TSL 3. Hafta:Galatasaray - Antalyaspor 1-1 (Nonda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ercan Arslan wrote: Sevgili Ali Gursel Antalya'nin attigi golde Nonda'yi elestirmis ancak boylesi bir serbest vurusta rakip takimin golcusunu takimimizin forveti mi tutmali? adam paylasimindaki hata burada zaten.
Ben degil de Mert Tokman olacak onu soyleyen.

Sahamizda Antalya'ya iki gol atamiyorsak bir taneyi neden yedigimiz fazla onemli degil (ha, tabi onemli de, ucuncu dorduncu dereceden).

Yanlis adamlar sahada, hoca rakibe bakip vaktinde ne taktik ne de oyuncu degisikligi yapamiyor. Mactan sonra gol atamiyoruz diyor, son 180 dakikanin 133unu Umit Karan ile oyanatan kim diye sormak lazim, gol atamiyormusuz, bak sen, hayret.

Mert'in aksine ben a ne guzel, top bir o kalede, bir bu kalede diye zevk alamiyorum, rakip Liverpool falan olursa belki, o da belki. Ya da ligin 30. haftasidir, 29 haftada 10 puan fark acmisindir belki o zaman, yine belki ama.

GS gol atamiyor, sebebi hocasi sahaya duzgun 11 cikaramiyor, ne dizilisi dogru, ne sectigi oyuncular. 10 kisi kalmis Denizli haricinde 2 gol attigimiz takim yok, ha, evet deplasmanda 15 dakikada bize iki atip turu atlamis bir takima o macta iki attik, bir manasi olmayan.

Biz adama Kewell, Lincoln ve Arda'dan tam verim alabilecek mi derken adam Karan ilk 11, Baros yedek falan durumlarinda daha. Gitsin leverkusen'e genclerle calismalar yapsin falan, bu adamin bu kadroya hakkini vermesi top oynatmasi falan mumkun degil.

Ali

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Ercan Arslan wrote: Ote yandan G.Saray'in devre arasi transfer doneminde De Sanctis'in bonservisini almasi akillica bir girisim olabilecegini dusunuyorum. Zira sezon sonu Palop'un yerine belki oynar diye Sevilla'nin birakmama durumu olabilir.Bugunku macta yine konstantrasyonunun ne denli iyi oldugu ortaya koydu. Kalede guven veriyor.

Sevgili Ali Gursel Antalya'nin attigi golde Nonda'yi elestirmis ancak boylesi bir serbest vurusta rakip takimin golcusunu takimimizin forveti mi tutmali? adam paylasimindaki hata burada zaten.
Kaleci konusunda ayni fikirdeyim: bana da kalsinde guven veren ve oyunun devamli cinde bir kaleci gorunumu veriyor. Adam paylasimindaki hataya ise katilmam mumkun degil. Bana bir ara 4-0-6 oynuyoruz gibi geldi. Orta saha ozellikli oyuncun sahada bu kadar yoksa penalti noktasi uzerine yapilan ortayi ve defansi forvetine yaptiriyorsun. Ve sonuc da boyle oluyor.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bence skibbe'ye süre vermeli.

Daha oyuncularla doğru dürüst hiç antreman yapamadı.

2-3 sene süre verirsek güzel takım oluşturacak.

Ben kendisine inanıyorum. Siz de inanın:lol:

Hazırlık maçları yapılırken gol kısırlığı devam ediyordu.Devamlı berabere kalırken sonuçlar önemli değil deniyordu.Lig başladı aynı hastalık devam ediyor.Hazırlık maçlarından zerre kadar ilerleme yok.Bence hazırlık maçlarındaki sonuçlar çok önemliydi. Kazanmak için ne yapacağını bilmeyen bir adam başımızda.

Skip it.
:lol:

Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Hazırlık maçları yapılırken gol kısırlığı devam ediyordu.Devamlı berabere kalırken sonuçlar önemli değil deniyordu.Lig başladı aynı hastalık devam ediyor.Hazırlık maçlarından zerre kadar ilerleme yok.Bence hazırlık maçlarındaki sonuçlar çok önemliydi. Kazanmak için ne yapacağını bilmeyen bir adam başımızda.

Maalesef aynen oyle. Kagit uzerinde atak yapan bir takimimiz olsada (ki oyleydi)), bur dolu pozisyona girdiysek bile (ki girdik), mac bitince ilk dusundugum sey "neden bu takim KAZANMAK icin oynamiyor?" seklindeydi...sanki futbolcularin cogu 'e neyse iste pozisyona girdik asaga yukari profesyonelce oynadik paramizi aldik simdi eve gidelim' dusunuyormuscasina hareket ediyorlar sahada.

