YARISMA - 2008-2009 Sampiyonu Ahmet Sevim'e tebrikler

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Yusuf Unlu

Aman Haa..

Post by Yusuf Unlu »

Aman yapmayin, etmeyin.

Bu yil yarismaya kazandirdigim tam 7 kisi var. Onumuzdeki sene ise
sirketten 5 kisi sabirsizlikla bekliyor heyecana ortak olmak icin.

Kime nasil katkimiz olur bilemem ama elimden geldigince ben
destek veririm yeniden yarismanin olmasi icin.

Yeni sezon 7 Agustos'ta basliyor. Cok degil sadece iki ay var. Teknik
anlamda yeni bir yapilanma olacaksa cokta vaktimiz yok.

Insallah yarisma olur onumuzdeki sene ve sonraki 50 sen :)
Iyi haberler duymak dilegiyle.

Yusuf UNLU

Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Izin konusuna bir aciklama getirmek istiyorum. Bu sadece Özgur'un benim bir
zamanlar yazdigim programin gelistirilmis halinin sayfada olup olmamasi olayi.
Bakarsiniz bir supriz yapip yeni sezona yeni tasarim hazir olur...veya olmaz.
Yarisma birgun elbette tekrar yururluge gececek.

Su an sitenin tasinmasi ile ugrasmaktayim.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bu arada bende iyi haberlerden bahsedeyim.

Site Hasan'ın sayesinde yeni yerinde birçok değişiklik ile çok daha güzel olacak.Hasan uzun zamandır bu değişikliğe ve taşınmaya emek harcıyor. Değişikliklerin ne olacağından Hasan zaten birgün bahseder.

Hasan kimseyi yarışmasız da bırakmaz :lol:

Cimbom.org yenileniyorrrrr.

Ahmet Sevim

Post by Ahmet Sevim »

Yarismanin bitecegine dair yorumlar/cevaplar en cok bende endise yaratti :wink: umarim yasanilan sorunlar en kisa zamanda asilir ve bizler haftasonlarimizi yine senlendirmis oluruz. Emegi gecen herkese tesekkurler.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Bu memleketin "uzun haftasonu" tatilinden donup, Bahri'nin 4 mailiyla birden ve "kisir donguye mi dondurdum - kusura bakma - bu is sarpasardi" filan gibi ifadeleriyle karsilasinca, aylar sonra foruma login olup tahmin ettigim durumu aynen bulmus oldum.

Forum dunyasi malumunuz, "isin asli"nin, "dogru"nun, hep bir kac versiyonu oluyor, ismimin gereksiz karalanmamasi icin, ve forum disi yazilan seylerden burdaki insanlarin haberi olamayacagi icin, benim tarafimi da aktarmis olayim dedim.

Bazisina yarismanin tamamen benim gelistirdigim versiyonunun artik cimbom.org'da kullanilmamasi istegimi anlamak zor geliyor olabilir. Biraz abartaraktan soyle bir ornek vereyim: Yetistirmek icin yillarinizi verdiginiz oglunuzun, size arkadaslarinizin onunde kufretmis bir adamin genel mudur oldugu yerde calismasi gibi hissediyorum ben bu durumu.

Bana (bir staff grubu yazismasinda) munafik diyen, benim adamligima, durustlugume laf soyleyen birisinin bu kadar saygi gordugu yere katkim olmasi, benim kendime saygim acisindan rahat olamayacagim bir durum.
Bu durumu "verin topumu gidicem" ile esdeger tutanlar, eger bir gun benzeri hakaretlerle karsi karsiya kalirlarsa, nasil davrandilar, o zaman beni bir bilgilendirirlerse sevinirim.

Icinde bulundugumuz sezonun da kestirilip atilmasi konusunda, sadece Bahri degil ben de bulundum ayni ricada. Ima edildigi gibi bir tek buraya zarar vermek amacinda olsam, Hasan'dan bu kullanilmamasi ricami, yeni sezondan itibaren diye yapmazdim. (Genel mudur yuzunden, sirkette calisan) bir dolu insanin sezonunun yarim kalmasina (isten cikarilmalarina) gerek yoktu.

