takım olma idealinde bir kulüp olsakta oyuncularımız maddi kazanç ve lig kalitesini gözeterek yurt dışında oynamak istiyorlar(özellikle İngiltere ligi )Onları bu konuda suçlayamayız kabul edelimki hem maddi olarak (yıllık ücretlerden bahsediyorum) hem futbol kalitesi olarak özellikle İngiltere ligi ligimizden çok önde bir lig.Durum böyleyken oyuncularımızı gitmek istiyorlar diye suçlayamayız.Yapılacak şey doğru zamanda , doğru fiyata oyuncuyu satmaktır.Bende isterim Arda ve M.Topal'ın futbolu Galatasaray'da bırakmalarını ama onların ne istediğide benim için çok önemli.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Metin Kuruçay wrote:Amaç Arda gibi futbolcuyu satmak olmamalı. Amaç o futbolcunun burda kalması için gerekli ortamı hazırlamak olmalı benim görüşümce. Real Madrid' te Barcelona' da futbolcu satıyor. Ama bir şartla. Eğer işine yaramıyorsa.

Sevgili Metin - bu uzun surecli vizyon guzel ve tabii ki hepimizin temennisi ama bugunun gercekleri ile bagdasmiyor...

Arda gibi dunya yildizi olabilecek niteliklere sahip bir futbolcunun burada kalmasi icin gerekli ortamin yaratilmasi GS'in yalniz basina yapabilecegi birsey degil... Ne zaman TR Super ligi EPL seviyesine gelir, TR'de ki yasam kosullari Ingiltere/Ispanya ile bir olur - o zaman Avrupa'da oynamanin bizim futbolcularimiz icin cazibesi de kacar. Sadece GS olarak degil TR olarak Avrupa'nin onde gelenleri ile ayni seviyeleri yakalayana kadar yapilacak is - Arda'lari en karli sekilde satip hem sonunda Arda'nin ruyasini gerceklestirmek hem de ondan gelecek paralarla altyapiya yatirimlar yapip yeni Arda'lar yetistirmek.

En karli sekilde satmanin yolu da Arda gibi oyuncularin kendileri Avrupa kupalarinda ispat edip - Ingiltere, Ispanya takimlarina karsi yapilan maclarda ben sizin liginize gelirsem tozunu atarim dedirtecek sekilde performans gostermesi ile olur. Arda simdilik Euro 2008 de biraz parladi - ama henuz Avrupa takimlarina tam anlami ile birsey ispat etmis degil - o yuzden de bu sene satarsak ondan maksimum kari elde edemeyiz - ama olur da bu sene Arda'nin buyuk katkilari ile bir CL yari finali veya UEFA finaline ulasirsak ve bu yolda Arsenal, Barcelona veya Milan gibi bir takimi alt edersek - o zaman Arda'nin degeri tavan yapar ve GS bu satistan maksimum verimi alir.

Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Sevgili Mert ve Yasin,

Benzer görüşlere sahip olduğunuz için ikinize beraber yanıt veriyorum bu mesajda. (Sakın düşüncelerinizi değersiz bulduğumu sanmayın.)

Ben Galatasaray' da bir oyuncunun Galatasaray' ı sıçrama tahtası olarak kullanmasını kabul etmiyorum. Belki tekrar oldu söylediklerim ama bunlar benim samimi fikrim ve bütün düşüncelerime temel aldığım düşünceler.

Bu yüzden de C.Ronaldo gibi Arda' nın takımda tutulmasını doğru ve gerekli buluyorum. Kulübümüz bize gelecek oyunculara veya altyapıdan yetişen gençlerimize öncelikle Galatasaray' ın büyük bir kulüp olduğunu ve sıçrama tahtası olarak kullanılamayacağını, Avrupa' nın "Anadolu Takımı" olmadığını öğretmelidir.