Kazanmak icin oynamak, kazanmaya alismak, daha iyi oldugumuz takimlara karsi macin 85'e kadar berabere devam etmesine izin vermemek...bunlarin hemen ama hemen baslamasi lazim. Ya takim icinden (eskilerden veya yeni) liderlerin cikip arkadaslarini inandirmasi, yada Skibbe'nin toparlanip bunu yapmasini gerektigini anlamasi lazim. Burasi Almanya degil. Turk oyuncular ve tarafter ister istemez duygusaldir ve bunu bir avantaj olarak kullanmasi lazim Skibbe, henuz onu anlayamadi veya ogrenemedi.

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Bu mac bana Bukres'e elenmekden daha agir geldi...

Umit Karan oynadigi her mac bana kendisinin ne kadar antipatik bir futbolcu oldugunu gosteriyor. Bu adama teknik heyet nasil 64+ dk dayandi anlamis degilim?

Skibbe bence oyunu okuyamadi. Macdan once iyi dusunmus olabilir. Arda-Kewell-Nonda ile ataklari gelistirmek kagit uzerinde mantikli bir dusunce ama Nonda bana agir ve yorgun gozuktu. Kewell'den ise hic verim alamadik.

Kewell'in zaten sevdigi ve hakikaten becerikli oldugu bazi bolgeler var ama o noktalardan cok ama cok uzakti. Cokda kotu bir gunundeydi.

Skibbe'den daha atak ve cesaretli hamleler beklerdim.

Kewell'i cikartip Lincolnu alabilirdi. Kendiside macdan sonra Kewell cok hata yapti diyince "peki niye o zaman gerekli karari vermedin" diye kendi kendime sordum.

Umit Karan gibi laubeli ve agir bir tipi Baros gibi kulvar acan bir futbolcuya tercih edebilirdi. Golden bir once Umit topugu ile fantezi hareketi ile kazarak topa dokunsaydi belki Nonda golumuzu atamazdi.

Ben Ayhan'nin orta sahada cok aksadigini dusunuyorum. Normal sartlarda Linderoth o bolgede olup Topal onde olabilir ama sakatliklardan Ayhan'a muhtac kaliyoruz.

Skibbe'nin takimimizi bu kadar daginik oynatmasi buyuk hayal kirikligi.

Alman disiplini filan sahada hic yansimadi. Oyuncular sanki hala hazirlik macindalar. Oyun icinde suurlu bir futbol anlayisi goremedim.

Nonda'nin defansda adam tutmasini, defans hamleleri yaparak rakip forvet oyuncusuna kafa vurdurmamasini beklemek buyuk bir hata :cry:

Ozan Ersoy'da daha evvel demis bu Isvicre takimi gelip bizi bu halde bulursa iki tane atar UEFA Kupasi dosyasida kapanir Allah korusun bir an once toparlarlanmasak. :roll:

Hos nasil toparlanacagimiz onuda bilmiyorum ya...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Gokcigdem wrote:
..
Umit Karan gibi laubeli ve agir bir tipi Baros gibi kulvar acan bir futbolcuya tercih edebilirdi. Golden bir once Umit topugu ile fantezi hareketi ile kazarak topa dokunsaydi belki Nonda golumuzu atamazdi.

Ben Ayhan'nin orta sahada cok aksadigini dusunuyorum. Normal sartlarda Linderoth o bolgede olup Topal onde olabilir ama sakatliklardan Ayhan'a muhtac kaliyoruz.
....

Ozan Ersoy'da daha evvel demis bu Isvicre takimi gelip bizi bu halde bulursa iki tane atar UEFA Kupasi dosyasida kapanir Allah korusun bir an once toparlarlanmasak. :roll:

Hos nasil toparlanacagimiz onuda bilmiyorum ya...
Ben macin uzun bir ozetini seyrettim. Antalya daha iyi idi. Zaten oyle olmasa bir puani kapamazdi. GS ustun oynamis gibi gozukebilir. Kalede yeni kalecimiz olmadigini hic dusundunz mu? Bu adami Romen macinda oynatmamakla kazandi diyenlere sozum ise benim suphelerim var diyecegim. Milan Baros'a bu kadar para say ve adam Irlanda macinda da 77 akika oynasin. Gerci gol atamamis ama karsinda Irlanda yok Antalya var

Skibbe'nin yaptigi ben size gereken firsati verdim kesince kizmayin mazereti olabilir. Bana yine kizacaktir ama soylemeden edemeyecegim. Kardesim Ozan'in takim yaparken basa koy dedigi Ayhan'in hicbir hareketi ozetlere yansimamisti. Tovbe! Mubarek gunlerde carpilacagim. Adamin suratina attigi top var hakem yanina cagirdi yine rakiple beraber. Murat da boyle dedigine gore neden acaba? Hani oynadikca acilacaklardi. Oynadikca bu hale dusmesindeki sebeb nedir Ayhan efendinin?

