Milan Baros Galatasaray'da

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Baros transferinden ben de memnunum. Baros bence Guiza'dan daha efektiftir.

Tek problem, yukarida da soylendigi gibi, yerli nuvenin uerine bu sene cok klas yabancilarin gelmesi ve takim kimyasinin bozulmasi tehlikesi.

Ama gecen sene gorduk, is hamasete ve doldurusa geldi mi yerli oyuncular ve onlairn katkisi bir baska oluyor. Bu da dogrusu mu ayri tabii.

Neyse bu vesileyle artik takimdaki agbi-abla muhabbeti biter. Herkes isine bakar.

Bu transfer Umit Karan'in takim icindeki etkinligini de onler. Gayet iyi.

Davut Gerçekcioğlu

Post by Davut Gerçekcioğlu »

Takımda yüksek maaş alan tek bir yıldız yerine birden fazla olması galiba rekabet yönünden daha olumlu bir durum. Sonuçta bunlarda insan ve hepsinin birer egosu var, biri başarılıyken diğerinin olayı umursamama gibi bir durumu olmayacak. Tabi hepsinin de birbirinden pişkin davranma ihtimali de var :D Şimdilik görünen Kewellin istikrar yakalamış olması, onun bu durumu lincoln ve baros için olumlu motivasyon oluşturacaktır diye düşünüyorum. Umarım güzel bir hava yakalarız, çünkü takımın potansiyeli maximuma ulaşırsa 2000 li yılları tekrar yaşama olasılığımız çok yüksek.

Kadrodaki yabancılara bakacak olursak ; De Santics, Meira, Linderoth, Kewell, Lincoln, Baros hepsi avrupa ve dünya futbol kamuoyunun saygı duyduğu isimler. Bu kadar kaliteli oyuncuyu bir araya getirmek de ancak büyük bir kulübün başarabileceği bir olay. Artık iş bu yabancıların samimiyetine kalmış, oynarlarsa takım coşar. Tabi kendi yerli yıldızlarımızın takıma katkılarını da ayrı değerlendiriyorum...

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ali Kaya wrote:Böylece tek forvet pozisyonu için tam 4 oyuncumuz oldu. Baros kaliteli bir isim ama bu transfere hiç gerek yoktu. Özellikle sa bek sorunu kabak gibi ortadayken. Baros'un Nonda'dan daha iyi bir performans göstereceini hiç sanm1yorum.

Bence tak1m1n kimyas1n1n bozulma ihtimali var. Bu kadar yeni adam, muhtemelen bunlara eklenecek yeni bir sa bek. Nerede geçen sene kurulan genç iskelet kadro? Bence Adnan'lar sansasyonel transfer yapma pe_inde. Sa bek aç11 duruken bu transfere bir mana veremiyorum.

Ali Kaya
Sevgili Ali,

4 forvetimiz degil de 3 oldu. Yaser'I bu gruptan saymak cok iyimser olur ya da erken olur.

Baros'u almadan idare edilebilirdi ve sag bek ihtiyaci bence de daha acildi ama Umit ya da Nonda'dan biri sakat oldugu anda opsiyonlarin digerinin saglam kalmasi icin dua etmek ya da Yaser'e talim, ana daha onemlisi 4-4-2'ye donme alternatifi olmamasi.

Sezon artil 50 macn daha fazla bile olabilir, Baros'u getirmek faydasiz olamaz.

Kimya'yi bozma endisesini paylasiyorum, ihtimal olarak ama futbol olarak Baros'tan sikayetci
olmak zor.

GS sadece bu yil icin degil onumuzdeki 4-5 sene icin cok guclu bir kadro kuruyor. Lincoln bu sene iyi olmazsa seneye yollanir saniyorum, ama benim tahminim bu sene cok cok iyi olacagi yonunde.

Rize'li mi nereliyse bir adam alalim sagan keyifle onumuzdeki 3-4 sene izleyecegimiz GS' dusunelim.

Ali

BarisCakan

Post by BarisCakan »

Hep 2000 takımında çok iyi bir Türk iskeletin üzerine konan kaliteli yabancıların varlığı üzerinde duruldu. Sonra alınan yabancıların kalitesizliği Avrupa'daki başarısızlığın sebeplerinin başlarında görüldü. Şimdi 10 sene öncesini yakalama umudu doğuran transferler yapıldı. İnşallah hayırlı olur Milan Baroş camiamıza.