Gelelim lig kalitesine... Şu an Anadolu Takımı tabir ettiğimiz takımların nerdeyse tümünün stad projeleri var. Hatta Banka Asya ligine düşen Rize bile stadını tamamladı. Buradan gelmek istediğim nokta şudur: Belki EPL ile Turkcell Super Lig arasında uçurumlar olabilir. Ancak gerek tesisleşme gerekse iyi oyuncuların ülkede tutulmasının lig kalitesini artıracağını düşünüyorum. Herşeye sürekli uzun vadeden bakmamalıyız.

Bir de şu var. Artık üzerimizdeki doğu' luluk kompleksini atmalıyız. Yani Avrupa Avrupa duy sesimizi sloganını bırakıp Avrupa' lı olmalıyız. Arda veya Mehmet Topal Liverpool' da oynayacak diye ben gururlanmamalıyım artık. Bırakalım bunları ve kendi takımımızı ve kulübümüzü o seviyeye getirmenin yollarını arayalım.

Ki bunlar yapılıyor. Kendi kulübümüzde devasa projeler üretiliyor. Bunlardan en önemlisi Aslantepe hayata geçti bile.

Bütün bunlar olurken, sanki kulüpte hiç birşey değişmiyormuş gibi eski tas eski hamam "satalım ve kar edelim" düşüncesini anlamakta zorlanıyorum.

Aslantepe yapıldıktan sonra Galatasaray' ın paraya ihtiyacı mı olacak? O futbolculardan gelen para ile ne yapılacak?

6 yabancı ile çıktığınız lig maçlarında 5 yerli oynatıyorsunuz zaten. En önemli yerli oyuncularımızı satarak hangi hedefin peşinde koşacağız?

Benim düşüncemde şu var. Lig kaliteli olmayabilir. Ama bu ligin Bayern Münih' i Galatasaray' dır.[ Bayern' den ne kadar zor futbolcu alıyorsanız, Galatasaray' dan da o kadar zor oyuncu alabilirsiniz. ]

Turkcell Süper Ligi, hiç bir zaman EPL seviyesine gelemeyecek, bunu hepimiz biliyoruz. Gelemeyecekse kaderimiz budur diyerek teslim olmak yerine mevcut potansiyelimizi harekete geçirip[ki adımları atılıyor] zihniyetimizi değiştirmemiz gerekiyor. Hem de acilen.

Eğer altyapı ile bir yerlere gelinseydi, Ajax mevcut durumda en güçlü kulüp olurdu. Peki öyle mi? Siz son yıllarda Ajax' ın hangi başarısını duydunuz? Yani yetiştirdiklerinizle altyapıdan adam çıkararak ve satarak başarı modeli geliştirmeniz Ajax gibi bir kulüpte bile işledi mi?

İşlemediyse, işlemeyen modeli neden örnek alıp Avrupa' nın küçük kulüplerinden biri olalım?