Yne luzumsuz yere iki puan verildi. Halbiki ara acma ve kapama zamani idi yarinki mac dusunulerek.

Ben su ana kadar kaleci disinda ise yarar bir yabanci transfer goremedim. Kewell'in hali de ortada. Yine tufaya mi geldik acaba? Bana sakin Meira filan da demeyin. O yenen golun haline ne be oyle? Yildirim hata yapti deniyor. O Aurellio'nun managerine kizmis bizimki de Song'unkine. Song gonderilerek biz de hata yapmis olmayaim sakin. Orada adami tutmak Nonda'nin mi gorevi? Oyle ise golu de Meira atsin.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Televizyon görüntüleri yaniltiyor. Antalya kontratak yapip tehlikeli pozisyonlara girdi, fakat macin genelinde Galatsaray daha iyi oynadi. Cok gol de kacirdi, kacan golerin cogun da son vurusun iyi yapilmamasindan dolayi kacti. Neredeyse Antalya takiminin tamainin sari veya kirmizi ya da sari-kirmizi kart görecegi kadar sertfauller yaptilar. Dün aksam Galatasray her seye ragmen kötü oynamadi. Maca Ayhan yerine Topal , Ümit Karan yerine Baros ile baslansaydi simdi 3 puan bitimdi büyük bir olasilikla.

Skibbe bir macta daha yanlislar yapti.

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

48 orta yapmisiz. Galiba 11 korner var. Bunlarin icinde kafayla kaleye vurulan veya kafayla bizim forvetlere vurmasi icin indirilen top sayisi kac?

48 ortada 11 bulusma.

Frikiklerde ben yanlis saymadiysam 5'te sifiriz. Penalti yarattigimiz tartismali dahi olsa bir pozisyon yok.

Buradan su cikiyor. Orta saha ve kanatlar verimli caismis. Ben Kewell'in iyi oynamadigina katilmiyorum, cok ince toplar atti ve özellikle Nonda'nin kosu yollarini besledi. Arda da cok etkiliydi.

Mesele, Nonda'nin hem Karan'la uyumsuz olmasi, hem vurus yollarinda olmamasi; hem de Karan'in bu futbola uygun olmamasidir. Karan ceza sahasi icinde vuruscu bir oyuncu hesapta ama, bir sutu yok.

Mactan sonra, arkadaslarinin bireysel oynadigindan yakindi, dolayli olarak "pas alamadim" dedi. Ama Baros girince goruldu ki kosan ve topla kosabilen bir oyuncu kademe bozuyor. Oysa Karan topu alip donene kadar kademe bozulmak bir yana, yerlesiyor.

Gerets zamaninda, Hakan'in indirdigi toplara veya Necati sayesinde acilan alanlarda vurdugu toplarda skoru vardi. Ama bu hucum yapisi Karan'i fazlalik yapar.

Kisiligi, tipi, benim umurumda degil. Dunku macta bir hareket yapti, yanlisti, o sayede gol attik.

Hani bir felsefeci "beni bir ogencim anladi o da yanlis anladi" demis ya, o hesap. Bir golumuz var, o da adamin hatasi sayesinde.

Karan ilk 11 gormemeli. Nonda'nin vurus sayisi Baros etkisi ile artar mi ona da ayrica bakilmali. Hastalik belki de sadece ve sadece bu bolgede, alti pasta gorunuyor.

Baros cok cok faydali olacak. Mesele vuruslarda. Bir de su duran top kullanimi + iyi orta sorunu cozulmeli (Benim hala anlamadigim bu kadar hazirlik maci niye yapildi?).

Halen frikikleri kimin atacagi muamma. Kewell-Arda-Hasan Sas oynarsa Sabri, Lincoln...

Bence cepheden vuruslarda Volkan Yaman'a sans verilmeli. Arda ve Hasan Sas kenardan duran top kesmemeli (bu sene daha uzun kesiyor olmasina ragmen). Kornerler paslasilarak kullanilmamali.

Takimin belki sorunu Crouch gibi sirik santrfordur. Bakin bunu da dusunmeliyiz. Elimizde Kewell-Aydin gibi cok iyi orta yapan; Arda-Lincoln gibi cok iyi kosu yoluna ve araya top atan adamlar var.