Şimdi bu oyuncuların bir araya gelip iyi bir takım olmaları lazım. Galatasaray geleneksel olarak bu kaynaşmayı diğer klüplere göre daha kolay yakalayan bir klüp olmuştur. Bu bozulmazsa çok heyecan verici 2-3 sezon çıkaracak yaş ortalamasında bir ekip var. Bu arada işini doğru yaparsan bunu sürekliliğe çevirmek, Seyrantepe'yle beraber de çıkışa ivme kazandırmak mümkün.

Bir de sağbek ( :) Herkes gibi bitirmemek için sebep yok) ama yeni bir ülke olmasın lütfen. Hiç olmazsa yeni gelenlerden birinin vatandaşı olsun sağbek. Türk de olabilir. Çok fazla seçenek yok gibi ama Sivas'lı Abdurrahman Dereli mesela çok da kötü olmaz gibi. Orhan Şam'da da ısrar edilebilir.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Baros cok iyi oyuncu, yasi genc (27, genc Semihten 1-2 yas buyuk), sakatligi yok. Fakat GS'nin almasi gereken oyuncu mu bilemiyorum. Kafa ustunlugu pek yok, sirti donuk oynamiyor, leblebi gibi gol atan bir oyncu hic degil. 3-4 macta 1 gol atan bir oyuncu gibi duruyor. kontratak fuleli ve etkili, rakip defansi presle dagitan bir oyuncu. Turkiyede kapanan takimlara karsi pek ise yaramaz. Sfenks beye is dusuyor takima kaynastirmakta. Ondanda cok umitli degilim. Tabii su var ,oyuncu cok iyi oyuncu , olmadimi degerinden hemen piyasasi var.
NO ADNANS, NO CRY !!

Kerem Gulec

Post by Kerem Gulec »

Uefa.com

"Czech striker Milan Baroš has become the latest summer recruit at Galatasaray AŞ, joining the Turkish champions from Olympique Lyonnais for a reported €5.5m fee.

Three-year deal
The 26-year-old has agreed a three-year contract with Galatasaray, though he will be ineligible for Wednesday's UEFA Champions League third qualifying round meeting with FC Steaua Bucureşti in Romania. Baroš will link up with former Anfield team-mate Harry Kewell at Galatasaray, one of a number of high-profile summer signings along with defender Fernando Meira and goalkeeper Morgan De Sanctiis. Galatasaray kicked off the new domestic season in Turkey with a comprehensive 4-1 win against Denizlispor on Saturday.

Liverpool success
Top scorer at UEFA EURO 2004™ with five goals, Baroš started his career in the Czech Republic with FC Baník Ostrava, before moving to Liverpool FC in 2001/02. He would score 19 goals in 68 games for the Anfield side, and win the UEFA Champions League in 2004/05. He moved to Aston Villa FC in 2005 before linking up with former Liverpool manager Gérard Houllier at Lyon in January 2007. Despite inconsistent club form, however, he continues to produce at international level and has scored 32 goals in 66 games for the Czech Republic, including one in last week's 2-2 friendly draw against England at Wembley."

Murat Uludağ

Post by Murat Uludağ »

Baros, 5.5 milyon €'ya alınacak kalburüstü forvetlerden bir tanesi. Avrupa'da tanınmış, kaliteli bir forvet. tek soru işareti olarak kafamda Kezman'ın durumu var. umarım Kezman gibi o da yok olmaz. ayrıca kendisinin linkteki olayı da ortaya çıkıp baş ağrısına neden olabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=K2W__wctkUc

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Metin Kuruçay wrote:Ben sistem açısından değerlendireyim. 4-2-3-1 sisteminde tam olarak istenilen forveti aldık. Hatta 4-4-2' de Ümit Karan-Milan Baros ve Ümit Karan-Nonda şeklinde değişik varyasyonda da oynayabilir. Sadece 4-5-1' de gereken pivot santafor tipine uygun değil. Ancak zaten 4-5-1 modası geçmiş bir sistem.

Sezon başından beri 4-2-3-1 oynamak istiyoruz. Bu sistemde öndeki forvetin savunmayı karıştırıcı, sağa sola deplase olan arkadaki 3' lüye alan açan biri olması gerekiyordu. Milan Baros tam da bu tipte aradığımız bir oyuncu. Hatta en iyilerinden biri.

Artık topu geriden şişirme dönemi de Galatasaray' da resmen sonra eriyor böylece.