Yeterli zamani ayirabildikten sonra, beyin cerrahisi degil bu is, tabii ki yapilir, yeterli bilgi birikimi olan birisi tarafindan. Ve aslinda, ona bile gerek yok: Bahri keske, "bu sene artik son" demeden once, benim bu ricami ilk ilettigim zamandaki onerdigim alternatifi hatirlasaydi. Benzer ozelliklerde yeni bir sistem kurmak yerine, cok daha kisa zamanda, eski sistem canlandirilabilir. Hasan'in yazdigi ilk sistem (script'ler) yerli yerinde duruyor (*). Benim yazdigim sistem, sadece ayni puanlama aritmetigini kullanan, ondan tamamen bagimsiz, sifirdan yazilmis bir sistemdi. Hasan o script'lere ve eski yarismalarin veri dosyalarina bakinca, eminim yapilmasi gerekenleri hatirlayip, yeni sezonu da, en azindan ilk kurulus asamasinda, cok cok uzun zaman harcamadan halledebilir.

Neyse... Basta da dedigim gibi, benim bunlari yazmis aciklamis olmam, (her yarisma konusu acildiginda, ayni seylerin, carpitmalarin tekrar edilmesini engellemekten cok (artik imkansiz oldugunu biliyorum)), insanlarin olayin degisik acilarini da de gormus olmasi istegimdendi. Dilimin dondugunce yapmis oldum, haydi bana tekrardan eywallah!

(*)
Eski siralamalar kaybolmasin diye, zamaninda "arsiv" olarak saklamistim o yarisma sisteminin tahminlerini: Yarisma sayfasi tepesindeki "[Bütün (devam eden ve eski) Yarışmalar]" sayfasinin "Eski Tip Yarışmalar" bolumunden ulasilabiliyor. Or: 2003-2004 Super League

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben kimseye munafik demedim durup dururken. Munafika munafik denmeyecekte ne denecek ustelik.

Yok oyle yagma. E-mailler ve yazismalar duruyor elimde. Kendisinde de duruyordur eminim. Nasil kufur etmisim boyle karnindan konusucagina asabilir ve rezil edebilir beni. Ortada kufur filan etmisligim yok cunku. Ben ortaya yazamayacagimi ozel olarak hic yazmadim ve yazmam da. Maksat kafa bulandirmak her zamanki gibi. Hasan'in olanlarda kendilerini disladigini gorunce buraya daha fazla nasil zarar verebilirim diye dusunmenin sonucu bu ilkokul cocugu gibi "programimi isterim" diye sikramasi. Dogrunun da birkac cesidi yok sadece bir tek dogru var. Iste "staff" arasinda bana munafik dedi, adamligimi sorguladi dedigi yerde tam burasi.
Ozgur Huseyinoglu wrote:Isin ironisine, trajikomikligine de gulsem mi aglasam mi bilemiyorum. Eger ki Hasan, sen de, "arkadaslari, sevdikleri icin boyle prensiplerinden vazgecmeyen, hic kayirma yapmayan" Akgun karakterinde olsaydin, senin evsahipligi yaptigin yerde simdiye kadar ettigi kufurler, kullandigi argolar icin, coktan sepetlemis olman lazimdi, ama gecmisinizin, birlikteliginizin hatiri bunu engelliyor. Kendini bir olcsene luften. Hic beraberliginin, paylasiminin olmadigi, "Celal Karagun" diye birisi foruma uye olsa, Akgun uslubuyla (senin goruslerine paralel veya zit farketmez), yazilar yazsa, ne kadar dayanirdin?
Bu yazdiginin tam altinda verdigim cevap da bu:
Cengiz Akgun wrote:Hala isin gucun munafiklik. Bundan sonra sana ve borozanciligini yaptigina onerimi yineleyim. Ben sizi o forumda ne yazarsaniz yazin yok sayiyorum. Yok boyle ustume gelmeye kalktiginizda ve adimi ikiye bir yazilarinizda olur olmaz agziniza aldiginizda gereken ne ise yapilsin. Benden bu kadar.
Durustluk abidesi boyle oluyor demek. Boyle cik ortaya ben size yarisma programini gelistireyim diye sanki senden buraya yarisma programi yap diye Hasan istemis gibi ondan sonra mudure kizdim bana kufur etti munafik dedi diye programi geri iste. Kedi boku lazim olmus denizin ortasina etmis misali.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ilk once yarismaya katilmadigimi belirtirim, cunku hangi sezon katildiysam GS kotu gitti gibi gayet irrasyoenl, totemsel, ve batil bir saplantim var.
Macta Bahriye de soyledim bunu, o da ''tamam yahu, ben bu türü taniyorum, normaldir,'' deyip ''Sami Yen kapalisi tedrasatindan gecmis '' catlaklardan oldugum icin anlayisla karsiladi.