Santcis, Meira, Kewell, Baros gibi olagandisi oyuncular aldik bu sene. Aydin gibi olagandisi bir yetenek daha geldi. Hakikaten cok yazik oluyor. Cevat Guler bu takimi bilinen futbol ilkelerine gore calistirir ve acik ara sampiyon yapar.

Can Ergun

Post by Can Ergun »

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyerek başlıyım, takım, bu kadro ile ne kadar rezil oynarsa oynasın maçın "bazı anlarında" Barça,Man U vs gibi üst düzey futbol izleyeceğiz zaman zaman bu kaçınılmaz,ben keyif aldım ve bu takımı çok seviyorum...

Herkes gerekli analizleri yapmış, hücum özellikli oyuncuların sayıca fazlalığından dolayı defans zaafı yaşadığımız konusu herkesin dilinde ama esas problem bu değildi dün akşam.

Geçen yıldan beri Ümit,Hasan ve Ayhan'ın "mecbur kalınmadıkça" bu takımda olmaması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz.Ümit'in oyun ciddiyeti,mücadele isteği ve takıma katkısı çok az.kaptan olacak en son adamlardan...
Golde pas varmış gibi göründü belki ama yine topukla atmaya çalıştı beceremedi,pas vermiş,üzerinden atlamış gibi oldu,ya sabır!

Ayhan konusu ise bambaşka,belki iyi niyetle çalışıyor,birşeyler yapmak istiyor ama yok işte, olmadığı bu kadar açıkça ortada.Daha kaç maç "sçıp,sıvaması" gerekiyor bilmiyorum.İlk yarıdaki pas hataları (hem de ne hatalar,kanattan göbeğe doğru,rakibin ayağına,direkt kontra atak nedeni)
,oyuna olumlu katkısı çok kısıtlıydı.Tek başına defansif orta saha veya oyun kurucu işini yapamıyor.Mehmet Topal varken ilk 11 oyanayacak adam değil.
Futbol zekası,yeteneği,fiik kapasitesi şu an oynanan futbol için yeterli değil.Devri kapandı...

Hasan Şaş ise bir efsane! sağ bek olarak oynarken, yanında,önünde üzerinde baskı olmayan 2 adam varken,sol kanatta,kendisinden daha geride olan Volkan'a o kadar saçma,o kadar anlamsız bir uzun pası var ki,işte o pas Hasan'ın futbol anlayışının özeti.Topu sağa sola çekmeler,atağı yavaşlatma,yıllarca sağ kanat oynayıp,kanat oyuncusu nasıl oynarı öğrenememek hepsi onda...

Ben Galatasaray taraftarı olarak çok büyük üzüntü duyuyorum Ayhan,Hasan gibi adamların Galatasaray'ın abileri,kaptanları,değerleri olarak anıldıkları için.Servet,Arda gibi adamlar varken sadece yaşlarından ötürü bu adamlara kaptanlık veriliyor.Bu kadar yıl ne futbollarında ne de davranışlarında bir gelişme olmayan adamlara kaptanlık vermek,gençleri de olumsuz etkiliyor.Emre B. gibi bir herifin kaptan olmasından çok farklı değil Ümit'in kaptan olması.

Gerets döneminden beri sağ bek pozisyonu ile ilgili sıkıntı varken yapılan transferler,özellikle Baros'un gerekliliğini sorgulamak lazım.Bunlar Arda'nın ortada oynamasından,Skibbe'nin motivasyon özürlü olmasından falan daha derin ve yönetimsel konular.

Aydın ve Arda dün yine harikaydılar,zaten hep harikaydılar.Golü hazırlayan da bu ikiliydi.Aydın'ın son vuruş,son pas problemi var ama bitirdi Antalya'yı dün akşam,helal olsun.Birkaç maç daha ilk 11 oynarsa uçar gider,Messi kıvamına gelmemesi için hiçbir neden yok.Arda'nın ise duran toplar konusunda ciddi sıkıntısı var.Korner ve serbest vuruşların hepsi kalecide.Lincoln'den biraz ders alması lazım bu konuda,topu o kadar döndürmeden,şut gibi kullansa şunları olay bitecek,yok falso verme hastalığı almış başını ama dert değil,benim için dünyanın sayılı oyuncularından,koç...

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

[quote="Can Ergun"] Aydın ve Arda dün yine harikaydılar,zaten hep harikaydılar.quote]

Bence Arda dün sahanın en kötülerinden biriydi.Eski Arda'dan eser yoktu.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

1. Çift forvetle oynarken, tek önlibero ile oynamak sakıncalı! Hele bu önlibero'nun Ayhan olması çok daha sakıncalı. Ayhan, çift önlibero'nun hücuma yönelik oynayanı olmalıdır.