Ben Milan Baros' tan çok gol atmasını beklemiyorum. Asıl görevi arkadaki Arda-Lincoln-Kewell' a gol yolları açmak olacaktır. (Manchester United' ta Rooney' nin üstlendiği görev gibi)Ki sistemi işletecek en önemli fonksiyonu da bu olacaktır.

Umarım bir de sağ kanada hücümcu bek(wing back) alır transferi kapatırız. Çünkü tek eksiğimiz bu bölge kaldı artık.
En begendigim yorum bu. Forumumuza yeni gelen Metin beyin yorumlarini zevkle okuyorum. Yukarda da benzer seyler yazdim.

Bu transferle 4-2-3-1 oynayacagimiz kesinlesti gibi. Baros bir cok da asist yapar her yil. Topu ayaginda tutup ceza sahasina kosu yapan bir arkadasina cikarir, geriden sut cekecek adama verir, stoperleri uzerine cekip bosluk yaratir.

Buradaki (asy.net'ten aldim) gollere bakiyorum. Adam gecme, top surme, hiz, tek vurus, dusunerek vurma, plase hepsinden yeterince var.
http://akilli.tv/Player.aspx?VDX=c68ceb ... 7f9edc86d8
Soyle dusunuyorum. Bu gollerin 10'unda ayni pozisyonda bir Umit Karan/Hakan Sukur olsa nasil vururdu? Umit'te tek vurus var ama savunmanin arkasina sarkip top surup kaleciyi gecip gol atmak yok, kaleyi gordugunde uzak koseye akilli vurus yok. Ceza sahasinin disindan sert kaleyi tutan vurus yok.

Baros Liverpool'da artik takima giremeyecegini anlayinca yanlis bir transfer yapti. Aston Villa gibi kucuk capli, hedefsiz bir takima gitti. Olmadi tabii. Oradan Lyon'a gitti ama orada da Benzema gibi bir cilginlik var. Fred var, var oglu var. Bir ara bocaladi. Baros'a oynamak, isim, heyecan, hedef, cilgin taraftar gerekiyor. Bir sekilde baglanirsa takimina basarimi artiyor. Cek ulusal takiminda cok daha basarili olmasinin nedeni bu. Simdi GS'daki ortam, Istanbul ona yeni bir istenc, futbola ilgi getirebilir. Euro2008'deki bizim takimin futbola kattigi renk, Turk'lerin Avrupa sokaklarindaki cilgin kutlamalari bir cok futbolcuyu imrendirdi.

5,5 milyon Euro da cok fazla para degil 27 yasindaki santrafor icin. Skibbe ile Lincoln arasindaki iliskiyi yakindan gozlemliyorum. Denizli macindan sonra orta sahaya kadar gidip Lincoln'un sirtini sivazlamasini, onunla sicagi sicagina konusmasini kacirmadim. Skibbe oyuncularini sikmayan rahat birakan bir hocaya benziyor. Meira- Servet - Arda - Lincoln - Kewell - Baros'u bir sekilde kaynastiracak ve takimi apayri bir duzeye cikarabilecek gibi duyumsuyorum (hissediyorum/seziyorum).

GS yarin turu aldi mi, tutun tutabilirseniz.... Alamasa da ortada bu kadroyla cok mumkun bir UEFA kupasi var.

Ozan Ersoy

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Varoslardan Baros'lara geldik demek. Artik fakir edebiyatina yer yok. Baros'un videolarini izledim. Top suruyor, hizli, calim atiyor, aliyor veriyor, uzaktan kaleye vuruyor, akilli tek vuruslar yapiyor, kuvvetli ve sakat degil :) Fiyatida gayet iyi. Bence opup basimiza koymamiz lazim. Adnan Polat'in bu kulubun ustundeki olu topragi atacagini hic ummuyordum. Tebrik ederim.

UEFA mi dedi biri? Imzama dikkat cekerim :)

P.S. Birde biri yazmis hatirlamiyorum. Super. Artik Haim Fresko transferleri yok diye. Cok guldum. Ah Canaydin ah!
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Transfer icin verilen para 5.5M pound Lyon'a bonservis parasi mi? Herhalde oyle. Cunku adamin bonservis ucreti var. Bir suru para tartismasi yapilmasina ragmen verilen bilgiler yeterli degil. Bu adamin yillik alacagi para nedir? Bilen varsa yazsin da ogrenelim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

http://www.elmundo.es/elmundodeporte/20 ... 42775.html'de yazilana gore 7m euro'luk bir anlasma icinde Baros'a yilda 2m euro verecekmisiz.