Ozgurun karsilik beklemeden el emegi veripte sundugu bir yazilimi kendine ve Ozanan yapilanlara kirildigi icin ve de kiraninda yonetici yapildigi icin geri cekmek istemesini anlayisla karsilasiyorum. Maddi karsilik beklemeden verilen birsey, manevi sebepler hasara ugratilinca geri cekilmesi gayet normaldir (Bakiniz Nasreddin Hoca fikrasi : Kazanin dogurduguna inaniyorsunda , simdi oldugune niye inanmiyorsun?). Mizikip misketini, topunu geri istedi, hasaninkinin gelismis hali gibi laflarla isin kucultulmesi ayiptir.

Ben Ozgürle hic tanismam, etmem, sadece Ozanin soyledigine ve buradaki yazdiklarina gore taniyorum. Ama soyle bir olay anlatayim, ondan sonra karari siz verin. Bizim ufakligin benim burada yazdiklarima dayanarak GS TVdeki goruntulerini amerikadan 6-8 saat farkina ragmen takip etmis, görüntülerini bilgisayarina almis, bana(Bu arada benim haberim yok televizyona cikip cikmadigindan) yolladi ve foruma asabilirmiyim diye benden izin istedi. Ender gordugum iyi niyet ve dostluk jestlerinden biridir. Kendi eserini geri istemesi bile normal, cünkü benim cocugun halka acik bir kanaldaki goruntulerini alip foruma koymak icin izin isteyen bir durustlukten, hak sahibine saygidan , ve adalettten bahsediyoruz.
Annesi nazar deger diye izin vermeyince , buraya asamadik(Evet biz aile boyu totemciyiz) . Gayet tutarli bir insan , kendi icin ne istiyorsa, baskasi icinde ona saygi duyuyor.
Mizikiyor, misketini,topunu geri istiyor, münafik gibi laflarla ayip edilen insan kimdir , onu gostermek isterim bu burada bilinmeyen olayi anlatmakla. Kim kime ne ayibi ediyor herkes gormeli.

Bu program madem bu kadar basit, ''sadece Hasanin yazdiginin gelistirilmis hali'' ise,bir kursunun arkasina saklanip IT profesoru diye ortaya cikan kisi, konuya acikliga kavusturma bahanesiyle eseri kucultecegine,
hic bu kadar feryat etmeden yenisi yazar veya bulur , geri cekilen programi bu kadar yaygara yapmadan ikame ederdi.

Ne demis atalarimiz ''Ayinesi istir kisinin, lafa bakilmaz.''
NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Alpay Dedeoglu wrote: ..
Bu program madem bu kadar basit, ''sadece Hasanin yazdiginin gelistirilmis hali'' ise,bir kursunun arkasina saklanip IT profesoru diye ortaya cikan kisi, konuya acikliga kavusturma bahanesiyle eseri kucultecegine,
hic bu kadar feryat etmeden yenisi yazar veya bulur , geri cekilen programi bu kadar yaygara yapmadan ikame ederdi.

Ne demis atalarimiz ''Ayinesi istir kisinin, lafa bakilmaz.''
Bir sen eksiktin. Tamamlanmis. Kim IT profesoru? Kimden bahsediyorsun? Kim neden feryat ediyor? Acikca soyle ve kafa karistirma. Ikincisi ben programimi isterim dedigi andan beri yarisma ile filan da ilgilenmediim. Aynen o e-mail geldiginde Hasan'la ikimiz sokup atmayi yegledik. Bahri yapmayin diye mani oldu. Bunu da burada da yazdim ustelik.

Ucuncusu ise burada bu tekrar sorup izin isteme olayini Bahri'den duyduktan sonra Hasan'a teklif ettim bunu yapilmasinin masrafini da ustume de alirim diye. Kabul etmedi. Ben hal ederim dedi. Senden mi ogrenecegiz iki kurus isini?

Avukatliga soyunmadan once bunlari Bahri'ye sorabilirdin. Madem taniyorsun ve samimiyetin var. Hatta kendisine kizdim programini isterim diye kac ay once ozel olarak bizlere haber ettikten sonra hala gidip adama e-mail atip izin verecen mi filan diye sormamali idi artik. Evet mi diyecekti yani.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Sen de dahil herkes yazilanlari gayet iyi anladi cunku gayet acik.
Bahri ve Hasani da bu demagojine karistirmanin alemi yok.
Sebebini kendi aralarinda disariya yansitmadan bitirmek isterlerken,
aklin sira Ozguru suclamak ve emek verdigi bir programi
kucumseme amaci (vede firsati) ile sozum ona , konuyu ''acikliga'' kavusturdun, ortaligi velveleye verdin.Gozunu nefret burumus, sessiz kal iste aralarinda konuyu halletmisler. Kocaman adamsin, cocugun olacak yasta Ozgure yuklenmeye utanmıyorsun.