2. Karan'nın 'aklını başına devşirme' dönemine ihtiyacı var yine.

3. Hasan, bölgesini boş bırakıyor. Allahtan pek değerlendiremediler. En azından benim izlediğim bölümlerde...

Önümüzdeki 2 resmi maçı kesinlikle kazanmalıyız. Yoksa ne Skibbe kalır nede sistemi!

Harun Demirci

Post by Harun Demirci »

arda, 2th steau maçında sakatlıktan dolayı, dünkü maçta da milli maçtan dönüş yorgunluğundan beklenildiği gibi değildi.

Aslında dün ilk yarıda milli takımlarda oynayan futbolculara 2th yarıda şans verilse idi ve ilk yarıya lincoln ve genç futbolcularla başlanılsaydı antalyanın direnci kırılana kadar iyi olabilirdi belki de....

Can Ergun

Post by Can Ergun »

Mehmet Hocam,

Arda konusunda biraz fanatik hislere sahip olduğumdan objektif yorum yapamıyorum belki de ama bu çocuk hiçbir zaman "sahanın en kötüleri" arasına giremez diye düşünüyorum.

Ayrıca Arda'nın yorgunluğa,hafif sakatlıklara ve en önemlisi göbekte,oyun kurucu olarak oynamasına rağmen ortaya koyduğu performans bence 40 yılda bir yaptığı hataları 10 kere telafi ediyor.Ayhan gibi o da çok ciddi bir pas hatası yaptı (kanattan göbeğe,direkt rakibe) ama golü yaratan da ceza sahasına verdiği pastı...

İlker Yenice

Post by İlker Yenice »

Belki teknik taktik disi olucak ama Metin Oktay'a adanmis bir gunde neden Galatasaray parcali Metin Oktay formasi ile sahaya cikmaz anlamis degilim. Ne zaman komple dusunen bir takim olacagiz? Sonra Fenerium'u yakalamamiz lazim gibi yorumlar yapiliyor. Bu pazarlama mantigi ile yakalanamaz. Hele o formalarin arkasindaki komur siyah numaralar, degil isimler koskoca numaralari bile goremiyorsun. Bu kadar zormudur Adidas'a bunu iletmek, yada kimse gormez mi?

Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Ufuk Sezekkaplan wrote:48 orta yapmisiz. Galiba 11 korner var. Bunlarin icinde kafayla kaleye vurulan veya kafayla bizim forvetlere vurmasi icin indirilen top sayisi kac?

48 ortada 11 bulusma.
Iste oyunu okuyabilen hoca bu gibi durumlarda onemli oluyor. Rakibin iki kule gibi stoperi (Polonya'li ile Yalcin) oldugunu, ilk yarida her yuksek topu aldiklarini gordukten sonra, Hasan'i Arda'yi Kewell'i Aydin'i yanina cekip ceza sahasina havadan orta yapmamalarini, yerden oynamalarini tembih etmesi gerekirdi. Ozellikle 60. dakikadan sonra Hasan her topu sisirdi iceriye, resmen adamlara kafa topu antremani yaptirdik. Macin sonlarinda Baros'un kisa mesafeden Omer'in uzerine giden kafa vurusu disinda etkili oldugumuz bir hava topu yok. Anlarim, 2 metrelik forvetin olur, surekli ona oynarsin.

Bu konunun disinda olacak ama Aydin ile ilgili 1-2 sey soylemek lazim. Mustafa Denizli'nin ender begendigim yorumlarindan biri vardi Aydin ile ilgili, "Dusunce olarak dogru, son hareket olarak bazen yanlis oynuyor" turunden birsey soyledi. Evet, birkac pozisyonda kotu orta yapti ve ozellikle bir pozisyonda pas vermesi gereken yerde uzaktan sut cekti ama bir anda hizlanip kosarak adam gecebilmesi ve oyunu dikine oynamak istemesi bence cok onemli. Birkac mac daha oynayip tecrube kazanirsa eminim yanlislarini da duzeltebilir. Tek korkum, bu hizindan dolayi ters bir darbeyle ciddi bir sakatlik gecirmesi. Dunku macta cok darbe aldi, ama cogunda rakibin hareketini dogru sezip ona gore kendini korumayi becerdi. Ugur iyilesip sag beke geri dondukten sonra Ugur ve Aydin ile cok dinamik bir sag kanadimiz olacak. (Tabii burada problem Arda Kewell ikilisini oynatinca mecburen bir tanesinin ya saga ya da ortaya gecmesi geregi. Bu da antrenorun cozmesi gereken bir durum)

Hakan

Post Reply