Benim en guvendigim Reuters'a gore takimina 4.9m euro verip kendisi ile 2m euro'ya prensipde anlasmisiz.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Cengiz Akgun wrote:Transfer icin verilen para 5.5M pound Lyon'a bonservis parasi mi? Herhalde oyle. Cunku adamin bonservis ucreti var. Bir suru para tartismasi yapilmasina ragmen verilen bilgiler yeterli degil. Bu adamin yillik alacagi para nedir? Bilen varsa yazsin da ogrenelim.
5.5 milyon Avro Cengiz abi Pound degil... Bu rakam da UEFA sitesinde cikti - Turk basini artik GSTV ve resmi site harici biryerden GS haberi alamadigi icin hic bir rakam soyleyemediler...

Normal degeri belki 4-5 milyon Avro arasi olmasi gereken bir adami Turkiye'ye son dakikada getirmek icin odenmis extra bir milyon Avro cok anormal degil - bence Kezman'a uc asagi bes yukari yakin ayarda bir transfer ama FB onun icin 9.5 milyon USD odemisti... Insallah Baros Kezman'dan daha iyi bir performans gosterir.

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Murat Gokcigdem wrote:http://www.elmundo.es/elmundodeporte/20 ... 42775.html'de yazilana gore 7m euro'luk bir anlasma icinde Baros'a yilda 2m euro verecekmisiz.

Benim en guvendigim Reuters'a gore takimina 4.9m euro verip kendisi ile 2m euro'ya prensipde anlasmisiz.

Bu rakamlar bana makul geldi. Baros belli bir markasi olan bir oyuncu - butun is simdi onu motive edip bu odenen paranin karsiligini alici bir performans gostermesini saglamakta. Bana gore Kezman'in Turkiye'de bulundugu zaman icinde ki performansi Baros icin iyi bir benchmark. Bunu asabilirse tribunlerin sevgilisi olur.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:bence Kezman'a uc asagi bes yukari yakin ayarda bir transfer ama FB onun icin 9.5 milyon USD odemisti... Insallah Baros Kezman'dan daha iyi bir performans gosterir.
Bu transferi Kezman'la karsilastirmak yanlis olur cunku kosullar ayni degil. FB'deki Brezilya cetesi gruplasmasi GS'da yok. GS'daki cetebasi gitti, cete dagildi, geriye fasulyeden adamlar kaldi artik. Sahada "benim kafama atacaksin" diye bagirip cagiran yok. Geriye kalanlar da kendi pacalarinin derdindeler. Cete olup Baros'u dislayacak ekip GS'da artik yok. Takimin onderleri takima bagli, takimin daha iyi olmasini saglamaya calisan, sahada herkesden cok kosup calisan Arda ve Servet. FB'de Alex ortayi, uzun topu yapmayinca Kezman elde patlar tabii.

Baros'un Kezman'dan daha iyi bir basarimi var Ingiltere'de. Kezman parlamasini savunma diye bir sey olmayan Hollanda liginde yapti. Ingiltere'de sondu. Chelsea ve sonra gittigi Atletico Madrid'de dogru durust golu yok. Turkiye'de de devam ettirdi bu oyununu. Baros'un cikisi, taninmasi Liverpool gibi bir takimda olmustur.

Ucuncusu, FB'nin izleyicisi sabirsizdir. Iki gol kaciristan sonra isliga basladilar. GS taraftari da bu yonde batmaya karar vermis gibi gozukuyor ama yine de FB'nin yaninda hala daha iyiler. Kezman buyuk baski altinda oynadi ozellikle ikinci senede. Bakin 14 milyonluk Guiza sakir sukur golleri atmaya baslamazsa cok yakinda, neler yapacaklar ona.

Dorduncusu Kezman Zico'nun takiminda 2 senede cogunluk tek forvet oynadi. Tek forvet oynayacak adam degil. Top suremiyor, topu saklayamiyor, adam gecemiyor, uzaktan sut yok. Baros tek forvete daha yatkin bir oyuncu.

Kagit uzerinde benzer transferler olarak gozukebilir ama biraz derine inince, degisik nedenlerden ayni sonuc olmayacagi bana gore ortaya cikiyor.

Ozan Ersoy

Post Reply