Yok teklif etmis, yok bilmemne, yok . Madem ''Hasanin yazdiginin gelistirilmis hali, sen ''yazsaydin/yazdirsaydin ya.. Türkiye'de her seyi ve herkesi mümkün oldugunca sert ve olcusuz elestirmeyi bilirsin ama bir programi aylardir ikame edemezsin. Madem bu sevimsiz duruma sen yol actin, ona buna sormadan sessizce halledecektin. Ortaligi sen karistiriyorsun, Hasanla Bahri sessizce ve diyalogla halletmeye calisiyor.
NO ADNANS, NO CRY !!

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Kusura bakmayin beyler ve ozellikle de sen Cengiz Agabey. Ozgur'u taniyorum (daha gecen hafta yanimdaydi), hayatimda tanidigim en duzgun adamlardan biri. Amacim avukatligina soyunmak falan degil, benim avukatligima ihtiyaci oldugunu hic sanmiyorum zaten. Ama ne de kolay bir insana munafik falan gibi sifatlar yapistirabiliyorsunuz, hayret ediyorum.

Ben bu forumdaki insanlarin kotu niyetli olmadiklarini hep dusunurum. Bu isler biraz evlilik gibi, ikili iliskiler bir kere bozuldu mu bir daha onarilamiyor, corap sokugu gibi devam ediyor ve inatlasmalarin, hakaretlerin dozu artarak en son bosanma (forumdan ayrilma) noktasina geliyor. Oysa iki tarafa da sorsaniz kendi hikayesini anlatabilir, hakli olabilir.

Boyle munafik falan demeden once biraz utanmaniz olsun, tanimadiginiz, sadece yazisarak kisiligini cozdugunuzu sandiginiz insanlara bu kadar kolay saldirmayin. Ben kendim simdi benden buyuk agabeylerime "utanmaniz olsun" diye yazarken utancimdan yerin dibine geciyorum, sizler ise en agir hakaretleri bozuk para gibi saciyorsunuz.

Ayiptir, yaziktir.

Kaybeden hepimiziz. Dun sampiyonlar ligi finali oynandi. Dunyanin belki de en onemli futbol olayi. Mac oncesi ya da sonrasi birsey okuyabildik mi forumda? Herhangi bir analiz, tahmin, mac sonrasi yorum vs. var miydi? Kac zamandir forumun uzerinde olu topragi var, iyi mi oldu yani Ozan'in, Ozgur'un, Ali Gursel'in ayrilmasi? Gecmiste de yine Izmirli, Recevik, bir suru insan kaybetmistik. Obur tarafta Ali Gursel agabey'in kurdugu forum da pek bir hareket gostermiyor.

Illa biri hakli, biri haksiz mi olmak zorunda hayatta. Sen bir yazi yazarsin, oburu seninkinin tam aksi bir yazi yazar, otekisi de ikisinin arasinda bir fikirle ortaya gelir. Ben bu 3 yaziyi okudugumda ucunde de katildigim/katilmadigim yerler bulabilirim. Ucunden de birseyler ogrenebilir, ya da hicbirsey elde etmedigimi dusunebilirim. Ama baska bir forum uyesi bu yazilardan baska birseyler edinebilir, baska yerlerine katilir, ya da katilmaz. Hayatta her zaman hakli ve haksiz olmak zorunda degil. Futbol gibi taraf tutulan, bilim olmayan ve her yonuyle subjecktif olabilecek bir konuda hakli ve haksiz olamaz zaten. Dunyada da iyi insanlar ve kotu insanlar gibi iki tip yok. Munafiklar ve sutten cikmis ak kasiklar, yalancilar ve durustler gibi binary bir dunyada yasasaydik cok daha kolay olurdu zaten hersey. Ama hayat cok daha karmasik.

Lutfen birbirinize hakaret etmeyin, hemen gicik olmayin, gicik olsaniz bile belki yanlis anlamisimdir diye alttan alin, yanlis anlamadiginizi dusunseniz bile terbiye namina hemen karsinizdakine girismeyin.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Bahri Unlu
Staff Member

YARISMA - 34. Hafta Tahminlerinizi UNUTMAYIN !

Post by Bahri Unlu »

Mehmet Cirak wrote: Lutfen birbirinize hakaret etmeyin, hemen gicik olmayin,
gicik olsaniz bile belki yanlis anlamisimdir diye alttan alin,
yanlis anlamadiginizi dusunseniz bile terbiye namina hemen karsinizdakine girismeyin.