Hıncal Uluç bazen yazar bu tip konularda; kendimizi küçük görüyoruz diye. Haklı. Ne zaman bir Avrupa Şampiyonası olsa hep kötümserlik ve kendimizi hakir görme hakim olur geniş çevrede. Oysa bu böyle değildir. Her başarımızı da "doğu" mantığı ile birilerini alaşağı ederek zafer kazandık edası ile yorumlarız. Bir kere de alaşağı edilmek istenen sısnıfa yükselmek düşüncesi kafalarımızda yerleşse fena mı olur? Neden hep kendimizi diplerde görüp bir yerleri yükseltiyoruz, yüceltiyoruz da sonra onlara karşı elde ettiğimiz başarıları tarihsel bir olay olarak görüyoruz. Bırakalım artık mucizeleri de onlardan biri olalım.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:
Yasin Gürel wrote:Bence çözüm Lincoln'ü satarak hem kulübün maddi yapısını rahatlatmak hemde aldığı ücret konusunda yapılan spekülasyonların önüne geçerek takım içi huzursuzlukları engellemektir.
Satacaklarını sanmam. Azıcık daha dişimizi sıkacaz gibi. En azından devre arasına kadar. Bekleneni vermesse satışından elimize pek parada geçmezya, zarardan kâr etmiş oluruz.
Satmak icin alici olmasi lazim. Olmus esek fiyatina vereceksen zaten satmanin bir anlami yok. Bence devre arasinda degeri daha da dusmus olacak. Sonunda aman defol ne alirsak kardir diyecekler ya da boyle kontratinin sonuna kadar sizlere satilsin mi satilmasin mi konusunda malzeme olacak.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Yasin Gürel wrote:Anlaşamadığımız nokta şu ben gitmek isteyen bir oyuncunun zorla (C.Ronaldo gibi) takımda tutulmasını çok saçma buluyorum.Arda,M.Topal,Servet gibi parlayan yıldızlarımız avrupa liglerinde oynamak istiyor.Biz dünya çapında büyük takım olma idealinde bir kulüp olsakta oyuncularımız maddi kazanç ve lig kalitesini gözeterek yurt dışında oynamak istiyorlar(özellikle İngiltere ligi )Onları bu konuda suçlayamayız kabul edelimki hem maddi olarak (yıllık ücretlerden bahsediyorum) hem futbol kalitesi olarak özellikle İngiltere ligi ligimizden çok önde bir lig.Durum böyleyken oyuncularımızı gitmek istiyorlar diye suçlayamayız.Yapılacak şey doğru zamanda , doğru fiyata oyuncuyu satmaktır.Bende isterim Arda ve M.Topal'ın futbolu Galatasaray'da bırakmalarını ama onların ne istediğide benim için çok önemli.
Bu konuda, ben tam tersi fikirdeydim. Arda ve Topal'dan yana yani. Ikisi de, benzer tip sorulara, "GS da Avrupa kulubu/buyugu" tipinde cevaplar veriyorlardi. Bu yaz Arda transferi cok deseleniyor olunca da, hep "buyuklerim uygun gorurse, gitmemin daha iyi olacagini dusunurlerse" filan gibi laflar duymustum.

Yani, bu basligin varsayimindaki hesap, Abramovic'in amca oglu filan da bir kulup alip da, "gel oglum Arda, sana 40 milyon Euro" diyecek olsa, haliyle bizim yonetimin de bir agiz suyu akma olasiligi olup, gonderme taraftari olabilirler belki ama, hep bunlar varsayimda kaliyor, ve bence cok cok kucuk olasiliklar. Lafin ozu, Arda ve Topal'in oyle "gitme isteklisi" diye hatirladigin demeclerinde (tamam hepten kapiyi kapatiyor degillerdi hic bir zaman ama) biraz hatlar karismis olabilir diye dusundum Yasin Hocam senin yazdiklarini okuyunca. (Aklima da "saglikli yasam icin spor yapmayan" bir rakip oyuncusu geldi arada :) ).

Servet icin durum daha senin vurguladigina yakin ama herhalde sanirim...
Özgür

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Metin Kuruçay wrote:
Manchester United dünyanın en çok kazanan 2. spor klübü(sadece futbol değil, tüm spor klüpleri arasında), 2007-2008 sezonundaki tahmini karı(ciro değil kar) bizim aynı dönemdeki ciromuzun 2 katı...

C.Ronaldo sadece M.United'da değil ligde en çok kazanan oyuncu, Arda ise Lincoln'un %30'u kadar para alıyor. Bütün bunlara rağmen sanırım seneye C.Ronaldo Real'e transfer olur.

Dediğiniz seviyede klüp olup yıldızlarımızı elimizde tutabilmek hepimizin hayali ama Aslantepe'yle bile yakın gelecekte o seviyeye ulaşacağımızı düşünmüyorum.

Arda'nın yurtdışında oynama hayali varken onu 1-2 sene dışında Türkiye'de tutmak çok zor diye düşünüyorum.

Arda'nın değeri konusunda ise Ozan'a katılıyorum. Şu andaki değeri 15-20 milyon civarı, Adnan Polat ne derse desin 25-30 milyon civarı bir teklif gelirse güle oynaya satılır.

Post Reply