Ben yine konunun aslina donup malum hatirlatma gorevimi yapayim.
Super Ligde 34. hafta maclari 29 Mayis Cuma gunu basliyor.
34. hafta tahminlerinizi unutmayin tiklayin

Her macin baslama saatine kadar "Tahmin Girilebilecek Maclar"
bolumunden tahminlerinizi girebilir ve daha once girdiginizi degistirebilirsiniz.
Hafta sonuclarini "Tahmin Girilmiş Maçlar" bolumundeki
o haftanin rakamina basarak maclar bittikce o haftanin puan durumunu gorebilirsiniz.

Türkiye Süper Lig Tahmin Yarışması
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Mehmet Cirak (altta belirtecegim nedenler nedeniyle hakli olarak) burda gene tartismalarin olmasina cikismis. Onun dediklerini ben söyle toparlamaya calisayim (amacim kesinlikle ne sis yansin ne kebap öpusun barisin demek degil, böyle seyleri de cok sacma buluyorum): Uzun zamandir kafamdan geciyordu bu tartismalari genel olarak yanlis buldugumu belirtecek genel bir iki kelime. Benim itirazim birakin biribirimizi duzgun tanimadigimiz (ki gunde bir iki kere bir araya gelme bile tanimaya yetmiyor, tanimak icin o insanin kosullarini ve gecmisini de bilmek lazim) forumlari gunluk hayati da gectim, ama iyi kötu diye nitelendirdigimiz seyleri ve insan davranisinin söz konusu oldugu etik degerlere vurgu yaparak insan yargilamak son derece zor ve bir o kadar da bosa kurek cekme. Bir dafa hangi kriteri göz önune alip yargiliyoruz. Ortak temel aldigimiz bazi degerleri bile curutmek zor degilken böyle bir forum ortaminda kisilerin birbirini yargilamasi sadece abesle istigal, akintiya kurek cekmek gibi, bir ileri iki geri, ne galibi olur ne birsey kazanilir tartismadan. Böyle seylere son vermek lazim. Burda kimsenin özunde 'hepmizin ortak benimsedigi degerlerden' sapacagini sanmiyorum. O yuzden tamamen inatlasmalarin verdigi yargilamalar oluyor. Mesela kalkip 'ben hayatta kimseyi iplemeden sorumsuzca bildigim gibi yasarim, yer icer gezer sicarim' diyene bile saglam argumanlarla yaptiginin 'yanlis' oldugunu söylemek son derece zorken hatta nerdeyse imkansizken, altinda hangi faktörlerin ve ruh halini bile bilmedigimiz ufak davranislari yargilamak son derece temelsiz. Ben de yapardim veya yapmazdim su davranisi diyen olabailir ama bunu demek baska saglam bir sekilde yapilanin yanlisligini anlatmak hele karakter tahlili yapmak baska. Ustelik karakter tahlili yapmanin bir de son derece hassas bir yani var, yapilan kisiyi son derece yaralayabilir. Ben bunu sirf bu tartisma gecti diye yazmiyorum o yuzden kimse ustune almasin ustteki satirlari. Bu yargilamalar, davranis elestirileri gunluk hayatta da sikca yapilan bir yanlis ve yargilamaya dayanak olusturan argumanlar son derece yanlis veya temelsiz oluyor. Ben de zaman zaman eski aliskanliklarima kapilip yapiyorum gunluk hayatta bu yargilamalari ama sonra kendimle celistigimi farkediyorum. Bu yuzden bastan beri butur ikili yazisma ve kapismalara karsiyim. Biraz dusunun ne demek istedigimi anlarsiniz.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Bahri Unlu
Staff Member

YARISMA - 2008-2009 Sampiyonu Ahmet Sevim'e tebrikler

Post by Bahri Unlu »

Vee Super Lig 34. Hafta Yarisma sonuclari da belli oldu.
Haftalardir yine acik ara onde olan Ahmet Sevim bir kez daha Sezon Sampiyonlugunu aldi.
13 senedir yapilan yarismamizda aldigi bu 4. Sezon Sampiyonlugunu tebrik ederiz.
Yer kalmadi artik. Dorduncu yildizini aldi. :)
Murat Hazar sezonu ikinci bitrdi. Ucunculuk buyuk cekisme icinde oldu.
Son anda son hafta yaptigi atakla 34.Haftanin da birincisi olan
Goksel Yalcinkaya ucunculugu Ahmet Zabun'un elinden aldi.
Hepsine tebrikler. Tum katilimci arkadaslara da tesekkurler.
Surc-i lisan etti isek affola.
Yeniden gorusmek dilegiyle.

Türkiye Süper Lig Tahmin Yarışması
* * *
Bahri Unlu
ISO 2000, UEFA ve Super Kupa $ampiyonu taraftari

Post Reply